A0. 1899 feze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van fan- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. STADSGEHOORZAAL. Het Nederlandsch Tooneel. Strijkorkest der d.d. Schutterij. Leiden, 6 Mei. r N". 12025 Maandag; 8 Mei. IDSCI DAGBLAD. PEUS DEZEB COUBANTj Voor Lelden per 8 cnaandeo. 1.10. Franco per post 1.40. Afzonderlijke Nommers 0.05. PRUS DEB A-DVETt'l'k'N'I'l ftw. Van 1-6 regels f 1.06. lodere rogei meer f O.J7|. - Oroctai® letters aaar plaatsruimte Voor het Incasseerüd bulten da «*««1 wordt f 0.05 berekend Dit nommer bestaat uit DBIË Bladen. KONINKLIJKE VEREENIGING MAANDAG IA MEI, 's avonds te halfacht: Tooneelspel in Tüf bedr(jTen. Uit hot Duitsch van GEREART HAUPTMANN, vertaald door TACO H. DE BEER. Yan zeven uren tot halfacht: No 1. Garibal .i Marsch L. W. Lburs. 2. Ouverture „Zampa" H. Herold. 3. „Minuit Passé", Valse J. Bell. 4. Fantaisie uit „Lucia di Lammermoor" G. Donizetti. De plaatsen middenvak ad één dulden en zyplaatsen ad 76 Cents zyn uitverkocht en dus niet meer ver krijg aar; alleen kunnen nog plaatsen tegen 50 en 26 Cents worden afgegeven. Tot de Evangeliebediening in de Ned.-Herv. K'.rk zijn, na afgelegd examen, toogelaten door het provinciaal kerkbestuur van Overysel, de candidaten in de Godgeleerdheid: J. H. L. Dykman en H. A. GerMsen, van Leiden. De heeren Chr. Hunningher, pred. te Vlis- singen, en G. Oorthuys, theol. cand. te Leiden, heoben het plan opgevat om een album samen te stellen, bevattende do portretten van oud leerlingen en leerlingen van Cr. J. H. Gunnihg Jr, professor in de theologie te Lellen, om dit den hoogleeraar aan te Lieden als een bijzonder liyk van dankbare hulde naast het algemeen huldeblijk ter gelegenheid van zijn a. s. zeventigste verjaring. De taal- en letterkundige afdeeling van de Konlnklyke Academie van Wetenschappen vergadert Maandag 8 dezer. Dr. A. Kluyver, te Leiden, zal een bijdrage leveren over den stofnaam Camelot en prof. J. Verdam, te Leiden, zal spraken over nieuwe aanwinsten voor onze kennis der Middel- oedtrlandsche taal- en letterkunde. De marinier 1ste klasse M. Ter Horst, b?hoorende tot de 1ste afdeeling mariniers, wordt met ingang van heden gedetacheerd by de Kweekschool voor Zeevaart alhier, en zulks ter vervanging van den marinier late klasse H. Van der Snee, wiens detacheering met golyken datum wordt ingetrokken wegens ziekte. Voor het front van den troep had gisteren in het Malieveld te 's-Gravenhage de plechtige uitreiking plaats van de eere-sabel aan den eersten luitenant van het Indische leger C. J. Boon. By het binnentreden van het paradevell door den officier, wien de plechtigheid goll, hadden de troepen, alle wapens van het gar nizoen, reeds onder commando van kolonel Schluiter, van de veld-artillerie, carró ge formeerd. Veel officieren van het Indische leger mot verlof hier te lande en ridders der Militaire Willemsorde waren mede aanwezig. De ban werd geopend en de muziek deed zich hooren. Daarna richtte de gouverneur van de resi dentie, generaal majoor Van Pommeren, het woori tot den gedecoreerie. De generaal deed allereerst voorlezing van het Koninklijk besluit van 10 November 1893, waarby aan luitenant Boon de eere-sabel werd toegekend ter zake van zyn gedrag by de verrassing op 21 October 1897 van een vyandelyke nederzetting aan de Aloed Toeaw Keuniki (Atjeh). Als waarnemend civiel gezaghebber verza melde luitenant Boon juiste gegevens