Vereeniging, die juist in de zich uitbreidende handelsbeweging op China en Japan een ruim en vruchtbaar arbeidsveld vindt, niet in te krimpeD, is versterking der inkomsten noodig. Spreker herinnerde daarbij aan hetgeen de Minister van Waterstaat over bet Rijkssubsidie van dose Yereeniging in de Eerste Kamer had gezegd, ten bl(jke, dat, indien particulieren de Yereeniging krachtig steunen, ook op ruimer bijdrage van het Rljk'mag worden gerekend. De bij het jaarverslag verzonden circulaire heeft reeds bet toetreden van nieuwe leden en begunstigers ten gevolge gehad, maar het blijft hoogst wenschelijk, dat dit goede voor beeld door velen worde gevolgd. Het stoomschip „Admiral" vertrok 27 Maart van Delagoa-Baai naar Mozambique; de „Ardjoeno", van Rotterdam naar Java, arriveerde 28 Maart te Fort-Said; de „Edam" arriveerde 29 Maart van Nieuw-York te Rotterdam; de „Pomona" arriveerde 28 Maart van Amsterdam te Aarhuus; de „Smeroe", van Rotterdam naar Java, vertrok 28 Maart van Southampton. Alkeinado. Yoor deze gemeente is de herijk van maten en gewichten bepaald op 24, 25 en 26 April e.k. en wel als volgt: te ROp to et erin g voor de \jkplichtigen uit Rüp- wetering, ten huize van Zoetemelk, op 24 April van 's voorm. Ö'/j ll'/a uren, en voor die uit Oud-Ade en Kaag van's voorm. II1/,— 12 uren; te RoelofArendsveen, ten huize van Wagenaar, voor het noordelijk deel tusscben Wagenaar en Marinkelle, op 24 April /in '8 nam. 2 4 uren, en op 25 April van '8 voorm. 8 10 uren, en voor het zuidelijk deel van af Wagenaar tot de zuhpunt van het dorp op 25 April van 's voorm. 10 12 jn van 'snam. 13 uren te O ad e-Wetering ten huize van P. J. B. Cozijn, voor Oude- Wetering op 26 April van 's voorm. 8 12 on '8 nam. 1 3 uren, voor Nieuwe-Wetering van 'snam. 3 4'/j u. en voor Leimuicen (voor zoover die wonen vlak aan Oude-Wete- ring) van 'snam. 4'/, 5 uren. Het aantal kiesgerechtigden voor de Tweede Kamer, dat hier in 1898 610 beliep, bedraagt nu 692. 62 worden er van de !\jst afgevoerd, terwijl 44 voor het eerst op de kiezerslijst zyn gebracht, en hun aantal mitsaien met 18 verminderde. Van deze 592 ontleenen hun kiesrecht wegens: betaalde belasting 458, huur van een buis 51, loon 73, (waarbij 24 inwonende zoons), pensioen 1, inleg Rijks postspaarbank 7, examen 2. De bior geheven wordende hoofdelijke omslag is in verband met andere gemeenten laag te noemen; ongeveer f 2600 voor 1899 op een zielental van 4395. Het maximum, dat goheven kan worden, beloopt f 6600. Haarlemmermeer. Op Donderdag 6 April a. s., van 's voorm. 11 tot'snam. 3 uren, heeft een verkiezing plaats van een hoofd ingeland en een hoofoingeland plaatsvervanger voor het 7de district van het hoogheemraad schap Rijnland, hoofdplaats Leeghwater, tot aanvulling van de vacature, die met 1 Juni a. 8. zal ontstaan door aftrediDg van den heer jbr. J. B. Van Merlen als hoofdingeland, en van die, ontstaan door het genomen ont slag van den heer R. W. J. C. Van den Wall Bike als hoofdingeland-plaatsvervanger. Het aantal stemgerechtigden bedraagt 200, die 943 stemmen kunnen uitbrengen. Den 27sten Maart hebben de ooievaars hun nest weder betrokken by den landbouwer Joh. Bakker, te Abbenes, gemeente Haar lemmermeer, d. i. zeven dagen later dan in het vorige jaar. Sussonheim. Op de kiezerslijst dezer ge meente komen voor 296 namen, hetgeen voor 1898 bedroeg 295. Opgebracht zijn 35 kiezers, terwijl afgevoerd werden 34 namen. Valkenburg. Gisteren arriveerde bier op „Welgelegen" de lentebode, de ooievaar. Wel kwam hy laat dit jaar, doch beter laat dan in het geheel niet. Voor den