N°. 11996 Dinsdag A.pril. A0. 1899 feze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. Een Paaschvacantie. LEIDSCH M&BLAD. PRIJS DEZER COUBAUTi Voor Lolden per 8 muanooo. f l.ia Pranco per poet1.40. Aftonderlijke Nommore 0.05. FRLJS DER ADVERTENTIÊIi i VaD 1-6 regels f l 06. Iedere regei meer f 0.17J. Groctera letters naar plaatsruimte - wordt f 0.06 berekend Voor het Incasseer&d bolton de stad Vierde Blad. Leiden, 1 April. By den heer A. W. Sythoff, albier, is verschenen de vyf-en-veertigste jaargang van „Sythoff's Adresboek voor den Nederlandscben Boekhandel en aanverwante vakken", een boekwerk, dat zich jaar op jaar uitbreidt en thans niet minder dan 422 bladzijden telt. Nog moer dan het vorige bevat dit adresboek tusschen den tekst* artistieke reclames en reproducties, advertenties van boekdrukkers, papierhandelaars, enz., die de groote practische waarde, dia het boek ontegenzeglijk heeft, zeer verhoogen. Toch hoeft deze nieuwe jaargang iets, dat hem onderscheidt van vorige: en wel een waardeerende biographie van den uitgever H. A. Kramers, het vorige jaar verscheiden, van de deskundigo hand des heeren R. Van der Meulen, alsmede een levensbeschrijving van den heer W. P. Van Stockum, den welbekenden Haagschen boekverkooper en auctionaris. Twee ongemeen fraaie portretten (photogravure van de firma L. Angerer, te Berlfin) luisteren deze artikelen op. "Wel is daardoor een eerste stap gezet op een pad, dat eigenaardige moeilijkheden kan biyken op te leveren, doch toe te juichen, valt, dat op een dergelijke wyze hulde wordt gebracht aan steunpilaren van den boekhandel, dat op die wijze hun nagedachtenis wordt geöerd. HaarlCrt In het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem is de tentoonstelling geopend van de collectie voorwerpeD, betrekking hebbende op onze Oost Incische Koloniën, die bestemd 'jt is voor de Parfische wereld-tentoonstelling in het jaar 1900. Met het oog op de onder - I zoekingen en nasporingen der laatste jaren -- naar de kostbare en kunstvolle monumenten der Hindoeperiode op Java, heeft de commissie het gelukkig denkbeeld gehad een Hindoe tempel, de Boroboroer, te exposeeren, een gobouw van 20 M. frontbreedte, 20 M. hoog en 12 M. diep, vervaardigd van hout on papierstuc. Deze tempel wordt tot museum ingericht. Twee woningen uit de Padangscbe bovenlanden rijk gepolychromeerd en met houtsnijwerk versierd, flankeeren hem; zij zijn tot tentoon stellingslokalen der Indische producten inge richt. De conservator van het museum, de heer E. Von Saher, vertoefde voor dit doel geruimen tijd in de binnenlanden van Java, waar by met veel moeiten en zorgen do modellen van duizenden kostbare zaken byeenbracht. Het stoomschip „Oengaran", van Bata via naar Rotterdam, passeerde 30 Maart Kaap Carvoeiro; de „Smeroe," van Ro.terdam naar Batavia, passeerde 29 Maart Ouessant; de „Soonda," vau Padang naar Amsterdam, pas seerde 29 Maart Aden; de. „Statendam" ver trok 30 Maart van Rotterdam naar Nieuw- York; de „Koning WillemT', van Amsterdam naar Batavia, vertrok 30 Maart van Genua. Boskoop. Gisteren had de aanbesteding plaats van de te stichten Tuinbouwschool met directeurswoning. Het werk werd gegund aan den heer W. Nederhorst, aannemer te Gouda, voor de som van f 13,043. Woubrugge. Voor kostelooze vaccinatie wordt de gelegenheid aangeboden, in het dorp, ten Raadhuizo, op Woensdag 5 April, 's nam. te halftwee, en te Hoogmade in het lokaal der openbare school, op Donderdag 6 April, 's voorm. te halftwaalf. Bodegraven. Den 24sten April a.s. zal het 50 jaren geleden zyn, dat A. Oudsboorn alhier, als timmermansknecht op denzelfden winkel werkzaam is. Zyn tegenwoor.ige patroon, de