N". 11970 Dondei'das 3 Maart. A°. 1899 (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Voor de Mutoscopen Feuilleton. DE NEVEN. LEIDSCH DA&BLAD. FEUS DEZEB COURfiJïTi Voor Lolden per 8 maanden. Franco per post Afzonderlijke Nommors 1.10. 1.40. 0.05. PRIJS DEB. A n V KH.'VKM'j'I tftN 1 VaD 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17 J. - Groctere lettere oaar plaatsruimte - Voor het tncaaaeoreo buiten de stad wordt f 0.05 berekend Dit nomiuer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. in onze Vestibule werd een betere elec- trische geleiding aangelegd, zoodat het licht, daarvoor benoodUd, veel beter is geworden. Thans zijn acht toestellen in werking, welke te zien geven: 1. Exprestrein in Noord Amerika. 2. Uitrokken van de brandweer in Londen. 3. Brand te Parys. 4. Eon betoogde badplaats. 5. Wat een zeg'.-n zoo'n drietal! 6. Dat is eerst boksen! 7. De verliefde Chinees. 8. Een beleef ie en onbeleefde kastelein. Leiden, 1 Maart. Volgens achterst :ande advertentie zal de heer jhr. mr. T A. J. Van Ascb van Wyck op Maandag 6 Maart a. s. een voordracht houden, toegeli-.ht met kaarten en photogra- phieëu van Suriname. Dit belooft ous voor de leden van Nijverheid en geïntroducetrden een belangrijke avoni te zijn. De sergeant der mariniers Ph. J. Cobus, behoorende tot de 1ste afdetling van het corps mariniers, is met ingang van he^en geplaatst in de rol van Hr. Ms. wachtschip te Amster dam en gedetacheerd b\j de Kweekschool voor Zeevaart alhier. Beroepen is bij de Geref. Gem. te Amster dam (vac.-P. Van Son) ds. C. Van Proosdij, te Lviien. Bij de Leidsche Spaarbank werd in de maand Febr. it gelegd 62,226.49en terug betaald 57,546 887a, terwijl zijn afgegeven 120 nieuwe en geheel afgelost 79 boekjes, Het gezamenlijk tegoed der 11,373 inleg gers bedroeg einde Febr. 2;168,737.26,/J, Wiarby nog komt de rente over 1898. Voor het examen in de nuttige hand werken is geslaagd mej. J. G. Planken, van Leiden. De uitslag der gehouden aanbesteding van het afbreken en herbouwen van het woon- en winkelhuis aan de Hoogewoerd No. 24, hoek Watcrsteeg, ODdtr beheer van don architect den heer W. F. Van der fleyden, is, dat zijn ingekomen de volgende tien bil jetten van Leidsche aannemers: P. J. Harteveld, 12,490; A. Verhoog Jzn., ƒ11,535; D. Kooremaii, 11,450; Joh. Th. Bik, ƒ10,890; Jac. Bink, 10,477Zitman Brakel, ƒ10,449; J. Cbristiaanse, 10,300; A. Van 't Riet, 10,299; N. Kloots, 10,140; P. J. Christians", 10,100. Aan den laagsten inschrijver is het werk gegund. Den 17den Maart a. s. hoopt N. M. Van Bemmel den dag te herdenktn, waarop hij vóór 40 jaren in betrekking kwam als be ambte in het Heilige Gee6t- of Arme Wees- en Kinderhuis, alhier. De beer P. W. Jansen, te Amsterdam, die vóór eenigen tijd aan de afd. Leiden van den Nod. Protestanten-bond de som van 5000 schonk ten behoeve eener inrichting voor wijkverpleging, heeft thans dit bedrag ver dubbeld, waardoor men hoopt de zaak op doelmatige wijze te kunnen inrichten. Mej. A. Burgersdyk, te Boskoop, is be noemd tot oncerwijzeres aan de meisjesschool te Gouda. Het Damescomité werd aangenaam ver rast coor de aanbieding van een beeld door Wienecke, den vervaardig r van delnhuldigings- medaille, als verlotingsprijs in de verloting van kunstwerken ten behoeve van Volks- sanatoriaaan de Fancy-fair verbonden, terwijl mejuffrouw Georgine Schwartzo een bas-relief beloofJe. Aan het postkantoor Warmond werd ge durende de maand Februari ingelegd ƒ6649.41, verdeeld over 87 inlagen; terugbetaald 2538.87, verdeeld ovor 31 terugoetalingen. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 837. Men meldt uit 's-Gravenhage: Toen gisternamiddag te halftwee ongeveer de minister van marine jhr. J. A. Roëll voorde eerste maal na zijn ongesteldheid, welke hem gerulmen tijd belette zyn functie uit te oefenen, bet departement betrad, vond bij in de ruime vestibule van het Ministerie vereenigd, met den secretaris generaal aan het hoofd, alle officieren, hoofJ- en verdere ambtenaren. Alvorens Zijn Excellentie zich naar zijn kamer begaf, heette de secretaris generaal, de heer Dittlof Tjassens, hem met een hartelijk woord, ook namens het corps ambtenaren, welkom en gaf hy uitdrukking aan aller vol doening over 's Ministers herstel, hetwelk hij hoopte, dat duurzaam mocht z\jn. Jhr. Roëll bedankte met eon kernachtig woord voor het bijzondere biyk ran genegen heid, hem van do zijde zijr.er ambtenaren dezen middag geschonken. Ook het geheele beambten-personeel had zich by de komst van het Hoold van bet Departement tot een groep vereenigd nabij de vestibule. Da minister zal voorloopig eerst 's middags tegen halftwee op het Departement komen werken. Gisternamiddag om halfvier kwam per Hollandsche Spoor te 'a-Gravenhage aan het stoffelijk overschot van den kapitein ter zee den heer L. Backer Overboek, in leven hoofd van het vak van uitrusting by de Marine, die Zaterdagavond op 56-jarigen leeftyd te Den Helder overleed. Nadat in tegenwoordigheid der bloedver wanten en belangstellenden de kist, welke het stoffeiyk overschot bevatte, was overgebracht naar den rouwwagen, die op het talud aaa de noordzyde van het perron gereed stond, begaf men zich in de volgkoetsen, waarna de stoet op het Stationsplein opgesteld werd en zich naar Eik en-Duinen begaf, waar de ter aardebestelling plaats had. Aan het lykkieed van den rouwwagen waren tal van bloemstukken bevestigd, waar onder werden opgemerkt een hulde in den vorm van een krans met witte linten met opschrift: Laatste gro't van vice admiraal en officieren, directie Willemsoord. Voorts was er een krans van de Marineclub te Den Helder en van het personeel der Takelaars. Ook de burgemeester van Den Helder had een krans by de overige gevoegd. De heer F. W. Eerkes is, op zyn verzoek, eervol ontslagen uit zyn betrekking van vice- consul der Neierlaoden te Kaapstad. De alphabetische aanbevelingslijst voor kantonrechter in het derde kanton te Amster dam luidt: mr. Th. J. B. Hilterman, kanton rechter plaatsvervanger, 3de kantonmr. H. Massink, idem, 4de kanton; mr. A. Tak, ambtenaar van het O. M. by de kanton gerechten te Haarlefn. In de vergadering van het dageiyksch bestuur van Dordrecht heeft mr. H. A. Neb- bens Sterling zyn voornemen te kennen ge geven tegen 1 Juli a. 8. zyn ontslag aan te vragen als burgemeester van oie gemeente, welke betrekking by van 21 Januari 1884 af bekleed heeft, na eerst wethouder te zyn geweest. Het „Hbl." meldt, dat de moeilykheden tusschen mevr. Madier de Montjau en den heer Florissen eea-.rzyds, en den heer Van der Linden, den oirecteur der Nederlandsche Opera, anderzyds, uit den weg zyn geruimd coor een dading, waarby alle artistieke eischen van genoemde solisten door de op6ra- lirectie ten volle zyn ingewilligd, waartegen over genoemd© arilsten een deel hunner vorderingen hebben kwytgoschoiden en van heden af alle vervolgingen