Burgerlijke Stand van Leiden. met de MaUhaeus Passion van Bach by v. Intusschen, meerdere opmerkingen over Pales trina en Obrecht en hun arbeid z(jn over bodig; korte schetsen daarover waren voorin het Tekstboekje opgenomen. Eveneens blyve hier do vra3g onbesproken, in boeverro het wenschelyk of noodzakeiyk is, de sopraan- en alt partyen te doen zingen door jongens, zooals Palestrina dat voorschreef. Over de uitvoering dus nu nog enkele woorden: Ze zal ons niet geheel bevredigd hebben, vooral niet in het 2do en 3de deel van Obrecht's Passie; hier werd de stemming nogal eens verbroken door een detoneeren van éón of meerdere partyen, vooral merkbaar by akkoorden aan bet einde van phrases; de sopranen en de tenoren vooral schenen die mispassen op hun geweten te hebben. En de alten waren ia kleinere figuren soms niet duidelyk geno:g. Doch ook mooie momenten, byv. by weg galmen van slotakkoorden, oogentlikken van groote klankeenhti J, waren er te over aan te wyzen. Trouwens, groote beschaving en een booge, ernstige opvatting kenmerkten het geheel. En dit toch is het voornaamste, ja een onmisbaar vcreiscbte voor h-.t verkrygen van goede resultaten. Betrekkelijk geringe technische onvolkomenbeden kunnen door oefening altijd nog worden weggenomen. Zy zyn reeds ver op uen weg voortge schreden; hun ideaal, het volmaakte, zien ze reeds duidtiyk voor zi.h; natuurlijk, boa dichter ze naderoD, des te moeilijker wordt bet voortgaan; doch mogen zy het spo3dig zeer dicht nabijkomen! Een bekwamen leids man hebben ze ongetwyfeld in den heer VraDken. "Waarom by de etrste helft van de uitvo ring met een stokje, de laatste met de band dirigeerde? Onder de aanwezigen een talryker audi torium hadden we bun gaarne to gewensebt merkten we o. a. den lieer Richard Hol op. De kou in de kerk werkte op de stemming van dezen of genen onder het publiek wellicht wat deprimeerend en verkoelend. A. Bloemententoonstelling te Gent* Men meldt uit Gent aan het „Hbl.", dd. 30 April: Heden (Zondag) te 11 uren werd de eerste groote internationale bloemententoonstelling van de Vereeniging „Da Eendracht" ts Mont St.-Amand by Gent geopend door Z. K. H. Prins Albert van België, in tegenwoordigheid van do drie ministers De Bruyn, De Smet de Nayer en Begerem, inzenders, juryleden en een groot publiek, waaronder zeer veel dames. De eerste toespraak hield baron Yan Kerck- bove, gouverneur der provincie, de tweede burgemeester Braekman. Beide toespraken beantwoordde de Prins. Daarna werd het be ptuur der tentoonstelling voorgesteld en van ie buitenland8cli9 juryleden do heeren C. A. A- Dudok do Wit, die gekozen was tot pre sident van de eerejury, en de heer Jac. P. R. Salesloot, president eener sectie. In 't byzonder vroeg «iePrins Inlichtingen over onzen tuinbouw en bloembollenteelt om Haarlem, en over de Nederlandsche inzendingen. De president Petrick leidde Z. K. H. rood. Yan de Nederlandsche inzendingen zyn be kroond: Jurrissen Zoon, te NaarJen, voor coniferen: zeven eerste, twee tweede pryzen en do eereprys van de Gentscho senateurs; Gebroeders De Graaff, te Leiden, behaalden de gouden medaille van li. 100 voor afgesneden nardssen. Morgen worden de bloemwerken gekeurd. De gouden medaille van Z. M. den Koning behaalde H. J. Kuyk, te Gent, voor bloeiende en niet bloeiende planten, de medaille van H. M. de Koniogin de hoer Jules Hye, lief hebber te Gent, voor orchideeën. Gent, bekend door zijn vyfjaariyksche tentoonstelling in het Casino, heeft nog nooit zulk een tentoonstelling gehad met haar 1260 Inzendingen. De