van de ligging der vyandelyke nederzetting en kweet zich op uitstekende wyze van de leiding der voor de verrassing bestemde colonne. Tot overvalling van den vyand met een afdeeling der colonne vooruitgegaan, nam hy zyn maatregelen met beleid en, ontdekt wor dende, ging hy vastberaden en met succes tot den aanval en tot do vervolging des vyands over. Na mededeeling van dit Koninkiyk besluit herinnerde generaal Van Pommeren er aan, dat het niet de eerste maal was, dat luitenant Boon een onderscheiding genoot. Dat kon de troep zien aan de M. W.-O. en de Gouden Kroon van eervolle vermelding, die zyn torst reeds sierden. Het was hem t9 aangenamer thans de taak van het uitreiken te mogen vervullen, en hy wees op het feit, dat een jong officier in andernalf jaar tyds tot drie malen toe een Koninklyke onderscheiding verwierf. Dit getuigde wederom van de tra- ditioneele dapperheid van ons Indisch leger. De gouverneur bracht hierby in herinnering, dat luitenant Boon in Maart 1896 eervol wer 1 vermdd, omdat by gedurende 18 dagen een benting, met slechts een bezetting op halve sterkte, tegen den vyand had verdedigd en waarmede hy diens herhaalde aanvallen had afgeslagen. In Maart 1897 verwierf by de Militaire Willemsorde ter zake van het over vallen van den bekenden Toetal Tjoet in het hooggebergte van Bandang Veel wapens vielen toen in onze handen en wy hadden geen enkele doodo. Ruim 6 maanden later viel het feit voor, ter zake waarvan luitenant|Boon de eere-sabel werd uitgereikt. By den toen door hem gelei Jen overval lieten de Atjehers twaalf gesneuvel den in onze handen achter, zoomede veel munitie en vuur- en blanke wapenen. De over val gtschiedde" zoo haastig, dat de vyand geen gelegenheid had van zyn wapens gebruik te maken. Ook ditmaal hadden wy aan onze zyde geen enkele gewonde. Daarna steeg generaal Van Pommeren van het paard en overhandigde hy luitenant Boon de eere-sabel, daarby den wensch uitsprekende, dat de gedecoroerde het eerezwaard nog lang ook in hooger rangen zal dragen en stee's zal biyven een sieraad van het leger. Vervolgens defileerden do troopentweemalen voorby den held van den dag. Hiermede was de plechtigheid, die ook door een grooto menigte buiten het Malieveld werd bijgewoond, geëindigd. De Eerste Kamer is byeengeroepen tegen Maandag 15 Mei, te halfnegen des avonds. De Kamer zal onmiddellyk in de afdeelingen onderzoeken o. a. het wetsontwerp betreffonde de ontvangst der Vredesconferentie. Den volgenden dag zal waarschyniyk het revisie- voorstel aan de orde komen. De bloementompel, die door de samen werking van de 's-Gravenhaagsche Tuinbouw- vereeniging, afd. der Nederlandscho Maat- scbappy voor Tuinbouw en Plantkunde, in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravenhage is verrezen, werd gistermiddag voor het publiek ingewyd met een openings woord van den na zyn ongesteldheid weer fungeerenden voorzitter der afdeeling, E. L. graaf Van Limburg Stirum. De bloemenhal ontving reeds dadeiyk veel bezoekers. De aanblik van do met smaak aangelegde parken en groepen is frisch en bekoorlyk en, overziet men het geheel, dan heeft men slechts lof over voor de inzenders, die citmaal zonder den prikkel van bekro ningen of onderschei lngen het beste en schoonste uit hun kweekeryen hier hebben vereenigd. De bovenzaal geurt van de bloemstukken, in den vorm van bouquetten, kransen, figuren en ook fietsversiering, teLtooigesteld. Hier vindt