Platen-Atlas paardenmarkt Timmerlieden Zondagsrust. Hotel Pension v. TELLINGEN, Alfen a. d. Riji 1. GEOPEND GEORGE VAN DER WERF, iels ei HOTEL „LE SOLEIL D OR Breestraat. A. VA!\ TELLINGEN W.l Fz. A. L. DE VLIEGER, In de Koffiebaal VERKO-OPLOKAAL N'. 12030 Maandag 15 Mei. A\ 1899 <§oarant wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Vierde Blad. Vervolg der Advertentiën. P. F. ROLLANDET, Nieuwe Rijn 3, SLUIT VERZEKERINGEN gevraagd Katwijk a /Zee. Heden geopend, opnieuw gerestaureerd. Inlichtingen om Kamers verkrijgbaar ra ra GESCHIEDENIS VAN HET VADERLAND op Woensdag 17 Mei a.s. vraagt tot gezelligheid een Dame by zich aan huis, het TWEEDE SIGAREN-MAGAZIJN van Steenstraat G. 101SM Beleefde aanbeveling. 3-0ctober-Vereenigïng. zuivere Preanger-Koffie, VERKOUW STOKIIUYZEN, Woensdag 17 Mei zullen 15 1ste en 2de klasse-Rijwielen verkocht worden. 395010 KijkdagDinsdag van 10—3 uren. LEIDSCH PBUS DKZSB COÜBANTt Voor Leiden per 8 m&anOeo, f t.l(k Franco per posl 1^40^ Afzonderlijke» Nommors 0.05. PEUB DKB ADVEBTEPÏTIBB i Van 1-6 regeie f 1.06. tedero regel meer f 0.17 j. - Grootera lettere naar plaatsruimte - Voor bet Incasseeroo bulten de stad wordt f 0.05 berekend L koloniën. BATAVIA, 5—11 April. (Nederlandsche Mail.) De 2de luitenant der artillerie Strüben is 'enkele maanden geleden als een jong gezond en sterk man uit Nederland vertrokken en heeft te Milaan een bronchitis opgedaan, die een boord van het schip, dat hem herwaarts overvoerde, steeds erger is geworden en alras ontaardde in een kwaal van meer ernstigen aard. Hy is van boord regelrecht naar het hospitaal vervoerd en zal nu met verlof naar Nederland vertrekken zonder iets van Indtë gezien te hebben dan de naakte muren van de sombere amers der ziekeninrichting en den weg, die *DgB het hospitaal heenloopt en ook al weinig enkbeeld geeft van Java's schoone natuur. G&lukkig schenen de jeugd en de veerkracht jan den patiënt de bovenhand te kragen en hopen de dokters op een volledig herstel. Men begint by de genio te gelooven, dat, als de kolonel Van Oorschot heengegaan •n door den oudsten overste Staal opgevolgd zal z\jn, de jongste overste Staal niet bij het wapen zal terugkeeren, maar adjudant-inten dant van Zijn Excellentie den Gouverneur- Generaal zal blijven. Hij kan dan in die betrekking kolonel worden onder voorwaarde, dat als de begrooting niet toelaat om hem kolonels-Inkomsten te geven, hij zich met z\jn tegenwoordig traktement zal blijven vergenoegen. Nader vernemen wij, dat de ziektetoe stand van den raadsheer mr. R. M. Van Haagen van dien aard is, dat hi) genoodzaakt is, van Zijn buitenlandsch verlof gebruik te maken en wel met ingang van den 21sten April. Voor de opengevallen betrekkingen van raadsheer in het Hoog Gerechtshof komen naar wij vernemen, in aanmerking de griffier bij dat college mr. A. L. E. Gastmann, de president van den Raad van Justitie alhier mr. C. H. Nieuwenhuys en de vice-president van den Raad van Justitie te Semarang mr. J. H. Lichtenbelt. (J.-B.) De president van de landraden te Medan en Bindjie mr. H. W. Diephuis wordt, ingeval mr. Nleuwenbuys benoemd wordt tot raads heer, in aanmerking gebracht voor de be trekking van president van don Raad van Justitie alhier. De controleur der 2de kl. E. F. Janssen van Raay heeft het verzoek gedaan, om te worden benoemd tot 2den commies aan een der departementen van algemeen bestuur. Door den controleur der lste klasse op Java en Madoera J. B. C. Van Slingerland is het verzoek gedaan om een jaar verlof naar Europa, wegens langdarigen dienst. De .Locomotief" bericht, dat dr. Snouck Hurgronje spoedig weer naar Atjeh zal ver- trekken om generaal Van Heutz bij te staan