Bears van Amsterdam. niet meer dan 50 ets. of een dag hechtenis, en dat acht hy verkeerd met 't oog op het feit, dat de rechterlijke macht niet bijzonder doordrongen is van do sociale beteekenis der arbeidswetgeving. Men moet de vrijheid niet laten overtredingen van deze wetgeving en bagatelle te behandelen. KOLONIËN. BATAVIA, 2531 Januari. Ten residentiehuize te Soerabaia heeft een groote conferentie plaats gehad over de moee- Jijke rentabiliteit der werken in do Solo vallei, natuurlijk in verband met de plaats hebbende staking daarvan. Aan die conferentie werd o. a. deelgenomen door den hoofd-mspecteur der cultures Van Lawick van Patst, den ingenieur Pierson, den resident van Rembang en den assistent-resident van Toeban. Het „Soerab. HblJ." verneemt, dat, dank zij het initiatief van dr. Van Buuren, nu te Ktdirie pl. m. 40 inlandsche meisjes zich bekwamen voor vroed meesteres. Zy ontvangen gedurende haar opleiding een geldelijke toe lage voor klaeren en om haar familieeenigs- zins te gemoet te komen. Zyn zy eenmaal als vroedvrouw geëxamineerd, dao krygen zy een maandelyksche toelage van f 15. Uit Semarang schryft men aan de „Java- BodeM, dat de commandant der 2de militaire afdeeling, de generaal W. A. Sohneluer, vast besloten ia in Juni van dit jaar met pensïoon naar Nederland te vertrekken. De 1ste luitenant der infanterie M. J. J. B. H. Campioni, die reeds hierheen werd geövacueerd, is eervol ontheven van de waar neming der function van civiel gezaghebber der XXVI Moekims (Atjeb); met die functiön is tbaDS belast de kapitein der infanterie K. Van der M3aten. Aan dr. Van Romburgh, landbouwschei kundige van 's lands Plantentuin, is opge dragen zich naar Probolinggo en Beso;ki te begeven, ton einde proeven te nomen met grondmonsters uit koffietuinen aldaar. De heer mr. H. Radier, Hd van den raad van justitie te Batavia, zal tegen het eiodo der maand Februari wegens ziekte met buiten öpndsch verlof gaan. De hulpprediker by de Protestantscho Gemeente te Tomohon J. Louwerior gaat wegens laDgdurigen dienst met een jaar ver lof naar Europa. (J.-B.) ATJEH. Blykens een van den civielen en militairen gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden ontvaDgen telegram, is de colonne van Kroeng Sabil zonder we rstand te ondervinden by Tjellang gedebarkeerd en is zy bezig voor zes weken vivres naar hot bivak te Saweng op te voeren. By bet patrouilleeren in Melaboeh valt geen Bcbot, terwyi de bovolking geleidelyk in haar kampongs terugkeert. T. Oemar en zyn volgelingen bevinden zich fiog iu Tenom en "Wallah. Uit Oleh leh wordt aan do „Java-Bode" dd. 26 Januari geseind: Iu den nacht van don 24sten op den 25sten werd een compagnie van het 14de bataljon aan boord van hot flottieljevaartuig „Koetei" naar LawoeDg overgebracht, om te trachten Toiankoe Mohamad op te lichten; deze bleok echter reeds te zyn afgetrokken. De detachementen, die den Glo Siblah bezet hebben gobouden en te Gloempang pajong bivakkeerden, zyn te Segli teruggekeerd. Op den 27aten dezer vertrekken 2 compag nieën naar Beunggah op den wegnaarTangseh; eerstgenoemde plaats zal bezet worden. Het verdere doel dezer operatie is geheim. Het blad teekent hierby aanWanneer dit telegram in verband gebracht wordt met het den 24sten dezer gepubliceerde telegram van den gouverneur van Atjeh, dan is het doel van de laatstbedoelde operatie