het verplichte opschrift „margarine" voor de ▼aten, die deze waar inhou en, voldoende waarborg t^gen vergisslog en tegen misbruik mag geacht worden. „De verplichte afscheidiog der bewaar plaatsen wordt derhalve voor het door den Minister beoogde dotl niet gevorderd, en is daarentegen, met het oog op de daardoor aan adressanten veroorzaakte kosten voor den groothandel, in booge mate belemmerend". Op grond Tan het bovenstaando verzoeken adressanten, het wetsontwerp niet aan te nemen, dan zoodanig gewijzigd, dat aan hun rechtmatige grieven wordt te gemoet gekomen. University Extension* nr. Prof. Blok begon gisteravond in het Nuts- gebouw zijn derde voordracht met een woord van dankf-are herinnering aan prof. Fruin, den Nestor der Ne lerlandsche geschiedschrijvers, wiens voortreffelijke geschriften den grondslag legden voor de beoefening der geschiedenis in Nederland in de tweede helft der 19de eeuw. Ter behandoliog was ditmaal de geschiedenis onzer bevrijding van het Frnnsche juk en der vestiging van het Koninkrijk der Neder landen. Aan dit voor het goed tegrip van het vervolg zoo belangrijke tweejarig tijdperk (1813 1815) werd het ganache uur verder gewijd. Den 30sten November was de Prins lit Engeland teruggekeerd met het plao zijn >oor de resolutie van 1795 tijdelijk verloopen rechten weder te doen gelden en de oude Republiek weder te doen opstaan met ver betering van haar meest in bet oog vallende en voor een goed bestuur hinderlijkste ge breken, met amnestie voor het gebeurde, gelijkstelling van alle go isdiensteD, volkomen gelijkheid van allen voor de wet. Dit plan werd reeds in de volgendo dagen gewijzigd sp aandrang van Eogendorp en de zijnen, ten gevolge van de handige werkzaamheid vooral van Kemper e. a. te Amsterdam, waar de 8ouvereiniteit van het Huis van OraDje reeds dadelijk werd afgekondigd. Een later te ontwirpen Grondwet zou de verhouding tusscheu vorst en volk nader aanwijzen. Zoo werd de Prins don 2den December 1813 Souverein Vorst der Vereenigde Nederlanden, De voorloopige regeering werd aanstonds georganiseerd op den reeds door Hogendorp en de zijnen aoaert half November gfjegden grondslag; mannen van de beide oude staats partijen, maar in overwegend aantal oude OranjegezindeD, worden daarin opgenomen. Hogendorp zelf, Van Maanen, Falck waren de hoofdpersonen in die nieuwe regeering. Hoofd zaak was voorloopig de bevrijding van het land, die in December met hulp der Russen en Pruisen, later ook met die der Engelschen goede vorderingen maakte, terwyl ongeregelde en spoedig ook geregelde NeJerlandsehe afdee- lingen, de laatste de beginselen van het Nederlandscbe leger, aan dezen arboi j konden medewerken. Do Franschen trokken allengs terug, maar hielden nog tot Mui 1814 enkele belangrijke vestingen bezet, weerstand bie dende aan de vereenigde troepenkorpsen. De organisatie van het leger, in die omstandig heden ook ünanciëel dubbel bezwaarlijk, was in het voorjaar ree:s zoo ver gevoraerd, dat de jeugdige Erfprins aan het hoofd van een leger van 20,000 man kon deelnemen aan de krijgsbewegingen in Noord-Frankrijk. De val van Napoleon, de vrede van Parijs op 30 Mei 1814 besliste dit alles. Volgens art. 6 zou bet herstelde r\jk der Vereenigde Nederlanden verkrijgen „accroissement de territoire". De bedoeling hiervan was: vergrooting met het door de mogendheden veroverde België, voortaan niet meer Oostenrijksch grondge bied, terwijl over de oostergrens in bet Z. in verband met Duitsche zaken door het Congres te Weenen zou worden beslist. Een jaar later word