P. J. PETIT Az., 1 DASSEN EN STRIKKEN. J. v. HEES, GEBRs. RODBARO. Znid-ïïollandsche Roomboter- en Kaas-Inrichting, Lange Diefsteeg 18. N». 1967 Maandas; 27 Februari. A\ 1899 $eze Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Vdbl P. H. J. VREEBURG. Specialiteit in KOFFIE- Magazijn van Heeren-Mode-A.rtikelen BREESTRAAT 106, hoek Koornbrngsteeg. Ruime sorteering HEERENHOEDEN, solide qualiteit Boorden, Fronts, manchetten, Overhemden en alle andere Heeren-Goederen. Gaarne voldoe ik dan aan mijne geachte Begunstigers, om alsnu de zuivere onvervalschte ROOMBOTER te leveren voor 65 Cents per pond, doch verzoek hier mede nu ook beleefd om Dij niemand anders de fijne Roomboter te halen dan bij J- v. HEES, om reden hier als prijs ook de qualiteit niemand concurreert. Eijne Goudsche Kaas 40, 30 en 25, prima Leidsche Kaas 25 en 20, Kom. Kaas 12 cents, fijne Roomboter Surrogaat 45 en 35 cents, alles per pond. Donkersteeg ÏO. JDonkersteeg lO. Gouden en Zilveren Boekknippen. Venia aetatis. LEIDSCH DAGBLAD. PRUS DEZER COUBANTi Voor Lelden per 8 maandeo. I.Hk Franco per poet9 1.40. Af2onderlyke Nommere 0.05. PRUS DER AD V KKTÜN TIÜN i Van 1 6 regels t 1-06. Iedere regel meer 017$ - G-roctore/ letters naar plaatsruimte - Voor het IncasseereD bulten de stad wordt ƒ0.05 berekend Vierde Blad. Gemengd Nieuws. De buitenplaats „Arendsburg", te Voorburg, zal tot een sanatorium voor zenuwlyders worden Ingericht. Baldadige handen staken giste* ren te Amsterdam in de Spuistraat, by het Kattengat, een volgeladen handkar met vuur makers in brand. De inhoud stond weldra in lichter laaie. De arme venter had zijn kar eeoige oogenblikken onbeheerd laten staan. De brand werd met emmers water gebluscht. Een kwakzalver verdwenen. - Men schrijft uit Oud-Beierland aan de „N. R. C.": De wonderdokter Jongejan heeft deze ge meente verlaten, zonder adres achter te laten. Van zijn wonaeroaarlyke genezingen is niets gebleken; zelfs zijn kostoaas is niet hersteld. De vrouw, die volgens hem twee magen had on ale hij van één maag zou verlossen, is er ook ni«t bet?r op geworden. In deze gemeente had hy het vertrouwen grootendeels verloren; hy werd aan ook alleen nog maar geconsulteerd door patiénten van buiten. Te Berlyn is weer een officier gevangengenomen, omdat men hem verdenkt een der schuldigen te zyn in het speelschan- daal. Ditmaal is het de kapitein der reserve Von Schacbtraeyer. Toen baron Ferdinand De Roth- schild verleden najaar in Engeland overleden was, werd medegedeeld welke oo voornaamste legaten waren, die in zyn testament vermeld stonden. Thans is de geheelo nalatenschap bekend geworden, geschat op een bedrag van 1,488,128 pd. st. en 14 st. en 8 pence. Na aftrek van al die legaten wordt do nalaten schap veraeeld tusschen zjjn ongehuwde zuster die. in Engeland woont, en zyn broeder baron Salomo Al ert De Rothschild, te Weenen. Uit Sydney komt het bericht, dat in het begin van Januari proeven genomen zyn door twee chemisten, de beeren Callaghan en Fraser, met een nieuwe explosieve stof, welke zy „kalleniet" noemtn. Daarby bleek, dat de stof vyf- of zesmaal dynamiet in kracht overtreft, hetgeen de uitvinders hier uit verklaren, dat in de beste dynamiet 25 percent voorkomt aan niet ontspringoare, terwyi kalleniet geheel is samengesteld uit ontspringoare producten. De pry-t is 60 per cent gt-rioger dan van dynamiet, daar bet kalleniet hoofdzakeiyk