orchideeën, palmen, azalea's, varens, arcidoeëü, warme- en koude- kasplanten, cycadeeën, nepenthesen, rhodo dendrums, agaves, coniferen, bolgewassen en vruchtboomon zyn alle ingezonden in onver- beteriyko exemplaren. Ik kan een ieder aan raden deze tentoonstelling, die tot en met 9 Mei geopend blyft, te gaan zien om Flora's kinderen te bewonderen. Zelfs zyn er veel planten uit den Congo, gegroepeerd om een kunstmatigen vyver, waarty een Congolees stond toen de Prins die afdeeling bezocht. Do grooto zaal beeft 8000 vierkante meters oppervlakte; de fijnere planten zyn verdeeld in vier serres. Hedenavond te zes uren banket, der jury aangeboden in het groote theater te Gent, waaraan de drie ministers zullen deelnemen. Tegen Dinsdag zyn al de 140 juryleden uitgenooóigd door Z. M. den Koning om het kasteel Laeken met zyn serres en park te komen bezichtigen. Gemengd Nieuws. Heden, 1 Mei, is Lodewyk Adrianus Jakobus Weber gednrende 40 jaren aan de Stedelijke Gasfabriek alhier werkzaam, eerst als stoker en sedert de laatste jaren als magazijnmeester. Zooals te voren door ons was aangekondigd, had Zaterdag-namiddag alhier van zes tot zeven uren de plechtigheid plaats, welke bekend staat als het inluiden van de Mei maand. By gemis aan een bespeelbaar carillon (wegens reparatie hieraan) zorgden eenige leden van het schuttery-muziekcorps, zicli op den trans des geiestaureerden Stad huistorens bevindende, voor de opwekkende tonen. De fontein op de Vischmarkt spoot als gewooniyk duinwater naar veel richtingen. Een en ander viel zeer in den geest der belangstellenden. Het aantal bezoekers van den Hortas alhier heeft, gedurende de maand April, 251 personen bedragen. Zaterdagavond omstreeks half- zeven geraakte een 9 jarige knaap, loopende over een hoop aldaar liggende steenen, in het water aan de Steenschuur. Na eenigen tyd gesparteld te hebben, werd by gered doordat de heer C-, die van een op de Hoogewoeris- trug passeerende tram bet gevaar zag, er by sprong. Gisterochtend omstreeks elf uren had een 4 jarig jongetje het ongeluk, door een rakwind aan de Haven in het water te vallen. Eenigen toeloopenden jongens mocht het ge lukken den knaap op het droge te halen en verder naar het ouderiyk huis op den Middel weg te brengen. Door de bri gadier-ryksveld wach ter J. P. Letschert zyn gisteren aangehouden twee personen, genaamd J. T. en J. v. d.L., die bezig waren lood uit een goot van een onbewoonde woning aan den Lagen Ryndyk, l*atst bewoond door den welbekenden tuinman Mater, vanouds bekend „Nippon" en toabehoorende aan baron A. Yon Sieboli, die buitenslands is, in elkaar te trappen, welk Icfhd reeds van de goot was gebaali. Beide personen zyn door dea brigadier aan- gehoud n en met behulp van twee burgers, later geassisteerd door een onderweg sur- veilleerenden agent van politie, ter beschikking gest-ld van den commissaris van gemeente en ryks-politie te Lriden. Het lood en een jas werden eveneens gedeponeerd. E n der aangehouden personen was aan gesteld als wakerl Voor twee mannen uit Leiden, die hier in den nacht in een logement aan de Ni uwe Beestenmarkt waren binnengedron gen en zich Diet verwyderden op de vorJtring van den eigenaar, werd heden door het O. M. by de Haagsche rechtbank voor ieder 14 dagen geëisclit en voor vi^r opgeschoten jon gens uit Leiden, cie zich tegen de politie alhier verzetten, voor ieder 3 weken. De joDgen, die te Delft twee fietslantaarns wegnam en ten eigen bate verkocht, werd heden veroordeeld tot 2 maanden; de jongeman, die zich te Delft tegen de politie verzette, kreeg