ATJEH. gedoceerd, worden seierfc den nieuwen cursus gegeven door mr. M. L. Gouioovor. Uit do „Staatscourant.* Koninklijke Besluiten. Benoemd tot voorzitter van het college van regenten over het huis van bewaring te Nijmegen, F. M. A. Van Schaeck Mathon, lid van dat college; bij het dopar- tement Van buiteulandscbe zaken, tot adjunct commies jhr. J. I)o ltovcre van Breugel, leerling- consul met den persoonlijken titel van vice-consul, en jhr. mr. J. C. E. C. Rendorp, en aan eerst genoemde do persoonlijke titel verleend van consul; tijdelijk tot lecraar aan do Rijks Uoogero Burger school te Leeuwarden, W. Suvorijn, thans onder wijzer aan eenc openb. lagere school te Amsterdam. Benoemd by hot wapen dor infantorie, tot eersten lnit.j de tweede luit. r. A. R. C. Van Linden Tol, van het wapen, gedetacheerd bij het leger in Ncderlandsch-lndiü; by het lsto regiment, tot kapitein, do eersto-luit. D. Klinkenborg, van het 4de regiment; tot eorsten-luit., do tweede-luit. M. T. id. Do Brouwer, van hot corps; by het7do reg., tot kapt., de eeisto-luit.-adjudant H.G.Fiares, van hot 6de reg. Aan den hoer J. II. Polak, to Hcldej, toegekend de zilveren eore-medaillo der orde van üranjo- Nassau. Op verzoek tegen 1 April eorvol ontslagen mr. E. G. J. Tilman, raadsheer by het gerechtshof te 's-Hertogenbosch, ouder dankbetuiging voor bowe- zen dienston. De gewone audiëntiën van de ministers van justitie, marine en koloniën zullen deze week niet plaats hebben. Hillcgom. Omtrent het ODgeval, dat Zondag to Hillegom plaats had, waar een oude vrouw werd aangereden door een tandem en doodelyfc gekwetst, meldt men ons nader dat de be manning van den taniem zich oogenblikkelyk met de oude vrouw hoeft bomooii en haar eeD huis heeft binnengedragen, waarop direct geneeskundige hulp is ingeroepen. Vóór dat de aanradende heeren zich verwijderden, hebben zy hun naam en woonplaats opge geven en 's middags, oon paar uur later, hebben dez9 heeren zich by den burgemeester vervoegd. Leiderdorp. Zaterdagavond was de passage voor rytuigen en de doorvaart van schepen gedurende geruimen tyd van de Leiderdorp- sche brug gestremd, doordat een hoog ge laden hooisckuit daarin vastzat. Door de welwillende zorgen van den heer R., pachter der brug, werden de vo9tgangers per roeibootje overgezet. Ter Secretarie dezer gemeonto ligt ter inzage een staat, vermeldende de kindoren boven de zes en beneden de twaalf jaren, dia zich op 1 Januari van het loopende jaar in de gemeente bevonden en niet voorkomon op de lyston der schoolgaande kinderen of van hen, die huisonderwijs genieten. Ouders of verzorgers van de op dien st3at voorkomende kinderen geDieten geen ondersteuning, genees kundige hulp uitgezonderd. Gistermiddag had de 7-jarige F. J. M. het ongeluk van den Lagen Rijndijk *n eeQ daaraan grenzende sloot t9 water ta geraken. Dit ongeval werd spoedig bemerkt door M. De W., aan wion het gelukte don jeugdigen drenkeling, door middel van een stek, naar den wal te trokken en alzoo van een wissen dood te redden. Lisse. Niot door onzen gewonon corres pondent wordt ons heden van hier geschreven Vooruitgang der gemeente Lisse. "Werd onze gemeente kortelings verrykt met een Bank- fcistelling, waarop de voorzitter der afdoeliDg fcisse der Algemeene Vereeniging van