12034 Vi'ijdag 19 Mei. 1898 feze fourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Pit noumier bestaat nit TWEE Bladen. Leiden, 18 Mei. PRIJS DEZER COÜR&HT: Voor Lelden per 8 maanaea. 1.10. .Franco per po6t 1.40. Afzonderiyke Nommere 0.06. PRUS DER ADVERTEMTÖÖï Vao 1-6 regels I 06. tedere regel meer f 0.171. - Gfootaro letters a aar plaatsruimte - Voor het Incasseer en buiten <le wordt f 0.05 berekend Eerste Blad. In de gisteravond in de kleine bovenzaal der Stadszaal gehouden vergadering van leden j der 3-Octoter-Vereeniging werd, na opening door den voorzitter en lezing door den secre taris van de notulen der vorige vergadering, vastbeet ld het plan van feestviering op den a. 8. gedenkdag van Leidens ontzet. Er waren by hit testuur geen plannen door de leden ingediend, zoolat bet er zdf weer met een voor den dag moest komen. Daarin ligt nu wel e n groot vertrouwen tegenover het bestuur opgesloten, maar dit zag toch niettemin wel gaarne, dat er ook nu en dan wat uit den boezem der leden opging. Besloten werd, dat het ochtend- en avond- gedeelte hetzelfde zal zjjn als andere jaren: 's Morgens zingen vau heeren en dames met koraalmuziek tegenover het Van-der-Werf- park; verder bespeling van het carillon, springen der fontein op de Viscbmarkt, uit deeling van haring, wittebrood, tabak en bier, in de Waag en bet gebouw- van Nut en Genoegen. 'b Avonds het gewone feest op het Schut tersveld met concerten in Zomerzorg en Zomer- lust, besloten met vuurwerk. Een door een der leden ingediend amende ment om dit jaar een proef te nemen, dat do dansvloer rond de muziektent op het Schuttersveld aan zyn oorspronkelijk doel beantwoorde, door de tot nu min ordelijke hots- partij ia een goed georganiseerd bal, zij het ook maar slechts voor één uur, te ver anderen, werd na langdurige bespreking ver worpen met 23 t gen 21 stemmen. Het bestuur, dat het amendement bij monde van den voorzitter had in bescherming ge nomen, onthield zich echter van medestemming. Voor de middagfeostviering - en alzoo het voornaamste deel van het programma werd than3 wederom eens een „g r o o t e water tocht" gekozen. In de eerste plaats zullen daartoe worden uitgenoodigd tot deelneming eigenaars van jachten en boeiers, niet alleen die, in Leiden aanwezig, maar ook in de onmiJdeliyke nabijheid daarvan, wanneer de bezitters er van de Vereeniging in haar feest viering willen stounen. Boeiers toch leeoen zich u termate voor versiering! Ofschoon het geheele programma nog niet i3 vastgesteld en dus in onderdeden nog besproken moet worden, zullen zeer waar schijnlijk afdeelingen gemaakt worden, zoodat ernstige of humoristische bijdragen van inge zetenen hoogst welkom zullen zijn. Wellicht beeft deze of gene wel een „lumineus idee". Zelfs opdat de feestviering een algemeene zy, zal niemand worden uitgesloten van deel neming; zelfs de schuitjes van de bekende visschers en, Leidsche peut-raars zullen wel kom zijn. Zoodoende meent bet bestuur een goed geheel te verkrijgen, dat, wanneer 3 October a. s. weer eens een zomerschen dag levert, zooals reeds meermalen is voorgekomen, een uitnemend effect zal teweegbrengen. Prijzen zullen voor de vorsieringen worden uitgeloofd. De watertocht zal natuurlijk ook door mu ziek worden opgeluisterd. Tot leden der commissie van controle werden gekozen do heeren D. D. Noordman, J. W. Lem en H. H. Van Romburgh. Heden mocht J. D. J. Couvée den dag herdenken, waarop hy vóór 50 jaren als lett-rzetter bij den heer E. J. Brill, thans Boekhandel en Drukkerij voorheen E. J. Brill, alhier, werkzaam werd