Henneberg-Zijde, 6. HENNEBERG's Zijdenfabrieken. ningen, Overysel en Limburg waren er slechts enkele, die op één hoogte bleten. In Utrecht en Noord-Holland hebben verreweg ce meeste gemeenten geen hoogere uitkeering ontvangen. In de Nooro-Oostelyke provinciën daarentegen is in tyna alle gemeonten de financiëele toe stand meer of minder verbeterd; in Gelderland, Brabant en Zeeland de me rderheii. Wat de groote steden betreft zyn de cijfers: Amsterdam - f 1,233,504 2,317,627 Rotterdam. 9 545,515 1,116,S73 's-Gravcnhage. V 645,311 653,762 Utrecht. 9 247,748 335,168 Groningen V 156,159 212,983 Arnhom. 211,668 211,668 118,844 153,322 Haarlem 9 130,150 188,060 Nymegen B 78,278 83,803 Dordrecht 9 100,232 123,994 61,372 87,049 Leeuwarden P 90,761 108.929 Zwolle 0 78,653 92,652 's Bosch. B 77,536 84,994 Over het bedrag voor Amsterdam bestaat nog verschil Dat voor Tilburg, nog niet vast gesteld, wordt op f 75,000 geraamd. Gedurende de afgeloopen maand werden aan het rykstelegraafkantoor te Noordwyk boti. Djeld: verzoncen telegrammen 112, ont- ngen telegrammen 186, overgenomen en verder geseind 73, totaal 371 telegrammen. In den loop oerzvlfde maand werd in de postspaarbank ingelegd f 4460.73 tegen een bedrag van f 1368.12, dat werd terugbetaald. Er is weder ern koningin gevierd te Amsterdam, een koningin atr kunst, die een troon, op welken zy thans zetelt, moest ver werven door de kracht en de macht van het genie, geiyk Napoleon den zijnen, zegt de „Tel.". Er is weder een koningin gevierd te Amster dam, een koningin, die heerscht in bet rijk van 't Scboone, in het rijk dat niet door den gruwzamen strijd van list en geweld, maar door den edelen wedkamp des vredes zijn grenzen verwijdt. En opgetogen en jubelend bracht de breede jchare der trouwe onderdanen haar hulde »n lof. Omtrent dit gisteren gevierde jubilé van Mevrouw Theo Bouwmeester deelt het A. H." o. a. het volgende mede; Halftwaalf uit, had in de advertenties gestaan: het mocht wat! Op gewone avonden misschien, maar op den feestavond van mevr. Bouwmeester, waarop de juoilarisse als Mar guerite Gautbler had op te treden in een aantal nieuwe japonnen, waarop bet tooneel bijzonder verzorgd er uit moest zien de firma Vos Sc Le Grand had zelfs een gansch nieuw ameublement voor het laatste bedrijf In bruikleen aangeboden waarop, dit vooral, ben groote ovatie plaats had, nu was het over hal/één eer de voorstelling gedaan was. En toch zal niemand bet zich beklaagd hebben, dat het wat laat is geworden. En dan de bloemen! Op bet tooneel stond in het eerste bedrijf een reuzenmand met witte en roode camelia's, die van den Baad ▼an Beheer bleek te zijn; mevr. Bouwmeester dankte onder luid applaus er bjj baar opkomst met een buiging voor. Twee bouquetten wer den haar terstond toegereikt, waaronder een van de afdeeling Amsterdam van het Neder- landsch Tooneelverbond. En verder na elk bedrijf een mand of vijf, zes, tusschen welke mevr. Bouwmeester dan met haar partner, den heer De Jong, die Armand speelde, als in een kleurig tuintje stond te buigen. Na elk bedrijf twee a vier keer halen en luid applaus natuurlijk. De burgemeester en zjjn echtgenoote namen deel In den triomf van movr. Bouwmeester. Wat de ovatie zelve betreft: Het tooneel, de niet te groote slaapkamer van Marguerite, was, nadat het scherm voor het laatst ge daald is, gevuld met commissieleden, met acteurs en actrices van „Het Nederlandsch Tooneel" en van andere gezelschapen, met •adeaux en bloemen. De eerste spreker was de woordvoerder der '.ommissie voor het huldeblijk, mr. N. A. Calisc-b, die eerst vertelde hoe