nieuwen cursus, welke mot 1 April op de openbare school aanvangt, zyn ingeschreven 23 kinderen, waaronder niet minder dan 16 meisjes en slechts 7 jongens. Zocterwoude. Door Ged. Staten is conform de aanvrage beschikt op het vorzoek van het bostuur der byzondere scholen in deze gemeente ter bekoming der Ryksbydrage, bedoeld by art. 54 bis der lager-onderwys-wet, en de Ryksbydrage over 1898 bepaald op f 900. Op 5, 6 en 7 April a.s. zal ln deze ge meente de gelegenheid zyn opengesteld tot kostelooze inenting en herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe ten huize van den gemeente geneesheer op voornoemde dagen tusscben 8 en 9 u. voorm. aanmelden, onder overlegging van een geboortobewys, dat kos teloos ter secretarie verkrygbaar is. Door den Burgemeester is een openbare vergadering van den Raad dezer gemeente belegd tegen Dinsdag 4 April a.s., des voorm. te balfelf. De agenda bevat: lo. Ingekomen stukken. 2o. Beöediging en installatie van den beer J. v. Teyiingen. 3o. Mededeelingen. Zegwaard. Ter aanvulling en verbetering van het bericht in een vorig nummer diene het volgende: Reeds langen tyd was in deze gemeente de wenscbeiykheid uitgesproken naar een jongelingsvereeniging van Hervormde zyde, doch bet was altyd by wenschen ge bleven, totdat in het begin dezer maand een tweetal jongelieden pogingen in het werk stelden om een Yereeniging op te richten. Den 12den Maart werd daartoe een vergadering gehouden in de Christelijke school en de zaak in het breeie besproken, hetgeen ten gevolge had, dat denzelfden avond eeD jonge- li»gsvereenigiog der Ned.-Herv, Kerk werd opgericht, aanvankelyk met 23 leden. In de vergadering van 19 Maart d. a. v. werd oen bestuur gekozen en wel de volgende heeren: J. P. Deinum, voorzitter; H. J. Nailta, vice- voorzitter; A. Van Beek, secretaris; E. B. Leeman, penningmeester, en S. J. Le Poole, plaatsvervanger, welke allen do benoeming hebben aanvaard. Inmiddels is het aantal leden uitgebreid en geklommen tot 32, terwyi op dit oogenblik 39 begunstigers zyn aangesloten. Het voor- loopig vergaderlokaal is do Consistorie der Ned.-Herv. Kerk, hopende, dat heeren kerk voogden de welwillendheid zullen hebben bun goedkeuring te verleenen, dat zeer ge schikte lokaal voortaan als vergaderplaats te mogen gebruiken. De jeugdige vereenigiog draagt den naam van „De Preuiker" en zA zich aansluiten by het Nederlandsch Jongelingsverbond, gevostigd te Amsterdam. Uit de „Staatscourant." Bij Kon. besluit ie benoemd tot griffier bg het kantongerecht te Zwolle, mr. F A. baron Van Ittersum, thans griffier bij hot kantongerecht te Ridderkerk. Benoemd is tot Raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam, mr. F. A. Van Leeuwen thans rechter in de arrondissements-rechtbank te Utrecht. Benoemd tot opzichter b(j den bouw der Rijks- mtJseum-gflboQwen te Amsterdam, J. Van Tette rode, thans ti.idelyk opzichter bij dien bouw. By de Koninklyke Nederlandscne Marine-reserve: a. bevorderd tot luitenant ter zee der 2de klasse, de adelborsten der 1ste klasse B. C. Van Wal raven, W. A. Beijer en J. A. Beckering Vinckers, en tot adelborst der lste klasse, de buitengewone adelborsten J. R. Scholten, G. Kruyt en J. K. Lieu- wen; b. benoemd tot buitengewoon adelborst de heeren H. W. Weasels, H. J. M. Kuymans, S. A. Van Oven en J. Van Ewnk. Aan den gepensionneeraen opzichter van politie by 's Ryks werf te Amsterdam C. J. Keyzer, de zilveren eeremedaille der orde van Oranje-Nassau toegekend. Aan den ontvanger der directe belastingen en accijnzen jhr. C. W. Von Weiier, te Gonda, op zjju verzoek, eervol