geen geheim meer. Beunggah is voor het halve 14de bataljon over Keumala Dalem bereikbaar en ligt op den weg naar Tangseb, waarheen generaal Van Heutsz den vermaarden tocht leidde voordat hy het Pedir-gebied verliet. Uit Daja vertrok een colonne naar Kroeng Sabil, een plaatsje aan de rivier van dien naam, welke laatste door Tjellang loopt en by Sawang in zee valt Een andere colonne patrouilleert door de bovenstreken van Menlabob, zoodat Toekoo O^mar met zjjn benden noch in Noordweste- ïyke, noch in Zuidelyke richting kan ont komen aan de aanvalscolonne, die hem onder commando van den luitenant-kolonel Van der Dussen door het binnenland van Boeboen en Wallah gaat opzoeken. De eenige weg, die voor Oemar dan nog zou openblyven, loopt uit het landschap Kroang Sabil in Noorcoosteiyke richting Daar Tangseb; beproeft by dien uitweg te zoeken, dan hoopt men, dat hy de colonne van Beung gah in de armen zal loopen. Moge het blykbaar zorgvuldig door den gouverneur en z'yn staf overwogen plan dit maal succes hebben. De Atjeh-correspondent van de „Sumatra- Post" vertelt, dat met den tocht tegen Toekoe Oemar zulk een voortgang wordt gemaakt, omdat van Java is aangodrongen op spoedige terugzending van het 6de en het 7de bataljon infanterie. Het 12de bataljon zal dan het 7de vervangen te Padang Tidji. Seulimeum wordt alsdan bezet door een divisie marechaussees. Vorder zyn de plannen voor de toekomst het oprichten van een post Tampattoean, te be- zotten door 2 officieren en 75 minderen. De civiel gezaghebber H. Coiyn zou dan daar als zoodanig optreden, terwyl de kapitein van den generalen staf Van Daalen, die sedert zyn bestemming naar Soerabaia heeft gevolgd, civiel gezaghebber zou worden te Seulimeum. Blykens een verklaring van den civielen gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden van 9 dezer zyn de besmetteiyke ziekten onder het slachtvee van de Atjeh-associatie en onder de varkens van den marine-leve rancitrs te Oleh-leh in de afdeoling Groot- Atjeh van zyn gewest, geweken. Ball. Naar het „Hbl." van vertrouwbare z*yde verneemt, zyn de in den laatsten tyd in de In dische bladen medegedeelde geruchten omtrent een voorgenomen expeditie naar Karang Asem (Bali) van alleu grond ontbloot. Door den Gouverneur-Generaal van Ncd.-Indiö zijn de volgende beschikkingen genomen: CIVIEL DEPARTEMENT. Ver lo end: Wegens langdurigen dienst, een jaar verlof naar Europa, aan den geneesheer-directeur van het hulpkrank zinnigengesticht te SemaraDg, P. C. J. Van Brero. Belast: Met ingang van 2 Maart 1S99: met de function van geDeeshecr-directcur van het liulpkrankzinnigeDgesticht te Semarang, de parti culiere geneesheer aldaar, dr. W. Th. De Vogel. Met de waarneming der betrekking van derden geneesheer bij het krankzinnigengesticht te Buiten zorg, do tijdelijk bij dat gesticht gedetacheerde off. van gez. 2de kl. D. J. Hulsholï Pol, met be paling, dat hij gedurende deze waarneming bij het leger wordt gevoerd voor memorie. Bij den post- en telegraafdienst. Bevorderd: Tot adjunct commies op f8 0 smaands, de adjunct-commies op /"50's maands F. C. W. Cardon. te Semarang. Benoemd: Tot commies2de klasse en geplaatst te Soerabaia, de ambtenaar op non-activiteit J. H. Iincklaeo ArrieDS, laatst die betrekkiag bekleed hebbendetot adjunct-com mies op f 50 s maands en geplaatst te Weltevreden, fl. Polak. By hot