N°. 12028 Trijdag 12 3J[ei. A». 1899 (gourant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DELE Bladen. Eerste Blad. STADSGEHOORZAAL. Het Nederlandsch Tooneel. Strijkorkest der d.d. Schutterij. Lelden, 10 Mei. Feuilleton. Van een Amcrikaansehen Oeldkouing. LEIDSCI DAGBLAD. •mUm PRIJS DEZER CQTTRA WT. ■Voor tolden per 8 maandeo. t.|(k Franco por poet 31.40. AlzonOeriyke Nommers 0.05. FBUS DER ADVERTENHÊB i Vao I 8 regels f 1.06. Iedere regel moer f 0.J7|. - Grootertl letters aaar plaatsruimte Voor het Incasaeeroo bol ten da staj wordt f 0.05 berekend KONINKLIJKE VEREENIGING IlAiKDAC 15 MEI, 's avonds te haLfacht; Tooneelspel In vyf bedryven. Olt het Duitnch van GERHART HAUPTMANN, vertaald door TACO H. DE BEER. Van zeven uren tot halflicht i No. 1. Garibaldi Marsch L. W. Leurs. 0 2. Ouverture „Zaropa" H. Hbrold. 0 3. „Minuit Passé", Yalse J. Bell. i. Fantaisie uit „Lucia di Lammermoor" G. Donizetti. De plaatsen middenvak ad één dulden en züplaatsen ad 76 Cents z\]n uitverkocht en dus niet meer ver krijgbaar; alleen kunnen nog plaatsen tegen 60 en 25 Cents worden afgegeven. In de gisteravond gehouden vergadering van de Earner van Koophandel en Fabrieken albier gaf de voorzitter, de heer P. L. C. Driesaen, verslag van do onlangs met een aantal tndue- triuelen gebouden bijeenkomst over bet Ont- werp-Ongevallenwet, waarbij besloten was de verschillende grieven der vergaderden ter kenDlsse to brengen van de Tweede Kamer der StatenGeneraal. Aan de orde was daarop een circulaire van de Kamer te Arnhem, gericht aan het beBtuur der Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam, houdende verzoek, te bevorderen i den geldbeleggers en speculanten door eenlg j orgaan te dienen van inlicbtiDg en raad omtrent 'alle officieel in de AmaterJamscbe Beurs- noteering vermelde fondsen. In verband daar mede was ingskomen esn aan de Leidscha Kamer gericht adres van de Rljolandsche Bankvereeuigiog, houdende uituoodiging aan voormeld verzoek krachtige adhaesle te schenken. t Besloten werd deze Btukken aan te houden tot een volgende vergadering en Inmiddels een onderzoek in te etellen naar de nood zakelijkheid van het door de Arnhemsche Kamer te kennen gegeven verlangon. Adres van de Rynlandsche Bank vereeni ging, wijzende op de gebrekkige Inrichting en exploitatie van de Intercommunale tele- pboonverllnding hier te lande en de Kamer uitnoodigende, om bij instemming met het denkbeeld te trachten de Kamers van Koop handel in de voornaamste plaatsen des lands op te wekken tot het eenparig indienen van een adre3 aan de Regeering, waarin op krach tige wijze wordt aangedrongen op een zoo danige uitbreiding van de middelen van inter communaal verkeer, dat dit in werkelijkheid zal kunnen voldoen aan de eischen, welke daaraan mogen worden gesteld. Besloten werd de zaak aan te houden tot een volgende vergadering en inmiidele naar de gegrondheid der klachten een onderzoek in te stellen. Een circulaire van de Holl. IJzeren-Spoor- weg-Maatecbapplj met afdruk van een adres aan de Tweede Kamer, houdende verzoek om het Ontwerp-Ongevallenwet, indien dit tot wet wordt verheven, niet op haar onderneming van toepassing te verklaren, werd aangeno men voor kennisgeving. Circulaire van de Kamer te Amsterdam met afdruk van een adres aan de Tweede Kamer, daarbj) in het licht etellende de noodzakelijk