Burgerlijke Stand van Leiden. - Op het etl *an den beer I. W. Van Staalduinen z\jn de ooievaars weder gearriveerd. Hillegoin. In den nacht van den 30sten blaart j.l. zün alhier uit een hok ontvreemd drie levende fazanten. A an hem, die aanwijzing doet, waardoor de daders kunnen worden ont dekt, wordt twintig gulden belooning gegeven. Gisternacht z|jn ten nadeele van den bloemist W. Van A., alhier, eenige manden met afgesneden bloemen ontvreemd. Hiervan wordt verdacht zekere J. Van Rarbeider alhier, die reeds most hebben bekend. j Ten gevolge van de gedeeltelijke afzanding van de Pastoorslaan zal een gedeelte van die laan, van af de bloemisterij het pEiland" tot aan de woning van den bloemist J. Uiten- daal, voor het publiek verkeer met rij- en voer tuigen van 4 April tot en met 3 Juni 1800 Zijn afgesloten. Noordwjjk. Zooals wij in ons vorig num mer vermeld bobben, bevat de voorloopige kiezerslijst 735 namen van kiezers, en wel in htt 1ste stemdistrict (Zee en Langeveld) 205, in het 2de stemdistrict (Noordwfik- Bionen) 530. De 735 kiezers zijn in te deelen als volgt: belastingkiezers 604, huurklezers 59, loonkiezers (en inw. zoons) 65, pensioen en spaarbankkiezers 1, examenkiezers 6. Voorschoten. Da inschrijving van nieuwe leerlingtn op de openbare lagere scholen alhi.r beeft plaats van 4-15 April. Bjj de inschrijving, die vóór den aanvang der school bij de hoof den plaats heeft, moeten de bewijzen van geboorte-inschrijving, kosteloos ter secretarie verkrijgbaar, worden vertoond. Kinderen, die nog geen 5 jaren oud zijn, worden niet toe gelaten. Wmldingsvecn. Bedankt is voor het beroep naar de Geref. Gem. te Strijen door ds. E. Kropveld, alhier. Woubrugge. De herijk der maten en ge wichten, voor deze gemeente vastgesteld op ZaterJag 29 April a. e., geschiedt in een lokaal van het dorpskoffiehuis, 's voorm. van 9 11 uren, en 's nam. van 12 uren tot halfdrie, wanneer de ijkplichtjgen daar zullen moeten verschijnen. In navolging van andere gemeenten kan ook van bier worden gezegd, dat de ooievaar zich weder op een loozen schoorsteen bfi den heer Guldemond genesteld heeft, in zijn vaoouc's daar aanwezige verblijfplaats; hoewel wat laat, was ze toch nog vóór 1 April present. Warmond. Bij den steeas toenemenden opgang, dien de werken van Perosi in den laat8ten tijd gemaakt hebben, deed het ons gonoegen op den Eersten Paaschdag zfin beroemde Mis ook alhier in de Parochiekerk te booren uitvoeren. Een woord van lof mag voorzeker onzen fiverigen en bekwamen zan gers niet onthouden worden, die oik thans weer gttoond hebben, dat ijver en volharding «sel vermogen, want niettegenstaande de vele moeilijkheden, daaraan verbonden, en den korten tfid, dien z(J voor de studie dezer Mis hebben nooaig gehad, mag de uitvoering •n óén woord keurig genoemd worden. Moge dift schcone koor onder leiding van den be kwamen en ijverigen heer Corn. A. Bonten In groei en bloei toenemen en zich steeds den naam waardig toonen, dien bet zich reeds verworven heeft. Zoetcrwoudc. De eenige rustbank, welke zich op den weg van Leiden naar Zoeterwoude bevond, is verdwenen. Balddadige lieden schijnen haar Zondagavond of -nacht in het water gewor pen te hebben. Het ware beter mede te werken tot het geplaatst krijgen van meer banken op verkeerswegen als deze, dan de eonige bank wellicht voor immer weg te heipon I Uit de „Staatscourant.