N°. 12008 Dinsdag 1® April. A0. 1899 <§eze <§oaiant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Feuilleton. DE RENTMEESTER. LEIDSCH BA&BLAD. PB1JB DKZEB COUTULST» Voor Leldeo por 8 maanüeo. Lift Franco por poet..#»•••••«*•- 1.40. AJkomterlfik© Nommers - B 0.05. PRIJS DER ADv üLUTXNTIÜN t Van 1 0 regels f 1.06. tedere rege) meer 0.J7). - Grootera letters naar plaatsruimte - Voor het IncasseereD bulten da stad wordt ƒ0.05 berekend KOLONIËN. BATAVIA, 15-20 Maart. Deli-bladen tan 17-22 Maart. (Engelsche mail.) De late luitenant der infanterie Sandberg heeft buitenlandsch verlof aangevraagd. In September a. s. gaat de overste der artillerie Gaade met pensioen. De kolonel van den geneeskundigen dienst Goslings heeft pensioen gevraagd en tot zijn vervanger voorgedragen overste Sikkes. In de vacature-Achenbach van kapitein- magazijnmeester zal worden voorzien door de benoeming van den kapitein kwartiermeester Ferguson. Volgens de „Sum. Ct". zfin reeds door den hoofdingenieur Delprat met goedvin den der regeering, stappen gedaan om voor de Ombiliön-Kolenvelden Chineesch werkvolk onder eigen ploegbazen in te voeren. De onlusten te üoemalata* De „Deli-Crt." laat zich het volgende telo- gram uit de „Java Bode" overseinen, dat aan laatstgenoemd blad den 16den Maart uit Makassar werd verzonden en dat opheldering geeft omtrent do hier te lande ontvangen korte berichten: „In het laatst van Februari ontstond daar een vechtpartij tusschen de ingezetenen en de Menadoneezen. De adspirant-controleur B. C. A. J. Van Dinter kwam van Kwadang over om de zaak te onderzoeken en wilde de belhamels arresteeren; dit z\jn familieleden van den sultan van Bwool en van den oud radja van Limboto; de muiters verzetten zich echter gewapenderhand, zoodat de adspirant- controleur met z{jn oppassers raoe6t terug trekken. „Op den 7den Maart kwam do adspirant- controleur Van Dinter te Soemalata terug, met den adsistent-resident van Gorontalo A. H. Westra en den controleur der 1ste kl. Van Kema, P. A. Moorrees en 14 gewapende politie dienaren, waarop de belhamels zich onderwierpen. „Intuaschen was Hoeloe Panga Poeti met zes gewapende prauwen tot ondersteuning van do belhamels aangekomen. Onverwachts, terwijl de ambtenaren gingen ontbijten, trokken do belhamels hun messen en ver moordden zij vier der pradjoerits. De admini strateur Knappert begaf zich, tegen de waar schuwingen der ambtenaren in, naar de opstandelingen om te trachten, door hen kalm toe te spreken, verder bloedvergieten te voorkomen. Hy werd echter getroffen door een geweer schot en was onmiddellijk dood; zijn lyk werd door de muiters getjintjangd; deze namen daarop de vlucht naar het gebergte. Van Menado zijn 11 dezer per ss. „Tam- tora" aangekomen 50 schutters onder 2 officieren, en per gouvemementsstoomschip „Havik" de resident, de militaire commandant en 85 soldaten. Aan particuliere eigendommen is in het geheel geen schade toegebracht. ATJËH. Omtrent het gebeurde bij Tamseh zijn nog do volgende telegrammen ontleend aan de Deli-bladen, al bevatten zij ten deele reeds uit do Javasche bladen bekende berichten: Kotta-Kadja, 20 Maart 1899. Benden van Polim, die kloof Beniet bezet- ton, hebben, op vernemen, dat 3de bat. was omgetrokken, stelling verlaten in nacht van 13 op 14 dr. 14de bat. ontving 13den voor kloof nog zwaar vuur. Bivak betrokken in Tamseh, dat in den nacht van 13 op 14 vrij hevig beschoten werd. 3de bat. vertrekt 22sten naar Kemaladalam, 23 naar Segli, 25 en 26 naar Merdoe en Samalangan. Vorst van Merdoe verlangt hulp tot verdrijving van benden onder Toekoe Bin. De voogd van Polim wenscht zich te onderwerpen. (Sim. Post) Kotta-Radja, 20 