N°. 12020 Dingdag Mei. A0. 1899 Qeze tgoarant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Pit nomnier bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 1 Mei. PB2JS DEZEB COURANT: Voor Lolden per 8 maanden. 1.10» Franco per post 1.40. Afzonderiyke Nommers - 0.05. p~rt.tr DEE apt/MR/II'mSl']'! flw; Van 1 6 regels f 105. Iedere cegei meer f 0.i7§. - Gfootere lettere naar plaatsruimte - Voor het incasseer en bulten de etad wordt f 0.05 berekend OÜlcïëele KennisgeTlngen. Burgemeester en Wethouders van Loiden Goaien do adressen van W. ZAALBERG, M. E. MACKAY en de firma HERFST en HELDER, hou dende verzoek om vergunning, respectievelijk tot oprichting van een Smederij in het perceel Leven daal No. 126, tot voderoprichting van de door brand vernielde meelmalerg aan de Oostdvraregracht No. 15, kad. Sectio B No. 2502, door plaatsing en in-werking stelling van een stoomketel vaD 12 p.k. en een stoommachine van 10 _p.k. en tot plaateiDg en in-werking-stolling van een gasmotor van 3 p.k. fin het peroeel Hoogewoerd No. 10, kad. Beo ie D No. 764; Gelet op de artfc. 6 en 7 der Hinderwet; Geven b# deze kennis aan het publiek, dat ge noemde verzoeken met do bylagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd zijnalsmede, dat op Zatordag' 13 Mei a. e.; 's voormicldags te elf uren, op hot Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven, om bezwarei togen die verzoeken in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Loiden, F. WA8, Burgemeester. 29 April 1899. VAN HEYST, Secretaris. Aan de Remonstrantsche Gemeente alhier ie gisteren na de godsdienstoefening mede gedeeld, dat het bestaande kerkgebouw zal worden vergroot o. a. door bijtrekking van de kosterswoning aan den Middelweg, dat die woning nu zal komen aan de Hoogland- sche Kerkgracht, waar zich thans de pastorie bevindt, en waar dan tevens, evenals nu aan den Middelweg, een ingang tot het kerkge bouw zal komen. Van een herbouw van de vroegere bewaarschool aan de Garenmarkt tot kerk is dus afgezien. Van heden tot morgenochtend elf uren is by de firma Sala alhier geëxposeerd het portret van den beer Henri Völlmar, directeur van de liedertafel „Arion", geschil derd naar een photographie door den heer Tb. Van Malde alhier. Genoemd schilderstuk zou eerst den heer Völlmar den 4den Mei worden aangeboden, daar dit de datum is, dat hy vóór 5 jaar het directeurschap van „Arion" aanvaardde, doch daar de heer 'Völlmar den 2den Mei zijn 46sten jaardag viert, wordt hem het portret morgen door een deputatie uit de leden ais bljjk van hoogachting aangeboden. - Het jaarlijks te houden onderzoek van de verlofgangers voor de militie te land zal geschieden te Leidenvoor de gemeente Leiden, lichting 1893 en vroegere, Dinsdag 6 Juni, 's morgens 9 urön; lichting 1894, Dinsdag 6 Juni, 's morgens 10 uren; lichting 1895, Dinsdag 6 Juni, 's morgens 11 uren; lichting 1896, Woensdag 7 Juni, 's morgens 9 uren; lichting 1897, Woensdag 7 Juni, 's morgens 10 uren; lichting 1898, Woensdag 7 Juni, 's morgens 11 uren. Voor de overige gemeen ten van het kanton, Donderdag 8 Juni, 's mor gens halftien. - De „Sts.