N°. 12007 Maandag 17 April. A°. 1899 feze Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van fan- en feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DA&BLAD. PBUS DEZJEB court A NT; Voor Leiden per 8 maanden, 1.10, Franco per post 9 1.40. Afzonderlijke NommerB 0.06. FEU3 DER ADVERTHNTIÊH t Van I 0 regels 1.06. Iedere regeJ meer f 0.J7J. - Grootere letters a aar plaatsruimte - Voor het incasseer qd bul ton de stad wordt 0.05 berekend Dit nominer bestaat uit YHR Bladen. Eerste Blad. Leiden, 15 April. Naar men ons meldt, kan de heer H. Boter- mans, voor de Bouwvakken tot werklieden- candidaat gesteld als lid voor de Kamors van Arbeid, die candidatuur niet aannemen, als zfcjnde hy in dienst der gemeente, welke niet als werkgeefster optreedt, zoodat by, Indien hy werd gekozen, zijn geloofsbrief niet naar waarheid zou kunnen invullen wat zijn patroon betreft, omdat by in dit geval, volgens de "Wet op de Kamers van Arbeid, eigenlek geen patroon of. patrones heeft. Hedenavond wordt-daarom door de timmer lieden een vergadering gehouden tot het stel len van een anderen candidaat, die per adver tentie a. s. Maandag-avond zal worden bekend gemaakt. De luitenant tor zee der 2de klasse R. F. Van Brakel Schimmel is heden geplaatst In de rol van Hr. Ms. wachtschip te Amster dam en gedetacheerd bij de Kweekschool voor Zeevaart alhier en zulks ter vervanging van den luitenant ter zee der 2de klasse H. S. Suermonct, die met gelijken datum op non- activiteit is gesteld. Het monument op het graf van wijion den Leidschen hoogleeraar dr. P. J. Vetb, te Dordrecht, is gistermiddag onthuld. De plech tigheid duurde niet lang; er werden ver schillende toespraken gehouden. De eenig overgebleven zoon van prof. Veth, do heer dr. H. J. Veth. uit Rotterdam, aan-, ▼aardde het monument met een eenvoudig woord van dankbetuiging. Bij beschikking van H. M. do Koningin, dd. 11-3 April, is aan de „Vereeniging van gepenslonneerde onderofficieren en minderen van het Nederlandsche leger" het praedicaat ^Koninklijke" toegekend, zoodat die Vereeni- ging zich voortaan zal kunnen noemen; .Koninklijke Vereeniging," enz. Deze Vereeniging is opgericht in 1879 en stelt zich ten doel bijstand te verleenen aan hulpbehoevende militairen beneden den rang van officier en gepensionneerd vóór de Wet van 1877 en aan hun weduwen. H. M. de Koningin hoeft tevens het Bo- schermvrouwschap aanvaard van de Kon. Vereeniging van gepens. officieren van het Nederlandsche leger. Evenzoo is H. M. opgetreden als Bescherm vrouw van het „Nationaal Fonds tot onder steuning van de nagelaten betrekkingen van in Ned.-Indiö gevallen militairen." Voor do gedelegeerden van Portugal ter Ontwapeningsconferentie zijn veitrekken be sproken in het „Hotel den Ouden Doelen" te 's-Gravenhage. In dat Hotel zal ook de vertegenwoordiger ▼an China intrek nemen. Het Kon. Zoöl. Botanisch Genootschap te *s-Gravenh'&ge zal, naar men verneemt, den leden van de Ontwapeningsconferentie een receptie- of feestavond aanbieden. Geref. Kerk Tweetal: Te Amsterdam, J. C. Sikkel te 's-Gravenhage, en J. H. Landwehr, te Rotterdam. Mej. H. Arbeiter, uit 's-Gravenbage, heeft de benoeming tot onderwyztres aan do Chr. school te Wassenaar aangenomen en zal 1 Mei in functie treden. De Apostolischo Internuntius, Mgr. Tar- nassi, de Bisschop van Haarlem, Mgr. Botte- manno, en de president van het Seminarie Warmond, Mgr. Lans, hadden gisteren te Oegstgeest een conferentie. Op 23, 24 en 25 Mei zal Z. D. H. de Bisschop van Haarlem in het Dekenaat Zoeter- woude het H. Vormsel toedienen. Ter voldoening aan de