bestaat uit bladen van den eucalyptus, welke woroen blootge steld aan de inwerking van geconcentreerd salpeterzuur en een mengsel van nitro-gly- ctrine en salpeterzure potascb. Te Berlyn werd in het Tempel- hoferveld een jong meisje, de dochter van den smid Borchert, door deu grenadier Schiefer aangevallen en zooJanig met zyn sabel ver- wood, dat haar de neus iyna geheel van het gelaat gescheiden werd. Zy is daardoor levens lang gcLekend. Do dader is gegrepen en heeft reeds bekend. Hy moet de daad in geestes- zwakte volvoerd hebben. Te Oudenbosch zyn door een als veekoopman gekleed heerschap verschei dene landbouwers beetgenomen. Hy kocht by de boeren in den omtrek al de vette kalveren op, die 's anderen daags vroeg aan het station afgeleverd en betaald zouden worden. Op tyd waren er de boeren met hun kalveren, doch er verscheen geen koopman, zoodat do eigenaars met hun kalveren zeer ontstemd onverrichter- zake huiswaarts moesten keeron. Velen woon den zelfs 2 uren ver. Ten gevolge van de strenge vorst in Noord-Amerika en de daarna geheerscht hebbende stormen aan de Amerikaansche kust, is de aanvoer van vee en vleesch van dat werelJdeel aan de Londensche markt niet voldoende. Dientengevolge tlyven de pryzen daar goed, n. 1. 3/6 per stone als maatstaf. Er worlen daarooor veel ossen geslacht voor export, en wel zoo erg dat er gisteren versche aanvoer uit Zeeland kwam, en de kooplieden met paard en kar het spoeling- district afreisden. Hoe het resultaat moge zyn, het komt in ieder geval den veehandel ten goede, en aan de slachtplaats te Rotter dam is bet buitengewoon levendig. Men meldt uit St.-Petersburg de volgonde scbrikkelyke catastrophe: In Mzensk, in het Orelsche gouvernement, vond in een spiritusbranoery een vreeselyke ketelont- plolfing plaats. In den omtrek van 5 werst was de drouning hoorbaar. Enkele ketelstuk- ken werden byna een werst ver weggesleurd 5 arbeiders werden gebood, een groot aantal zwaar verwond. Van oen der ongelukkigen werden belde handen afgereten; hy liep maar een kort eind van de plaats des onheils weg, doch viel daarop dooJ neer. De schade moet ongeveer 75,000 roeoel bedragen. De influenza te Londen blyft toenemen. De minister Chamberlain en veel andere bekende personen liggen ziek. De strfte aan die ziekte was verleden week te Londen tot 74 gestegen, tegen 5022 en 21 sterfgevallen in oe drié vorigo w«k6n. E e n ig e jaren geleden kreeg een weduwe 440,000 fr. uit een Turksche premie- leening. Zekere Dounoigne, die haar ver trouwen wist te winnen, is met 340,000 fr. er van verdwenen. Hy is tot vyf jaar ge vangenis veroordeeld by vtrstek. Door de Keulsche politie is een buitenlandsch oplichUrspaar gevangengeno men, in welks bezit 20,000 fr. bankpapier, een aantal gouden horloges en briljanten, zoomode andere voorwerpen van waarde, die vermoedelyk van diefstallen afkomstig zyn, gevonden werden. Op grond van papieren, die in hun bezit gevonden werden, bleek, dat het paar ook zwendelaryen heeft gepleegd in B riyn, Brussel, Parys, Kopenhagen, Ostende, Londen, St. Petersburg, enz. E n firma in Kopenhagen werd voor 2500 kronen, een in Rysel voor 9000 fr. en oen in Bucharest voor 6000 fr. beetgenomen. De gevangene noemde zich Bouisson. Zyn begeleidster en medeplichtige stamt van een zeer aanzienlyke Parysche familie. Voerman Honscliel. Een incident. De opvoeringen van Hauptmann's toom el- spel zyn voor „Het