N®. 12011 Vrijdag 31 April. A®. 1899 feze Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van §on- en feestdagen, uitgegeven. Bit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 20 April. Feuilleton. DE RENTMEESTER. LEIDSCH DAGBLAD. PBUS DEZEB nOTTTLA PTPi Toor Lolden per 8 cnaandeo. I.IQ, (Franco per post 1.40. iAüonderl^ke Nommers 0.06. PELJS DER A TW V. R'I' M W'P 1 6ÏW Van 1-0 regeia f t 06. Iedere regel meer f 0.171. - Groctor® letters oaar plaatsruimte wordt f 0.05 berekend - Voor het Incasseeron bulten de et34 Oflïoiëele Konnïsg-evlngen. Bargemeeeter en Wethouders van Leiden, Gezien art. 8, late alinea, der Hinderwet; Brengon brj deze ter algemeone kennis, dat door hen op heden vergunning ie verleend aan J. DINGJAN en reohtverkrijgendon, tot het plaatsen en in-werkiDg-stelion van een f-tromketel mot atoom- machine van 4 P.K. en de oprichting van oen stoom- drogerö in het peroeel aan den Hoogen Bijodijk, kadastraal bekend gemeente LeidoD, Sectio M No. 844. Burgemeester en Wolhouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 19 April 1899. VAN HEY8T. Secretarie. Kamers van Arbeid voor de Textiel- nlj verbeid, de Bousrbedryven, de Veedlogs- en Genotmiddelen en 4e Drnkkersbedry ven, te Lelden. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat afschriften van do proc^eson- verbaal, vermeldende den uitslag der op den 18dcn April 1899 gehouden stemming ter verkiezing van 5 leden-patroons ej B loden-worklieden, van elk der hierbovengODoemde Kamers van Arbeid, zijn aange plakt on voor oen ieder ter gemeonte-eccretarie ter inzage zgn ncdergelegd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 19 April 1899. VAN HEY3T, Seoretarls. De toestand van prof. dr. J. H. Gunning is voor het oogentlik van alle gevaar vrij- De long ontsteking is zoo goed als geweken, en alleen door de zwakte, die daarvan het gevolg is, moet de patiënt zich in acht nemen. Ook prof. Cosljn noemt langzamerhand in beterschap toe. Tot onderwijzer aan de Christelijke school aan de Hooigracht alhier is benoemd de heer "W. Van Nes, van Rysoord. De b\j de Kweekschool voor Zeevaart alhier gedetacheerde sergeant bottelier H. Yan Noorden wordt 21 April overgeplaatst aan boord van Hr. Ms, wachtschip te Willemsoord en dientengevolge zijn detacheering b\j ge noemde Kweekschool met dien datum inge trokken. Adressen tegen het wetsontwerp tot invoering van leerplicht met verplicht her- halicgsonderwtjs z|jn 0. m. nog verzonden uit Warmond, geteekend door het parochiaal schoolbestuur; uit Hoofddorp (Haarlemmer meer), geteekend door den pastoor, het R.-K. kerkbestuur, het R.-K. armbestuur en 108 hoofden van huisgezinnen; uit Leiderdorp, Hazerswoude en Hillegom. De gemeenteraad van Amsterdam beeft benoemd tot tweeden onderwijzer aan de school No. 54 den heer C. J. Van Mechelen, onder wijzer te Aalsmeer. De rooi- en zeilvereeniging „Hollandia," te Oudshoorn, bieli gisteren haar jaarver gadering, onder voorzitterschap van den heer H. Le Coultre. Ingekomen wa6 een schrijven van dr. H. Meursing, waarbij bü bedankt voor het voor zitterschap. Met acclamatie werd de heer Meursing benoemd tot eore-lid der vereeniging. De rekening over 1898 werd vastgesteld op oen bedrag van ƒ1075.50 in ontvangsten 1053.47Vi in uitgaaf, aldus met een batig saldo ad 22.02'/a. Onder de ontvangsten komt echter voor een post van 300 wegens geleende gelden, zoodat de schuld der ver eeniging thans bedraagt 550. Naar aanleiding van den ongunstigen financlöelen toestand werd