toezegging, by de behandeling der gemeentebegrooting van Haarlem aan den Gemeenteraad gedaan, heb ben B. en Ws. aldaar een ontwerp-verordening op de heffing eener belasting op tooneelver- tooningen en andere openbare vermakelijk heden, alsmede een ontwerp-verordening op de invordering van zulk een belasting, by den Raad ingediend. Zy wenschen hieraan intusscben onmid- dellyk toe te voegen ce modedeeling, dat noch in hun college, noch in do commissie ▼an bystand in het beheer der gemeente- financiën warme voorstanders van deze hef fing gevonden worden. De meerderheid van B. en Ws. meent zelfs, dat, waar de openbare vermakelijkheden niet onbelangrijk medewerken om het verbiyf daar ter stede te veraangenamen, een belasting, die het dikwerf toch reeds moeilyk bestaan der recreatie-inrichtingen nog moeilyker zou maken, in stryd zou wezen met het gemeente belang, welke meening door de helft der leden van bovengenoemde commissie van bystand gedeeld wordt. In bet concept is niet gevolgd het o. a. te Amsterdam geldende systeem van heffing van 5 pCfc. van de bruto-opbrengst. Daarby toch zou vooreerst meer controle vereischt worden en dus een grooter bedrag aan per ceptiekosten gemoeid zyn dan by het door B. en W«. gekozen stelsel, dat ongeveer geiyk Is aan het Rotterdamsche, en vervolgens geeft het laatste beter gelegenheid rekening te houden met de lokale omstandigheden, waar om het dan ook door de meerderheid der commissio van bystand meer aanbevelenswaard wordt geacht Hoeveel de belasting op zou brengen Is by gebrek aan een betrouwbare statistiek niet met zekerheid op te g6Vtn. Volgens ruwe «chatting zou de opbrengst f 2000 a f 2500 bedragen. De byzondere Commissie voor groep Landbouw ter wereldtentoonstelling te Purys heeft medegedeeld, dat zy vermeent de in te zenden paarden alle te mosten aankoopen om ze later te Parys of in ons land te ver- koopen. Het byoenbrengen van een goede collectie paarden, die het eigendom van fokkers, kooplieden of particulieren blijven, levert veel moeilijkheden en groote kosten op. De paarden zullen niettemin op naam der vorige eigenaars worden ingezonden. De Commissie et^lt zich voor op de tentoonstelling ty duizendtallen gratis te verspreiden een kleine brochure in de Fransche taal, bevattende een kaartje van Neaorland, een korte beschryving van do paardenfokker^ in ons land, plaatsen en datums der voornaamste markten, namen en adressen der paarJenhan:elaars, enz. Volgens de voorloopige mededeelingen zal de paarden- tentoonstelling in September 1900 plaats hobben te Vineen nes, by Parys, daar in Parys zelf op het tentoonstellingsterrein geen vol coende ruimte is. De .Commissie wil aan do Regeering verzoeken de aan te koopen paarden te mogen 6tallen in de boxen voor de Rijks- hengsten to Bergen op-Zoom. Vóór hot vertrek naar Parijs zou dan te Bergen op-Zoom een paar malen een vóór tentoonstelling voor het publiek worden gehouden. Het bezoek van HH. MM. de Koningin en de Koningin Moeder aan de Zaanstreek op Maandag 17 dezer, is als de tocht door gaat - geregeld als volgt: To 1 uur vertrec van Amsterdam per salonboot van den Haven- stoombootdienst naar Wormerveer. Bezoek aan de ryst- en oliefabriek'.n van de firma's Bloemendaal en Laan, en Wessauen en Laan, en van den heer Prins, alle gelogen' op het gebied der gemeente Wormer. Ryioer door Wormerveer naar Zaandjjjk, waar de Oudheid kamer in het gemeentehuis wordt bezichtigd. Vordtr wordt de tocht voortgezet over Koog a/d. Zaan naar Zaandam, waar eon bezoek wordt getracht aan het Czaar-Peter huisje. Van Zaandam vertrekken HH. MM. te 5 uren