heer T. Scheer Tzn., en ook diens vader, by wien Oudshoorn als krullenjongen op den winkel kwam, hebben steeds den trouwen, yverigen en bekwamen knecht tot hun groot genoegen in hun dienst gehad. By de klanten van den heer Scheer staat OuJshoorn ook in een goed blaadje; als Janus by hen een kar weitje moet verrichten, weten zy, dat zy goed en net werk krygen. Adrianus Oudshoorn is uit een geslacht, dat men om zyn trouw in eere moet houden; zfjn vader heeft indertyd ook 50 jaren de familie Meurs, alhier, trouw en eerlijk ge diend, waarvoor by dan ook door het Nuts- departement met een medaille werd vereerd. Janus is een eenvoudig en volstrekt biet eerzuchtig man, maar een vurige wensch van hem ia het, een medaille voor 50 jarigen trouwen dienst van het Nut te verkrijgen, evenals zyn vader. Moge hy in zyn hoop niet teleurgesteld en de 24ste April voor hem een rechte feestdag worden; de man heeft het wel verdiend. Dinsdag 4 April, van des voormiddags negen uren tot des namiddags één uur, zal in het hotel „Van Haafton" alhier, de ver kiezing plaats hebben van een hoofdingeland en een hoofdingeland-plaatsvervanger in het 2de district vau het Groot Waterschap van Woerden. Na een ongeveer achtjarig verblijf als onderwyzer aan de Chr. school alhier, nam de heer R. A. Den Ouden Woensdag jl. afscheid van zijn leerlingen, die den beminden onder- wyzer als souvenir een gouden potloodhouder aanboden. Ook de onderwyzers en de leerlingen der Chr. normaalschool, waaraan eveneens de heer Den Ouden verbonden was, gaven hem een stoffeiyk biyk van waardeering. Den volgenden dag wer J de heer Den Ouden weder aangenaam verrast, toen hy afscheid nam van de zangvereeniging „Maarten Luther", waarvan by langen tyd directeur is geweest. Onder een gepaste toespraak werd hem namens de vereeniging een kostraar souvenir aan geboden. Den 4den April a. s. vertrekt de heer Den Ouden naaT zyn nieuwe standplaats in Zuid-Afrika. De commissie voor de herziening van de opbrengst dor belastbare eigondommen in het district Alfen heeft haar werkzaamheden in de gemeente Bodegraven aangevangen. Burgemeester en Wethouders van Bode graven zullen Donderdag 13 April a. s. en zoo noo'ig volgende dagen schouw houden over de slooten in de kom der gemeente. Haarlemmermeer. Het aantal kiezers, voorkomende op de vastgestelde kiezerslyst in deze gemeente, bedraagt: 1st© distr. 2do distr. 3d© dist. totaal Voord© Tweede Kamer 633 751 662 1951 Prov. Staten .633 760 CüQ 1948 den Gemeenteraad 463 642 492 1487 Rijnsburg. Op de door B. en Ws. ter visie gelegde kiezerslyst komen voor: 312 kiezers voor de Tweede Kamer, 312 kiezers voor de Provinciale Staten en 291 kiezers voor den Gemeenteraad. Roelof-Arendsveen. De wielryder6vereeni- ging „Het Stalen Ros", alhier, heeft haar eersten algemeenon clubtocht bepaald op Maandag 3 April. Vertrekkende 's nam. 1 uur van het lokaal Wagenaar, gaat do stoet langs Sassenheim, enz., tot Heemstede en terug. Tot commissaris is gekoz q de heer B. Ma- rinkelle. Ter-Aar. De heryk van maten en ge wichten zal in deze gemeente plaats hebbeu ten Gemeentehuize op Maandag den lsten Mei 1899 van 10 tot 12 uren en van 1 tot l'/2 uur voor de ykplichtigen uit Langeraar en van 1'/, tot 3 uren voor Aardam on Jaagpad. Den 2den Mei d. a. v. van 9'/2 tot 11 uur voor Korteraar en van 12 tot l'/2 uur voor de Kerkbuurt. Voorhout. By de in het café „De Bonte Koe" gehouden verkooping van de 29 lam meren der R.