deze beslissing na allerlei gehaspel on intrigues eerst werkelijk genomen en de ooster grens vast^esttld. Aan den aldus gevormden staat, bet Koninkrijk der Vereenigde Nederlanden, werd bij tractaat van 13 Aug. 1814 aoorEngoland hot grootste deel der verloren koloniën weder teruggegeven, met uitzondering van De Kaap, Ceylon, Berbice en Essequebo, „onze beste koloniën." Aangetoond werd, dat De Kaap volstrekt niet aan Engeland is verkocht, maar door deze mogendheid is behouden, terwijl het teruggegevene uit vrijen wil en zonder verder vooriehoud wtrd aangeboden om het ni uwe rijk het bestaan op den ouden voet mogelijk te maken. Da einde 1813 benoerado grondwetscom missie was weder byna geheel uit oude regenten samengesteld, maar haar werkzaam heden, naar de „schets" van Hogendorp geleld en sterk onder persoonlijken invloed van den Souvereinen Vorst (door middel van Van Maanen), liepen reeds in Maart af. Bijeen- ro ping van 600 Notabelen scheen bet ge- wenschto middel om de Grondwet te do n aannemen met „vele solennia en weinig zaken" en zonder discussie, wat op 29 Maart ge schloJde, terwijl den 30sten Vorst en volks- vort^genwooroiging haar wederzijds bezworen. De nieuwe Grondwet was in milden geest ge steld, maar sterk monarchaal, veel invloed toe kennend aan den adel, weinig zelfstandigheid, weinig zelfregeering toelatend, een compromis tusschen de moderne begrippen en de oude toestanden gelijk de geest van Koning Willem zelf, begeerig naar een persoonlijke regeering, z\jn grooto bekwaamheden bewust, zich om ringende met van hem afhankelijke, hem alleen verantwoordelijke ministers. Deze Grondwet werd vastgesteld met geringe wijziging volgens het tractaat en na onderzoek door een nieuwe commissie in Sept. 1815, die van bet vereenigde koninkrijk na goedkeuring door de St. Gen. in het Noorden en zoo genaamde „aanneming" coor de Notabelen van het Zuiien, die haar eigenlijk verwierpen. De val van Napol on by Waterloo 18 Juni 1815 had do onafbankelykheid bevestigd, ook onder krachtige medewerking van het Nederlandsche leger. Voor verJere lectuur worden aanbevolen: JorissenDe omwenteling van 1813 (2 dl. Gron. 1867). Tellegen, De wedergeboorte van Nederland (Gron. 1884.) Het Boheemsche Strijk-Qeartet, Wie de Bohemers zyD, hoe onovertroffen hun kunst is, is genoegzaam bekend, om er nog een wourd over te reppen. Één waarschuwing echter. Nadat de Bohemers hier tweemaal voor een dun bezette zaal zijn opgetreden, zyn zy veria.on jaar Leiden voortgegaan. Ditmaal zullen zy het nog eens probeeren en wel met een namiddag concert, want avonden zijn niet meer beschik baar. Voor matinóes stroomen echter de aan vragen nog, vandaar, dat de Bohemers spoedig een besluit moeten nemen over hun al of niet optre en hier ter stede. Hun voorwaarde is en ieder moet dit met het oog op bet vroeger gebeurae bil lijken aat de lyst binnen een week vol teekend is. Goede voornemens helpen hier üus ni ts: er moet gehandeld worden en spoo ig ookl Ly-ten liggen ter t9ekening op de sociëteiten „Amititia" on „Minerva." Men teekene dus vooroat het te laat 1b 1 d. G. Gemengd Nieuws. Wederom hebben we melding te maken van ae jaarfeestviering eener Leidsche vereniging, en wel ditmaal van da elfde der slagersveretniging „Nut en Vriendschap", welk- r le en en donateurs met hun dames daartoe gisteravond naar den Foyer der Stads- zaal waren opgekomen. Nadat de aanwezigen de zaal werd te halfacbt geopend, het feest zou om halfnegen een aanvang nemen onthaald wam op een paar marschen van verciensteiyk speleuae musici; nadat