Politie. wat ver van de markt verwij derd is. Als een voorbeeld van zeldzame kras heid op hoogen leeftyd deelen wy het vol gende mede, waarvan w\j ooggetuige waren. Zaterdag-avond vermaakten de kleinkin 'eren van den heer H. B alhier, zich met stelten- loopen. Grootvader, c ie al 84 is, maar er nog uitziet als iemand tusschen 50 en 60 jaar, liet z\jn kleinkinderen eens zien, hoe z[j eigen lijk op stelten moesten loopen. Ylug stond hy er hoog op eu stapto er zoo gezwind en behendig mee de straat op en neer, dat een jongen van 12 jaar jaloersch op zulk stelten loopen zou worden. Hoogmado. By het onweder, dat Zaterdag morgen Loven Hoogmade woedde, werden een schaap en oen lam in de weide van gebroeders Van der Post door het hemelvuur gedood. De schade wordt gelukkig c!oor assurantie godekt. Leiderdorp. De beproeving van de brand- bluschmiddelen in doze gemeente zal plaats hebben op Dinsdag 23 Mei a. s. als volgt: de spuit in Zylwyk des morgens te 9, cie in Kerkwijk to 10, die in Doeswijk te 11 en lie in Acbthovenerwyk des middags te 12 uren. Burgemeester en Wethouders dezer ge beente maken bekend, dat de op den 22sten Maart jl. va&tgestelie kiezerslijst voor het jaar 1S99—1900, van heden tot den löden Mei van tmt volgend jaar van kracht blijft, fcehoudcn6 w\jzigii gen ten gevolge van rechter lijke uitspraak en aanteekeuingen omtrent schorsing. Dj lijst ligt ter Gemeente-Secretarie ter inzage en is tegen bet-ding der kosten in >fschrift of afdruk verkrijgbaar. Het aantal kiezers voor de Tweede Kamer der Staten Generaal fcodraagt 236, voor de Provinciale Staten 235 en voor den Gemeente raad 190. Als lid van het bestuur van den Munnikenpolder is dit jaar aan de beurt van aftrecing, doch herkiesbaar, do heer F. Filippo alhier. De verkiezing zal plaats hebben op Dinsdag 23 Mei a. s., des voormiddags van 10 tot 12 uren, ten huize van den heer P. J. Ramaker. H:t bestuur van den Achtbovenerpolder onder deze gemeente mankt bekend, dat de rekening over den dienst 1898 en de begrooting voor 1899 ton kantore van den secretaris- penningmeester voor belanghebbenden ter inzage liggen. Tot vaststelling daarvan zal den 25sten dezer des morgens te tien uren oen vergade ring van ingelanden ten huize van den heer P. J. Ramaker worden gehouden. Oudslioorn. De collecte, gehouden ten be hoeve der Maatschappij van Weldadigheid te Frederiksoord, beeft alhier ruim f 23 opge bracht. Sedert eonige dagen is een begin gemaakt mot het maken van het telephoonnet der Maatschappij aan Rijn en Gouwe. Reeds hebben zich eenige abonnés aangemeld. Het mond- en klauwzeer breidt zich nog steeds in deze gemeente uit. Thans komen er 6 a 7 gevallen vo>r. Oude-Wetering. Het gebeele dorp was in feestdos en van b\jna alle daken waaide de driekleur ter gelegenheid van het 50 jarig huwelyksfeost van den heer D. B. Los, meer bekend onder den naam vaD „Meesttr Los", en mej. E. Wiettaoff. Dit waardig bruidspaar verwierf zich aller achting en sympathie. Wie waardeert niet den ouden man, dia nog met jeug.igen ijver werkzaam is als observator van Rijnland, boekhouder der Nuts Spaarbank en voorzanger en ontvanger der Herv. Ge meente? Da tallooze gtlukwenschen, die den jubilarissen