N°. 11989 "Vrijdag 24 Maart, A*. 1899 feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Efeuilieton. Do Van-Peltz'-diaraanten. PBUS ÜKZKR, COURANT; Voor Lolden por 8 maanden. f 1.10, Franco per post 1.40. Afzonderiyke NommerB 0.05. PBUS DER ADVERTJiW Tlün t VaD 1 6 regels f 1.06. teder© regej meer 0.17 Grooters letters naar plaatsruimte - Voor het incasseeroo bulten de stad wordt f 0.05 berekend Oilloiëele Kennisgevingen. Verkiezing van leden van de Hamers van Arbeid voor de Textlelny ver heid, de Bouwbedrijven, de Voedlngs- en genotmiddelen en de Drukkersbedrijven te Lelden, Burgemeester en Wethouders van Loiilen; Gezien de beschikkingen van den Minister van Waterstaat, Handel on Njjverheid van don I7den Haxrt 1S99 No 161. Brengen ter &lgrmeeno kennis, dat de vc-rkieziogen ▼an 6 leden-Patroone en 6 leden-Werklieden voor elk der hierboveuvermelde Kamers van Arbeid zal plaats hobbm op Dinsdag, den 18den April 1899, on de herstemminge zoo ïoodig, op Vrijdag 28 April d. a. v. De etembnroanx zullen zitting houden in een der lokalen van liet Bsadhoia van d e voormiddaga 8 tot dea namiddags 8 uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 82 Maart 1899. VAN HEYST, Secretarie. Bnrgemeeater en Wethondera van Loiden, Goz on art. 8, 1st - alinea, der Hinderwet; Brengen bij deze ter algemeone kennia, dat doofv hen v rgnnuing ia verleend aan de tinna TIELEMaN L/R03 en A. CR *MA od reohiverkrij<« nien r-epoc- 1 ieviij tot bet nitbro den van de fabritk aan de Booi^iaoht Nos. 91/j3 kadastraal bekend 8ectio 1 No. 2347 door bet vergrooten der keuken en tot bet oprichten van een slachterij in bet pc-ro ei Groonesteeg No. 68. Bnrgemeeater en Wethouders voornoemd. Leiden, F. WAS, Borgeuieoster. 82 Maart 1899. VAN ÜEYST, Secretaris. Leiden, 23 Maart. Gisternamiddag werd alhier in het Nuts- gebouw gehouden de gewone algemeene ver gadering uer vennooten in de Leidsche Brood* fabriek. Uit de gedane mededeeliogen bleek, dat het debiet over 1898 in totaal bedroog 1,653,001 kilogram urooj en 743,527 stuks beschuit. De gemiddelde broojpryzen over 1898 vraren: geuuild brool 14 55 ets., ongeuuila r brood 11.65 ets., krent-ntirool 18.55 ets. per kilogram, en roggebrood 11.55 per l'/i kilogram. Het dividend over het afgoloopen jaar is bepaald op 17 */a pet. Aan het verslag van den toestand van Handel en Nijverheid in de gemeente Leiden over 1898 is nog het volgende ontleend. Over den handel in koloniale waren valt In het afgeloopen jaar weinig bijzonders mede te deelen In het algemeen kunnen de zaken niet schitterend genoomd worden en is van de meeste artikelen de waarde godaald. Van koffie en dit als hoofdartikel noemende zijn de prüz-in steeds lager geworden, voor namelijk veroorzaakt door de enorme Santos- en Rio oogsten io de laatsto twee jaren, en ■wordt de Java-koffie, hoewel de oogsten daarvan veel lager dan vroeger waren, daardoor medegcslerpt. Het debiot van Santos-kolfie ziet men gaandeweg toenemen. De grove koffie en rondboon of mannetjes- koffie, waarvan Duitscbland en Oo t nrfik vroeger veel betrokken, zjjn geheel verlaten, alles zeer ten nadoele van den handel in het algemeen. In de prijzen van thee was eon kleine vooruitgang to bespeuren, doch van zeer weinig beteekonis. 