Na. 11998 Donderdag 6 April. A°. 1899 <§eze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§_on- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad LEIDSCH DAfrBLAD. PRIJS DEZER COURAJTTj Toor Leiden per 8 maandeo. 1.10, (Franco per post 1.40> Afzonderlijke Nommers 0.06. PRIJS DER ADVERTEKTEÊN Van 1-6 regels f I 05. Iedere rogei meer f 0.17J. - G-roctore lettere naar plaatsruimte - Voor het tncaaseereo bulten da stad wordt f 0.05 berekend Pit nommer bestaat nit TWEE Bladen. Leiden, 5 April. Den Gomoenteraad wordt door de Commissie voor de Strafverordeningen ter vaststelling voorgedragen een concept-verordening op het begraven van lijken ter vervanging van de artikelen 189 tot en met 193 van de Alge meens Politieverordening van den 6den Novem ber 1879. Tevens stelt zy voor over te gaan tot vaststelling, van een overgelegde concept verordening houdende wijziging van de veror dening op de straatpolitie, strekkende om de tweede afdeeling dezer verordening zoodanig te I wijzigen, dat haar bepalingen, voor zooverre dat in het belang van de openbare orde en veiligheid noodig schijnt, ook van toepassing zullen zijn op het rijden met automoiielen. Deze vervoermiddelen toch zijn wel begrepen 'onder de in art. 64 genoemde voertuigen, doch van de verdere artikelen der tweede Afaeeling betreffen sommige alleen de rijwielen, terwijl andere uitsluitend op door trA-.ieren voort bewogen vervoermiddelen toepasselijk zijn. Verder heeft de commissie gemeend in deze verordening op te moeten nemen het verbod om door de ICeteiboeterssteeg te rijden be halve met kruiwagens, kinderwagens en on bereden rijwielen, omdat haar is geblekon dat tegen het ryden in die steeg mét andere voertuigen, boewei cit alleen geoorloofd is in de richting naar de Langebrug, niettemin ernstige bezwaren bestaan. Het verbod zal geen belemmering voor het verkeer veroorzaken, wegens den geringen afstand van 'de K'etolboeterssteeg tot het Stoonschuur. Eindelijk geeft zij in overweging om het verbod voor wielrijders om eenige stegen te. berijden (art. 69 sub b) uit te strtkken tot de Schapeusteeg ten einde de gevaren te voor komen waaraan wielrijders zoowel als voet gangers blootstaan bij het in- en uitrijden tan deze steeg. Het is dus verboden: a. aan persooen beneden den leeftijd van achttien jarea voertuigen, door mechanische kraebt voortbewogen, op den openbaren weg te besturen; b. voertuigen, door mechanische kracht voortbewogen, op den openbaren weg door personen beneden den leeftijd van achttien jaren te doen besturen. Het is tevens den bestuurders van door mochanische kracht voortbewogen voertuigen verboden te rijden: a. op plaatsen, waar zich een volksmenigte bevindt; b. op marktplaatsen, gedurende de markt; c. door de Schapensteeg, do Mooi-Japiksteeg, do beide Vrouwestegen tusscbon deBreestraat en de Haarlemmerstraat, de Brandewy nsteeg, de Koddesteeg, de Mandenmakeresteeg, de Maars- manssteeg, de Donkersteeg, do Hooglandscbe Kerksteeg, het gedeelte van de Groenesteeg, dat begrepen is tusschen de Hooigracht en de Heerengracht, de Bakkersteeg tusschen de Oude Vest en den Ouden Ryn, en op. het Kort-Galgewater. Het is denzelfden bestuurders mede ver boden door de Paardensteeg, de Koornbrug- steeg, de Burgsteeg en de Watersteeg te rijden met groutore snelheid dan die van een in den gewonen pas voortschrijdenden voetganger. De bestuurders van door mechanische kracht voortbewogen voertuigen zijn bovendien ver plicht by het ontmoeten of achterop rijden van paarden of vee do snelheid te verminde ren of te 6toppen, zoo'ra 2tj bemerken, dat die dieren onrustig