Maart 1899. Tamseh, 18 Maart. De colonnes van Segli en Seuiimoen bereikten beide op den 14don dezer Tamseh. De vijand ontruimde zijn stellingen in den nacht van 13 op 14 Maart, zonder ver dediging. De hoofden en bevolking van Tamseh zijn gevlucht. In verschillende richtingen wordt nu ge patrouilleerd en vivres van Beunga opgevoerd. Het bivak werd 's nachts nu en dan be schoten. Enkele vijanden en dri9 goede Beautmontgeweren met munitie vielen in onze handen. Tamseh bljjft eenigen tijd bezet. Gezondheidstoestand goed. Tamseh door vijand ontruimd. Gouverneur gaat naar Samalangan. (Deli Crt.) Door den gouvernear-genoraal van Nederlandsch- Indiö zijn de volgende beschikkingen genomen: CIVIEL DEPARTEMENT. Bij den burgerlijken geneeskundigen dienst.. Ontheven: Op verzoek, eervol van de waarneming van don civielen ge neeskundigen dienst en het opzicht over de vaccine in de afdeel ing Probolinggo der residentie van dien Daam, M. J. De Waard. Belast: Met do waarneming van den civielen geneeskundigen dienst en het opzicht over de vaccine in de afdeeling Probolinggo der residentie van dien naam, B. M. D. Essers. Verleend: Wegens ziokte een tweejarig verlof naar Europa, aan den commies op het residentiekantoor te Cheribon, B. De Lannoy, en aan den opzichter 2de kl. bij den Waterstaat en 'b lands Burgerlijke Openbare Werken, J. N. Doorn- berg. Ontslagen: Op verzoek, eervol uit 'slands dienst, de opziener bij het Boschwezen op Java en Madoera, E. A. M. R. S. G. Von Lucknor en do klerk bij de Wees- en Boedelkamer te Soerabaia, A. Menz. Benoemd: Met ingang van 10 April 1899tot voorzitter van de landraden te Bandjarnogara (Banjoemas) en Wonosobo (Bagelon), de voorzitter van den landraad te Bangil (Paaoeroean) jhr. mr. A. J. Van den Bergh; tot voorzitter van den landraad te Bangil (Pasoeroean), de voorzitter van de landraden te Bandjarnegara (Baojoemas) en Wonosobo (Bagelen) mr. J. Luyke Roskott. Ontslagen: Eorvol uit 'slands dienst, de élève-administrateur der tinmijnen op Banka, J. G. Hartman. Benoemd: Tot 3den commies op bet bureel van den hoofdinspecteur, chef van den dienst van het Boschwezon op Java en Madoera, de klerken op gemeld bureel, C. G. vobet en A. Twijsel. Tijdelijk belast; Met de functiën van geneesheer-directeur yan het hulpkrankzinnigen gesticht te Semarang, nevens de aan zijn betrek king verbonden werkzaamheden, de waarnemende 1st» stadsgeneesheer aldaar, M. Albricht, met be paling, dat deze opdracht wordt gerekend to zijQ ingegaan op 8 Maart 1899. Bij den waterstaat en 's lands B. O. W. Overgeplaatst: Van het gouv. Sumatra's Westkust naar de res. Lampongache districten do opz. 1ste kl. E. T. Godin; van de res. Tornate naar het gouv. Sumatra's Westkust de opz. 1ste kl. G. N. Luyke; van de res. Soerakarta naar de res. Ternate de opz. 1ste kl. L. Spruyt; van de res. Banjoemas naar de res. Soerakarta de opz. 1ste kl. J. H. Davidsz; van de res. SoerabniaJ naar do res. Banjoemas de opz. 2de lel. Th. Heyman. Met ingang van 3 April 1899 tijdelijk belast met de leiding der werken en opnemingen aan de Solo rivier de ingenieur 1ste kl. W. B. Van Goor. Bij het Biunenlandsch Bestuur op Java en Madoera. Benoemd: Met ingang van 20 Maart 1899 tot controleur 2de klasse J. A. Van Blommestein, ambtenaar op non-activiteit, laatstelijk die betrek king bekleed hebbende, met bepaling, dat hij ge plaatst wordt in de ros. Preanger-Regentschappen. Bij het openbaar lag*r onderwijs voor Europeanen Ben oo mi: Tot holponderwijzeres mejuffrou wen E. B. J. De Rochomont, A. M. Lagaay en S. L. Privé, thans tijdelijk als zoodanig werkzaam. Bij den burgerlijken geneeskundigen dienst. Toegelaten: Tot uitoefening der