Missive van Ged. Staten, meldende, dat aan de gemeente als rükstydrage, krachtens do wet regtlende financièele verhouding tus- achen ryk en gemeenten, alsnog over 1£98 sal worden toegekend een som van 401.Gó"', welk bedrag t9 weinig is genoten. Acres 'van P. Zwetsloot Pz., om benoemd te worden tot brugwachter te Hoogmade in do plaats v. n wylen z\Jn vader. Proces-vertaal van kasopneming ty den gemeenteontvanger op 18 Jan., toen in kas ■was een bedrag van 3277 Sö5. B. en Ws. kwamen thans met hun advies naar aanleiding van het verzoek van bewoners van don Veenderpo.'der, om aansluiting aan den rywog naar Alkemade. B. en Ws. vroegen machtiging, om Ln overleg te tre:en met het bestuur van dien polder en andere belang hebbenden, om, hebben dezen liun mode- werking toegezegd, ty den Raad een begroo- tiDg van kosten in te cienen. Na eenigo discussie tusschen den Yoorzittsr en don heer Van Wieringen, dia zich du reods tegen inwilliging vau het verzoek der bewoners van den Yeenderpolder verklaarde, werd B. en "Ws. do gevraagde machtigiDg verleend. Op het verzoek van P. Zwetsloot Pz, om aanstelling tot brugwachter te Hoograado iu do plaats van zijn vader, werd, conform het gunstig advies van B. en Ws gunstig beschikt. P. Zwetsloot Pz., de eenigo sollicitant, werd juet algomeene stemmen benoemd. Besloten werd voorts mot algemeens stem- jnen aan den heer v. d. Yoorn voor het vrijwillig keuren van vlaosch te HoogmaJe j>ver 1898 een vergoediog van 20 toe te kennen, waarna goedgekeurd werd esn af- en overschrijving. By de gabruikoiyke rondvraag herbaalde de heer v. d. Boon zyn vraag omtrent Kroon, waarop de Yoorzitter bevestigend antwoordde. De heer v. d. Boon gaf nu als zyn meening te kennen, dat de gebr. Stichter, als opvolgers ln de zaak van Van Vliet, de aangewezon per sonen zjjn voor het gemeentewerk over 1S99. Deze meening werd echter weersproken coor den Voorzitter met een beroep op den rooster van werkzaamheden, waaraan B. en Ws. zich houden, om willekeur te voorkomen, en volgens welktn Kroon de aangewezen ptr Boon ie. Hierna werd de openbare vergadering ge schorst ter behandeling van het kohier van den boofdelyken omslag in geheime zitting. KOLONIËN. BATAVIA, 18-24 Januari. Do „Sem. Ct." meldt: Door ce aanhoudende regens zijn de Serang- en Toentangrivieren aan het spoken. E.n gedeelte van den weg te Tanggoelangin (Demak) is geïnundeerd en de af-ieeling Koedoes, die precies daaraan grenst, is de dupe. Ook de groote weg van Penawangan is mede overstroomd. Volgens bericht is het water stygend en een groot gedeelte der beplante velden staat blank. De arme desabevolking is altijd het kind van de rekening. Eenigo deskundigen verklaren, dat do aftappingskanalen, die mil- lioenon kostton, niet beantwoorden aan hun bestemming. Heden staat het water te Sajoong byna "/4 M. op den grooten weg. Men kan van Noord naar Zuid en omgekeerd met groote prauwen varen, zoo ook op den grooten weg tot Eoeyaran. De weg naar Pdti naty Goeyangan is mede overstroomd en 3 kar bouwen zyn door den stroom weggeBleept. De trambaan is onzichtbaar. Te Walahan aan de Serangrivier staat het water drie en een bal ven meter hoog. Da passari oodsen zyn weggespoeld on tal van pluim- en ander ge dierte is verdronken. Do bewoners huizen op de vliering of zyn naar boven gevlucht. Een handelsman over Atjeh. H t volgende ontleent het „Hblter wille van hen, die nog mochten twyfelen aan het doelmatige van de tegenwoordige actie in Atjeh, aan een particulier schryven uit die streken van een handelsman (geen ambtenaar of officier dus), die er ongeveer vyf en twiütig jaren heeft gewoond: „Nu wat over do politiek. Wat een ver schil: do toestand nu en die van vroeger, met zyn opgeschroefde berichten. Als men