Boscbwezen op Java en Madoera. Ontslagen: Eervol uit zijn betrekking wegen9 ziekte, de opziener J. JET. S. Peuchen. Verleend: Wegens langdurigen dienst, een jaar verlof naar Europa, aan den boormeester late klasse by den dienst van het grondpeilwezen, C. F. Noord boom; wegens ziekte een tweejarig verlof naar Europa, aan den onderwijzer 2de kl. bij het openb. lager onderwijs voor Europoanon J. Kaptijn. Ontslagen: Bij den wnteietaat en 'slands Burgerlijke Openbare Werken: eervol uit hun betrekking, de iDgeniear 3de kl. J. J. S. Van Leeuwen, de opzichters der 1ste kl. J. M. Lethé, N. Christiaans, en J. Kranendonk, de opzichters der 2de kl. P. H. Briet, Ch. Van Aken, A. J. Muller, B. J. Tilma en H. Van der Sande, on de opzichter der 3de kl. L. P. Van Eekhout Gesteld: Ter beschikking van den directeur der Burgerl. Openb. Werken, ten einde dienst te doen als: ingenieur 3de kl., de ambtenaar op wachtgeld: J. J. S. Van Leeuwen voornoemd; opzichter lste kl., do ambtenaren op wachtgeld: J. M. Lethé, N. Christiaans en J. Kranendonk voornoemd opzichters 2de kl.. de ambtenaren op wacht geld: P. H. Briet, Ch. Van Aken, A. J. Maller, B. J. Tilma on H. Van der Sande, voornoemd; opzichter 3de kl., de ambtenaar op wachtgeld: L. P. Van Eekhout voornoemd. Bij den Waterstaat in 'elands B. O. W. Overgeplaatst: Van de ros. Madoera Daar de res Batavia de opz. 2do kl. A. L. Wiessner. Bij de exploitatie der S.-S. op Java. Geplaatst: Bij do Oosterlijnen de benoemde instrumentmaker J. H. Ohleniotb. DEPARTEMENT VAN OORLOG. Benoemd: Tot magazijnmeester 3de klasse (2do luitenant) bij het corps magazijn meesters der genie, de militaire opzichter der lste klasso P. E. G. Wolf; tot adjudant van den commandant der infanterie te Magelang, de lsto luit. bij het lste bataljon H. Bakker; tot adjudant by zijn corps, de lste luit. bij het 2de bat. R. Tammers; tot plaatselijk commandant te Kotta-Radja en in verband hiermede gevoerd h la suito van zijn wapen, de luitenant-kolonel bij het 12de bataljon J. W. Stoutjesdijk. Overgeplaatst: By het 2de garnizoens-bat. van Atjeb en Onderhoorigheden, de majoor bij het corps marechaussee, F. T. Engelbert van Bever voorde; bij het 16de bataijon, de lste lnit. bij het lste garnizoen-bat. van Atjeh en Onderhoorigheden, H. A. C. W. A. Hnhmann; bij het stratdetachement to Ngawi, de onder luitenant bij het 2de bataljon E. J. L. Neiteler. Verleend: Een maand verlof wogens ziekte naar Forhde-Kock aan den lsten luit. bij het sub sistenten-kader te Padang, H. Dijkstra. Overgeplaatst: Van Kajoe Tanam naar Padang I'andjang, de officier van gezondheid der lste klasse P. J. Diephuis. Geplaatst: Bij aankomst in Indiü te Kajoe Tanam, d© officier van gezondheid der lste klasso M. J. Kleijer, keerende van verlof terug. Ontslagon: Eervol als militair commandant van Celebes, Menado en Timor, de luitenant-kolonel der infanterie E. W. Bischoff van Heemskerk. Benoemd: Tot militairen commandant van Celebes, Menado en Timor, de luit.-kol. der inf. jhr. M W. C. Van den Brandeler. Verleend: Wegens langdurigen dienst, een laar verlof naar Europa, aan de kapiteins der inf. 