N». 1 95b Maandag 13 Februari. A#. 1899 Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van (gon- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. De Mutoscopen LEIDSCH DAGBLAD. PRUS DEZER COURANTl Voor Lelden per 8 cnaanaeo. I.Nk Franco per poel .-••••••••«., 1.40. Afzonderlijke Nommers 0.05. PRU8 DER ATlv wK'I'HW'I'lftUt VaD 1 6 regels f l 06. Iedere regej meer f 0.17|. - Grootere letters naar plaatsruimte - Voor het Incasseer» buiten de stad wordt f 0.05 berekend Pit nommer bestaat uit VIER Bladen. IJS ONZE VESTIBULE. j Wy ontvingen heden een bezoek van den Directeur dor Maatschappij, die bovenge noemde toest llen exploiteert. Deze werden op ons verzoek, omdat wy die uitvinding een zoo merkwaar ige vonden, in onze vestibule geplaatst, opjat ook de inwoners van Leiden en omstreken daarvan eens kennis konden nemen. En wie de voorstellingen gezien heeft, zal moeten bekennen, dat ze alleraardigst zijn en dat voor deze uitvinding een groote toekomst Is W'ggulegd; dat, wanneer de Maatschappij zorgt, op merkwaardige oogenblikken pboto graphieün te nemen, eie mutoscopen zetr zeker het burgerrecht zullen verkrijgen. Wij he"ben van tovenvermeld bezoek ge bruik gemaakt om den directeur tebeuuiden, dat do Abonné'8 van bet Leidsch Dagblad eigenlijk een voordeel moesten hebben boven SDderen, en ofschoon wy niet konden ver- krijgen voor alle toestellen de helft van den prijs te bocingen, vond de directeur goed, dat aan de lexers van liet Leidsch Dagblad zou worden gegeven een Bewyi, waarop met bijbetaling van 2£ Cent9 dén mutos- cope naar keuze - kan bezichtigd worden. Daarmee zulk-n wij nu niet lang wachten en drukken In dit nummer nog het Bewijs af, waarop met byoetaling van 2'/a Gents éón mutoscope bezichtigd kan woruen. Dit bewijs blijft éón week geldig, dus van J2 Februari tot 19 Februari. Leiden, 11 Februari. De vice president van den Raad van State, voorzitter der afd. voor de geschillen van bestuur, roept op ds onbekende belang hebbenden, in zako van de bezwaren, inge bracht door het gemeentebestuur van Lei Jen, tegen de door bet departement van binnenl. zaken voorgenomen oprichting van een gas motor ten behoeve van het natuurkundig laboratorium der rijks universiteit aldaar, om zoo zü dit noodlg achten hun momoriën en bewijsstukken in te zenden aan den Raad van State te 's-Gravenhage, 'vóór 23 Februari 1899. Op bet tweetal voor predikant bij de fleref. Gemeente te Amsterdam is geplaatst dB. C. Van Proosdij, te Lri -en. Men deelt mede, dat door een tweetal Belgische ingenieurs, uit Luik herkomstig, land is aangekocht onder de gemeente Oegst- geest, om daarop een automobielenfabriek op te richten. Men meldt uit Den Haag van gisteravond Niettegenstaande hot opgeheven abonnement ea de operaprjjzen, was de schouwburg heden avond stampvol ter oere van mevrouw Theo Bouwmeester. Bi) baar optreden als Marguerite Gautier met luid welkomstgejuich en fanfares ODtvangen, werd haar al dadeiyk een sierlijke lauwerkrans gereikt namens den voorzitter van den Raad van Beheer van „Het Neder- lacdsch Tooneel", en, aan het slot van het eerste bedrijf tweemalen teruggeroepen, ont ving de gevierde actrice een kourig azalea- bloemstuk. Dit was slechts een inleiding, want na elk bedrijf W3ren sierstukkon van bloemen, waar onder van bijzonder groote afmetingen, aan haar voeten geplaatst en moest het scherm twee driemaal rijzen, opdat het publiek haar kon huldigen met volle maat. Een der eere- blyken was niet alledaagsch. Een met fraai geschikte bloemen omzwierde mand bevatte een keur van fijne vruchten. In het