gesteldtegelijker tijd viel dit ju1 ileum samen met zyn 40-jarige huwelijksverbintenis. Uit dien hoofde werd hij door zyn patroons aan huis gecomplimen teerd onder groote waardeering en stoffelijke bljjken van belangstelling. Tevens werd hem by monde van den heer H. Van Duuren, meest-.rknecht der zaak, namens het personeel geluk gewenscht met dezen dag en ontving hy van die zyde een gouden remontoir-horloge met inscriptie. Nog werd hem namens de typografische vereeniging „Laurens Janszoon Coster", waarvan de jubilaris lid is, het ©erelidmaatschap aangeboden. Van verschil lende zyden mocht hy bovendien veel biyken van belangstelling ontvangen. Gisteren slaagde te Rotterdam voor het derde stuurmans-examen de heer C. Cramer, - van Leiden. In de jongste vergadering van de Syno dale Commissie der Ned.-Herv. Kerk kwam o. m. ter tafel een schryven van den scriba van het class, bestuur van Amsterdam, in houdende de mededeeling van het besluit, waarby te Amsterdam een 29ste predikants plaats gevestigd is. Besloten werd dit schryven by de Synode over te brengen. Omtrent het ingekomen beklag van het class, bestuur van Leiden, over een predikant, die, van elders gekomen, in de Nutszaal te Leiden kin leren gedoopt heeft van te Leiden en in een paar naburige gemeenten woon achtige ouders, na door den kerkeraad zyner gemeento by den Lcidschen kerkeraad een bewys van good zedelyk gedrag der ouders, krachtens de bepalingen art. 14 1" d van het reglement voor de kerkeradeD, te hebben op gevraagd, werd besloten, dat beklag over te brengen by het class, bestuur, ouder welks toezicht bedoelde predikant staat. Men schryft aan het „Vad.": „De heer Van Kempen, lid van de Tweede Kamer, zal zeker met leedwezen vernemen, dat ten gevolge van het door hem geprovoceerde votum der Tweede Kamer de Commissie van de groep landbouw voor de Parysche tentoon stelling tot het besluit is moeten komen den Ned. landbouw te Parys door afwezigheid te do;n schitteren. „Toch wil men nog trachten door particu liere bydragen een sommetje byeen te brengen om onzen paardenhandel te bevorderen door inzending van hetgeen ons land daarvan het beste oplevert. Maar,er komen nog circa f 6000 daarvoor tekort. "Wie helpt er mee? „Misschien zyn er wel onder de Tweede Kamerleden, die immers van oordeel waren, dat het particulier initiatief hier moest handelen en niet de Regeering, die nu ook dat particulier initiatief een handje willen helpen." By den plechtigen dienst, geregeld by de herdenking van den geboortedag van den Czaar in de Grirksche kapel aan den Ouden ScheveniQgschon weg, was de volledige dele gatie van den Czaar ter Conferentie, aanwezig. De honneurs tegenover de genoodigden werden waargenomen door Staatsraad De Berends, zaakgelastigde alhier, en door den attaché Gamb8, beiden gekleed in ambts kostuum. De dienst werd o. a. voorts bygewoond door de gedelegeerden van Frankryk, de beide vertegenwoordigers van Bulgarye en van enkele andere Ryken. Onze minister van buitenlandsche zaken en jhr. Van Karnebeek woonden mede den dienst by. De dienst, aangevangen te elf uren, eindigde te kwart voor twaalven. De Commissaris van de Koningin in Zeeland, mr. Roest, is te 's-Gravenhage aange komen. Tot 2den commies tor secretarie te Gouda is door B. en Ws. benoemd de heer J. E. W. Harmsma, te Vleuten. Op 63-jarigen leeftyd is gisteren te Monster overladen de heer J. A. Van de Laar, sedert 16 jaar lid van den Raad dier gemeente. Het door ons aan het „Haagsch Dagblad" ontleende bericht van het overlyden van den heer Pyls, lid der Eerste Kamer, biykt onjuist te zyn. Het was waarscbyniyk het gevolg van een verwarring met het overlyden van mevrouw A. Pyls. Mr. C. G. Byleveld, vice-president van de rechtbank te Arnhem, heeft tegen 1 Juli eervol ontslag aangevraagd. Te 's Gravenhage is 76 jaar oud over leden de heer J. Drabbe, gep. Ryksontvanger. Aldaar is 73 jaar oud overleden de beer E. F. M. Helmkampf, gep. dir. officier van gez. van het N.