17) „GIJ liot uw bagage daar?" vroeg Aledo haastig en op verbaasden tooD. „Ja; is hij niet te vertrouwen?" „Ik zou zijn vertrouwen nooit op die manier op de proef stellen." „Nu, ze is in elk geval veiliger by hem dan by die straatrooversl Toen wy hier aan kwamen, waren zij zeer verbaasd en teleur gesteld, dat ik myn valies niet by my had, en stolden my voor een som te zenden en een paar dagen hun gezolschap te houden. Dit eloeg ik af onder voorwendsel van dringende bezigheden en wenschte dadoiyk de paarden te zien, opdat ik voor den nacht te Victoria zou terug zijn. Zy zochten allerlei uitwegen om hieraan te ontkomen en werden zoo dringend in hun vragen om myn valies toch to laten komen, dat ik argwaan opvatte en kortaf weigordo." „Waarom wenschten zy met alle geweld, dat gy om uw valies zoodt? Begreept gy bun plannen?" „Ja, het bevatte een belangrijke som gelds," antwoordde Lindell. „Argeloos was ik er ingeloopeD, doordat ik te kennen had gegeven, dat ik voor zekere handelsdoeleinden belang rijke sommen van Nieuw-York bad mee gebracht." „Maar hoe zy't ge in dit hok gekomen?" „Door verraad. Eén viel my van achteren De handel in speceryen bleef zeer stil, en op een enkele uitzondering na zyn de pryzen hiervan laag te noemen. Alles te zamen ge nomen wyst zonder twyfel op een ongunstige to komst voor de ondernemers in onze Oost- Indische bezittingen. Distilleerderijen en Handel in Gedistilleerd. Al mag de vry algemeene stijging der ver schillende artikelen in 1898 niet geheel als een gevolg van den oorlog worden beschouwd en al mag geconstateerd worden, dat zy deels ook een gevolg is geweest van nevenoorzaken en cyom8t mdigheden, toch is het een feit, dat de bet re resultaten van handel en nyverheid in 1898 met den oorlog in het nauwste ver band staan en deze in bet byzooder zyn in vloed heeft uitgeoefend op bet gedistilleerd. Ten gevolge van de verwikkelingen tusschen Noord-Amerika en Spanje, de daarmede samen hangende graanspeculatie van Leiter en de 8piritusbeweging in Duitschland, liep in het voorjaar van 1898 de moutwynmarkt, i. e. de baBis, waarop al het binnenlandscta ge istil- leerd plus zekere verhooging«n wordt verkocht, van 7 op tot ƒ11.75 per hectoliter Daar echter de graanpryzen niet stand hiel en, ten gevolge van de omstan jighei i, dat Europa zichzelf kon voorzien, dat aan de groote vraag van Duitschland om spiritus was voldaan, en ten slotte, uat de export orders voor Amerika (N. en Z en Afrika wegbleven, viel de markt in den voorzomer van 1898 terug tot 8.26, om daarna weder langzaam, doch zeker te ryzen. Nauweiyks was echter de beëindiging der vyandelyktieden in het vooruitzicht, of de vraag naar jenever klonk van alle kanten (bet scheen alsof oe voorraadschuren van AustrJié en Aziö waren uitgeput) en overstemde de moutwynmarkt zoo »anig, dat ze trots de lagere prozen van het graan in den herfst tot 13.25 st^-eg; om verder oen geneelen winter ion stant op ƒ11 te biyv^n. Neemt men in aan merking, dat in 1898 ongeveer 28000 H L. meer is uitgevoerd dan in 1897, d*t reeds 20000 H.L. op 1896 voorhad, dan staat vast, dat de export distilleerderijen over 1898 goede zaken hebben gemaakt. Wat het tinnenlan-sch verbruik betreft, en daarmede moet Leiden zich alleen en wel voor ongeveer'/jïtevre en stallen dit (leef in 1898 vry wel hetzrlfdo, trots de ietwat mindere opbrengst van de accynzen, veroor zaakt niet ooor mindere hoeveelheid, rmar uoor mindere sterkte, een verscbynsel, waar te nemen by elke vermeerdering der accfinzr-n en dat thans voor een klein gedeelte ook ver ban i houdt met den hoogeren marktsUndaard, doch voornamelijk mot de bovenmatige op- dryving van de vergunning, het personeel en de bedryfs'oelasting der tappers en slytsrs in de laatste