de commissie zich gevormd had, oadeiyk nadat bekend was geworden, dat mevr. Bouwmeester haar jubilé sou vieren; hoe de deelnemers waren toege stroomd en toegenomen. De aanbieders van het huldeblijk zijn overtuigd van den invloed, van de opvoedende kracht van het tooneelzy weten hoe er geleden en gestreden wordt op de planken en zij voelen dankbaarheid voor allen, die zich aan de kunst wijden, rereering voor hen, die daar in de eerste rij staan. Als voorbeeld van den invloed van het tooneel herinnerde de spreker aan een oud verbaal, hoe in 1813, toen hot overal in Nederland gistte en woelde, een acteur te Rotterdam den stoot had gegeven tot de omwenteling voor Oranje, door op bet tooneel te verschijnen in de geliefde Oranjekleur. Die acteur was de grootvader van mevr. Bouw meester, Roosevelt. En de tradities hebben de jubilarisae en haar broeder gehandhaafd. Zij schijnen als blinkende sterren aan onzen tooneelhomel, en Oranje heeft hun trouw beloond, want mevr. Bouwmeester draagt de gouden medaille vau verdienste, haar door Koning Willem III geschonken, en op de borst van haar broeder prijkt het ridderkruis. Tot de aanbieding van het geschenk komende, deelde de heer Calisch bet plan der commissie mede: het doen schilderen van bet portret van mevr. Bouwmeester door den heer Do Josselin de Jong voor den foyer van den stadsschouwburg. De heer Calisch noemde dit een groote hulde, want wanneer de jubi- larisse en wi) allen zullen zijn heengegaan, zal daar mevr. Bouwmeesters portret nog herinneren aan haar kunst. Daarop bood spr. het album aan met de namen oer deelnemers, op welks eerste blad zijde deze regels, gedicht door een der com missieleden: Vergank'lijk U, helaas, al 'tgeen Uw kunst [dost leven Gelijk der bloementooi, hoe rijk en onge- [nieen Al wat gy sprekond beeldt en beeldend ons [kwaamt geven. 't Verdwijnt eenmaal met U: Gij en Uw [kunst zi)t één, Maar de herinnering blijft. Uw naam, voor [goed verboncen Aan Aemstels ochouwtooneel, leeit voort [by 't nageslacht. Zoo moge dan 'tptnseel nog eeuwen lang [verkonden Hoe eens de tijdgenoot U dank en hulde [tracht Een kTans van edel metaal werd daarbij gevoegd, als blijvende herinnering daaraan, dat mevr. Bouwmeester haar 25 j*rig jubilé beeft gevierd op het L-idscheplein te Amster dam, op den klassieken bodem van Neder landsch tooneel. Op mr. Calisch volgde de heer De Leur, de regisseur der Koninklijke Vereniging, die er aan herinnerde, dat mevr. Boawineest r meer bare voldoening heeft gezocht in de kunst zelf, dan in het vieren van jubiló's en feesten. Maar nu heeft toch het dundoek gewap perd op 't Leid8che Plein, nu heoben bonder jen zich een plaats zion weigeren, nu is er toch feest. En directie en confraters vi ren mee het feest van haaT, die alles over heeft voor de zaak, oie moeilijke oogenblikken mee door leefde, oie altijd zeide: „ik wil niet lastig zjjn, ik rol er wel door". Namens de confraters bood de heer Da Lenr een grootplant in standaard aan, met oen wtnech dat mevrouw Bouwmeester op het tooneel en in huis nog veel gelukkige jaren mocht beleven. Toen kwam mevr. Baersmans. 