men tevens het bewys hoe aan do stedelyke Academie voor beeldende Kunsten het onderricht ook rekening houdt met tuin aanleg, daar een collectieve inzending van schetsteekeningen in dit vak van de leerlin gen der Teekenacademie byzondere aandacht waard is. Te 's-Gravenhage is dezer dagen opge richt de Vereeniging „Oost en West", wdko zich ten doel stelt het verleenen van practische hulp aan hen, die naar onze koloniën gaan, dadr wonen of na korter of langer tyd hier zyn teruggekeerd. Dit do 1 tracht zy te be reiken door raadgeving op verschillend gebied aan families, die zich in het vaderland komen vestigen; raadgeving en tot zicht wat betreft do plaatsing van kinderen, die reen voor op voeding en ondorwys uit Indië naar Europa wil zenden; het behulpzaam zyn in bet ver- krygea van werk hier te lande of elders aan oud-Indiërs of hun kinderen, enz., enz. De Vereeniging telt reeds ruim 30 leden en cona- teurs. Een voorloopig bestuur is benoemd, waarvan presidente is mevr. N. Van Zuylen Tromp en secretaris de heer Cb. P. J. Blok. Belangstellenden in geheel ons land kunnen zich voor toetreoing als donateur of Jid aan melden by genoemde leden van het voorloopig bestuur. Te 's-Gravenhage is in den ouderdom van 65 jaar overleden de heer I. Poolman, oud- burgemeester van Leeuwarderadeel. De heer G. K. Wynen, directeur van het post- en telegraafkantoor te Velp, hoeft onder vtel blyken van belangstelling den dag gevierd, waarop hy 25 jaar by de posteryen is werkzaam geweest. De voordracht voor marktmeester te Gouda bevat de namen F. Weil, I. Bik Jr. en H. Van Maaren. De heer Ludwig, te Gorkum, heeft met groote opgewektheid zyn 50 jarig jubiló als muziekonderwyzer gevierd. Mej. J. P. Brouwer en mej. I. Van Leussen, van Goes, die deze week de akte van onuerwyzeres verkregen, zyn beiden be noemd als onderwyzeres aan de Chr. school te Goes. Bovendien ontving mej. I. Van Lens6en nog een dergelyke benoeming uit Leidesw Door B. tn Ws. van Delft is aan den minister van koloniën een adres gericht in zake de opleioing van O.-I. ambtenaren. De hoofdcommies by het hoofdbestuur der posteryen en telegraphie, de heer G. G. Bachiene, zal, naar men meldt, wegens gezonjhtiJsredenen 'sRyks dienst verlatenf Dr. Leyds, gezant der Zuid-Afrikaafrsube Republiek by ons Hof, zal morgen near wy vernemen te Brussel, zyn standplaats, terugkteren. Men schryft ons uit Amsterdam: 9en loden Mel a. s. zal het 25 jaren zyn, dat mejuffouw D. J. Hazenoerg te Amsterdam als pleegzuster werkzaam is. Nog geen 18 jaren oud, ving zy -Jiaar arbeid, ten dienste der lydende menschhëid, aan in het Kinuerziekenhuls, Sarphatistraat te Amsterdam, oneer den naam van zust.r Dina, was daarop korten tyd werkzaam in het „Sophia-kiaderziekenhuis" te Rotterdam, keerde dan weder in het „Kinderziekenhuis" te Amsteroam terug, om in 1878 het liefde werk, dat zi) zich tot levenstaak stelde,-voort te zetten in de „Vereeniging voorfZ&ken- verpleging" aan do Prinsengracht. Negen jaren Lter, dus in 1878, vestigde zuster Hazenberg zich ln de hoofdktad als particuliere verpleegster, en is als zoolaijif%rJ wy spreken uit ervaring nog met; bewon derenswaardige toewyuing werkzaam. Eer klein en tenger dan groot en forscb, is zuster Hazenberg zeldzaam veerkrï&büf^ van gestel, en naar wy van naty, uit haar optreden by zieken, konden opmaken, met zeer weinig lastige zenuwen behept, maar daarentegen met een zeldzaam groote cos