worden of hun bestuurder of geleider een waarschuwend terken geeft. Het is verboden op den openbaren weg: met twee of meer aan elkander ver bonden voertuigen te rijden; voertuigen, door mechanische kracht voortbewogen, te bezigen tot het trekken van eenig anaer voertuig, tenzy bei Je deelen zoodanig zijn gekoppeld, cat hot geheel als één voertuig kan worden beschouwd en de lengte der twee deelen te zamen niet meer becraagt dan dria meter, gemeten tusschen de uiterste assen. De laatste verbodsbepalingen a en b gelden nist voor de rijtuigen en locomotieven van de stoomtram. Het is c!on bestuurders van door mechanische kracht voortbewogen voertuigen verboden op den openbaren weg te rijden, wanneer die voertuigen niet voorzien zijn van een luid klinkende bel of signaalhoorn. In artikel 84 worden achter „rijwielen" ingevoegd de woorden „en driewielige motor cycles", terwijl aan dat artikel een nieuwe alinea wordt to?gevoegd, luidende: Het is den bestuurders van door mechanische kraebt voortbewogen voertuigen, uitgezonderd driewielige motorcycles, verboden op den openbaren weg tusschen een uur na zons ondergang en éón uur vóór zonsopgang te rijden, wanneer die voertuigen niet aan de voorzijde van twee helder licht gevende lan tarens zijn voorzien. Dezer dageu werd door ons melding gemaakt van de ongesteldheid van den rector- magnificus der Leidsche Universiteit, dr. P. J. Cosijn. Thans berichten enkele bladen, dat de toestand zorgelijk is. Uit inlichtingen is ons gebleken, dat aan dit laatste woord niet die beteekenis moet worden gehocht, welke er gewoonlijk aan wordt gegoven, en dat de toestand volstrekt niet hopeloos is. Bij Raadsbesluit van 20 October 1898 werd aan mej. Micbelsen, leerares aan do Hoogere Burgerschool voor Meisjes, tot herstel van gezondheid een verlof verleend van z?8 maanden en tevens aan B. en "Ws. een kredi-.t toegestaan van 700, ten einde in de vervulling harer lessen to kunnen voorzien. Tot dusverre werd daarvoor een uitgave ver- eisebt van ƒ761.91. Thans bericht de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs, dat mej. Michelseri in zooverre hersteld is, dat zij met lo. Mei haar lessen zou kunnen hervatten. E.-hter acht de Commissie het ia het belang der school raadzaam, dat zy niet aanstonds weder haar taak in haar vollen omvang op zich neme, ten einde een wederinstorting harer krachten te voorkomen, doch dat zy zich tot de groote vacantia bepale tot haar hoofdvak „de: natuurlijke historie" en de ty Jelyke op dracht van de lesuren in de aardrykskunde aan mej. Huizenga alsnog tot aan het einde van den loopnden cursus worde verleng 1. Zich geheel vereenigende met de coor de Commissie van Toezicht aangevoerde gronden, geven B. en Ws. in overweging hun te machtigen de tydelijke opdracht aan mej. Huizenga met vier maanden te verlengen en hun alsnog een krediet te willen verieenen van 250, ten einde in de daarvoor voreischte uitgaven te voorzien. Tegen de in haar handen gestelde rekening van de Kamer van Koophandel en Fabrieken over h6t jaar 1898 hoest ae Commissie van Financiën geen bedenkingen. Zy stelt den Raad mitsdien voor die rekening goed te keuren: in ontvaDgst ad ƒ475, in uitgaaf ad ƒ436.30, sluitende dus met een batig slot van 38.70, Dezelfde Commissie heelt evenmin beden kingen tegen de voordracht van Burgemeester en Wethouders betreffende den afkoop, onder de daarby genoemde voorwaarden, van de door de gemeente Zosterwoude verschuldigde uitkeering wegens bottingen en riemtalen ten bedrage van f 35.78, deel uitmakende van de in art. 27 der begrootiog uitgetrokken 6om van 53.67. Ook tegen den afkoop van do erfpacht van de Vrouwenvaart en -weg bestaat by haar geen bezwaar, noch tegen de voordracht tot verhooging van den post volgn. 