artsenij- bereidknnst al3 apothekersbediende mejuffrouw Ch. A. J. Clignett. Ontheven: Eervol van de waarneming van den civielen geneeskundigen dienst en het opzicht over de vaccine in de afdeeling Bodjonegoro der residentie Rembang, Ch. W. F. Dekema. Belast: Met do waarneming van den civielen geneeskundigen dienst en het opzicht over de vaccine in de afdeeling Toeban der residentie Rembang Ch. W. F. Dekema. DEPARTEMENT VAN OORLOG. Verleend: Een maand verlof wegens ziekte naar Fort de Koek, aan den lsten luit. der inf. bij het 1ste garnizoens-bataljon van Atjeb en Onderhoorighoden J. Cb. Lamster, naar Soekaboemi, aan den mili tairen apotheker late klasse A. Groothóff. Geplaatst: Te Batavia, de offic. van gez. 2de kl. dr. G. Van Dorssen, van verlof uit Nederland teruggekeerd. O v o r g e p 1 a a t s jfcBij het aubsistenten-kader te Soerabaia, de kapitein by het 9de bataljon W. C. Kimmijser. Verlengd: Met een maand, het hem verleend verlof wegens ziokte naar Malang ©n Lawang, aan den lsten luitenant-kwartiermeester, goëvaoueerd van Atjeb naar Batavia, F. W. J. Van Hambracht. Met ingang van dien datum van terugkomst op non-activiteit gesteld, do majoor der infanterie, van verlof uit Nederland teruggekeerd, A. Visser. V erleend: Wegens langdurigen dienst, een jaar verlof naar Europa, aan den lsten luit. der inf. W. Aars en aan den officier van gez. lato kl. dr. P. A. H. Rijkebusch. Ontslagon: Met ingang van 6 Mei 1899, op verzoek, wegene volbrachten diensttijd, eervol en met behoud van recht op pensioen uit Hr. Ms. militairen dienst, de kap. «er inf. J. C. Holland, Bevorderd: Tot offic. van gez. lste kl. bij den militairen geneeskundigen dienst, de off. van gez. 2de kl. A. J. A. Hoorweg. DEPARTEMENT VAN MARINE. Vergund: Om te repatrieeren wegens ziekte aan den offic. van administratie der lste klasse K-A. Do Josselin de Jong en wegens langdurig verbïnf in deze ge westen aan den luitenant ter zee der 2de kl. C. J. Van der Hegge Spies. Overgeplaatst: Van de „Mataram" naar de .Sumbawa", de offic. van gez, der lste kl. P. W. R. Petri; van de „Sumbawa" naar de „Mataram", de offic. van gez. 2de kl. G. J. Colder. Verleend: Wegens laDgdurigen dienst een jaar verlof naar Europa, aan deu directeur van het koninklijk magnetisch en meteorologisch observatorium te Batavia dr. J. P. Vap der Stok. Ontslagon: Op verzoek, eer rol uit 's lands dienst, de klerk bij het marine-établissement to Soerabaia, W. A. J. Guldenaar. V ergund: Om wegens langdurig verblijf in deze gewesten te repatriëeren aan den offic. van adrain. der 2de kl. J. F. De Hart. Gemengd Nieuws. Men verneemt nader, dat de zaak van den officier van justitie te 's Gravenhage, tegen den heer H. W. v. V., oud-directeur der Brood- en Meelfabriek aldaar, den 24sten April a. s. niet bij de rechtbank in behandeling zal komen, omdat namens den bekl. tegen do dagvaarding, door zUn raadsman mr. L. W. Van Gigcb, advocaat te Amsterdam, verzet is gedaan, met verzoek, dat de zaak eerst door do rechtbank in raadkamer worde onderzocht, hetgeen tot dusver niet was ge- schiel Immers, in deze had de off. van justitie, na voorloopige information ingewonnen te hebben, ge 'agvaard. Aan boord van een der Rjjnstoom- booten der firma W. Egan Co., liggende aan de scheepswerf van B. Wilton aan den West-Zeedyk, te Rotterdam, werd gistermid dag te 4 uren onder in een der hutten ver- moedelyk vermoord gevonden de 22-jarige machinist J. W. De Monk, die sedert 14 dagen vermist werd en van wien men vermoedde, dat hy verdronken was, waarvan dan ook by de politie aangifte was gedaan. Het lyk is ter gerechteiyke schouwing naar de sectiokamer in het Ziekenhuis overgebracht, waar het, in