ziet, dat tegenwoordig in het Pedirsche de gehoele streek door detachementen van 30 man wordt doorkruist, de trein zonder eenigo dekking naar Selimoen rydt, een enkele com pagnie een transport paarden over het schei dingsgebergte breDgt naar Padang Tidji, de controleurs overal met een enkelen politie oppasser geheel do vallei doorkruisen, alle kampongs tezoeken, alle menschen van passen voorzien, enz., enz. dan kan men zien hoe er gewerkt Is in het vorige jaar. Het is ver bazend! Laat ze in Holland in Godsnaam dezen gouverneur zyn gang laten gaan en iu twee jaar, met do gewone Atjeh-formatie, maakt hy er een veilige en goede landstreek van. Wat die man doot is verbazend; een yzeren gestel, yzeren wil, geen ontzien van zichzelf, iederen morgen om vier uren aan zyn schryftafel als by te velde is, de een voud Z' if, een afschuw van alles, wat eer en uiterlijk betoon betreft, ziedaar Van Heutsz. „Tegenwoordig maken de Atjeliers z-.lf de wegen en de uitgaven zull-n tot een minimam worden gebracht, zoodat men in Holland tevre en zal zyn." Door den Gouverneur-Generaal van Ncd.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: CC VIEL DEPARTEMENT. V crl c en d: Wegens langdurigen dienst, een jaar verlof Daar Europa, aan don opziener 2de kl. b(j den dionst van het mijnwezon G. J. H. Bronder ii Brandis. Ontslagen: Op verzoek, eervol uit'slands dienst, do gewezen klerk bij 's lands kas te Banda, J. F. Souinokil, met bepaling, dat dit ontslag wordt gerekend te zijn ingegaan in do maand September 1893. Op vorzoek, wegens vertrek, eervol als lid der Kamer van Koophandel en Nijverheid te Batavia, S. Preuyt. Benoemd: Onder nadere koninklijke goed keuring voor don tijd van vijf jaron, tot president dor Javascbo Bank, do directeur dier Bank, met verlof in Europa, B. P. J. Van den Berg; met ingnDg van 3 Februari 1899, tot assistent resident voor de politie te Palembuug, de assistent- resident voor do politieke aanrakingen mot de onderhoorigbeden en hoofden ter Westkust van hot Gouvernement Atjeh en Onderhoorigbeden, A. Meilink; voor de politieke aanrakingen met de onder hoorigbeden en hoofden ter Westkust van bet gouvernement Atjeh en Onderhoorigbeden. de controleur 1ste kl, bij het binneol. bestuur op de bezittingen buiten Java en Madoera, F. L. K. Storm van 's Gravcsando. Toegevoegd: Aan den hoofdinspecteur voor de suiker- en rijstcultuur, het landelijk stelsel en wat daarmede in verband staat, de controleur2do kl. F. P. Sollewijn Gelpke, met bepaling, dat hij bij zijn kader wordt gevoerd a la suite, en Batavia tot standplaats heeft. Aangewezen: De hoofdplaats Bandoeng (Preanger Regentschappen; als* standplaats van den aan bovengenoomden hoofdinspecteur toego- voegden assistent resident h, la suite J. W. Yan der Valk. Bij het Boschwezen op Java en Madoera. Verplaatst: Van het boschdistrict Band- jonegoro naar het boschdistrict Kedewan de op ziener J. H. S. Peachon; yan het boschdistrict Kedewan naar het bosch district Bodjonegoro do opziener J. C. Claasen; van het boschdistrict Grobogan naar het bosch district Todanan de opziener H. J. N ijland; van het boschdistrict Todanan naar het bosch district Grobogan dc opziener H. G. Ubbink. Bij de exploitatie der Staatsspoorwegen op Java: Ontslagen: Eervol nit zijn betrekking do tijdelijke commies voor den stationsdienst S. C. Tb. Bruno. Overgeplaatst: Van do Wester- naar de Oosleriijnen de machinist 2de kl. J. F. Neijodorff. Bij den aanleg van den Staatsspoorweg Batavia- Tangerang-Bantam. Eervol ontheven: Van het beheer der 3de sectie en belast met dat der 5de sectie, met standplaats Tjilegon, de bonwkundig ambtenaar lste kl. H. A. Koopmans. Belast: Met net beheer behalve van de 2de tevens met dat dor ode sectie, standplaats