152: „Rente van de tydeiyke geldleening ter voorziening in de behoefte aan kasgeld" op de begrooting van 1893, ten behoeve van de aan de firma J. L. Bacon uit te keeren rente van het gestort waarborgkapitaal; deze rente zal, berekend over 1096 dagen, bedragen f 913.33. B. en Ws. leggen den Gemeenteraad over een adres van den heer H. B. Van Maaren, majoor der veld-artillerie, alhier, houdende verzoek om vrystelling van de betaling van schoolgeld voor zyn dochter Geertruida Maria, leerlinge van de Hoogere Burgerschool voor Meisjes, over de eerste twee kwartalen van den loopenden cursus, en terugbetaling van schoolgeld van zyn zoon Johannes, leerling der Jongensschool 1ste klasse, over de maand Januari. By onderzoek is B. en Ws. gebleken, dat bet gezin van adressant zich met Februari in deze gemeente gevestigd heeft en zyn dochter sinds 1 Maart de lessen heeft gevolgd aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes, ttrwyl zyn zoon sinds 1 Februari de Jongens school lste kl. heeft bezocht. Mitsdien geven zy in overweging aan adressant vrystelling te verieenen van de betaling van schoolgeld voor zyn dochter over de beiJe eerste kwartalen van den cursus 1898/99 en terugbetaling van schoolgeld voor zyn zoon over de maand Februari ten be drage van ƒ5. Het aan den heer H. A. M. Van Tricht als controleur van politie alhier verleend eervol ontslag uit den politiedienst is geschied op zyn verzoek. 's Rijks Ethnographisch Museum te Leiden heeft ten geschenke ontvangen van den heer Joh. Pater, te Teheran, een groote verzameling van katoenen en andere stoffen, zooals die in de stad Yesd en omstreken worden ge weven. Geïnventariseerd als serie 1187. Aan den schenker is de dank der Regeering betuigd. (Sts.-Ct.) By Kon. besluit is benoemd tot inspecteur der dir. bel., invoerr. en acc. te Leiden de heer P. Dubois, inspecteur te Amersfoort. De bevestiging en iotrede van den te Heemse beroepen predikant, den heer J. C. E. Van Herwerden, cand. tot den H. D. te Leiden, zullen plaats vinden. 16" April e. k. Het werk der bevestiging zul geschieden door ds. P. J. Romyn, predikant te Amstordam. De commissie voor do herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigen dommen in het district Leiden zal deze week haar werkzaamheden in de gemeente Katwuk aanvangen en die in de gemeente Leiden voorlooplg staken. Z. D. H. de Bisschop, van Haarlem heeft Zondag in de kapel van .hot Seminarie War mond de wyding van bet.H. Diaconaat toe gediend aan den eerw. heer A. Holienberg. De „Staatscourant" No. 79 bevat de statuten der vereeniging: „Concordia Hanedoos- Papo Famili-jveroc-niging" te Haarlemmermeer, welke zioh ten do A stolt de bevordering vaD de geestelijke en "stoffelijke belangen van kinderen en nakomelingen van den heer Hendrik Anthony Hanedoas en mevrouw Elisa beth Carolina Pape, echtelieden, thans wonende te Haarlemmermeer op den huize „Kraayveld". Het gevolg van H. M. de Koningin by Haar bezoek aan Amstordam zal bestaan uit mevr. dè barones Vah Bardenbroek van '8-Heeraartsberg en Bergambacht, geboren gravin Van Limburg Slirum-, grootmeesteres van H. M. de Koninginjonkvr. A. J. Juckema van Burmania barones Rongers, hofdame van H. M. de Koningin; jonkvr. C. E. B. barones Slott van Marxveld, hofdame van H. M. de Koningin; den heer K. J. G. baron Van Hardenbroek van 's-Heeraartsborg en Berg ambacht, opperkamerheer van H. M. de Koningin; luitenant-gen.raai C. H. F. graaf