is- spierkracht begiftigd, zoodat-zy zelfs vol wassen en zwaarwichtige patiënten met het grootste gemak tn z lizame vlugheid tetyanr* delt, ja, hen zelfs op haar armen 30 treden opwaarts draagt, zonder van eenige aanco-.ning of emotie blyk te geven. Wy kunnen het groote aantal patiënten, dat zuster Hazenberg in het kwart eeuw be handelde, verzorgde en verpleegde niet noemen. Het bedraagt ongetwyfeld eenige honoerd- tallen. Zy zyn niet allen, zelfs met de grootste to.wyöing en liefdevolle verzorging van zuster Hazenberg, in het leven kunnen behouden worden, maar het meerendeel leeft, en deze oaükb^ren zullen zich op 15 Mei niet onbetuigd laten. Zeer velen zullen zuster Haz- nberg op haar jubileum nogmaals hun dank tn gelukwensch met haar judleum willen brengen, waarvoor gelegenheid bestaat Kerkstraat 286, waar zy ook voor verpleging is te spreken. Z. K. H. Prins Abrecht van Pruisen vertrok gisttmamiddag te zes uren van het station Voorburg ter aanvaarding van de terugreis naar Brunswyk. Naar de „Tel." verneemt, zal de heer I. I. G. Nolet, te Schiedam, ontslag nemen als voorzitter van de Kamer van Koophandel en als lid van den gemeenteraad aldaar. Het nieuwe klooster van de Franciscanen te Woerden is door den Hoogeerw. pater S. Van den Burgt, provinciaal der Minderbroe ders in Nederland, ingewyd. Des ochtends te halfnegen droeg ZynHoogeerw. aan het prachtig versierde hoofdaltaar der parochiekerk een plechtige Hoogmis op, daarby geassisteerd door de overheden van het klooster en door den Zeereerw. pastoor der parochie, die na het Evangelie den predikstoel beklom en de feestrede hield. Na het voleinden der H. Offerande zegende de Hoogeerw. pater provin ciaal, door zyn ordebroeders omringd, het klooster in, dat den naam draagt van den 8erafynschen Vader, Franciscus. De Rykscommissie tot het examineeren van machinisten aan boord van koopvaardy- schepen heeft in haar zitting te Amsterdam, gisteren gehouden, het diploma C uitgereikt aan de heeren A. De Weger, J. N. Verhoeve Bruinvis en J. J. De Gast; bet diploma B aan de heeren J. Van der Vlugt, G. Byl en J. C. Th. Blom; het ciploma A aan de heeren H. Stelle- man, C. Zuiver, J. C. Viergever en G. J. Nissing. 16 candidaten hadden zich aangemeld. Het eerstvolgend examen zal aanvangen op 27 Juni te Rotterdam. De benoeming van den heer J. N. Van Ruyven, te Utrecht, tot lid der commissie, welke in 1899 is belast met het afnemen der examens B, volgens de artt. 61 65 der wet van 2 Mei 1863, is op diens verzoek inge trokken; alsnog is benoemd tot lid dier commissie de heer F. M L. Kerkhoff, ingenieur- aTchitect der gemeente 'e-Hertogenboscb. Aan de „N. R. C." werd gisteren uit Batavia gesein i, dat de officier van administratie Ter Cock, van hot oorlogsschip „Java", op jacht in Gorootalo (Celobes) by ongeluk door een zee-officier doodgeschoten is. In aansluiting van een bericht, voor komende in het orgaan der vereeniging „Hou' en Trouw", verneemt het „Hel.", dat er, byaldien de Kamers zullen aangenomen hebben de wet tot verbetering van het Noordzee kanaal, waardoor dit Kanaal op de voorgestelde breedte en diepte worat gebracht en do belemmeringen daardoor zullen zyn weggenomen, Inderdaad plannen bestaan om een nieuwe Stoomvaartmaatschappy op China op te richten. Het is waarschyniyk, dat alsaan de groote, hier te lande bestaande stoomvaart- maatschappyen haar steun aan het tot stand- .komen eenor dergelyko stoomvaartlyn niet zullen onthouden. Het in aanbouw zynde pantserdekschip „Utrecht" is in het Koninginnedok te Am sterdam opgenomen tot het aaDbrengon vao machinedeelen. Op uitnoodiging van den minister van marine is door den om. pred. H. S. Balsem samengesteld een serie godsdienstige toe spraken ten cienste van de godsdienstprediking aan teord van Hr. Ms. oorlogsschepen. Het „Hbld." verneemt en naar ook do ff"N. R. C."