tegenwoordigheid van den rechter commissaris, geschouwd werd. De equipage is in verhoor geweest. Het lijk werd gevonden in het bed van den vermoorde; het hoofd was geheel opgezet en met bloed beloopen. Het verkeerde reeds in staat van ontbinding. De stoomboot lag reeds 14 dagen ter reparatie aan de werf van den heer B. Wilton. In dat tydsverloop moet do misdaad gepleegd zyn. Zaterdagmiddag heeft een trein in de Stadsrietlanden te Amsterdam den rangeerder L. beide beenen afgereden. Het anarchistencongres, dat tydona de vredesconferentie te Amsterdam zou gehouden worden, gaat volgens „R. v. A." niet door. Men meldt uit Hilversum: Na den brand in de Koningsstraat op 13 Februari zijn de bewoners H. V., diens zuster, zwager en dienstbode in hechtenis genomen, ver dacht van aan dien brand schuldig te zyn. Zy zyn thans ontslagen, omdat de instructie geen voldoende aanwijzing van schuld hoeft opgeleverd. Zaterdag arriveerde te Grave de laatste groep krankzinnigen uit Medem- blik ter opneming in het Ryksgesticht aldaar, waardoor alle plaatsen nu zyn bezet. Men verwacht spoedig de uitbreiding van bet gesticht aangekondigd to zien. Tusschen Vucht en Den Bosch en by den Pettelaar is alles ondergeloopen; het „Bossche Veld" aan het westen der stad heeft men tot nog toe kunnen behouden. Zaterdag zyn te 's-Hertogenbosch de sluizen geslottn, die de stad voor het water beveiligen, en is bet stoomgemaal in werking gestold. By het Casino is do brug, die door het water ondermynd was, ingestort. Het bericht inde „N. R. Ct.", als zou de aanleg van de waterleiding te Bergen- op-Zoom vertraging ondervinden, schijnt sterk overdreven te zyn. Wel zal men naar een andere prise d'eau moeten uitzien, omdat da eigenaar der terreinen, waardoor van daar do buizen gelegd moeten worden naar de stad, dit niet toestaan wil; maar daarom gelooft de concessioDnaris toch evengoed in den eens bepaalden tyd met deze leiding gereed te zullen komen. Vrydagavond is onder Nijmegen uit de rivier do Waal opgevischt het lyk van den 53-jarigen schipper C. Engelaar, die op 25 Februari, ten gevolge van het kantelen van een roeiboot, met den schoenmaker J. Goorsenberg verdronk. Het lyk van laatst genoemde is nog niet gevonden. De politie te Bergen-op-Zoom heeft aldaar, op verzoek van die te Rotterdam aangehouden H. v. Z. koopman in rieten stoden, die zich ten naleele van zyn patroon to Rotterdam aan verduistering van gelien had schuldig gemaakt. Hy is naar Rotterdam overgebracht. Door Christiaan Esterhazy is pro deo aangevraagd in het proces, dat prins Nicolaas Esterhazy hem en commandant Esterhazy heeft aangedaan, opdat de W-lsin- Esterhazy'a voortaan de bevoegdheid tot het voeren van laatstgenoemden naam zouden missen. Naar de „Politische Correspon- denz" in Weenen mededeelt, is op den Keizer- ïyken vleugel-adjudant, generaal Maney, in Moskou een moordaanslag gepleegd. Een zijner dienaars, Louginow, heeft hem overvallen en verscheidene messteken in den hals toege bracht. Gelukkig is geen der wonden levens gevaarlijk. KATWIJK. Geboren: Cornells, Z. v. L. Kruyt en L. Haasnoot. Wilfiolniina Catharioa fiendrina, D. v. J. E. Chr. De Wys en A. J. Sauveur. Johanna, D. v. W. Tom en M. Haasnoot. Jacobs, D v. D V->r> i^ar Plar M "KV.-1! 1- v. K. Do Best on J. Van Duivenvoorde.Pietje, D. v. A. Van der Plas en N. Kuijt. Jacob, Z. v. A. Van Duijvenbode en J. Vooijs. Jacob, Z, v. J. Kloos en D. Vooijs. Maria, D. v. D. Parle- vliet en C. K. Zwanenburg. Leendert, Z. y. A. Van dor Plas en M. Aandewiel. Hcrmanis, Z. v. K. Klein en N. Ouwehand. Gehuwd: H. Clemens wedr. en A. Dijkema wed. LEIDERDORP. Bevallen. C. J. De Haas, gob. Van der Wal, D. Overleden: M. J. Zwaar, l?