-K. Kerk, benevens 2 van een anderen eigenaar, werden deze alle aange kocht door den heer H. Romyn, albier, voor de som van f 730. Als Raadsleden zyn dit jaar aan de beurt van aftreding de heeren L. Hoogduin Wz., C. Prins Pz. en C. Westerheek. Wassenaar. Op de voorloopig vastgestelde kiezerslyst komen voor 482 kiezers voor de Twee Je Kamer der Staten Generaal, 482 kiezers voor de Provinciale Staten, terwyl het aantal voor den gemeenteraad 55 miuder bedraagt. De hoer C. Versteeg Jr. schoot deze week op zyn land, vanouds bekend onder den naam „Klein Azië", een vogel, welke hier geheel onbekend is. By nader onderzoek bleek het te zyn een griel (oeóicnemus crepi tans). Deze vogel behoort tot de orde der waadvogels en de familie der plevieren of kioviten en houdt zich voornameiyk op iu de duinen. De vogel ia door den hoer Versteeg ten geschenke aangeboden aan het museum van natuurlijke historie te Leiden. Noordwykerhout. In de maand Maart werd aan het hulppostkantoor alhier op de Rijks postspaarbank ingelegd f 495.24 in 15 inlagen. Terugbetaald werd f 1757, in 13 keeren. B. en Ws. hebben ter kennisse gebracht van de ingezeteneD, dat tor gemeente-secretarie kosteloos verkrygbaar zyn gesteld blanco verzoekschriften tot het bekomen van jacht en vischakten voor het a.s seizoen 1899/1900 en voor kostelooze vergunning tot uitoefening der visschery met één vischtuig en van buitengewone machtigingen tot bet schieten van konynen en ander schadeiyk gedierte. Katwyk. De voorloopig vastgestelde kiezers- lysten voor deze gemeente bevatten totaal 886 kiezers, allen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal en Provinciale Staten en 825 voor den Gemeenteraad. By koninklijk besluit, dd. 2 Maart jl. No. 42, is goedgekeurd de verorJening, regelende de heffing van een belasting wegens getouwde eigendommen, die zel7e of welker aanboorigheden aan openbare straten belanden, va8tgesteli door den Raad dezer gemeente, den 13den October des vorigen jaars. De strenge vorst der vorige week heeft ook hier ongetwyfeld voor de bloembollen- kweekers veel schade veroorzaakt. Al worden hier voornameiyk tulpen en narcissen geteeld, soorten oneindig sterker als de hyacint, de geweldige koude met de hagelbuien heeft ook cit gewas niet onaangetast gelaten. De schado zal zich ongetwyfeld niet alleen be palen tot de bloem, maar men vreest, dat ook de bollen wel, zy het dan ook in geringe mate, aangetast zullen zyn. Zoeterwoudc. Door den beer D. v. Oor it was by Ged. Staten bezwaar ingediend tegen zyn aanslag in den hoofdelyken omslag dezer ge meente voor het oienstjaar 1898. Ged. St. hebben besloten met handhaving van den aanslag van den heer D. v. O. voornoemd het daartegen ingebracht bezwaar ongegrond te verklaren. Door het hoofdbestuur der Nederl. Ver eeniging tot bescherming van dieren zyn de navolgende houders vau trekhonden in deze gemeente beloond, nl. G. Berk met een lsten prys groot f 8 en H. v. Haastrecht met een 2den prys groot f 5, voorzrker een buitenkansje voor beide personen. Het moet ook gezegd worden, dat beiie personen goed voor bun honden zorg dragen. Op 4 April a.s. des voormiddags te 11 uren zal een hoeveelheid ontplofbare stoffen, bestaande in buskruit, ouder behooriyk geleide vervoerd worden van het fort by Witricker- schans langs den Ryn en de Meerburgervaart naar het kruithuis te Delft, zoodat bet vervoer c'oor deze gemeente zal geschieden. Door P. v. Duuren, wonende ütrechtsche Jaagpad, gem. L iden, was zonder vergunning van het Gemeentebestuur alhier een slagery opgericht aan den Haagweg. Gebruik makende van de hun toegekende bevoegdheid by art. 21 der Hinderwet, hebben Burg. en Weths. den belanghebbende verboden de werkzaam heden ia zyn inrichting voort te zotten. Hedenmorgen te ongeveer acht uren geraakten paard en wagen en de drie per sonen, die in het voertuig zaten, langs hot Vlietpad te water, doordat het