Dumonceau, adjudant-generaal, chef van het Militaire Huis van H. M. de Koningin; de heeren H. A. baron Clifford, hofmaarschalk van H. M. de Koningin; C. A. baron Bentinck, lsten stalmeester van H. M. de Koningin; kolonel J. E. N. baron Sirtema van Grovestins, adjudant van H. M. de Koningin; kapitein ter zee P. Zeegers Veeckens, adjudant van H. M. de Koningin; den heer H. W. J. E. baron Taets van Amerongen, kamerheer van H. M. de Koningin; kapitein luitenant ter zee jhr. J. A. G. Van der Staal, adjudant en particulier secretaris van H. M. de Koningin; lsten luit. jhr. C. L. Van Suchtelen van de Haare, ordon- nance-officier van H. M. de Koningin; lsten luitenant F. W. J. Loudon, orJonnance-offlcier van H. M. de Koningin; lsten luitonant jbr. R. H. S. G. Six, ordonnanco-officLr vaa H M. de Koningin. De nieuwbenoemde rechter in de Haag- 6che rechtbank, mr. C. W. Vollgraff, zal in een plechtige openbare vergadering van dat college, te houden op Zaterdag 8 April, des namiddags te drie uren, worden geïnstalleerd. Te Vucht is overleden de heer G. M. A. Van Heeswyk, burgemeester dier gemeente, ridder in de orde van Oranje-Nassau. Het „Haagsche Dagbl." zegt uit de best ingelichte bron te vernemen, dat tot nuntius der eerste klasse te Parys zal worden be noemd mgr. Rioaljini, thans nuntius te Brussel en vóór dien ty 1 internuntius alhier. Evenwel zal de offlcieele bekendmaking der benoeming nog een paar weken worden opgehouden in verband met een belangryke verandering, welke in zyn diplomatieke ver tegenwoordiging door Z. H. den Paus zal worden gebracht. Maandag werd de tentoonstelling van de Hindoemonumonton in het Museum van Kunstnyverhei! to Haarlem bezocht Coor de ministers van koloniën en van marine, die ook een bezoek brachten aan het Koloniaal Museum. Te Haarlem hebben eonigo ingezetenen het plan opgevat, om geluk reeds te Gro ningen met goed gevolg geschiadde een opera op te vo?ren, waar'oy de solopartijen door artisten zullen Vervuld worden De k^uze moet gevall.n zyn op „Alceste" van Gluck. Gistermorgen kwamen van Brunswyk te Vlissingen aan Prins Albrecht van Pruisen en diens jongste zood, die met de aansluitende dagïoot „Engeland" van de Maatschappy „Zetland" bun reis naar Londen vervolgden. Te Batavia overleed Zaterdag jhr. mr. F. Van Beyma thos Kingma, raadsheer by het hooggerechtshof aldaar. Naar wy vernemen, hebben zich voor de betrekking van inspectrice van den arbeid een 16-tal dames aangeboden. Do benoeming kan binnenkort worden verwacht. Vad Tot hoofdingeland van het Groot-Water schap van Woerden", lste district (hoofdplaats Woerden), is gekozen de heer J. Brunt P.Jzn., te Woerden, en tot plaatsvervanger, de heer Z. Baelde, te's Gravensloot, gemeente Karaerik. De „Haarl. Ct." verneemt, dat voor de zeer belangryke inzending der Algemeene Ver eeniging voor Bloembollencultuur te Haarlem op de wereldtentoonstelling te Parys, d6ze Vereeniging de keus heeft tusschen een ter rein op het Champ de Mars en de helling van het Trocadero ter oppervlakte van pl. m. 1600 M». Voor den Nederlandschen Tuinbouw zal worden beschikbaar gesteld een oppervlakte van 382 M*. Dit terreia zal echter niet vóór Maart 1900 beschikbaar zyn. De onlangs door de „Tel." aangekondigde benoeming van den heer H. A. Van der Steenstraten tot resident van Sumatra's Oost kust heeft thans, blykens oen bier te lande ontvangen bericht, plaats gehad. De benoemde bekleedde de betrekking van assistent-resident van de afdeeling Deli (Meian). De „Sts.