/4 jr. NOORDWIJKERHOÜT. Overleden: Maria P. Van Haaster, 8 wk. RIJNSBURG. Geboren: Cornells, Z. v„ L. v. Egmond en G. v, d. Meij. Neeltje, D. van Jc> Prins en N. Molenaar. Overleden: C. Verhaar 54 j., huisvr. v. L. De Mooij. Neeltje, 7 mnd., D. v. C. v. Egmond en C. De Mooij. Gehuwd: N. v. d. Eijkel jm. 19 j. enD. Ouda- hoorn jd. 19 j. Ondertrouwd: F. Zwaan jm. 31 j. te Valken burg (Z.-H.) en S. Ravensbergen jd-25 te Rynsburg. Eb de 9ted« Werklar. op|«Boaeai DATUM. DAGEN. Volw. pera. Kin- do ran. Totaal* 9 April. Zondag 53 11 68 10 Maandag. 68 10 78 11 Dinsdag 78 17 95 13 Woonadag. 83 16 99 18 Donderdag 78 17 95 14 H Vrgdag 80 18 93 15 Zaterdag. 78 17 95 2D) In de eerste degen van pa'a ziekte namelijk, en in een van zijn heldere oogenblikken, ver zocht hQ me om hem zyn portefeuille aan te reiken en de schrijfcassette op de voor zijn ledikant geschoven tafel te plaatsen. Toen aan dit verzoek voldaan was, werd ik juiat achter geroepen. Maar toen ik terug kwam, zei pa: „Ik heb de portefeuille in de cassette gelegd. Als ik kom te sterveD, geef ze dan met wat er in is aan Zwingelmans als een gedachtenis." 't Is erg lomp van me, maar ik had aan die opdracht heel niet meer gedacht. De cassette had ik, zoo maar onbeziens, mee naar hier genomen; en toen ik na, een dag of wat geleden, er iets in zocht, zag ik die porte feuille liggen. Natuurlijk zou ik ze mee heb- ben gobracht de eerste maal, dat ik naar Iependam was gekomen. Maar nu heeft het daar niet op te wachten: jy wilt ze wel meenemen voor je vader, nietwaar?.... Wacht, ik zal ze evon krijgen l" „Hier heb je zei" vervolgde do jonker, toen bjj uit een aangrenzend vertrek de „porte feuille" was gaan halen. „Draag er goed zorg voor, Karei: ik denk, je vader zal er nogal biy mee zjjnl" „Dat denk fk eokl" zei Karei, het voorwerp met zekeren eerbied ia ontvangst nemende; om het daarna met groote zorgvuldigheid in een van zyn zakken te bergen. Dit was nu alle3 heel mooi en goed. Maar het was toch eigenlijk niet „ter zake die nende", en Karei begon: „De reden, dat ik hier kom, jonker, is, om eens met u over die zaak van Brummel- kamp...." Op veel was Karei voorbereid; maar niet op een uitbarsting als op deze woorden volgde. Jonker Onno liet hom niet uitspreken. Hij vloog op en krijschte: „De zaak van Brummelkamp.1 Weet jij daarvan I Mijn geheim I Hel en duivel, dat zal hem rouwen 1" Ook Karei was opgerezen. Met moeite be waarde by zyn kalmte, want het zou te bezien hebben gestaan, wie in don grond van zyn aard de meest driftige was: by of jonker Onno. Maar hij had geleerd zich te beheerschon. „Jonker", zei hy, „Daar myn inzien had vader recht, my met die zaak in kennis te stellen. Vader deed het een paar dagen vódr zyn ziekte, en toen hij voelde, dat die ziekte in aantoclU was. Vader vreesde, als niemand iets van de zaak wist, dat dan de eerste brief uit Amerika de beste, die na zyn dood arriveerde, het geheim verraden zou. Vader handelde dus in uw belang, jonker, evenzeer als in het zyne." Karei had bedaard en met overreding ge sproken; maar jonker Onno waa in een toe stand, waarin men voor rodeneering niet vat baar is. „Zeg aan je vader", bulderde hy, „dat, met vriendeiyke woorden, driemaal de som by my les te kloppen zou zyn geweest; maar dat ik hem nu alles zelf zal laten be talen I Aües, hoor! al kost het hem zyn laateten cent. En zeg ook, dat het een ver vloekt gemeene streek van hem is, om zoo. Karei had reeds met koele buiging zyn afscheid genomen en zich afgewend; maar by de laatste woorden maakte hy rechtsom keert. Zyn houding was fier, uitdagend byna. Het oog, waar nu ook de hevigste toorn in fonkelde, ontmoette met