geheel waren er meer dan een dozijn omvangrijke bloemarrangementen, die der kunstenares waren voreerd. De moer duur zame geschenken waren tot na het vijfde be drijf bewaard, toen het puoliek Diet moode "werd te biyven juichen en het gejubel haast de fanfares overstemde. Een tegelarbeid uit de fabriek Rozenburg, naar een schilderij van Mauve, op gedrapeerd, n ezel, en twee groote vazen uit dezelfde fabriek berden mevr. Bouwmeester aangebooen namens Haagsche kunstvrienden en geabon- neerden by de Hollandsche voorstellingen. De „Haagsche Kunstkring" verzocht haar te willen aanvaarden een boschgezicht (schil derij) van Tbéophile De Bock. De aanbieding Jan het eerste geschiedde door mevr. Christine ooiman als de oudste onder hare kunst zusters, en namens den Kunstkring voerde de secretaris, mr. Jules S. Enthoven, bet woord. Onder de zoo talrijke en kostbare bloem- geschenken was er een van de afdeeling van het Tooneelverbond. De heeren Yan Byievelt en De Leur bevonden zich by de ovatie ten tooneele De jubilaresse, die tjjdens deze ovatie de groote gouden medaille van Koning Willem III en sautoir droeg, herdacht in dankbare bewoordingen oe sympathie, van het lieve Haagscho putliek, voor hetwelk sy zoo menigmaal is opgetreden, ondervonden, en betuigde haar erkentelykbeid voor dèf bewijzen van vereering, haar geschonken, waarooor deze avond voor haar een onvergetelyke werd. Onder stormachtig applaus viel htt goroyn. Jbr. v. d. Hoeven, secretaris der legatie van de Zuid-Afrikaaüscbe Republiek by ons Hof, is te 's Gravenhage aangekomen, waar mede arriveerde kolonel Whe.rl.in, militair attaché by de Amt-rikaansche legatie aldaar. Plotseling is te Haarlem in zyn woning overleden de heer A. Eliok Sterk, ingenieur van den Haarlemmermeerpolder. De heer Sterk bekleedde deze functie van af 1867 en bereikte oen ouderdom van 59 jaar. In Deo Haag is uit Indié het telegra- phi8ch bericht ontvangen van het uveriyden van den heer Hamers, ambtenaar by het binnenl. bestuur aldaar. De Russische gezant by ons Hof, ridder Do Struve, bevindt zich sedert eenigen tyd reeds met verlof in het buitenland. Aan bet Engelsche gezantschapshotel in het Westeinde te 's-Gravenhage was gisteren do Brit6cho vlag halfstok gehescben wegens bet overlijden van den kleinzoon van koningin Victoria, den erfprios Alfred van Saksen- Couurg en Gotha. De minister van buitenlandsche zaken beeft aan de Tweede Kamer ter kennisneming doen toekomen een aforuk van den tekst en van de vertaling van bet op 31 Maart 1898 te Bern tusschen Nederland en Zwitserland gesloten verdrag tot uitlevering van mis dadigers, ook toapasseiyk op de Nederlandscbe koloniën. De byzondere commissie tot bet byeen- brengen voor Nederland der inzendingen, be- hoorende tot de groep VJsschery ter Wereldtentoonstelling te Parys in 1900, heeft in een circulaire aan alle belanghebbenden en belangstellenden bet plan uiteengezet, dat zjj voor een inzending had opgemaakt. Zy deelt daarby mede, dat zy, hoewel de Tweede Kamer haar goedkeuring heeft onthouden aan het voorstel, om f 8000 voor dit doel op de Staat8begrootlng te brengen, toch, na ernstig beraad, gemeend heeft haar mandaat niet te moeten nederleggen, daar zy de mog^lykheid niet uitgesloten acht tot bet alsnog byeen- brengen van een inzending, die, zy bet ook op veel bescheidener schaal dan oorspronkelijk bedoeld was, onze visschery nyverheid op practiscbe wyze zal vertegenwoordigen. Zy doet daarom een beroep op den steun van belanghebbenden en belangstellenden door inzendingen of geldelijke bydrageo. De subcommissie voornoemd