daarvoor 14 dagen; de maD, die te Leidt n een politiebiambte mishandelde, werJ gestraft met 14 dagen en een andere man uit LeiJen, die een politiebeambte alhier be- leedigde en zich tegen zyn arrestatie ver zette ook met 14 dagen. Voorts kreeg de man uit Wassenaar, dia aldaar de eieren by een loer trachtte weg te kapen, na het kippenhok te hebben openge broken, 6 weken. Het O. M. eischto heden 2 jaren gevan genisstraf voor een gewezen kellner, verdacht van diefstal te Ryswyk. Mr. J. W. Belinfante concludeerde tot ont slag van rechtsvervolging. et hot aankomende zomerweder is het voetbalseizoen ongeveer afgeloopen en zyn de schoenen van do meeste spelers tot nader ord^r weer voor een half jaartje op geborgen, het cricket en tenniamateriöel echter is roadB voor den dag gehaald en op de meeste terreinen zyn de oefeningen al ia vollen gang. Om het eerste klasse-kampioenichap zal dit jaar gestreden worden tusschen de vorige kampioenen „Rooi en Wit", te Haarlem, „Amstels Cricket Club", van Amsterdam, Haagsche Cricketclub", Ajax", van Lei'en, en „Hercules", van Utrecht. In enkele clubs is door het verlies van eenige goede spelers wel eenige verandering gebracht, onder anderen by „Hercules", waar een paar goede krachten gemist wordeD, en by „Ajax", die haar capt.in Beyerinck, een der beste bowlers van ons lan zag heengaan. Ook cit jaar zullen op het bekende terrein te Clingendaal van baron Yan Brienen weder internationale wedstryden tegen Engelsche clubs gespeeld worden. Volgens de „Ned. Sport" is door de Delftsche Studenten-Sociëteit een som van 60 gulden byeengebracht uit vrywillige by- crageD, om aan do Roei- en Zeilvereeniging Hollandia" aan te bieden en aldus cie Yer- eenigiDg in staat te stellen dit jaar wederom baar jaarlyksche wedstryden to hou 'en. Een mooi voorbeeld ter navolging voor andere vereenigingen. In een byeon komst van eenige heeren uit Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Leiden en Haarlem is een Lawn-Tennis-bond opgt richt. Een circulaire zal worden rondgezonden aan alle tennissers en belangstellenden in ons land, met de uitnoodiging een algemeene vergade ring op 27 Md te Amsterdam by te wonen, waarop het doel en het reglement zuil n worden vastgesteld en oen bestuur zal worden gekozen. Door de Maatschappy tot Exploi tatie van het „Poolsche Koffiehuis", te Amster dam, is besloten ook het hotel „Ubbens", te Soestdyk, aan t9 koopen. De koop is reeds tot stand gekomen. „Suisse" is aangekocht voor f 450,000 en het hotel te Soestdyk voor f 150,000. Deze beide zullen geëxploiteerd worden onder den naam van „Naamlooze Vennootschap tot Exploitatie van het Poolsche Koffiehuis." Vermoedelijk zal met 1 Juli a. s. deze nieuwe exploitatie in werking treden. Als directeur van „Suisse" zal optreden de beer Trier, vroeger directeur van „Polen", en van hotel „Ubbens" de heer Eggers. De heer Hiller, de tegenwoordige eigenaar van „Suisse", die daar nu reeds 28 jaren aan het hoofd staat en de zaak tot bloei gebracht heeft, trekt zich uit de zaken terug. Te Amsterdam is een naamlooze vennootschap opgericht door de heeren G. W. Van Barneveld Kooy Jr., D. J. Van den Honert, Th. A. J. Gilissen, E. Van Essen, mr. Th. G. Dent* van Schalk, W. J. Vynk, H. Oortman Gerlings als commissarissen en den heer A. De Leur als directeur, met een kapitaal van voorloopig één millioen guldeD, ten doel hebbende het exploiteeren van ver voermiddelen door middel van mechanische beweegkracht (automobielen). Binnen korten tyd zullen door haar proeven worden genomen met electrlsche rytuigen, zoowel