in de pacificatie van dat gewest. De kapitein Smits van de bereden artillerie te Banjoe Biroe is naar de vesting- compagnieën te Batavia overgeplaatst met bet doel het beheer van het nieuwe, pas uitgekomen vestinggeschut op zich te nemen •n officieren en onderofficieren in het gebruik daarvan te bekwamen. Genoemde kapitein zal echter zijn verzoek om pensioen indienen en mot zijn gezin voor goed repatriëeren. Een uitstekend troepenofficier, die zoo voor het leger verloren gaat. Men schrijft van Magelang: De echt- genoote van den genie-luitenant Maler is met spoed naar Batavia vertrokken, omdat een harer kinderen, door een dollen hond gebeten, volgens het oordeel van de geneosheeren, in behandeling by het Instituut-Pasteur moest komen. De commandant der zeemacht deelt mede, dat volgens een telegram van den gezaghebber van het gouvernements-stoomschip .Pelikaan", in station te Timor, den Ssten Maart jl. een sloep van dat vaartuig is omgeslagen, waarbij de lste stuurman Prins, de lste machinist Klaainga en een Inlandsch matroos ver dronken zijn. (Java-Of.) Aan de J.-B." werd uit Makassar geseind, dat op Alar de pokken epidemisch heerschen. De bekende schrijver Louis Couperus, die het plan opgevat heeft oen reis over Java te maken, is per Fransche mail te Batavia aangekomen. De kapitein adjudant W. H. De Lussanet de la Sablonièro en de luitenant-adjudant F. G. Van Delden, beiden van de infanterie, zullen gebruik maken van hun recht op een buitenlandsch verlof wegens langdurigen dienst. De kapitein intendant R. W. 0. G. Vrioi heeft wegens langdurigen dienst een jaar verlof naar Europa aangevraagd. Uit PajakomboIn den nacht van 5 op 6 April werd de Engelsche ingenieur Ciiffort, van de Goud-Exploratie-Maatschappij Pang- kalan, wonende te Poelou Godang, een plaats aan de gren3 van de onafhankelijke V kota's, in zijn huis overvallen door een bende van vijftien roovers, allen lui uit die onafhankelijke landen, naar men zegt. De heer C. is sedert aan de hem toegebrachte verwondingen over leden, meldt de .Sumatra CL" ATJEH. Blijkens van den civielen en militairen gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden ontvangen telegrammen is de bezetting van Melaboeb, nadat het 6de bataljon wegens den slechten gezondheidstoestand en het on gunstige weder van de Westkust naar Rotta-Radja teruggekeerd was, tijdelijk ver sterkt met een detachement onder eenfcapitein, om aldaar actief te blijven optreden. De colonne Van Loenen achtervolgde den Pretendent-Sultan van Panglima tot in het binnenland van Merdoe. In enkele kleine ge vechten werden daarbij gewond door een schot de Europeesche sergeant Bertagnolli, levens gevaarlijk 3 en niet-leven8gevaarlijk ook 3 Amboineesche fuseliers. De vijand liet 13 dooden met hun wapenen achter. De Pretendent-Sultan is naar Samalanga en Panglima Polim naar Ndjong in Pedir gevlucht, waar hy achtervolgd wordt. Van de colonne Van der Wedden te Tamseh werden geen berichten ontvangen. (J.-G). Nadat het 7do bataljon van Atjeh vertrokken zal zijn, zal het 14de Padang Tidji (in de VII moekims Polim) gaan bezetten en het 12de ons bivak te Segli. De gouverneur schijnt derhalve nog tweo bataljons in do Pedir-streek noodig te achten. {J. B.) Baslta. Met betrekking tot de ongeregeldheden op Banka wordt aan een van den resident ont vangen telegram, gedagteekend Pangkal Pinang 4 April, door de BJava-Ct." liet vol gende ontleend: De te Toboali en Koba aangebrachte bel hamels bekennen thans alles omtrent roof- en moordplannen; zty noemden nog enkele leiders, die opgespoord worden. Als vaststaand kan worden aangenomen, dat slecht volk, dat In China tot roovers benden behoord heeft, met ledon van