Nederlandsch Tooneel" overal, waar het stuk vertoond wordt, een groot succes. By een dor jongste voorstellingen in den Stadsschouwburg te Amsterdam, by welke gelegenheid de beer en mevrouw Bouwmeester weder het voorwerp van herhaalde warme byvalsbetuigingen waren, ging echter eender artiston schromelijk haar boekje te buiten, en dit op zóó wonderlyke en In het oog loopende wyze, dat de ernst van de situatie op het tooneel er danig door werd bedreigd. Op een oogenblik in het vierde bedryf (in het koffiehuis van meneer Wermelskirch), dat zy door stil spel kleur aan de omgeving moest byzetten, sloop zy behoedzaam onder 6toelen en koffiehui8tafeltjea door naar vóórop het tooneel, telkens steelsgewyze omziende of geen der collega's een poging zou coen om haar in haar oogepaste escapade te stuiten. Dit geschiedde echter niet. Terecht begrepen de artisten, dat het zaak was te doen alsof men niets bemerkte, om zoodoende zoo weinig mogelyk sensatie te verwekken. Intu8scben naderde de jonge artiste al dichter den rand van bet tooneel. Niemand in de stampvolle zaal, die voor iets anders oogen oogen had dan voor haar en haar onbehoor- lyk gedrag. Meer en meer geraakte men in spanning. De tegen alle geschreven en ongeschreven tooneelwetten op zoo gansch brutale en onge paste wyze zondigende, boog zich over het voetlicht, dieper, Al dieper, biykbaar van plan om den sprong van het tooneel te wagen in de ruimte, voor het orkest bestemd. Met haar flikkerende oogen peilde zy de diepte al. Het publiek was aan geweldige emoties ten prooi. Hoe zou dat afloopen? De artisten, voor zoover hun aandacht niet door de uitbeelding van hun rollen ïq beslag werd genomen, wisten zich bykans niet te bergen. Maar gelukkig ontstond op het kritieke oogenblik tumult op hut tooneel, tumult, dat in het stuk thuis hoort. Dit scheen de afgedwaalde tot bezinning te brengen. Zy schrok terug, en zoo vlug haar boenen haar dragen konden, holde zy onder den koffiehuis-inventaris door naar achterop het tooneel, waar zy zich verschool onaer de tafel, waar de twee brandweermannen hadden zitten kaart spelen. Even later gelukte bet aan juffertje Rud. Scheller om haar, tosn zy behoedzaam weer uit baar schuilhoek te voorscbyn was ge komen, te pakken, entot straf werd de kleine guitige poes, die in „Voerman Hen schel" een niet onbelangryke en te benyden rol heeft te vervulleD, maar zich daarvan uitmaal zoo tyster onbehoorlijk kweet, eens lekkertjes geknuffeld en gepakt door Fran- cisca Wermelskirch. Waarmee dit incident eindigde, dat byna van beslist noodlottigen invloed op de ver tooning was geworden. By de voorstelling te Groningen Donderdag was de toeloop van het publiek zóó groot, dat wel 800 menschen geen plaats konden krygen. Waar blijft het tweede deelt Onder dit opschrift bevatte hot „Hbl." dezer dagen de volgende opmerking van een zyner lezers: „Ik bedoel: van dr. W. Van Goer's „Opkomst van het Nederlandsch gezag over Ceylon." In 1895 verscheen, als Academisch proefschrift, het eerste gedeelte, loopende ongeveer tot bet eind van 1646; maar in zyn voorrede deelde ons de schryver mede, dat hy het tweede „eerlang" mede hoopte te doen ver- 6chynen. Uit deze toezegging biykt, gelooven wy, dat hy het noodige materiaal reeds ver zameld hadzou de bewerking voor de pers nu achterwege blyveu? „Toen het „Handelsblad" in Augustus 1895 eon (zeer waardeerende) aankondiging van bet