bestaat uit de heeren mr. C. J. Sickesz, voorzitter, te 'e-Gravenhage; A. Hoogenraad, te Schevenin- gen; Hubr. Kikkert, te Vlaardingen; T. A. O. De Ridder, te Katwyk, en dr. P. P. C. Hoek (secretaris), te Helder. Te Haarlem is overleden de heer Fokke Van Leyen, gepensionneard eerste inspecteur van politie dier gemeente. Primo Januari 1863 werd hy door den toenmaligen burgemeester dier stad, mr. C. Fock, als inspecteur in dienst gesteld, komende van Alfen aan den Ryn, op welke standplaats hy zich als een zeer ver- diensteiyk Ryksveldwachter had doen kennen. Destyds wtrd voor het eerst de inspecteurs- dienst te Haarlem ingevoerd. Vooral de jeugd stond goed by hem onder appèl Menige Haarlemmer herinnert zich nog boe de heer Van Leyen by een oproerige beweging in die stad bU een schermutseling werd gewond. De overledene werd geboren te Dantumadeel 5 October 1820. In de vergadering van den grooten kerkeraad Is uit het bestaande zestal van predikanten by de Luthersche Gemeente te Utrecht in de vacature-Groote tot predikant gikozen ds. J. A. Rust, pred. te Gouda. Hr. Ms. pantserdekschip „Friesland", onder bevel van den kapitein ter zee L. A. H. Lamie, is 10 dezer te Port Said aangekomen en Hr. Ms. pantserdekschip „Zeeland", onder bevel van den kapitein ter zee A. G. Elliz, is 10 dezer van Plymouth vertrokken ter voortzetting van de reis naar West-Indië. Te Brummen is de hoofdingenieur der B. O. W. in INed.-Indië, de heer S. J. Numane, overleden. In den ouderdom van ruim 77 jaar is te Canstadt (Wurtemberg) overleden mr. Willem Albarda, oud-officier vao justitie te Groningen. Te Amersfoort is, 67 jaar oud, overleden de heer N. J. M. Schelfhout, ontvanger der directe belastingen aldaar. Als een merkwaardig teeken des tyds wyst het „Soc. Wkbl." er op, dat de voor zitter der Sociaal-Democratische Studenten- Prop.ïganda-Club met groote meerderheid tot prae868 van den Senaat van 't Delftsch etuden- tenkorps gekozen is. Het hoofdbestuur van de „Unie van Christelijke onderwyzers en onderwyzeressen in Nederland" heeft zich in een adres tot de Koningin gewend, om op verbetering der finan- ciêele positie van de gezinnen der Cbristelyke onderwyzers aan te dringen, welke behoefte aan verbetering niet alleen do verzekering van een pensioen, ook aan hun weduwen en weezeD, maar ook een doelmatige traktements regeling betreft De gewenschte verbetering zal, zegt bet adres, moeten gevonden wor ien in een ver booging van de Rykssubsidie aan de byzondere Cbristelyke scholen. Op Dinsdag 14 Febr. a. des avonds te 8 uren, zal bet orgel in de Niouwe Herv. kerk in de Duinstraat te ScheveDingen ploch tig worden ingewyd. De bekwame organist uit de Groote Kerk, uit Den Haag, de beer Koopman, zal het dien avond bespelen en mej. Greub, mede aldaar, zal belangloos ©enige gewyde liederen zingen. De vroegere predikant ds Hammerlnk, uit Amsterdam, ds. Van Noppen en ds. Mansfeld, van Scbeveningen, zullen toespraken houden. Door wyien mej. do wed. Teeuws^n, te Loosdrecbt overleden, is aan de byzondere sch ion te Oud Loosdrechf, Gendnngen en Nleuw-Loosdrecht elk een legaat van f 500 vermaakt. De St -Petersburger correspondent van de „Köln. Zeit." heeft gisteren andermaal een praatje over de ontwapeningsconferentie in de wereli gezonden, nog wel op rekening van het Russische ministerie van buiten landsche zaken, dat, volgens dezen corres- pon 'ent, „officieel en openliik" zou hebben verklaard, dat de Nederlandscbe Regeling, nu zy er in toegestemd heeft dat de con ferentie in Den Haag zal zyn, „thans als gastvrouw zelf heeft te bepalen aan wie