ri», tiaöi Maandaa SO Februari. A0. 1899 feze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Pit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. Mutoscopen. Leiden, 18 Februari. LEIDSCH DAfrBLAD. PHXJS DKZEB COUBANTj \oor Leiden per 8 maanden. 1.10, Franco per peel 1.40. Aizonderjyke Nommer» 0.05. PHUS DER ADVERTEHTtiiB VaD 1 6 regeLs f 1.05. Iedere regel meer 0.17 J. - Grootera lettere naar plaatsruimte - Voor het incasseeren holten de stad wordt 0.05 berekend Y»i af beden nieuwe voorstellingen in Is mutoscopen, welke in onze Vestibule staan. Ofllciëeie Kennisgevingen. De Ontvanger der Directe Belastingen albier maakt bekend, dat morgen een begin zal worden gemaakt met het langs de buizen opbalen van de invullingsbiljetten (Model A) der personeels belasting dienstjaar 1899. Een ieder, die een dergelijk biljet heeft in te leveren, wordt, in bet belang van een spoedige aanslagregeling, verzocht het tot afgifte gereed te houden of wel het aan m|jn kantoor te doen bezorgen, alwaar, zoo noodig, Inlichtingen gaarne worden verstrekt. Leiden, Do Ontvanger voornoemd, 14 Fobr. 1899. F. A. J. A. Vak Galen. Naar men zegt, heeft wiien prof. Fruin omtrent zijn bibliotheek een zoodanige beschik king gemaakt, dat eerst de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde en dan de Univer- siteits-bibliotheek daaruit mogen uitzosken, waardoor zy haar eigen bibliotheken kunnen aanvullen en dus verrijken. De medische studenten aan de Leidsche universiteit hebben voor do oprichting van volkssanatoria bijeengebracht 477.50, waar onder een gift van 100 en een van f 50, waarvan de gevers onbekend wenschten te blijven. Op 1 Maart a. s. viert het Leidsche Studentencorps zijn zestigsten verjaardag. Bij de huishoudelijke herdenking zal o a. het collegium een receptie houden. Voor de leden van de Afdeeling Leiden en Omstreken van den Nederlandschen Pro testanten ond trad gisteravond als spreker op r. L. Knappert, van Assen. HU gaf een karakterstudie van David. Aan de hand van de nieuwste Bijbelvertaling, waarvoor nu en aan het einde een welverdiend woord van lof werd uitgesproken, gaf hy van dien koning van Israël een beeld te aanschouwen, dat niet aan overdrijving leed, noch wat be wonderen, noch wat berispen betreft. Zijn jeugd, zijn omzwervingsleven, z(1n koning- i:bap in zijn grootheid, z(Jn somber en jam merlijk levenseinde, höt werd alles en nog feel meer nog weer eens levendig voor den geest t ruggero pen. Da«r tu8schen door, bijwijze van kant- teekeningtn, gaf spreker dusdanige opmer kingen, dat zij inderdaad aller aandacht waard waren en dan ook aandacht trokken. De spreker kan overtuigd zyn, dat zeker meer can één met genoegen naar hem heeft geluisterd. De soirée van gisteren in de „Alliance Frangaise" is volkomen geslaagd. De heer Salverda de Grave gaf in een met groote belangstelling gevolgde conférence een heldor overzicht van de évolutie van het Fransche lied in de Middeleeuwen, te beginnen met de chanson populaire, waaruit de chanson de toile, de pastourelle en de chanson courtois zich ontwikkelden. Tal van bijzonderheden uit het leven van de voornaamste „chansonniers" werden meegedeeld en elk genre met duide lijke trekken geteekend. Nog duidelijker en aantrekkelijker werd die schets door de onberispelijke voordracht van de beste liederen uit elk genre, waarvoor wy mej. Loman en mej. Jas gaarne onzen oprechten d2nk en onze hulde brengen. De Engelsche mail met berichten uit Indlö wordt hedenavond albier verwacht. De heer Ch, M. Dozy, alhier, heeftin do ^Spectator" e n artikel geschreven over Mar- nix van St.