toevloeiden, waren hiervan de sprekende bewijzen. Rynzaterwoude. Ten behoeve van de „Ver- eenigiüg tot oprichting en exploitatie van Volks-Sanatoria voor borstaders in Nederland", is door de ijverige bemoeiingen van eenige jongedames alhier, in deze gemeente een bedrag van f 37 bijeengebracht, waarbjj nog komen een aantal jaarlyksche bijdragen. De gelden zijn door bemiddeling van onzen burgo- meester, den heer Ninaber, overgemaakt aan den penningmeester van het sub comité voor do Rijnstreek. Loten zijn genomen in de Utrechtscho verloting van schilderijen, tee- keningen en kunstwerken, mede ten voorJeele der op te richten Volks-Sanatoria. Hulde ook aan die dames, die voor dit schoon© doel zoo belangloos veel moeiten opofferden en hun pogingen met succes zagen bekroond. Voorschoten. Het moni- en klauwzeer heerscht alhier onder het vee van 8 veehouders. VV assenaar. Do heer J. J. Vogels, tuinbaas van D. J. baron Van Pallandt-, was zoo vriendelijk ons een kykje t9 laten nemen in de oranjerie op de Luitenplaats „Dulnrel". In het gebouw bevindtn zich oenige exemplaren vao de plant Doryantbes Ptlmi9ri. De plant zelve >s misschien in oranjerieën geen ztld- zaamheil, maar 't bijzondere is, d.>t óón der planten bloeit. Vtrschei.eoe vaklieden ver klaarden zulks nog niet gezien te hebben. In het midden der plant verrijst een bloem stengel van 3 M., 25 cM. Het laat zich aanzien, dat dezo zijn volle lengto nog niet heeft bereikt. Aan dien stengel bevinden zich op dit oogenblik moer dan vierhonderd roo-e bloemen, die gedeeltelijk geop.nd zijn. Boven dien zijn er nog een groot aantal ongeopende knoppen. Elke bloem opent zich slechts één dag, om zich den volgenden dag weer te sluiten en dan te verwelken. De hoeveelheid honig, die zich in eiken bloemkelk ontwikkelt, is buitengewoon groot. Men kan het vocht er wel uit drinken. De tuinbaas tracht door kunstmatige bestuiviog zaad van deze plant te wicnen. Misschien is di9 bestuiving over bodig, want het is duidelijk te zien, dat de zes meeldraden hun helmknoppen in de pas geopende bloem naar den stamper buigen. Als do bloeiende plant voor leeken reeds iets merkwaardigs is, dan zal deze het voor tuinlieden zeker nog meer zijn. Wie de bloemen van nabij zien schrome het trappenkliramen niet! Vit de „Staatsconrant." Kon. besluiten. Benoemd tot commies der poste rijen van de 4de klasse, do surnumerair der poste rijen W. A. H. Gelderman. Pensioen verleend aan: W. H. Houwing, ont vanger der accijnzen en van den waarborg en de belasting op do gouden en zilveren werken to Rotterdam, ƒ8000; G. Wassink, commies lsto kl. bij 's Rijks belastingen, 522; S. M. Krever, wed. J. Labberté, visiteur bjj de in-en uitgaande rechten en accijnzen, ƒ81; M. F. Van Debo, wed. P. J. H. Roelofswaert, rijksveldwachter, ƒ138; T. Wolters, wed. H. W. Borggeld, brievengaarder, 63; B. T. of B. Terpstra. wed. J. L. of J. De Groot, rijks- veldwachter, ƒ113; A. M. Haeser, wed. A Van Ipenburg, commies 1ste klasse bjj 's Rijks belas tingen, ƒ231; A. C. Laurense, wed. D. H. Van Oort, instrumentmaker der telegrapbie, ƒ213; F. Ellen, wed. A. Meijering, brievenbesteller, ƒ150; jonkvr. E. C. Boddaert, wed. P. F. Baron Van