het Sam Nlam Foeiverbond een werkzaam aandeel in de op roerige bewegingen gehad heeft. Te Pangkal Pinang was het geheim ver bond vrij goed georganiseerd, terwijl in de voornaamste mijnen leden van dat verbond onder verschillende titels werkzaam zijn ge weest; enkele medo-aanleggers, zoo ook de Singsang van den bond, waren op de hoofd plaats gevestigd. Zy lokten of dwongen mijn werkers tot deelneming aan de samenspan ningen; aan sommigen was zelfs voorge spiegeld, dat by welslagen hunner plannen Cbineesche stoomschepen te Maniok gereed zouden liggen om den bult weg te voeren. Onder de gearrestoerden zyn een hoofdaan voerder en 24 leiders; zy bekennen volmon dig hun voornemen om het fort te overrom pelen, to moorden en te plunderen. Alleen do hoofdaanlegger, een van Muntok gevlucht myuwerker, die in Augustas van het vorig jaar zyn werkhoofd vermoordde, is nog voortvluchtig; het mogelyke voor zyn opsporing wordt gedaan. Tegen evefituaele pogingen tot herhaling van de samenzwering of tot bevrijding van do gevangenen zyn maatregelen genomen. In de drie dtstridten Toboali, Koba en Pangkal Pinang gaat de mynarbeid geregeld door, terwyi in de overige districten de orde en rust niet verstoord werden en daar niets waargenomen werd, fiat op gisting onder de mijnwerkers wijst. Intusschen wordt de waak zaamheid ook daar betraoht. Door den Gouverneur-Generaal van Nod.-Indië zijn de volgende besobikkmgen genomen: Cl VIEL DEPARTEMENT. Verleend: Wegens ziekte een tweejarig verlof naar Europa, aan de onderwijzeres 2de klasse by het openbaar lager onderwijs voor Europeanen mejuffrouw M. J. L. Sanders. Gestold: Tor beschikking van den directeur van binnenlandsch bestuur om werkzaam te worden gesteld bij het binnenlandsch bestuur, de ambte naar ter beschikking van den directeur van bin nenlandsch bestaar om te worden werkzaam ge steld by diens departement E. J. Bédier de Prairie. By den Landraad to Bindjei (Oostk. v. Sumatra). Ontslagen: Op verzoek, wegens vertrek, eervol als lid A. Stalmann, onder dankbetuiging voor do door hem als zoodanig bewezen diensten. Benoemd: Tot lid Th. R. De Grient Drioms, hoofdadministrateur van „The British Deli and Langkat Tobacco company Limited." V e r 1 e e n dWegens ziekte eon tweejarig ver lof naar Europa, aao den griffier vau de landraden te Bonthain c. a. (Celebes en Onderhoorigheden) mr. C. J. Schüssler. Benoemd: Tot architect lste klasse bij den Waterstaat en 's lands Burg. Openb. Werken, de architect der 2de klasse G. C. J. Bruins; tot griffier van de landraden te Bonthain, Djene- ponto, Alios en Takalar (Celebes en Onderhoorig heden) mr. J. A. Jansen, thans tijdelijk ter be schikking van den voorzitter van den landraad te Bangkalan, benoemd griffier van den landraad te Brebes; tot stationschef 2de klasse bij de exploitatie van Staatsspoorwegen op Java, de stationschef der 3de klasse A. F. H. Ter Hoeven. Belast: Voor den duur van het aan den hoofd ambtenaar W. Buurman Van Vreeden verleend verlof naar Europa, met de waarneming der be trekking van: hoofd-inspecteur, chef van den dienst van het Boschwezen, de inspecteur A. E. J Bruiosma; inspecteur bij het boschwezen, N J. Kollewijn, laatstelijk die betrekking bekleed hebbende, thans belast met de waarneming der betrekking van houtvester. Bij de in- en uitvoerrechten en accijnzen: Werkzaam gesteld: Als gezagvoerder©p f 150 's maands, ao ambtenaar J. W. G. Beukers en geplaatst te Batavia. Bij het boschwezen op Java on Madoera. Verplaatst: Van het boschdistrict Randoe- blatoeng naar het boschdistrict Cheribon-Tegal- Banjoemas de leerling-opziener T. J. J. Canter Visscher, en belast met de waarneming der betrek king van leerling-opziener