-I. leger. Het corps genietroepen zal, tot het houden van practische oefeniügeD, gedurende een gedeelte van het jaar in de legerplaats by Zeist kampeereQ. De legerplaats zal door genoemd corps op 19 Juni a. s. betrokken en op 29 Juli d. a. v. verlaten worden. Te 's Gravenhage is als onderwyzeres geslaagd mejuffrouw M. L. A. Rolloos, van Nieuwerkerk aan den IJsel. De havencommissie uit den Haagschen gemeenteraad vergaderde gisteren tot vast stelling van het antwoord aan den minister van waterstaat op het verzoek om nadere inlichtingen omtrent de haven te Scheveoingen in verband met de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer nopens het desbetref fende ontwerp. De „Frankf. Zeitung" bevat het bericht, dat er sprake is van de verloving onzer jeug- oige Koningin met prins Alexander Yon Teek. Het blad voegt er by, dat de aanstaande komst van de hertogin van Albany (zuster van Koningin Emma) in Den Haag met die plan nen in verband wordt gebracht. Dit bericht is wellicht van dezelfde waarde als de veel vroegere van dien aard. De bedoelde prins Alexander Yon Teek is 25 jaar oud, luitenant Ly de huzaren In Engelsch:n dienst (laatstelyk in Natal) en de jongste broeder van prinses Mary, ce gemalin van den hertog van York (den oudsten zoon van den prins van Wales en dus Engelands t09komstigen koning). Zyn vader, de hertog Frans Von Teek een afstammeling uit het Wurtembergscha Vorstenhuis (uit hit morga natisch huweiyk vau hertog Alexander van Wurtemberg met gravin Yon Rhedey) is gehuwd geweest met de Engelsche prinses Mary Adelaide van Cambridge (overleden in October 1897), volle nicht van KoniDgin Victoria en zuster van den 80-jarigan Engel- schen veldmaarschalk, den hertog van Cam bridge. De oudste broeder Adolf Yon Teck is gehuwd met een dochter van den hertog van Westminster; de tweede broeder, prins Frans, is kapitein by de koninklyke dragonders en heeft deelgenomen aan den jongsten veldtocht in Soedan. By Koninklyk besluit van 25 Maart jl. is in werking getreden een gewyzigd regle ment van politie voor de visscbershaven te IJmuiden. Daarbij wordt bepaald, dat het verboden is zonder vergunning van den direc teur visch op andere wyze te verkoopen dan publiek in de vischhal door de van Rykswege aangestelde beambten, terwyi ook omtrent het vervoer der visch voorschriften worden gegeven. Tegen deze bepalingen zyn indertyd door belanghebbenden reeds verschillende bezwaren ingebracht. Thans heeft de firma wed. S. J. Groen een adres aan de Tweede Kamer ge richt, houdende het verzoek te voorkomen, dat het Kon. besl. in werking trede, en aan mr. Z. Van den Bergb, te Amsterdam, ver docht advies uit te brengen over de wettigheid van art. 22 van* het Kon. besluit, dat bedoelde wijziging bevat. In dit advies betoogt mr. v. d. Bergb, dat, al moge het verbod om visch te vervoeren andere dan van de vaartuigen naar de visch hal als wettig kunnen gehandhaafd worden, zonder twyfel onwettig is het voorschrift, dat den verkoop in de vischhal gelast, en de wyze, waarop daar de verkoop moet geschieden. Tot motiveering dezer meening gaat hy uit van art. 56 der Grondwet, voorachry vend, dat de, door straffen