N°. 12033 T>oncler<ïajr 18 Mei. A*. 1899 <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Eon- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. ATJES4. PRIJS DKZEB COURRflTt "Voor Lelden por 8 maanden. (Franco per posl AJzonderlyke Nommers 1.10. 1.40. 0.06. FRUS DER AD VERTEN T JLËTï VaD 1-0 regels f I 06. letters naar plaatsruimte wordt 0.05 berekend Iedere regeJ meer 0.17 - Grooter# - Voor het IncasseereD buiten de stad Dit nommcr foestaat nit TWEE Bladen. Leiden, 17 Mei. '8 Ryks Ethnographisch Museum alhier heeft ten geschenke ontvangen van den heer E. J. E. Brouwer, te 's Gravenhage, uitvoering gevende aan de laatste wilsbeschikking van wijlen den heer B. G. J. Volck, in leven ge- pensionneerd kapitein luitenant ter zee, een zeer grooten, op de heilige potten derDajaks gelykendeo, bruin verglaasden aarden pot, ver sierd met figuren van paarden, boomen, vogels en met maeanders, alles en relief. Het voor werp werd in het jaar 1886 veroverd op het Atjehsche hoofd Toekoe Oomar. Geïn ventariseerd als serie 1188. Aan den schenker Ib de dank der Regeering betuigd. De wis- en natuurkundige afdeeling der Koninklijke Acaderrie van Wetenschappen heeft benoemd tot gewoon lid dr. E. F. Van de Sande Bakhuyzen, lsten observator aan de Sterrenwacht te Leiden, en tot correspon dent den heer H. C. Prinsen Gaerlings, directeur van het proefstation voor suikerriet iu West-Java, te Kagok Tegal. D*ze keuzen zijn door H. M. de Koningin bekrachtigd. De Commissie van Rapporteurs der Tweede Kamer voor do Ongevallenwet hield gisteren weder een bijeenkomst. Reuter meldt, dat Koningin Wilhel- mina en de Koningin-Moe lor gisteren een bezoek brachten aan het Groothertogelijke Hof te Karlsruhe. H.H. M.M. werden door den Groothertog en de Groothertogin aan het station ontvangen en bij den terugkeer daar heen werd hun uitgeleide gedaan. Gistermiddag zijn H.H. M.M. to Baden- Baden aangekomen, waar zy kort zullen ver toeven. Naar het „Vaderl." verneemt, sullen de Koninginnen, die Dinsdag 23 Mei te 's Gra venhage terugkomen, slechts Woensdag en Donderdag daaropvolgende daar verblijven. Hen verwacht, dat H. M. op een dier dagen de leden der Vredesconferentie ia gehoor zal ontvangen. Van de firma Schillemana en Van Belkum, te Zutfen, ontvingen wij de laatste afleverin gen van „Wagners Natuurlijke Historie", be werkt door D. Horn, leeraar aan de Ryks Hoogere Burgerschool te Venloo. Het werk is daarmede compleet en nu het zoo in zyn geheel voor ons ligt, kunnen we zyn waarde eerst recht beoordeelen. Welnu, het heeft een hooge waarde en mag en zal in veler handen komen, om er een nuttig gebruik van te maken. Zyn alle afbeeldingen goed verzorgd, de talryke gekleurde uit ons bekende dieren en planten blijkt, dat de natuur zoo getrouw mogeiyk is gevolgd geven het verdienste- lyke werk grootere aantrekkeiykheid en ver- leenen het nog meer practisch nut. Er blyft ons niets anders over dan deze uitgave warm aan te bevelen en hoogeiyk te roemen. Ook het „Geïllustreerd Handboek der Pluim veeteelt" door A. C. E. Baldamus vro-g door eenige nieuwe afleveringen onze aandacht. Het wordt uitgegeven door dezelfde firma en belooft mede een belangryk boek te zullen worden. De Beriynsche correspondent van de „N. R. C." meldt: De „Germania" zegt, dat de internuntius Tarnassi v^n kardinaal Rampolla aanschry ving heeft gekregen om Den Haag te verlaten, omdat Z. H. de Paus niet tot de Vredes conferentie is uitgenooJigd. m Het bekende vlugschrift van prof. Von Stengel, een van Duitscblands afgevaardigden ter Conferentie, over den Eeuwigen Vrede, is door