men eenigen tyd zich had kun nen verlustigen in den aanblik van elkander en van de fraaie plantengroep, waarvóór de vereenigingsbanier zich verhief; nadat men óók tyd gubad bad volle aandacht te schenken a«n en te peinzen over dr. Kimmel'a alcohol- vrye dranken, Cockuyt'shuurpiano's, Taverne's leverworst, Riedel's Vollenbovens Stout, Van Uldens prima rund- en kalfavleesch, Lager- bergs natuurboter, Hacke's naaisters en kleermakers fournituren en Burgers rijwielen, aanbevolen op het voor een ded nog blanke scherm, nam te kwart voor negenen niet vóél te laat dus de voorzitter, de beer J. Nyssen, bet woord. Ey riep allen een hartelijk welkom toe en wees er op, dat men thans feest zou vieren met eigen krachten. Indien men nu van die krachten niet te veel vergde, kon deze avond een ware feestavond worden. Men had ochter in het oog te houden, dat men dilettanten voor zich zou zien. Uit het blykbaar nauwkeurige, gedétail- lcerde verslag van den penningmeester, den beer A. Hollebeek, door hem in deze ver gadering uitgebracht, mocht de voorzitter voorzeker afleiden, dat de voreeniging was vooruitgegaan en dat de toestand barer kassen blo iend genoemd mocht worden. Den dona teurs vooral werd dank gezegd. Tevens kon de voorzitter nog melding maken van een telegram met gelukwensch uit Breda, ge- teekend Groenenayk, naar we vernamen oud voorzitter der vereeniging. Nu we toch over den voorzitter handolen, willen we meteen mededeelen, dat hy een te houden collecte voor de vereeniging „Schoolkindervoeding" aanbeval en dat deze opbracht ƒ10.01. Dit bedrag, gevoegd by dat, hetwelk ce groote repetitie opleverde voor dezelfde vereeniging (ƒ5.63), vormt te zamen alzoo 15.54, een niet te versmaden bydrage. Het werkend personeel zong nu een „Welkomstlied", waarvan, helaas, weinigen de woorden zullen verstaan hebben. Toch werd het mooi gevonden, de zang en be geleiding waren trouwens goed want de zangeressen en z..ngers werden geestdriftig toeg juicht. Van dat werkend personeel ge sproken het heeft zich kranig gehouden, de vrouweiyke zoowel als de manlyke bestand- deelen er van, en de dank, die allen door den voorzitter georacht werd, en de cadeaux, den dames en het kleine ventje, dat in de dra matische schets bad meegewerkt, na gedane taak geschonken, waren o. i. welverdiend. Opgevoerd werden niet onverdbnsteiyk: „De Militairo Willemsorde", dramatische schets van Rosier Faassen, en „De Rooverhoofdman", welker opvoering den souffleur byna bet hoofd kostte, dat een oogonblik door het all matuur - lyksto geweld van een der acteurs van zijn dak beroof j werd. Het gedeelte „café cbantant", waartoe „Luilekkerlands Revue" veel stof leverde, en de „Artistenrevue" brachten allen in feesteiyke opgewondenheid. Niet onvermeld mag blyven een schoon nummer: polka voor piston solo, voorgedragen door den beer Van Oeffelt. In de pauze van het bal bezorgde een groote wedstryd menigeen een aardigen prijs. Alles en allen ook dus de pianino van de firma Wed. A. A. Peltenburg, de goede bediening vanwege den heer Scho=nmaker en de synen, alsmede de pruiken, baarden en knevels van den kapp r A. Kouwenberg werkten mede om een goed gehetl te ver- krijgen. Het was zeer zeker voor allen een hoogst aangenaam bijeenzijn. Do Leidsche Studente n-H ockoy- Club heeft gisteren een wedstryd gespeeld met de Haarlemsche Hockey and Banoyclub, de eerste sedert haar oprichting, en verloren met 1 tegen 5. Voor de rechtbank te 's-Graven- hage werden gisteren, aangaande de huur eener boerdtry, de volgende quaestiön bepleit: Is de verkeerde kadastrale opgave in de dagvaarding van verschillende verspreide perceelon land, die de verhuurder beweert, uat door den huurder gehuurd zyn en de iat6re verbetering van oio opgave In de conclusie van repliek, oen ongeoorloofde ver andering of vermeerdering van den elsch? Deze vraag werd voor den eischer ver huurder in ontkennenden zin opgevat door mr. W. A. Van Zy6t, advocaat te Utrecht, die eveneens betoogde, dat bet in deze zaak gelegde, doch later opgeheven pandbeslag alsnog door de rechtbank kan worden van waarde verklaard, daar het een reubtsadagium is, dat oe eischer in dien toestand moet gebracht worden, waarin by zou geweest zyn, wanneer hy op 't oogon blik der dagvaarding ware bevredigd ge worden. Mr. D. S. Van EmdeD, voor den gedaagde huurder optredende, betoogde o. a., dat voor van-waarde-verklaring van een zonder reserve opgeheven beslag, thans geen reden meer bestaat en eisebte in reconventie schaae- vergoe iing voor dat beslag, dat onrechtmatig zou zyn, omdat het voor meer perceelen was gelegd dan verhuurd waren. Uit het water aan het Zieke, te 's-Gravenbage, is gisterochtend opgehaald het lyk van een vrouwspersoon, cath-rkend is als dat van Louisa L., de verloofde van den by den brand in de brood- en meelfabriek aldaar zoo noodlottig verongelukten brand wacht Rem. Zy werd sedert geruimen tyd vermist. Schryft duide1y k e adres8enl Hot is ongeloofiyk zegt „De Tyd" zooveel brieven en couranten, voor 's Gravenhage of Scbagen bestemd, een verkeerde reis maken. Willen de afzenders dit voorkomen, dan zullen zy verstandig handelen nimmer 's-Hage, maar altyd voluit 's-Gravenbage of Den Haag te scbryven en by Schagen nog de letters N.-H. te voegen. Een 13jarige knaap te Edam is gedagvaard om te verschijnen voor de recht bank te Haarlem. Hy had herhaaldeiyk sterken drank gehaald op naam van een ander, en was in zeer beschonken toestand aan den openbaren weg aangetroffen. Reeds vroeger kreeg hy vonnis wegens diefstal. Dinsdag j. 1. diende zich by den heer G(ustave) v(an) d(en) B(randeD), Reguliers- gracht to Amsterdam, aan een man van middelbaren leeftijd, voorgevende aan een veer goederen te hebben 6taan, die hy niet in outvangst kon nemen, omdat hem het geld ontbrak voor betaling van de vracht, waar voor hy een voorschot vroeg van 13.50. Daar zich de onbekende beriep op een kennis des heeren v. d. B., toonde deze zich bereid met hem naar het veer te gaan. Hoek Utrechtsche8traat en HeereDgracbt gekomen, vroeg de onbekende den heer v. d. B. boe laat het was, van welke gelegenheid hy onverwachts gebruik maakte om den heer v. d. B. het gouden horloge van den ketting te rukken eo daarmede te verdwynen. De recherche werd van het geval in kennis gesteld, die vermoedelyk reeds geslaagd is den aanrander, een ouden bekende der politie, te arresteeren. (Tel.) Te Dinksperloo was Maandag de bevolking één en al in opschudding. Don heelen dag hadden 5 muzikanten verschillende stukjes op bun instrumenten aan de huizen der ingezetenon gespeeld, toen ze, tevreden over de opbrengst, eens een potje bier gingen drinken in het café aonox vleeschhouwery van den heer Bauhuis, aan den Heelweg. Onder het drinken ontstond een woordenstryd met eenige bezoekers. In plaats van muziek kreeg men nu slagen te hooren, die bloedig op de hoofden van twee muzikanten neerkwamen. Do menschen werden zoo wreed toegetakeld, dat iemand, die van schrik kwam aanloopen, vroeg of er ook menschen geslacht wierden. Ze hadden dan ook wonden van eenige centi meters groot in het hoofd. Maar de