te handhaven, bepalingen van een Kon. besl. slechts zoover zich mogen uitstrekken als de wet veroorlooft, waarop het Kon. besl. steunt. Die wet is, in dit geval, de wet van 28 Fetr. 1891 (Stsbld. No. 69) tot vaststelling van bepalingen betreffende 's Ryks waterstaats werken. Deze wet nu bevat tweeërlei be grenzing, welke door het Kon. besl. wordt overschreden in bovenstaande bepaliDg van art. 22. En mr. v. d. Bergh komt tot de conclusis, dat het voorschrift om de visch in de hal te verkoopen op drieërlei grond onwettig is; dat de strafbepalingen, cie dit voorschrift sanction- neeren, ongeldig zyn en de rechter ze niet zal mogen toepassen. Aan het slot van zyn advies zegt mr. v. d. Bergh: By de behandeling der wet van 1891 heeft onze Yolksvertegenwoordiging ondubbelzinnig doen biyken, dat zy sterk gekant was tegen het uitvaardigen van strafbepalingen door de Regeering, buiten de scherpe grens, door de wet afgebakend. Dat onze Volkvertegenwoordiging als be scherming van een waterstaatswerk zal be schouwen of als verzekering van het veilig en doelmatig gebruik van een waterstaats werk een voorschrift aan den handel waar en hoe de visch te verkoopen buiten dat werk, acht ik niet wel aannemelyk. Daarom zult gy m. i. niet tevergeefs een beroep doen op de Volksvertegenwoordiging, waar de Regeering haar macht overschrydt in zoo sterke mate als hier het geval is. Tu8schen de directie van „Het Neder- landsch Tooneel" en den heer Henri De Vries moet een verschil van meening ontstaan zyn over plichtsverzuim, waarover een beslissing van den rechter zal worden uitgelokt. Vad.) Te Heerenveen overleed gisteren na een kortstondige ziekte de hoer mr. E. J. M. I. Canter Cremere, in den ouderdom van 64 jaren. Sedert 1868 was hy rechter en in de laatste jaren tevens vice-president van de rechtbank aldaar. Tevens was hy lid en secretaris van het college van regenten van de gevangenis. In de gisteren te Zutfen gehouden tweede algemeene vergadering van „Gelre", vereeni ging tot beoefening van Geidereche geschiede nis, oudheidkunde en recht, werden tot leden benoemd de heeren: mr. W, H. De Beaufort en jhr. mr. Victor De Stuers, beiden te 's-Gravenhage; dr. W. F. Gombault, te Am sterdam; W. Hoevenaars, te Heeswyk; dr. "W. Ko.h, te Wageningen; baron Mackay van Ophemert (Lord Reay), te Londen; C. O. Meinsma, te Zutfen; dr. C. Te Lintum, te Rotterdam; jhr. D. Rutgers van Rozenburg, te 's Gravenhage; E. Haltsma Muiier, te Winterswyk; T. Haitsma Muiier, teLochem; dr. A. Van Doorninck, te Deventer; Th. Van Hoogstraten en J. T. Luyckx, te Huiss.n; G. M. Janssen, te Utrecht; B. H. KlÖnDe, te Amsterdam; R. J. A. Jansea en H. W. A. Van den Waarden, te Hilversum; W. F. Weitjene, te Ryssen, en S. Harstiog, te Stad Doetinchem. H t stoomschip „Koningin-Regentes", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 17 Mei van Suez, de „Bromo" arriveerde 17 Mei van Batavia naar Rotterdam; de „Hir- zog", van Hamburg en Amsterdam naar Oost- Afrika, arriveerde 16 Mei te Dar es Salem; de „Sumatra", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 16 Mei Malta. Leiderdorp. In den nacht van Dinsdag op Woensdag werden door kwaadwilligen, ook hier, evenals te Zoeterwoude, aan den Hoogen Ryndyk, verschei Jen ruiten verbryzeld. De politie stelt oen yverig onderzo.k in. Als voorzitter van het bestuur van den Achthovenerpolder, onder deze gemeente, is dit jaar aan de beurt van aftr.