-Ct." van heden bevat de sta tuten van de Vereeniging „Christelijk school fonds der Nederduitsch-Hervormde Gemeente van Ter-Aar", te Ter-Aar. In het gebouw van het Genootschap „Natura Artis Magistra" is onder loiding des heeren W. P. Goenoveldt gehouden de 87ste algeme:ne vergadering van het „Kon. NeJ. Aardrijkskundig Genootschap". Door den secretaris, den heer F. G, Kramp, werd uitgebracht zijn verslag betreffende den toestand en de verrichti/igen des Genoot- schaps over het afgöloopen jaar, Ioopende van April 1898 tot April 1899. Herinnerd werd o. a. allereerst aan het verleden jaar herdachte 25-jarig bestaan van het Genootschap. Had men op 1 Jan. 1898 560 leden en donateurs, op 1 Januari 1899 is dit tot 601 gestegen. Tot bestuursleden werden herkozen de herkiesbare leden, de neeren W. P. Groene- veldt en F. G. Kramp, terwijl in de plaats ▼an de niet-herkiesbare leden, de heeren prof. dr. J. N. Gallée, prof. dr. M. J. De Goeje, "W. baron Van Hogendorp, J. F. Niermeyer, C. M. Pleyte Wz. en P. F. Tegelberg, wer den gekozen de heeren dr. J. A. Stri ker, jhr. mr. W. Elout van Soetorwoude, B. Hel dring, H. D. H. Bosboom, dr. J. T. Oudemans, prof. dr. J. Spanjaard, R. Schuilirg, A. P. Hooghwinkel ea dr. H. Blink. Door den heer F. G. Kramp werden daarna ©enige mededeelingen gedaan over „de Sum- munbaai en de provincie Tsje-Kiang," waarop ©enig debat volgde. De heer Roodenburg merkte by de rondvraag o. a. op, dat er by onze marine thans geen wetenschappeiyke stuurlieden waren, hetgeen zeer betreurdo. Spr. vroeg of het Genoot schap ni:t kon aandringen op het herstel van het corps wetenschappeiyke stuurlieden by ODze marine. Voorts dringt hy er op aan, dat de consulaire verslagen in het Nederlandsch gesteld worden. De heer Muller vroeg of het Genootschap zou vertegenwoordigd worden op het congres te Beriyn en of men dan zorgen zou een mooie, uitgebreide collectie op geographisch gebied daar te exposeeren. De voorzitter antwoordde den laatsten spr. dat hy nog niet genoegzaam kennis heoft ge nomen van de stukken, betrekking hebbende op dit congres. Het bestuur zal de zaak echter overwegen. De heer Hooghwinkel wees er op, dat de wetenschappeiyke stuurlieden afgeschaft zyn als zuinigheidsmaatregel. Ook hy betreurt dit, doch gelooft niet, dat er verandering in zal komen. Na nog eenige mededeelingen werd hierna de vergadering gesloten. In het „Hötel des Indos" te 's-Graven- hago is aangekomen kapitein Ström, van het Ministerie van Oorlog te Stockholm. Jhr. mr. R. De Marees van Swinderen, secretaris by het Nederlandsche gezantschap te St -Petersburg, die reeds eenigen tyd te Groningen vertoefde, is thans te 's Gravenhage aangekomen in het „Hötel Paulez." Men verzekert, dat de Tweede Kamer der Staten-Generaal niet langer dan tot in het laatst dezer week, na afloop van de beraad slagingen der aan de orde gestelde wets ontwerpen, enz.,'byeen zal blyven om daarna tot in de maand Juni uiteen te gaan. Ter begraafplaats Nieuw Eiken-Duinen, te 's-Gravenhage, werd Zaterdag onder zeer veel blyken van deelneming het stoffeiyk overschot van den oud-hoofdofficier van het Indische leger E. J. Roukens in het familie graf bygezefc. Tot de oud officieren die hun ontslapen vroegeren krygsmakker de laatste eer bewezen, behoorde onder meer generaal Vetter. De heer Roukens werd in 1862 benoemd tot 2den luit. by de dragonders hier te lande. Het volgende jaar ging by echter over by de Indische cavalerie, by welk wapen hy in 1881 den majoorsrang verkreeg. Geruimen tyd in verschillende rangen was by adjudant van den Gouverneur-Generaal. Als lste luit. verwierf de heer Roukens het ridderkruis 4de kl. der Militaire Willems orde, wegens zyn flink gedrag by de krygs- verrichtingen in de Noorderdistricten van Celebes. Naar de „N. R. Ct." verneemt, zal by de nieuwe begrooting worden voorgesteld een 4de divisie inf., terwyi er afscheiding zal plaats hebben van de 5de bataljons dier regimenten tot vesting-troepen. In de gisteren te 's Gravenhage gehou den vergadering van den „Nederlandschen Zwemtond" w^rfl aangenomen een voorstel der vereeniging „Rotterdam" om tot verbete ring van de bondsfinanciën voortaan te heffen 20 pCt. per lid en doneteurs aan te