Heerdt, directeur dor afdeeling .Waarneming ter zee van het Kon. Met. Instituut" te Utrecht, ƒ600; J. B. D. Beeelinger, wed. P. Visser, 1ste hoofdbriovenbe- steiler, ƒ225; A. M. Jansen, wed. J. P. Tb. Witte laar, Rijksklerk ten kantore der invoerrechten en accijnzen, te 'a-Graven hoge, ƒ216; E. Van Dom melen, wed. J. Wellor, cipier in het huis van bewaring te Nijmegen, ƒ167; R. Wijnvoord, wed. H. P. Zwennes, kantoorknecht der posterijen, ƒ405; G. B. en W. L. Van Oort, kinderen uit bet huwelijk van wijlen D. H. Van Oort, laatstel. instrument maker der telegraphie, laatste], echtg. van A. C. Laurense, met wijlen J. C. Momber, ƒ142; P. G. Neyts, wed. J. Ziiiesen, boekhouder lsto categorie aan de entrepot-ontvangst te Rotterdam, ƒ375; J. Maassen van den Brink, wed. J. A. De Jager, brievenbesteller, ƒ188; W. Cooraan8, wed. J. M. Becude. ontvanger der directe belastingen, ƒ438; S. II. Denting, wed. J. H. F. LindseD, nrievenbe- steller, ƒ125; H. W. Van Snoekeveld, wed. G. J. Do Kort, conducteor der brievenmalen 1ste klasse, ƒ315; C. C. Brens, wed. J. Van der Reest, commies lste klasso bij 's Rijks belastingen, ƒ402; W. Els- man, wed. W. Schutrnps, commies 2de klasse bij 's Itijks belastingen, ƒ362; E. A. M. A. ÏJzendoorn, wed dr. A. F. Van Aken, inspecteur van het middelbaar onderwijs, ƒ840; B. Penning, wed. P. Steen wijk, brieven- en telegrambesteller, ƒ180; M. (W.) Ruytenberg of Ruitenberg, wed. rar. P. Hofstede van Son, rechter in de rechtbank te Middelbarg, ƒ720; C. Vening, zoon uit bet huwe lijk van wijlen den gewezen ontvanger der directe belastingen A. J. Vening, met wijlen J. E. M. Tiinmers, ƒ200; D. J. Cats, wed. mr. C. F. Th. Van Maanen, advocaat-generaal bij den Hoogen Raad der Nederlanden, ƒ690; I. C. De Laat, wed. J. Van der Moolen, brieven- en telegrambesteller, ƒ144; A. M G. Ten Gate Coster, wed. mr. G. J. Storm Buysing, griffier bij het kantongerecht te Zwolle, ƒ450. De gewone audiëntiën van de ministers van i'ustitio en oorlog zullen deze week niet plaats lebben. Ministerie ran financiën. Op 1 Mei 1899 was aan de Nederlandsche Bank, wegens te verstrekken voorschotten, in onderpand gegeven een bedrag van 6,000,000 in schatkistbiljetten, en was voorts op dien dag in omloop een bedrag van ƒ20,000,000 in schatkistpromessen. Burgerlijke Stand van Leiden. Eerste huwelijksafkondiging van 14 Mei. G. Bergman jm. 23 j. en J. Huygens jd. 22 j. J. F. Baaten jm. 23 j. en J. Van Dijk jd. 24 j. J. Selier jm. 28 j. en M. v. d. Linden jd. 23 j.C. Heyer jm. 28 j. en S. Zirkzee jd. 30 j. J. H. Latcrveer wedn. 71 j. en J. C. Tegelaar jd. 61 j. J Wiepjes jm. 25 j. en J. Crama jd. 25 j. A. J. Van Zanten jm. 23 j. en M. M. Den Boater jd. 32 j. W. J. B. Mulder jm. 21 j. en J. Van Wezel jd. 20 j. A. Kiel jm. 25 j. en W. Tegelaar jd. 27 j. H. Knoop jm. 36 j. on G. Braak jd. 24 j. G. J. C. Metselaar jm. 28 j. en M. J. S. J. Lafeber jd. 27 j.G. Th- Koekenbier jm. 32 j. en M J. De Jong id. 26 j. P. Van Rijn wedn. 66 j. en J. C. De Kountog jd. 49 j. A. Visser jm. 27 j. en A. M. Van As jd. 22 j.A. Van Vliet jm. 24 j. en C. Van Vulpen jd. 25 j. G. v d. Wolf jm. 29 j. en M. Van Bostelen jd. 28 j. Gevonden voorwerpen: Een R.