vasten blik dat van den jonker. Deze beproefde den blik te door staan, maar het ging niet. Hy brak den volzin af, mompelde iets van „vervloekt gespuis"; maar wendde zich in hetzelfde oogenblik af en verliet het vertrek, het aan Karei over latende, om, te zyner tyd en lange anderen weg, dit eveneens te doen. Toen by Kareis thuiskomst de portefeuille geopend werd, vond men or banknoten in ten bedrage van tien duizend gulden. „Vreemd!" meende Karei, toen blydschap over die onverwachte uitkomst had uitgejubeld, „vreemd, dat ds jonker zooveel maanden lang aan die hsele zaak niet heeft gedacht!" „Wat ik denk....?" zei Zwingelmans. „Dat die heele legaat-historie een verzinsel is, en my door den jonker zelf dat geld wordt toe gezonden. Hy zal het beneden zich hebben geacht tegenover my door de mand te vallen en van den anderen kant zal het hem toch gehinderd hebben, my ter wille van die Brum- melkamp-qnaestie schade te zien iyden." „Ais uw gissing juist is", zei Karei, „zyn vandaag 's jonkers daden honderdmaal beter geweest dan zyn woorden I" „Zeg liever", meende Zwingelmans, „dat de jonker zelf beter is geweest, het éóne oogenblik dan het andere. De jonker Onno van vroeger, disn we bier te Iependam gekend hebben, zal, by uw onverwachte verschyning, nog een3 even om den hoek zyn komen kyken. Maar toen heeft do omstandigheid, dat jy met het Brummelkamp-geheim bekend bleekt te zgD, den nieuwen jonker Onno er by geroepen; en die heeft den ouden by den kraag gepakt en zonder complimenten het venster uitgesmakt." „Ocb, die „oude" jonker Onno was ook zoo veel byzondora nietl" „Veel bijzonders"....? Heel zeker nietl Dan had ook do „nieuwe" hem nooit van zyn plaats kunnen dringen." „Zou de jonker u ontslaan, denkt u, als zyn rentmeester? Hy waa woedend genoeg daartoet" „Hy zal niet durven, Karei. Het geheim, dat tusschen ons is, zal hem in ontzag houdSD." „Een geheim; dat u door hem is toever trouwd?.... U zoudt daar in geen geval gebruik van willen maken 1" „Dat weet jy, maar jonker Onno zal er zich lang niet zeker van houden. Wie zelf voor een laaghartige daad niet terugdeinst, aebt er ook een ander toe in Btaat." „Maar alleen reeds In uw eigen belang zoudt u er immers over zwygen moeten?'" Hoe vreemd het achyne, van dezen kant had Zwingelmans de zaak nog nooit bekeken. ,'tle waar!" mompelde hy, en voelde Mch lang niet op zyn gemak. Maar al spoedig beurde hy het hoofd weer op. „De jonker", sprak hy, „is in sommige opzichten een heel goed rekenaar. Hy zal niet uit het oog verliezen, dat ik hem heelwat jaren vooruit beD, en dus naar alle waar- scbyriiykheid vóór hem sterven zal. Zelf geen fijngevoelend zoon, zal hy het er niet op durven laten aankomen, dat jy, uit respect voor je vaders nagedachtenis, een geheim bewaren zult, dat je duizenden van guldens kost." „We willen hopen, dat u gelyk hebt, vadert En om dan nu maar aanstonds op iets anders over te stappen: Wiet u, dat jonker Onno ginds te Leiden zoo grove verteringen maakt?" „Ocb, hy is rykl" „Jawel; maar zóó....?l Dag aan dag pleziertochtjes met de lieve jongens, die hy zyn vrienden noemt, en natuurlyk altyd op zyn kosten I Een middag- of avondparty, die hem op een paar duizend gulden komt te etaan, moet een alledaagsch gevalletje wezen," „Hu ja, de roep zal grooter zyn dan de daad." Als we daarvoor, van hetgeen me te Leiden verteld ie, de helft laten vallen, blyft er nog genoeg over om zelfs een fortuin ais dat van den jonker naar de maan te helpen. Maar enfio, dat zyn zijn zaken. Ik ben maar biy, dat de onze, door dat buitenkansje met de portefeuille, zoo goed weer in orde gekomen zynl" (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 5