werven ad ƒ1 per lid. Een voorstel van dezwemclub „Het IJ" uit Amsterdam om te heffen 10 pCt. van bruto ontvangsten werd verworpsn. Htt effect der aanneming van het voorstel- „Rottordam" is voorloopig nihil, daar een besluit tot sUtutonwyziging in den geest van het aangenomen voorstel-„Rotterdam" werd verworpen. De eerstvolgende vergadering zal gehouden worden te Amsterdam. Yoor den directeur van het postkantoor te Hilversum, den heer G. Kok, die op 1 Mei 's Ryks dienst verlaat, was het gisteren een gewichtige en genoegiyke dag. Yan ver schillende zyden ontving hy blyken van waar deering by het neerleggen van het ambt, dat gedurende 33 jaren door hem is bekleed. Da ambtenaren van het post- en telegraafkantoor brachten hom hun hulde en boden hem daarby een fraai bronzen beeld, „La Yapeur", op marmeren piëdestal aan. De gezamenlijke be stellers en postboden vereerden hun scheiden den directeur dezer dagen reeds by gelegen heid zyner verj ring eveneens een fraai beeld op voet- Te 1 uur werd de heer Kok door een com missie uit de ingezetenen ontvangen in het Oranje-Hotel, waar by met een toespraak door den heer Jac. Peet, wethouder, werd gecomplimenteerd, en hem als biyk van waar deering een eetkamer- cn serre-ameublement werJ aangeboden, met een album, waarin de namen van al de bijdragen !en zyn vermeld, De keer Kok betoonde zich zeer gevoelig voor de gebrachte buide en sprak zyn dank uit aan allen, die er toe hadden bygedragen. Oud-Geref. Kerk. Drietal te Ylaar- dingen: L. Boone, te Krabbendyke, P. M. Yan Loon, te Leiden, en C. Yan Reenen, te Zeist. Evang.-Luth. Kerk. Beroepen is te Zutfen ds. J. C. Knuttel, te Ter Borgh. Het bestuur van do Remonstrantsche Gemeente te Rotterdam heeft besloten de kerkelijke viering van den Hemelvaartsdag af te schaffen. Met algemeene stemmen is door den gemeenteraad te NJmegen benoemd tot conrector van het gymnasium aldaar, dr. A. H. J. V. M. Desertine. Het kapitaal, dat noodig is voor de oprichtiDg van oen herstellingsoord voor onder- wy'zers, is volteekend, zoodat de uitvoering verzekerd is. {N. R. Ct.) Aan de reeds genoemde Amerikaansche gedelegeerden ter Ontwapeningsconferentie zyn nog toegevoegdmr. Frederick Holles, secretaris der commissie, en mr. Thomas Morriason. Zy vertrekken 3 Mei uit Nieuw-York. De Turksche vertegenwoordigers ter Vredes conferentie hebben de instructie ontvangen zich te onthouden van discussies over poli tieke of nationale quaesties. Op de alphabetische voordracht voor de betrekking van gemeente-architect te Edam zyn geplaatst de heeren Alders, te Amsterdam, Ballintyn, te Spaarndam, en jhr. Van Foreest, ta, Wyk-aan Z9e. De verificateurs by 'sRyks belastingen D. Van de Poel, to Schiedam, en J. M. Van Wykhui3e, te Delft, zyn naar Rotterdam ver plaatst. Tegen 1 Juli a. s. zal de heir A. A. Van Pelt Lechner ontslag aanvragen uit zyn ambt van burgemeester van Zevenhuizen. Jhr. F. X. J. Van Nispen tot Pannerden, lid der Eerste Kamer voor de provincie Gelderland, is te Zutfen overleden. Omtrent hem meldt do „Zutf. Crt." nader; „De heer Van Nispeir werd 25 Juli 1830 te Pannerden geboren. Hy was-sinds Augustus 1881 lid van den gemeenteraad te Zutfen, sedert 1856 lid der Provinciale Staten van Geld' rland en sinds 1889 lid dtr Eerste Kamer. Voor onze stad, waar de overledene in de samenleving een voorname plaats innam, voor den gemeenteraad en do Provinciale Staten, waar zyn van degeiykheid en nauw keurigheid getuigende adviezen op hoogen prys werden gesteld, is zyn heengaan een groot gemis, terwyi de katholieke staatsparty in hem een harer bekwaamste woordvoerders in de Eerste Kamer verliest." Door den Senaat van het Indologisch