zyn gestaakt. Uit Den Haag meldt men ons, dat op initiatief van een Habgsch ingezetene te Am sterdam in wording is een nieuwe Maat- schappy tot inrichting en exploitatie van een Nederlanische Opera, welker zetel te Amster dam zyn zal en die ataan zal onder leiding van een Raad van Beheer en onder toezicht van een Raad Tan Commissarissen. Aan ,de Maatschappy zullen verbonden zyn de hoeren J. M. Orelio en D. Pauwels als directeuren en de heer C. Van der Linden als dirigent. Enkele Engelsche bladen behelzen, dat H. K. H. de hortogin van Albany, zuster van H. M. de Koningin-Moeder, binnenkort aan ons Hof een bezo.k zal brengen. De heer Sche-ltema, te Amsterdam, in het bezit van het diploma van leerling-consul, zal, naar het „H. Dbd." verneemt, geattacheerd worden aan het consulaat-generaal van Neder land te Londen. Te Kollum is overleden de notaris mr. A. J. Andreae. De Nederlandsche Biograaf- en Mutoacope- Maatschappy te Amsterdam, ontving heden officiéél btricht, dat de voorstelling met de Biograaf ten paleize op 24 Febr. 11. de hooge goedkeuring van H. M. de Koningin mocht weg ragen. Naar men verneemt, zal de Coöperatieve Winkelvereeniging van „Eigen Hulp", te 's-Gravenhage, over 1898 aan de leden 16 pCt. over het bedrag van hun verbruik uitkeeren. De 1ste luit. C. J. J. Sixma baron van Heemstra, van de cavalerie, sedert 26 Aug. 1897 op non activiteit te Leeuwarden, is in actieven dienst hersteld by het 3de regiment huzaren te 's-Gravenbage. Ook het Ryks Collego voor de Zee- visscheryen heeft by de Regeering aangedron gen op versterking der Zuiderzee-visschery. Het blykt Louis Bouwmeester te zyn, die de directie van den VI. Schouwburg te Gent aanvroeg. Hy heeft twee concurr nten. Vad.) Van het nieuwe weekblad voor jonge dames, dat onder den titel „Lente" door H. J. W. Becht, te Amsterdam, wordt uitgegeven, zyn thans vyf nummers verschenen en het is ons aangenaam te kunnen zeggen, dat, zoo bet blad uit-riyk een goeden indruk maakt door druk, papier, enz., de inhoud daarmede io overeenstemming is. Wat byv. dr. Erel vertelt over verstand en hart, dr. Cornelia De Lange over hygiëne, Eg. C. v. d. M. over honden en sport, J. Pleyte over handwerkeD, Suze S. over kook- en huishoudonderwys, de kleine gedichten van E. Knuttel—Fabiua, het novelletje van Truida Kok, de roman van Tine Van Berken, loont alleszins den tyd, aan de lectuur er van gegeven. In ait blad worut gelukkig niet gepreekt, maar prettig vtrteld en gaat de redactie, die uit Tine Van Berken en Egberta Van der Mandele bestaat, aldus voort, dan kan het doel, dat zy en de uitgever zich stellen: te gelyk nuttig en aangenaam te zyn, worden bereikt. Met pryavragen mogen zy voorzichtig zyn; dat prikkelt slechts de ydelheid en kweokt allerlei middelmatig heid jes. (Fad.) Het stoomschip „Admiral", van Hamburg en Antwerpen naar Oost-Afrika, arriveerde 28 Febr. te Aden; de „General" vertrok 27 Febr. van Delagoabaai naar Vlissingen eu Hamburg; de „Spaarndam", van Ni-uw-York naar Rotterdam, passeerde 1 Maart Bevrzi-r; de „Burgemeester Den Tex," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 1 Maart te Genua; de „Prins Willem IV" vertrok 1 Maart van Amsterdam naar Suriname. Bodegraven. Door tusschenkomst van den heer D. Eikeienboom zyn vanwege twee brand waarborg maatschappijen gratificatiën verleend aan de militairen, gedetacheerd op het fort de Wi-rickerschans, voor bun spoeoige en flink betoonde hulp by heb