-K. gebedenboekje. Een phantasie- armband. —En zwart glacé handschoen. Een notitieboekje. Een fluweelen kraag met bont. Een zakje, waaraan sleuteltje. Een zilveren Zeeuwsche broche. Een horloge ketting (schaartje in scheede). Inlichtingen zijn dagelijks tusschen 12 en 1 uur te bekomen aan het Bureel van Politie alhier. Iade Itel, Werklar. ijja opgenomen: DATUM. D AGK1C. Volw. pera. Kin deren. Totaal 7 Mei. Zondag 64 10 64 8 Maandag. 64 11 75 9 Dine dig 74 11 86 10 Woensdag. 76 14 90 11 Donderdag 49 9 68 ia Vrijdag 73 13 86 13 76 13 88 LICHTSTERKTE. Resultaten der waarnemingen aan de Gasfabriek. WEEK van 27 April tot en met 3 Mei. r.tnm. Dar. AuUl. öuna K. 27 April. 6.45 8.80 7 16.4 28 6.45 8.46 8 16.2 29 6.4 E 8.45 7 16 30 6.45 8.30 8 16 1 Mei, 6.46 8.45 7 16.2 2 6.45 8.45 8 16.4 3 6.46 8.45 8 16.2 (*)Ditbeteekent. Wanneer men 5 cubic faet =141.6 liters per nur van zulk gas verbrandt in een Sngg's London-Argand-Standard burner No. 1, mot 21 gaatjes, vcrkrjjgt m-n een lioht, dat in sterkte gelijk staat met 16.4, 16.2, enz. 8tandaard aarBen, waarvan olke kaars 20 grains 7.8 grammen Spermaceti per aar verbrandt. Berichten over Bij nland's "boezem, gedurende de week van 713 Mei 1899, Stand van den boezem te Leiden. Idem te Oude-Wotering Werking der stoomgemalen WaterlooziDg laDge natuurlijken weg. Waterinlating Regenval in mM. 7 Mei. 8 M'.L 9 Mei. 10 Mei. 11 Mei. 12 Mei. 13 M i. 61 63 63 62 63 62 60 cm.—A.P. 64 63 83 62 62 60 60 cm.—A.P. Bpaarndam u., Halfweg u., Gouda u„ Katwfk u. Spaarndam u., Halfweg u., Gouda 6 u., Katwijk 281/, u. Door do sluis to Gouda 87 u. 8.6 De Vredesconferentie. Op de voorplaats van het Ministerie van Buitenlandscbe Zaken begint, naarmate de dag van de opening der Conferentie nadert, buitengewone levendigheid te heerschen door de voor het getouw af- en aanrijdende rijtui gen van diplomatea of bereids in de stad aangekomen gedelegeerden, die er binnen treden om ty den Minister op bezoek te gaan, of, indien zij nog niet zyn voorgesteld, hem hun opwachting te maken. Daar het te voorzien is, dat de in deze week te verwachten vertegenwoordigers der mogendheden allen Z.Exc. zullen gaan com- plimenteerén, zou een afzonderlyke vermel ding slechts een herhaling worden van alle voorgaande berichten van dien aard, behou dens verandering van den naam van dengeen, die ontvangen wordt. Behoudens bericht van een hoogst byzon- der geval, wordt dus met bovenstaande mededeeling van het feit, dat alle gezanten zich 8uccessieveiyk met gelyk doel by den Minister zullen presenteeren, volstaan. Mevrouw De Beaufort, echtgenoote van den minister van buitenlandsche zaken, zal ty;ens h.t tyeen zyn der Vredesconferentie doorgaans des Vrydagsavonds receptie houden. In het hotel „Den Ouden Doelen", te 's-Gravsnhage, is aangekomen de heer N. Gourko-Romeika, secretaris by de Russische ambassade te Londen, die gedurende de byeenkomst van de Vredesconferentie te dier plaatse zal tlyven. Behalve uit de reeds meer gemelde gedelegeerden graaf Nigra, generaal Zuccari en commandant Bianco, zal de Italiaansche delegatie ter Vredesconferentie zyn samen gesteld uit baron Fasciotto, prof. Fusinato en den heer Artom. Laatstgenoemde blyft tevens te 's-Gravenhage, als attaché, verbonden aan do Italiaansche legatie by ons Hof. De heeren worden heden verwacht in „HOtel de Bellevue", waar de heer Seth Low, Amerikaanach gedelegeerde, Dinsdag zal aan komen. Van de Russischo delegatie zal in genoemd hotel logeeren de attaché voor de marine- zaken, luit. ter zee Outchiunekow. Met den Staatsspoortrein van 9 u. 16 miQ. kwam Zaterdag-avond uit St.