'W. J. R. Lanzing en G. A. Platt. Ontslagen: Met ingang respectievelijk van 2 en 3 Maart 1899, op verzoek, wegens volbrachten diensttijd, eervol en met behoud van recht op pensioen uit Hr. Ms. militairen dienst, de magazijn meester der lsto klasse (kapitein) bij de militaire administratie M. N. Beets en de kapitein der infanterie P. Hintze. Verleend: Drie maandon verlof wegens parti culiere redenep, aan den off. van gez. lste kl. te Tebing Tinggi, J. A. Tamson. Van Atjeh afgelost, de lste luit. der inf. H. A. C. W. A.'Hakmann. Genoemde officier zal de be stemming volgen, die hem door zyn dienstchef zal worden aangewezen. Overgeplaatst: Bij het 4de depot-bataljon de kapitein bii het 14de bat., geëvacueerd van Atjeh naar Padang, J. M. Van den Ende; bij het 2de depot-bat. de lste luit. bij het 12de bataljon, geëvacueerd van Atjeh naar Batavia, J. H. G. Wichers; bij do garnizoens-compagnie van Riouw, de lsto luitenant bij het 3do Dataljon, geëvacueerd van Atjeh naar Batavia, G. F. Visscher; bij het 2de bataljon, de lste luit. by de garni zoens-compagnie van Riouw jhr. J. Sandberg; bij de troepenmacht in Atjeh t n. i. de 2de luit. bij het 4de depot-bataljon P. C. Meyer. Geplaatst: Bij aankomst de 2do luit. der iiif., nit Nederland verwacht wordende, ziinde gedetacheerd bij het leger hier te lande, E. A. Vrolijk, bij het rechtornalf 4do bataljon; do 2do luit. der inf. uit Nederland verwacht wordende, zijnde bestemd voor don dienst hier te lande J. A. Gratena, bii het 8ste bataljon; Th. H. L. Gert van Wijk by het 2de bataljon; J. Olivier, by het 11de bataljon; L. A. Van der Dussen bij het 10de bataljon te Semarang op het bureau van den gewestelijk intendant met iutrekking der overplaatsing naar Padang, de kapitein-kwartiermeester P. L. Van de Kasteele. Biyi't geplaatst: Ta Padang als admi nistrateur van het militair hospitaal, met intrek king zijner plaatsing als beheerder van het ge westelijk magazijn van kleoding en uitrusting, de kapitein kwartiernieo9ter G J. H. Ferguson. Overgeplaatst: Naar Padang, als beheerder van bet gewestelijk magazijn vau kleeding en uitmeting, de kapitein-kwartiermeester, mot verlof wegens ziekte te Batavia, R. F. Biermann. Ingetrokken: De overplaatsing van den off. van gez. lste kl. J. A. Tamson, van Tobing Tinggi, naar Batavia. DETARTEMENT VAN MARINE. O verg plaatst: Van Hr. Ms. wachtschip „Bromo" naar Hr. Ms. flottielje vaart nig „Lombok" als oudsten officier de luitenant ter zee der 2de kl. P.Te Veltrup; van Hr. Ms. flottieljevaartuig „Lombok" naar het fregat „Atjeh" op folio van luitenant ter zee der lste klasse P Sodenkamp; van Hr. Ms. flottieljevaartuig „Sibogo" naar het pantserschip „Prins Hendrik der Nederlanden" de luit. ter zee 2de klasse Jhr. O. F. Beckfelt. L. Hohnberg Opgave van passagiers, van Batavia vertrokken per ss. „Smeroo", naar Marseille en Nederland: do heeren W. H. Jacometti, echtg. eu 2 kind mcjaflroaw B. Koetor, W. F. A. Daum, echtg. en kind, W. Mees, off. van gez. 2de kl. bij do K. N. marine H. G- J- Dijkstra, 21 schepelingen van het ss „Van lmhoff", benevens Hr. Ma. troepen en schepelingen; te Padau£ enibarkeerenlste luit.- adj. der infanterie O. L. Kalfsterman, echtg. cn kind. 28 Februari 1899. Siaatsleenlngen. pCt ,2% Nea., Cort. Nat. "W. Schuld dito OW. dito dito Ccrt dito8 Oostenr., Obl. Pap. Mei-Nov. 5 dito Zilv. Juni/Juli. 6 Portugal, Obl. 1853/1S84 met ticket 100 .3 Rusland, Binncnl. 1S94. 4 dito 1639bij Rothschild Rb.625 4 di to Hope Co. 1839 90 Rb. 625 4 Spanje, Perp. Schuld BuitonL 4 Turkpe, Op. Couv. 1. 1890 .4 dito Douane Obl. 1836. 