blusschen van den brand, op den 17den dezer by den landbouwer C. BeyeD .Jzn. Da brandwaarborg-maatschappy te Amsterdam, directeur do beer H. Van Veeren, verleende een gratificatie van 50 en dio te Gouda, directeur de heer P. M. Montyn, een van ƒ15. Leiderdorp. Met 75 stemmen is tot lid van bet bestuur van den Slagh- of Grooten en Kleinen Stadspolder, onder Leiderdorp en Leiden, gekozen de heer A. Ruigrok, te Leiden. Het langdurig verlof, verleend aan de miliciens dezer gemeente Kranenburg en Spierenburg, vaD de lichting 1898, is verlengd tot 30 Juni 1899. Noordwyk. Maandagavond werd in het hotel Konynenburg aan Zee de jaariyksche vergadering gehouden van onze Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer (V. Y. V.). De voorzitter, de heer A. DorsmaD, opende de vergadering met een woord van welkopi en van waardeering voor de tegen woordigheid van den eere-voorzitter, jhr. mr. Quarles van Ufford, wien hy verzocht de vergadering te leiden, aan welk verzoek Z.Ed.Achtb. echter meende niet te moeten voldoen, als zynde de Liding in zoo goedo hanoen. Na lezing dor notulen eer vorige vergadering bood do heer E. De Groot, onder voorzitter, namens de overige leden van het bestuur, met een kort en bartelyk woord den voorzitt r, dien hy noemde „de ziel onzer Vereeniging," een met zilver gemooteer en ebbenhouten voorzittershamer aan. De periodiek aftreaende leden van het bestuur, de htoren C. Th. Van den Berg, C. M. Van der Lee, A. J. Overmeer, G. Van Parys en A. Van Raai van Konynenburg, werden met tyna algemeene stemmen als zoodanig herkozen, terwyl in de plaats van den heer C. Van Reyzen, dio bedankt had, by herstemming gekozen werd de heer J. Van Kan. De rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer S. J. Zandvoort, werd door een commissie van drie leden, de hoeren J. Krol, A. Verloop en L. Zyp, nagezien en io orde bevonden. Uit die rekeüing bleek, dat het afgeloopen jaar een tekort had opgeleverd van ƒ71.36, wel aanzienlijk u.inoer -jan het eerste jaar, maar toch belangrijk genoeg, om in een voorafgaande bestuur3Vtrgaoering, zooals de voorzitter mededeelde, de wensche- lykbeid te doen inzien, oen begrooting voor het komende jaar op te m ken. Volgens deze zou 1899 een vermoedelyk batig Bal o van ruim 70 opleveren de uitgaven tot het strikt noodige beperkende zoodat i innen een paar jaren de huidige deficits verdwenen zouden zyn. Aan het door een secretaris voorgelezen jaarverslag ontleeneD wy het volgende: het aant<1 leden en uonat-.urs is van 146 en 10 teruggegaan tot 128 en 16. Do heer J. H Van der Werf werd als 1ste secretaris vervangen door den heer L. Jan-zen, de heer C. Van Reyzen, 2de penningmeester, coor den h9er H. Medemblik. Door het bestuur is aan den gemeenteraad een adres gericht om op een gedeelte van den strandweg (van „Huis ter Duin" tot voorby „Hotel Konynen burg") een boulevard aan te leggen; verder, dat ook op de perrons der stations Utrecht en Groningen reclame platen zyn opgehangen. By de rondvraag wens-.ht een oer leaen, dat voor een nieuw aares, als bovenbedoeld, hand- teekeningen zulLn worden verzamel i, waarop oe voorzitter antwoordt, dat men eerst het resultaat van het inge iendo moet afwachten. Ten slotte kon de voorzitter no„' medadeelen, dat door bet bestuur stappen waren gedaan by het hoofdbestuur dtr posterijen, enz. voor een betere regeling in ce verzen ing van brieven en voor de verkryging van een door loopenden dagdienst, vervolgens by de H. IJ. S.