-Petersburg via Beriyn in de residentie aan baron De Staal, de Russische gedelegeerde ter Vredesconferentie. vergezeld van anderen hem toegevoegde leden der delegatie. Het gezantschap had de reis afgelegd in een gereserveerd salonrytuig, dat na het stilhouden van den trein bestegen werd door Z.Exc. Staatsraad De Berends, zaakgelastigde; den heer Gamts, attaché der Russische legatie, en den luit. ter zee De Kettl r, maritiem attaché, die den vertegenwoordiger van den Czaar en gevolg In het compartiment ver welkomden en daarna geleidden naar het rytuig, dat de diplomaten bracht naar het hotel „Den Ouden Doelen", alwaar zy logeeren. De vermoedelijke leider der Conferentie is een man van hoogen leeftijd, niet groot van postuur, maar met een zeer scherpzinnig uiterlijk en gelaatstrekken, welke, al heeft de ouderdom daarin groeven gelegd, geest en wilskracht aanduiden. Nadat de Russische gezant baron De Staal gisterochtend den miuister van buiten landsche zaken was gaan begroeten, heeft de heer De Beaufort te 4 uren den gedelegeerde van den Czaar van het „Hotel D.n Ouden Doelen" naar het „Huis ten Bosch" vergezeld, ten einde hem in de vergaderzalen der Con ferentie rond te leiden. Tot de aan baron De Staal toegevoegde hoeren, die gisteravond met hem te 's-Graven hage aankwamen, behoort ook de heer Prix- looxy, kamerheer van den Czaar, chef van de lste afdeeling aan het Russische Departement van Buitenlandsche Zaken. De Russische Ryksvlag wappert van het Hotel den „Ouden Doelen", welks eigenaar, de heer Van Santen, met het oog op de talryke gedelegeerden, die daar hun intrek hebben, den Vrede symbolisch heeft voorgesteld in twee beelden, op levensgrootte, die de Vredesattrl- buten omhoog houden. Zy zyn geplaatst ter weerszyden van den ingang der gelykvloers gelegen groote zalen. Gisteravond werd de Japansche vertegen woordiger uit St.-Petersburg verwacht. De Chineesche gedelegeerde komt hedenavond te 's Gravenhage aan. Ook de Ootenryksche delegatie werd gisteravond verwacht. Hedenavond te ongeveer halfzeven zullen aankomen de gedelegeerden van Spanje: de Hertog van Tetuan en De Villa Urrutia. Men zegt, dat de onvermoeide strydster voor den vrede, Bertha Von Suttner, scbryfster van „Die Waffen nieder", by gelegenheid der Conftrentie naar 's Gravenhage zal komen. Gremengd Nieuws. In de laatste dagen werd het een paar tappers in de Janvoasensteeg zeer lastig gemaakt èn door burgers èn door mili tairen, waarby het eigendom werd bedreigd. Nadat coor de politie reeds enkele processen- veroaal ter zake waren opgemaakt, bleven dadelykheden toch niet uit. Vrydag jl. waren eenige bezoekers in de tappery van S. ge komen, klaarblykeiyk niet om aldaar iets te gebruiken, aangezien al dadeiyk eenigo glazen met moedwil van de toonbank werden stuk- geworpen. Na veel