7*ij zeido tot Doortj9 zoo sprak zy mevr. Bouwmeester als vanouds aan dat ztf instemde met het gezegde. Maar Doortje mocht niet denken, dat zy er nu was, bet publiek had recht van haar, die op het hoogtepunt stond van haar kunst, nog veel te verwachten. En dan ook bad zjj de taak aan de jongeren te toonen, wat studie en toewijding vermogen. Zij kon met trots terugzien op de kracht en den moed, waarmee zjj gestreden had. Want bet is niet alle avonden zoo fesst, er zjjn teleurstellingen, er is verdriet ook. Maar „Doortje" verheugde zich in de sympathie van al haar kameraden, van „Het Nederlandsch Tooneel" en van eldere. In opcracht van de Rotterdammers bood mevr. BeerBmans, die met mej. Alida Klein als aepntatie was gekomen, aan mevr. Bouw meester oen groote met bloemen gevulae vaas op een kolom aan. Was op de speech van den heer De Lenr een omhelzing gevolgd, nn werd er heel hartelijk gekust en de tranen stonden den beiden grooten tooneelspeelsters in de oogon. Manta van Nieuwland, gekomen uit een „Dolle Boel" in een ernstigen boei, van de plaats, waar mevr. Bouwmeester zoo dikwijls met etrre is gestorven en ook weer opgestaan, bood namens do heeren Yan Lier een bewijs aan van waardeering en een herinnering aan den t\jd, in hun theater doorgebracht; namens mevr. Julia Van LierCuypers uit Brussel een verrassing; namens mevrouw Andró Meeuwissen bloemen. De heer Yan Westorhoven las een brief van den oud-regisseur van mevr. Bouwmees ter, den heer Van Kuyk, voor, dio haar eerst „in haar booge vlucht ter zjjoe gestaan" heeft; bi) bood bloemen aan van de „Neder- landsche Tooneeivereenigiog" en wenschte mevr. Bouwmeester, dat zjj nog lang de lieve ling zou z[jn van het Nederlandscbe publiek. En toen moest de heer De Leur nog eens te voorschijn komen en de geschenken aan dragen van velen, die het niet zelf konden doen. De rederijkerskamer A. D. U. I. N. D. O. benoemde mevr. Bouwmeester tot eerelid en zond bloemen. Dit laatste deden o. a. ook het „Nederland8che Tooneelverbond"; mevr. Bouwmeester—Clermont, allerlei vereenigin- gen, het gezelschap Stoel en Spree, mevr. AlbregtEngelman, do heer Schürmann, de sociétaires van het gezelschap Frot, mevr. Coelingh Yorderman, de directie van het „Nederlandsch Tooneel'' te Gent, de huisge- nooten van mevr. Bouwmeester, familieleden, enz. Ook andere geschenken kwamen: het portret van de jubilarisse door Haverman, platen, een laurierboom, enz. Toen nam mevr. Bouwmeester zelve het woord. En zi) sprak, al xeide zij, dat zjj zenuwachtig was en dit was onder al deze emotie niet te verwonderen zeer goed. Zij dankte het Amsterdamsche publiek, dat het voor haar had goedgemaakt, dat het ook wel eens vergeet, dat het Leidscheplein bestaat, maar dat een aansporing kreeg de kunst te steunen door meer te komen (Bravo, mevrouw!). Daarna worden de Raad van Beheer, de regisseur, de confraters van Amsterdam en elders bedankt. Mevr. Bouwmeester hoopte, dat de banden der camaraderie in het belaDg van kunst en kunstenaren steeds nauwer suilen worden toegehaald. Ook de pers, die zij zooveel drukte en moeite had bezorgd, en die behoudens kleme onjuistheden haar zoo mooi behandeld had, bedankte de jubilarisse. En ze voegde er een aansporing aan toe: Steun nu ook de jongeren, die zich uw be langstelling ten nutte zullen maken. Eindelijk tot de commissie. In vroeger tyd Ling in den Stadsschouwburg het portret van mevr. Kleine, die spreekster bijna ni t geken l had, maar over wie andore loden der Koninklijke Veretniging nog met bewondering en vereering sproken. Zy moot een groot talent, en eea superieure vrouw geweest zijn. Mevr. Bouw- moester beloofde te trachten de plaats, cie mevr. Kleine innam, te veroveren en te behouden en Dam in dien geest het huldeblijk der commissie, baar portret voor don foyer Von den schouwburg, aan. Hoezeos, bravo's, bloemen in de hoogte, halen, nog eens halen, en het mooie feest was uit. In het American Hotel werd het voortgezet. Daar hield movr. Bouwmeester receptie en wenschten velen haar geluk met haar feest. Het was er gezellig en aardig, Diets officiéél. De Eerste Kamer heeft gisternainiduag het hoofdstuk Justitie zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. Alvorens prof. Heeres, hoogleeraar in de geschiedenis van Ned.