-Aldegonde's graf en de conclusie er van is: Zoolang er geen nieuw gegeven in het debat komt, meen ik dus te kunnen beweren en ik doe het, op gevaar af mij nooit meer ia of nabij West-Souburg te mogen vertoonen, dat wy de Pieterskerk te Leiden cis laatste rustplaats van Mamix hebben te beschouwen eu zijn zinspreuk „Repos ailleurs" niet op *ljn stoff.lyk overschot behooren toe te passen. Voor president der studenten-sociëteit .Minerva" moet een herstemming plaats hebben tusschen de heeren J. D. Yan Ketwich Ver- ,<fchuer en A. Q. Vreede. £1 Tot hoofdredacteur van het studenten weekblad „Minerva" is gekozen de heer W. J. Van Eysinga. Beroepen is bij de Ned.-Herv. Gemeente te Poederoyen en Loevestein de heer T. Lek- kerkerker, predikant te Hagestein. Onder de openbare blijken van deelne ming met den dood van Frankrijks staatshoofd trekt aandacht het feit, dat boven het dak van het gebouw der Duitsche legatie te 's-Gravenhage de vlag van het keizerrijk halfstok geheschen is. Ook op de gebouwen van andere gezant schappen te 's-Gravenhage, o. a. van Rusland, Italië en Engeland, zijn de vlaggen der respec tieve Rijken halfstok geheschen. Maandag a. s. zal bij H. M. de Koningin oen deputatie van officieren van het 15de regiment huzaren van het Pruisische leger, van welk regiment Hare Majesteit chef is, haar opwachting maken. Namens H. M. zijn in bet „Hotel des Indes" voor de deputatie appartementen gehuurd. Volgens den staat van de ontvangsten en uitgaven der „Martha Stichting", te Alfen aan den RUd, over 1898, fcljjkt, dat de ont vangsten hebben bedragen 79,660.095 en de uitgaven 75,667.74s, zoodat het saldo in kas is 3982 35. HH. MM. de Koninginnen woonden Donderdag-avond met prinses Elisabeth een gedeelte van de opvoering van „Faust" door de Franscha Opera te 's-Gravenhage by. Men verzekert, dat binnenkort de goed keuring te verwachten is van de geschorste nieuwe belastingwetten in Suriname. Het eerstvolgend diplomatiek oiner by den minister van buitenlandsche zaken zal 23 dezer gegeven worden. In het hoofdkiesdistrict Veendam zal eerlang de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer moeten plaats hebben, doordien de heer Smidt als zoo 'anig zal moeten aftreden wanneer, hyzijn benoeming tot officier wan justitie to Dorurecht heeft aangenomen. De Nederlanosclie Pensioenvereeniging voor werklieden ontving onlangs een legaat van f 1000, vry van rechten, en voor haar nagelaten door den heer J. Weeseling, te Apeldoorn. De a.-r. Kamerclub zal in de volgende week dr. A. Kuyper in den „Restaurant Royal" te 'a Gravenhage een diner aanbieden. Uit 17 sollicitanten, waarvan twee zich teruggetrokken hebben, is tot organist der Nieuwe Kerk in de Duinstraat te Scbevening' n benoemd de hoer A. J. De Wal, uit Den Haag. Efct bestuur der Remonstrautsche Ge meente te Dororecht ontving voor de tweede maal (binnen korten tyd) een gift van 1000. De indiening van het aangekondigde wetsontwerp tot herziening van het tarief van invoerrechten kan, naar men verneemt, in den loop van het aanstaande byeenzyn van de Tweede Kamer verwacht worden. De veranderingen zullen strekken om gebreken te voorkomen, cis zich voor de administratie by de toepassing van het tarief hebben voor gedaan. Enkele artikelen, die tot dusver vry konden worden ingevoerd en geen grond stoffen zijnde, waarvan de vrijstelling gehand haafd blyft, zullen belast worden. Ds. J. A. Rust, te Gouda, heeft het be roep by ce Evang. Luth. gemeente te Utrecht aangenomen. H. M. de Koningin heeft een bedrag van 250 geschonken aan de Protestantsche Ver- eenigmg tot verpleging van lepralyders in de kolonie Suriname, als tiyk van belangstelling in en ten behoeve van den verderen touw van het „Eigen asyl" dezer vereeniging. (D.) Te Breda is in den ouderdom van 57 jaren overloden de heer A. Van der Kun, ingenieur by de Staatsspoorwegen. Volgens de „Haarl. Ct." is Donderdag der vorige week door de „Vereeniging St.