de Russische censuur verboden. Daaren tegen bepleit het Russische militaire blad „Razwectsjik" ongestoord in zyn laatste nummer het voortzetten van RuslanJs oor logstoerustingen, ten spyt van de Haagsche Conferentie, waarvan de uitkomsten toch geheel onzeker heeten. De half-officieuze „Berliner Neueste Nacb- richten" schrijft: „Van enkele zyden wordt betreurd, dat de pers in het berichten geven over de Vredesconferentie bemoeiiykt wordt. De vraag of en in boeverre de handelingen der Conferentie op nbaar zullen zyn, hangt van haarzelf af. Zoover wy ons herinneren, heeft het geval zich nog niet voorgedaan, dat by dergelyke diplomatieke samenkomsten ^e pers toegang heeft. Altyd werden slechts zekere officiëele mededeelingen openbaar ge maakt." De correspondent van de „Daily News" te Odessa zegt uit goede bron te weten, dat de openingsrede, di9 baron De Staal als voorzitter van de Conferentie houden zal, door den Czaar zelf is opgesteld. De Haagsche afdeeling van den Neder- landschen Journalistenkring heeft bekend ge maakt, dat de buitenlandsche journalisten, die in Den Haag aanwezig zyn ter gelegenheid van de opening van de Vredesconferentie, van Woensdag 17 tot Zaterdag 20 Mei dagelyks van 5 tot 6 uren 's namiddags de officiëels berichten zullen kunnea inzien, welke het bureau van de Conferentie ter beschikking van de pers mocht stellen. Daartoe is het vereenigingslokaal gevestigd in het Zuid- Hollandsch Koffiehuis. Mej. Van Ryswyk, hoofdverpleegster aan het Stedelyke Ziekenhuis te Utrecht, is benoemd tot directrice van het ziekenhuis te Twelloo, gemeente Voorst. Na een langdurige ongesteldheid is over leden de heer W. H. Pyls, lid van de Eerste Kamer, burgemeester van Maastricht. {H. D.) By het wapen der infanterie zal een proef genomen worden met monddeksels voor de geweren, van het model als by 't Oostenryk- sche leger in gebruik. Aan elk der regimenten zullen 1000 stuks uit de artillerie-inrichtingen gezonden worden. Genoemde monddeksels worden met geweervet in do monding van den loop vastgekleefd; zy sluiten den loop alsdan goed af en er bestaat weinig kans ze te verliezen. Zy zyn lichter dan de in gebruik zgnde, springen by het vuren niet in stukken en ook niet zoo ver weg als de stukken van laatstgenoemde. Het stoomschip „Koningin-Regentes", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 16 Mei te Port-Said; de „Prins Alexander", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 16 Mei van Southampton; de „Rotterdam", van Nieuw- York naar Rotterdam, vertrok 16 Mei van Boulogne aur-Mer; de „Soembing", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 16 Mei van Poxt-Sajd. Aifen. Kerkvoogden der Nederlandsch- Hervormde Gemeente alhier hebben verholen om voor de heden te houden paardenmarkt, zoomede voor verdere te houden paarden- of beestenmarkten, van het voor de kerk gelegen plein gebruik te maken. Thans is ook in deze gemeente de spado in den grond gestoken voor de ver breeding van het vaarwater tusschen Rot terdam en Amsterdam. Aarlanderveen. De inachryving voor de schuttery in deze gemeente zal plaats hebben op Donderdag 18 Mei a. e., des voormiddags te tien uren. De inspectie der verlofgangers van ieze gemeente zal te Alfen worden gehouden den 20sten Juni a. s., des voormiddags te halfnegen. Alkemado. De commissie voor de her ziening der belastbare opbrengst van de gebouwde eigendommen, bestaande uit de he:ren Th. C. C. Ninaber, H. Le Coultre en W. Niokerk, heeft haar werkzaamheden in deze gemeente aangevangen. Benthuizen. Gisteravond omstreeks elf uren werden de bewoners van