Studenten corps zullen by den minister van koloniën pogingen worden aangewend ten einde te trachten Z.Exc. te doen terugkomen op zyn laatste besluit omtrent de uitzending van ambtenaren in 1901 en later. Met de opmeting en uitbakening van de lyn AlmelooFriezenveenDaarlerveen VroomshoopMariënberg van de Noordooster Locaalspoor zal deze week worden begonnen. By het bezoek aan Rotterdam op 8 of 15 Juni a. 3. zal H. M. de Koningin met gevolg ook een bezoek brengen aan het Israëlietisch Weeshuis, Mattenesserlaan 208. By beschikking van den minister van waterstaat is bepaald, dat, te rekenen van heden, zal bevoegd zyn: in de lste arbeids inspectie, de adjunct inspecteur van den arbeid G. De Gelder, wien als standplaats wordt aangewezen Breda; in de 4de arbeidsinspectie, omvattende de provincie Noord-Holland, be- Devens het niet tot eenige provincie beboorende watergebied des Ryks, de adjunct-inspecteur van den arbeid W. H. M. De Fremery, stand plaats Amsterdam; in de 6de arbeidsinspectie, de adjunct-inspecteur van den arbeid J. J. Van Male, standplaats Groningen. Gistermorgen was de directie der Holl. Spoorweg Maatschappy te Rotterdam (D. P.) om de nieuwe lyn naar Gouda te openen. Bepaald is, dat van Den Haag naar Gouda, via Delft en Schiedam, zes locaaltreinen zullen loopen. Het stoomschip „Java", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 29 April Ouessant; de „Kaiser", van Oost-Afrika naar Rotterdam en Hamburg, arriveerde 29 April te Aden; de „Indiaan", van Batavia naar Amsterdam, pass. 30 Apri Perim; de „König" arriveer Je 28 April van Hamburg en Amsterdam te Delagoa Baai; de „Koningin-Regentes", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 30 April te Southampton; de „Spaarndam" vertrok 29 April van Nieuw-York naar Rotterdam. Aalsmeer. De heer W. Streefkerk heeft zyn ontslag genomen als raadslid en wet houder der gemeente Aalsmeer, welke function respectieveiyk ruim 40 en 23 jaar coor hem werden vervuld. In de jongste raadsvergadering richtte de burgemeester tot hem een hartelyke toespraak. De heer P. De Vries werd gekozen tot wethouder en ambtenaar van den burgeriyken stand. Bodegraven. Het mond- en klauwzeer is by enkele veehouders in deze gemeente weder onder het vee uitgebroken. Boskoop. De heeren P. Van Noordt Zonen, boom- en plantkweekera alhier, ontvingen het brevet van hofleverancier van Z. M. den Keizer van Duitscbland en Koning van Pruisen. Haarlemmermeer. De putboringen, die van Rykswege in den Reekerpolder worden ver richt, leveren zeer bevredigende resultaten; thans werken twee stoommachines dag en nacht door en pompen 4000 M3. water per etmaal uit de bronnen. Vrydag avond werden door de ryksveld- wacht gevankeiyk naar Hoofddorp, Haarlem mermeer, gebracht J. Hangjas en G. A. Van Rooyen, beiden van Amsterdam, beschuldigd zich aan verschillende diefstallen te hebben schuldig gemaakt. Beide personen, die reeds eenige jaren gevangenisstraf bobben ondergaan, zyn weder ter beschikking der justitie gesteld. Katwyk. Aan het verslag der uitkomsten van de zeevisschery over 1898 is het vol gende ontleend: I. Hariugvisschery. Het aantal bomschuiten bedroeg 71, met 712 koppen bemand, die 213 reizen deden. Het aantal loggervaartuigen bedroeg 16, met 224 koppen bemand, die 73 reizen ondernamen. Aangebracht werd door de bomschuiten: kantjes steurharing 1706 of 1,023,600 stuks, gave steurharing 139,400 stuks, zoogenaamde opharing 13,900 stuks, geschonden haring 4700 stuks, haring ^an tellers 3100 stuks, pekelharing 36,966,400 stuks, totaal 38,151,100 stuks. Aangebracht werd door de loggers: kantjes steurharing 603 of 361,800 stuks, gave steur haring 18,900 