inspanning gelukte het den tapper, die lieden buiten zyn deur tekrygen, die enkele minuten daarna terugkwamen en onder bet roepen „alles moet maar kapot" eenige ruiten van buiten af insloegen, zoomede de straatdeur zóódanig intrapten en vernielden, dat gelegenhtiJ tot binnenkomen bestond, het geen nog juist bytyds verhinderd werd door de politie, die de rustverstoorders naar het politiebureel bracht. Aldaar werden zy in bewaring gesteld en zy zyn gisteren op last van den commissaris van politie naar de ge vangenis te 's-Gravenhage overgebracht, nadat uit de tegen hen ingestelde instructie ge bleken was, dat zy zich hadden schuldig gemaakt „aan het openlyk en mtt vereenigde krachten vernielen van goederen", waarop als maximum een gevangenisstraf van vier jaren en zes maanden is gesteld. In het militair hospitaal alhier heeft gisternamiddag omstreeks vier uren een hospitaalsoldaat, genaamd A. v. D., oud 53 jaar, wonende Alida-Maria-bof, zich door op hanging van het leven beroofd. Hy laat een vrouw met vyf kinderen achter. De fiet6ryder van een der grootste confectiewinkels alhier, die Zaterdagavond met zyn fiotswagen langs het Rapenburg reed, had aldaar het ongeluk met fiets en al te water te geraken. De ryder lag dicht aan den walkant, zoodat het gemakkelyk was hem de behulpzame hand te bieden en vervolgens alles spoedig op het droge te brengen. Een tiental runderen, lydende aan of verdaebt van mond- en klauwzeer, en drie runderen, door klinische verschyns.len verdacht van tuberculose, zyn Vrydag door de waakzaamheid van den cistricts-veearts- plaatsvervanger, den heer M. Flohil, te Zoeter- meer, van de Leidsche markt geweerd. In de Zaterdag te Amsterdam gehouden bestuursvergadering van de Zeil en Roeivereeniging „Hollandia", te Oudshoorn, is besloten den wedstryd op 3 en 4 Juni te laten doorgaan, nu verschillende vereenigingen, als „NjorJ", „Laga", „De Hoop", „Nereus", „De Am8tel" en enkele sportliefhebbers vol doenden geldeiyken steun hebben verleend. Het is te hopen, dat nu ook de zeilers zullen opkomen, nadat de roei-vereenigiDgen hebben getoond, het behoud van dezen roei en zeilweöstryd op prys te stellen. Een zeilliefhebber gaf f 25. Van „Njord" traden de vorige week negen en zeventig leden tot „Hollandia" toe. Verder werden nog door verschillende leden van clubs pryzen uitgeloofd. De Hooge Raad vernietigde heden het arrest van het Gerechtshof te Amsterdam, waarby een bestuurder der R.-K. Kiesvereeniging aldaar tot 14 dagen gevange nisstraf word veroordeeld wegens een be- driegiyko handeling by do herstemming voor de Prov. Staten van Noord-Holland, en be vestigde bet vonnis der rechtbank te Am sterdam, waarby die bestuurder wegens bedoelde feiten van alle rechtsvervolging werd ontslagen. De installatie der electrische verlichting van bet koninklyk paleis aan het Noordeinde te 's-Gravenbage is thans definitief aan de firma Siemens en Halske opgeiragen. Behalve de bestaan ie gloeilampen zullen ongeveer 4000 electrische- lampen worden aangebracht, waarvan 650 alleen in de groote balzaal. Op een reedereerf aan de Heem- raadstr3at te Scheveningen had Zaterdag een treurig ongeluk plaats. Een zestigjarig man zakte aldaar