Benthuizen uit hun eersten slaap opgeschrikt door het geroep van brand u het spoelig daarop gevolgd luiden der brandklok. De brandweer was met de benoodigde brandbluschmiddelen weldra op de plaats des onheils en weerde zich zoo dapper en onvermoeid, dat zy den brand, óén vuur zee geiyk, wist te beperken tot h*t blok van vier onder één rieten dak aan elkander ge bouwde arbeiderswoningen. Yoor ongelukken zyn we bewaard gebleven. De schade der huizen is gelekt door assu rantie; het meubilair der bewoners niet. De oorzaak van het onheil is vooralsnog onbekend. Bodegraven. Door stemgerechtigde inge landen van den Noordzyderpolder is 11. Maan dag de rekening over 1898 vastgesteld aan ontvangsten op ƒ3625.416, aan uitgaven op f 3557.765, dus met een batig saldo van f 67.65. Tevens werd de begrooting over het loopende jaar door het bestuur aangeboden: aan inkomsten op f 3454.82, aan uitgaven op 3454, alzoo een saldo van f 0.82. Deze be grooting werd met algemeene stemmen goed gekeurd. De omslag bedraagt evenals het vorige jaar f 5 per hectare. Beteekent de aanvoer van veo op onze wekelyksche markt weinig, in den tyd van de lammeren valt daarover niet te klagen. Op de markt van gisteren waren ruim 600 lammeren aangevoerd. Leiderdorp. In deze gemeente doet zich een geval van fetris typhoïdea voor. Lisse. De gewone jaarlyksche oefening met de brandspuiten zal gehouden worden op Dinsdag 23 Mei a. s, des namiddags te zes uren. Oegstgcest. Het getal kiezers in deze ge meente, die voorkomen op de thans van kracht geworden kiezerslyst, bestaat uit 289 per sonen krachtens art. la der Kieswet, 1 krach tens art. 1 b 1, 31 krachtens art. 16 2 en 1 krachtens art. 1 b 4, zoodat het geheele aantal kiezers voor de Tweede Kamer der Staten Generaal bedraagt 322 tegen 301 in het vorige jaar. Dit getal kiezers is voor de Provinciale Staten 322 en voor den gemeente raad 288, tegen 299 en 264 in 1898. De inspectie der verlofgangers voor de nati onale militie zal voor deze gemeente plaats hebben te Leiden den 8sten Juni a. s.,'s voor- middags te balfti9n. De bouw van het nieuwe Raadhuis in het Villapark alhier is opgedragen aan den heer A. Verhoog, aannemer te Leiden. Oude-Wetering. Dinsdagvoormiddag brak een in den beginne felle brand uit in het p:rceel, met riet gedekt, wyk A No. 88, waarin winkel in aarde- en yzerwerk van C. Vreekeo. De spuit, burgemeester en brand weer war^n spoedig ter plaatse. Door het snelle optreden wist men den trand, niet tegenstaande den vry sterken wind, tot dit perceel te beperken, dat geheel uitbrandde. Alles was tegen brandschade verzekerd. De inmiddels aangerukte spuit uit Roelof-Arends veen behoefde geen water te geven. Het huis behoorde in eigendom aan den heer G. Bcot; vermoed wordt, dat in den schoorsteen de aanleidende oorzaak is geweest. Rynsburg. By de aanbesteding voor het bybouwen van één schoollokaal aan de Ned.- Herv. school, alhier, was de laagste inschry ver de heer P. Kort, mr. timmerman en aannemer alhier, voor de som van f 1583.90. Hem is opgedragen dit werk op het einde van Juli (begin der zomervacantie) te doen aanvangtn. Valkenburg. De herijk van maten en ge wichten zal dit jaar voor deze gemeente plaats hebben te Katwyk aan den Rün, en wel op 19 Juni, dea voormiddags van tien tot twaalf urtn. Na vaststelling der kiezerslijsten op 15 Mei blijkt, dat het aantal kiezers voor de Tweede Kamer bedraagt 97, voor de Prov. Staten evenzoo 97, voor den gemeenteraad 96. Ten vorigen jare waren die getallen 97, 97 en 91. Alhier doet zich een geval van rood vonk voor. Woubrugge. Ter vergadering van