ontslag verleend uit 'e Rijks dienst, behoudens aanspraak op pensioen en onder dankbetuiging Yoor de trouwe diensten gedurende meer dan 50 jaren aan den lande bewozen. Gemengd Nieuws. Den laten April zal h*t25jaren geleden zün, dat K. F. C. De Bazel, bode aan het Dep. van Marine, werd aangesteld als vaste knecht. Vier jaren later werd hy tot bode benoemd. Als zoodanig doet hy thans dienst by den Secretaris-Generaal. De Bazel trad op 16-jarigen leeftijd als scheepsjongen in dienst by de Kon. Ned. Marine en verliet na 10 jaren den dienst als onderofficier. Voor zyn moedig gedrag by de oxpeditie ter kust van Guinea in de jaren 1869 - 70 werd hy benoemd tot ridder der Militaire Willemsorde 4de kl. Ook ontving hy het Eereteeken voor belangryke Krygsver- riebtingen en de bronzen medaille voor 12 jaren trouwen dienst. De termfin van gevangenhouding van het jongemensch, verdacht van den diefstal op den Loosduinschen weg, ten huize van de weduwe Roos, is verlengd. Do beide gearresteerde inbrekers op de Noord-Blaak te Rotterdam zyn de 18 jarige Kries aldaar en de 25-jarige Faas nit Amsterdam. Beiden zyn ter heschikkiog der justitie naar de strafgevangenis overgebracht. In een straatriool in de Zand- straat te Rotterdam zyn een aantal penne- messen en radeermessen opgevisebt, afkomstig van de inbraak aan de Zwarte Hondstraat aldaar. Maandagavond is te Rotterdam de 67-jarige F. C. R-, wonende op den Scbiedamscben dyk, in de Lenvehaven ge vallen. Hu werd door schippers gered en thuis gebracht. Gisterochtend ia hy aan de gevolgen overleden. Uit het krankzinnigengeaticht .Het St.-Joris-Gasthuis", te Delft, aan den Kanaalweg, wist Maandagmiddag een ver pleegde te ontsnappen; achtervolgd, sprong by in de Provinciale Vaart en zwom dit breede water over. Inmiddels hadden eenlge verplegers uit het gesticht een wagen genomen en waren daar mede omgereden, zoodat de verpleegde spoedig weder in het gesticht terug waB. Eindeiyk schynt de vervolging van Troelstra wegens beleediging van den Leeuwarder officier van justitie dan toch voortgang te zullen hebben. Troelstra is nameiyk gedagvaard en Zaterdag weder voor den rechter commissaris geweest. (3.-D.) De feestcommissie van de Passage tydens do inhuldigingsfeesten te Rotterdam heeft de Passagebewoners opgeroepen tot een vergadering, de volgende week te houden, om te spreken over een eventueels versiering van de Passage by het bezoek van de Koniogin. De rechter 1 n h e t eorat e k an ton te Amsterdam deed gisteren uitspraak in bet reeds vermelde geding tusschen prof. mr. Treub es de Amsterdamsche IJsclub, loopende over vordering van contributie, en stelde de Club in het geiyk, haar haar vordering toewyzende. Toen de politieagent H. Spier gisternacht om balfvier op de Noordblaak te Rotterdam surveilleerde, zag hy daar twee mannen verdacht rondscharrelen. Onmiddeliyk stelde by zich toen verdekt op in een der op de Noordblaak uitkomende stegen, van waar hy de mannen kon bespieden. Eensklaps zag hy hen in een huis verdwynen; later bleek hem dit de kruidenierswinkel van de heeren Van Schaick Baljon, op No. 79, te zyn. Zy hadden de deur van dien winkel gewoon weg ingeloopen en waren daarop naar binnen ge drongen. De agent trok nu de deur dicht, vatte daar voor post en floot alarm, waarop weldra ander* politieagenten te hulp kwamen. Nu ging ook de politie den winkel binnen, en zij vond achter de toonbank weggescholen de twee mannen, die Spier herkende als degenen, die hy daar in had zien gaan. Zy worden te voorschyn gehaald en naar het bureel in de Pauwensteeg gebracht, waar beiden