uit- noodigingen zullen worden gericht voor de conferentie". Het bericht scheen ons eigeniyk de moeite van een tegenspraak niet waardig, maar nu het in enkele dagbladen is overgenomen, komt het ons niet overbodig voor te herinneren, hoe bet ln het algemeen in alle dergelyke gevallen tot dusver gegaan is. De Mogendheid, die het initiatief neemt voor het byeenroepen eener diplomatieke conferentie, vraagt oen Staat, op welks gei ied zy de bijeenkomst wenscht te doen houden, daartoe vergunniüg. Is deze verleend en dat ia in casu bet geval, zooals wy hebben gemeld dan wordt vanwege de Regeering, die het plan heeft opgeworpen, het programma voor de conferentie opgemaakt en vastge steld, aan welke Mogendheden een uitnoo Jiging ter deelneming zal worden gezonden. De Regeering van het land, dat de conferentie ontvangt, wordt van die beslissingen in kennis gestald en zy doet dan docb dat is een bloote formaliteit de uitnoodigingen aan de verschillende haar aangewezen Staten toekomen. Zoo zal het, naar alle waarschyniykhei d ook mot opzicht tot de vredesconferentie gaan. Vad.) Het stoomschip „Herzog," arriveerde 9 Febr. van Delagoa-Baai te Durban; de „Koning Willem I," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 11 Fobr. te Suez; de „Madura," van Batavia naar Amsterdam passeerde 11 Febr. te Ouessant; de „Werkendam," arri veerde 11 Febr. van Nieuw-York te Rotterdam; de „Sumatra," van Amsterdam naar Batavia, passeerde 10 Febr. Dungoness; de „Amster dam," van Rotterdam naar Nieuw-York, pas seerde 11 Febr. Lizard; de „Bündesrath," van Oost Afrika naar Vlissingen en Hamburg, arriveerde 10 Febr. te Marseille. Bodegraven. De heer C. Dekker, arts albi.-r, trad in de laatst gehouden openbare vergadering van ons Nuts departement als spreker op. Vóór de pauze deelde de spreker aan de talryk opgekomen hoorders en hoorde ressen mede, hoe iedereen by sommige ongelukken, en wel voornameiyk by verdrin ken of verstikken, dadeiyk hulp kan verleenen, vóór de geneesheer aanwezig ia. Het gespro kene werd aaii8chouweiyk voorgesteld met een geïraproviseerden drenkeling. Na de pauze las spreker aan het publiek voor een opstel van dr. Coop-r, getiteld „Aardappelen contra Havermout." De aard appel werd hierin afgemaakt om zyn geringe voedingswaarde en de bavergort of havermout hemelhoog geprezen, en welke ongesteldheden en kwalen ongezonde vochtige kelderwoningen al veroorzaken, schetste spr. met de voor dracht van een schetsje van Justus Yan Maurik, getiteld: „Een interview", naar aanleiding van de eoquêto in zake arbeiderswoning n. Met een harteiyk woord van daBk nameDS het publiek aan den geachten spreker 6loot de voorzitter de byeenkomst. De laatst gehoujen ledenvergadering van de afdeeling Bodegraven en Omstreken der Hollandsche Maatschappy van Landbouw, op welke vergadering ook, na uitnoodiging, tegenwoordig waren de leerlingen van den laodbouw-wintercursus alhier, was druk De- zocht. Het doel van deze byeenkomst was oen en anjer te bespreken, naar aanleiding van den door het Hoofdbestuur uitgeschr ven wedstryd van Melkstaten. Een melkmeetemmer en een peilglas met thermometer, die na afloop der vergadering werjen verloot, dien den met de aanwezige melk om den aanwezigen een eo ander zoo duidelyk mogelyk te maken. Twee der aanwezigen meldden zich voor den weastryd aan, terwyi van een paar anderen toezegging ontvangen werd, Donderdagavond gaf het Qoudsche Stryk- orkest, onder directie van den heer J. G. Ar^ntz, kapelmeester der d. d. scbutt rjj te Gouda, in het hotel „Van Haaften" alhier een uit voering. Jammer, dat er