stuks, pekelharing 11,573,600 stuks totaal 11,954,300 stuks. De opbrengst der pekelharing bedroeg 650,000, die der steurharing ƒ23,506; de pry- zen van de pekelharing per ton en steur haring per 1000 stuks bedroegen: volle pekel haring hoogste prü's ƒ13.75, laagste ƒ9, ge middeld 12; yle pekelharing hoogste prys 10.50, laagste 7.80, gemiddeld 8.75 volle steurharing hoogste prys 13.40, laagste 4.90, gemiddeld 9.10; yle steurharing hoogste prys ƒ8 90, laagste ƒ6.15, gemiddeld 7.20. II. Zomervlsschery. Door 59 bomschuiten, met 354 koppen bemand, dio 883 reizen hebben gedaan, werd gezameniyk gesomd 50,695. Da schelvisch- en kabeljauwvis- schery wordt niet meer uitgeoefend. Wegens desertie moest eenmaal een ver baal worden opgemaakt, ten gevolge waarvan de woderspannige een latere veroordeeling kreeg. De tulpen en andere- bolgewassen, die in deze gemeente geteeld worden en evenals elders veel van hot gure weer hebben te ïyden gehad, komen boven veler verwachting weer goed by, zoodat het gewas in vergeiyking van andere plaatsen in den omtrek er over het algemeen goed bystaat, iets wat vooral met het oog op de aanstaande veiling zeker geen gering voordeel zal zyn; de aardappelen komen hier en daar voor den dag, doch erg ongeiyk, ook al een gevolg van het koude, natte voorjaar. Leiderdorp. Gisteren zwommen twee koeien in den Ryn, welke dieren uit het land van C. De Graaff, te Leiden, waren weggeloopen. Onmiddeliyk liet de brigadier der Ryks- veldwacht J, P. L. zich er aan gelegen liggen en hy gelukte er in, beide koeien ty zich achter op z'yn plaats op het droge te krygen. Hy zette ze in de luwte, daar het gisteren guur weer was, en gaf daarna den eigenaar er kennis van, die ze later op een nabygelegen stuk land bracht. Hulde aan onzen vanouds bekenden dieren vriend I Warmond. Heden, 1 Mei, herdenkt de z.eerw. hooggel. heer dr, A. H. L. Hensen, professor te Warmond, den dag, waarop by vóór 12'/a jaar het hoogleeraarsambt in de kerkeiyke geschiedenis aanvaardde. Aan het postkantoor alhier werd gedu rende de maand April ingelegd 6484.25, verdeeld over 53 Inlagen; terugbetaald f2882.11, verdeeld over 24 terugbetalingen. Het laatste door dat kantoor uitgegeven t03kje draagt het nummer 837. Zoetormoor. Door den gemeentaveliwach ter M. Noppe, alhier, is proces-verbaal opge maakt tegen zekeren W. Vermeer, groenten- handelaar te Voorburg, wegens verregaande mishandeling van zyn honden, wdke tot trek dieren werden gebruikt voor zyn groentenkar. Zegwaard. De heer C. Noordam, alhier heeft voor de benoeraiog tot tydeiyk vea- opzichter voor het district Schiedam bedankt. Uit de „Staatscourant." By koninklijk besluit ia mr. J. B. D. Tulleken, to Nijmegen, met al zijn wettige zoo mannelijke al3 vrouwelijke afstammelingen in den Neder landschen adel verheven, met de praedicaten van jonkheer en jonkvrouw Opgeheven de directie der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Leeuwarden; do Êrovincie Friesland toegevoegd aan en de provincie •rente afgescheiden van de directie derzelfde middelen te Groningen en deze directie ge laten onder beheer van den directeur A. O. J. Schindler; de provincie Drente toegevoegd aan de directie derzelfde middelen te Zwolle; benoemd tot directeur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Zwolle P. J. A. Clavareau, thans in gelijke betrekking to Leeuwarden. Benoemd tot officier in de orde van Oranje- Nassau, mr. C. J, Sickesz, oud-watergraaf van hef waterschap de Berkel, en tot ridder in de orde vai Oranje-Nassau, mr. A. J. baron Van Nagell, water graaf van het waterschap de Berkel. Met ingaög van 1 Juli, benoemd tot directouw van het Rijkstelegraafkantoor te