plotseling ineen en was terstond ein lyk. Dr. Keuchenius constateerde zyn dood als gevolg eener beroerte. Het lyk werd door de politie per brancard naar 's mans woning in de Loggerstraat gebracht. Van den wal aan het Haagsche- veer te Rotterdam is een vaatje spiritus ontvreemd, hetwelk bestemd was om met een pakschuit naar Leiden te worden ver voerde Door nog onbekend gebleven oorzaak ontstowd Zaterdag-middag te Amster dam brand op een achterzolder der brood fabriek van de firma wed. De Jonge, op den O.-Z.-Voorburgwal. Op dien zolder was een groote voorraad papier geborgen. Een oogenbhk sloegen de vlammen fel uit; do brandweer, mot veel materieel aangerukt, was het vuur echter iu zeer korten tyd meester. De geleden schade is door assurantie gedekt. Te Haarlem heeft Zondagmorgen een bankwerker, zekere Teunis Visser, zyn mede commensaal Verbeek, een 24-jarigen steendrukker, zulk een bevigen messteek in de borst gegeven, dat hy naar het gasthuis moest worden gebracht en in zorgwekkenden toestand verkeert. De dader is gevat. Het tweetal was des nachts met een derden kameraad uitgeweest en eerst in den morgen thuisgekomen. Tegen negen ur en gistermorgen werd de bran 1 weer te Amsterdam gealar meerd voor een binnenbrand in de Egelan tierstraat 26. Op do tweede verdieping waren de kinderen van J. A. Ter Mytelen bezig met vuur te spelen, terwyi de ouders afwezig waren. De gordfinen vatten vlam en weldra was het geheele vertrek één vuur. Met be hulp van een Vechtkraan werd de brand ge- bluecht. Do inboedel was niet verzekerd. Door het bestuur der roei- en zeilvereeniging „Da AraBtel", te Amsterdam, is, ten behoeve der leden, de fraaie en prachtig ingerichte salonboot „Ceres" afgehuurd, om daarmede Zondag 28 Mei a. s. do Universi- teits-wedstryden te Haarlem by te wonen. Zondagmorgen heeft aan de halte Schiedamscbe Dyk, tusschen Vlaaraiogen en Schiedam, een treurig ongeluk plaats gehad. M. Van Buren, wonende to Schiedam, had aan den wachtpost een kaartje genomen en wilde zich naar de overzfide begeven om den trein af te wachten. Juist arriveerde de locaal- trein der H. IJ.-S.-M. No. 750 van Rotterdam naar Hoek van Holland, toen Van B. zich op de spoorrails bevond. Hy werd gegrepen cn in drie stukken gereden, zoodat de dood onmiddeliyk volgdo. De heeren "Willink enPaschen, fabrikanten te Winterswyk, zullen hun spin- nery, wevery en ververy een belangrijke ver grooting doen ondergaan, zoodat het aantal werklieden van 270 op ongeveer 400 zal kunnen stygon. De werkstaking te Oldeouwer (Fr.) is geëinoigd. De grootste vervener, de beer Kemme, heeft met zyn turfmakers een minne lijke schikking getroffeD, zoodat alle arbeiders weer geregeld doorwerken. Te Vechel heeft een 2 0-jarig meisje door ophanging een einde aan haar leven gemaakt. Onbeantwoorde liefde moet hieraan niet vreemd zyn. Terwijl Vrijdag-avond nog laat te Borger kermis werd gevierd, ontstond in de herberg „Het Witte Paard" van H. Trip brand, waardoor het geheele huis in korten tyd afbrandde. Daar er veel volk aanwezig was, heeft men de levende have en eon deel van den inboedel kunnen redden. De goedere© waren verzekord. De beurtschipper J. Rienderhof, van Enkhuizen op