* By Koninkljjk besluit is aan R. VerraeuleD, gewezen hoofdonderwijzer bij de Rijkswerkinrich ting Vcenhuizen No. 3, verleend een pensioen ten laste van den Staat van ƒ609 'sjaars. Aan J. Oosterland, op zijn daartoe gedaan ver- joek, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking 7an hoofdcommies bij bet Departement van Justitie, jnder dankbetuiging voor do door hem bewezen diensten. Tot veitegenwoordigers der Regeering, op het van 4 tot 9 April 1899 te Parijs te houden 7de Internationaal congres tot wering van misbruik van sterkon drank, benoemd: mr. J. H, M. baron Mollerus van Westkerke, Commissaris dor Koningin in Gelderland, tc Arnhem, en dr. W. P. Ruysch, adviseur voor de medische en veterinaire politie bij het Departement van Binnenlandsche Zaken. Bepaald, dat de commissie voor het afnemen van eindexamen aan adelborsten der '2do klasse, dit jaar zal zijn samengesteld als volgt: voorzitter, tevens lid: do gepensionneerde vice- admiraal, titulair, W. L. A. Goricke, voorzitter der commissie tot het examineeren van zee-officie ren en adelborsten; leden: de kap. ter zee C'. F. A. Gregory, de kap.'duits, ter zee J. P. Van Rossum en J. H. Calmeijer, de luit.-kol. der mariniers A. P. Tim- mors en de luit. ter zee 1ste kl. R. Reinders, perm, lid der commissie tot het examineeren van zeo-officieren en adelborsten; ad vise erend lid: de kap. ter zee D. Stolp, com mandant van het Koninklijk Instituut voor de Marino te Willemsoord, directeur van het onder wijs aldaar; secretaris: de luit. ter zee der 2de klasse C. J. P. Zaalberg, uitsluitend met het secretariaat be last; plaatsvervangende leden: de kap. tor zee K. J. Bul en H. Velthuyzen. De commandeur der zeilmakers bn 's Rjjks werf te Willemsoord K. Geus, bevorderd tot baas der zeilmakors. Benoemd tot betaalmeester to Amsterdam, A.J. P. Van Strijen, thans in die betrekking te Zutfen. Op bun verzoek eervol ontslag verleend aan do disfriets-inspecteurs der spoorweg diensten J. A. S. Noordonclorp en O. R. J. Viveen, en zijn benoemd als zoodanig A. v. d. Minne en R. Van JJarencarspel. Bij het hoofdbestuur der posterijen en telegraphie benoemd: a. tot hoofdcommies P. C. Kersten, thans com mies; b. tot adjunct-commies H. G. Van Lookeren en P. Houtschilt, beiden tbans eerste klerk; c. tot bodo D. M. N. MatJa, thans assistent-bode; (1. tot magazijn-bediende B. C. Ktihlmann, thans assistent. B[j den Raad van Toezicht op de Rijkspost spaarbank a. eervol ontslag verleend aan mr. J. F. Houwing, als lid, onder dankbetuiging voor de door hem ala zoodanig bewezen diensten; b. benoemd tot lid, mr. G. A. Van Hamel, hoog leeraar aan d© gemeentelijke universiteit te Am sterdam. Bij rnini9teriëele beschikking zijn, bij het hoofd bestuur der posterjjen en telegraphie, benoemd a. tot eersten klerk, G. Van Staveren, K. J. W. Koch, A. W. J. Muyskeo, J. J. Muylwrjk en F. A. Klompé, allen tbans tweede klerk; b. tot tweeden klerk, F. A. Van Breen, te 's-Gravenhage c. tot assistent, mejuffrouw C. C. F. Mona, jonk- vroowe A. H. Von Geusau, R. H. W. Harcksen en J. P. C. Veldhoven, allen te 's-Gravenhage. De minister van koloniën maakt bekend, dat in elk der jaren 1899 en in 1900 gerekend kan worden op de uitzending naar Nederlandsch-Indië, ter ver vulling van administratieve betrekkingen daar te lande, van tien jongelieden, die bier te lande in het grootambtenaar8-examen