-ding, doch herkies baar, de heer J. J. Koning, alhier. De verki zing zal plaats hebben op Don !er dag 25 Mei a. s., des voormiddags van 10 tot 12 ur«.n, ten huize van den heer P. J. Ramaker, alhier. In deze gemeente komen onder het vee verschillende gevallen van mond- en klauw zeer voor. Haarlemmermeer. In don nacht van den 17den dezer, oogeva.r te twee uren, brandde alhier af etn schuur met eonige lanobouw- gereedschappen van A. Do Zeeuw, welke schuur stond ia de oumiddeliyke nabyheid der boerderij Oorzaak onbekend. Oegstgecst. Gisteren, Woensdag, 17 dezer, mocht P. Hofdyk den dag herdenken waarop hy 25 jaar geleden door den echt werd ver- eenigd niet alleen, maar ook dat er een kwart- eeu;v verstreken is sedert hy benoemd werd als orgeltrapper in de R.-K. Kerk alhier. Tevens herdacht by den dag dat het 25 jaar geloden is dat hy aangesteld word als drager by de begrafenissen. By dez9 gelegenheid werd gisteren door Z.Eerw. van ds R.-K. Gemeente een plechtige Hoogmis opgedragen; het koor voerde een Mis van Halier uit, het Veni Creator werd den jubilaris toegezongen en by het einde van de Hoogmis met vol orgelspel het Lau dato. De feestvierenden waren hierdoor zeer getroffen en dit was de bruid en don bruidegom duidolyk aan te zien, er werd dan ook in alle stilte ean traantje weggepinkt. Ook aan andere biyken van belangstelling ontbrak het hun niet. Koelof-Areudsvcen. Gistermorgen had al- bier oen ongeval plaats, dat gelukkig gooi afliep. Een bruidspaar reed met de ouders naar het Raadhuis ter voltrekking van hun huweiyk. Op een der hooge bruggen braken eensklaps de 8trengeo, waardoor het rytuig achteruit vau de brug rolde en in het water zou zyn terecht gekomen, indien de heer Jb. Bontje, de vader der trui f, niet uit het rytuig ge sprongen was en oit door zwenking van het wiel een veiliger richting had doen aannemen. Rypwetering. Op 23 Mel a. s. z il ten huize van de Erven Zoetemelk, alhier, een verkiezing plaats hebben van twee bestuursledeu van een Akkersloot-, Hertogs- en Blauwen Polder, wegens aftreding op I Juni van de heeren J. J. Van Benten en H. J. Straathof. Zoeterwoude. Gisternacht omstreeks één uur zyu op verscheidens plaatsen op den Ryndyk ruiten ingegooid, de nieuwgebouwde woningen aldaar waren tot mikpunt gekozen. De politie meent de daders op het spoor te zyn. Uit de „Staatscourant,* Kon. besluiten. Mr. G. Rover, op verzoek eervol ontslagen als waarnemend rijksadvocaatin Overhel, onder dankbetuiging voor de bewezen dienslen. D. Rcyke op verzoek eervol ontslagen als mecha nicus aan 's Kijks Munt. Pensioen verleend teD laste van den Staat aan mr. S. Tjaden Busman, ten bedrage van ƒ2667'sjaars; aan P. Kreeber, f591 'sjaars. Staatsexamen. Het Staatsexamen ter verkrijging van een ge tuigschrift van bekwaamheid voor de studie aan een Universiteit zal worden afgenomen te 's-Gravenhage, op 10, 11, 12, 13, 14, 15, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 31 Juli, 1, 2, 3, 4, 5, 7,8,9,10, 11, 12, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 21, 22, 23 en 24 Augustus 1899. De Vredesconferentie. Heden werd door veel ingezetenen in Den Haag gevlagd ten teeken van sympathie met het verheven doel der Vredesconferentie. Zoo wel van de Ministeriên als van de gebouwen voor den openbaren dienst waait de driekleur. Het Haagsche sub comité voor de Vr.'des- manifestatie en het Hoofdbestuur van den Algemeenen Nederlandscben Vredebond hebben brieven van w lkom en adhaesiebetuigiog aan de Vredesconferentie verzonden. Dinsdagavond heeft de minister van buiten landsche zaken, de heer De Beaufort, een luisterryk diner gegeven ten zynen huize ter gelegenheid van de Vredesconferentie. De eerste gedelegeerde van Rusland, baron