per sneltrein over Amsterdam naar het buitenland. By de heden aan het Ministerie van Marine gehouden aanbesteding voor het bouwen en leveren van een fcottervaartuig nut toe- behooren voor den dienst van het loodswezen in de 2de district, was het laagst ingeschreven door denaaml. vennootschap „De Last drager", te Den Helder, voor f 6245 Door de arrondissements-rechtbank te Dordrecht is, ter vervulliug der vacature van griffier van dat college, opgemaakt de na volgende alphabetlsche lyst van aanbeveling: mr. D. Van Tienen Jansso, rechter in gemolde rechtbank; mr. J. Lecbner, griffier der arron dissements-rechtbank te Zi :riksoejhr mr. T. J. De Marees van Swinderen, substituut-griffier by de arrondissements rechtbank te Dordrecht. Aan het Ministerie van Waterstaat is aanbesteedhot stichten van een post- en telegraafkantoor met directeurswoning aan de Badhuisstraat te Scheveningen. Begrooting f 46,600. Minste inschryver was: J. Bossmann, te Arnhem, voor f 43,871. Het herstellen en verbeteren van de lyn langs den Nederl. Centraal spoorweg tusschen Amersfoort en Zwolle, alsmede het by spannen van vier draden aan de palen van die lyn. Minste inschryver was: G. Alblas, te Wad dingsveen, voor f 2630. Het hoofdbestuur van den Bond van Ned. onderwyzer9 heeft ten aanzien van het op te richten herstellingsoord voor onder- wyzers de volgende vragen aan het referen dum der leden onderworpen: a. Zal het herstellingsoord bestemd zyn voor longlyders of voor zenuwzwakken en rustbehoevenden? b. Machtigt zy het hoofdbestuur, al die maatregelen te treffen, welke noodig zullen blyken voor hot tot stand brengen van het herstellingsoord? By punt a worut in herinnering gebracht, dat de commissie voor het herstellingsoord geadviseerd heeft tot opneming van zenuw- zwakken en rustbehoevenden, op grond van de krachtige beweging voor het verkrygen van volkssanatoria. (De Bode.) De tentoonstelling der afgietsels van de bouwkundige en decoratieve onderdeelen der Hindoekunst op Midden Java, die thans in het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem ge houden wordt, werd tot heden zeer druk be zocht, wel een bewys hoezöer de belangstel ling toeneemt voor de prachtige bouwwerken, die zich op een der schoonste, eilanden onzer Oost Indische bezittingen bevinden. Deze bouwwerken werden vermoedelijk om trent de 8ste eeuw onzer jaartelling gesticht, door de Hindoes, die van de kusten van Koromandel naar Java verhuisden, alwaar zy goisdienst, kunsten en wetenschappen over brachten. De tentoongestelde fragmenten leveren ons het bewys, dat de beschaving dezer kolonisten een byzonder stan punt innam en dat bun bouwkunst en decoratieve kunsten een hooge ontwikkeling hadden bereikt. De tentoonstelling is eiken dag van 's mor gens 10 tot 's namiddags 4 uren geopend. Van 15 April tot 15 Moi zal in het laboratorium van het Koloniaal Museum te Haarlem tor bezichtiging gesteld zUn ec-n verzameling praeparaten, geverfde stoffen, enz., betrekking hebbende op het Indigo-onderzoek dat in genoemd laboratorium plaats heeft met het oog op de belangen dor Indigo-cultuur op Java en den stryd tusschen de plantaar dige en kunstmatige Indigo. Z. E. de luitenant-generaal Karei.Van der Hoyden mag heien don dag gedenken, waarop by 50 jaar geleden, als sergeant majoor by het 7de bataljon infanterie, dat de beroemde omtrekking van Djagarajoe verrichtte, het ridderkruis van de Militaire Willemsor.e verdiende. Tot de weinigen, die het 50 jarig jubilé van dit belangrijk feit mogen vieren, behooren nog de oud majoor van bet Indisch leger G. I. C. A. Coehuis en de