stem gerechtigde ingelanden van den Veender Polder, alhier, waarin van de 177 in den Polder geldende stemmen er door 8 van de 12 stemgerechtigden 128 st. werden ver tegenwoordigd, zyn vastgesteld: de rekening des polders over 1898 aan inkomsten op 2367.06, aan uitgaven op f 1850.65, batig saldo 516.41. de begrooting voor 1899 aan inkomsten op 1979.36, aan uitgaven op 1979.10, batig saldo ƒ026; de omslag voor 1899 op 2 per hectare over 183 heet., 47 aren, 62 centiaren, tegen 3 per heet. over 1898. Voorts is op voorstel van het bestuur met 95 tegen 33 stemmen besloten, by voortzet ting door de gemeente Woubrugge van den ryweg van af de grens dezer gemeente te Roelof-Arendsveen tot aansluiting aan dezen Polder in die kosten ineens of 600 te willen bydragen wanneer die weg het be staande by den polder in onderhoud zynd voetpad volgen zou, en de Polder dan van verder onderhoud ontheven zy. Voorts werd op voorstel van den heer C. Molenaar met 65 tegen 63 stemmen besloten, het vischwater, dat gewooniyk voor óén jaar verpacht wordt, uu voor 5 jaren te verhuren (op 26 Mei e. k.) EERSTE KAMER. Vergadering van gisternamiddag te twee uren. By behandeling van het wetsontwerp tot wyziging van art. 109 van het Regeerings- reglement in Indiö (gelykstelling van Japanners met Europeanen in Ned.-Indië) meende de heer Van Ascli van Wijckdat, waar men nu ten gerieve van de Japanners wyziging van het ait. 109 voorstelt, dit ook voor de inlandsche Christenen had mo ten geschieden. Hy vreest, dat van dit laatste nu voorloopig niets zal komen. Ook acht hy in dit ontwerp de gelykstelling ni6t goed geregeld; aangezien ni9t slechts Japanners van oorsprong er onder vallen. Hy zal tegen het ontwerp stemmen. De heer Eoëll, die in beginsel geen bezwaar tegen de gelykstelling heeft, ontkent, dat het handelstractaat ons daartoe verplicht. Hy ziet de nooJzakelykheiJ van wyziging van het Regeeringsregl9ment niet in, want onder den tegenwoordigen toestand kan ook gelykstelling worden toegestaan. Waar echter by hettrac- taat de Indische handelsbelangen gewaarcorgd zyn, wil hy vóór het ontwerp stemmen. De lieer Pijnacker Hordijk zal dat ook doen, hoewel by wil constateeren, dat wy door wyziging van art. 109 het by het tractaat bedongen voordeel geheel prysgeven. De heer Brantzen van de Zijpdie ook zal voorstemmen, vraagt wanneer de rechtspositia van de inlandsche christenen zal worden ge regeld. De Minister van Koloniën verdedigt de voor gestel Je wyziging van art. 109. Omtrent do zaak van de r- geling der rechtspositie van de inlandsche christenen deelt hy mede, dat het advies te dezer zake van het Hooggerechtshof in handen is gesteld van den Raad van Indiê, en dus binnenkort den Gouv.-Generaal zal bereiken. De Minister vreest niet, dat er veel Formo- zanen op Java zullen komen. Het wetsontwerp werd aangenomen met 40 tegc-n 4 stommen. By de beraadslaging over bet wetsontwerp tot verlenging van de overeenkomst met de Kon. Paketvaartmaatschappy verklaart de heer Pijnacker Hordijkhoewel niets tegen de Maatschappy hebbende, dat hy tegen het ontwerp zal stemmen, omdat hy meent, dat men nog eenige jaren met de verlenging van bet contract had kunnen wachten en de Staat dan voordeeliger voorwaarden had kunnen bedingen. De heer Fransen van de Putte wees daaren tegen op het groote nationaal belang van de Kon. Paketvaartmaatschappy, die voorkomt, dat de groote lynen in handen van vreemden komen. E hter bad spreker gaarne de tarieven verlaagd willen zien. De Minister van Koloniën verdedigde den voorgestelden maatregel, die, behalve ten bate van de