paard schrikte vau een hond, welke tegen hem blafte. Gelukkig mocht men met vereenigde krachten er in slagen, alles weer op het droge te brengen, zoodat de personen er met den schrik en een nat pak afkwamen. Op het erf van dr. W. J. C. Van Boudyk Bastiaanse zyn de ooievaars weder gearriveerd. Vit de „Staatscourant." Kon. besluiten: Met ingang van 16 Juni benoomd tot directeur vau het post- en telegraaf kantoor te Gouda, J. A. H. A. Jansen, thans hoofdcommies der posterijen; tot directeur van het postkantoor te Oisterwijk, D. J. Hofsommer, thans commies der posterijen vau de 2de klasse. Verlengd met een jaar de tijdelijke in-dienst- stelliog van don heer J. A. Bientje3 als directeur dor Rijkswerkinrichting te Veenhuizen No. 1. Benoomd tot burgemeester van Iersoke de heer J. Sinke Jzn. Benoemd met ingang van 1 April tot assistent aan het Nederlandsch Museum, de heer J. Kalff. Met ingang van 1 April is benoemd tot boek houder en kassier voor de comptabiliteit aan de Nederl. Staatscourant" en het .Staatsblad" de heor C. H. Küline, thans adjunct-commies bij die comp tabiliteit. Het toezicht op het geldelijk en admi nistratief beheer van dien boekhouder en kassier is opgedragen aan don heer G. W. Van Kempen, referendaris aan het Dep. vau Bionenlandsche Zaken. Min. beschikkingen. Op zijn verzoek eervol ont slag verleend aan M. J. Lafeber, als amanuensis bij de botanie aan de Rijksuniversiteit te Groningen. Met ingang van 1 April 1899, bij de comptabili teit en expeditie van de .Nederlandsche 8taats- courant" en het „Staatsblad" benoemd: tot eersten expediteur J. C. G. De Wit, thans expediteur; tot expediteur B. C. Van Werkhoven; tot klerk J. Jau9en. Arbeidsinspecties. De minister van w., h. en n. heeft bepaald, dat gedurende het aan den inspecteur van den arbeid H. W. E. Struve toegekend verlof van 1 April 1899 tot 1 Januari 1900, in do 3de arbeidsinspectie zal bovoegd zijn de inspecteur van den arbeid M. Raven, wien als standplaats wordt aangowezen '8-Gravenhage. Raad van State. Openbare vergadering van de afdeoling voor do gesehillcu van bestuur op Woensdag 5 April 1899, des voorm. te elf uren. Examens lager cn middelbaar onderwijs. De minister van binnenlandsche zaken brengt voorloopig ter kennis van belanghebbenden, dat iu 1899 de examens tor verkrijging van akten van bekwaamheid voor lager onderwijs in do Franscho taal zullen worden gehouden in de maand Augus tus, zoo noodig ook in het laatst van Juli, en dio voor middelbaar onderwijs in de maand December, zoo noodig aanvangende in het laatst van Novem ber, die voor do Engelscho en Hoogduitscho talen, zoowel voor het lager als voor het middelbaar onderwijs in de maand Augustus, zoo noodig aan vangende in het laatst van Juli; dio voor do gymuastiek, zoowol voor de akte lager onderwijs (vak 8), bedoeld in art. 65 der wet op hot lager onderwijs, afa voor het middelbaar onderwijs, in de maand Augustus, zoo noodig ook in September; die voor lager en middelbaar onderwijs in de land- en in de tuinbouwkunde on voor middelbaar onderwijs in de houtteelt in de maanden Juli en Augustus, zoo Doodig ook in September; die voor middelbaar onderwijs in hand- en recht lijnig teeken en de perspectief en die voor het boetseeren en voor lager onderwijs in handteeke- nen in de maanden Augustus en September en zoo noodig ook in October; die voor middelbaar onderwjjs in do wis- en natuurkundige wetenschappen, boekhouden, Neder- landsche taal en letterkunde, geschiedenis, aard rijkskunde, staathuishoudkunde en statistiek, staatsinrichting en schoonschrijven, zoomede dio voor lager onderwijs in de wiskunde, bodoeld in art. 65 der wet op het lager onderwijs, in de