voor den Indischen dienst geslaagd zfin, en dat in 1901 waarschijnlijk geen uitzendiog van personeel voor den Indischen administratieven dienst zal plaats hebben. Bjj beschikking van den Minister van Binnenl. Zaken is bepaald, dat do commission, die gedurendo het jaar 1899 belast zullen zijn met het afnemen der examens van apothekersbediend©, zullen zitting houden te Arnhem en te Venloo en zjjn benoemd in de commissie, welko zitting zal houden te Arnhem, tot voorzitter, de inspecteur voor het Ge neeskundig Staatstoezicht voor Gelderland en Utrecht, dr. A. E. Post, te Arnhem, met bepaling, dat hij (bjj verhindering) tijdelijk zal worden ver vangen door het lid van aen geneesk. raad voor Gelderland en Utrecht, dr. I. G. De Voogt, te Arnhem; tot leden: Adr. Sprayt, apotheker te Arnhem; R. Van Eek, idem te Wageningen tot leden-plaatsvervangers: G. Wicringa, apotheker te Arnhem; mej. G. Jongbloed, apotheker in het gemeente-ziekenhuis idem; in de commissie, welke zitting zal houden te Venloo, tot voorzitter de inspecteur voor het Ge neeskundig Staatstoezicht voor Limburg en Oostelijk Noord-Brabant, dr. E. Wxntgenz, te Maastricht, met bepaling, dat hij (brj verhindering) tijdelijk zal worden vervangen door het lid van den goneea- kundigen raad voor Limborg en Oostelijk Noord- Brabant, den arts J. M. V. G. Dubois; tot leden: H, M. J. E. Steyn9, opothekor te Helmond; li. B. J. v. Rjjn, apotheker te Venloo; tot leden-plaats vervangers; P. J. Kijn, apotheker te 's-Bertogen- bosch; J. A. H. Rijke, apotheker te Eindhoven. Het XXVste Nederlandsck Taal- en Letterknndig Congres. De afvaardiging ran de regeliDgecommiesie van bet aanstaande Nederlaodscb Taal- en Letterkundig Congres, dat te Qent zal ge- houden worden, is verleden Maandag door minister Schollaert in verboor ontvangen. De minister beeft bet eerelidmaatschap aanvaard en de bnlp van het Staatsbestuur beloofd. Zooals tijdens de voorgaande congreseen zullen de vergaderingen plaats grjjpen in de lokalen der Gentscbe boogeschool. Het ge meentebestuur en de bestuurder-opziener der boogescbool hebben de toelating verleend. Gemengd Nieuws, DetentoonstellingderVIncentius- loterjj is geopend. Dat geschiedde in den avond van den lsten Paaschdag, in tegenwoordigheid van de commissie der loterij en van den Bijzon-eren Baad. Namens eerstgenoemde werd door den beer Jac. Creygbton ais president met dankbaarheid gewezen op den grooten steun, welken zij niet alleen bier ter stede, maar ook elders van particulieren en industriêelen ondervonden had, zoodat zU to beschikken kreeg over heel wat voorwerpen, waaronder ook zeer kostbare, zeodaaig dat de Gids een getal van 1000 aangeeft, waaraan er later nog werden toegevoegd. Spr. vertrouwde daarom dat bet niet aan de noodlge belang stelling van alle kringen zal ontbreken, maar deed niettemin tocb nog een beroep op den weldadigheidszin van alien, opdat bet met deze tentoonstelling en de daaraan verbonden loterij beoogde doel moge bereikt worden. Namena den Bijzonderen Baad sprak de beer H. C. Coebergb, wien het als president vooraf vergund was goweest reeds een kijkje op de tentoonstelling te nemen. Hy kon niet anders dan der loterij-commissie en de andere aanwezigen zouden het weldra met hem eens zijn - hulde brengen voor de wijze, waarop z|j zich van baar taak gekweten bad, want de tentoonstelling overtreft vele