voorgestel .1 dit jaar geen wedstrijden te geven. Dit voorstel lokte veel bedenkingen uit. Sommigen meen den, dat het aantal leden nog meer zou verminderen, wanneer geen races werden gehouden; anderen waren van oordeel, dat nog meer bezuinigd kon worden, hetgeen door den penningmeester werd ontkend, daar alles zoo billijk mogelijk berekend is. Na langdurige discussie werd 't voorstel om geen races te houden aangenomen, onder reserve, dat, mocht alsnog tydig voldoendo financiëele steun worden verleend, de wedstrijden zullen doorgaan en wel op 3 on 4 Juni. In een der zalen van het loge-gebouw te 's-Gravenhage waren Zondag namiddag uit alle oorden des lands borgtochtplichtige Rijksambtenaren bijeengekomen om getuigen te zjjn van een ovatie aan het adres van de heeren mrs. Kerdyk, Moltzer en Kan, dia door hun belanglooze adviezen en wenken de oprichting van de thans reeds zoo gunsfig werkende „Vereeniging van tot zekerheid stelling verplichte Rijksambtenaren" hebben mogelijk gemaakt. De voorzitter der borgtocht commissie, de hoer J. H. Smite, registratie-ontvanger te Amsterdam, zette de verdiensten van de bovengenoemde heeren te dezer zake uiteen, en bood hun, namens tal van erkentelijke ambtenaren, ieder een geschenk aan, dat gaarne werd aanvaard. B\j monde van mr. A. Kerdijk werd hulde gebracht aan de tbaos aftredende borgtocht commissie, die, naar hjj terecht verklaarde, veel goeden arbeid heeft verricht en het geheele corps der Rijksambtenaren ten zeerste aan zich heeft verplicht. H. M. de KoDingin heeft by Haar vertrek uit Amsterdam oen som van f 2000 gestort in de algemeene armenkas en 500 ia het politie-fonds. Buitendien werden enkele lief dadigheidsgestichten door H. M. met kleinere giften bedacht. De burgemeester heeft bekend gemaakt, dat Hare Majesteit de Koningin hom heeft opgedragen Haar gevoelens van innige dank baarheid aan de burgery over te brengen voor de zeer warme ontvangst, die Haar in de hoofstad is te beurt gevallen, en voor de vele bewijzen van gehechtheid en trouw, aan Haar en Hare Majesteit de Koningin-Moeder betoond. Behalve de bovenvermelde giften, beeft H. M. nog gegeven 400 aan de Koninklijke Vereeniging „Het Nederlandscb Tooneel", 250 aan het Weduwen- en Weezenfonds van „Arti en Amicitiae" en f 50 aan het Diamantslijpers Weduwen- en Weezenfonds. De minister van koloniën maakt bekend, dat de commissie, welke dit jaar belast zal worden met het afnemen in Nederland van do beide gedeelten van het groot-ambtenaars examen voor den IndiBchen dienst, haar eerste vergadering zal houden te 's Gravenhage, op 19 Juni 1899. Zy, die aan een der beide gedeelten van het examen wenschon deel te nemen, moeten zich uiteriyk op 19 Mei 1899 by een op zegel geschreven request by het departement van koloniën aanmelden, met opgaaf zoowel van het gedeelte van het examen, waaraan zy zich willen onderwerpen, als van voornamen, woon plaats, en dag en plaats van geboorte; terwyi zy, die zich aanmelden voor het tweede ge deelte van het examen, bovendien moeten opgeven of zy nog in andere inlandsche talen dan Maleisch en Javaansch wenschen geëxa mineerd te worden, en, zoo ja, in welke. Voor nadere byzonderheden zy naar de „Staatscourant" No. 91 verwezen. De heer W. C. J. Passtoors heeft aan de hoofdcommissie van het Vrede6-comité te 'a Gravenhage het volgende schryven gericht: De ondergoteekende, presiJont van het centraal-bestuur van den Ned. R.