Ser- pong, de bouwkundig ambtenaar lste kl. A. Hesselink. DEPARTEMENT VAN OORLOG. Overge plaatst; Bij het 2de bataljon, de kap. bij het 2de depot bat. E. M. Kiesel; bij het 2de depot-bat., de kop. bij het 2de bat., feëvacuccrd van Atjeh naar Batavia, G. K. ochems Geplaatst: Bij aankomst de 2de laits. der inf. verwacht wordende, zijnde gedetacheerd bij het leger hier te lande: bij het lste reserve-bat. H. C. Gerritzon; bij het 5de bat. J. E. Muller; bij het 13de bat. F. Piekema; hij het 2de reserve- bat. A. J. D. Winter; bij het 3de depot-bat. F.K. Roqué. Verleend; Twee maanden verlof wegens ziekte naar Djokjakarta, aan don lsten luit. der cav- te Salatiga A Simons. Gemengd Nieuws. Hedennamiddag omstreeks twee uren bespeurde men aan de Haarlemmerstraat alhier in het kleodermagazyn van den heer J. een binnentrapje. Het werd spoedig gebluscht door de weesburgers, die met hun spuit vlug by de hand waren. Het gerechtshof te 's-G ra ven ha ge bevestigde heden de veroordeeling van een colporteur uit Haarlem tot één jaar gevange nisstraf wegens het zich gelden doen afgeven onder hot valschelyk voorgeven, dat die gelden voor blinden of half blinden enz. wart n bestemd; alsmede de veroordeeling tot 18 maanden gev.-straf, uitgesproken tegen een zeilmaker te Sliedrecht wegens ernstige mishandeling. Naar men verneemt, is de verdere behandeling van de Haagsche moordzaak- Vemer, welke bepaald waB op 27 Febr. a. s., verdaagd tot een nader te bepalen datum, wegens afwezigheid van den vice-president der Haagsche rechtbank mr. Ph. W. Vau Heusden, die het eerste gedeelte dezer zaak leidde en thans te Utrecht vertoeft, alwaar hy ongesteld is geworden. Als een nagalm van de Koning- innefaesfcen te Haarlem mag vermeld worden, dat de bewoners van do tweede Groote Hout straat aldaar een fondsjo hebbon gevormd, om de leelyke pomp, die daar 6taat tegenover het Proveniershuis, door een sierlijke drink- fontein te vervangen. De basis van het daartoe benoodigde gtld vormde het overschot van de versiering8ka6 der Koninginnefeesten; de rest kwam van vrijwillige by dragen door de be woners der straat en door de verfraaiings- verceoiging gegeven. Komt ook het ontbrekende bedrag (omstreeks 200) byeen (waaraan wel geen twyfel is), dan zal de inwijding op den aanstaanden Koninginnedag g-sehieden. Omtrent den diefstal aan de Asso ciatie Cassa te Amsterdam meldt het „Hbld." nog: Dank zy den yverigen nasporingen der politie, is het grootste gedeelte van het ge stolen geld nu terecht. Van Jaarsveld is Dinsdagavond overgebracht naar het bureel der eerste sectie, waaronder de Associatie- Ca3sa ressorteert. Door den commissaris dier sectie, den heer Versteeg, werd hy gisteren aan een langdurig en scherp verhoor onder worpen, met het doel om zjjn gangen na te gaan sinds Donderdagmiddag, in de hoop eenige aanwyzing te erlangen omtrent de plaats, waar hy het geil verborg e® had. Want dat hy het ergens verstopt had, stond by de politie vast; Van Jaarsveld had wel grove verteringen gemaakt, maar het was toch niet aan te nemen, dat hy in enkele dagen 18,000 zou stukgeslagen hebben. In den loop van het verhoor bekende hy, den eersten nacht na den diefstal te hebben doorgebracht Warmoesslraat 43, een bier huis met kellnerinnen. OomiJdeliyk toog de heer Versteeg met een paar rechercheurs naar het aangewezen adres en ging aan het snuffe len in een kamer, waar in den hollen vost van een beoldje, dat op den schoorsteenmantel eton-i, twee bankbiljtten van 1000 werden ontdekt; meer was cr niet te vinden. Overtuigd, dat de rest van bet geld er ook moest wezen, liet de commissaris den arres tant per rytuig van de St.