van baar voorgangsters niet alleen, maar beeft zelfs het record van vroegere commissies verslagen, dank zU de reeds gemaakte reclame en de allerwegen ondervonden medewerking, waarvan door dezen spr. eveneens met groote erkentelijkheid werd melding gemaakt. Toen daarop bet tentoongestelde werd In oogenschouw genomen, moest dit den gun- stlgsten indruk maken. Van de belde beneden zalen, welke het Vlncentius-getouw aan de Hooglandsche Kerkgracbt No. 32 aanbiedt, is een uitstekend gebruik gemaakt om bet ge- schonkene goed tot zijn recht te doen komen. De zoo uitgebreide verzameling prijzen be weegt zich op allerlei gebied van nut, smaak, kunst enz. enz., te veel om bier te noemen. Bijzondere aandacht trekken o. a. de nikke len touillolr-tafel, geschonken door de Dames- vereeniging tot ziekenbezoek van de H. Elisa beth, een zwart gepolitoerd dames-schryfbureau van de conferentie van den H. Petrus, een luxe-pot met plant op voet van de Dames- vereonlging voor kleediogvorschaffing, een kan toorkastje met laden der conferentie van de H. Maria, een klein schrijfbureau van de con ferentie van den H. Dominicus, e. a. Het geheel vormt een grooten bazaar, die een bezoek in alle opzichten waardig is. Verder zijn er bovendien enkele aardige vermakelijkheden te vinden, die het nemen van een kijkje nog aantrekkelykor maken. Men ga et dus in grooten getalo heen! Zondag 2 April hield de Leidsche Gymnastiek- en Schermvereeniging „Sparta" in de kleine zaal der Stadszaal een onder- lingen wedstrijd In degen-, sabel: en geweer- schermen. Was by vroegers concsursen, door deze vereenfglng gegeven, steeds de Hollandscbe metbode gevolgd, ditmaal zou bet coDcours volgens de Fransche methole plaats hebben. Na een kort openingswoord van den voor zitter, deD heer Jac. J. Stephanus, nam de wedstrijd, welke vaak spannende en lang durige kampen deed zien, een aanvang. De uitslag biervan was: Degen1ste prijs (zilv. med.) de beer J. G. Groenewoud; 2de prijs (br. med.) de heer \V. F. Engels. Sabel: 1ste prijs (zilv. med.) de hoor J. H. C. Spoor; 2de prijs (br. med.) de beer D. A. Holts Jr. Geweer: lete prijs (zilv. med.) de beer H. P. J. Van Brussel; 2de prjjB (br. med.) de heer J. P. Van Brussel. Na afloop der wedstrijden werden de prijzen door den voorzitter aaD de betrokken win naars uitgereikt, waarna genoemde beer een woord van dank sprak jegens den directeur der vereeniging, de heeren secondanten en de leden voor de door allen betoonde medewerking. Te elf uren begonnen, waren de wedstrijden te vier uren geëindigd. Een fietsrijder, v. H. genaamd, wonende aan de Haarlemmerstraat alhier, was Zondag-namiddag op den Stillen B|jn aan bet fietsen. Te diebt aan den walkant komende, wilde de fietser van z(jn rijwiel afstijgen; tegelijkertijd brak bet voorste gedeelte van de fiets en viel te water, terwijl de rijder zoodanig op de straatsteenen terecht kwam, dat bi) bewusteloos bleef liggen. B|) een bowoner op den Stillen Btjn binnengedragen, is hij daar bijgekomen en kon by per rjjtuig naar zijn woning worden vervoord. Volgens een spoedig verschenen geneeskundige had de man geen ernstig letsel bekomen. In de Sionsteeg alhier is gister avond een diep gat in de etraat ontstaan, vermoedeiyk door een rioolverzakking. Beeds vroeg was men hedennacht bezig met her stellen, daar voor de passage gevaar bestond. Gisternamiddag werd erin