in bewa ring gesteld zyn. Het zyn twee mannen van 18 en 22 jaar, niet onbekend ty de politie. By een onderzoek, dat In den winkel ingesteld werd, bleek voorts, dat zy een toonbanklade opengebroken on eenig klein geld daaruit gestolen hadden. Ook aan een andere lade waren sporen van inbraak zichtbaar. Voor bot openbreken hebben zy zich waarschynlyk bediend van een in den winkel aanwezig yzer. (N. R. C.) Naar het .Hblad" verneemt, zyn in den laatsten tyd, vooral in htt Zuiden des Unie, doch ook te Rotterdam en een enkele maal te Amsterdam, valecho biljetten van f 25 aangetroffen. In weerwil van tal van afwykingen in de byzonderheden, komt de gravure oler biljetten vrywel met die der echte overeen. De valschheid is evenwel gemakkeiyk te ODtdekken aan het sterk glimmend papier, dat vetachtig voelt, en aan de nabootsing van het watermerk aan de keerzyde van het biljet. Opmerkeiyk is het ook weder by deze biljetten, dat in den afdruk der bepaling van het Wetboek van Strafrecht een drukfout voorkomt. In vroegere valsche biljetten las men: „gefangenla", in deze staat .gevangen nis". Het schynt wel of de graveur by het bewerken van dis strafbedreiging steeds zenuwachtig wordt Men moldt ui t S t. M a ar t en d y k aan de ,N. R. Crt.": In den nacht van Zaterdag op Zondag werd, omstreeks 1 uur, onder deze gemeente het gezin van den landbouwer Jobs. Noom Az. uit den slaap gewekt door een geklop op de voordeur en den eisch om geld, met bedrei ging anders de hofstede In brand te zullen eteken. Er waren S personen, en hun elecb was f 5 per hoofd. De familie Noom was aanvankelyk hevig ontsteld, en op aandringen van zyn vrouw stelde Noom hun f 7.50 ter hand, waarna zy aftrokken sn hun afdreigings- werk voortzetten op de hofstede van J. W. Scherpenisse, eveneens ODder deze gemeente, waar zy te ongeveer 2 uren aankwamen en hnn eisch herbaalden. Deze stelde hun een gulden ter hand, wat zy zeker wel wat weinig vonden, althans later kwamen zy nog eens terug, doch toen zy den knecht nog buiten op de hoeve bemerkten, zagen zy van bun voornemen af en gingen huns weegs. De burgemeester en de politie namen heden 3 personen nit deze gemeente in verhoor, die op bedoelden avond wat veel eedronken had den en dienvolgens nog laat op de been waren; doch voor zoover bekend is, leidde dit onder zoek nog tot geen voldoend resultaat. Uit De Ryp wordt geschreven aan de „Tel.": Er is bier weer eens brand geweest. Het was ook alweer een jaar geleden sedert den laatsten keer. Maandagavond 11 uren sloegen de vlammen uit de bakkery van Mesman. De groote vonkenregen, die zich van uit het brandende perceel verspreidde, deed gegrondo vrees ontstaan voor de belendende woningen. Het Is gelukkig nog beter afgeloopen dan het zich eerst liet aanzien. Het aangrenzende hnis is boven geheel uitgebrand en bet tegenover staande sterk geblakerd, terwyi de bakkery geheel is afgebrand. In één opzicht Is bet gelukkig, dat de ramp juist op dezen dag gebeurde, want beden, Dinsdagavond, zullen de vroede mannen van onzen gemeenteraad juist beraadslagen over een nieuwe verordening op de brandweer. Wat men van plan is te verordenen is een diep geheim. De burgers van onze plaats zullen misschien van avond daaromtrent warden ingelicht, als er ten minste geen zitting met gesloten deuren wordt gehouden. Nu, er valt wel het een en ander te verbeteren, dat staat vast. In menig opzicht toch leven wy hier nog als in den goeden ouden tyd, die in het boek Richteren wordt beschreven, toen ,ieder deed wat recht was ln zyn oogen." Te Mussel (Gr.) heerscht een zeer kwaadaardige