-Ct." bevat een Koninklijk besluit, bepalen Je de plaatsing in het „Staatsblad" van de op 23 Februari 1898 tusschen Neder land en Duitschland gesloten overeenkomst tot regeling van de uitoefening der vee- artsenykunde in de grensgemeenten. Volgens de „Revue diplomatiquo" is benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau de heer Louis Couvo, advocaat te Marseille. In het „Kurhaus" op den Trompenberg te Hilversum is gisteren de 13de jaarlyksche algemeene vergadering gehouden van den Bond van Christelyke Zangvereenigingtn, onder leiding van den voorzitter vaa het bondsbestuur mr. H. graaf Van Hogendorp. Uit het jaarverslag bleek, dat het afge- loopen jaar voor den Bond zeer belangryk was geweest, getuigende van krachtige ont wikkeling en financièelen vooruitgang, zoodat de Bond thans 206 aangesloten vereenigingen telt met 6500 leden. De ontvangsten haddon bedragen 4362 en de uitgaven 3533, latende alzoo een batig saldo van 829. De volgens rooster aftredende leden van het Bondsbestuur, de heeren ds. Heinecken, te Smilde, J. Smelik, te 's-Gravenland, en W. J. Jalink, te 's-Gravenhage, werden met nagenoeg algemeene stemmen herkozen, ter- wyl ter vervanging van ds. J. Brummelkamp, overleden, by tweode vrye stemming als bestuurslid werd aangewezen ds. A. Do Haan, te Zwolle. Nadat uit het door het Bondsbestuur voor gestelde drietal: Amsterdam, Apeldoorn en Heerenveen, laatstgenoemde plaats door de afgevaardigden was aangewezen als de plaats, waar de eerstvolgende jaarvergadering zal gehouden worden, gaf mej. A. Kuypers, leerares in stem en spraak te Amsterdam, oen openbare les over stemvorming. De kap.-luit. ter zeo A. L. Van der Moolen, geplaatst in de rol van Hr. Ms. tor pedo instructieschip „Marnix," wordt met 6 April a.s. op non activiteit gesteld. Naar de '„Arnh. Ct." verneemt, zal de Tweede Kamer waarschynlyk tegen den 25sten dezer maand ter hervatting harer werkzaam heden weder worden byeengeroepen. De voorjaars-examens in het boekhouden, de handelscorrespondentie in de moderne talen en de stenographie voor de praktijk van den „Nationalen Bond van Handels- en Kantoor bedienden in Nederland" zuilen plaats hebben op 26 en 27 April a.s., des morgens to 9 uren. Aanmelding tot uiterlyk 15 April a.s. bij den heer W. C. De Graaff, 2de Jan Steen-straat 107, te Amsterdam. Het stoomschip „Java" arriveerde 4 April van Batavia te Amsterdam; de „Koning Willem I", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 3 April te Port Said de „Oengaran" arriveerde 3 April van Batavia te Rotterdam; Ce „Oranje-Nassau" arriveerde 3 April van Amsterdam te Paramaribode „Prinses Amalia" van Amsterdam naar Batavia, passeerie 4 April Point de Galle; de „Prins Willem III", van Amsterdam naar Suriname, passeerde 4 April Ouessant; de „Prins Willem V" vertrok 1 April van Paramaribo naar Amsterdam; ce „Smeroe", van Rotterdam naar Batavia, pas seerde 2 April Gibraltar; de „Koningin- Regentes", van Batavia naar Amsterdam, pas- sorde 4 April Kaap Rocca; de „Prinses Sophie", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 4 April van Southampton; de „Soenda", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 4 April te Suez; de „Bundesrath", van Hamburg en Amsterdam naar Oost Afrika, passeerde 3 April Ouessant; de „Anchisss", van Amsterdam en Liverpool naar Java, arriveerde 3 April te Singapore; do „Bogor" arriveerde 4 April van Rotterdam te Padang; de „Salak", van Bataria naar Rotter dam, vertrok 3 April van Port Said; de „Soem- bing" arriveerde 4 April van Rotterdam te Padang. Aarlaiiderveen. In het gezin van den heer Koenekoop, alhier, is een geval van febris typholdea geconstateerd. By Kon. besluit is aan don lotoling Johannes Van Veen, van de lichting 