den tuin van „Endegeest" gezocht naar een verpleegde uit het gesticht. De man had zich van zyn schoenen ontdaan en het op een loopen gezet. Hy werd nog tytyds door een pleegzuster en een knecht opgemerkt en vervolgens naar bet gesticht gebracht. Op Maandag 15 Mei a. s. zal worden verkocht het café-restaurant „De Oude Doyl", or.dér 'Wassenaar, aan den weg van Den Haag naar Leiden. Voor den nadenkenden lezer zal het wel duidelyk zyn geweest, dat In het bericht omtrent de Zuid-Holl. Bloembollen- kweekery te Oegstgeest, In ons blad van Zaterdag avond, een drukfout was geslopen en de koers van uitgifte der nieuw uit te geven aandeelen dier Maatschappij niet 40 pCt. kon zyn. De t;oers daarvan is 110 pCt. In de bloembollenvelden tusscben Haarlem en Leiden, welke nu gedurende de belde Paaachdagen niet zulk een druk bezoek hadden als andere jaren, al bewogen er zicb toch nog veel fietsryders en -rijdsters, is men bezig met bet afsnydon van debalfrype bloemen, welke door de hevige vorst zoozeer geloden hebben. Men herinnert zlcb een dergelijke schade niet. Vóór half April zal niet veel te zien zyn. Op den weg tusscben Leiden en Den Haag werd heel druk gefietst met do feestdagen. Ook zag men er veel automobielen. ,De Nieuwe Deyl" vooral maakte goeie zaken. Van den officier van justitie beeft de directie van de Brood-, Eoek- en Banket- bakkery „De Toekomst", te 's-Qravenhage, op haar klacht over den in 't openbaar tegen haar uitgesproken laster, ais zou de aansporing tot boycotten van de fabriek van den heer Euesen van baar uitgaan, de mededeeling ontvangen, „dat er geen termen bestaan voor een strafrecbtelyke vervolging, daar do wet alleen individueels beleediging strafbaar stelt, doch niet beleediging, collectief tegen een vereeniging van personen gepleegd, zooals in bet onderhavige geval, waar de aanval alleen gericht ia tegen het „co-partnership de Broodfabriek „De Toekomst." Alzoo b lijkt, dat de strafvervolging alleen afstuit op een formeel bezwaar van zuiver juridischen aard en allerminst op een andere appreciatie van de feiten, eis tot de klacht aanleiding gaven. De zaak kan nu gerust aan het oordeel van het publiek worden overgelaten, zegt het „Vaderland." Naby de Heul te Botterdam Ib gistermiddag een 10 jarige knaap in de Scbie geraakt. Te 7 uren werd hy levenloos opgehaald. Aan boord v a n het stoomschip „Zuid-Holland", liggende in de Eerste Katen- drecbtsche baven te Botterdam, viel gister middag de matroos D. Snip by het diebt leggtn der luiken in bet ledige laadruim, 32 voet diep. Inwendig zwaar gekneusd en in bewuste- loozen toestand werd by per raderbrancard naar het ziekenhuis overgebracht. Op de eerste étage van het per ceel Prinsengracht 8 te Amsterdam brak gieteravond kwart voor negenen brand uit in de alkoof. De bewoner van do étage, de heer B. Henny, was met zyn vrouw uit, zoodat de brandweer de deur moest IntrappeD om bet vuur te bestryden. De alkoof en de voor kamer brandden uit. Twee commensalen van den heer Henny vluchtten over het dak. Het benedenhuis, waariu een tabakswinkel was govestigd, kreeg veel waterschade. Ook bier waren de bewoners afwezig. Met twee stralen op de Vecbtwaterleiding werd de brand ge- bluscbL Oorzaak onbekend. De minister vanjustitie heeft op voordracht van het college van regenten over de gevangenissen te Botterdam een aldaar in de strafgevangenis