Staal, nam do eereplaats aan den disch in aan de zyde van mevr. De Beaufort; staatsraad Berends, zaakgelastigde van Rusland, waster anderor zyde gezeten. Tegenover den vertegenwoordiger van den Czaar was de plaats van den lsten gedele geerde van Nederland, jhr. Van Karnebeek, nevens wien mevr. Berends was gezeten en de verdere geooodigden. Tot de receptie, welke gisteravond door jhr. Van Karnobeek, eereten gedelegeerd© van Nederland ter Vredesconferentie, in zyn salons werd gehouden ter ontvangst van de vertegenwoordigers der Mogendheden, waren ook genoodigd de Ministers, hoofden dor departementen van algomeen bestuur, de voor zitters van beide Kamers der Staten-Generaal en de legatie se retarissen van het Neder- landsche corps diplomatique, die by de Confe rentie werkzaam zullen zyn. Sir Julian Pauncefote on de overige gede legeerden van Engeland gebruikten gisteren een luncheon by sir H. Howard, gezant van Groot Britanniè, medegedelegeerde ter Con ferentie. De opperhoofd- en verder© officieren, militaire leden der delegation van Frankryk, Rusland, Oostenryk en Turkye hebben gisteren hun opwachting gemaakt aan de ministers van marino en oorlog aan hunne respectieve depar tementen. De officieren waren allen in groot tenue. De militaire leden brachten tevens een bezoek aan den chef van den generalen staf luit.-generaal Kool, aan het departement vao oorlog. Als secretarissen van de Rassische delegatie ter Vredesconferentie troden nog op: Baron F. De Schilling, 3je secretaris aan de kanselary in het Russische ministerie van buitenlandsche zaken en Hessen, afdoelings- chef aan het ministerie van justitie. Als secretaris van de Fransche delegatie zal ook werkzaam zyn de heer Jarousse de Sillac, met den titel van ambassade-attaché. Het „Vad." verneemt dat baron Staal's ongesteldheid voortduurt en dat by waar- schyniyk Diet by machte zal wezen doopeniogs- en de eerste zittingen der Conferentio te leiden. In dat geval zal onze minister van buitenlan ische zaken, de heer De Beaufort, hem tydeiyk vervangen. Uit Den Haag verzekert men aan het „Ebl.** daarentegen, dat de Russische gelei geerde aan het diner ter zyner eero by den minister De Beaufort heeft deelgenomen on gisteren op verschillende uren van den dag bezoeken heeft afgelegd, o. a. persooniyk zyn kaartje heeft gebracht aan de hotels, waar de Engel scho en Turksche gedelegeerden logetren. De heer Staal zou zich gisteravond naar do recep tie ten huize van den heer Van Karnebeek begeven. Ds kapitein ter zee Tadema, chef van den marinestaf, is alsnog benoemd tot speciaal gedelegeerde van Nederland by de Vredescon ferentie. De beer J. Hoynck van Papen irecht ie naar Den Haag vertrokken om voor de „Graphic" teekeningen te maken. De correspondent van de „Ind. beige" te Beriyn heeft 6en onderhoud gehad met prof. Virchow over de Vredesconferentie. Esn bepaalde meening over bet Octwape- ningsvraag8tuk heeft Virchow niet gegeven. Hy meent, dat, zoo de Conferentie ook niet onraiddeliyk resultaten brengt, toch door de Conferentie voorbereidingtn voor oen toe- .komst van vrede zulhn gemaakt worden. Diepzee-onderzoek. De heer Max Weber, de P-iier der „Siboga"- expeditie, deelt onder dagteekening van 18 Maart aan het bestuur der Maatschappij tot bev. van het natuurkundig onderzoek der Ned. koloniën een en ander betreffende de werkzaamheden mede. De berichten luiden zeer gunstig. Hy kondigde zyn voornemen aan, van Ampenan uit de zuilelyke monding van straat Lombok nauwkeurig te onderzoeken,

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1