Bloetn- lollencultuur, don heer A. Guldemond, zyn medeleden terecht opmerkzaam maakte in de j.l. Woensdag gehouden vergadering der leden en welke den naam van „Lissesche Bank" draagt, nog meer werden onze bloemisten en leden dor afdeeling heden vorrast na dit zoo kort geleden samenzijn, toen zij vernamen dat de heer A. Guldomond met welwillende assistentie der heeren Blokhuis en Van der Mei met een prachtig stel bloeiende bloembol len naar Den Haag vertrokken was om dit by H. M. de Koningin, zooals verleden jaar door de gezameniyke kweekers van Lisse, in haar paleis op te stellen. Was het succes groot, hetgean zy verloden Jaar Lehaalden blykens het schryven van fe.H. M.M. particulier secretaris jhr. mr. De Ranitz, dat zy ontvingen, wy hopen nu, dat wy den heer A. Guldemond en de heeren, die hem zoo welwillend bijstonden, met nog meer succes zullen bekroond zien dan een zoo dankbaar en vloeiend schryven als het vorige jaar, en is zeker dan aller wensch vervuld. Ocgstgcost. De aflevering van de by de national j militie voor de lichting van dit jaar in te lyven manschappen zal voor deze ge meente plaats hebben op Yrydag 3 Maart a. s., 's voormiddags te 9 uren. Da namen der iu te lyven loteiingon zyn: No. 1 Cornelis Johan nes Kemming, No. 3 Cornells Jacobus Van Rijn, No. 4 Jan Harting, No. 6 Marinus Heems kerk, No. 8 Jan Cornolis Den Ouden en No. 11 Maarten Binnendyk. Wassenaar. In bet jaar 1834 «ca do loop der bevolking deze; Op 31 Dec. 1898 bestond de bevolking uit 3561 personen. In 1898 vermeerderde ze door geboorte met 55 j. en 56 m. en door vestiging met 117 m. en 118 vr., te zamon met 346 personen. Zy verminderde door over lijden met 26 m. en 31 vr. en door vertrek met 144 m. en 129 vr., totaal met 330 per sonen. De bevolking is dus in het afgeloopen jaar toegenomen met 16 pers. en bedroeg op 31 Dec. j.l. 3577 personen. Zooterwoude. Hedenmorgen, toen mon dsn hit van C. W. C., alhier, aan bet Watertj3, wilde inspannen, schrikte het beest en viel h-t van het plankier in het water. Met ver- eonigde krachten mocht bet gelukken het zonder letsel weer op het droge te brengen. Men kan thans al een kloek met 10 kuikens van 14 dagen oud by den heer J. v. d. Ameelen bezichtigen, welke dieren allen zoo vlug zyn of het midden in den zomer was De minister van financiën maakt bekend, dat op 18 dezer bii do betaalmeesters in kas was f2,141,112.85 en dat op denzelfden dag door do Nederlandsche Bank, ingevolgo art. ll&tó van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ton bedrage van /"2,214,437.03. De correspondent te Batavia vanhet0Hbl." seint; „Do waarscbl'niykheid, dat Toekos Oamar dood is, wordt grooter. De troepen achter volgen zyn benden. „De kloof van Tamseh wordt door de voor naamste hoofden bezet gehouden en is ver sterkt. De troepen maken zich gereed tot den aanval. Een beslissend gevecht wordt spoedig verwacht." Geveilde perceelen. Gehouden verkooping in het Notarishuis aan Den Burg, alhier, op Zaterdag 18 Febr. 1899, ten overstaan van: 1. Mr. J. A. F. Coabergh, notaris to Leiden. Het huis, Stationsweg 31, in bod 5300, koopor de heer W. A. Roelants; het huis, alsvoren 33, in bol ƒ3400, kooper de heer H. Van Teylingen qq.; het buis, Hoogewoerd 62, in bod ƒ5250, kooper do heer J. Labree qq., voor 5500; het huis, Pieterskerkhof 