5 dito Geconv. Lccning Serie D dito dito O Mexico, Binnenlandsch.5 Brazilië, Obl. 18894 Ind. en Fin. Ondernemingen. Koloniale Bank Aand. N.-I. Handbk. Aand. Ned. Hanilclm. Aand. So er. Bank H. los. A. Obl. Tabaksondernemingen. A mat. Doli Comp. Aand. dito Certificaten Arendfibnrj Certificaten. Dcli Batavia-Mpjj- Aand, 2 dito Certificaten dito Cultnur-Mpij. Aand. Dcli-Maatschappij Aand. dito Certificaten d°Laugk. C.v.A. Nom. gar. kap. Medan Tabak-Mpij. Aand.. Rotterd. Dcli-Mpjj. Aand. Soncmbah Jitpjj. Aandeel on. dito Cert van Aand. Fabrieken. Delft. Dist. Gist-au S.-Fabr, A. Plectra Aandeden. dito Obligation N. Yenn. Glsisf. cn Kolcnm. A. K. N. Beicrsch Bicrbr. Obl. A Kod. Mpij. do Schelde Obl. 4)4 Ned. Gist- Spiritnsfabr. A. dito dito Oblig. 4)4 Stoomh.hr. 't Haantje Aand. Weetcr Suikemifinad. Aand. Z.-H. B'crbr. Hyp. Oblig. 6 Scheepvanrt-Maatsch. Kon. Ned. StL. -Mpij. Aandj dito dito Obligation 4 Kon. Pakctvaart-Mpjj. Aand. dito dito Oblig. 4 Kon. West-Ind. Miild. Aand. dito dito Oblig. 4 Ned. Amcr. Stoomv.-Mpy. A. dito dito Obl. 4 Rotterd. Lloyd Aandeelcn dito dito Obligatiën 4 Stoomv.-Mpij. Nedorl. Aand. dito dito Oblig. 5 dito dito dito 4 Stoomv. Zeeland Aand dito dito dito prof. dito Stoomy. Zeeland Oblig.. Petroleum. Dordtscho Tetr. Mij. Prof. A. dito dito Oblig. 4)4 Maatschap „Panolan" Cert. f Elzasser Petroloum-Mpij. A. Petroleum-Mij. „Galicifi" A. HolL Rum. Petroleum-Mij. A. Kon. Ned. My.t Ex. Petr.br. A. dito dito Cert. yan dito dito dito Obligation 4)4 dito „Moeara Enim" Aand M.t. Ex. Oliebr.in Hannover, A. Nodexl. Petroleum-Mpg. A. dito Rum. PctroL-Mij. A. dito Sumatra Palcmb. A. Mijnbouw. Kwasdang Socmalata Lobsann Asphalt Ned.-Lnd. Expl. Mijnbouw Noord Colt-bes Mijnb. Mij. „Socmalata" A. 2 Ijonako St.-Mfl. Diversen. Mpjj. Krasnapolsky Aand.. I dito dito Oblig. 4 Wink.-Mij. „Eigen Hulp" A. Spoorwegleeningen. Holl. IJzoren-Spw.-Mg. Aand. ObL dito3)4 M. t. Expl. v. St. Spw. Aand. Italic, Z.-Ital. Spw. Obl. A-H 3 Polen, Wars.-TVoonen Rb. 6254 RubL, Balt Spw.-Aand.. 3 Fast Spw.-Mïj. Aand. 5 Weichsel KR. Aand.. .5 Wladikawkaa Obl. Rb. 125 4 Amerika, Atchison Top.C.v.A. Pref. Aand. dito dito Alg. Hyp. ObL 4 Adjustm. Oblig4 Central Pacifio Aand. .4 Denver Rio Grando C. v. A. Erio-Sp.-Mij. Aand. Chic Erie le Hyp. ObL 3 Kans. City Belt-abares i Louiav. Nasbv. Cart v. Aand. MIaa. Kans. Texaa C. v. A. Union Pao. C. v. A. Oregon Short Lino oblig. .1 Canadian Paoifio C. v. A. J Premieleenlngon. Nederl., Stad Amsterd. £1001 Turkije, Leening 1370 Spanje, Madrid 1868, 3 pet. Yor. koors. 87)4 96),' 84)4 26% W4 98J4 9Sy0 50)4 93.14 95% 23jfa 27 3754 60)4 48 84 164)4 670)4 685 745 440 446 167 600K 601 139 266)4 lbo 487 493 23 116 196 101)4 162 220 163 103 180 104 122 103)4 105 101)4 180 178)4 103 18)4 80 114 100)4 126)4 42 107 167 166 99 128 20 30 76% 49 76 110 69 170 107 118% 101% 113 69% 98% 63% 99% 82% 62% 22% 16 112 42% 67 14% 48% ill 90 110% 28 35 Kooro boden 67% 96% 96% 84% 84% 61% 03% 95% 28% 38 63% 164% 167% 179% 103 130 180 18% 27% 106 176 176 128% 72% 60 127 60 118% 101% 112% 69% 93% 98% 99% 83% 63% 22% 14% 112 42% 14% 48% 109% 110% 23 35% Couponnoteering volgent opgave tan de Coupon-Makelaa Oostenrijk, Piplar f 20,97% dito Zilver /20.97% Fransche f 47.60 Diverse r.