maanden November eu December. Het tydstip, waarop zij, die zich aan deze examens wenschen te onderwerpen zich daartoe zullen be- -hooren aan te melden, zal nader worden bekend gemaakt. Slot) Ook tante Rhoda had haar dichteriyk notitie boek voor den dag gebaüd, maar dit veroor zaakte me niet zooveel onrust: ze behoefde do voorwerpen, die ze beschreef, niet te aan schouwen, want de verheven ingeviDg kwam by haar van binnen. „Ik veronderstel, dat die mist wel zal optrekken, als het wat verder op den dag is," merkte tante Betsy aan; „snderszouden we evengoed in de stad hebben kunnen biyven." „Evengoed," herhaalde tante Rboda met een toornigen blik in de richting waar ik zat; „ik zou zeggen: tienduizendmaal beter; niets dan het zeldzaamste natuurschoon kan ons schadeloos stellen voor 3l de onaange naamheden, die wy hier al hebben moeten ondervinden." Tante Rachel mompelde iets, waarvan ik alleen het woord „onbetamelyk" verstond. Ik vermoed, dat het in verband stond met haar verloren schoen. Ik had do onhandigheid voor te stellen, om, in afwachting, dat de mist optrok, een wandeling langs het strand te doen. Dit strand bestond geheel uit groote ronde steenon, en iiverde niets op, dat eenigszins merkwaardig was; myn tantes begonnen dan ook al hoel spoedig te klagen, dat het loopen over deze êteenen haar voeten pijn deed en dat ze maar lisver wildon terugkeeren. Ik stelde nu een landelyke wandeling voor. Ongelukkig echter was er geen weg, die uit Ripstone leidde, of hy ging bergop, en overal, waar de grond zich een twintig voet boven de oppervlakte van de zee verhief, hing de mist. 's Middags om twaalf uren was hy nog even dik als 's morgens. "We doorkruisten in die Paasch vacantie een groot gedeelte van den omtrek, maar we zagen nimmer meer dan een paar el er van te golyk. De tweede dag was evenals de eerste, er was geen regen de inwoners van Ripstone verheugden zich er in, dat ze altyd weiöig regen hadden maar er waren ook geen klippen te zien. Te beproeven ze te beklimmen op gevaar af van telkens over onzichtbare hinderpalen te struikelen, was een onmogelyk- beid. Myn drie tantos waren letteriyk wanhopig. Tante Betsy's sierlyke toiletten waren in zulk een omgeving geheel zonder waarde; voor een oogenblik slechts konden zy den voorby- ganger verrukken; zy schitterde gedurende enkele seconden en werd dan volkomen on zichtbaar een echte neveljonkvrouw. Tante Rhoda begon langzamerhand in te zien, dat ze, helaas, haar ptan zou moeten opgeven in onsterflyko verzen de schoonheden te boschry- ven, die ze niet aanschouwd had, en waarvan we wisten, dat zy ze nooit aanschouwd had indien slechts een zweem van een dezer „door blood gekleurde klippen" zich aan ons bad gelio7en te vertoonen, zou het voor het oog van haar genie voldoende zyn geweest; maar dit was geen enkele maal het geval. Er bestonden photographieén van in de stad, maar hoe iemand in staat geweest is die te verkrygen, begryp ik niet. Da weten schap heeft in de laatste jaren groote vor deringen gemaakt, en er is een manier van photographeeren, die „la manièro instantanée" genoemd wordt, waaraan ze misschien haar ontstaan te danken hebben. Nu het origineel ons ontzegd werd, opperde ik tegenover tante Rhoda het denkbeeld om de bewuste ode aan do photograpbie te wyden, maar myn voorstel maakte haar alloen boos. Wat tante Rachel betrof, deze zat uren lang op .de bank met drie pooten, met haar schetsboek in de hand, in afwachting van een gunstig oogenblik maar ze wachtte 8tesd8 tevergeefs. Door de aanhoudende aanmerkingen myner reisgenooten geprikkeld, trachtte ik te weten te komen wat de inwoners van den staat van zaken dachten, en informeerde