18 en 18a, in bod 4500, kooper de heer P. T. L. Beenakker qq., voor 4620; het huis, Oude HeerengracLt 16, in bol 3000, kooper de heer P. L Neuteboom qq., voor ƒ3110; h9t huiö, Oranjegracht 85, in bod 1800, kooper do hoer K. Mosterd; het huis, Lom- bardsteeg 18, in bod 450, kooper de heer A. Verhoos Jzn. qq., voor 470; het huis, Bouwenlouwensteeg 28, in bod ƒ325, kooper do heer H. Van Ciltert qq., voor ƒ370; het huis, Zyisingel 32, in bod 2250, kooper de heer H. P. L. Vorst qq., voor 2300; het huis, aldaar 31, in tod 2300, kooper de heer Th. Segaar; het huis, aldaar 30, is niet gegund; het pakhuis, aldaar, in bod 1300, kooper de heer G. Splinter qq. 2. J. A. Van Hamel, notaris te Leiden. Het huis te Leiderdorp, Jaagpad 18, en daarachter gelegen open terrein, in bod 1300, kooper de heer A. G. Van Osnabruggen qq., voor 1355; het perceel tuingrond aldaar, naby den Lagen Ryndyk, in bod 1240, kooper voornoemde heer Van Osnabruggen qq., voor 1260. INGEZONDEN. De v. d. Nat by gala. Naast dien Apol van verleden week mag dit als een verrassing werken; het eerste kenmerkt „don schilder", die in natuurge valletjes de trouwe weerspiegeling van zyn sentimenten geeft. Dit lykt me: een plots ingrijpen in do natuur, om de zich er manifesteerende idee. Een reeds byna (oetrekkelyk) algeheels aan wezigheid van deze en het toch te constateeren onvolkomens in het uitdrukken der stof als der dingen wezen volkomen verklarende kenmerkt den zich in ruimte en lucht voorby» strevende, den vizloenair, den nooit voldane; door hun werk gaat de hygende adem van hun zoeken. Dit eenvoudige natuurgeval sluit wezeniyk toch meer in dan men na een eerste beschou wing misschien geneigd is te denken: zoo innig saamgosmolten handeling en er ademt een zoo droeve gelatenheid, dat het het doel en de strekking krygt van een trageaie. Het is de kentering van het seizoen, de volle aandacht der zon gaat breken. Het is de grijsheid der natuur, als de volle verlaten heid tot droever gedachten stemt. Het is dit starre natuur-moment, in al zyn rauwheid weergegeven. Maar nti is het voor ieder zichtbaar. Met de kraaien schynt het Fatum over het land te zweven. Het land heeft gedaan: als beeld der byna algeheele verlatenheid ligt de ploeg; maar oe boomen droef, stemmen tot: de ver- ryzenis van een hooger leven. Zoo schynt het een levensvraag. Heb ik dit scbildery begrepen, dan heb ik hiermede volkomen aangegeven wat ik er van vond. Natuurlijk zal het in deze verlichting juist niet aan iedereen voldoen. De levensvoorwaarde voor een schildery is de, door den schilder bedoelde, juiste ver lichting. Febr. D. B. Wie zoo iets als dit laatste ongelooflijk mag vinden, doe1, het best mot reproducties naar bijv. Dürer nog oons, on nu goed te bekijkon. Stadgcnooten. Daartoe aangezocht door oenige dames uit Utrecht, die zich vereonigen met het doel het Centraal-Comité ter oprichting en in-stand- houding van Volkssanatoria zooveel mogelUk tot steun te zyn, heeft zLh ook hier een commissie gevormd om haar streven bekend te maken en zooveel mogeiyk iogang te doen vinden by a allen. Wy doen dit gaarne, omdat wy weteD, dat het doel reeds aller sympathie hoeft. Na al wat in den laatsten tjjd gezegd is over ait onderwerp en vooral ook na het warme pleidooi, dat prof. Rosenstein