H. J Köhler, met bepaling, dat hij geplaatst wordt in het bosch district Randoeblatoeng [residentie Rembang]. Bij het Binnenl. Bestuur op Java en Madoera. Verplaatst: Van de residentie Japara naar de residentie Kedoe, de controleur lste kl. B. Schagen van Stoelenvan de re9. Somarang naar de res. Japara de controleur 2de H. P. H. Fröl ch; van de residentie Preanger-Regentschappen naar de res. Bantam de controleur 2ko kl. A. Schultz. Geplaatst: In de res. SemaraDg de amb tenaar voor den burg. dienst R, A. Kern. thans tijdelijk toegevoegd aan den Hoofd inspecteur der «uiker- en rijstcultuur, het landelijk stelsel en wat daarmede in verband staat; in de res. Preanger- Regentschappen de met de waarneming der betrek king van adspirant-controleur belasten ambtenaar A. H. Th. Hartovel. Bepaald: dat geplaatst blijf: In de ree. Semarang de benoemde controleur 2do kl. F. A. G. J. Van Delden, in de res. Preanger-Regentschappen de benoemde controleur 2d© kl. D. Ëadersma. V erleend: Wegens ziokte een tweejarig ver lof naar Europa, aan het benoemde lid van den Raad van Justitie te Batavia. Mr. F. J. E. A. Bade. Belast: Met de waarneming der betrekking •van lid van den Raad van Justitie te Batavia de rechterlijke ambtenaar op non-activiteit, Mr. F. C. Vyzelaar, thans belast met de functiën van buitengewoon voorzitter van den landraad te Kraksaiin [Probolinggo]. Ontslagen: Wegens volbrachten diensttijd, eervol uit 's lands dienst, de waarnemende machinist der 2de kl. bij den dienst van het mijnwezen J. J. C. Van den Abeelen, vroeger machinist der lste kl bij dien dienst. Bij het Binnenlandsch-Bestuur op de bezittiDgon buiten Java en Madoera. Geplaatst: In het Gouvernement Celebes en Onderhoorigheden den benoemden controleur der 1st© kl. G. F. De Brnijn Kops. Bij den waterstaat en 's Lands B. O. W. Toegevoegd: Aan den chef der 4de water- staatsafdeeling, ten einde op zijn bareau te worden werkzaam gesteld, de opzichter 2de klasse Th. Heynsan. Overgeplaatst: Van Soerabaia naar Ter- nate, ten einde als eerstaanwezend waterstaats- ambtenaar op te treden, de opzichter lsto kl. R. Dingvetter. Bij het openbaar lager onderwijs voor Europeanen Benoemd: Tot onderwijzer 3de kl. M. J. Nolen, thans tijdelijk als zoodanig werkzaam; W. Kok, daartoe gesteld ter boschikking van den Gouverneur-Generaal. Overgeplaatst: Van de school te Bonthain (Celebes en Onderhoorigheden) naar de 3de school te Buitenzorg (Batavia), de onderwijzer 3de kl. D. Masdorp; van de lste meisjesschool te Soerabaia naar do 2de gemengde school aldaar, de hulponderwijzer»» M. E. Kuitert. Geplaatst: Aan de school te Bonthain (Celebes en Onderhoorigheden) de benoemde onderwijzer 3de kl. W. Kok. DEPARTEMENT VaN OORLOG. Opge dragen: Aan den voor den tijd van twee jaren bij het Indische leger gedetacbeerden, sedert tot lsten luitenant bevorderden 2den luitenant der infanterie van het Nederlandsche leger G. J. D. Bauduin, naar Nederland terug te keeren met een stoomschip, dat vóór of op 30 April 1899 van PadaDg derwaarts vertrekt. Verleend: Wegens langdurigen diensteen 1'aar verlof naar Europa, aan den lsten luitenant- iwartiermeester by de Militaire adrainistratio C. Anten Bevorderd: Tot dirigeerenden off. van gez. 2de kl. bij den militairen geneesk. dienst de off. van gez. lste kl. L. P. Van der Spil (met verlof in Nederland). Verleend: Wegens ziekte een tweejarig verlof naar Europa, aan den off. van gez. lste kL M. Kievit. Benoemd: Tot adjudant bij zijn corps, de late luit. bij het garnizoensbataljon van Palem- bang, te Lahat, J. A. Hansen. Ingetrokken: De benoeming tot directeur der kaderschool bij het 2de depot-bataljon, van den lsteu luitenant bij het 15ae bataljon J. H. Dibbetz. Ontheven: Van zijn betrekking als instruc teur der kadersohool van dat corps, de lste luit. bij het 2de depot bataljon E. J. F. Stakman. Benoemd: Tot directeur der kaderschool bij dat corps, de lste luit. bij het 2de depot-bataljon R. Boonstra; tot instructeur der kaderschool bij het 2de depot-bataljon, de lste luit. bij het 2de reserve bataljon G. M. C. Ort. Overgeplaatst: Bij het garnizoensbataljon Z.