heid van het spoedig en op ruime schaal ter baud nemen der verbetering van het Noordzee- kanaal, en verzoekende ter bevordering van het scheepvaart- en landverkeer voor den kanaalovergang bij Yelzen mede te werken tot de tot stand-koming van een doelmatig ingericht etoompontverkeer ter plaatse. Na langdurige beraadslagingen is besloten dit adres te ondersteunen. Na bespreking van eenige onderwerpen van huishoudelijken aard, werd de vergadering door den voorzitter geeloten. Na afloop der vergadering van afge vaardigden der Yereeniging tot bevordering en instandhouding der Kweekschool voor Zeevaart alhier, vereenigden de leden zich heden aan een gemeenschappei|)ken maaltijd in het Hotel Levedag. Het Is zeer waarschynlyk, dat prof. dr. A. Kuyper, van Amsterdam, op de vergadering van „Boaz" zal spreken op Vrijdag 12 Mei in „Zomerzorg", alhier. Door den Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten is het dagelljksch toezicht op de lijn Leiden—Woerden opgedragen aan den dietrlct8-inspecteur der spoorwegdiensten don heer B. De Jong, ter standplaats Haarlem. 'sRtjka Ethnographiscb Museum te Leiden heeft van den heer H. Paechter, te Berlijn, ten geschenke ontvangen de navolgende voor werpen: De nabootsingen van gebakken aarde van twee, met on Jergoslagen boenen zittende, afgodsbeelden met vogelbekvormigen mond. De in het begin dezer eeuw vervaardigde origineel-.n lijn uit Corea afkomstig en worden in den tempel te Nara, in Japan, bewaard. De Nederlandsche mail met berichten uit Ned.-Indid tot 12 April wordt morgen nacht alhier verwacht. Zondag 7 Mei jl. bad te Steenwijker. wold de bevestiging en intrede plaats van den beroepen leeraar, den heer H. C. Briêt, cand. bij het Provinciaal Kerkbestuur van Zuid-Holland. Het werk der bevestiging werd des voor middags verricht door zijn vader, ds. W. Briêt, pred. te Lelden, naar aanleiding van 2 Tim. 2:1. De Inzegening geschiedde door den be vestiger en den consulent, ds. A. Troelstra, pred. te Willemsoord. Des namiddags trad de jonge leeraar op voor zijne Gemeente, sprekende nzar aanlei ding van 1 Cor. 22. Een zeer talrijke schare vulde zoowel des voor- als des namiddags het nette en ruime kerkgebouw. In de regeling van het personeel van 's Rijks stoomvaartdienst zijn eenige wijzigin gen gebracht wat betreft het stokerspersoneel en ie o. m. bepaald, dat aan stokers der 1ste klasse, die minstens 2 jaren in die qualiteit gsdienl hebben en in bet bezit zijn van bet certificaat van goed gedrag, een toelage wordt toegekend van f5 'smaands, indien zy zeer goed kunnen stoken en volgens de gestelde eischen ais olieman dienst kunnen doen. Deze toelage wordt nimmer gelijk genoten met die van werkman. De leden der Tweede Kamer, belast met de verJediging van het voorstel betreffende de revisie van strafvonnissen, kwamen gis teren bijeen tot vaststelling Vhn het antwoord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer. Een gisteren te 's-Gravenhage gehouden bijeenkomst van gedelegeerden van binnen- en buitenlandsche spoorwegmaatschappijen had betrekking op de tarieven. Maandagavond kwamen van Darmstadt te Vllssingen aan de groothertog, de groot hertogin en prinses Elisabeth van Hessen, met gevolg, die met de aansluitende nacht boot „Prins. Hendrik", van de Maatschappij „Zeeland", bun reis naar Londen vervolgden. Te Hion cn Dodewaard deod Zondag, na des voormiddags bevestigd te zijn door da. J. Koek, van Valkenburg (Z.