jaren. Niet gtnoeg kan de aandacht gevestigd worden op de ongtlyke berekening en toe passing en daardoor ongelyken druk in de verschillende gemeenten. Onbiliyk wordt het genoomd, dat, zooals hier le L iden geschiedt, iemand, die 60 H.L. gedistilieer i op consumtie sterkte van 40 pCt. betrekt, evenveel moet betalen als een ander in een zelfde soort per ceel, die 75 H.L. ad 40 pCt. verkoopt, maar aan en maakte my door een slag op bet hoofd bewusteloos. Toen ik by kwam, was ik hier vastgeketend. Sinds dien dag probeeren zy dagelyks een schrifteiyk bevel van my to verkregen aan den waard uit het Victoria- hotel, om myn valies af te geven. Daar ik dit vastbesloten geweigerd heb, onderstel ik, dat zy een valsche handteekeniög hebben gozet, maar zonder succes. Ik maak dit laatste op uit de veranderde handelwijze van myn cipiers vandaag. Zy weigeren nu my los te laten zonder een groot losgeld, en dreigen my met mishandeling, indien ik niet de noodigo stappen doe om hun dat te verschaffen." „Een plan, zulke groote schurken waardig!" riep Aledo, met m9er bewondering dan juist verontwaardiging in zyn stem. „Gelukkig zyn wy in staat hen schaakmat te zetten. Het slot is open en gy zyt vry." Terwjjl hy sprak, maakte hy den ketting los en wierp dezen op den grond. De bevryde gevangene sprong met een vreugdekreet overeind en snelde op de deur toe, toen Aledo hem by den arm pakte. „Niet zoo haastig, myn waarde heerl Wy hebben met gevaarlyk volk te doen en wy moeten onzen weg zoeken." „Ik was te haastig," gaf Lindell toe, „maar ik heb reden om ongeduldig te zyn. Het ls een verschrikkelijke ondervinding veertien dagen lang in een onderaardsch vertrek aan deu grond vastgeketend te zyn. En wien heb ik nu myn vryheid te dankeu, mynheer? Hoe hebt ge my kunnen ontdekken en de dit ontvangt in 60 H.L. van 50 pCt. en daar mede knoeit zooals by wil. De wet op de verhooging der accynzen met 3 per H.L. ad 50 pCt. werd ingetrokken en naar men meent gelukkig. De consumtie- sterkte zou zoo verlaagd zyn, dat verbooging gfen blyvend voordeel voor den fiscus zou opleveren. Een aanvulling van de wet op het gedistilleerd kwam in 1898 tot stand, die eerst in 1900 een vermeerderaen handel met Limburg zal brengen. Men hoopt nog algemeen, dat aan den billyk- hei-J8eiach by uitnemendheid om preferentie by de wet te erlangen voor de accynzen, door den distillateur betaald by gebreke en in plaats van oen ontbieder, zal woraen voldaan; een eisch, waarop reeus ooor de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Schiedam in 1898 werd aangedrongen. Al kende het gerechtshof te Arnhem by uitzondering die preferentie toe, men vreest, dat daarop het gezegde toe- passelyk is, dat één zwaluw nog geen zomer maakt. Yoor de uitbreiding van het instituut „Huize Berestein", te Voorschoten, onder be heer van den architect den heer W. F. Van der Heyden, zyn ingekomen 10 inschryrin gen, als: G. Kraanenburg, Voorschoten, 7802; J. De Cler, Leiden, ƒ7660; J. J. T. Schyf, Den Haag, ƒ7640; N. Kloots, Leiden, ƒ7506; G. P. Pott, Den Haag, ƒ7400; A. Prins, Den Haag, ƒ7400; P. J. Cnrietiaanse, Leiden, ƒ7400; W. Van der Hoogt, Leiden, 7333; Jac. Bink, Leiden, ƒ7199, en D. Kooreman, Leiden, 6950. Aan den laagsten inschrijver is het werk gegund. Het Prentenkabinet te Leiden zal van 28 Maart tot en met 4 April a. 8. voor het puoliek gesloten zyn. De „Sta. Ct." bevat de statuten der Vereeniging „De kunst om de kunst", te Leiden. Den 293ten Maart a. s. wordt de detacheering by do