kinderziekte, die reeds veel huisgezinnen in rouw gedompeld heeft. De verschynselen dezer ziekte komen veel overeen met croup. Te Winschoten hebben de echte lieden Pieter Kuiper en Elisabeth E. Hekema Dinsdag j 1. op feestelyke wyze bun 60-jarig huweiyk gevierd. De belangstelling der inge zetenen was groot. Kuiper is de oudste In woner van Winschoten en denkelyk de oudste gepeneionneerde commies van geheelNederland. Hy werd in 1804 te Wlnecboten geboren. Een wraakneming. - De corres pondent van bet „Hbl." te 'e-Hertogenbosch schrijft: „Veel koffiehuizen, die, evenals op andere plaatsen, vroeger geen toegang verleenden aan militairen onder den rang van onderofficier, hebben, na invoering van den persooniyken dienstplicht, dit verbod opgeheven. Tot deze be hoort een der fraaiste en drukst bezochte café's op de Markt, waar echter de onderofficieren zich reeds lang beklaagden over een min heuscho behandeling. Toen nu Zondag om twaalf uren dit café voor alle militairen openstond, kwam ongeveer anderhalve compagnie soldaten, met de korpo raals aan bet hoofd, het café binnen en nam het geheel in bezit, zoédat voor gewone be zoekers geen plaatsje overbleefelke soldaat bad een dubbeltje ontvangen voor een ver snapering, benevens een sigaar, zoodat weldra de zaal in een rookhal veranderd was. Het publiek buiten amuseerde zich zeer met deze humoristische wraakoefening vooral toen om twee uren de compagnie weder aantrad en naar de kazerne marebeerdo. Tot eer van den koffiehuisbouder moet gezegd worden, dathy geen het minste ongenoegen liet blyken en zyn gasten.met de meeste voorkomendheid liet bedienen. Gistermorgen had op de Zui- derzee, in de nabyheid van het eiland Urk, een treurig ongeluk plaats. By het neerzetteD van het zwaard sloeg do visscher Jb. Kamper, varende op het vlsschersvaartuigje U K. 208, over boord. Pogingen tot redding mislukten. De ongelukkige laat een vrouw en vier kin deren in kommervolle omstandigheden achter. Op bet Sneeker moer by Terborne is een 17-jarige schippersknecht door de fok over boord geslagen en verdronken. De FranscheAfrika-relzigerMizon, bekend door zyn tochten langs don Niger en de Benoewe, Is te Zanzibar overleden. De heer Mlzon was op weg naar de Somali- kust, waarvan by tot gouverneur was be noemd. Te Fremantle, in Anstralié, is een werkstaking der dokwerkers uitgebroken. De „Karlsruhe" van de „Norddeutscbe Lioyd" moest de reis naar Adelaide voortzetten zonder haar lading te kunnen losaen. In spoorwegkringen te Montreal wordt verteld, dat de dreigende tarievenoorlog voorkomen is, nadat In een vergadering van de betrokken spoorwegbeBturen een overeen komst tot stand is gekomen. Uit Hannover, de R y n p r o vi n cie, Sllezié, Oost- en West-Pruisen komen berichten over vorst en sneeuw en over stremmingen in het verkeer, die er het gevolg van zyn geweest. Uit Eydtkuhnen, in Pruisen, schreef een lezer aan 't „Berliner Tageblatt": „Den 25stsn Maart hadden we hier 's ochtends 11° C. vorst, 'e middags 4.6° C. vorst; een moolo lente 1" In Berlyn heeft het Zondag zwaar ge sneeuwd en ging bet laat op den middag dooien, zoodat man 's avonds door de modder moest waden. KECLAHEI, a 25 Cents per regel. ZIJDEN BA1IAIT 7* Cta. tot ƒ14.65 p. Met., zooals zwart, wit en ge kleurd. „HenBeberg-ZUde" van 45 Cts. tot f 14.65 p. Met., glad, gestreept, gekarteld, gestippeld, Damast, enz., (pl. m. 240 versch. qualit. en 2000 versch. kleuren, teekeningen, enz.) franco en vrU van Invoerrechten thuis. Monsters omgaand. Dubb. briefporto n. Zwitserland. O. UENKEBHBO's Zydeafabrleken (K.U.K. Hofl.) Züricb. 