schatkist, ook ten bate van het ver keer in den Indischen Archipel zal zyn. De verlenging van het contract tot 1905 werd daarna aangenomen met 38 tegen 2 stemmen. Heden behandeling van het krediet van 75,000 voor de Vredesconferentie. Biykens het eindverslag der Commissie van Rapporteurs over het wetsontwerp be treffende die krediet aanvrage, noemde een groot aaütal leden der Eerste Kamer het feit, dat vertegenwoordigers van de meeste Staten der wereld byeenkomen om middelen te beramen ten einde te geraken tot beperking van de 6teeds vermeerderende oorlogstoe rustingen "één gebeurtenis van historische beteekenis, waarmede zy van harte instemden, en waardeerden zy het daarby, dat ons land als zetel dier vergadering was aangewezen. Verschillende leden betreurden echter, dat by deze hoogst gewichtige int' rnationab byeen- komst de medewerking zal ontbroken van ver- tegenwoor iigers der Zuid-Afrikaansche Repu blieken en van den Heiligen Stoel. Meer in het byzonder wat den H. Stoel betreft, achtten sommige leden zich dan ook gehouden tot een woord van ernstig protest t gen het feit zelf dier uitsluiting, zonder op dit oogenblik dat protest te ontwikkelen. De gelegenheid zal zich later daartoe voordoen, als naar men hoopte vanwege de Regie ring bescheiden zullen zyn verstrekt, die ieders mate van verantwoordoiykheid ten deze aanduiden. Andere leden, die in bovenvermeld be zwaar niet deelden, verklaarden ook hunner- zyds zich thans van een uiteenzetting der gronden hunner zienswyze te onthouden. Evene ns verklaarden eenige leden zich op dat oogenblik te onthouden van het uitspreken van een oordeel over het dezer dagen in e n der dagbladen verschenen stuk van Hr. Ms. gezant te St.-Petersburg. Uit de „Staatscourant." Kon. besluiten. Benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Naseau, W. Van Oosterwyk Bruyn, to Zeist; opnieuw benoemd tot leden van het College voor de Zeovisscherijen, de heeren A. Hoogenraad, H. Kikkert, mr. G. J. Goekoop, H. Dirkzwager Mzn. en jhr. mr. Röell. De bij het leger in Ned.Tndië gedetacheerde paar denarts der 2de klasse W. Van der Burg, van het personeel van den geneeskundigen dienst der land macht, in rang en ouderdom van rang overgeplaatst bij het personeel van den geneeskundigen dienst van voormeld leger. Pensioen verleend ten laste van don Staat aan mr N. IL Van Nes van Meerkerk, ten bedrage van ƒ2584 'sjaars. Aan C. G. Rommenhöller, koopman en consul- generaal van Rumenië, le Rotterdam, verlof ver leend tot het aannemen van het ordoteeken van ridder in de Kon. militaire orde van Onzen Heer Jezus Christus, hem door den Koning van Portugal geschonken. Minbeschikking. Benoemd tot amanuensis bjj de botanie aan de Rijks-universiteit te Gro ningen, L. De Nie, thans bediende bij de botanie aldaar. De minister van koloniën brengt tor kennis van belanghebbenden, dat voor vijf studenten in de medicijnen aan een der Nederlandsche universi teiten de gelegenheid bestaat, om tusschen 1 Aug. 1899 en ultimo Juli 1900 in opleiding te wordeu go- nomen voor de betrekking van officier van gezond heid der 2de klasse bij het leger in Noderlan Jsch- Indië, onder genot van een subsidio van ƒ4000 (vier duizeud gulden). Gegadigden zullen zich, onder overlegging van de gevorderde bescheiden, vóór 1 Augustus a. s. bij gezegeld request behooren te wenden tot het Depaitement van Koloniën, alwaar op aanvrage kosteloos exemplaren zijn te verkrijgen van hot Reglement betreffende de opleiding. Biykens een van den Gouverneur-Generaal van Ned. Indië ontvaDgen telegrapbisch be richt is sedert de jongste mededeeling dienaangaande in de „Sts.