oud-kapiteins M. W. De Val en G. I. Eschauzier, de eerste woonachtig te Utrecht; de belde laat6ten te 's-Gravenhage. Door wijlen den heer H. Wesslius, t© Baarn overleden, zyn gelegateerd f 1000 aan de af-l. van den Nod. Protestantenbond te Baarn, f 700 aan de Herv. Diaconie en f 300 aan de R. K. Diaconie aldaar. Door wijlen den heer P. Tichelaar Jzn., overleden to Makkum, is aan de Maatscbappy van Weldadigheid te Frederiksoord een 6om van f 1000 gelegateerd, vry van successie rechten. Gisteren kwamen aan het departement van biQnenlandsche zaken byeen de Com missarissen der Koningin in de verschill nde gewesten. De minister van binnenlandscho zaken veroenigde deze staatsambtenaren des avonds ten zjjnent aan een diner. (D.) De Baarnsche Gemeenteraad heeft op initiatief van den wethouder dr. A. J. A. Tho mas besloten tot het instellen van een ge zondheidscommissie, bestaande uit 6 leden. Naar wy vernemen, is de Koningin voor nemens om reeds op 16 Mei van Hdz. buiten- land8che reis t-.rug te koeren, ten einde de afgevaardigden ter Vredes-conferentie te's Gra- venbage persoonlijk by hun komst te kunnen ontvangen. (PcJ.) Tot leden van het hoofdbestuur van den Bond van Nederlandsche onderwyzers zyn by herstemming gekozen de heer A. Hoeres te Noordhorn, met 1115 stemmen, tegen 753 op den heer H. Kraai, en de heer C. Van Wielink te Zwolle, met 1313 stemmen, tegen 574 op den heer J. v. d. Berg. Tot redacteur van „De Bode," het orgaan der Vereeniging, werd gekozen de heer P. H. Teheux te Hilversum, met 1182 stemmen, tegen 710 op den heer S. De Vries Szn. Naar men verneemt, heeft de regeering het plan, by de examen-commissiën voor do hoofdakte in den a.s. zomer ook dames-leden te benoemen. ArnhCl.) De Vereeniging tot verbetering van den maatschappeiyken en den rechtstoestand der vrouw in Nederland zal een algemeene ver gadering houden te Amsterdam, op Maandag 17 April. Daarin zal o. a. de aansluiting der Vereeniging by den Nat. Raad besproken worden en de verkiozing van een lid van het bestuur plaats hebben. De voordracht van het bestuur bestaat uit: 1. prof. mr. D. Simons, Utrecht; 2. mr. H. Ph. De Kanter, Haarlem; 3. mr. H. L. Asser, 's-Gravenhage. Ofschoon door den gemeenteraad van Zutfen reeds besloten is tot den touw van een nieuwe gasfabriek, is inmiddels nog by den Raad iDgokomen een adres van de accumu- latorenfabriek „Maarsstn", om concessie voor de oprichting eener electrische centrale. Dat adres komt in de volgende vergadering weder aan de orde. Een deel der ingezetenen van Zutfen meent, dat het gewenscht is om die centrale hulp aan de bestaande fabriek toe te voegen, zoodat dan een nieuwe fabriek niet noodig zou zyn, maar een ander deel wyst op de voorbeelden elders, waar mon dezen maatregel heeft genomea en desniettegen staande het gasverbruik toch is toegenomen. De gasfabriek te Groningen heeft over 1898 een zuivere winst opgeleverd van f 6542.27'/2. Het stoomschip „Prins Hendrik" vertrok 15 April van Amsterdam naar Batavia; d9 „Prins Frederik Hendrik" vertrok 15 April van Amsterdam naar West Indië. Alfen. Door de Maatschappy tot Exploitatie van Staatsspoorwegen is bepaald, dat by gelegenheid der te Alfen aan den Ryn te houden paarden- en beestenmarkten met de navolgende personentreinen wagens, paarden en vee kunnen worden verzonden zonder vrachtsverhooging, te wetennaar Alfen Oudshoom met trein 190 vertrek van Utrecht 6.33 v.m. en trein 191 vertrek van Leiden 6.06 v.m., en van Alfen—Oudshoorn naar Woerden, Utrecht en verder gelegen stations met de treinen 193, 195 en 197 respectieveiyk van Alfen Oudshoorn