-Bavo" aan den Bisschop van Haarlem mgr. Botte- manne een som van 2000 (en niet ƒ72,000, zooais een drukfout in „De Tya" deed zoggon) overhandigd als batig saldo van het weekblad „St.-Bavo", ten voordeele van de nieuwe kathedraal te Haarlem. Hr. Me. pantserdekschip „Zeeland," onder bevel van den kapitein-ter zee A. G. Ellis, is 17 dezer te Ponta Delgada (Azorische eilanden) aangekomen. De luitenant-ter zee der 1ste klasse E. De Haan, dienende als eerste officier aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord, wordt met 16 Maart a. s. op non activiteit gesteld en Vervangen door den luitenant ter- zee der l6te klasse H. C. A. Schlüter. De luitenant-ter-zee der 2-Je klasse M. J. Van Alphen de Veer, uit Oost Iadië ia Nederland teruggekeerd, is op non activiteit gesteld. De kapitein D. A. Van Bufizen, van het 8ste reg. inf. te Arnhem, is bestemd om met ingang van 1 Sept. a. s. op te treden als hoofd van onderwys by do Kon. Mil. Acadomie en zulks ter vervanging van den kapitein A. Hoogeboom, die alsdan by den generalen 6taf wordt overgeplaatst, met bestemming om als leeraar op te treden aan de Hoogere KrUgs- school. De overgangsexamens van de cadetten der artillerie en genie van het 1ste en 2de studiejaar by de ICon. Mil. Academie te Breda zullen 12 Juni een aanvang nemen. Het stoomschip „Spaarndam" Is te Nieuw York aangekomen met schoon dek; door zware stortzeeën is alles van dek geslagen; de „Gedó" vertrok 17 Febr. van Padang naar Rotterdam; de „Sumatra," van Amsterdam naar Batavia, passeerde 17 Febr. Kaap St.-Vincent; de Admiral," van Hamburg en Antwerpen naar Oost-Afrika, arriveerde 17 Febr. te Napels; de „Burgemeester Den Tex" ver trok 18 Febr. van Amsterdam naar Batavia; de „Kaiser" vertrok 17 Febr. van Amsterdam naar Oost-Afrika. Alkemade. Een opgave der op 1 Januari dezes jaars in de gemoente aanwezige kinderen van 6—12 jareD, die geen lager onderwijs genoten, is volgens art. 81 der Wet, ter secretarie der gemeente ter lezing gelegd, blykens welke dit aantal beliep 51 op de 563 kinderen van genoemden leeftyd. De toestand worct jaariyks gunstiger. Aarlanderycon. Door mevrouw de wed. C. Van der Lee, onlangs alhier overleden, zyn de volgende legaten vermaakt: a. Aan de Herv. Kerk te Aarlanderveen 1000. b. Aan de Diaconie'der Herv. Gemeente te Aarlanderveen f 250. c. Aan de weesinrich ting te Neerbosch f 200. d. Aan de Neder landsche ZendiogsTeree^ifcins ta Rotterdam f 200. e. Aan do Groen Van-Prinstererschool te Doetinchem f 200. f. Aan de inrichting tot opleiding van Predikanten in de Nederl.