kastelein leed een gevoeligen schok in zyn beurs. De muzikanten, die d9 deur werden uitgewipt, gingen daarop aan het rameien van deuren en vensters, spiegels en glazen, enz., zoodat de kastelein zeker een honderd gulden schade ïydt. De politie heeft zich natuuriyk met de zaak bemoeid. Het slot van de zaak is, dat de muzikanten een deel van hun dien dag ▼er. iend loon konden afstaan aan den genees heer, oie hun wonden moest verbinden. (Arnh. Ct.) Zaterdag kwam t9 Vlodrop (L.) een bedelaar op een fiets zyn gewone aalmoes vragen. De man beweerde,3 dat by tegen woordig meer op één dag verdiende dan vroeger in een geheele week, toen by alles te voet moest afdoen, cn dat by zyn flets al dubbel en dwars verdiend had. Gistermiddag zyn te Boksmeer tien jongens door het ys gezakt. Met groote moeite werden er zeven gered, doch drie zyn verdronken. Gisterochtend is het lyk van den reeds sedert 31 Dec. j. 1. vermisten De Leeuw, uit Zwolle, teruggevonden in de Wil lemsvaart even buiten ce stad. Een schipp r, aldaar water scheppende, vond het lyk toe vallig. Gisteravond, circa te 6 uren, dérailleerde de goederentrein van Meppel naar Zwolle, by Dedemsva&rt. Geen ongelukken waren to betreuren, maar de treinenloop is zeer vertraagd. Men meldt ons uitEnschedee Door oen consortium van Twentsche fabri kanten is eene steenkolenmyn in Engeland aangekocht, waarvoor een Amsterdamsch handelshuis den verkoop van het product zal over nemen, terwyl met de stoombootmaatschap pfien en spoorwegdirecties onderhandelingen loopunde zyn over speciale tarieven. Aanleiding tot deze onderneming is het optr den van het Westfaalsche kolen syndicaat, dat elke crie maanden naar eigen willekeur de kolonpryzen met vyf en tien mark per waggon opslaat. In het vorige jaar zyn de proeven met En- gelsche kolen in Twente goed geslaagd, maar zonder vaste contracten waren de pryzen en vrachten nog te hoog. NR. C.) Een Spanjaard, die te Breda ver toefde, om volgens zyn opgave geschied kundige nasporingen te doen uit den tyd van Al va, doch zonder middel van bestaan was, is door bemiddeling van de politie over de grenzen gezet. BC.) Men schryft aan de „N. R. C."In een der dorpen der prov. Groningen, N. Pekela, keek verleden Zondag de voorzanger (de beer Dik- oom) voor den a-.nvang der preek in een boekje. De predikant (de heer Jansonius) rLp met luider stem: „Vóór ik aanvang wordt den schoolmeester verzocht zyn toekje te sluiten." De schoolmeester verwijderde zich terstond en met hem al de gemeenteleden. De Londensche diefstal. De „Star" deelt mede, dat een der kassiers van de Parr's bank bekend heeft de dader te zyn van den beroemd geworden diefstal der 60,000 pd. st. minus 40,000 pd. st., die terugge zonden werden. De geëmployeerde moet aan het tobben zijn geraakt, toen hem, zooals by verwacht had, geen verhooging van salaris werd toe gestaan, en men vermoedt, dat de man in een toestand van ontoerekenbaarheid dtn diefstal gedaan heeft. Een onderzoek naar zyn geeste- lyke vermogens wordt ten minste ingesteld. De petroleumraffinadery te O r- sowa is byna geheel een prooi der vlammen geworden. Voor den Berlijoscben rechter is een voor kunstliefhebbers belangwekkend proces hangende. Door erving had een jonge Weener dame in haar bezit gekregen een „Borstbeeld van een jongen maD met voerbaret" van Rembrandt, in 1889 gekocht in een bekenden kunst handel te Weenen en door dezen als echt gegarandeerd. Do dame kwam in aanraking met den in geld- en kunstkringen te Beriyn welbekenden dr. J. Von B., die onder al haar kunstschatten