voor personen als voor goederen vervoer en zullen das naast de benzine rijtuigen de electrische hun intocht in Am sterdam doen. De vennootschap zal zich voorloopig bepalen tot exploitatie van haar rytuigen in Amsterdam en Den Haag, maar zy stelt zich by welslagen voor ook die in aDdere gemeenten op zich te nemen en deze onderling door het nieuwste vervoermiddel met elkander in verbinding te brengen. (2L) Ons worden berichten toegezon den van de oprichting van een Algemeene Neder- landschen Klorapenmakersbond op coöpera tieven grondslag. By genoegzame deelneming (alle klompen makers kunnen lid worden) zal door de op richting en totstandkoming van dezen bond een geheele omkeer in die industrie teweeggebracht worden, daar dan niet zooals thans het geval is de eigenaren van hdt inlandsch hout, maar de afnemer, d. L de klompenmaker (de Bond), den prys bepaalt. In een daartoe strekkende en dui 'eiyk om schreven circulaire door een 40-tal vakgenooten uit verschillende plaatsen van ons land onJer- teekend, wordt met een opwekking tot aan sluiting, de wen8cheiykheil betoogd van de oprichting van een vakblad. Door een vakblad to^h zullen de klompenmakers onderling over leg met elkaar kunnen houden en op ge- makkeiyke wyze van gedachten wisselen. Do circulaire is by den heer A. Koers te Apeldoorn verkrygkbaar. (2V. Aptld. Orty Zaterdagmorgen is in de Jacob Van-Lennep straat te Amsterdam een 2-jarig knaapje, dat op een stoel voor het geopende keukenraam zat, in een onbewaakt oogonblik op een bloemenrekje geklommen en daarvan afgevallen op de binnenplaats. Ofschoon onmid- deliyk door een buurvrouw opgenomen en naar het Wilhelmina-Gasthuis gedragen, kon slechts de dood worden geconstateerd. Door bet in brand geraken van een potje met was ontstond een begin van hinnonbrand by een kistenmaker iti de Anjelierstraat. De vrouw des buizes trachttehet vuurtebtusschen, waarby haar rok in brand geraakte. De man, die toeschoot en de vlammen doofde, bekwam brandwonden aan de handen en heeft zich ter verbinding naar het Binnen Gasthuis be geven. Een 17-jarige bediende van de Arnhemsche firma v. C. Co. was op den loop gegaan met een bedrag van f 32,000, dat by aan bet agentschap der Nederlandsche Bank had ontvangen. De bediende ia echter oit eijen beweging met bet geld weer teruggekomen. Op last van den officier van justitie zyn te Rozendaal in- hechtenis ge nomen J. A. L., expediteur, en A. De Gr., ryksklerk. Beidon worden verdacht van valsch- beid in geschrifte en verschillende bedrieg lijke handelingen te hebben gepleegd. Naar de „Meppeler Ct". meodeelt, is het Ameltertosch (gemeente Assen), waar verleden Maandag een gedeelte van afbrandde, verkocht aan een firma te Ruhrort, die van plan is het geheel te vellen. De weg van Ass9n naar Rolde, door Henri Havard genoemd de schoonste weg van Europa, zal door deze ontbossching veel van zyn schoonheid ver liezen. Ieder, die dezen weg wel eens gezien beeft, zal dit zeker betreuren. Waar de gemeente Arnhem het landgoed „Sonsbeek" aankoopt, zou daar de gemeente Assen ook niet iets kunnen doen om te voorkomen, dat haar omstreken door de byl van den houthakker ontsierd worden? Een koffie8urrogaat. Sedert twoe jaar wordt het aspergezaad als voedings middel in het groot aangewend. Vooral in het laatste jaar zyn, zco ls de „Praktische Ratgeber in Obst- und Gartenbau" mededeelt, van Brunswyk verscheidene honderden cen tenaars verzonden. Uit de zaden wordt koffie- surrogaat bereid. Het plukken der aspergezaden verschaft aan behoeftige lieden en vooral aan