-Herv. Kerk, gevestigd te Doetinchem, f 200. De volgende lotelingen van de lichting 1899 zyn t gen VrUdag 3 Maart a. s. opge roepen om te worden ingelyfd: Krimpelman, Den H rtog, Bröker, Van Veen, Van Engelen Stapper en Slootweg. Bodegraven. Donderdagavond hield „Patri monium" alhier een openbare vergadering, waarin als spreker zou optreden mr. J. C. Von Briel Sasse. Deze was echter wegens een sterfgeval in zyn familie verhinnrd, waarom voor de vereeniging optrad de heer J. Van Andol, van Bodegraven. Spreker schetste in zyn rede de twee machtige werk- liedenpartyen, het Christelyk werkliedenver bond „Patrimonium" en de SoJaal democra ts he Arbeidersparty. Tweelingzusters noemde spreker dezs twee vereenigingen, die beide veel punten van overeenkomst hebben; beide hebben veel goiyke wenschen en spreker somdo dio op; maar ook is er verschil in dezo tweelingzusters. Ook in 't einddoel is een groot verschil. Spreker wees verJer in 't slot zyner rede er op, dat men voortaan rekening zal moeten houden met deze twee machtige partijen, die over eenigen tyd in de politiek alles zullen beheerschen; het liberalisme zal door verdeeldheid achteruitgaan en de socia listische en de calvinistische party, die van „Patrimonium", zullen met elkander worstelen om oen voorrang, j In den nacht van Donderdag op Vrydag brandde, in de onmiddellijke nabyheid van het kruitmagazyn de Wiericker schans de hooiberg af van den heer C. Beyen. De schildwacht op bet fort bemerkte ongeveer te middernacht den brand, en dadeiyk waren - de militairen met de brandspuit er by. Later j rukte ook nog oen spuit van Bodegraven aan. De boerenwoning is gespaard gebleven, maar de hooiberg is geheel afgebrand. De oorzaak van den brand wordt aan kwaadwilligheid j toegeschreven. Alhier werd by den scheepsbouwmeester J. Teekens het nieuw gobouwde yzeren paviljoenschip, metende 80 ton, met goed gevolg te water gelaten. Tevens werd de kiel gelegd van een flz^ren marktschuit voor den heer M. Van Dam, te Driebrugge. IJzeren hooibergen, met niet meer dan één roede, voor korte jaren nog onbekend, schijnen hoe langer hoe meer opgang te maken. Op de fabriek van den heer D. Schakel te Nieuwerbrug, gemeente Bodegraven, zyn y thans weer vier van die bergen in bewerking, De Centrale A.-R. Kiesvereeniging albier zal Dinsdag 28 Febr. a. s. e?n ledenvergadering houden, waarin professor Fabius als spreker zal optreden. Toen Donderdag middag de heer G. alhier met paard en tilbury over de brug over den Ryn wilde gaan, schrikte het paard opeens zoodanig van de nieuwe witte planken in de brug, dat het een zysprong nam en eensklaps neerstortte. Met een bebloeden kop werd het weder op de been geholpen en liet zich nu over de brug leiden, waarna de heer G. zyn tocht kon voortzetten. Hillegom. In den loop van deze week zyn ten nadeele van de firma M. Van Waveren en Zn alhier, eenige planken ontvreemd Naar wy vernemen, moet de dader reeds zyn gevonden. De arbeider alhier, die onlangs by een vechtparty door een messteek vry ernstig werd verwond, is thans weder in zooverre hersteld, dat hy zyn geliefkoosd bedryf op nieuw heeft kunnen aanvaarden; ovenals vroe ger ziet men hem weder dagelyks met een aantal wilde konynen beladen uit het duin komen, terwyi hy ook van tyd tot tyd is voorzien van één of meer fazanten, welko hy zelfs te koop aanbiedt by de eigenaars van het loscb, waaruit by ze eenige oogenblikkeo te voren heeft bemachtigd. Gistermorgen werd een onbekend mans persoon aan de Leidsche vaart door een toe val getroffen. Een paar werklieden hielpen den man onder dak en bleven by hem tot hy weder zyn weg kon vervolgen. De onbezoldigde Ryksveldwacbter G. Schoepmaker, alhier, is benoemd tot gemeente nachtwaker ts Vogelenzang. Koudekerk. Op uitnoodiging van onze afdeeling „Patrimonium" trad deze week voor baar op de weleerw. beer ds. R. J. W. Rudolph, van Leiden, met het onderwerp: „De stryd om het huisgezin.Hei