vooral het oog liet vallen op den bewusten Rembrandt, waarop de acbildory hem voor 33,000 mark werd aangeboden. Kort daarop liet de kunstliefhebber het praatje rondstrooien, dat het stuk niet echt was, doch het werk moest zyn van een der 1 erlingen van den meester. De eigenares weigerde dit te gelooven, vooral omdat een bekende van beiden, de „Gebeimrath" B voor eenigen tyd in een feuilleton in een der Weener bladen bet stuk als echt be schreven had. Toen de dame den scbryver echter om inlichtingen verzocht, kreeg zy ten antwoord, dat by zich niet kon herinne ren ooit zoo iets geschreven te hebben. Niettemin kwam de koop tot stand. Het gelukte de eigenares zelfs by den verkoop het bewuste feuilleton en ook de quitantie van den kunsthandel over te leggen, in welke stukken de echtheid gegarandeerd stond. Kort daarna echter eischte dr. Von B. den koopprys terug, op grond, dat hy geen echten Rembrandt ontvangen had. De dame weigerde natuuriyk. Na eenigen tyd niets van zich te hebben laten hooren, bracht de kooper de zaak voor den rechter. Deze vond echter geen termen rechtsingang te verleenen tegen de vroegere eigenares. Dr. J. B. heeft nu andermaal een formeelen eisch ingesteld, met de bewering, dat by meende een echten Rembrandt te koopeD, welke later bleek dat niet te zyn. De vreemde geschiedenis wordt niet weinig in Berlynsche kunstkringen besproken. De pest is indeafgeloopen week te Bombay weer toegenomen. Het aantal sterfgevallen in de stad alleen bedroeg in die week niet minder dan 538, d. i. 82 meer dan de vorige week. In de Isabella-myn, Cripple Creek, in Colorado, is een ongemeen ryke goudader gevonden. Er is een stuk van de ader ge opend, dat op een lengte van 20 voet by een breedte van zes voet een laag bykans zuiver goud van drie inches dik bevat. De waarde van dit stukje wordt op tweehonderd duizend dollar per ton berekend. De aandeelen der Maatscbappy, die de myn exploiteert, zyn op het bericht van deze ont dekking tot een gezamenlyke waarde van vier millioen dollar gestegen. Maar de te verwach t6n winsten zullen voornameiyk aan één man ten goede komen, een zekeren Eoen Smith, bygenaamd de Barney Barnato van Cripple Creek, die in de laatste weken zeshonderd duizend aandeelen beeft byeen gegaard. Hon derden kleine aandeslhouders, die by een daling d;r pryzen onlangs hun aandeelen van de hand hebben gezet, klagen thans, dat zjj in het onzekere z(jn gelaten omtrent de waarde van de myn. Z e 8 deserteurs van de Duitsche marine kwamen MaancJag met de stoomboot „Lesbos" van de Levant lyn te Hamburg aan- de luitjes waren tydens de Palestina reis van den keizer van de oorlogsschepen, die den keizer begeleidden, gedeelfceiyk ten gevolge van den zwaren dienst, gedeserteerd en hadden zich daarna, door den nood gedwongen, tot den Duitscben consul in Chios gewend, die ze naar Hamburg liet retourneeren. In de w y k Drury Lane, te Londen, is een afgrysiyke moord gepleegd op een vierjarig meisje. De wyze, waarop het kind met een mes mishandeld is, herinnert de gruweldaden van Jack the Ripper en Vacher. De moordenaar is gevat. De zaak Dreyfus-Picciuart. Esterhazy is gisterochtend te 10 u. 48 m. te '8 Gravenhage aangekomen, vermoedeiyk met het oogmerk om er langer dan een dag te blyven. Het is niet bekend waar hy zyt intrek heeft genomeD. Ondanks de verplichting, door de leden der Kamercommissie voor het voorstel tot wyzl- ging der revisie procedure op zich genomen, bevatten enkclo Paryscbe bladen toch mede- deelingen omtrent den inhoud van het dossier- Mazeau. Volgens het