kinderen werk, dat voor degenen, die het reizigen van de zaden verstaan, goede belooning verschaft. Voor de centenaar (50 kilo) wordt Degen gulden betiald. (Senipervirens). Meel als veevoeder. Door den directeur van het Rykslandbouwproefstation te Wageningen is aan de secretarissen van landbouwafdeelingen in ons land een circulaire gericht, waarin wordt medegedeeld, dat by hem het plan bestaat, in den loop van dit jaar een enquête in te stellen naar den toestand der als veevoeder gebruikte meelsoorten hier te lande. Van Regeeringswege is dit denk beeld goedgekeurd en verlof gegeven 100 meelsoorten kosteloos te onderzoeken, Indien zy door betrouwbare personen oordeelkundig worden gekozen en ingezonden. Aan de socretarissen der afdoelingen wordt nu verzocht enkele in de streek der af feeling tot veevoedering veel getruikto meelsoorten, met opgave van naam, prys en leverancier, toe te zen Jen, waarvan dan door het proef station een onderzoek zal worden ingesteld en do resultaten daarvan den secretarissen kenbaar gemaakt. Op de Ger m an ia-w orf te Kiel van de firma Krupp is Zaterdagavond brand uit gebroken; de helling, waarop het oorlogsschip „Ersatz König Wilhelm" stond, is vermoede lyk gespaard gebleven, althans een telegram van 's nachts halféén meldde, dat de brand toen aan het afnemen was. In een Atjehcorrespondentie van de „Deli-Crfc." komt o. a. het volgende voor omtrent onze drie pantserschepen, die op de reede van Oleh-Leh waren verschenen: „Hoewel geen Atjeh-nieuws, wil ik hier even een eigenaardige ontmoeting mede- deelon, die ons eskader en een Amerikaanscb, beiden gelijk to Colombo aanwezig, met elkaar hadden. „Eenige dronken AmerikaaDsche Jantjes hadden zich tegenover eenige officieren van ons eskader niet erg wellevend uitgelaten; ja, zoo zelfs, dat het nooiig werd geacht, om over die Jantjes by do Amerikaansche admiraliteit te klagen. „Nadat onze schepen reedR koers naar Sumatra hadden gezet, kwam opeens een Amerikaan het eskader achterop stoomen en werd dit gepraaid. Aan boord was men natuuriyk zeer verwonderd wat dat te be duiden had. Eindeiyk bleek dan, dat de admi raliteit van het Amerikaansche eskader had gelast om aan de Hollandscbe zee-officieren af te vragen of zy geneigd waren hun verklaringen te beëedigen. Toen dit geschied was, keerde de Amerikaan terug met de verze kering, dat de schuldige Jantjes voorbeeldelyk zouden worden gestraft". Zaterdag is aan de Engelsche Bank eon persoon aangehouden, die 3 bil jetten van 100 pond wilde inwisselen, welke tiljetten afkomstig waren van den geheim- zinnigen diefstal aan de Bank Parr, in Januari van dit jaar. Volgens een telegram uit Warschau is de goudmijn Katschuar, naby Troisk, ondergcloopen. Van do 95 aanwezige mynwerkers zyn er 62 om het leven gekomen de overigen warden met moeite gered. De Spaansche oorlogsschepen, welke by Santiago door de Amerikaansche vloot in den grond zyn geboord, kunnen niet gelicht worden. Tot dusver werden in de Ver- eenigde Staten negers slechts door blanken gelyncht. Maar nu heeft zich te Galena in Kansas bet geval voorgedaao, dat de negers de gevangenis binnendrongen, orn neger, die een vrouw had vermoorduit zyn cel sleurden en doodschoten. Men voorspelt der werkstaking in België geen langen duur. Naar de „Temps" verzekert, verwacht men algemeen, dat zo in de eerste dagen van Mei zal afloopen. Over den rampspoedigen kring- storm in Missouri zyn de berichten nog slechts schaarsch. Men zegt, dat de studenten- en hospitaal-wyk het meest heeft geleden. Er zyn vyftig lyken geborgen en