gedetineerde vrouw, die veroorfeeld is ter zake van hot opzetteiyk brandstichten, terwyi daarvan gemeen gevaar voor goederen en levensgevaar voor een ander te duchten is, voorvraardeiyk in vrybeid ge steld. De straftyd zal verstryken, behoudens te verlsenen vermindering van straf, den 17den November 1899. De president dtr rechtbank te Haarlem verklaarde zich onbevoegd om uit spraak te doen in bet kort geding over de opruiming der lelepboonpalen ia do Haarlem mermeer door bet bestuur van dezen polder. In ons vorig nomner maakten wy melding van het bloedfg echteiyk drama In de Kleine Leeuwenlaan te Botterdam: Sedert meldt men, dat de vrouw is bezweken. Op last van den officier van justitie is de werkman D. E. Kort, die zyn vrouw, Yan Eindhoven geheeten, met eenige messteken doodelyk verwondde, naar de strafgevangenis overgebracht en ia door de rechtbank rechts ingang met last tot instructie verleend. Terwyl do 1andbouwer A11ena met paard en wagen uit Goor huiswaarts keerde, geraakte een bout uit het lemoen, waardoor de wagen plotseling van alle stuur beroofd was en bet paard op bol sloeg. A. werd daardoor zoo noodlottig tegen een yzeren hek geslingerd, dat by een schedeltreuk bekwam en weinige oogenblikken later den laatsten adem uitblies. De uitzettingen uit S1 e e s w y k duren voort. De eigenaars van café's, die hun lokalen beschikbaar hebben gesteld voor het bouden van protestvergaderingen, zyn aan strenge politie maatregelen onderworpen. Uit twee eeuwen. Te Nleuwvliet is Frani;ois De Reu op 103-jarigen leeftijd overleden. In den Raad der gemeente Sybe- karspel deelde de burgemeester mede, dat by allen steun bad geweigerd om handteekenin- gen te verkrijgen voor het Ontwapenings- Congres. Onder meer redenen voerde by aan, dat hy ook daarom medewerking weigerde, omdat de beweging uitgaat van den Ned. Vrouwenbond, en er das aan verbonden is „de btlacbeiyke, verfoeilyko en afkeurens waardige emancipatie." De voorzitter eindigde met te zeggen, dat hy dit mededeelde, om aan de vertegenwoor digers der gemeente zyn houding te doen kennen. Naar men aan het „Hbl." schryft, is het bekende laDdgoed „De Start" by Tiel definitief verkocht in openbars veiling voor ƒ52,200; het bracht ongeveer da helft op van de som, waarvoor bet eenige jaren geleden gekoebt is door den laatsten eigenaar. Het buis zei gesloopt worden. Volgens opgave van „Burean Veritas" zyn in de maand Februari veronge lukt 86 zeil- en 44 stoomschopon, als: Zeilschepen2 Duitscho, 19 Amerikaan6che, 27 Engelsche, 1 Oostenrykscb, 2 Cbileensche, 3 Deensche, 5 Spaansche, 3 Fransche, 1 Grieksch, 1 Nederl., 6 Italiaansche, 1 Japan- neesch, 8 Noorsche, 3 Portugeesche, 4 Rus sische en 3 Zweedscbe. Ondor de zeilschepen komen voor 9 als vermiBt. Stoomschepen: 2 Duitsche, 3 Amerikaansche, 29 Engelsche, 1 Dcensch, 2 Fransche, 1 Neder landscb, 1 ItaJiaanscb, 2 Japannoescbe, 1 Noorsch en 2 Zweedscbe. By de stoomschepen komen 3 voor als vermist. Omtrent de ramp in het Kanaal wordt uit Londen nog aan de „N. R. Ct." gemeld: Een gruwelyke ramp verduistert onze Faaschdagen. Donderdag-middag vertrok uit Southampton het nieuwe dubbelschroef-stoom- schip „Stella", aan de Zuid-Westelyke Spoor- wegmaatschappy toebeboorende en in 1890 aan de Clyde gebouwd. De „Stella" had een wegens do Paaschvacautie zeor groot aantal passagiers aan boord voor een pleizierreisje naar Guernesey, vermoedeiyk ruim twee honderd menscben, met inbegrip van de 40 man der equipage. 