eerste gedeelte gaf, schreef het: „Wy hopen byzonder, dat hy (dr. Van Geer) zyn belofte houden zal." „Eu ik neem thans, nu 3'/i jaar verstreken zyn, de vryheid, dion wensch te herhalen; door hem te vervullen zou de heer Van Geer een nuttig werk doen!" De heer Van Geer heeft de welwillendheid gehad, het „Hbl." een uitvoerig antwoord op die vraag te zenden, dat wy hieronder laten volgen „Al kan deze vraag, zoo tallooze malen tot my gericht, als teeken van belangstelling in myn werk my niet dan aangenaam zyn, soms treft my iets van verwyt, dat er in ligt opgesloten: „Belofte maakt schuld." En ook de geachte onbekende, wien ik overigens ten zeerste dank voor zyn belangstelling, heeft in zyn vraag in het „Handelsblad" van 14 Febr. 1.1. iets verwytends. Ligt dit mis schien in de mededeeling van de 3'/, jaar, die sinds de geboorte van het eerste deel verloopen zyn? In ieder geval, dunkt me, is bet zyn bedoeling publiek antwoord uit te lokken. En dat goef ik gaarne, benevens myn verantwoording aan allen, die er in belang stellen. In de eerste plaats: amende honorable; ik ben indertyd wat haastig geweest met beloven. Toen de stof te lang bleek voor één deel, beloofde ik er een tweede deel by. Maar toen bedacht ik niet, dat myn eersteling in do eerste plaats was dissertatie, een proef om uit gedrukte 6n ongedrukte bronnen een geschiedwerk samen te stellen. In hoeverre dit gelukt is, hebben myn promotoren beslist. Maar de maatstaf van het eerste deel mag ik niet op een eventueel tweede toepassen. Dit zou niet aan de eiscben van een proefschrift, maar aan die van een wetenschappelyk werk moeten beantwoorden. En nu komt de moei- lykheid. Ouzo koloniale geschiedenis verkeert nog in embryonalen toestand. Vooral dr. Jonge en Tiele, en na hen Van Deventer en Heeres, zyn begonnen met de moeiiyke ontginning van een onbearbeid terroiD. Maar (men leze de voorrede in dr. Jonge's standaardwerk) al hun werkzaamheden zyn voorloopig; slechts de bouwstoffen werden verzameld. Ook ik (die my natuuriyk overigens niet in éón adem met zulke mannen mag noemen) heb bouw stoffen verzameld en er bywyze van proef een huisje van gebouwd: het eerste deel. Het tweede zou geen proefneming, maar een hocht gebouw moeten worden en daargelaten, dat het bouwen op zichzelf zonder voorbeeld eon bedenkeiyke quaestie is, myn bouwstoffen zyn niot voldoende, zooals myzelf bekend was en door critiek is aangetoond. M. a. w. zondor voldoende bouwstudia mag men geen boek als wetenschappelyk werk de wereld inzenden. Voor een volledige geschiedenis van Ceylon is studie van Portugeesche en misschien ook die van inlandsche bronnen onmisbaar, terwyl het ook te betwyfelen valt of onze kennis van de Geschiedenis der Ned.-Oost Indische Compagnie voldoende is. Dit alles maakt my huiverig een boek te vervolgen, dat misschien wel veel nieuws, maar tevens zooveel ge breken zou bevatten en in het geheel niet aan de eischen der tegenwoordige historio- graphie zou voldoen. Is er misschien iemand van gevoelen, dat het mededeelen van toch altyd twyfelachtigo feiten, alleen omdat ze nieuw eu dus aantrokkelyk zyD, het uitgeven van een boek, dat natuuriyk onmogelijk zuiver wetenschappelyk kan zyn, rechtvaardigt, dan hoop ik, dat hy my door redenen zal over tuigen. Ook voor de mededeeling van andere opvattingen houd ik my ton zeerste aanbevolen. Maar hiermede is volstrekt niet gezegd, dat ik mfin