-K. Volks bond, bedankt by deze als lid uwer commissie. Hoezeer ook instemmende met het doel, tot welks bereiking de afgevaardigden der mogend heden te 's-Gravenhage zullen vergaderen, acht hy door het niet-uitnoodigen van Z. H. den Paus, den Vorst des Vredes, de arbeid nutteloos en niet in staat eenlge vrucht voort te brengen. Als protest tegen die uitsluiting en ook het niet uitnoodigen der Nederlandscb sprekende Staten, die vooral in het recht den grondslag van vrede moeten vind in, neemt hy zyn ontslag. De afdeeling Scbeveningen van de Ver eeniging tot Bevordering der Vis6chery in Nederland zal by de algeneene vergadering, in Mei te Amsterdam te wouden, een voorstel indienen om voor de hier te lande vervaardigde Scbotache haringtonnen, algemeen de Schotsche maat aan te nomen en dit te waarborgen door een vasten yk. De haringhandel op Noord- Duitschland zou hierdoor worden bevorderd en de kuipery bevoordeeld. De gemeenteraad van Haarlem besloot gisteren de nieuwe straat Jordensstraat te noemen naar den vroegeren burgemeester. Ook heeft Haarlem een Parkstraat gekregen, ter vervanging van het Rozenstraatje. Over het voorstel tot heffing eener belasting op open bare vermakelijkheden staakten de stommen. De raad der gemeente Hasselt heeft aan de electriciteitsmaatschappy „Phaoton"te Nymegen voor den tyd van drie maanden concessie verleend om in dien tyd het noodige onderzoek te doen en een uitgewerkt plan aan het gemeentebestuur over te loggen, met een concept-contract voor het leveren van electrischen stroom voor licht en kracht binnen de gemeente. De Servische regeering heeft benoemd tot haar afgevaardigden ter Ontwapenings conferentie de heeren Chedomil Mijatovitsj, gezant te Londen, en Sava Grouitch, gezant te St.-Petersburg. Naar uit Beriyn wordt geseiad, heeft de marine-attaché by het Duitsche gezantschap te Parys, kapitein ter zee Siegel, bevel ont vangen tot by woning der Ontwapeningsconfe rentie te 's-Gravenhage. De „Zwolsche Cfc." verneemt, dat mr. G. Royer het voornemen heeft eerstdaags zyn ontslag als rijksadvocaat aan te vragen. In den ouderdom van 61 jaar i3 te Dordrecht overleden de heer J. S. P. W. Eerens, ontvanger der registratie en domeinen. Hr. Ms. fregat „De Ruyter", onder bevel van den kapitein ter zee W. M J. Visser, is 18 dezer van Port-Saïd vertrokken, en Hr. Ms. pantBerdek8chip „Zeelana", ooder bevel van den kapitein ter zee A. G. Ellis, 19 dezer te Port of Spain (Trinidad) aangekomen. Te Wageningen is op 63 jarigen leeftyd overleden de heer P. J. Van Pesch, tot 1 Februari 1898 assistent aan hst Rijksland bouwproefstation te Wageningen en tot voor korten tyd nog bibliothecaris van de Rijks- landbouwschool. De heer Van Pesch, die zyn opleiding ont ving in Duitschland, was van af de cprichting aan het proefstation werkzaam. Veel werken over landbouwkunde werden door hem in het Nederlandsch vertaald, terwyi hy steeds zooveel mogöiyk de belangen van den landbouw behartigde. Wegens gezondheidsredenen was hy genood zaakt als assistent ontslag te nemen. Het stoomschip „Laertes" vertrok 18 April van Batavia naar Amsterdamde „Maas dam" arriveerde 18 April van Rotterdam te Nieuw-York; de „Titan" arriveerde 18 April van Amsterdam en Liverpool te Batavia; de „Amsterdam," van Nieuw-York naar Rotter dam, passeerde 19 April Bevezi'.r; de „Prins Alexander," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 19 April Kaap Roca. Alkemade. (Nieuwe-Wetering). Ook in dit deel der gemeente komen nu onder in de weide grazend rundvee, gevallen van mond en klauwzeer voor. Borden zyn geplaatst