hier ter stede er voor gehouden heeft, willen wy nu niet meer tot u spreken over het groote belang der in ods land op te richten Sanatoria; dat zou met recht genoemd kunnen worden prêcher des convortis" maar ook hierom brengenwy gaarne het Utrechtsche plan ondor uw aandachta omdat jvjj vertellen kunnen van een aanvankeiyk groot succes, waarin het Comité zich reeds mag verheugen. By gelegenheid toch van de Fancy-fair, die het Comité zich voorstelt te geven als middel om zyn doel te bereiken, ziet het zich in staat gesteld, een verloting te organiseeren van kunstwerken. Artisten van grooten naam hebben hun medewerking toegezegd en zyn bereid, van hun kuostschatten af te staan voor dit edels doel. Wy mogon noemen: Bles, Boudewynse, Breitner, Mevrouw Bilders-Van Bos89, Mevrouw Grandmont—Hubrecbt, Baro nesse Van Hogondorp s'Jacob, Joseph en Izaak Israels, De Josselia de Jong, Mesdag, Nikken, Tony Offermans, Thórèse Schwartzo, Toorop, enz., enz. Een beroep te doen op aller medewerking tot het welslagen van deze verloting lykt ons byna overbodig. Wy deelen slecbts mede, dat loten ad 2.50 binnenkort zullen worden aangebofeD, die aan ieder de kans goven zich te verryken met e:-n kunstschat van groote waarde. Niemand late deze gelegenheid voorby gaan! Aan velen toch, voor wie het bezit van oen kunstwerk anders tot de vrome wenschen moet biyven behooren, geeft dit aanbod een geheel eenige kans van slagen. En wat de z g. slechte kansen van een loterfj bc-treft, wel, die bestaan hier niet; want trekt men een niot, dan zal men toch nooit spyt bobben van de ƒ2.50, eie men ten beste gaf, omdat men west, dat die het goede doel helpt bevorderen, dat als een groot nationaal belang allen Nederlanders ter harto gaat. Een ieder steune dus deze verloting met alle krachten; een groot voordeel kan ons land er aan te danken hebben. C. M. T. Coebergh Schermer. W. C. S. Drucker De Koning. C. J. S. Van Itersoa Viruly. A. E. Van Kempon Van Hoytema.' M. C. Van der Lith Schumacher. H. P. Oppenheim Van Nierop. A. S. Title Ruychaver. L. Van A6sendelft de Coningh-De Roever. H. De Kompenaer Rueb. A. Slicher Hoyer. Marktberichten* Rotterdam, 21 Februari. Vee. Aanvoer 22 Paar- don VouIods, 1008 magere en 680 vette Rnnderon, 161 votte- en graakalvoren, 430 nuchtero Kalveren, 1 Schaap of Lamsoren, 10 Varkens, 134 Biggen, 2 Bokken of Geiten Ezel. Men notoe t: Vetta Runderen 1ste qual. CO a 2de qual. 52 a 8de qual. 42 a cents. Kalveren 1ste qual. 95, 2do qcal. 86 70 ct., Stieren 1ste qua). 48, 2de qual. 88, Sdo qual. ets. ellcs per KG. Oasen 1ste qual. 60, 2de qual. 64, 8de qual. 44 cents. Handel traag. Graskalreren fi0 a ƒ30. Melkkoeien 210 a ƒ140, Kalfkoeien ƒ220 a /"ICO, Stieren 180 a ƒ70, Viarzen 1*20 a 70, Pinken 70 a ƒ40, Paarden 70 a 30. Handel redelijk. Boter. Aauvoer: 46/S on 74/16 ton en 618 stukken van Va kilo.. De prijzen waren als volgt lsto qual. ƒ60, 2do qnal. ƒ56, en 8do qoal. 62. Voor etukken van Va kilo werd 65 r 70 cents betaald. Bodegraven, 21 Febr. Kaas. Aaogev. 24 wagens, te zjmen 1084 etuko, we-onde 4619 KG. Prgs lsto soort Goudacho f22.50 t f 24, zwaardere - 2de soort 19.— a 21.Derb kaas, prgs 1ste soort fa 2de soort 21.— a f Edammer Kaas, prjja lsto soort ƒ27.50 a -. 2do soort f2Z.