een zeventig tal gekwetston opgenomen. Over een breedte van 600 voet is alles verwoest; duizend men- schen hebben geen onderkomen meer. De schade aan den eigendom in het stadje alleen wordt op 200,000 dollar geschat. Ajax I—Bapidilas I. Gisteren speelde „Ajax" haar eerste promotie wedstryd op eigen terrein. „Rapiditas", die, hoewel laatst staande, zeker niet tot een van de zwakste lste-klasse-clubs behoort, was voor „Ajax" geen zacht eitje. Een stevige wind blies over het veld, dat in oen tameiyk goeden toestand verkeerde. „Ajax" wint het opgooien en verkiest mei den wind in den rug te spelen. De voorhoed» bleek dadeiyk flink op dreef to zyn, goed gesteund door de middenlinie. Het scoren bleef dan ook niet lang uit, als de rechts buiten uit een hevig geharrewar den bal doot het doel zendt. Aangemoedigd door dit eerste succes, weet „Ajax" steeds door te breken, niettegenstaande het flinke achterspel der Rotterdammers. Als de linksbuiten netjes voor doel zet, is do rechtsbinnen er dadeiyk by om „Ajax" het tweede punt te bezorgen. Even daarna wordt rust gefloten en leidt „Ajax" met 2-0. Na de rust is het de beurt van „Rapiditas" om „Ajax" een kwartier lang ingesloten te houden. Door het flinke verdedigen van „Ajax" weet zy het echter niet tot doelpunten te brengen. Als de rechtsbuiten er met een flinke spart van doorgaat en alleen voor doel komt, weet by het der Je en laatste doelpunt te maken. Zy behaalde dus een welverdiende overwinning van 3-0. Niets dan lof voor het kranige spol van „Ajax". In de verdediging blonken vooral uit de rechtsachterspeler en de linksmidden- speler; terwyl de linksachterspeler met zyn hoofd goed maakte wat hem met zyn beenen- 8pol te kort kwam. De achterhoede van „Rapiditas" deed geenszins voor de Leidsche dito onder, terwyl de voorhoede niet de Leidsche evenaarde. INGEZONDEN. WelEd. EeerI Ik passeer wekeiyks de veomarkt en erger my menigmaal aan de mishandelingen by het vervoer der kalveren. Zoo zag ik jl. Vrydag een slagersknecht een dier beesten vervoeren op de volgende wyze: Behalve, dat het beest een touw om den kop had, had de knecht het daarenboven een strop om den bek gedaan en zoo werd het dier voortgesleurd. Hot dier werd vreeseiyk benauwd en sprong razend door de straten. Moet aan dergelyke gruwelen, Mynheer de Redacteur, geen einde komen? Hoogachtend: Uw dw. W. Tb. L. B. Geveilde peroeelen. Gehouden verkooping in het Notarishuis aan Den Burg alhier, op Zaterdag 29 April 1899, ten overstaan van J. J. Ter Laag Czn., notaris te Leiden. Het buis met tuin, Ryn- en Schiekade 51, in tol f 3500, kooper de heer D. J. C Speet. Harktberlohten. Alfea, 1 Mei. Aangevoerd 23 waseni Laas, partgen, te zaaien 1259 stuïe, Prya: «ioudsohe kaïe ls^o qnal. 21.a 23.2de qual. 17,— a ƒ20.—. Handel rtdïlijk. ocliiedain, 29 April. Noteering van de Make laars. Moutwijn ƒ9.25, Janerer ƒ13.25, idem Amst. proef ƒ14.75 per Ned. vat en zonder foei, zondor de belasting. Bpooling-commiaaia per ketel ƒ0.40. Noteering van de Bourscommissie. Moutwijn 8% por beot. ct., zonder fast en zonder belasting Berichten over Rijnland's boezem, gedurendo de week van 2329 April 1899. Btand van den boezom te Leiden. Idem te Onde-Wetering Werking der •toomgemalea Waterloozing lang» natuurlijken weg. Waterinlating Regenval in mM. 23 April. 24 April. 25 ApriL 26 April. 27 ApriL 28 April. 29 April. 65 67 65 65 62 53 63 cm.—A.P. 55 65 56 54 62 62 51 om.—A.P. Bpaarndam u., Halfweg n., Gouda n., Katwijk o. Bpaarndam 5 n., Halfweg u., Gouda 2V« Katwgk 35 u. Door de sluis te Gouda 28 u» 14.3 Eerste huwelijksafkondiging van 31 April. M. Ph. Brittjjn jm. 27 j. enL. DeRooyjd. 