by de veehouders J. P. Straathof en C. Straathof. Bodegraven. Dezen zomer zal de sluis te Bodegraven, wegens belangrijke reparatie en vergrooting, vyf maanden gesloten worden. Dat cit voor handel en scheepvaart van zeer ingrijpenden aard zal zyn, zal niemand ia twyfel trekken. De heer F. Vermeulen, directeur der Stoom- boot-Maatscbappy „De Veretniging", to Woer den, heeft een middel bedacht, dat, niett°gen- ataande de werkzaamheden aan de sluis kunnen doorgaan, de vaart niet behoeft ge stremd te worden. Naar men verzekert, is genoemde heer bereid zyn plan den autoriteiten voor te leggen, en het ware voorzeker wenscheiyk, dat hy hiertoe in de gelegenheid werd gesteld. Boskoop. De eerste-steen legging had alhier jl. Dinsdag op het versierde terrein te elf uren plaats voor de nieuw te bouwen Rykstuin- bouwwinterschool. Tegenwoordig waren de burgemeester, de wethouders, alle leden van den gemeenteraad, behalve de heer C. v. d. Berg, eDkele leden der commissie van toe zicht, alsmede de heer C. H. Claassen, direc teur der Tuinbouwschool voornoemd. Nadat de heer P. Hoogendam, gemeente-architect, het doel had uiteengezet, waarvoor men was hier gekomen, noodigde hy den heer E. G. C. De Groot van Embdon, burgemeester onzer gemeente, uit den eersten steen te leggen. Hieraan voldaan hebbende, sprak ZEd., dat het hem een aangename plicht was den eersten steen te mogen leggen voor den Rykstuin- fcouwwioterschool, waarvoor de gemeente zulke groote offers in het belang van Boskoop had gebracht. ZEd. wenscht te besluiten met het gezegde van onze Koningin, by wie hy dezer dagen op audiëntie was, dat de Tuin bouwschool mede zou mogen werken tot aller voorspoed en tot meerderen bloei der gemeente. Hierna werd ZEA.cbtb. gelukgewenscht met het leggen van den gedenksteen, ook de heeren wethouders legden een steen ty, als mede de heer W. C. Boer Sr., lid van den gemeenteraad, en de directeur der school. Nadat de heer Hoogendam den wensch uit sprak, dat do Tuinbouwschool zou mogen medewerk-.n, zoowel op practisch als op theoretisch gebied, om Boskoops blo?i te ver meerderen, was deze plechtigheid afgeloopen. Hillegom. Ter secretarie d9zer gemeento ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van het gemeentebestuur van Hillegom, gericht tot Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, om vergunning tot oprichting van een berg plaats voor de gemeente-reiniging op een perceel teelgrond, liggende binnen deze ge meente, aao de Hillegommerbeek in don ElsbroekerpolJer, kadastraal bekend in sectie E No. 106. Bezwaren tegen dit verzoek kun nen worden ingebracht in een der lokalen van het Gemeentehuis op Woensdag 3 Mei a. 8., des voormiddags te elf uren. Belang hebbenden kunnen gedurende drie dagen vóór het bovengemelde tijdstip op de secretarie dér gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen met bezwaren. - Aan den heer L. L. Veenendaal, oorvol ontslagen hoofd dor openbare lagere school, is een jaarlyksch pensioen van ƒ1100 toe gekend. Katwijk-aan-Zeo. Aangekomen 2 schuit n met besommingen van ƒ50 en 94. Visch- pryzen: tong 60 cti.