-v.f-.wagens Leidsohe Kaae. a het sohippond. Handel vlug. Alkmaar, 20 Febr. Vee. Koeien per KG. ƒ0.52 a ƒ0.59, vette Kalveren 35 ƒ150; idom por K.G., ƒ0.66 a ƒ0.85; nuchtere id. 7 a 16; Schapen ƒ10 a 20.vette Varkens per K.G. ƒ0.34 aƒ 0.36; magere idem ƒ12 a 14. Schiedam, 20 Febraari. Noteering van de Make laars. Moutwijn ƒ10.50, Jenever 14.50, idem Amst. proef ƒ16.por Ned. vat en zonder fust. zondor de bolaating. Spoeling-commissie p6r ketel 1.3). Noteering van den Branderabond. Moutwijn /91/; a ®/8 per heet. ct,, zonder fust en zonder belasting" Rotterdam, 20 Februari. Vele Beurtschepen had den door den mist hun reis naar hier niet kunnen voortzetten en daardoor was do markt van heden zeer ODgeregeld. Intusschen was de aanvoer van de meeste artikelen toch nog ruim voldoende voor de behoeften der koopers, waarvan ook volen iet aan gekomen waren. Do verkoop ging langzaam ea meestal met kleine afwijkingen in de prijzen. INLANDSOHE GRANEN. Witte Tarwe over het geheel wat flauwer; prfizen dooréén 10 cents lager. De puike en zware soorten werden boven de noteoring uitgezocht, doch waron weinig te vinden. Canada was niet gewild, Vlaamsche en Zeouwéohs de beste ƒ6.60 tot 6.80 dito dito middelb. 5.90 6.30 Flakkeescho en Overm. de beste ,6.50 ,6.70 dito dito middelb. 5.80 ,6.10 Mindero en goringo soorten 5.60 5.7 Canada5.5.50 Toorts werd verkooht por 100 Kilo: Eerste qualitcit Witte 3.25 tot 8.50 Goede dito 8.— 8.15 Roede Tarwe woioig verhandeld. Poldoreoorten ƒ195 tot ƒ222 en acdore inlandsohe soorten ƒ185 tot ƒ192. Roggo ging in de beste soorten tot vorig9 prijzen langzaam af, maar do miudere 10 cents lager. Zeeuwsohe en Vlaamsche naar qual. ƒ5.tot f 5.35 Overm. en N.-Brabanteche ,4.80 ,4.90 Gerst De Wintc-r- werd in blanke zware qualiteit onveranderd en het overige lager verkooht. Zomor- algemeon wat lager. Chevalior- niot gevraagd. Vlaamsche en Zeeuwsche Winter- van 5.— tot ƒ6.40 Overmaaache on Flakk. «4.70 ,4.90 Afwijkende en mind, soorten ,4.10 „4.40 Vlaams he, Z. en Flakk, Zomer- 4.90 6.10 Mindere qualiteit 4.60 4.80 Chevalier 5.30 6.10 Ook word verkocht per 100 Kilo: Zeeuwsche Wintor eersto qualiteit 8.40 tot 8.60 dito gewone 7.75 8.25 Zomer- naar qualiteit 7.65 8.1 G Haver werd maar langzaam genomon. Pu ke blanke voor do zaai werd al vroeg uitgezocht. Blanke on wio'atige qualiteit van 3.90 tot ƒ4.— Zeeuw, en andere inl. Voers. S.25 „3.75 Lichtere dito dito „2.80, ,3,10 Voorts word gedaan per 100 Kilo. Goede Voerqualitoit .ƒ7.tot ƒ7.20 Blanke Za&i7.30 7.40 Bpelt ƒ3.90 tot ƒ3.30. P&ardenbooncn met weinig omgang. Vlaamsche en Zeeuwecho .f6.tot 6.40 Overmaasohe c 6.75 ,6.10 Geringe soorten6.40 5.70 Duivonboonen 6.70 tot 7.20, Schapenboonen f 5.75 tot 6.20. Bruineboonon mot wat ruimeren aanvoer. De beste 30 cents hooger verkocht, mindero onveranderd. Walcbercchevan 12.tot ƒ12.25 Vlaamscho en Zeeuw oho 11.11.60 Ordinaire dito en dito 9.60 10.50 Geringere en wakke 7.75 a 8*90 Witteboonen ondervonden meer attentie en werd d 3 iets ruimore toevoer tot vorige prijzen genomcD. Walcherachevan ƒ11.25 tot ƒ12.