's Middag* om 3 uren, toen de „Stella" de Kanaal-eilanden naderde, ontstond er plotse ling een dikke mist. Kapitein Beeks meende ten onrechte, dat by slechts met dunne novel- strooken te doen bad, en liet met volle kracht, achttien myl in het uur, doorstoomen, maar de mist W6rd steeds dikker en de kapitein en de eerste officier raakten blykbaar aan- zienlyk buiten den koers. Het scbip verdwaalde naar de gevaarlyke rotsen der Casquets, by Alderney; men kon op de „Stella" den misthoorn hooren, maar den hoogen vuurtoren met bet electrisch licht niet zien. Eensklaps liep de „Stella" op een blinde klip. De gezagvoerder liet met volle kracht achteruitstoomen, maar het waa te laat: de puntige bazaltriffcn hadden de kiel van het vaartuig opengereten. Binnen weinige minuten liep de „Stella" vol water, daarop kantelde zy in diep water, waarby do kotels Bprongen, het vernielings werk voltooiendde achtergebleven passagiers en leden der bemanning, ook de kapitein, kwamen om het leven. Er ontstond geon paniek, ondanks don omvang van de ramp; daaraan is het toe te schryven, dat het aantal slachtoffers niet nog grooter is. Binnen tien minuten werden zes booten uitgezet, waarin allereerst vrouwen en kiodersn plaats namen behalve enkels vrouwen, die verbasterd en biddend ala vastgenageld op het dek van de „Stella" bleven. De mannelijke passagiers bleven doolkalm en hielpen moedig de b»' velen van den kapitein uitvoeron. Van de andere draagbare, by het verlaten van bet schip uitgezette booten sloeg er een spoedig om, zoodat byna alle opvarenden verdronken, behalve enkele, die opgevischt werden door de overige booten. De geredden brachten een bangen nacht door op zee; twee booten zyn met 37 opvarenden gered door een mailboot van de Great Western, ds „Lynx", van Weymouth naar Guernesey onderweg, terwyl 40 andere geredden opgevischt werden door een nachtboot van den Zuidwester Spoorweg, de „Vera", en eon Fransche logger nog acht anderen opvisebte en te Cherbourg aan wal zette. Laatstgenoemden dankten hun redding aan ejn verhuiswagen, die op het dek van de „Stella" stond en waaraan zy zich vast klampten. Zy hadden 17 uren in een door hen bemachtigde boot rondgezworven en waren geheel uitgeput door honger en koude. Er waren 14 personen in de toot geweest, doch zes zyn na een vreeseiyk lyden gestorven en over boord geworpen. Het is niet onwaarschyniyk, dat meer menscben gered zyn. De „Honfleur", van den Zuidwester Spoorweg, is gaan zoeken on heeft de C-squets omgevaren, waarbU een paar booten opgevisebt werden; bet ls mogeiyk, dat nog menscben daarin gered zyn, ofschoon dat stryct met het feit, dat beiden gevuld waren met geld en juweelen en gemakkelyk moe te nemen artikeleo. By benadering wordt het getal der slacht offers op 100 geraamd, ongeveer overeen komend met het aantal vermisten. De ramp had plaats omstreeks 4 uren Donderdagmiddag. Volgens nadere berichten vreest men, dat niet alle vrouwen van de Stella" gered zyn. By bet eiland Alderney werden althans nog twoe vrouwenlyken opgevisebt, waarvan men niet weet wie zy zyn. By Dover is een Fransche visscbersechuit met zeven man vergaan. By Beacby Head werd de kolenboot „Heat- pool" in den grond geboord; slochts één man werd gered. By de bocht van St.