-ƒ1, grietjes ƒ1-1.50, tarbot ƒ2.50 ƒ5 per stuk; binnenlekschol 5.20 a 6, braad 3.30 a 4, keu 2 50 a 3 en schar 3 per mand. Garnalen g6lden 3.50 a 4 per mand. Noordwyk. Door D. J. Van Ryn, te Katwyk aan den Ryn, en R. J. De Groot, alhier, is vergunning aangevraagd respectievelijk tot het oprichten van een broodbakkery, enz. te Noordwyk-aan-Zee, en tot bet gebruikmaken van een petroleum-motor ia zyn molen, staande hoek Krochtweg en Molenstraat, alhier. Be zwaren kunnen ten Raadhuize worden inge bracht a. s. Zaterdag 22 dezer, 's voormiddags te elf uren. Oegstgoest. Do collacte, gehouden ten be hoeve van de Maatschappy van WelJadigb id te Frederiksoord, heeft, na a trok der over- mydeiykste kosten, alhier opgebracht 16.17. Roelof-Arcndsvoen. Gisteren werd deze gemeente bezocht door den consul van den 37) Wat zou Karei doen? De zaalr had hem zeer tegen de borst gestuit, maar do smee- kende stem, de angstige spanning in 's vaders trekkeD, ze waren hem te machtig geworden. In hetzelfde oogenblik, dat, bü het geven dor belofte, de handen met plecbtigen ernst ineen waren gelegd, was zyn moeder toen binnen getreden. Zwingelmans' eerste beweging was er een van schrik geweest. Maar toen, by een onwil- lekeurigen blik nog weer op de mogeiykheid van vernieuwde Brummelkamps-eiscben, bad het bekommeringwekkende van deze zaak zicb eensklaps van oen nieuwe zyde aan hem voorgedaan. Een blos en een vaalacbtig bleek hadden in snelle opvolging zyn wangen gedekt, en angstig had hy gevraagd: „Toos, als die „zoon van Xnog eenB onderstand mocht noodig hebben, we willen hopen, dat het niet wezen zal, maar als het zoo mocht zyn, wil je beloven, dat je hem dan helpen zult? En wil je me ook beloven, ik heb Karei met den waren naam van dien persoon bekend gemaakt, want één moest dien weteD, nietwaar? wil je me ook beloven, Toos, dat je nimmer dien naam zult zoeken uit te vorschen?" Schreiend, maar zonder aarzeling, bad vrouw Zwingelmans die tweeledige belofte toen afgelegd. Het zal mogelyk dezen of genen der lezers bevreemden, dat Karei, om Brummelkamps geld-afpersingen te ontgaan, zyn moeder niet onder een of ander voorwendsel zocht over te halen, om met hem en zyn gezin naar een ander werelddeel te trekken. Dddr immers zou het vrouw Zwingelmans niet ter ooren komen, als te Iependam en omstreken bekend werd, dat haar man meineedig was geweest? Karei had de ontvangst van Brummelkamps brief dan verzwygen kunnen, zyn landergen verkoopen, en, betrekkelyk nog als bezitter van een aardig kapitaal, zyn geluk in het nieuwe werelddeel beproeven. Werkeiyk was door den jongen Zwingel mans over deze zaak gedacht, met folterenden tweestryd. Karei zag de uitkomst, die er voor hem en do zynen lag in het plan; maar by zag ook, dat, greep by het aao, zpns vaders nagedachtenis in den hoogsten graad geschand vlekt stond te worden in het oog van ieder, die hem had gekend. Aan welke zyde Kareis wensch lag, behoeft niet gezegd; maar lag aan diezelfde zyde zyn plicht? Bad hy zyn Btervenden vader niet beloofd, om, ter wille van diens reputatie, zichzelven en familie niet aan maatschappelyken ondergang bloot to stellen 't Is waar, er was toen gesproken van ,na moeders dood." Maar nu dit nieuwe redmiddel hem voor den geest was gekomen, zou het een flauwe uitvlucht zyn geweest, aan de letter der belofte te blyven hangen. Karei had dit zeer goed ingezien en was tot de pyniyke conclusie gekomen, dat het wel degeiyk zyn plicht was, om, op de aangeduide wyze, van de bezittingen der familie te redden, wat nog te redden viel. Hy bad dus beproefd, zyn moeder tot emigratie over te halen. Maar welke gronden kon by aanvoeren, om by haar bet plan instemming te doen vinden? Brummelkamp mocht Diet genoemd worden: vrouw Zwingelmans kende slechts den „zoon van X." Deze bleef te duchten, op de verst afgelegen plaats evenzeer als te Iependam. Hoop op verbetering van positie kon