-Indlé aan de Indische Instelling te Delft, gistermorgen zijn college opende, tracht by eerbiedige hulde aan de nagedachtenis van prof. Pruin. Naar wy vernomen, zullen door den directeur van het Eoninklyk Penningkabinet te 's-Hage, dr. H. J. De DompMrre de Chaufepié, met machtiging van den minister van binnen- landsche zaken, uit do dubbelen van op het kabinet aanwezige Romeinsche Kuzeriyko bronzen munten st-ellen worden samen esteld, om aan do gymnasia af te staao, ten gebruike als bulpmi del by h't on ierwys in de Romeinsche geschiedenis Toejuiching verci nt het voorzeker, zoowel In den Minister als in den beheerder van geDoemd kabinet, op wiens verzoek de maatregel ge- omen is, dat hierdoor dood materiaal eener r(Jke verzameling vrucht dragend wordt gemaakt. HaarlCrt.) Gedep. Staten van Zuid-Holland hebben uitspraak gedaan in de onlangs vermelde militiezaak, waarby beweerd werd, dat een lotbling de dupe was geworden van de afschaf flng der plaatsvervanging, omdat bierdoor niet voldaan kon worden aan een contract met een militie-verzekeringmaatschappy tot het stellen van een nieuwen plaatsvervanger, wan neer de dienst, voor een ouderen broeoer vol bracht, onvoldoende mocht zyn voor het ver- krygen van recht op vrystelling voor den volgen :en broeder. Zy hebben oe uitspraak van den Militieraad, waarby de loteling voor den dienst werd aan gewezen, gehandhaafd, na te hebbon over wogen: dat ook al ware de plaatsvervanging niet afgeschaft, adressants tweede zoon (de loteling, voor wien nu vrystelling werd ge vraagd) voor dén dienst zou zyn aangewezen, vermits in zake vrystelling wegens broeder- dienst thans nog dezelfde bepalingen gelden als vóór de wet tot afschaffing van de plaats vervanging en de ttlhtleraad terecht hóeft aangenomen, dat de dienst, welken de oudste zoon door een plaatsvervanger heeft doen ver vullen, Diet voldoende is om op grond daarvan een jongeren broeier vry te stellen; dat het wel mog- lyk is, dat indien de plaatsvervanging niet ware afgeschaft krachtens contract met een militie-verzekeringskantoor voor den twee den zoon, no by aangewezen moest worden buiten kosten voor den appellant een plaats vervanger zou zyn gesteld, doch dat dit een zaak is, die buiten de wet om geschied zoude zyn, en die geen invloed kan uitoefenen op de vraag of de tweede zoon voor den dienst al of niet moet worden aangewezen. Het Museum van Kunstnyverheid te Haarlem werd gedurende de maand Januari 1899 bezocht door 493 personeD, terwyi uit de aan het Museum verbonden boekory 222 boek- en plaatwerken naar verschillende plaatsen van het land ia bruikleen werden toegezonden. Het nieuwe schooljaar werd aan de aan het Museum verbonden School voor Kunst- nyverheiJ begonnen met 171 leerlingen, oie in de verschillende afdoelingen van het onder- wys zyn ingedeeld. De karakterschets, deze maand in „De Hollandsche Revue" opgenomen, is een artikel over de vredebeweging en over het aandeel, dat daarin heeft mevr. B. Waszklewicz—Van Schilfgaarde, de presidente van den Neder- landschen Vrouwenbond ter Internationale Ontwapening, van wie een portret ten voeten uit in de aflevering is opgenomen. Als frontispice beeft de aflevering een portret van prof. B. H. Pekelharing in zyn studeer kamer. De minister van buiteolandscbe zaken geeft den 14den Februari een diplomatiek diner. Gisteren waren op het diner ten Hove ge- noodigd kolonel De