-Bribes zyn overblijf selen aangespoeld van het Franscho stoom schip „Marécbal Lannes", dat Dinsdag van Swansea naar Nantes is vertrokken. Men vreest, dat het scbip met de ganscbe beman ning, 30 koppen, is vergaan. De „Bulgaria", do zwaar geteia- terde atoomer van de Hamburg-Amerika-iyn, is Zaterdag te Hamburg feesteiyk binnenga- baald. Twee salon'ooten met autoriteiten, den chef der keizerlyke marine admiraal Kütker als vertegenwoordiger des keizers, een generaal met talryk gevolg van officieren vertegen woordigende het leger, den Fruisischen gezant by de Vrystad, den voorzitter van de burger schap, den voorzitter van den raad van beheer der maatschappij, stoomden de boot te ge- moet zoodra zy in bet gezicht kwam en stapten aan boord. Kapitein Schml.t stond met zyn officieren op het tovendek van de „Bulgaria" en werd met hoezees begroet, waarna door verschillende autoriteiten harte- lyke woorden van welkom werden gesproken. Aan boord voerden nl. o. a. de Hamburgsche Senior Behrmann, admiraal Kötker, die de bemanning uit naam van den keizer verwol- komde, de Pruisische gezant graaf Wolff- Metternich en de directeur van de Lloyd Ballln, die dé officieren en manschappen in kennis stelde van de hun toegedachte onderscheidin gen en belooningen, het woord. Omringd door pleizhrbootjes stoomde bet vaartuig de ryk bevlagde haven binnen, met groote geestdrift begroet door een talryke menigte. Onder levendig gejuich en vrougdeschoten stapte de bemanning aan wal en begaf zy zich naar bet raadhuis, waar de officiéele ontvangst doat bet stedelyk bestuur plaats had. Deze feestelyke ontvaDgst werd besloten met een banket. Eerste huwelijksafkondiging van 2 April. H. H. Ter Meer jm. 27 j. en J. E. L. Maiaré jd. 31 j. N. J. Smit jm. 22 j. en S. A. Terpstra jd. 25 j. A. Van Lunsen jm. 24 j. en E. Mulder jd. 23 j. N. Verhoeff jm. 23 j. en C. H. Eradus ld. 23 j. J. Marks jm. 35 j. en L. Wagemans jd. 34 j. L. C. Honsen jm. 22 j. en M. Beij jd. 21 j. J. Van der Kamp jm. 24 j. en A. Van Snielct jd. 24 j. J. Van Booten jm. 30 j. en F. Do Water jd. 41 j. J. Brevoord jm. 26 j. cn G. Steeomao jd 30 j. H. J. Visser w. 33 j. e_n en M J. Siebers w. 32 j. W. Vreeken jm. 25 en A. Scheller jd. 30 j. P. B. Van der Weydert w. 39 j. en M. L. A. Sanders jd. 35 j. Do zaak Dreyfns-PIcqnart c. s. De „Figaro" beeft het openbaar maken va£ het dossier van het onderzoek van het Hof var; Cassatie voortgezet met het verboor vat luitenant kolonel Du Paty de Clam in de zit ting van de Crimineels Kamer van 12 Januari 1899. Deze heeft in 1894 dienst gedaan als „officier de police judiciaire" in de zaak-Dreyfus,' een functie, welke hy, volgens zyn verklaring, niet heeft begeerd, maar hem is opgelegd door generaal De BoisdelTre en welke by naar zyn bests weten en tot voldoening van zyn chefs heeft vervuld. In deze functie heeft hy een rapport opgemaakt, dat onmiddellyk na afloop van zyn onderzoek, in het laatst van October 1894, aan zyn chefe is overgelegd en niet, zooals de bladen hebben beweerd, den 15den October 1894, den dag der arrestatie van Dreyfus. „Er bestaat van my slechts één rapport," verklaart de heer Du Paty, „dat, hetwelk hier is voorgelezen; ik concludeerde niet tot ver volging van Dreyfus, daartoa achtte ik my niet gerechtigd, omdat my het hooren van getuigen verboden was, en ik ook de experts

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 2