* verneemt is er eenige grond voor dit gerucht dat tot gouveraeur-geno- raai van Ned.-Indië is of vermoedelyk zal worden benoemd de heer B. Reiger, burgc£ 'meester van Utrecht. Het „Hi ld." vo gt er by, dat het niet in de gdegenheii is geweest de juistheid van het bericht na te gaan, en verder, dat de benoeming hiermede in veroand zou staan, dat de Regeeriog voornemens is Batavia en Soerabaia met een gemeenteiyk bestuur te begiftigen. Dat de heer Reiger Indië niet uit eigen aanschouwing kent, zooals het „Htid." meent, is onjuist. Hy is, zoo de „N. R. C." zich niet bedriegt, als officier vroeger in laaie geweest. Het stoomschip „Cyilops" arriveerde 2 Mei van Arasterdam en Liverpool te Batavia; ce „§U-tendam", van Rotterdam naar Nieuw- York, passeerde 5 Mei Scilly. Bodegraven. In de maand April is aan het postkantoor alhier in de Rykspostspaar- bank ingelegd ƒ2119.52 en terugbetaald ƒ4371.96. Het laatst uitgegeven spaarbank- bo kje draagt het nummer 670. Voor do vacante betrekking van onder- wyzere8 aan de openbare school A, alhier, hebbon zich niet minder dan 23 sollicitanten aangemeld. De begrooting van inkomsten en uit gaven over het dienstjaar 1899 van den Noordzyderpolier, alhier, is voor stemgerech tigde ingelanden tot 13 Mei a. s. ter inzage ten kantore van den secretaris des polders. Tevens is aldaar tot 13 Mei ter inzage de vast te stellen rekening over het dienstjaar 1898. Van Johannes Van Velzen, te Nieuwer- Amstel, is by B. en Ws. van Bodegraven een verzoekschrift ingekomen om vergunning tot bet verkoopen van sterken drank in het klein alhier, in een lokaal in de Van Tol straat D. Z. No. 32. liiilcgom. Een schamel gekleed vrouws persoon, dat, als naar gewoonte, gisteren alhier had loopen bedelen, werd des middags door den gemeente-vddwachter alhier aan de. Van den-Ende laan in zoodanigen staat van dronkenschap op den weg liggende gevonden, dat overbrenging naar het arrostlokaal nood- zakeiyk WuS. Gistermorgen, omstreeks halftien, terwyi de vrachtryder J. Vermeer zyn paard en wagen aan de Van den Ende laan had ver laten, zonder vooraf eenige voorzorg to hebben genomen, maakte het paard van deze gelegen- hek' gebruik om zon^r voerman ervandoor te gaan. Al spoedig kwam de zwaar belaaen wagen in botsing tegen een aan den weg geplaatsten lantaarnpaal en vervolgens tegen eenige boomen, en geraakte zoodanig mot een der wielen tusschen een boom en een yzeren hek bekneld, dat niet alleen aan gemelde voorwerpen schade werd toegebracht, maar waaraoor ook het tuig brak en de wagen met een gociejltj van de daarin aan wezige goederen verni ld en beschadigd werd. Het paard, dat spoedig was gegrepen, had geen letsel bekomen. De echane, door dit ongeval veroorzaakt, is voor don man z*er bfclangryk, doch het voorgevallene ha 1 ernstiger kunnen zyn, indien het eenige oogenblikken vroeger ware gebeurd, dewyl alaaar met hot aangaan der scholen dan veel kinderen pas- soeren. Noordwykerhout. Tot het inschryven van mannelyke ingezetenen in deze gemeente voor do rustende schuttery wor t zitting gehouden ter gemeente-se* retarie op Donderdag 25 dezer, 's voormiddags to elf uren. De op 24 April jl. in dienst gestelde loteling J. Van den Berg is wegens lichaame gebreken afgekeurd en in diens plaats wordt tegen 12 Juni a. a. in dienst opgeroepen C. Koster. Ier-Aar. Don tweeden Pinksterdag a. e. zal door de welwillende medewerkiag van de Stoomboot Maatschappy „Bus" een boot varen van hier naar Heemstede. Het voor nemen gaat uit van en voor rekening van de Onth.