Bock, adjudant in buiten- gewonen dienst van H. M. de Koningin; com mandant der grenadiers en jagers; kolonel Wuppermann, commandant van het 3de reg. huzaren; mr. J. A. baron De Vos van Steenwyk, referondaris van het kaiinet van H. M. de Koningin; en mr. R. baron Van Zuylen van Nyevelt, kamerjonker van H. M. de Koningin. Van de firma H. J. W. Becbt, te Am sterdam, ontvingen wy het eerste nummer van een nieuw weekblad voor dames, getiteld „Lente". Dit blad staat ondor redactie van de dames Tine Van Berken en Egberta C. Van der Mandele, twee namen, dio een goeden klank hebben. Bovengenoemde uitgeversfirma zorgde, dat het er zoer netjes uitziet. Nadat de Britsche Minister by ons Hof, sir Henry Howard, en mevrouw Howard, de eer hadden genoten van de tegenwoordigheid der Vor6teiyko familie op 't bal van Woens dagavond, zyn de Minister en diens gade, benevens de eerste gezantschapssecretaris, naar aan bet „H. D'.ld" werd verzekerd, uitgenooJigd Zaterdagavond de gasten aan het diner van H. M. ce Koningin te zyn. Te Groningen is in den ouderdom van 86 jaren overleden de heer J. B. F. Heerspink, van 1837 1879 predikant by db Ned.-Herv. Gem. en ridder In de orde van Oranje-Nassau. De nu overledene was achtereenvolgens pred. te Kolderveen, Gasselte en Gieten. Het stoomschip „Herzog" arriveor-'e 1 Febr. van Hamburg en Amsterdam te Dela- goabaai; de „Maasdam" vertrok 2 Febr. van Rotterdam naar Nieuw-York; de „Prins Alexander," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 2 Febr. van Genua; do „Teucer," van Liverpool naar Java, passeerde 1 Fobr. Port- Said; de „In iaan," van Amsterdam naar Ba tavia, passeerde 2 Feor. Gibraltar; de „Soem- bing", van Batavia naar Rotterdam, passeerde 2 Febr. Gibraltar. Leiderdorp. Door Burgemeester en Wet houders dezer gemeente is tot deurwaarder der plaatselyke belastingen benoemd A. Oude hoorn, alhier. Geen der miliciens van de lichting 1899 heelt zich voor de zeemilitie aangemeld. Op zyn verzoek is door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente, met ingang van heden, eervol ontslag verleend aan den heer B. Meindersma, ambtenaar ter gemeente secretarie alhier. Tot deskuodigen voor de opneming dor waarde van mobilair ten behoeve der heffing ▼ao de personeele belasting in deze gemeente voor het jaar 18§9 zyn aangewezen de heeren D. C. Post, taxateur, en P. Van Driel Bzn., behanger, beiden woonachtig te Leiden. T' n kantore van oen secretaris van den Munnik^npol ier ligt ter lezing de herziene lyst der stemgerechtigde ingelanden, bevat tende 15 namen. Het aantal stemmen, dat kan worden uit gebracht, bearaagt 176. Noordw^k. Van een stadgenoot, die de aitvoering by woonde, ontvingen wy het volgende Woensdag avond te zeven uren had In het café „Flora", alhier, de tweede uitvoering plaats van het St.-Jeroen* gil de. Na het openen der feestviering door den voorzitter van het gilde, den heer C. J. L. Van der Meer, en het uitvoeren van ©enige muzieknummers, werd overgegaan tot het opvoeren van ten blyspel in twee bedryven, getiteld: „Het geheime Teeken", in welk stokje de medewerkenden zich op uitnemende vrQze van hun taak kweten en voortdurend de lachspieren der toeschouwers in boweging wisten te houden. Tusscnen de twee bedryven ln werd door den fce^r A. B-.rvaes, directeur van het fanfarecorps „St. Jeroen," op veraien6teiyke wyxe een hoornsolo, „In der Cbristnacht," ten beete gegeven, na het eindigen waarvan het gei oemden heer dan ook niet aan by vals- betuigingen ontbrak. In de tweede afdeeling van het programma (na de pauze) kwamen nog eenige stukjes ▼oor, waaronder „Jocrisse