zoo weinig publiek was, want do uitvoerenden kweten zich ferm van bun taak; de viool-solo's van den directeur waren onberispelijk. Katwijk. In de afgeloopen week kwamen 10 bomschuiten van de schrobn tvisschery terug met een besommir g varièerende van f 27 tot f 87. Binnenlek8cbol bracht op f 4 tot f6.15; scharren f 2.50 tot ƒ3.50; braad f 3 tot ƒ4 60 per maod; taroot ƒ0.80 tot f 1.20; tong f 0 60 tot f 0.90kabeljauw f 0.40 tot f 1 35 per stuk. De Christelijke Jongedochtersvereenl giDg „Bidt en Werkt" te Katwyk aan den Ryn zal Woensdag 15 Februari a. s. haar 5 jarig bestaan vierenhet feest, geleid ooor den eere voorzitter, zal tevens worden bygo- woond door t enige oud-leden on gecoodigden. Leiderdorp. Ter Secretarie van den Slagh of grooten en kleinen Stadspolder onder Leider dorp en Leiden ligt ter lezing de naamiyst van stembevoegde ingelanoen voor 1899. zy bevat de namen van 20 personen, te zarnen kunnende uitbrengen 115 stemmen. De gelddag voor den Kalkpolder zal worden gehouden Dinsdag 14 Februari a. 8., des avonds van 7 tot 9 uren, ten huize van den heer P. J. Ramaker, alhier. Op 1 Januari 1899 bevonden zich in deze gemeente 119 jongens en 119 meisjes boven ce 6 en beneden ae 12 jaren. Hiervan bezochten 109 jongens en 105 meisjes scholen alhier of elders. Van de niet ter school gaande kinderen genoten 8 onderricht op een bewaarschool, 6 waren niet ingeënt, terwijl de overigen om andere redenen geen school bezochten. Lisse. Aan de statistiek van het lager onderwys wordt het volgende ontleend: Het aantal kinderen tusschen 6 en 12 jaren oud bedroeg 270 j273 m., te zamen 543. Hiervan gingen school in do gemeente 216 j 198 m. 414; buiten de gemeente 23 j., 22 m. 45, samen 239 j220 m. 459, zoodat niet school gingen 31 j., 53 m. 84. In 1897 bedroeg dit cyfer 50 op 526 kinderen. Evenwel moet worden opgomerkt, dat onder bet cyfer van 84 begrepen zyn ongeveer 45 kinderen, die eerst na 1 Januari op de scholen konden worden toegelaten, zoodat bet school verzuim eigeniyk bedraagt 39 op 543 kinderen of ruim 7 pet. By de gisteren gehouden aanbesteding van een te bouwen post- en telegraafkantoor, alhier, zyn ingeleverd 11 biljetten. Hoogste inscbryver was M. Zonderhuis, te Alkmaar, voor 21,111 en laagste inschry ver C. Van 't Huilenaar, te Alkmaar, voor f 14,847 Over de gunning zal nader worden beslist. Noordwykcrhout. Het feest voor de school kinderen in de Zilk, dat by de inhuldigings feesten van H. M. de Koningin niet kon plaats hebben, wegens gebrek aan mede werking van het vroegere hoofd der school, zal nu a. s. Maandag gevierd worden. By den aanvang van dit jaar was het aantal leerlingen aan de scholen in deze gemeente als volgt: openbare school in het dorp 128, idem in de Zilk 61 en byzondere school „De Voorzienigheid" 89. Zekere P. v. D., voor eenigen tyd uit de gevangenis ontslagen, is wegens land loop- ry door de gemeentepolitie weder naar Den Haag getransporteerd. Nieuwkoop. Gedurende de maand Januari 1L werden op het Rykstelephoonkantoor be handeld 75 telegrammen, waarvan er 42 werden aangenomen en 33 verzonden. Ter Rijkspostspaarbank wen in die maand in 69 inlagen ingelegi f 2473 14 en in 3 keeren terugbetaald ƒ245. Oudshoorn. In 1898 werden alhier geboren 37 jongens en 61 meisjes en overleden 20 mannen en 30 vrouwen. Levenloos werden aangegeven 2 kinderen van het manlijk, 2 van het vrouwelijk geslacht. Het aantal huwelijken bedroeg 18. Aantal verrichte vaccinaties in 1898: 4 kinderen beneden het jaar, 4 van 13 jaar, 48 van 3—6 jaar en 1 kind van 6 12 ja .r. Rgnsburg. Er komt weer leven in de