-Pietershal halen, en deze wees de plek boven achter het be hangsel aan, waar hy de andere biljetten had verstopt. Het geld was daar zoo goed geborgen, dat een stuk van den wand moest weggebroken worden 'om er by te komen. Daar vond men nog veeTtien biljetten van ƒ1000, met de andera dus samen 16,000; daarby geteld de ƒ5500, welke Van Jaars veld by zyn arrestatie by zich had, en de 800, die hy in een bierhuis had afgegeven om aan zyn vrouw (die het geld echter weigerde) te bezorgen, maakt te zamon 22,300. Hetgeen er nog aan de ƒ24,000 ontbreekt, 1700, kan hy wel verteerd hebben. De waar-in van het logement was hoogst verbaasd, dat er zooveel geld in die kamer gevonden werd. Het schyot, dat Van Jaarsveld op zyn uit stapje ook to Leiden is geweest. Een poging om over de grenzen te komen scbynt by niet gedaan te hebben; dit zou hem trouwens niet gelukt zyD, daar alls grensplaatsen waren afgezet. Uit alles blykt, dat men hier niet te coen heelt mtt een dief van professie, maar met een ongelukkige, die in een oogentlik van verleiding is bezweken. De persoon, die de politie op het spoor bracht van J.'s verblyf in de Jan Steen-straat en zich N.N. teekenie, is reeds ontdekt: 'tis een juffrouw niet degene by wie de voort vluchtige zich ophield een bewoonster van buurt YY. Zy beweert, dat zü niet geweten heeft van de premie van 1000, die op het hoofd van den dief gesteld was. Verschillende verhalen circuleeren nog, waaruit de onschuld blykt van J.'s echt- gencote, met wie hy nog geen twee jaren gehuwd was. Geld, dat hy haar heeft willen doen toekomen, heeft zy, gelyk gemeld, beslist geweigerd. Ten raadhulze te Rotterdam werd gisterochtend een paartje in den echt ver bonden, dat reeds geruimen tyd geleden in Engeland getrouwd was en zieh in ons land wilde lsten overtrouwen, nu zy ziGh onder Katendrecht gevestigd hebben. Zy waren op het denkbeeld gekomen, zich over water naar bet raadhuis te begeven, en hadden dit aan alle kennissen verkondigd. Dat gaf gister ochtend zoo'n grooten oploop van volk, dat er twintig politie-agenten aan te pas moesten komen om de orde te bewaren. In drie ro i- booten gezeten, door een sleepbootje getrok ken, staken man en vrouw met hun getuigen van Katendrecht af de Maas over, voereD vervolgens door Louvebaven tn Steiger, om aan de Groote Markt uit te stappen, en ver der te vost naar het stadhuis te wandelen. Zoo ook was de terugweg. Vlug en vlot liep alles van stapel. (R, R. C- Sinds Maandag is men bezig met de gedeeltelyke afbraak van het gewezen tydelyk Postkantoor op het Damrak te Amsterdam. Van het gedeelte aan den kant van de in aanbouw zynde Beurs is het dak reeds gesloopt. Het andere deel biyft voor- loopig staan, omdat daar de postpakketdienst gevestigd wordt. De gebrekkige inrichting der brandweer te Rotterdam kwam gisteren weder aan den dag. Uit de eerste verdieping van een perceel in de Kruisstraat steeg wat rook op. Een paar burgers snelden naar binnen en bluschten, later door een paar politie-agenten bygestaaD, in enkele minuten een onbeduidend begin van brand, op die verdieping ontstaan. Niettemin vond een andere politiebeambte aanleidiog om zyn handhoorn voor den mond te zetten en alarm te blazenwelk voorbeeld een half uur later, toen het brandje reeds lang gebluscht was, tot op Feyenoord werd gevolgd. Hierop rukten van alle zyden de sectiespuiten en de stoombrandspuiten van het oostelyk en westelyk stoomgemaal met verbazenden spoed naar de Kruisstraat, om, daar gekomen, te ervaren, dat zy om den tuin geleid waren. Niet één behoefde ook maar aanstalten te maken om hulp te verleenen. Morrend, omdat men nit zyn arbeid gehaald was zonder de minste reden, schoot er niets over dan de zware spuiten weder naar hun respeetieve huisjes te brengen. Een uur nadat de brand gebluscht was, zag men, zegt de „N. R. Ct.", verschillende agenten, van heinde en ver uit de stad gekomen, daar heen gaan om er diensten te prestoeren by een eventueele afzetting. Een zeereis met tegenspoed. - Een passagier van de 6toomboot „Friesland" van de „Red star Line" zendt aan de „Tel." het volgende reisbericht: Den 25sten Januari, 's middags 12 uren, ver trokken wy tydens vry goed weder van Nieuw- York met 6 passagiers lste klas, 23 passa giers 2de klas en 184 tusschendekspassagiers. Den volgenden dag woei er een stevige bries, die den 27sten in storm was veranderd. Den volgenden dag was het weer wat kalmer, doch den 29sten werd het weer stormachtig en '8 avonds bevonden wy ons te midden van een orkaan. De „Friesland" kon onmogelyk verder stoomen en de golven sloegen over het dek. Te elf uren 's avonds werd het roer stukgeslagen en was het schip aan het spel der woedende elementen prijsgegeven. Spoedig echter gelukte het de 6chade voorloopig te herstellen, doch de orkaan werd zoo hevig, dat de golven, die over het dek sloegen, de glaz:n vensters verbrijzelden, die boven de stoommachine en ketelruimen zyn aan gebracht. De ruimen stonden spoedig vior tot vyf voet onder water, de vuren werden gebluscht en de „Friesland" was gedwongen 55 uren stil te blyven liggen. Onderwyl waren alle man schappen, ook de stewards, bezig het water met pompen en emmers uit het ruim te ver- wyc'eren. Velen van de kloeke zeelieden stonden tot aan de borst in het water en geen van allen genoot gedurende die 55 uren eenigen slaap. Ook de passagiers konden niet aan slaap denken. Het dreigend gevaar hield hen wakker. Veel leden der bemanning kregen kwet suren, enkele braken zelfs ledematen. Een vrouwelijke passagier, moeder van twee kin deren, werd zoo door de vrees bevangeD, dat zy to middernacht naar het dek liep en zeker door de golven overboord zou geslagen zijn, wanneer niet een steward haar had gegrepen en teruggebracht. Een gelukkig toeval moet hier vermeld worden. Tydens dozen vorscbrikkeiyken nacht werd een dc-r manschappen, by het oliën van houtwerk, door een golf gepakt en over boord geslagen. Dezelfdo golf droeg hem echter ook weer op het dek terug, zonder dat hy eenige verwonding had gekregen. Het arhip slingerde zoo hevig, dat soms de top van den mast het water aanraakte, en de leden der bemanning zoowel als de passagiers konden geen stap doen zonder zich vast te klampen aan de overal aan boord aangebrachte handvatsels. Het ergste hadden de 12 machinisten te lyden. Hun vior kajuiten, slaapkamer en eetkamer werden geheel ver nield. Bodden, tafels, stoelen, sofa's werden tot splinters geslagen, de klöederen vernield, geld, horloges, l oeken en andere zaken werden weggespoeld, zoo lat velen van hen alles ver loren hebben, wat zy aan boord bezaten. Ook do schespsbakkery werd vernield, zoodat de passagiers twee dagen geen brood of warm eten konden krygen. Een reddings boot werd losgerukt en weggespoeld. Van den 29sten 's middags twaalf uren hadden wy van Sandy Hook uit 1324 myl afgelegd. Op 1 Februari, 's morgens te zes uren, konden wy stoom genoeg makoD, om met halve kracht verder te stoomen. "Wanneer men in aanmerking neemt, dat de lading r.aar één zijde van de stoomboot werd geslingerd, dan moet men het een wonder noemen, fiat de stoomboot den geweldigen waterdruk doorstaan heert, hetgeen een gunstige ge tuigenis van den stevigen bouw van het vaartuig aflegt. Eerst tegen 4 Februari was bet weer wat kalmer. Om het schip in rnstigen gang te houden, waren wy gedwongen uit den wind to gaan en moesten van onzen koers afwyken. Den vyfden Februari brak eindelijk de zon weder door. Wy hadden tot 's middags 2394 myl afgelegd. Ondanks de telkens terug- koeren ie vlagen, konden wy 7 Februari, 'snaebts te 2.17 