links en rechts of de klippen altyd of slechts tydelyk onzicht baar waren. De antwoorden, die ik ontving, waren vry tegenstrydig: „Soms ziet men ze, soms ziet men zo niet," zei or een. „Myn goede vriend," antwoordde ik, „ik behoef niet te vragen wanneer men ze niet ziet, maar wanneer zyn ze wel zichtbaar?" „'t Is onmogelyk te zeggen," zeide hy. De atmosfeer van de plaats had biykbaar een nadeeligen invloed op 's mans intelligentie uitgeoefend. Een ander zeide: ,'t Is de tyd van het jaar. Als ge in het midden van den zomer wilt terugkomen, zult ge de klippen heel waarschyniyk ten minste wel zien." Ik bedankte hem, maar in het diepst van myn ziol was ik overtuigd, dat een dergeiyk vooruitzicht niet in staat zou wezen me ooit naar Ripstone te doen terugkeeren. Een derde verzekerde me, dat hy een ge loofwaardig man kende, die de klippen wel eens gezien had, hoewel by ze zelf nooit met eenige duidelykheid had aanschouwd. „En hoe lang is u alhier gelogeerd vroeg ik. „Gelogeerd, meneer? Ik woon bier, ik ben de predikant." Welke gebrokon die man als geestelyke ook moge gebad hebben, zeker is het, dat het hem niet aan geloof kan hebben gehaperd. Ik voel me als verplicht te zeggen, dat er één man was, die de zaak met moer ernst behandelde dan de overigon en die plechtig verklaarde, dat hy, hoewel zelf een inwoner van de plaats, nooit van zulk een mist rondom de klippen getuige was geweest; het was inderdaad hoogst exceptioneel en wonder- ïyk, en we konden er vast en zeker op reke nen, dat de mist den volgenden dag zou op getrokken zyn. Maar deze man was de eigenaar van ons logement. Den zssden dag verlieten we Ripstone in zeer mismoedige en verslagen stemming, nadat myn drie tantes al de verbazing en de ver ontwaardiging, die haar nog restte, over de ongelooflyk hooge logementsrekeniog had den uitgestort. Tot my zeiden zy niet veel by het heengaan, alleen richtte tante Rachel op satiri8chen toon do opmerking tot me, dat het een mooie plaats was, waar ik myn tantes „heengebracht had." Ik wist wat zo omtreDt my dachten en droeg zorg buiten op den omnibus een plaats te zoeken. Deze acht myien ten minste zou ik my kunnen ver beelden een vry man te zyn, en trachten te vergeten wat me in de toekomst nog wachtte. Op dezelfde bank als ik zat een heer met een ernstig, somber uiteriyk, die tot gedachten- wisseling scheen geneigd te zyn. Toen we onzen tocht halfweg volbracht hadden, begon de mist opeens op te trekken. Binnen eenige oogenblikken werd een vry groot gedeelte van den omtrek aan weerskanten duideiyk zichtbaar, en ik kreeg een zweem van een der klippen te zien. Met een kreet van ver rukking klopte ik met myn parapluie togen bet raampje van den omnibus, om do aan dacht myner tantes op te wekken. „Ge behoeft u niet zoo te verheugen, jonge man," zeide myn medepassagier op een toon van verwyt; „'t is een slecht teeken." „Lieve hemel l" riep ik uit, „boe dat?" Hy keok zoo ernstig, dat ik niet anders dacht of hy had een of andere enorme zwa righeid op het oog. „Wel, als er een van die klippen te Ripstone zichtbaar wordt, hebben we een maand regen te wachten." Tante Betsy hoorde wat hy zeide. 't Is myn beste overtuiging, dat ons uit stapje in die Paaschvacantie, aan welks tegen spoeden ik even onschuldig ben als gy, waarde lezer, myn verwachtingen voor de toekomst vorydeld heeft. Ik herinner me hoe, op de thuisreis, myn oog achtereenvolgens rustte op de gelaatstrekken myner drie tantes, eQ hoe de uitdrukking, die ik er op las, de somberste vermoedens bij mij deed ontwaken welke vermoedens, helaas, later bleken, maar al te gogrond te zyn geweest.

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 13