2542 10 Eorlreiyire Berichten. Bodegraven. Op Goeden Vrydag, des avonds te halfzeven, zullen alhier in de Hervormde Kerk de nieuwe lidmaten worden bevestigd door ds. J. G. Verhoef!. Cp den- zelfden dag en betzelfde uur is er in de Lutbersche Gemeente bediening van het H. Avondmaal door ds. J. L. F. De Meyere. Oude-Wetering. Ned.-Herv. Gem. Goede Vrijdag, 's avonds te halfzeven, de heer A. Van der Spiegel, godsdienstonderwyzer te Abbenes. Valkenburg. Ned.-Herv. Gem. late Paaschdag. Des voorm. te tien uren en des avonds te halfzeven ds. J. Koek. 2de Paasch dag. Des voorm. te tien uren ds. J. Koek. Woubrugge. Geref. Gem. GoedeVrpdag, '■avonds te halfzeven, Leerrede lezen. Zondag (lste Paaschdag) voorm. tien uren, en 's avonds halfzeven de beer H. P. M. De Walls, theol. stud, te Kampon. Maandag (2den Paaschdag) 'i voorm. tien nren dezelfde. Ryn8burg. Ned.-Herv. Gem. Goede Vry dag. 's Morgens te halftien ds. H. v. Druten. Gereform. Gem. 's Avonds te halfzeven ds. Renkema. BUITENLAND. Frankryk. Senator Trarioux hoeft de Fransche Regee- ring geïnterpelleerd over de merkwaardige wyze, waarop zy de Liga's en in het byzonder den „Bond voor do Rechten van den Mensch", vervolgt. De heer Trarieux wees er op, dat het niet aangaat een secretaris, een penning meester, twee vice-presidenten te vervolgen, maar den president ongemoeid te laten, waarop minister Lebret niet veel kon antwoorden. Hy legde uit, dat de Regeering slechts een vervolging tegen een paar bestuursleden had ingesteld, omdat by een veroordeeling van dezen de Bond opgeheven kon worden. Waarom zy daarvoor dan niet ln de eerste plaats den president hadden uitgekozen, zeide beer Lebret niet en de heer Trarieux vroeg niet meer, zoodat het incident na dit onbevredigende antwoord gesloten werd verklaard. De Senaat heeft uit het door de Kamer aangenomen wetsontwerp tot toekenning van twee nieuwe voorioopige twaalfden de posten geschrapt, door de verschillende ministeries aangevraagd voor deelneming aan de wereli- tentoonstelling. Men denkt, dat de Kamer deze posten wel weer zal herstellen, en het 1 s de vraag of de Senaat ze dan ten tweeden male zal ver werpen en het tot een conflict laten komen. De Kamer heeft een krediet van 460,000 fr. toegestaan voor bulpverleenlng aan de slacht- off.rs van overstroomingen, hagel, storm, brand enz. van de laatsto dagen. De senator Fabre heeft een aanklacht wegen6 laster tegen de „Li re Parole" Inge diend, op grond van de scbandeiyke praatjes over zyn dronkenschap, door dat blad ver spreid, nadat hy onwel was geworden op de tribune van den Senaat. Dultmhlaad. Het etandbeeld voor Richard Wagner te Berlyn, waarvoor bet noodlge geld nu byeen is, zal in den „Tbiergarten" aan de Goud- viaschenkom komen te staan. Keizer Wil helm beeft deze plaats aangewezen. Later zal deze plek, door de oprichting ook van 8tandbeeldon van Mozart en andere com ponisten, tot een plaats gewyd aan musici Wor.en gemaakt. Voor het standbeeld wordt geen alge meens wedatryd gehouden. Zeven beeld houwers zullen worden nitgenoodigd bun ontwerpen in te zenden. In de laatste weken zyn niet minder dan 24 vreemdelingen uit Elzas-Lotbaringen gezet. Onder deze vreemdelingen zyn 8 Franscben, 6 Zwitsers, 3 Italianen, 2 Oostenrykers, 1 Rus en 1 Hollander. De rijkskanselier prins Hohenlohe wordt den 31sten Maart tachtig jaar. Om al te ver moeiende eer- en buldebetooningen te ver- myden, is by gisteren reeds uit Beriyn naar Baden-Baden vertrokken, om zyn verjaardag in den besloten kring van zyn familie te vieren. Het sociaal democratische lid van den Ryksdag Alfred