-H.j, dB. J. J. Kuyper zijn intrede bij de Ned.-Herv. Gsm., sprekende over Rom. I: 11b. Door ds. G. Wielenga, pred. bij de Geref. Kerk te Katwijk aan den Rijn, is bericht ontvangen van de Geref. Kerk te Rotterdam B, dat z|j hem officieus beriep tot herder en leeraar, om zich te begeven als missionair-predikant naar Middel-Java in dienst der zending, em dat de officiêele be roeping, door enkele ömstandigheden nog niet kunnende plaats hebben, spoedig zal volgen. De dertiende jaarlijksche algemeene ver gadering van de Vereeniging ter bevordering van de Nederlandsche Visscberij wordt ge houden op Donderdag 18 Mei, des voormiddags te elf uren, in een der lokalen van het „American Hotel" te Amsterdam, O. m. zullen de volgende onderwerpen wor den behandeld Bespreking van de vraag: Stof) „Sir", riep hy, „red myn boot en het geld van myn moeder! Een paar schurken zyn er meo van door gegaan. Zoowat een uur ge leden zyn zy weggezeild, maar als het waar is, dat uw wonderschip vijf myiOD in het uur doet, kunnen we de schobbejakken nog best inhalen. Moedor en ik zouden u eeuwig dank baar zyn!" u „En God zou er u voor looneD, Bir," voegde Abraham er zalvend aan toe. „Hoe heet je, myn jongen?" vroeg de heer Fulton aan Cornelius. „Cornelius Vanderbilt, Bir, en ik woon op Staten-Island." „En ze hebben je boot gestolen?" „Ja, sir, een beste zeiler myn «enig bezit." „En weet je ongeveer in welke richting de dieven gegaan zyn?" „Den kant op naar Fire-Island." „Wat dunkt je?" vroeg Fulton zachtjes aan zyn vriend. „Wel", antwoordde Livingston, „het zou eon goede reclame voor ons wezen, als we de dieven te pakken kregen. Heel Nieuw-York zou er van spreken." „Vooruit dan! Kom, myn jongen, je zult kennis maken met het wonderschip. Wie weet, misschien zal je later uit dankbaar heid een vooratander van myn uitvinding worden 1" Als in een droom betrad Cornelius aan de zyde van den uitvinder het dek van het schip, en als in een droom hoorde by de bevelen van Fulton, die zyn „Clermont" opnieuw in zee liet stoomen. Cornelius had op dezen tocht wel kunnen juichen, zoo mooi vond hy hot een echip, niet afbankelyk van den wind, een beheerscher der golven, die, gesteund door de geheimzinnige stoomkracht, dienstbaar werden gemaakt aan de beweging. De jongen was verrukt en dacht byna niet meer aan zyn boot. Een paar uur later naderde de „Clermont" weer den wal, met de boot van den gelukkigen Cornelius Vanderbilt op sleeptouw. De beide schurken stonden geboeid op het dek en werden zoo spoedig mogelyk aan de politie overgeleverd, die in hen lang gozochto Bankbestelers en inbrekers herkende. Overal aan de kust was hun signalement bekend gemaakt, zoodat zy naar buitengewone middelen hadden moeten grypen, om onge hinderd Amerika te kunnen verlaten. Zy waren met de boot inderdaad op wog gegaan naar Fire-Island, waar zy hoopten opgenomen te worden door een Hollandsche brik. Toen ze zich achtervolgd zagen door een rook- spuwend zeemonster, hadden ze van benauwd heid wel in zee willen epriogen. Bsvend over al hun leden, gaven ze zich aan de bemanning van de stoomboot over. Cornelius dankte den redder van zyn „Charlotte" met tranen in de oogen en zwoer hem, dat hy zyn weldaad nimmer ver geten zou. Na eenige kleine verbeteringen