-Ct." van lOcezer by de krygsverrichtingen in Atjeh door een schampschot gewond de kapitein dor infanterie van het Ned.-Indische leger H. N. A. Swart. Weer iets over hot Wilhelmus. In het laatste nummer van het tydscbrift „Bulletin do la commission de l'bistoire des Eglises Wallone8" is de heer J. W. Enschedé, in onderzoekingen omtrent den oorsproDg van het Wilhelmus, tot de conclusie gekome n, dat de melodie van dit lied het eerst werd gezon gen door de bezetting en burgers van Chartres, toen dezen den aanval van de Hugenoten onder Condé op hun stad zegevierend hadden afge slagen. Een ooggetuige van dezen aanval, Christofle de Bordeaux, vereeuwigde deze ge beurtenis in dit lied. Waarschyniyk is het door Duitsche soldaten, die uit den dienst van Condé in dien van den prins van Oranje overgingen, naar de Nederlanden gebracht. Een twintig jaar later was de wjjze van het Wilhelmus ook in Duitschlaad bekend geworden. Gemengd Nieuws. De vry hevige wind, die heden voortduurt, was oorzaak, dat het volksconcert in bet Van-der-Werf park gisteravond geen doorgang had. Hedenmorgen wilde R. uit den Vlirt een boed krygen, welke van een hoer te water was gewaaid. Toen R. het hoofd deksel aan den eigenaar had overhandigd en daarvoor een fooitje had gekregen, viel hy echter zelf te water en moesten eenige stads werkers te hulp komen om hem te redden. Door eenige in den omtrek wonende menschen- vrienden werd R. van droge kleeren voorzien. By den manufacturer K., inde Donkersteeg alhier, heeft men hedennacht de balddadigheid gehad de winkelruiten stuk te slaan. Den dader moet men reeds op het spoor zyn. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft het vonnis van den Krygsraad te's-Gra- venhage, waarby A. A. D., milicien-plaats vervanger by het 3de regiment huzaren, die onlangs tot twee maanden gevangenisstraf werd veroordeeld wegens goederenvernLling en mishandeling, terwyi hy met groot verlof te Sluis vertoefde, en van welk vonnis de veroordeelde in hooger beroep was gekomen, bevestigd. Het bestuur der Wilhelmina- Vereeniging kau te 's-Gravenhage vooral op sncces bogen. Gisteren kwam wederom een gift in van 1000 van iemand, die het doel der veroeniging, verheffing der krankzinnjgon- verpleging en verbetering van het lot dor verpleegsters, een warm hart toeJraagt. De vereeniging Haarlem en Omstroken van de Maatschappy voor tuin bouw en plantkunde houdt een tentoonstelling op 18, 19 en 20 Augustus. De voorzitter, de heer D. Onderwater, stond daartoe gisteravond zyn buitenvL-rblyf „Bosch en Hoven" onder Heemstede af. Gisteren nam het O. M. der Amster- damsche rechtbank conclusie in de zaak van den heer Leembrugge tegen de Holl. IJzeren- Spoorweg-Maatschappy, betreffende do ophef- fiDg en sluiting van het station Veenenburg op 30 Sept. 1896. De H. IJ.-S.-M., vroeger by contract tegen over den eischer verplicht zekere treinen te Veenenburg te doen stoppen, beriep zich op de overmacht van den Staat, die tot de ophef fing van h.t station besloot en het van de lyst der stations schrapte. Do conclusie van het O. M. strekte tot erkenning van die overmacht en van het recht der Regeering om in het publiek belaDg het door den eischer in 1842 verkregen recht voorby te gaan, en op dien grond tot ont zegging van den eisch en veroordeeling van den eischer in de kosten van het geding. De Hooge Raad behandelde gisteren het cassatieberoep van Govardut Fasen, die door het gerechtshof te 's-H r- togenbosch tot twintig jaar gevangsnisstraf is

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1