agentschap „Havas" zou een der leGen van de Kamercommissie het vol gende hebben verklaard: „Ik ben van cispe droef heil vervuld ge^ worden, toen ik moest constateren de niet te qualificeertn rol, ooor enkele ondergeschikte ambten ren van het Hof van Cassatie ver vuld. De leden van de Strafkamer zyn onder worpen geweest aan een onafgebroken be spieding. Ik wil op het oogenblik niet spreken van een ander booger geplaatst ambtenaar, wiens houding ik later zal qualificeeren. „Men kcDt reeds do geschiedenis van mr. Chambaraud en de waterclosets...." Het „Hbl." breekt hier af, om den lezers dit geschiodenisje te vertellen. Het worot verhaald door ce „Aurore": Een agent van den veiligheidsdienst, die als getuige was gehoord, is den heer Mazeau komen vertellen, dat hy een raadsheer van do Strafkamer het water-closet zag bionentreaen, waar juist kolonel Picquart was binnengegaan. De man wist niet wie die raadsheer was, maar verklaarde hem dadeiyk te kunnen herkennen. Men bracht hem voor de deur van de zittingszaal, men verzocht hem door het sleutelgat te zien en onmidoeilyk riep de agent uit: „Hy is betl" daarby den lieer Chambaraud (rapportour ia zaleo do oaes-itie van het proces-Zola) aaowyzende. De verklaring van den agent werd daarna op schrift gesteld. „Havas" Zegt verder: „Alles of byna alles is van dezelf e soort en bewyst, hoever de goedgeloovigheia kan gaan, wanneer zy wordt gesteld in dienst van zekere hartstochten. „Ziehier een ander feit, dat ik vertellen kan: De heer Loew ontmoette zekeren avond den prefect van politie in een salon en zou hem verzocht hebben aan de strafkamer eenige inlichtingen te willen zenden over de zedelyk- beid van een getuige. „Men beweerde dadeiyk, dat de heer Loew de verklaring van dezen getuige heeft willen verzwakken. „Er zyn ook nog klachten van officieren, die den president van de strafkamer verwyten, dat by hun strikvragen heeft gesteld. „Al deze feiten waren bekend. De beschul digde magistraten zyn door den heer Mazeau opgeroepen om zich te verdedigen. Hun ge schreven antwoord komt in het dossier voor en is volgens my zeer waardig." Tot zoover de verklaring van het com missielid. De man gaf nog als zyn meening ten beste, dat de commissie niet voor Vrydag gereed kon zyn met haar arbeid. Zy heeft Woensdag den minister van justitie gehoord en waarschyniyk zal deze ook nog beden voor de commissie komen. Eerst daarna be gint zy met de bespreking van het regeeringe- ontwerp. Men vertelt, dat de heer Mazeau, cie naast eerste president van bet Hof van Cassatie ook Senator is, in den Senaat het voorstel der Regeering tot wijziging der revisie-proce dure zal verdedigen. De schriftkundige Charavay moet voor de strafkamer van het Hof van Cassatie hoogst belangryke vorklaringen afgelegd hebbeD, die de uitkomsten van het onderzoek der schrift kundigen, in 1894 met een expertise van het borderel belast, geheel zouden te niet doen. Vervolgens heeft het Hof den artillerie- kapittin Hartmann gehoord^en tegen het eind van de week generaal De Dionne en kolonel Fleur gedagvaard. Kolonel Picquart zal met generaal Roget en ook met majoor Lauthen den archivaris Gribelin worden geconfronteerd. Do heer Urbain Gohier heeft geweigerd met den kolonel der gendarmerie Gaudelette te duelleeren op grond dat hy oiens eer niet boven verdenking verheven acht. Hy verlangt dat kolonel Gaudelette vooraf voor den rechtef zal doen uitmaken of de beweringen in het bewuste artikel aan de „Aurore" al dan niet waar zyn-

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 2