Kweeksohool voor Zee vaart altaitr van den sergeant-konstabel F. Hil ama ingetrokken; hy keert «isdan terug naar Hr. Ms wacbtschip te Amsterdam. Hot eerste Leerplichtontwerp verschilt met het later coor de Regeoring ingooiende in veel onder etltn. By het laatste ontwerp is boveiloien ooor den ministr een memorie van toelichting ingediend, die als een hoogst belangryk stuk in de leerplichtvraag geroemd wor*t. De uitgevers H. D. Tjeenk Willink en Zoon, te Haarlem, hebben thans het oorspron- kelyk en het gewyzigd ontwerp, naast elkan der gedrukt, vooralgegaan door de bedoelde memorie van antwoord, uitgegeven en daar mede aan allo belangstellenden in de leer plichtvraag een waardevollen leiddraad ver schaft. Blykens een door tusschenkomst van den Frauscben gezant te 'e-Gravenhage ont vangen bericht, zal van 4 tot 9 April a. s. te Parys gehouden worden het zevende Inter nationaal congres tot wering van drankmis bruik. Voor alle inlichtingen, tot dit congres bn- pUnnon myner belagers kunnen verydeien?" „Dit zyn zeer natuuriyke vragen, maar het antwoord er op moet nog wachten. Onze positie hier kan zeer gevaarlyk worden. Volg my, maar wees voérzlchtig; maak geen leven l „Hy ging naar do deur, terwyi Lindell hem volgde met een uitdrukking van opge wondenheid in zyn gezicht, die plaats gemaakt had yoor die van strakke wanhoop. Toen geen geluid tot hen doordrong, gingen zij behoedzaam voort tot aan de deur van den bovensten kelder. Deze stiet hy langzaam open en luisterde opnieuw. Hy wenkte Lindell onbewoegiyk te biyven staan. Duideiyk klonken hun toornige, luide stemmen in do ooren; zy kwamen uit de kamer boven hun hoofd. Zy luisterden ingespannen om enkele der steeds luider klinkende woorden op te vangen. Het volgende oogenblik hoorden zy den haan van een pistool overgaan en te gelijk met het schot weerklonk een kreet van pyn; luide vloeken en voetengeschuifel volgden. „By Jupiter, dat heeft geraaYtl" schreeuwde Aledo; „volg my, mijnbeer Lindell." Hy vloog de gang door, de kamer binnen, op den voet gevolgd door den bevryden jongen man. Om dit pistoolschot te verklaren, zuilen we terugkeeren tot de kaartspolers, die wy verlieten by het begin van hun spel. Hoewel dit nog niet lang aan den gang was, scheen bet zich duideiyk te keren ten gunste van de dobbelaars, te voordeelen naar de hoop banknoten, die voor Joel lagen opge- trekkeiyk, kunnen belanghebbenden zi u wenden tot den heer dr. Boissier, algemeen secretaris van het uitvoerend comité te Parys, rue du Vieux Colombier. Aldus meldt de „Sts.-Ct." Naar de „N. R. C." verneemt, zal de Nederlandsche Regeering, daartoe door de Fransche Regeering uitge- nooaigd, aan het congres doelnemen en aldaar door twee gojelegeerden worden vertegen woordigd. In hotel „De Twee Steden", te 's-Graven- bage, is aangekomen de consul der Neder landen te St.-Petersburg, mr. Mellema. Door het bestuur der Haagsche Kook- en Huishoudschool is tot oirectri e aier inrich ting benoemd mejuffrouw E. C. H. VanReyn Snoeck, oud-directrice van het Instituut „Nieuw Panorama", te Scheveningen. De nieuw benoemde vertrekt eerstdaags naar het buitenland, om aldaar inrichtingen van den zelfden aard te bezoeken. Op 78 jarigen leeftyd overleed gisteren te Sittard mgr. J. G. Linders, gedurende ruim 25 jaren pastoor deken aldaar. De over- leoene, eere-kamerheer van Z. H. den Paus en kanunnik, mocht zich om zyn minzaam en humaan karakter in de algomeene achting verheugen. De heer Chr. Timmner, die de plaats heeft ingenomen