ver trekkende te 10.43 v.m., 2.11 en 5.58 n.m., en naar Leidon met de treinen 192, 194 en 196 respectieveiyk van Alfen Oudshoorn ver trekkende te 12 55, 4.17 en 7.54 n.m. Wat het vervoer van wagens, paarden en vee naar Amsterdam, Arnhem, Gouda en verder gelegen stations betreft, de ten deze opzichte vastgestelde bepalingen zyn van dien aard, dat alles met den meest mogelijken spoed geschiedt; wat by voorbeeld Gouda en verder gelegen stations aangaat, de met den personen trein 193 te 11.10 v. m. te Woerden aange brachte wagens, worden reeds met den personentrein 109 vertrekkende van Woerden 12.27 n.m. doorgezonden en die met trein 195 te 2.39 n.m. te Woerden aangebracht met den personentrein 110 vertrekkende van Woerden te 4.16 nam. Het getal kiezers voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal i3 voor deze gemeente 667. Aarlanderveen. De collecte, deze woek langs de huizen der ingezetenen alhier gehouden ten behoeve van de Maatschappy van Wel dadigheid, heeft f 32.14 opgebracht. Ook in deze gemeente is een geval van mond- en klauwzeer geconstateerd. Noordwykcrliout. Nader wordt ons gemeld De ontvangst en plechtige intocht van Z. D. H. Mgr. C. J. M. Bottemanne, Bisschop van Haarlem, in onze gemeente had met den meesten luister plaats. Te Ruigenhoek, de grens der parochie, verbeiiden hom de zeer eerwaarde heeren Pastoor en Kapelaan, be nevens heoren kerkmeesters der te consecreeren kerk en stond een eerewacht van ruim een dertigtal jongelui, uniform gekleed en teftaard, opgesteld om Z. D. H. op zijn tocht door de gemeente te begeleiden. Omstreeks den tyd, door ons vermeld, in het Dorp gekomen, werd de stoet aan den ingang verwelkomd door do tonen van het fanfarecorps. „St.-Jeroen" van Noordwyk, dat van hier bleef voorafgaan tot de R.-K. Kerk en ook by tusschenpoozen proeven gaf van zyn muzikaal talent. Dat fanfarecorps ziet er kranig uit. Van do men- Bchenzeo, als Noordwyktrbout zelden aan schouwde, stroomde een groot deel mee. Aan bet liefdegesticht „De Voorzienigheid" stonden op het plein, onder toezicht van eenige eerwaarde zusters, de kinJeren geschaard, met vlaggetjes hun Bisschop het welkom toewui vende, een aangrypend tooneeltje. De kerklaan was één lange versierde door gang met eerepoorten aan beide einJen, kwistig met levende bloemen vtiBiorJ. Schilden dro gen het opschrift: „HulJe onzen beminden Bis schop" of vermeldden den datum van het be zoek. Dat van alle huizen der katholieken de vlag woel, hier en daar met pauselijken wim pel of bisschoppeiyke kleuren, spreekt vanzelf. Het weer, 's morgens buiig, werd later beter, was tydens den intocht en vervolgens zelfs fraai en dientengevolge bleef het nog lang levendig in de gemeente. Den volgenden morgen werd de vernieuwde kerk door Z, D. H. den Bisschop gewyd. Na afloop ervan was er dienst, waarby de ponti ficale H. Mis werd opgedragen door Z. D. H. Na bet laatste Evangelie werden namens hom de geloovigen officieel bekendgemaakt me* de plaats gehad hebbende consecratie en werd hun medegedeeld, dat het jaarlyksch feest der kerkwyding is gesteld op den 2den Zondag in Juni. Na de H. Mis wenschte Z. D H. den paro chianen geluk mot hun vernieuwd kerkgebouw, terwyi hy hoopte, dat op die heilige plaats tal van jaren het Woord Gods mocht word ;n verkondigd. Nadat het Miskleed weder met het Bis- schoppeiyk gewaad was verwisseld, verliet Z. D. H. al zegenend het kerkgebouw, en des namiddags ongeveer 6 uren by bet vertrek van Z. D. H. uit de gemeente is hem op even plechtige wyze uitgeleide gedaan als hy den vorigen dag werd ingehaald. In den loop der