Amsterdam varende, is Zaterdag nacht door een stoomboot aangevaren naby de punt van Leek. De opvarenden zijn gered en naar Enkbuizen gebracht. Da Loot is onbekend gebleken. Het schip was geladen met tonnen ansjovis. Er wordt gemeld, dat men zekert beid meent te hebben, dat de dader van den moordaanslag te Grosthuizen en een man, cie zich door ophaDging in den stal van S.t te Hoorn, van het leven beroofde, één persoon is. Men vond nameiyk in de zakken van laatct- genoemde goud geld, terwfil tevens by Lange goud geld was ontvreemd. Men meldt uit Rotterdam, dat de beide Italianen, die daar dezer dagen werden aangehouden, weer vrygelaten en na^r Beriyn vertrokken zyD. Da vrouw en het kind vertrokken naar Londen. Door de Ryksveldwacht te Hook van Holland is Vrydag op tolegraphisch ver zoek der Duitsche regeering aan boord van de vertrekkende Harwichboot aangehouden de Duitscher Julias Móll, ambtenaar aan een abattoir, die zich aan verduistering had schuldig gemaakt. Hy is gevankeiyk naar Rotterdam overgebracht. Gedurende bet onweder, ds>fc Zaterdagochtend woedde blykbaar over een groot deel van ons land is te Ste9n- wyk de spits van den toren der Groote Kerk door den bliksem getroffeD, zoodat een stuk er van naar beneden virl. Al het hout van de spits is aan splinters geslagen. De yzeren stang, die er midden doorheen loopt, houdt nog bet yzeren kruis en den weerhaan. Dil is de tweede maal, dat dit steenen gevaarte door den bliksem wordt getroffen. Te Giethoorn trof de bliksem iemand, die zich op het land bevond. De man behirid zyn bewustzyn, maar klaagde ever hevig» pynen door zyn geheele lichaam. Op het buiten „Dnin- en Kruidberg" V3i minister Cremer te Sandpoort, werd een groote schuur door den bliksem getroffen. De schuur verbrandde geheel, terwyi een groote eik naby de ruïne van Brederode aan splinters werd geslagen. De boerenhofstede van den heer Jb. Koot- man Dz., niet ver van Den Burg op Tesael, werJ eveneens door den bliksem getroffen en is geheel afgebrand. Twee koeien mot ee® kilf kwamen in de vlammen om. Er kon nago» noeg niets worden gered. Alles was verzekerd. Te Haarlem is de haan van de St. Bav® getroffen. Het beest is geheel zwart. In de Anegang sloeg de bliksem door het dak val) een huis, nam een stuk goot mede, stak een winterjas en een parapluis in brand en brak ean gat in het plafond. Tusschen Zaandyk en Wormerveer werd de watermolen „Het leven" door den bliksem getroffen en brandde af. Een Heldersche haringvlot, waarmee me$ aan de zandplaat Onrust de ansjovisvangst uitoefende, is ook coor den bliksem getroffen. Van de 10 inzittende visschers werd er één, Arie Been, gedood, terwyi de meeste de* overigen geruimen tyd als verlamd waren. De getroffen vlet werJ door een andere vlet op sleeptouw genomen en naar den Helderschen zeedyk gesleept. De overleden visscher is 23 jaar oud en ongehuwd. Zyn vader en een zyner broeders bevonden zich tydens het» onheil mede in de vlet; dez9n kwamen met den schrik vry. Zaterdagnamiddag doodde de bliksem een paard van den heer H. Rietema te Hornhui- zen (Gr.). Het onweerde over geheel Noordelyk GroaiDgen vry lang en sterk.

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 2