Ök*mark Rnaaen Goud Roebels f 1.93% dito in Zilveren Boebela Fl.26% Amerikaantoho Goud Dollars/ —47. Bsleenlng 2 pOL T W EE® E KA 51 EB. Met het doel om verbetering te brengen in den hoogst ongunstigen toestand van het muntwezen in de kolonie Curasao is een nadere regeling van het Cura^aosche munt wezen by een wetsontwerp aan de Tweede Kamer voorgesteld. By do overwegiog van de middelen, die dienen te worden aangewend om tot een ge- zenden toestand te komen, is in het oog ge houden, dat de bevolking dor eilandengroep Curasao, Bonaire en Aruba tweeërlei rekenings eenheid gebruikt. Ten einde weg te nemen het bezwaar, dat de omstandigheden opleveren voor het Nodor- landsche geld om in omloop te biyven, wordt, om tot afdoende verbetering in de bestaande verwarring te komen, voorgesteld de dubbele rekeningseenheid te doen ophouden te bestaan. Het zoogenaamd Curagaosch courant zal dus moeten verdwyneü. Voor hot vervolg moet het gebruik van Cura^aosch courant als rekeningseenheid krach tig worden tegengegaan; daarom isbetnool- zakeiyk iedere nieuwe schuldverbintenis, lui dende op guldens, in Noderlandsch courant invorderbaar te verklaren, al is anders be dongen. "Waarschynlyk moet in verband hiermede een zekere hoeveelheid Nederlandsch geld naar de koloüie worden gezonden. Eindelyk is bet wenschelyk, ten eindo het terugvloeien van pasmunt naar Nederland te keeren, een koloniale pasmunt in to voeren ovenals reeds in Nederlandsch-Indië bestaat. Ten einde nu de wegvloeiing althans van de zilveren pasmunt tegen te gaan, komt het geraoen voor een pasmunt in de kolonie in te voeren, die niet naar Nederland kan worden uitgevoerd. Da waardebepaling van den gulden Cura- $aosch courant wordt gesteld op 94 cents. Tijdelijke huisvesting Haagsch gerechtshof. Een wetsontwerp is ingediend tot aanvul ling en verhooging van hoofdstuk IX der StaatsbegrootiDg voor 1899, strekkende tot aankoop van een huis en erf met tuin en koetsbuis, aan de Casuariestraat te 's-Gravon- hage, tot voorloopige huisvesting van het gerechtshof. By de werkzaamheden aan de grafelyke zalen toch is gebleken, dat de werk zaamheden veel meer omvattend werden dap aanvankdyk werd vermoed. Het vinden van een geschikt gebouw voor ty-ieiyk gebruik was des te moeilyker, waar tevens het oog er op moest gehouden worden, dat het pand eventueel voor een andere bestemming dienst moet kunnen doen. Het gebouw in quaestie zal met geringe verbouwing ingericht kunnen worden tot opneming van de bureden van den Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten en het archief. Aan huur wordt voor de thans daarvoor gebruikte huizen f 4200 per jaar uitgegeven. Het perceel, waarvan hier sprake is, werd voor onderhandscben verkoop geschat op f 78,000. Tramweg WinschotenBellingioolde. Ingodiend is een wetsontwerp tot toeken ning van een renteloos voorschot uit 's Ryk6 schatkist voor don aanleg van een tramweg van Winschoten naar Bellingwolde tot geen hooger bedrag dan van f 50,000. De Regeering wyst er op, dat door den ontworpen tramweg de welvarende 4700 inwoners tellende gemeente Bellingwolde en het tot de gemeente Wedde behoorende dorp Biyham verbonden worden met Winschoten, dat als marktplaats en kantongerecht en als plaats, waar inrichtingen van middelbaar en hooger onderwys gevestigd zyn, van veel belang is voor de streek. Behoefte aan een beter middel van verkeer wordt aldaar levendig gevoeld en men mag dus verwachten, dat de totstandkoming van deze verbinding zal ten goede komen aan de welvaart