volgende week zal alhier een collecte gehouden worden ten bate van de Maatschappy van Weldadigheid. Door B. en Ws. is ingewilligd het ver zoek van P. Wittemaa Sr., te Hillegom, om vergunning tot het oprichten van een runder en varkensslagery in het perceel, gelegen aan den Schulpweg, sectie E No. 771. By Kon. Besluit is aan den heer C. E. Hooykaas alhier, student in de Theologie, voor een jaar ontheffing verleend van den dienst der nationale militie. Leiderdorp. Do collecte voor de Maat schappy van Weldadigheid heeft in deze gemeente, na aftrek van noodzakelyke kosten, opgebracht een bedrag van f 8.46. België on het Nederlandsche vee. De grensquaestie is dezer dagen In de afdeelingen der Belgische Kamer breedvoerig besproken naar aanleiding van het ingezonden rapport van den minister van landbouw. De veeziekteu heerschen byna bestendig in het vasteland van Europa, zegt o. a. dit rap port, en wel sedert twee of drie jaar voor- nameiyk in Holland, dat bet grootste gedeelte van zyn vee naar België zendt. Verder bespreekt dit rapport breedvoerig het slachten vaq vee aan de grenzen en stelt, evenals de Hoogere Landbouwraad, voor: 1. Den invoer van vet vee toe te laten op voorwaarde dat het slachten gebeure, zoowel aan de zee- als aan de landgrenzen. 2. Den invoer van ander vee toe te laten onder voorbehoud van het instandhouden der onmisbare gezondheidsmaatregelen als quaran taine, tuberculineoring enz. 3. Der regeering het recht laten don invoer van allevet vee te verbieden in geval er vrees zou bestaan, dat de ziekten uit de landeu van herkomst zouden worden ingevoerd. 4. De aandacht der departementen van Land bouw en Financiën te trekken op de nood- zakeiykheid aan de grenzen een goed n politie dienst in te richten in staat om de smokkelary te beletten en de gezondheid te waarborgen. Het resultaat der besprekingen was, dat de meerderh-.i t der midden afdeeling zich by dit advies aansloot en zelfs de hoop uitdrukte, dat het gouvernement dit binnenkort zou ver wezenlijken. De Yredesmanifestntio. In de gisteren te VGravenhage gehouden vergadering van het hoofdcomitó vcor de Yredesmsnlfestatie, bygewoond door de eere presidente mevr. Waszclewicz, is bericht ont vangen, dat dr. Kuyper en baron Michiels geen eventueele keuze als afgevaardigde tor aanbieding van het adres aan den Czaar kunnen annvaar-Jen. Tevens deelde de voor zitter mede, dat, blijkens officieel ingewonnen information, de Keizer van Rusland verhinderd is eenige deputatie ter aanbieding van een adres te ontvangen, zoodat eok voor Neder land geen uitzondering kan worden gemaakt. Het adres is geteekend door 194,981 land- genootcn 84,398 vrouwen en 110,489 mannen. De kleine gemeenten gaven de beste resultaten. In het door de eere presidente uitgebracht verslag werd een reuzendomonstratle voor den wereldvrede tegen 1900 op initiatief des heeren Stead aangekondigd en medegedeeld, dat den sympathiebetuiging uit Transvaal was ontvangen. De presidente gaf te kennen, dat de gebeurtenissen in FlDland geen af breuk kunnen doen aan de vredesdaad van den Czaar door de byeenrosping der conferentie. Daartegenover berichtte een subcomité, dat na de Finsche gebeurtenissen lysten mot veel handteekeningen vernietigd zyn en het enthousiasme bekoelde. Groningen verwacht meer van arbitrage ter verwezenlyking dei vredesidee. Amsterdam huldigde den heer Hugenboltz, die zooveel deed voor het slageQ der beweging te Amsterdam, waar 7000 hand teekeningen zyn verkregen. Ook werd dank gebracht aan mevr. Boissevain aldaar.

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1