-O. afdeelmg van Borneo, de lste luit bij hot 2de depot-bataljon E. J. F. Stakman. Bij aankomst geplaatst: by het garnizoensbataljon der Wester afd. van Borneo, de lste luit. van verlof uit Nederland terugverwacht wordende J. F. Daarna; bij het garnizoensbataljon Z.-O. afd van Borneo, do 2de luits. uit Nederland verwacht wordende, bestemd voor het leger bier te lande J. N. Prcijor; bij het 2do reserve-bataljon, de id. C. R. Ituempol. DEl'ARTEMENT VAN MARINE. Overge plaatst: Bij de Gouverneraents-Marine: Van net stoomschip „Zeeduif" op de „Raaf' de 2de stuurman W. J. J. Overgaauw; van het stoomschip „Raaf' op de .Zeeduif' do 2de stuurman H. C. lJkema. Ontslagen: Eervol uit 'slands dienst, de gewezen lichtwachter bij het kustlicht-établisse ment te Poeloe-Bras A. Kie. Opgavo van passagiers aan boord van het stoom schip „Bromo," 12 April van Batavia naar Rotter dam vertrokken en 9 Mei te Marseille aangekomen de hoeren I. H. Landberg, echtg. en 2 kind., lste-luit. der inf. W. Aars, echtg. en kind, C. F. Noordhoorn en echtg., hulpprediker H. L. Langevoort, echtg. en 3 kind., boekhouder bij het Marine-etablissement te Soerabaia. J. L. Mansvelt Beek en 2 kind., gep. ing. lste kl. bij den waterstaat en's lands B. O. W., J. L. Pierson en echtg., J. L. Van der Lee en echtg., kapt. der inf. H. J. van Bremen en ocbtg onderw. 2de kl. J. H. L. Teutelink, eohtg. eu 4 kind., jongej. Fr. Jellesma, off. van gez lste kl. M. Kievit, C. Van Andel, commies residentie-kantoor to Choribon, B. De Lannoy, eebtg. en kind, E. C. A. Giesberger, eebtg. en zoon, commies stationsdienst der Staatsspoorwegen, J. J. F. Reif en 2 dochters, gep. kapt. der inf. P. Hintze, W. P. H. Schreve, eDevens Hr. Ms. troepen en schepelingen; naar Padang: mevr. de wed. E. Van Bosse geo, Tijndal de Veer. CORRESPONDENTIE. Ingezondenstuk ken of modedeellngon, waarvan de inzenders hun naam niet aan de Redactie bekend maken worden ongeplaatst ter zijde gelegd. tegon brand, op het vervoer van goederen per schip, stoomboot of spoor, op geldswaar dig papier, per post, VAN GEND &LOOS, enz., op het leven en tegen ongelukken, tegen inbraak, diefstal, enz., enz. 6713 10 voor geruimen tijd bij A. VAN DIJK ZOON, Aannemers te Noordwijker- hout. 3941 9 Al wat men koopt op Zondag, jterwijl het even goed een dag vroeger of later gekocht kon worden, koopt men veel te duurl Het wordt namelijk gekocht ten |koste van de Zondagsrust der win keliers en hun bedienden. 4030 30 Aanbevelend, BU alle Boekhandelaars is voorhandende zooeven door A. W. SIJTHOFF, te Lelden, uitgegeven: tea gebraike bij het onderwijs DOOK Br. n.DE BOEK en H. HETTEHA Jr. Prijs 95 Cents. Een alleenwonende Dame, op een moolen stand een Bovenhuis bewonende, tegen billyke vergoeding. Brieven aan het Bureel van dit Blad ender No. 4011. 7 ALGEMEENE Woensdag 17 negen, .In de Aalmarkt. 4018 8 LEDENVERGADERING op Mei, des avonds te half- Kleine Stadszaal, ingang EET BESTUUR. firma A. A. RENSINK, BREESTRAAT 438, LEIDEN. —O— 8614 14 In alle formaten RUIM VOORHANDEN. Depot van het Nederl. Bijbel Oen. brandt men dageltfks op Puitsche wijze389 12 uitmuntende door geur en smaak. Prijs iicr 5 ons d2j Cents. NlfcüWE RIJN 47. PAPENGRACIIT 6a.

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 13