— Vlaam. en Zeeuw, de bests 10.75 11. Dito dito ordinairo 9.5) 10.21 Blauwe Erwten waren weder to xu:m aan de markt en kon niet alles plaatsing vinden. Het mecrcndeei 25 cents lager. Walcherache. van ƒ8.40 tot 8.60 Zeeuwsche en Vlaamsche ,7.60 8. Middelb. qual. dito en Flakk. „7.7.25 Geringere6.50 n 6.80 Koolzaad van 8.25 tot ƒ8.90. Kanariezaad. Het beste ƒ6.50 tot ƒ6.75, middol-qualiteit ƒ5.70 tot f6.en geringere soorten tot Karweizaad komt niet meer voor. Gremengd Nieuws. Door de politie alhier wordt proces verbaal opgemaakt in zake de vernieling van ruiten aan het Rapenburg in den nacht van Vrydag op ZaterJag jl. Als vermoedelijke daders zyn gehoord de personen, die onmid dellijk na het inslaan der ruit by mevrouw R. werden aangewezen. Gisteravond werd de rijksveld wachter Van der Meiden op de Breestraat door een man aangesproken, die hem vroeg of hy ook iets te Leiden te „vertellen" had, waarop die beambte zeiio: als het niet voor Jan Klaassen is, dan wel. Hierop deelde de man mede, dat in een koffiehuis in de Vrouwe- stesg een van de bezoekers, een heer, een gouden dameshorloge en dito kettiDg ontrold was, waarop de veldwachter een onderzoek daar ter plaatse instelde, zoodat èn de bestolene èn de bezoekers gefouilleerd werden; er werd evenwel niets bevonden. In weerwil daarvan hield toch die heer vol, dat hem het horloge in dit koffiehuis gerold was, er tyvoegende dat hy nergens anders was geweest. De veldwachter vertrouwde dien heer echter niet, aangezien deze te diep in het glaasje scheen gekeken te hebben. Inmiidels kwam er ook oen controleur van politie binnen, die eveneens met de zaak in kennis werd gesteld en insgelyk3 aldaar een onderzoek instelde, terwyl de veldwachter hetzelfde deed by verschillende horlogemakers aan do Haarlemmerstraat en tot de ontdek king kwam, dat de „bestolene" bet horloge zelf in reparatie had gegeven (er moest een glas opgezet worden) by den h9er v. d. G. aan de Haarlemmerstraat. Daarop nam de veldwachter het horloge even mede naar het koffiehuis, waar nog al de „verdachte zakkenrollers" en de „bestolene" en controleur van politie aanwezig waren. Het horloge werd den heer vertoond, waarop deze bet als bet vermiste herkende. Nu wilden de verdachten verbaal opgemaakt heb ben tegen cien heer, omdat by hen zou hebben beleeaigd, waarop de veldwachter zeide, dat dit niet kon, doch by raadde dien heer aan maar een rondje bier te geven, wat dan ook gebeurde. De heor was wat in zijn schik, dat hy er zoo afkwam. Gisternacht heeft op den Ringdyk van Haarlemmermeer, by Aalsmeer, een vechtparty plaats gehad, waarby iemand, zekere M. uit laatstgenoemde gemeente, naar men zegt uit minnenyd, een inwoner van Haarlemmermeer met een mes in den buik heeft gestoken. De wond schynt niet levens- gevaarlyk te zyn. Da dader is naar Hoofddorp gebracht. Esterhazy is uit 's-Gravenhage naar Londen vertrokken. Volgens de „Tel." werd Esterhazy aan het Hollandsche Spoorstation te 's-Gravenhago weggebracht door een Fran^aise, die zyn reisbiljet had genomen, terwyl de comman dant persooniyk slechts een perronkaartje had gekocht, ten einde toegang tot het station te verkrygen. De ingezetene van Delft, die acht in plaats van veertien schoorsteeneD, en twee in plaats van drie paardsn voor de personeele belasting aangaf, werd gisteren door de Haagsche rechtbank veroordeeld tot twee geldboeten: een van 446.40 en een van ƒ418.16, te zamen 964.65, of 171 dagen hechtenis. Hedenmorgen heeft in de Hogen- dorpstraat te Amsterdam een brand gewoed, die, in aanmerking genomen