van den heer Orelio, als mede-oirecteur der te vestigen Nederlandsche op*ra onderneming, is de bekende violist, vroeger concertmeester van het Concert gebouw-orkest. Do oud-Minister Fransen van de Putte is thans niet meer bedlegerig. Gisteren had by het voorrecht zyn 77sten verjaardag te vieren. De leden van de Eerste Kamer zullen den voorzitter, don heer Van Naamen van Eemnes, op 6 April a. s. een diner aanbieden in bet hotel „Den Ouden Doelen", te 's Gravonhage. In de aanstaande vergadering van de Botterdamscbe Broodfabriek zal door commis sarissen worden voorgesteld tot liquidatie over te gaan. Naar bet „Utr. Dbl." verneemt, zullen door den minister van oorlog eenige wyzi- gingen worden gebracht in de uniformen van bet leger, waarcoor, meer dan thans het geval is, niet alleen een meer in bet oog valland onderscheid tusschen de verschillende wapens en dienstvakken wordt verkregen, maar tevens het uiterlyk aanzien van den troep wordt verbeterd. Deze wyzigingen zullen in algemeene trekken op het volgende neerkomen: De kragen en mouwopslagen der korte- jas8en niet schuin uitgesneden en 7 c.M. breod van officieren en minderen worden vervaardigd van laken van oen andere kleur Toor onderscheidene wapens verschillend dan cie van het kleedingstuk; de kraag van de kortejas of atilla voor de hoofdofficieren van laken van dezelfde kleur als die van do subalterne officieren van het wapen, waartoe zy bohooren, echter langs do boven- en voor- zyde- belegd met een plat massief goud of zilver galon, breed 15 m.M. De schouderpassanten en halssnoeren van het wapen der artillerie uitgezonderd by Btapeld. Op bet oogenblik van odzo terug komst was er een groote som in den pot en Mark en de twee dobbelaars wedden tegen elkaar op. Benson wedde niet en zag kalm toe. „Honderd 1" riep Mark uit met op elkaar geklemde lippen, en wierp een handvol bank noten op de tafel. „Honderd er opl" voegde Joel er aan toe en telde dit aantal zorgvuldig af van de vóór hem liggende massa. „Kunt gy niet eens wat zoggon, Tom? Hoeveel wedt gy?" „Dat gaat my te hoog; gy, hoeren, zyt mjj te sterk I" „Hierl" schrosuwde Mark opgewonden. „Hier hebt ge dan wat om u te helpen en nog een extra bovendien/ Het wedden ging voort tot ieder zeshonderd dollars in den pot had, waarop Mark zyn kaarten open op de tafel wierp. „Vier tienen l" riep hy luidkeels. „Die hand wint niet", antwoordde Joel op yskouden toon. „Vier vrouwen, dat is wat anders, en hier zyn zy; ik verbeeld me, dat deze vier dames recht op den pot hebben." Hy wierp zyn kaarten neer en strekte zyn band uit naar don grooten stapel banknoten, die verleideiyk in het midden lag. „Weg mot die handl" riep Mark, met zulk een dreigende uitdrukking in stem en houding, dat Joel daarby opkeek, en die blik overtuigde hem, dat er een revolver op zyn voorhoofd gericht, en dat iedere beweging doodeiyk voor hem was. „Laat dat geld liggen, of by Jupiter ik jaag je den kogel door het lichaam I Benson, let ue rydende artillerie en der genie ver vallen; hiervoor komen in de plaats lakensche schouderbedekkingen van het model als voor de infanterie is vastgesteld, en voorzien van het regimentscyfer of Initialen; voor de genie troepen een helm. Voor het geheele wapen der cavalerie rood treswerk en koord, de afciila's voorzien van kr.igen van rooa laken, ter weerszyden voor zien van het regimentscyfer van wit metaal; voor officieren van verzilverd metaal. Van de overjassen der officieren van onbe reden wapens en dienstvakken vervalt