Agater, ole eenlge wekeq geleden wegens vervolgingswaanzin naar eeq gesticht was gebracht, is thans als genezer ontslagen. Itw.ll 8. Het Italiaansche pantserscbip „Stromboll,* met admiraal Grenst aan boord, is naar China vertrokken. Turatl en De Andreis, die zich nog H do gevangenlB bevinden wegens deelneming aan den opstand te Milaan in 1898, zyn tot deputatie verkozen, de eerste te Milaan, d« tweede te Ravenna, zonder tegencandldaten. BelglS. Eenige weken geleden werd te Brussel een circulaire door eenige Nederlanders verzonden, bevattende do uitnoodiging, mede te werken om er een socièteit op te richten, en 20 Maart had er de vergadering plaats, waar een dertig tal landgenooten aanwezig was en een vijf tiental toetredingen per brief was aange kondigd. Na gedachtenwisseling werd besloten tot oprichting der sociëteit de „Hollandsche Club". Het voorloopig comité werd gekozen tot voor-, loopig bestuur met toevoeging van drie heeren. Een vyitigtal leden trad toe. Den laten April zullen ae lokalon g< opend worden: Place Broucbére 15, lste étige. De Koning der Belgen heeft aan bet aanstaande Nederlandsche Taal- en Letter kundig Congres zyn bescherming verleend. Thans zullen ook stapp n aangewend wor den by Koningin Wilhelmina en President Kröger, om dezelfde gunst te bekomen. De beer P. Van Wetter, rector, en Jhr. Wolters, beheerder en opziener van do Gent- scho universiteit, hebben bet eere-lidmaatschaj van het aanstaande Nederlandsch Congre( aanvaard. Het bestuur der regelingscommissie heeft een oproeping gericht tot do Gentschf Vlaamschgezinden, die in 1891 leden van bet Congres geweest zyn, alsook tot overheden, beambten en belangstellenden der stad, ocj deel te willen uitmaken van de regelings commissie. Reeds velen hebben bevestigend geantwoord. De Congostaat is voornemens uitvoering te geven aan de in 1894 mtt Engeland get sloten overeenkomst, waarby hem de provincif Barh el-Gbasal in pacht werd afgestaan. Franke ryk beeft steeds de uitvoering van dat ver drag belet. Een Belgische expeditie wordt te Antwerpen voorbereid en heeft den steun van de eerste Belgische handelshuizen. Koning Leopold heeft in zjjn hoedanig-: heid van souverein van den Congostaat bevel gegeven om voorloopig alle voortereiJingeD voor het deelnemen van den Congostaat aan de Pari)8che werel .tentoonstelling te staken. In de koloniale kringen betreurt men dit onverwachte besluit des te meer, daar de Congctentoonstelling in Tervuren door de Paryache koloniale pors ala een clou van de koloniale tentoonstellingen in Parys in 1900 was gekenmerkt. Over de oorzaak van liet besluit bewaart het Congobestuur het diepste stilzwygen. Mogelyke moelUkheden en wry- vingen over de organisatie van de Coogo- afdeeling in Parys en de vertegenwoordiging daarvan by de Fransche overheden kunnen niet als redenen voor het wegbiyven van den CoDgostaat gelden. De voorbereidingen voor de inzendingen waren reeds in vollen gang, maar koning Leopold is plotseling van ge dachte veranderd. De socialisten te Antwerpen beblen besloten der regeering in de Kamer de volgende vraag voor te leggen: „Welk resultaat kan de regeering van een ontwapeningsconferentie verwachten, die byeengeroepen wordt door een staatshoofd, dat zyn aan het Finscbe volk plechtig gegeven woord op smadelyke wyze heeft gebroken? Kunnen onder zulke 'omstandigheden de kleine staten nog op nut tige wyze aan de onderhandelingen der con ferentie deelnemen, en acht de Belgisch* regeering het nog gewenscht er afgevaardigden heen te zenden?

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 2