brouwery wat betreft den handel van inge zouten bloemkool. Langeo tgd was de handel erg gedrukt, nu echter zyn de prijzen stij gende on ziet men weer voortdurend de ambte naren met cachet en lakpot loop n, ten einde de te leveren vaten uit te slaan en van een zegel te voorzien. De fusten zyn byna alle bestemd voor Eng land on Amerika. Ook de schippers hebbon hieroy hun profijt, daar de vaten eerst per schip oaar Rotterdam of Am sterdam moeten vervoerd worden. Deze week zyn j- 40u fusten verzonden. Roelof-Arondsvcen. Voor een vry talrijk publiek gaf de reaerykerskamer „Ons Ge noegen", van Woubrugge, Donderdagavond een openbare uitvo=ring in de zaal van don heer Van Lochem, alhier. Opgevoerd werden: „Ver loren, maar t.ruggevon jen," blijspel in vier bedrijven, en „Twee Vreemdelingen in de Stad," klucht in twee bedrijven Beide stukken wenen netjes gespeeld, hoewel het laatste nog dén moesten Dg val vond en luide w rd toegejuicht Na afloop der uitvoering bleef men nog lang gezellig byeen en werd van de ge- legeobtid tot dansen ook nog gebruik gomaakt. Waddingsvocn. Deze week had de alge- meene vergaoering van „De Werkman" plaats. By het coen van rekening en venntwoorulng wees het eindverslag ovor bet laatste boekjaar een tekort aan van f 1.71. De gelden zyn belegd te Gouda op de Spaar ank van 'tNut v. 't. A f 2000, op de Rykspostspaarbank f 900 en in kas is f 201.42, zooJat de ver eoniging op dit oogenblik een batig saldo heeft van f 3103 42 Zy telt 209 leden. Zoetormeer. De loop der bevolking heeft over het afgeloopen jaar weinig verandering ondergaan. Geboren werden 23 m. en 19 vr. personen. In de gemeente vestigden zich 54 m. en 66 vr. Er overleden 9 m. en 11 vr. Er vertrokken naar elders 54 m. en 59 vr., zoodat do totale ver meerdering bedroeg 14 m., en 15 vr. Op 1 Jan. '98 bedroeg het aantal inwoners 581 m. en 605 vr., op 1 Jan. '99 aizoo 595 m. en 620 r., totaal 1215 p.rsonen. Het aantal kioderen tusschen de zee on twaalf jaren bejroeg op 1 Januari j.l. in dsze gemeonte 86 j en 86 m. Hiervan bezochten 27 j. en 31 m. de scholen in deze gemeente, 49 j. en 49 m. gingeo te Zegwaar j school en 4 j. te Nootdorp Geen onderwijs ontvingen 6 j. en 6. m. Zoeterineor-ZegwaanL Gisteravond gaf het Harmonie-gezelschap „Kunst en Vriend schap" alhier voor zgn leden lste klasse en eergisteravond voor die der 2de klasse een uitvoering. Vonden we het oen vorige maal in het belang der vereeniging beter geen verslag te geven van de uitvoering, tbans heeft het gezelschap er recht op hier met eere genoemd te worden. Het heeft getoond wat men met goeden wil en ernstige studie vermag; het beeft getoond de gegoven goede wenken te waardeeren on op te volgen. Mocht zy hiormoe voortgaan, dan heeft de vereeniging recht van bestaan in deze gemeente, dan voorziet zy in een lang gevoelde behoefte en dan kan men haar gerust een lang leven voorspellen. Hot programma, dat 20 nummers bevatto, waaronder 13 muzieknummers, werd flink afgespeeld; vooral verwierven en verdienden veal by val de „Potpourri populaire", „La dame du coeur" en „Bella Rosa". Het was een gelukkige gedachte geweest de beide nummers van het Wilhelmus, de oude en de nieuwe toonzetting, achter elkaar te laten volgen. Vooral de c'rie eerstgenoemde muziekstukjes zouden we gaarne ook Dog eens een volgenden keer op het programma zien. Het zangstukje „Egmond en Hoorne", begeleid door piano, werd ook aardig voorgedragen, evenals het zangquartet „Voor Vaderland en Koningin." De orde liet niets te wonschen over en do

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1