Alkmaar, E. J. Veldhuyzen, thans directeur van het post-en tele graafkantoor te Boskoop; tot directeur van het postkantoor te Groningen, H. W. De Ridder, thans directeur van het post- en telegraafkantoor te Assentot directeur van het post- en telegraaf kantoor te Valkenburg, J. P. Schoonhoven, thans in gelijke betrekking te Uithuizen. De Koninklijke Bibliotheek te's-Gravenhage zal van 8 tot 24 Mei 1899 voor het publiek go- sloten zyn. Uitvoering yan het Utrechtsch Pales- trina-koor in de Luthersche kerk. In den voorzomer van het jaar 1897 ver- eenigde do heer P. J. J03. Vranken eenige zangers en zangeressen om zich; den 3den JuDi trad deze schare onder den naam van Utrechtsch Palestrina Koor" voor de eerste maal te Utrecht op; sedert geeft het daar en elders van tyd tot tyd uitvoeriDgen. Zyn naam bakende reels vanzelf het terrein van zyn werkkring conigermate af; Palestrina- in de eerste plaats zou voorwerp van zyn studie zjjn; doch in ruimeren zin zou aandacht worden geschonken aan do geesteiyke A-cappella-koren van zyn tyd- genooten. Zoo werd die taak aanvaard! Deze werkkring, hoewel, wanneer men op den naam afgaat, de eenige rationeele, is toch niet vanzelf sprekend. We behoevon daarvoor slechts te wyzen byv. op de Bach- vereeniging in Haarlem en de Maatschappy Caecilia in Amsterdam; immers, van een Bachvereeniging verwacht men, dat daar Bach alleen of met een enkel hem nauw-verwanten op de programma's zal prykon en een My. Cjtecilia bestond oorspronkeiyk, om op den der patrones geheiligden dag (22 Nov.) een OJe ter harer eere uit te voeren; en wat is by vereeoigingen van dien naam in odb land van dat alles nog in gebruik? Zouden wo een dergelyk afwyken by het PalestriDa-koor ook moeten verwachten? We willen hopen van niet; want het veld, dat het begonnen is te bi^verken, is ryk od uitgestrekt, en ligt, althans hier, voor een g03d deel braak. Het tydeiyk a-cappella koor van Daniël De Lange is in dezen waardig voorgegaan en het nu nog bestaande onder Averkamp volgt op voortreffeiyke wyze dat voorbeeld. Doch voel ia or nog te doen, te meer, daar het terrein niet slechts uitgestrekt, maar ook zeer moeiiyk te ontginnen is. Een meester als Palestrina moet met veel tact en kennis worden bestudeerd; en dit wordt te lastiger, waar het iemand geldt, die lang voor ons heeft geleefi en gearbeid, van wiens leven en werken men zelfs niet precies op de hoogte is, zie byv. de quaestie van het jaar van geboorte en de vraag, of hij de componist der Responsoria is geweest. Is die taak moeilijk, byzonder erkenteiyk moeten wo hun zyn, die haar ondernemen; zy bowyzen ons bed grooten dienst, door ons in kennis te brengen met meesterwerken van vroeger, onmisbaar voor een juiste waardeering van latere kunstproducten; zfl schenken ons een groot genot tevens, want Palestrina waa een geniaal kunstenaar, wiens werken het heerlijk is te hooren. Reeds zei Je ik het: Ook tydgenooten van Palestrina vinden in het Utrechtsch Palestrina- koor vertolkers hunner composities. We konden hot Zondag in de Luthersche kerk (het w38 de negende uitvoering, die het gaf) opmerken; o. a. kwam daar oen Passis Domini nostri Jesu Christi Secundum Matthaeum van onzen landgenoot Jacob Obrecht tot e?n uit voering. We moeten twee 60orton Passie muziek onderscheiden, n.l. Verhalende Pas. sionen, waarby men do stof doorloopend meerstemmig behandelde, en Dramatische Passionen, waarby men vasthield aan de verdeeling in verschillende personen (partijea en koor). Obrecht'6 werk nu behoort tot de eerste soortvandaar bet enorme onderscheid,' dat ons treft, wanneer we het vergeiykeH4

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1