25 j. I. P. Van Klaveren jm. 27 j. en A. Broekkmzen jd. 29 j. J. B. Viefo jm. 24 j. en P. Van Buuren jd. 21 j. J. De Oliveira jm. 24 j. en H. Van Geldeien id. 22 j. P. Kooreman jm. 22 j. en J. Van Wijk jd. 24 j. H. Lokkor lm. 27 j. en W. Blote jd. 29 j. H. W. Van Wijk jm. 28 j. en E. Kempen jd. 26 j. J. J. Vis jm. 22 j. en S. Trouwee jd. 22 j. C. Van Leeuwen jm. 26 j. en C. Vilders jd 23 j. J. Koene jm. 27 j. en C. W. Candel id. 32 j. F. Stikkelornm jm. 24 j. en C. M. Mulder jd. 23 j. J. Van Welzon jm. 22 j. en L. J. Van Duijl jd. 23 j. D. Fasseur jm. 22 j. en C. H. v. d. Akker jd. 19 j. H. Arnoldus jm. 20 j. en J. Boekkooi jd. 20 j. J. J. Verraey jm. 24 i. en J. C. Van der Wijn gaard jd. 26 j. W. hlassaar jm. 26 j. en E. J. M. Van Leeuwen jd. 25 j. J. Betgen jm. 22 j. en C. Van Weorleê jd. 19 j. P. Do Wolf jm. 33 j. en M. Pbilippo jd. 22 j. A. Duk jm. 30 j. en E. Ligtvoet ld. 24 j. P. J. v. d. Burg jm. 30 j. en M. Froeke jd. 29 j. G. J. Do Groot jm. 23 j. en J. Dijkhoff ja. 28 j. L. L. Verkoren jd. 25 j. en S. Van Leeuwen jd. 25 j. L. S. Vreeburg jm. 24 j. en J. Vergeer jd. 28 j. Do zaak Dreyfus-Picqiiart c. 8. Als vervolg op het in ons vorig nommer medegedeelde omtrent de onthullingen van de „Figaro" wat betreft do verklaringen van Esterbazy voor de Strafkamer van het Hof van Cassatie valt nog een en ander aan te stippen. Esterhazy vervolgde nameiyk aldus: Ik wierp tegen, dat ik geen kameraad te Parys had, wien ik kon vragen, my by te staan in een zoo ernstige zaak. Men liet my zeggeD, dat men my een getuige zou ver schaffen, en toen werd aan kolonel Parès, van den grooten generalen staf, en aan een ander, wiens naam ik vergeten ben, opgedra gen zich naar majoor De Sainte Maria te be geven, dia plaatsvervangend rechter geweest was in don krygsraad, die in myn zaak vonnis gewezen had. Majoor Do Sainte-Marie nam 't volgaarne aan, maar was zeer verrast over deza afgezanten. Hy vroeg my of dit een bevel was. De officieren zeiden hom, dat hy generaal Gonse moest gaan bezoeken, die hem de uit noodiging herhaalde. Ik moet hierby zoggen dat ik majoor De Sainte Marie heb gesprokem (toen ik voor den Raad van Onderzoek moest), die my dit feit in herinnering heeft gebracht en er bygevoegd heeft, dat generaal Gonso tot hem had gezegd„Ik verzoek u Esterhazy tot getuige te dienon, maar spreek niet over dezen stap, dien ik heb laten doen." Zoo waren de zaken geregeld, toen Henry erg opgewonden in de rue Douai kwam om my op te wachtendaar by my niet vond, liet hy een briefje achter, dat door den heer Bertulus in beslag genomen is en dat my verwittigde, dat een hoofdofficier myn eerste getuige zou zyn, dat ik my moest verzekeren van de mede werking van kolonel Bourguignon, als „ver tegenwoordigende het volksleger" als tweede getuige, waarby my werd voorgeschreven dat ik den volgenden dag op een bepaald uur en een bepaalde plaats aanwezig moest zyn om met hem naar den generaal te gaan. De gene raal is hier generaal Gonse, naar wien wy werkeiyk den volgenden morgen zyn gegaan. De groote generale staf wees my dus op dat ty Jstip degeneu aan, met wie hy wilde, dat ik zou vechten, en zocht getuigen voor my op. Men had veel artikelen voor de dagbladen ge maakt in den loop van het Zola-proces, en ik was dikwyis belast met het brengen van inlichtingen, hetzy aan het eene, hetzij aan het andere blad. Toen het arrest van het hof van assises vernietigd werd en do krijga-

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 2