aan de „Clermont" te hebben aangebracht, leverde Robert Fulton den I7den Augustus 1807 door een proefvaart van Nieuw-York naar Albany met passagiers en goederen het onweerlegbaar bewye, dat hy het eerste practiech bruikbare atoom8Cblp had uitgevonden. Het beteekende een omwonteling in het verkeer, grooter dan waarvan ds geschiedenis tot dien tyd gewaagd had. Cornelius Vanderbilt werd door beleid, werkzaamheid en speculatiegeest een der meest bekende Amerikaansche geldkoningen, wioos mülioenen hun macht deden gelden in alle werelddeelen. Hy behoorde tot de eersten, die in grooten styl stoomschepen lieten bouwen en spoorwegen lieten leggen, en zoo doende den weg baanden voor bet groots handelsverkeer in do Vereenigde Staten. Ook de zwarte Abraham bereikte zyn doel. Hy werd methodistenprediker. Kort voordat Cornelius Vanderbilt den 4den Januari 1877 stierf, bezocht Abe hem als hoogbejaard geestelyke. Hy vond den meester en vriend uit zyn jeugd ludend en in sombere stemming; om hem een beetje op te vroolykon, herinnerde hy hem onder anderen aan de episode van de gestolen „Charlotte." Toen richtte Vanderbilt zich een weinig uit zyn leuningstoel op en glimlachend zeide by „Abe, je moogt een voortreffeiyk zielverzorger zyn, maar in myn handelszaken zou ik je nooit hebben kunnen gebruiken. Hoe kon je zonder achriftelyke order de boot uit handen gevent Ja, ja, jo hadt volstrekt geen aanleg voor zaken, oude jongen 1 „De given des Hemels zyn zeer verschil lend," antwoordde de zwarte prediker waardig. En daarin had Abe stellig geiyk. „Welke is de beste wyze van aanleg van zeevisscberybavens en de exploitatie daarvan met het oog op de gawyzigde denkbeelden met betrekking tot de toepassing van stoom kracht op het zeevlsscherybedryf?" In te lelden door den heer M. Symons, te Rotterdam, directeur van de Nederlandsche Maatschappy ter bevordering van Nyverheld, Onderwerp van het Hoofdbestuur „Zal de vryheid tot verkoop van viech buiten de visachershaven te IJmuiden voor het vervolg gehandhaafd worden?" Voorstel van de afdeeling IJmuiden: De Vereeniging dringe by de Regeering aan op uitbreiding van de visachershaven te IJmui den en verlenging der los- en laadsteigera aldaar. Vcorstel van het hoofdbestuur: „De vergadering besluite tot de benoeming van een commissie, die belast zal worden met de tot-stand-:rouging van een reglement voor verzekering der zeelieden." Onderwerp van de afdeeliDg „de beide Katwyken en Ometreken": „Zyn het tegenwoordige fooienstelsel en de garantie van het weekloon niet verderflyk voor de Neterlandache haringvisechery?" Voorstel van de afdeeling „Den Helder" „De Vereeniging ter bevorJeriog van de Nederlandsche Visschery, van oordeel, dat het vangen van te kleine visch, met name schol, schar, tarbot, tong, schelvisch en rog, een ramp is voor de visscbery, riebte tot de Regeering het verzoek om het aanvoeren, verkoopen, koopen, vervoeren, voorhanden hebben of gebruiken van genoemde visch- soorten, die te klein zyn, te verbieden en strafbaar te stellen." Aan den heer N. A. Zwanenburg, te Woerden, is op zyn verzoek eervol ontslag verleend al3 opzichter der gemeentegebouwen te Langerulgeweide. Het Burgerweeshuis fundatie Rens- woude - in Den Haag heeft een bouwmans- woning te Wateringen aanbesteed; laagste inscbryver de heer Pb. Romyn, te Nootdorp, voor f 