het vroege uur, wanneer nog de meeste bewoners ter ruste liggen, mag gezegd worden goed te zyn afge loopen. Het vier verdiepingen hooge perceel 43 was op de eerste en tweede verdieping bewoond door den hoer "W. F. Leeflang. Deze had op de eerste verdieping zyn kantoor; daar had hy juist gistoren een groote party behangselpapier en gonje ontvangen, wat dienen moest ia de door hem beheerde per ceelen. De heer Leeflang, die vroagtydig voor zjjn zaken uit wilde gaan, liet, toen hy eenig geld io zyn portemonnaie stak, een paar gulden vallen. Om die te kunnen oprapen, stak hy een lucifer aan en wierp dien daarna weg. Ongelukkig kwam deze in de lichtbrand- bare gonje terecht en deze stond in een oogenblik in brand. De heer Leeflang trachtte de vlam nog te blusscheD, doch ziende, dat hem dit niet gelukte, vloog hy de trap op om zyn vrouw en zyn kinaeren te waar schuwen. Dezen vluchtten naar boven om langs den nooduitgang op den zolder perceel 41 te bereiken. De beer Leeflang zelf had een paar zijner kinderen opgenomen, doch In zyn zenuwachtigheid legde hy een der kinderen in perceel 41 op de tweede étage neer. Later keerde hy terug om het kind te halen en vond dit bewusteloos terug. Inmiddels was de brandweer van het Haarlem merplein spoedig door die van de Prinsengracht gevolgd, ter plaatse gekomen. Dé vlammen hadden zich toen reeds langs de trappen ver spreid over het geheele perceel. De bewo&$ der hooger gelegen verdiepingen waron met hun kinderen naar boven gesneld 0 langs den nooduitgang in veiligheid te komen De brandweer ging door perceel 41 naar boyon om eerst te zien of nog menschenlevem in gevaar verkeerden en de reddinge brjga(j van de Haarlemmerpoort ontmoette by deiJ nooduitgang nog een vrouw en een kind oie dadelUk naar beneden gestuurd werden' terwyl men op do vierde verdieping van per. ceel 41 nog een kind, in de verwarring achter, gelaten, bewusteloos vond. De beide genoemde kinderen, bewusteloos geworden door den feilen rook, die uit het brandende huis nair perceel 41 gedrongen was, werden naar buiten gedragen, en na voorloopig door een in d9 buurt wonend geneesheer geholpen te zyD naar het Gasthuis gebracht: het waren Theo dorus Leeflang en Jacoba Smit, beiden yjj[ jaar oud. De kinderen konden gelukkig reeds kort daarna aan hun ouders worden terug, gegeven. De brandweer had inmiddels onder bevel van den commandant het vuur krachtig aangetast; een stoomspuit en drie slangen op de Vechtwaterleiding werden daarby in werking gebracht. Perceel 43 brandde gehos uit, met uitzondering van het gedeelte geiyt straats, waarin een bierhuis was gevestigd en de veranda's en achterkamers van pera 41 bekwamen mode belangryke brandschade, De postcommandant Mulder van den brand, weerpost Haarlemmerplein verwondde zich vry ernstig aan de hand by het springen ran een der ramen; hy moest ter verbinding naar het Gasthuis worden gezonden. De beide perceelen, den heer Lieflang toe« behoorende, waren, zegt het „Hbld.", voor een som van ƒ11000 geassureerd; ook de bewoners waren allen tegen brandschade verzekerd, doch velen hunner zeer laag. Omtrent den diefstal van 24,000 gulden ten nadeelo van de Associatie-Cassa te Amsterdam kan gemeld worden, dat de politie den dief, zekeren J., op het spoor iï. J. is Donderdag-middag met een rytuig eea pakje komen brengen by een kastelein op den O.