de Vondeling", hetwelk flink van stapel liep en het gewenschte succes don ook niet miste. Onder de muziekstukken, die na de pauze op het programma voorkwamen, verdienen vooral vermeld te worden: „L'Echo au Bois" en „Die Post". Voor het eerstgenoemde nummer werd door den voorzitter in bet bijzonder stilte verzocht, waardoor bet stuk dan ook uitstekend tot zyn recht kwam. Ten slotte een potpourri „Noordwyker Allerlei" en een pantomime „Hier schaft men!" welke de algemeene vrooljjkheid en hilariteit verwekten. Zonder dat zulks op het programma ver meld was, werden, gedurende de pauzen tusschen de verschillende nummers, door eenige meisjes piano-muziek (pour six mains) ten beste gegeven, alsmede een lief twee stemmig zangstukje (quatre mains). Een en ander op uitstekende wyze ten uitvoer gebracht, zoodat het „8t-Jeroens gilde" met voldoening op zyn tweeden feestavond mag terugzien. Na een dankwoord van den voorzitter aan den geesteiyken adviseur, aan de dilettanten en aan de talryk opgekomenen, en het zingen (met begeleiding van het fanfare-corps) van het „SL-Jeroens gildelied" werd ce feestver- gadering gesloten en keerden de aanwezigen (wy kunnen gerust beweren: „ten hoogste voldaan") huiswaarts. Waddingsveen. Aan den heer P. v. Duiken ia oe leverantie gegund van patroopkisten voor de artillerie-inrichtingen te Delft voor de som van f 16,745.88. Zoeterwoude. Toezegging van beroep is ontvangen naar do Ned.-Herv. Gem. te Los dorp (cl. Appingedam) door ds. H. J. De Groot Gz, pred. alhier. In deze gemeente hebben zich geen lotelingen der lichting 1899 aangemeld om by de zeemilitie ta dienon. Een ingeschrevene voor de lichting 1900 heeft het voornemen te kennen gegeven by de zeemilitie te worden ingeiyfd. Vit de „Staatscourant." Bij Kon. besluit is de kapt-lnit ter zee C. Moyboom op pensioeo gesteld eu het bedrag van het pensioen bepaald op f2100; bevorderd: tot kapt.-luit. ter zee de lort. ter zee lsto klasse A. L. Van der Moolen. en tot luit. ter zee 1ste kl., de luit. ter zee '2de kl. J. C. Bentz v. d. Berg. Benoemd bij hot personeel van den geneesk. dienst der landmacht tot reserve-officier van gezondh. 2de kl. de beer J. Weasels, arts. Benoemd tot klerk ter directie van de Rijks- poetspaarbank A. A. J. Ridderhof, C. De Hoog, J. E. B. J. Hoog, mej. D. Hooybergh, mej. M. N. Ij A. Van Ooy, mej. S. F. M. Taverne, mej. X. p Z Scboonniakor, L. A. P. Pol en mej. 'f, -jCZ* thans tijdelijke beambten by die instelling. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Reeds tweemaal is hier tor stede „de Schip, breuk" "ten gehoore gebracht, en wat ik er toenmaals van gehoord en gelezen heb, hoeft dikwyls het veriaogen by my opgewekt, ook eens zoo gelukkig te zyn, do uitvoering van dat zeldzame werk te mogen bywonen. Biykens medeieeling in Uw blad zal eer daags „de Schipbreuk" hier voor de derde maal worden uitgevo rd. Do toegangsprijs {3 dan, evenals de bene vorige keuren, f 1 eQ hoe gering deze prys moge zyn in vergely. king tot het vele schoon©, dat werct aange. boden, voor een werkman is het toch te veel en ook onder onze kl-sse zyn er wellicht velen, die het, evenals ik, betrenren, deze uitvoering te moeten missen, omdat het buiten bereik van onze beurs ligt. Het is daarom, dat ik door middel van Uvr veelgelezen Blad aan de Heeren, die met de regeling van de aanstaande uitvoering belasf zyn, zou willen vragen, of het niet mogeljjk is, een beperkt aantal kaarten tegen vermin, derden prys beschikbaar te stellen, opdat ook wy deze „Schip reuk" eens zullen kunnen by wonen. U, M. de R., dankende voor de verleende plaatsruimte, noam ik my Een werkman, die veel van muziek houdt. RECLAMES, a 25 Cents per regel. slechts echt, wanneer direct van myn fabrieken betrokken. Zwart, wit on gekleurd van 35 Cents tot ƒ14.65 p. Meter—glad, gestreept, gekarteld, gestippeld, Damast, enz, 240 verschill. qualit. en 2000 verschil kleureD, teekeningen, enz.), franco en vrij van invoerrechten in huis. Monsters omgaand. Dubtc briefporto naar Zwitserland. 