-M. om nogmaals aan te dringen op recht8treekscb vervoer per tram (zonJtr over stappen te RUnsburg). Met een opwekken! woord tot allo leden, om ieder in zyn kring zooveel mog lyk leien aan te werven voor een vereeniging, oie allee in het werk stelt, om den bloei en den vooruit- 4) Steeds zorgden anderen voor hem, dat hy verder kwam, dat bij booger opklom. En zoo is het biyven gaan, tot op den buidigen dag; ik daarentegen! Hoe heb ik my moeten afbeulen! My heeft niemand helpend terzyde gestaan, nooit. Deze tegenstelling heeft mij eens veel kommer gebaard. Thans ben ik daaromtrent tot rust gekomen, maar toch is een geprikkelde stemming tegen Arthur Blank r io my achtergebleven. Hy is eigeniyk de eenige, met wien ik my nooit zou kunnen verdragen." e „Merkwaardig!" zei Hélène peinzend. Toen zag zy in den kring rond. „Wat heeft de hooge raad over myn kostuum besloten?" Een weinig aarzelend antwoordde mevrouw Marbach: „Mynbeer Wernor meende ods dacht, dat Maria Stuart het paasendste was." Gustaaf reikte Hélène de teekening. „Ha, dat is mooi!" riep zy. Eu zy begon te declameeren: Eilend9 Wolken, Segler der Lüfte Na eenige verzen viel zy zichzelve in de redg; „Gaat het niet zonder dien halskraag? Ik vrees, dat ik my daarin den geheelen avond Diet op myn gemak zal gevoelen." »Maar het staat zoo goed," trachtte Gustaaf haar te overtuigen. „Gy zult uit de witte schelp naar buiten kyken als een zeenimf." Hólëne dreigde hem lachend met den vinger. „Ei, ei, mynheer Werner, gy kunt dus ook complimentjes maken? Dat is voor my iets nieuws." Gustaaf bloosde even. „Beval ik u zoo beter?" vroeg hy. „Oprecht gesproken: neen! Berisp my liever; dat klinkt natuuriyker. En het ia ook beter voor my. Maar ik volg, helaas! niet altyd de stem van het gezond verstand. Och, mynheer Werner, ik geloof, dat gy er geen flauw ver moeden van hebt hoe vreeseiyk moeilijk dat is." En fluks liep zy weer naar de piano en speelde een dol capricio. V. Met een allegorisch spel, dat het welslagen van den consul Guttenberg, door arbeid en geluk verkregeD, voorstelde, begon de feest avond. Hélène klapte mede in de banden, toen het gordyn voor de laatste maal viel, hoewel zy de verheerlyking van den gastheer nu juist niet smaakvol vond. Maar de verlooners hadden toejuiching verdiend, voornamelyk Dora Gut tenberg, de eenige dochter van den consul, een behaagziek, beweegiyk persoontje, met een hoofd vol korte bruine lokken. Als genius van het geluk had zy er niet alleen allerliefst uitgezien, doch ook haar verzen, ondanks haar hooge stem, voortreffeiyk gedeclameerd. Nog had Hélène niets van Arthur Blank bespeurd. Opeens, toen een geschetter der fan fare de gasten uitnoodigde zich naar de eetzaal te begeveD, drong een sierlijke Pappenheimer door de ryen, met moeite op haar af komend. De menigte schoof haar langzaam verder, hom te gemoet.. Nog was hy ettelyke schreden van haar verwyderd, toen hy achter eenige verschoven stoelen bleef steken. Opgewekt riep hy haar toe: „Stel u gerust, scboone koningin van Schotland I Heet gy soms als gewoon sterveling Hélène Marbach? Gy zyt de derde Maria Stuart, tot wie ik deze vraag richt naar ik hoop, de juiste. Langer tegen den stroom oproeien kan ik niet." Terwyl hy Bprak, was Hélène naast hem aangekomen. „Ik ben de gezochte," antwoordde zy kortaf. „Emdeiyk," ademde hy op. „Ik zal de eer hebben, u aan tafel te geleiden. Myn naam is Blank; neem