uur, Lizard pasBeeren; 8 Februari kwamen mist en regen ons tegen werken. Tegen drie uren 's middags kwam de Engelsche loods aan boord en twee uren later kwam een sleepboot, die ons naar Southamp ton tracht, waar wy kolen innamen. Hier lagen wy stil om nieuwe lading te ontvangen en de andere lading naar hot midden van het schip te brengen. Den iOden Februari kwamen w*y allen behoudon te Vlis- singen aan, van waar wy to vior ur<.n te Antwerpen arriveerden. Deze Oceaan-vaart zal ons allen voor altyd in herinnering blijven, zoo goed als de bewonderenswaaroige houding van den kapitein en de bemanning. Op hot kantoor van de Amstor- damscbe Bank kwam Dinsdag ismand een chèque, groot ƒ3500, aanbieden. Het stuk zag er echter zóó verdacht uit, dat men geen geld uitbetaalde, maar de politie waarschuwde, welke den man naar het bureel op het Singel bracht. De zaak is in onderzoek. Gisteren is de gearresteerde voor den officier van justitie getracht. (N. vd. D Het verzoek om faillietverkla- ring van den directeur der Nederlandsche Optra is gisteren door de dorde Kamer der rechtbank te Amsterdam afgewezen op tegen spraak van mr. N. A. Calisch. Een Duitscher had gisterochtend aan het postkantoor te Amsterdam een aan- geteekenden brief ontvangen, waarin voor een waarde van ƒ4000 aan diamanten. Hy ging daarna in bet postkantoor een briefkaart zitten schrijven en verliet toen het gebouw. Onderweg in zyn zak voelende, bemerkte hy tot zyn schrik, dat de enveloppe met waardo was verdwenen, en de man verbeeldde zich, dat hem die ontstolen was, toen hy, in het postkantoor een briefkaart schryvende, deze naast zich op tafel had gelegd. Hy ging naar de politie, en deze stelde een onderzoek in. Maar spoedig daarna kwam een heer aan het bureel met de enveloppe, die hy in de Spuistraat gevonden had. Het gevondene werd later den eigenaar weder ter hand gesteld, die, naar men begrypt, zeer gelukkig was. (Ubl.) Het Nederlandsche schip „Ard- joeno", begin Januari door den makelaar Alb. Vinke voor 30,000 aan den heer P. A. Tiel, te Amsterdam, verkocht, is thans door dezen weder verkocht naar Duitschland. Het schip zal onder Duitsche vlag als „Silo" in de vaart worden gebracht. Omtrent den moordaanslag te Venloo wordt nader gemeld: De arbeider J. B. bad reeds sedert geruimen tyd verkeering aangeknoopt mot zyn buur meisje, de 21-jarige W. S. Gewooniyk ontving de minnaar des Zondagi eenig geld van zyn beminde, dat dan gereg^ in de kroeg verbrast werd. Zondag ont< iöij het meisje hem om de een of andere oou.^ zyn gewoon zakgeld. Hy is toen naar zfin huis gegaan, nam een groot broodmes mee en drong gewapend de woning van het meisje bin:,eD Zonder iets te zeggen greep hy haar vaat en bracht haar drie diepe steken onder het linker-8chouderolad toe, als een razende het mos zwaaiende, stak hy haar nog twea maal 1n den rechterarm en eenmaal op het hoofd. Kort na het bedryven zyner wandaad keerde hjj weer in de woning terug en vrosg aan de ouders van het vreeseiyk verwonde meisje, of zyn slachtoffer nog in leven wag. Op een bevestigend antwoord verklaarde da snoodaard, dat hy dan op eon anderen keer zyn bloedig werk beter verrichten zou. Do dader is in hechtenis genomen, zwaar verwonde naar het Sfc.-Joseph-gasthuij vervoerd. Haar toestand is zorgwekkend. De rechtbank to Leeuwarden heeft uitspraak godaau in de reeds vroeger medegedeelde belastingzaak tegon den predi kant J. A. v. T., te Nykerk, gem. Oost. Dongeradeel, die in Januari 1898 op het beschryvingsbiljet voor de personeels belas ting drie haardsteden had aangegeven, terwjjl de commiezen oen 20sten Dec. d. a. v. by een ingesteld onderzo;k nog in een vierdo vertrtk een kachel, hoewel zonder pyp, von den staan. Do rechtbank achtte het bewys van schuld van bekl. niet geleverd en heeft hem vryge sproken. Het zeemanscollege „De Trouw' te Oude-Pekela, eens zoo bloeiend, wordt ontbonden. Htt kapitaal bedraagt ongeveer 15,000. Aan de weduwen zal nu hiervoor een lyfrente worden gekocht, gelykstaand* aan de vroegere uitkeering. Het dan nog restoerende zal onder de effectieve ledeq gelyktiyk worden verdeeld. Het gerechtshof te 's-Hertogen bosch veroordeelde helen M. H., 18 jarea wonende te Gemonde (St.