1899, voor één jaar vrystelling van den dienst der nationale militie verleend als zijnde student in de godgeleerdheid. Alkcmado. Op Zaterdag 15 April a. s.f 's nam. één uur, bestaat er gelegenheid tot kostolooze inenting en herinenting van do ingezetenen, cie zich daartoe aanmelden y de drie gemeente geneesheeren, die daarvoor zullen vaceeren in de openbare scholen to Oude-Wetering, Roelof-Arendsveen en Ryp- wetering; voor Niouwe-Wotering, Kaag en Oud-Ade wordt voor kostelooze vaccinatio zitting gehouden in de schoolgebouwen aldaar, op Zaterdag 22 April d. a v., 's nam. to één uur. Hillegom. Zondag avond zyn een aantal langs den Loosterweg geplaatste palen, bo- hoorende tot de afsluiting van eenige nieuw afgezande perceelen bloembollengrond, too- behoorende aan de firma Hagendoorn, alhier, moedwillig uit den grond gerukt. Men denkt aan een laffe wraakneming. Roelof-Arendsyecn. De heer Adr. Vaa der Meer G.Nz., klerk ten kantore van den ontvanger der directe belastingen alhier, is benoemd tot tweeden klerk by de inspectie Haarlem. Rynsburg. Op het Ryke telephoonkantoor ilhier zyn ia de maand Maart 26 telegrammen verzonden, 46 ontvangen, behandeld dus 72 telegrammen. In dezelfde maand van 1898 bedroeg het aantal behandelde telegrammen 65, waarvan 31 verzonden en 34 ontvangen. Aan de beurt volgens de periodieke aftreding ais leden van den gemeenteraad 7,yn dit jaar do heeren J. Bourgonoiën en wyien G. Brusaée, die voor eenige dagen overleden is. Wassenaar. In de vergadering der afd. Wassenaar van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur werd de vraag be handeld of men bier geon collectie narcissen, waarvan de handelsnaam onbekend is, zou kunnen planten, om ze dan door deskundigen te laten keuren en ze zoodoende op naam te krygen. Behalve een paar leden, was do geheele vergadering van meening, dat keuring door deskundigen tot niets zou leiden. Eén der leden had de voornaamste bloemisten afgereisd om den naam van zekere soort ta weten te komen, doch hy was even wys thuisgekomen als hy gegaan was. De indruk, dien hy verkregen had, was deze: de oen weet het niet en de ander wil het niet zeggen. By genoegzame deelneming zou de voorzitter wel voor het voorstel zyn. Eén der leden ried aan zelf maar namen te geven; een ander wa9 van oordeel, dat zulke bloemen opgezonden moesten worden naar de maande- lyksche plantenkeuring in „Artis". Dit laatste voorstel werd het best gevonden. Er werd op gewezen, dat het volgend jaar de vyf- jaarlyksche tentoonstelling gehouden zal wor den. Men kon daar een afdeeling maken van bloemen, wier namen aan de kweekors onbe kend zyn. Het ligt misschien op den wog der afd. dit aan het hoofdbestuur te verzoeken. Dit punt zal in de volgende vergadering nader worden besproken. Vit de „Staatscourant." Kon. besluiten. Benoemd tot inspecteur der be lastingen te Rotterdam, 3de afdeeling, J. A. Van der Feen, thans te Alkmaar; te 's-Hertogenbosch, E. J. W. Römer, thans te Gouda; te Zaandam J. N. J. Boom, thans te Terneuzen; te Hoorn A. L. Boot, thans te Zaandam; te Terneuzen J. B. Van don Dries, adjunct-inspecteur, waarnemende de inspectie Hoorn, De gewone audientiën van do ministers van binnenlandsche zaken en marine zullen deze week niet plaats hebbon. Celebes. De correspondent van de ,N. R. C." te Batavia seinde gisteren: „De rust is te Soemalata hersteld. De moorde naars zijn gevangengenomen. De troepen zUn Daar Menado teruggekeerd". Dit telegram is sea vervolg op dat, waarbU het vermoorden van den heer H. C. Knappert, te Soemalata, gemett word.

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1