kerkgebouw der Ger. Gemeente was tameiyk bez.t. Spreker wist anderhalf uur laDg zyn hoorders te boeien, door bovengenoemd onderwerp op schoone wyze, maar tevens van degelyko studie ge tuigend, te ontwikkelen. Nuttige en wetens waardige byzoncerheien waren kunstig door eengevlochten wellicht hebben velen den wensch geuit, dat Patrimonium te dezer plaatse nog vele zulke „perziken, welke naar meer smaken", te genieten geve. Kahvyk. Als een byzonderbeid kan worden medegedeeld, dat by den bloembollenkweeker C. W., te Katwyk aan den Ryn, reeds nar cissen (dubbele van Sion) in bloei staan. Waar krokussen en galantusseo hun koopjes uit het aardryk verheffen, in dezen tyd van het jaar, is dit van narcissen zeker een zeldzaam verschynsel en moet dit ongetwyfeld aan de zachte winter temperatuur worden tooge Bcbroven. [Ook onder Oegstgeest, naby de Leid sche Buurt, waar de stoomtramiyn haar krom ming naar Katwyk maakt, dus aan den straatweg naar Haarlem, ziet men reeds een veld met bloeiende narcissen]. De Ryk8-ambtenaren de heeren J. D. De Ruyter en B. Gewald deden gistermorgen een aardige vondst, nl. ean portemonnaie, inhoudende ongeveer f 15 aan geld, benevens eenige retourkaartjes van buitenlandsch ver voer per trein. Zy hebben de portomonnaie ter reclame by de gemeente politie gedeponeerd, In do afgeloopen week brachten 15 schui ten haar vangst in afslag met een besomming, variëerende van f 30 toe f 127. Schol bracht opj ƒ6.50 tot ƒ8.25, schar ƒ1.75 tot ƒ3.25 per mand; kabeljauw ƒ0.40 tot 1.20, tong ƒ0.15 tot 1.30 en tarbot 0.80 tot f 2.50 per stuk. Leiderdorp. De lotelingen dezer gemeente voor de lichting 1899: W. Hoogervorst, D. Dongelmans, L. J. Los, G. Cramer en J. Van Heyningen zyn tegen den 3den Maart a. s. opgeroepen, ten einde te worden ingelyfd. Door den brigadier der ryksveldwacht J. P. L. is proces verbaal opgemaakt tegea P. v. G., wegens het doen arbeiden van twee jongens beneden den leeftyd van 16 jaar na des avonds zeven uren. Door ingelanden van den Zyilaan- en Meyepolder is de rekening over den dienst 1898 vastgesteld in ontvang op ƒ615.16 en in uitgaaf op 410.96. Het batig saldo alzoo op 104.20. De begrooting voor 1899 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op ƒ703.19, terwyi de omslag voor dat jaar werd bepaald op ƒ4 per hectare. Lisso. De inaeeling der manschappen van de nationale militie zal voor deze gemeente plaats hebben te Leiden op Vrydag 3 Maart 1899, des voormiddags 9'/4 uur. Opgeroepen zyn de volgende personen: B, Van Tongeren (vrywilliger), II. M. Van Gerven, J. Kaak, L. Scboorl, J. Hoogkamer, P. Van Diest, M. Opdam, J. Van der Splinter en J. Van Kesteren (de 8 laatstgenoemden voor hun eigen nommer. Noordwyk. Met een variant op den aanhef van Schiller's Piccolomini konden we Donder dagavond zeggen: „Laat kwam ze, doch zy kwam" de slotvergadering der feestcom missie, door allerlei onvoorziene omstandig heden vertraagd. Na opening door den voor zitter, jhr. Quarle8 van Ufford, werd de rekening en verantwoording van do penningmeesters nagezien door een commissie van vyf leden, daartoe door den voorzitter aangewezen, en bestaande uit de hoeren P. A. Alkemade, W. Van Beelen, J. De Groot Jr., dr. A. Kervtl en S. Kloos. Deze commissie kon by monde van dr. A. Kervel constateeren, dat de reke ning, enz. in orde was bevonden. Uit dit verslag kunnen wy mededeelen, dat de uit gaven der commissie zyn geweest als volgt: Feestgave aan armen en minver mogenden 424.91* Kinderfeesten408.935 Volksspelen en