onderwerp geheel zal laten varan. Integendeel; veel materiêel is reeds door my verzameld en myn doel is dit, biyken andere bronnen my niet ten dienste te staan, op de een of andere wyze to beworken, of mogelyk ook als bouwstoffen uit te geven. Dat dit nog niet eer is gobeurd, ligt voornamelyk aan het feit, dat my door de werkzaamheden oener drukke betrekking, door my kort na myn promotio vorkregen, tot dusverre belet werd veel tijd aan myn eigen, daarvan geheel afgescheiden studie te goven". INGEZONDEN. Vleesch of Vergift Mijnheer de Redacteurl Wanneer U het met my eens zyt, dat het in bet belang der volksgezondheid is het volgende in Uw ook hier veelgelezen blad op te nemen, verzoek ik U daarvoor beleefd een kleine plaatsruimte. Maandagavond, 20 Febr., is hier een varken zyn natuurlyken dood gestorven, een varken, waarvan de lever voor het grootste gedeelte verrot was. Dit lyk is verkocht aan een ge- legenheidS8lacbter, en worot nu te Zoetcrraecr- Zegwaard uitgevent. Zou het niet in het belang zyn van bovengenoemde gemeenten, wanneer vanwege de overheid wat toezicht gehouden werd op Ö6rgelyke gevallen? Z. X. Vervolg der Adverteiitiën. VARKENSSLAGERIJ Levendaal 165. Wegens den enormen voorraad en zoolang de voorraad strekt verkrygbaar: Vet Spek a £ï4 Cts. per 5 ons. l.lS de 5 pond. 15-53 8 Niets pleit btt r voor de qualiteit dan het steeds toenemend debiet. Alle soorten dage lijks versch gebrand. 8034 7 S. P. MINNEMA. Haarlemmerstraat 143. <D Q- Ontvangen de Nouveautés in: O -s O co CU O) O —3 O O O CD O <D NI O E in de nieuwste modellen 1&58 40 Tan af fl.75, ƒ1.90, ƒ3.20, ƒ3.50 en booger. SPECIALITEIT IN: CP (O H* O Beleefd aanbevelend, 1556 45 VOORHANDEN: ruime keuze 1551 20 ATELIER VOOR By beschikking van den Hoogen Raad der Nederlanden, dd. 3 Februari 1899, goedge keurd by Koninklyk Besluit van 14 Fe bruari 1899 No. 19, zyn aan JOHA1K1VE9 COKNELI9 FREOEIRIK KAREL DE NOBEL, gedomicilieerd te 's-Gravenbage, verbiyvende te Leiden, verleend brieven van meerderfarlgverklaring, welke hem geven al de rechteo, by de W6t aan meerder jarigen toegekend, behoudens de bepaling van Art. 478 van het Burgeriyk Wetboek. De Procureur by den Hoogen Raad, 1560 15 Mr. O. W. SIPKES. Die ieta te vorderen heeft van, of verschuldigd is aan do nalatenschap van den Heer THOMAS STAFLEU, op 13 Juni 1898 aan den Congo overleden, wordt ver zocht daarvan opgave of betaling te doen vóór of op 1 Maart 1899, ten Kantore van den Notaris Mr. J. A. F. COEBERH, te Leiden. 1399 8 Namens het Bestuur der Yereeniging tot Cbri3telyko Wykverpleging „Phebe", alhier, maken ondergeteekeoden ty dezen be kend aan belanghebbenden en belangstellenden, dat de Wykznster zfch gevestigd heeft, woonplaats: Oude Vest 65. Spreekuur: 9 ÏO (behalve des Zondags), voorloopig Oude Singel 223. Tevens de vryheid nemende, met name aan de bewoners der haar toegewezen Wyk, dringend aan te bevelen de deelname aan eene op te richten Hal ve-Btul vers ver- eenlging, om in de behoefte aan versterkende middelen te kunnen voorzien. Door persooniyk bezoek zal eerstdaags voor deze noodige zaak geworkt worden. Hoogst welkom zou het zyn, als ook uit andere deelen der stad, buiten de Wyk gelegeD, door grootero of kleinere bydragen van belang stelling in dezen arbeid biyken mocht. 1549 24 Ds. EVELEIN. Ds. DE HOEST. Leiden, 27 Februari 1899.

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 13