van de be trokken landstreek. Dat de bewoners dier landstreek hoogen prys stellen op de totstand koming der tramverbinding, blykt uit de toegezegde renteloozo voorschotten, door de provincie Groningen en de gemeenten Win schoten en Bellingwolde. Toekoe Oemar. Men Bchynt nu toch als vaststaand te mogen aannemen, dat Toekoe Oemar, onze hardnekkigste, gevaarlykste en meest ge duchte tegenstander op Atjeh, niet meer tot de levenden behoort. Na de laatste berichten van zyn begrafenis mag men onderstellen, dat by dood en begraven is. De eerste tyding van Oemar's sneuvelen maakte eenige sensatie, doch toen het bleek, dat het eerste bericht van zyn dood niet absoluut betrouwbaar was, keerde de stem ming en al mogen de laatste berichten juist zyn, de belangstelling in dit voor ons zoo belangryk bericht laat de menigte thans koud. En toch is er dubbele reden voor belang stelling en voldoeciDg. In de eerste plaats het feit, dat wy van dezen geduchten tegenstander, de ziel van het verzet in Atjeb, eindelyk verlost zyn. In de tweede plaats, dat hy omkwam in een eerlyk gevecht. Wanneer Oemar kort na het verraad in onze handen was gevallen, dan weten wy niet of onze soldaten dezen gebaten en ver afschuwden Atjeher, om wiens wille z(j ge durende de periode-Deykerhoff zooveel hebben geleden, wel volgens alle regelen van het oorlogsrecht zouden hebben behandeld. Begrypelyk en verklaarbaar zou dit geweest zyn, doch èn voor onze eer èn voor de achting, dio men van den overwonnen Atjeher voor ons gezag eischt, tot groote schade. Laat ons eerlyk zyn. Indien er nog eenig eergevoel in het Atjehsche volk huist, dan moet het Tookoe Oemar's nagedachtenis als die van een held eeren. Het zal het hoofd buigen voor de macht van de Compagnie, die grooter was dan de zyne. Het moge den dood van dezen, ia hun oogen, grooten held be treuren en trachten te wreken, die wraaV wordt niet gevosd door een misdaad, door 'q0 overmachtige vijand geploegd op een ovj wonnene. Dat verheugt ons èn voor ons Indisch leeer' èn voor de nagedachtenis van Toekoe Oeoiar Want h03 wy hem onzerzyds terecht alj verrader, aartsverrader mogen schelden, het oog van zyn volk bekeken was hy 0eQ der krygshaftigste Atjehers van den laatsten tyd. Want moed kan men hem niet ontzeggen in zyn stryd tegen de Compagnie, dien hy zooveel afwisselend geluk heeft bestreden, voor zyn land. A la guerre comme a la guerre, - iaa[ ons de nagedachtenis van dezen AtjehscbeQ held het verschuldigde eeresaluut brengen, eg laten wy ons verheugen, dat hy zyner onzer waardig als een held op het veld van eer gesneuveld is. AmstC.) Gemengd Nieuws. By het afzagen vanboomenig, den Zwartenbergschen polder geraakte de 40 jarige klompenmaker L. Kauffmann, uit' Etten, onder den boom. Eerst nadat de ge. vallen boom weer was doorgezaagd, kon meg den zwaar gekwetsten man uit zijn benaroeg toestand verwyderen. Per kar werd hy naar Leur vervoerd; doch stierf onderweg. In Lanay (kanton Waadt) heeft een vrouw uit gebrek zicbzelve en haar drb kinderen door kolendamp gedood. To Vermenton, by Auxerru (Frankryk), heeft op een jachtparty een veer tienjarige knaap, zoon van een geneesheor, b ongeluk een schot in de borst gekregen, zoodat hy onmiddellyk dood was. Wederom heeft de Zwitserscbe Bondsregeering twee buitenlandsche anar chisten uitgewezen. Een groot aantal werklieden van de fabrieken