21,775. De beer R. P. Offrlnga Hzn., thans arts te Axel (Zeeland), promoveerde gisteren aan de universiteit te Qent tot doctor in de geneeskunde. De heer M. Gilhuys, directeur der zee vaartkundige school op Vlieland, heeft als zoodanig eervol ontslag aangevraagd. Eene commissie uit hot hoofdbestuur van het N. O. G. (de voorzitter, de heer G. Meyer, en 2 andere heeren) vertrekt beden naar Zwitserland, om daar de toestanden op onderwye-gebied te bestudeeren. Ds beer D. H. Brondgeest spreekt in de „N. R. C." het bericht van de directie der Vereenigde Tooneelisten, dat hy zich reeds by haar geëngageerd zou hebben, tegen. Hy van zyn zyde verzekert noch zyn woord gepasseerd, noch contract geteekend te heb- ben tot een nieuw engagement, omdat by van da directie geen decisie heeft ODtvangen omtrent do aanneming van één zynor condities. In een druk bezochte vergadering van de afdeeling Groningen van het Nederlandsch Rundvee Stamboek is besloten voor de vee tentoonstelling te Parys f 2000 beschikbaar te stellen en voor een tentoonstelling te Riga een krediet te verleenen van f 1000. Naar het „Hbl." verneemt, heeft de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwys te Amsterdam den Gemeenteraad haar ontslag aangeboden. Naar hetzelfde blad verneemt, is de heer Eduard Van Biema, te Amsterdam, ambtenaar ten arebieve en medewerker aan de „Nouvelle Revue", door de Fransche regeering benoemd tot „officier d'Académie". Ds. J. C. Sikkel, sedert 1888 predikant by de Gereformeerde Kerk (B) te 's Graven- bage, beeft het beroep naar de Gereformeerde Kerk te Amsterdam aangenomen. Dr. D. Mac Gillavry, inwonend assistent op de afdeeling van den hoogleeraar dr. J. A. Korteweg in het Bicnen-Gastbuis te Amster dam, ts op zyn verzoek als zoodanig eervol ontslagen. In haar vergadering heeft de Koninkiyk Belgische Academie van Wetenschappen, ter vervanging van Gladstone, tot buitenlandsch lid gekozen onzen landgenoot den Staatsraad mr. T. M. C. Asser. Het zal wel een zeldzaamheid zyn, dat een inwoner van België - maar natuurlyk een Belg van nationaliteit benoemd wordt tot burgemeester eener Nederlandsche ge meente. Dit is thans het geval met de be noeming van den te Bouchaute (België) wonenden landbouwer A. J. Cammaert tot burgemeester van Philippine. Vroeger heeft de beer Cammaert nogal van zich doen spreken, toen hy als wethouder van Hoofdplaat gewikkeld was in den kamp tegen den burgemeester aldaar. Hy verwierf zich in het district den naam van een practiech man te zyn, die zich in veel zaken ten algemeenen nutte verdiensteiyk maakte. Vandaar dan ook, dat de bewoners van Philippine, in welke gemeente zyn landbouw- bedrijf gelegen is, gesteund door verschillende autoriteiten, alles hebben aangewend om uit de vele eollicitanten hem benoemd te krygen, pogingen, die door de na lang beraad gedane benoeming met goeden uitslag werdon be kroond. (N. R. Cf.) De nieuwbenoemde burgemeester van Dordrecht, mr. A. R. Zimmerman, is den 19den Januari 1869 geboren te Amatordam en promoveerde in 1894 te Leiden met een proefscbrlft over Internationale Arbitrage. Hy werd eerst adjunct commies ter Prov. Griffie van Zuid-Holland en in 1896 gemeente secretaris van Dordrecht. De heer Zimmerman is naar de „Dordr. Ct." mededeelt—gehuwd met een dochter van den schilder Jacoo Maris. Gedeputeerde Staten van Gelderland