-Z.-Voorburgwal, met de opdracht het pakje, dat ƒ800 bevatte, aan zyn vrouw ter band te stollen. De vrouw heeft hot geld echter geweigerd en het pakje doen terug brengen aan den kastelein, by wien het door de politie in beslag is genomen. De koetsier, die J. gereden heeft, is op ver. zoek der politie inlichtingen komen geveD welke de politie op het spoor van den dader hebben gebracht. Het is zoo goed als zeker, dat J. zich nog op Nederlandscben bodem bevindt. Gisteren werd naarRoermond overgebracht K. Van Baars, oud 26 jaar. wonende te "Weert, verdacht van ton nadeel» van zyn baas Broens, by wien hy als schippers knecht ia dienst was, een bedrag van 150 aan bankpapier, alsmede een hoeveelheid spek, te hebben ontvreemd. Zondagavond werd met den laat sten trein der G.-O. L.-S., te Enschedee, aange bracht de 30 jarige wisselwacbter G. J. Tichei man, uit Barneveld, die, toen hy Zondagmiddag te Needo, waar hy voor plezier vertoefde, io den In beweging zfinden trein wilde springen, daaronder geraakte, ten gevolge waarvan zfln linkerbeen zoo goed als afgereden werd. In het R.-K. ziekenhuis opgenomen, moest dit been worden geamputeerd. By een vechtparty to Enschede is Zondagavond laat een persoon levers gevaarlyk gewond. De politie doet onderzoek De bouwhoeve van den hoer W. Kooiman, in de Purmer, is geheel afgebrand. De ruime voorraad hooi, stroo en riet gaf den vlammen volop voedsel, zoodat spoedig alles in lichterlaaie stond. Het vee is gered. Te Ankeveon heeft in deafge- loopen week de heer J. Hoetmer zyn honderd- sten verjaardag gevierd. In dio gemeente, van nog geen 600 zi-.len, zyn bovendien nog twee p&rsonen van boven de 90 jaar oud. Tien anderen telden te zamen 800 jaar, meerendeels allen nog gezond on kras. Inde laatste tien jaren zyn aldaar vyf personen overleden, die toven de 90 jaar oud wareD. Vroeger dan in eenige andere provincie, zjjn in Groningen, en wel te Boer- tange, thans reeds de eerste nieuwe muisjes- aardappelen van den kouden groDd geoogst door den heer H. Meyer. Deze aardappelen laten aan hoedanigheid niets te wenschen over. De moederknollen van den oogst van 1898 werden in het begin van October gepoot, en 15 November hadden de stammen reeds een hoogte van iy2 decimeter bereikt. Door een zorgvuldige behandeling kwamen de planten den wintor door, tot de vorst der vorige week ze tot in den grond deed afsterven, zonder echter aan de nieuwe aardappelen kwaad te doen. Door de firma Willem Remmers Co., vertegenwoordigers voor Nederland en koloniën van het Daimler-systeem, zal tusschen Den Haag en Wassenaar een automobielen- dienst worden opgericht. Tusschen beide gemeenten, die tot nu toe van elk verbindings middel verstoken waren, zal langs den Leid- schen straatweg en het Huis den Deyl een geregelde dienst, aanvankeiyk van 16 ritten daags, worden onderhouden. De daartoe benoodigde twee omnibussen, waarin voor 17 personen plaats zal 2y'n, worden vervaardigd door de Daimler Motoren Gosellschaft, to Uannstatt. De aflevering kan echter eerst einde September worden verwacht. Op de Beurs te Rotterdam is gistermorgen van een graanhandelaar een gouden horloge met dito ketting gestolen.

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 2