van vryheer Von Stumm, fo Niunkirchen, zyn gearresteerd wegens dief- stalLn, gedurende tien jaren voortgezet. De Zwitsersche Bondsraad heeft bericht gekregen, dat volgens ae zaakkundige^ die den toestand te Sasso Rasso hebben ondep zocht, wel 400,000 kubieke meter aard* dreigen neer te storten op den bouw van deQ Gotha-Spoorweg. Onopboudeiyk wordt ge< arbeid om het gevaar af te wenden. Een beambte eener aannemers- maatschappy te Parys is met 200,000 fr., door hem geïnd, verdwenen. Hy is gehuwd en vader van vyf kinderen. Na zyn vertrek is een hoonende brief van hem ontvaDgeo, waaruit men schijnt te kunnen opmaken, dat hy in zyn geestvermogens gekrenkt is. Kapitein Casey, van het stoom* schip „Weehawken," 25 Febr. te Huil binnen, rapporteert omtrent de Bulgaria" nog het volgende: „Toen wij de „Bulgaria" 5 Febr. morgens) In zicht kregen, eeinde het: „Ik ben zinkende. Zend booten." Onze equipage deed alle mogelyke moeite om de ontredderde „Bulgaria" te assiateereD, terwyl voortiureud golyen over ons voor- en achterschip sloegen. „De booten, die wy uitzetten, werden door den eersten en tweeden officier, den timmer man en matrozen bemand en nadat tnee pogingen, om bet zinkende schip te naderen, aanvankelijk waren mislokt, gelukte het 23 personen over te nemen, doch was het on- mogelijk verdere assistentie te verleeneo, daar onze booten werden terug- en stukge slagen. „Des nachts verloren wt) da „Bulgaria/ tydens een bevigen storm, geheel uit het gezicht." Ben bydrage tot het leeren ken nen der zeden en gewoonten der Zigeuners levert het volgende: Onder politiegeleidetrok een Zigeunerbende met zes bewoonbare wagens en twintig paarden door het plaatBje Rotba», gelegtn in het Duitsche Ryksland. Tot ds karavaan behoorden een groot aantal wilde en verloopen uitziende mannen, die echter doorgaans beter gekleed waren, dan de hun begeleidende en in lompen gehulde vrouwen en kinderen. Ben treurigen en medelijden opwekkenden aanblik bood een naast een wagen loopende vrouw, op haar arm een stervend kind in den ouderdom van een maand dragende, in de andere hand een brandends kaars en gevolgd door hardop biddend» vrouwen. Het bevel van een gendarme, oE met het kind in den wagen plaats te nemen/ dorst en wilde de vrouw niet opvolgen, want, zeide zy, stier! het kind in den wagen, dan zou men daarin niet meer kunnen slapen.' Bi) het vertrek uit Rothau stierl het kind, wat een onderbreking der reis ten gevolge had, daar het kind begraven moest worden. Met lompen bedekt lag het kleine ïykje In het gras aan deD straatweg, daarnaast da brandende kaars en eenige kinderen er om hoen de wacht houdende. In den loop van den dag verzochten de Zigeuners den burge-, meester het kind in het wachtlokaal te mogen onder brengen, wat toegestaan werd. Nauwe- lyks was dat geschied, of het gansche gozel- schap trok naar het Weilerthal. Het kind werd op kosten der gemeente begraven. Volgens telegram uit Nieuw-Vork is het Duitscho stoomschip „Moravia", dat 17 Januari van Hamburg en 25 dito van Falmouth naar Portland (Me) vertrok, by Sable Island verongelukt. Het Engelscho stoomschip .Yola", ladende voor Antwerpen, Is in da haven van Buenos-Ayres in brand geraakt, doch het' vuur werd gebluscht alvorens veel ccbaca aan het schip was veroorzaakt. De ladlojt bleef onbeschadigd.

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 6