-Oedenrode), beklaagl van Irani stichting, gepleegd in den nacht vaq 10 op 11 Juli 1898, waardoor de woning van P. HozewoL te Gemonde, geheel afbrandde^, tot 5 jaren gevangtnisstraf. Hy was vroeger door de rechtbank ver. oordeeld tot 8 jaren gevangenisstraf. Voor hetzelfde gerechtshof stond terecht G. H. 3., 20 jaar, landbouwer, wonendo te Tongeren, als verdacht van zware mishande Jing, den dood ten gevolge hebbende, waar voor by door de rechtbank te Roermond was veroordeeld tot 7 jaren gevangenisstraf. Het Openbaar Ministerie requireorde beves tiging van het vonnis. De „Echo" weet de volgende by zon ierheden aangaande de zaakVan Haljl mede te deelen: „Zyn wy wel ingelicht, dan moet de in structie in deze zaak zoo goed vorderen, dat zy met een paar weken wellicht reeds zal kunnen worden gesloten. Do nasporingen naar telegrammen, door en aan gedetineerden verzonden, hebben goede resultaten opgeleverd. De justitie is in hek bezit van een groot aantal depeches, op d§ zaak betrekking hebbende. Voor oningewyden waren deze telegrammen steeds zóó gesteld, dat de juiste strekking er van niet te begrijpen waa. Zoo werden verschillende soorten effecten daarin aangeduid als „sigaren" of als „pendules", De overkomst van iemand, die met waardelooza effecten werd bedrogen, werd geseind als; „de schuit is aangekomen," enz. Aanvankeiyk leverden deze gefingeerde aan duidingen der justitie groote moeilykheden op. Natuuriyk begreep zy wel, dat met de sigaren zoomin de sigaren als met de pendules pen dules of met de schuit een schuit werd be-J doeld. Maar wat er wèl moe werd bedoeld wist zy niet en do gedetineerde heer Van Hall maakte haar niet veel wjjser. Integen deel. De medebeklaagde, de heer Haas, ver* strekte de justitie echter den sleutel om in dit eigenaardig taaltje den weg te vinden, zoodat het thans voor de justitie geen ge heimen meer bevat." Onder de beoefenaars van den tuinbouw is een stryd uitgebroken over de wijze van snoeien der vruchtboomeD, en wel naar aanleiding van een ingezonden artikel in het „Nederl. Tuinbouwblad" van 28 Januari j. 1., dat te Arnhem verschynt, van den heer Jac. P. R. Galesloot, waarin by beweert, dat velen onzer tegenwoordige Nederlandsche ooftboom-kweekers niet met hun tyd mede- gaaD, niet genoeg letten op de wetenschap, in dit geval de theorie van den tuinbouw, en, in een oude sleur voortlevende en wer kende, niet de resultaten van hun bedryf zien, welke zy, by toepassing van de weten-- schap op de practyk ook in hun vak, daarvan mochten en konden verwachten. De bedoeling van den heer Galesloot was dus geenszins kwaad of egoïstisch. Maar zeer veel boomkweekeTs te Aalsmeer, De Bilt^ Boskoop, Apeldoorn, Gouda, Hazerswoude, Daventer, Loenen a/d. Vecht, Loosduinen, Naarden, Oudenbosch, Kwadyk, "Wageningen, enz., vonden de bewering des heeren Galesloot zóó aanmatigend, dat zy zyn ingezonden stuk beantwoordden met een advertentie in het „Tuinbouwblad" van 11 dezer, waarin de heer G. allesbehalve vriendscbappelyk of collegiaal bejegend en zelfs beleedigd wordt. In een tweede artikel, gericht aan dé redactie van geDoerad vakblad, maar dat ge weigerd en daarna als circulaire aan de 38 onderteokenaars der advertentie en verdef

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 2