-Vereenigingen te Ter Aar en Nieuw- veen. Aan boord zullen voor afwisseling door h t zangkoor liederen worden gezongen, ter- wyi voor goeae en goedkoope consumptie zorg zal worden gedragen. Op de prachtige buiten plaats „De Harkkamp", voor dit doel wel willend afgestaan door den hoogwelgeb. heer baron Verschure, zal een geh-el ontboaiers- vel.dag worden gehouden, alwaar fanfare corpsen ter opluistering aanwezig zullen zyc en beroemde sprekers zullen optreden. Daar deze streek wel een bezoek waard is, mag men veronderstellen, dat de voorgenomen boottocht niet tevergeefs zal zyn op touw gezet. Itoelof-ArendsYcen. Ter alhier gehouden vergaa«.ring van stemgerechtigde ingelanden van den Veender- en Lyker Polder t>uiten do Bedyking onder Alkemade on Woubrugge zyn vastgesteld: de rekening over 1898 aan inkomsten op ƒ3326.736, uitgaven 2977.61s, batig saldo ƒ349.12, en de begrootiog voor 1899 aan inkomsten en uitgaven, elk op ƒ2960.865. Waddingsveen. De arbeider v. D. hal het ongeluk by het inslaan van paleo met zyo vingers onder het heiblok te komen, waar door hem een drietal zeer ernstig werd gekwetst, zoo zelfs, dat een der vingers hem zal afgtzet moeten worden. Woensdagavond 11. geraakten do beide zoons van den landbouwer M. met paard en kar te water in de Kerkwegsloot. Door spoedig aangebrachte hulp werden beide personen met voertuig en paard op het droge getracht. Op het graf van den heer J. W. Regt is van gemeentewege een nieuwe z.rk gelegd met dezelfde inscriptie als op de vorige: „J. W. Regt, Hoofdonderwyzer, 1849—1873. Uit achting gelegd door de Gemeente". Woubrugge. Ter alhier gehouden ver gadering van stemgerechtigde ingelanden van den Vier Ambacbts-Polder, waarin van de 1673 in den polder geldende stemmen er door 10 stemgorechtigden 621 werden ver tegenwoordigd, zyn vastgesteld: a. de rekeniog over 1898 aan ontvangston op 33,997.72, uitgaven op f 31,069.24s, batig saldo 2928.475. b. do begrooting voor 1899 aan ontvangsten op 18,852.17s, uitgaven op 18,810.50, goed slot 41.675. De omslag, in die begrooting begrepen, be draagt evenals over 1898, 7.90 per hectare over 1612 HA. 11 A. 60 cA., en ƒ7.15 per hectare over 94 H.A. 76 A. 09 cA. Op de begrooting voor 1899 is uitgetrokken 3000 voor aflossing op de geldleening van het stoomgemaal en 1500 voor aflossing op do in 1898 aangegane geldleening ten behoove van het maken van een paardenspooi in de wegen dezes polders. Vooral in den Oudendykschen Polder, onier deze gemeente, komen hier by eenige veehouders onder het rundvee getallen van mond- en klauwzeer voor. Voor do inschryving voor de rustende schuttery van de mannelyke ingezetenen dezer gemeente, geboren in 1874, on van de daar voor nog iu de termen vallenden, geboren in de jaren 1865-1873, zal hier ten Raadhuize do gelegenheid bestaan speciaal op Dinsdag IC Mei a. s., 's voorm. van 9--12 aren.

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1