hebben niet alleen goedgekeurd het besluit van den Gemeenteraad van Arnhem tot aan koop van het landgoed „Sonsbeek", maar ook dat om dien ten behoevo een geidleeniog aan te gaan van f 1,100,000, aflosbaar in 100 jaren. Tot tydeiyk leerares in bet EDgelsch aan de boogere burgerschool voor meisjes te Deventer werd benoemd mevr. de wed. Van Schilfgaarde, op een traktement van f 100 per maand. In de Dinsdag gehouden zitting van den gemeenteraad van Leeuwarden is besloten, de behandeling der verordening tot het heffen van een hoofdelyken omslag en op het heffen eener belasting onder den naam van „straat geld" te verdagen tot een volgend jaar. Men bericht uit Londen aan het „Haagsch Dagblad", dat by onzen gezaDt aldaar, mr. W. Van Goltstein, het voornemen zon bestaan, zich eerlang weder metterwoon in Den Haag te vestigen. Te Leeuwarden is op byna 92-jarigen leeftijd overleden de oud-predikant P. Adama, oud-stryder van 1830-32, drager van het Metalen Kruia. Hy werd 1 Juli 1807 te Leeuwarden go- boren, werd in 1827 student in de godgeleerd heid te Franeker en ging in 1831 naar de academie te Utrecht over. In laatstgenoemd jaar trad hy ais vrywilliger in dienst by ds compagnie vrywillige jagers te Utrecht, onder bevel van den kapitein Wilbolmy, en nam daarmede deel aan den tiendaagschen veld tocht. In 1839 werd hy benoemd tot predikant by de Ned.-Herv. Gemeente te Dongzum (Franekeradeel), welk ambt by op dezelfdt plaats gedurende vyftig jaren vervulde. Na in 1889 zyn emeritaat te hebben verkregen, vestigde by zich metterwoon te Leeuwarden. Hy was het eenig overgebleven lid van de op die plaats vroeger bestaan hebbende afdee ling van de vereeniging „Het Metalen Kruis". De vereeniging „Eereteeken voor belangryko Krygsverrichtingen" te Leeuwarden had hem tot eerelid bonoemd. Op de algemeene begraafplaats te Leeuwar den had gisternamiddag op eenvoudige en plechtige wyze de ter-aarde-bestelling plaats. Op het kerkhof werd de iykkist gedragen door eenige leden der Vereeniging „Eereteeken voor belangryke krygsverrichtingen", die met hun banier en die der voormalige af deeling van het „Metalen KruiB" zich by den begrafenisstoet hadden aangesloten. Overeenkomstig oen vroeger door den over ledene ultgedrukten wenscb, werd aan het graf niet gesproken. By het nederdalen van de iykkist in de groeve brachten de banieren aan bun ouden wapenbroeder een laatBt Baiuut, waarna de aanwezigen zwijgend en onder den indruk der plechtigheid den doodenakker verlieten. Thans is verschenen een programma van den tweeden Pinksterdag op het laDdgoed „De Hartekamp", naby Bennebroek, te houlen Geheel-Onthouders Velddag. Er blykt uit, dat op twee plaatsen zal worden goeprokon. Om tien uren des morgens zal de tweede voorzitter, de heer R. R. Posthuma, een openingsrede houden. Verder zullen eprekea deze heeren, met de navolgonde onderwerpen: P. H. Velttauysen, van Rotterdam: „Het vonnis en de uitvoering daarvan"; W. L. Schramj van Haarlem: „Eigen gemaakt leed"; P. C. TUssen, van Zalt-Bommel: „Het gevoelen van Christus"; mej. C. Clausing, van Amsterdam: „De reddingboot"; mej. Heydens, directrice van „Beth San", te Amsterdam: „Ernst der liefde"; mej. A. G. P. Schreuder, van Haar lem: „Verbodswetten"; Koopmans, van Am sterdam: „Geen koning, maar moordenaar";

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1