de band en worden in vervanging daarvoor aan de rug zyde 8luitpatteu aaogeoracht. Overigens zulleo de mouwen van de over jassen, manteljassen en kapotjassen worden voorzien van opslagen van 10 c.M. breed en evenals de kragen dier kleedingstukken ver vaardigd worden van laken van een andere kleur dan die van dat kleedingstuk; voor officieren van fluweel. De minister van oorlog heeft op een tot hem gericht verzoek van mr. M. De Pinto beslist, dat voortaan aan Israêlietische mili tairen, die dit wenschen, vergund zal worden buiten de menage te zyn en aan hen de ver goeding voor Ryksvoeding a ƒ0.25 per dag zal worden uitbetaald. Te Vhssingen is overleden de heer J. G. Krafft, gep. kapitein der infanterie, en te 's Gravenhage jbr. G. F. Van Panhuys, gepens. kapt.-ingenieur. Hr. Ms. pant8erdekschlp „Zeeland", onder bevel van den kapitein ter zee A. G. Ellis, is 21 dozer te Kingston (Jamaica) aangekomen. De kapitein der mariniers C. N. Cazaux van Stap horst, dienende aan boord van Hr Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, wordt met 1 Mei a. s. ter beschikking gesteld van oen commandant van het corps mariniers en ver vangen door den kapitein J. A.Van Toorenburg. Alkouiado. Een afschrift van het primitief kobiér van den hoofdeiyken omslag dezer gemeente, voor het dienstjaar 1899, ligt gadurenuo vyf maanden, van 23 Maart tot en met 22 Augustus a. 8., ter gemeente secretarie voor een ieder ter lezing. Volgens de 22 dezer vastgestelde en van 23 Maart21 April op de secretarie der gemeente voor een iener ter inzage liggende kiezerslyst voor deze gemeente voor het jaar 1899 1900, bevat deze de namen van 592 kiesgerechtigden voor de Tweede Kamer, 590 voor de Provinciale Staten en 468 voor den Gemeenteraad. Hun aantal i3 iets minder dan hot vorig jaar. Een adres beweging vanuit'a-Gravenhage, Woerden, Leiden, Oude-Weterlng en Roelof- Arendsveen is op touw gezet, houdende verzoek, de stoombooten der Maatscbappy „Carsjsna" van Amsterdam en Leidon komende, te laten doorvaren tot den tweeden styger te Oude-Wetering ty het café „Cozyn". In aanmerking nemende dat in don lande zooveel gedaan wordt voor hot reizend publiek en het goederenvervoer, zal ook deze maatregel vermoedelyk wel by den directeur der Maat scbappy „Carsjens", den heer Weyenberg, in gy op Vance; ik heb geen inmenging van derden bierby noodig." „Wat overkomt je?" vroeg Joel, doodsbleek wordende. „Ik won toch immers; wat verlangt ge dan eigeniyk?" „Ik verlang die kaart, welke ge daar in uw mouw verbergt. Ik heb vooruit gezegd, dat Ik een eoriyk spel speelde. Laat die kaart vallen, of ik zal haar voor je laten vallen, ik waarschuw je." „Er is geen kaart in myn mouw ver borgen t" „Je liegt; wilt ge haar hier geven?" „Neen." „Dan zal ik zo nemen." Deze woorden gingen vergezeld van een pistoolschot. Joells opgeheven arm viel zwaar neer mot een kogel door het bovenarmbeen. Terwyi de arm viel, slipte een kaart onder de mouw uit en viel op den grond. „Dat is zei" riep Mark, wit van woede. „Ik zag je die kaart uit je mouw nemen. Wat? Is dat de bedoeling?" toen Joells andere hand onder de tafel greep. „Ja," siste de speler, die een geladen revolver van onder de tafel to voorschijn baalde en ze omhoog hief. Hy vuurde onder het omhoog houden, maar Mark was hem te gauw af. Een kogel doorboorde de gestrekte armspier en vloog in de zolderbalken. „Dat zal je schieten voor vandaag wel doen eindigen." {Wordt vervol^jdJ

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1