876 14 (K. en K. HolL) Zttrlcl». Do zaak Dreyfu8-Picqnart. De Crimineel© Kamer heeft, in stryd m«t haar gewoonte, gisteren geen openbare zitting gehouden; zy heelt in cesloten zitting geboord de heeren Teyssonnières, Co ert, Charavay, Bertillon en Pelletier, de experts van 1894. De cardinale fout, die de regeering begaan heeft met haar jongste optreden in de re visie* quaestie, wordt door de „Temps" aiduÓ aan gewezen „Men heeft sedert zes maanden zyn best gedaan om uit het politieke strydperk een zaak van uitsluitend juridioken aard te halen en haar terug te geven aan de rechters, die bevoegd zyn er kennis van te nemen. Thans is al het terrein, dat men meende go wonnen te hebben, nagenoeg verloren. Door em be treurenswaardige fataliteit wor.it de rechts- quaestie weer een politieke quaestie en zal opnieuw de hevigste stormen ontketenen in de politiek. Nooit scheen de verwarring van het gezag groot-.t. Men zou zeggen, dat de rollen verwisseld zyn en dat niemand meer op zyn plaats en in zyn plicht is. De eerste president van het Hof van Cassatie besluit een enquête, die, wanneer wy den minister van justitie mogen gelooven, „<te oprechtheid en de achtbaarheid van de leden der crimineel© kamer buiten quaestie stelt", met daaraan toe te voegen, dat het verstandig zou zyn een wet te maken om aan oie kamer te onttrekken een zaak, die by baar in onder zoek is. Wat betaekent die tegenstrydige conclusie? Wanneer de oprechtheid en de achtbaarheid van de magistraten boven eiken twyfel verheven zyn, waarom hen dan te disqualificeeren door een wetgevenden maat regel? Waarom feiteiyk tot alle aanvallen en alle vermoedens vryheid te geven, terwyi men hen in rechten en mot den mond on- voorwaardeiyk vry spreekt? In plaats van stellig te concludeeren, hetzy door de be- trokkon magistraten te vervolgen wanneer zy schuldig zyn, hetzy door ben buiten het debat te brengen wanneer zy onschuldig zyn, vervangt de president 7an het Hof van Cassatie een reebterlyke beslissing door een politieken raad, dien by aan de regeering en aan de Kamers richt. Van het oogenblik af, waarop men aan het Hof van Cassatie aan politiek doet, zal men zich er niet over moeten verwonderen, wan neer de Kamer zich mengt in de zaak van de magistratuur. Wy zullen het ongelooflykste chasaó-croisó by wonen. Men heeft reeasdadeiyk van die rollenverwisseling kannen genieten. De afgevaardigden vragen ophelderingen, die het onmogeiyk zal zyn hun te weigeren. Zy zullen een enquête houden over den beer Mazeau en zyn rapport, zooals de heer Maseau een enquête gehouden heeft over het werk van zyn ambtgenooten. Het rapport van den president van het Hof van Cassatie, dat de zwenking van de regeering heeft bepaald of gedekt, zal aan de commissie worden mede gedeeld, evenals het geheele dossier van de enquête. Zal dat voldoende zyn, om aan de commissarissen licht te verschaffen? Wie weet of zy niet de getuigen en de beschuldigden zullen laten oproepen, of zy niet de eenen in hun bewyzen, de anderen in hun middelen van verdediging zullen willen hooren? Is bet niet een werkeiyke rechtbank, die zich in het)

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 2