Karei ook niet als beweogreden aanvoeren. Moeilyk zou in den vreemde een betrekking te vinden zyn, waarvan de revenuen ook maar gelyk stonden met die van zyn rentmeesterschap. Hy moest zyn voorstel dus indienen zoo goed ale ongemotiveerd; en het was geen wonder, dat het door vrouw Zwingelmans, vlotweg en met niet geringe bevreemding, van de hand werd gewezen. Karei zag van het emigratie-plan dus af. Of hy niet langer en sterker by zyn moeder zou hebben aangedrongen, als in deze zaak plicht en wensch by hem één waren geweest, in plaats van felle opposanten Best mogelyk I Maar dan toch altyd zonder dat hyzelf zich bewust was van dit verschil. Brummelkamps brief, waarin de vyftien duizend gulden geéischt werden, was aange land den 6den November; den 25sten Decern- ber kwam een tweede epistel, met bericht, dat Brummelkamp zich verrekend bad. Vyftien duizend gulden waren niet voldoendeom het beoogde plan te kunnen volvoereD, moest hy hog zeven duizend er by hebben. Zes duizend gulden bezitten en verplicht zpn om er zeven duizend naar Amerika te zenden 11 Dien avond lageD, in de huiskamer van de rentmeesterswoning, verschillende gouden en zilveren voorwerpen en onderscheiden andere kostbaarheden van soortgelyken aard op tafel uitgespreid. Vrouw Zwingelmans, door Hanna geholpen, was bezig ze in grootere en kleinere doosjes te sluiten, om dezo vervolgens ge zamenlijk te pakken in een klein valies. Karei zou den volgenden morgen naar stad gaan en een en ander daar te gelde maken. Vrouw Zwingelmans had haar lievelinga- stel broche en oorhangers van fljnbowerkt goud uit het étui genomen en zat het te bekyken. Er viel een traan op. „Moeder," zei Hanna, „misschien zou dat ééoe wel in uw bezit kunnen blyven." „Als alles verkocht is," was bet antwoord, „zal or nog genoeg te kort komen! Maar anderadat ik het graag behouden zou, wil ik niet ontveiozen. Op myn trouwdag heeft moeder my met eigen hand er moe getooid. Ik had gehoopt, Hanna, dat jy het na me zoudt dragen." „O, mosder, ik heb andere en betere ge dachtenissen van u dan een paar lood goud 1" „'tie maar goud; maar het is goud, dat moedor vóór my en grootmoeder vóór moeder heeft gedragen." „Stil, moeder!" waarschuwde Hanna, „daar komt Karei I" Maar vrouw Zwingelmans had zelv den welbekenden stap gehoord en zich gehaast het dierbaar souvenir weer in het étui te leggen. Karei trad binnen en bield zicb of hy de sporon der in baast afgewisebte tranen r.iet zag. Zyn bart bloedde ook maar aan gelaat en houding was allo vertolking zyner smart ten strengste verboden. Hy zette zich op oen stoel naast zyn moeder en begon te vertellen Ik beb ons koetje nogal goed verkocht I Roelvink geeft er ons bondord vyf en twintig guldeD voor." „Ze is het waardI" zei vrouw Zwingelmans met een zucht, „zo is het waardzoo'n beste melkgeefetert" De koe wa3 bet niet waard; en Karei bield zich overtuigd, dat buurman Roelvink vyf en twintig gulden minder geboden zou hebben, ale hy met de rentmeestorsfamilie goen hart grondig medeiyden bad gehad. Hoo onbegry- peiyk toch de achteruitgang der familie scbynen mocht, waren haar berooide omstandigheden geen geheim meer, althans niet voor de naaste buren. Vrouw Zwingelmans echter scheen dit niet te bevroeden en Karei vond beter zyn moeder onwetend te laten op dit punt. Vrouw Zwingelmans dacht nog aan haar koetje. ,'t Zal odb vreemd vallen," zoi ze, „als we nu de melk en boter by een ander moeten halenl" IWoril vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1