myn arm, andérs worden wy weer gescheiden." Zwygend gehoorzaamde nélène. „Hebt gy reeds van de verrassing gehoord, die ons nu te wachten staat?" keuvelde Arthur verder. „Verbeeld u: Guttenberg heeft met opzet voor dit feest in zyn tuin een zaal laten bouwen. Daarin zullen wy eerst soupeeren en later dansen. Ze is zoo geschikt met het huis verbonden, dat de overgang in het geheel niet merkbaar is." Zoo was het inderdaad. Hélène wandelde verder, met gesloten lippen, door met vlaggen getooide gangen, langB groepen van levende planten, steeds op dezelfde hoogte, tot zich opeens een hooge, phantastisch versierde ruimte aan haar oog vertoonde. Van de verdekte balken der zoldering hingen acht kroonluchters neer, wier gasvlammen een helderheid als van het daglicht verspreidden. „Het moest eigeniyk electrisch licht zyn," berichtte Arthur. „Een idee van de vrouw des consuls natuuriyk! Maar Guttenberg verzette zich daartegen. Tot zoover was hy meegaande geweest, maar tegen de kosten van zoo'n aanleg zag hy op. Er komt altyd een oogenblik, dat de kameel zich niet meer op den rug laat leggen. Ook de rykate verkwist slechts tot een zekere grens; ala die bereikt is, wordt by een gierigaard. Ik vrees, dat dit ontbrekende effect de consuls vrouw bet geheele feest boderven zal." Hélène moest over deze kwaadsprekende opmerkiDgen glimlachen; maar zy kon er nog altyd niet toe komen de lippen te openen. „Ik heb tydens het feestspel de moeite genomen onze plaatsen op te zoeken," ging Arthur voort. „Niets staat onhandiger dan met een dame aan den arm langs gedekte tafels blindelings rond te tasteD, te gelyk met honderd anderen. Zie maar eens, hoe grappig die heeren hun halzen uitrekken, om hun naam op het een of ander kaartje gewaar te wordeD. Geloof my, Diets loont in alle omstan digheden des levens meer dan een weinig voorzorg. Daar ginds onder dat Chineescho scherm bevinden zich onze couverts. Het is de hoek der jongeren; tegenover ons zit Geyer met mejuffrouw Dora Guttenberg. Honger zullen wy niet behoeven te lydenik heb den gehuurden knecht, die ons bedienen zal, weten uit te vorechen, en hem oen fooi in de hand gestopt. Lach niet om myn voor zorg 1 lx doe telkens zoo, sedort het mij eenmaal is overkomen, dat my restjes voorgohoudon worden, geregeld door, van de stoep tot aan het ys. Die dienende geesten in hun ouderwetsche rokken zyn, hoe menscheiyk zy er ook uitzien, tU8sch6nboide kwaadaardige nikkers. Wee den hongerigen ga3t, die met hen niet op oen goeden voet staat! Maar wy zyn er!" Oomogelyk kon Héiène langor in baar afstootende houding volharden. Het zou kinder achtig geweest zyn. Bovendien, als zy den feestavond genieten wilde, moest zy wel met haar omgeving geiyken toon aanslaan. „Ik dank u er voor, mynheer Blank, dat gt) zoo voortreffelijk voor u gezorgd hebt," sprak zy met lichten spot. Snel antwoordde Arthur: „Niet alleen voor my. Ook aan myn dame aan tafel heb ik daarby gedacht. O, juffrouw Marbach, ik was zeer verheugd, toen ik uw naam naast den mynen vond. Immers, ik heb vroeger in het huis van mevrouw uw moeder menig aan genaam uurtje doorgebracht. Het is een zeer afschuwelijk noodlot, hetwelk uw door my zoo hooggeëerde moeder genoodzaakt heeft, de oude verbintenissen af te breken. Haar besluit moest natuuriyk geèerbiedigd worden. En zoo is het gekomen, dat ik uw familie, helaas! geheel uit het oog verloren heb- Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1