riogrydery 304.35 Versiering, optocht, ens, 589 80 Algemeene kosten 86.53 f 1814.58 En daar de ontvangsten aan vry willige giften der ingezetenen bedragen hebben f 1783.75, was er een nadeedig saldo van 30,83, dat echter staande de verga lering onderling gedekt werd. Met een terugblik op de zoo lui8terryk gevierde inhuldigingsfeesten in 't algemeen en te Noordwyk in 't byzonder, met een harteiyk woord van dank aan allo leden der commissie ze was dien avond byna voltallig voor de zorgen, door ieder in zyn kring besteed, aan de zoo goedge slaagde feesten, die by allen een aangename herinnering hebben achtergelaten, verklaarde do voorzitter de commissie voor ont-onden. (Hoewel ter vergadering niet gesproken, past toch medo een woord van dank en hulJo aan den voorzitter ?oor diens waarlyk niet gemakkelyke taak en voor de tactvolle wyze, waarop hy de vergaderingen lei ide„ die zich steods door oen prettigen, aangenamen toon kenmerkten). Noordwykerhout. Het schoolfeest In de Zilk, dat met het inhuldigingsfeest zou hebben plaats gehad, maar werd uitgesteld, is nu ge- vitrd en uitstekend geslaagd. De letrlingen zyn onthaald op de gebruikeiyke chocolade en krentenbrood en ontvingen elk een cadeautje. Hoewel het weder niet gunstig was, kon het toih geen afbreuk doon aan de feestelyke stemming. In het schoollokaal waren de banken op zy gezet en in de vrygekomon ruimte werden spelletjes uitgevoerd. De burgemeester eu echtgenoot* en eonigo ouders luisterden het feest met hun tegenwoordigheid op en het hoofd der school, de heer Bulten, en de onder wyzeres, mej. Gatsonides, ontvingen den denk van eerstgenoemde voor de aange name wyze, waarop zy de kinderen bezig hielden. De volgende lotelingen uit deze gemeente zullen op 3 Maart a. s. worden ingelyfd, n.l. de nrs. 1. C. Duivenvoorden, 2 K. v. d. Putten, 4 W. Smit, 6 W. J. v. d. Burg, cn 7 H. Langevcld. Rynsburg. De restauratie van het Spinoza- huis te RynsDurg is byna afgeloopen. Naar wy uit goede broa vernemeD, zal alles in den loop van de volgende maand gereed zyn en het museum alsdan voor het publiek worJen geopend. Het is noolzakeiyk, dat de paarden, die gedurende den winter byna alty i op 6tal staan, nu en dan een3 worden afgereden. Ook deze week zou N. Van Delft dit doen, maar by had hieroy het ongeluk van het paard geworpen te worden. Hy kwam bieruy met het hoofd op de straatsteenen, dat daar door hevig werd gewond. Betrekkeiyk li p dit ongeval nog goed af, daar het geen wonder zou zyn geweest als hy by dien val arm.n of boenen had ge roken. Roelof-Arendsvcen. De alhier bestaande afdeeling van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur vergaderde 16 Fe'.r. by den heer B. J. Marinkelle. Aanwezig waren 24 leden. De penningmeester, de heer G. Huigsloot, deed rekening en verantwoording van zyn gehouden financlëel beheer. De ont vangsten beliepen saldo 1897 26.90, in 1898 65.18'/i» totaal f 92 08'/», de uitgavc-n over 1898 wezen een totaal aan van ƒ48.93, weshalve het jaar 1898 sluit met een goed sal o van 43.15'/,. De commissie, coor den voorzitter tot hot nazien der rekoning beDoam J, bestond uit de heeren T. Castelein, N. L. Rodewyk en P. Van Schle. De heeren G. Huigsloot en Job. Hoogenboom Jacz., cie als bestuursleden aan de beurt van aftreoiog waren, werden herkozen. Tot afgevaaroig.en voor de algemeene Maart-vergadering zyn go- kozen de heeren "W. Renders en Jac. Hendrix, en eventueel tot hun plaatsvervangers de

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1