J|», 1194-7 Vi'ijdag 3 Februari. A°. 1899 mmsmSZ e&IJL JËvbP V <§eze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. Buitengewoon Concert Programma: Leiden, 2 Februari. LEIDSCHillMI} LAD PBUS DEZER COURANTl Voor Leidon per 8 maanden. 1.10. Franco per post1.40. Aizonderldke Nommere 0.0&. PP T.Ta DKR AnVKkTKWTI flWg Van L 6 regels 1.06. Iedere regel meer f 0.171. - G-roctere (etters naar plaatsruimte - Voor het incaaseereD balten de stad wordt 0.05 berekend Dit ïioinmer bestaat uit TWEE Bladen. Vrijdag-avond 3 Februari. 1. Ouverluro „Euryantho". C. M. T. WKBBK. (Voor orkest). 2. LichtC. ANORIR83UN Jr. (Koor A capella). !a. LfebestreuJ. Brahms. 6. Pensee d'Automno J. Massbkrt. (Licdcrep voor meuo-sopraan). 4. PanUisio militaire U. LBOKABD. (voor viool). 0. Holland's GlorieR. S«l (Koor met orlcest). 0. Ballet divortisscment uit „Fau»t" (voor orkest). 7, ImmortalitéHenri Völlmar. (Koor capella). !a Andante Cantabile. o. S. Gamhattb. b. Am Meer, Salonstdck B. Vermallen. (Voor viool). !a. Icb liobe dlch E. Oribo. b. Die Bckohrte M. Stanob. c. Haarlemsch Liedeke C. Abdribbsbn Jr. (Voor sopraan). 4. VlaggelicdJon. J. H. Vbrholbt. (Koor met orkest). De nummers 2 en 7 werden door do Ver- eeniging „Arion" gezongen op den N^tionalen Wedstrijd voor Mannenzsng te Haarlem. Bewijzen van Toegang worden nog afge geven voor zooverre zitplaatsen beschik baar zijn. In g^en geval echter aan de zaal op den avond van het Concert. De hoer C. H. Dee zal 1 April a. 8. den dag hordenken, waarop hij 25 jaren ge leden tot pedel der Leidsche universiteit werd benoemd. Voordat hy deze betrekking aanvaardde, was hvJ ambtenaar aan de academische biblio theek, waar by in 1862 was gekomen in den tijd, dat prof. Pluygers er directeur was. Nadat de beer Dee dus in 1874 pedel was geworden, vierde hij den 17den October 1887 zijn 25 jarig ambtenaarsfeest. Thans zal hy zijn zilveren jubileum alleen als pedel mogen herdenken. Wegens den dood van prof. Fruin heeft de senaat der Leidsche universiteit besloten de gebruikelijke serenade van het studenten corps aan de vereenigde professoren ditmaal niet te aanvaarden. Men schrijft uit 's-Gravenhage van gister avond: Lang was de keten van rijtuigen, die heden avond tusschen 9 en 10 uren af-en aanreden aan het gebouw der Britsche legatie, in het West inde, en gedurende dien tijd een drie honderdtal genoodigden brachten naar het bal, dat Sir Henry Howard, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Groot-Britan- nië en Ierland bij ons Hof, in de ruimo salon van het gebouw, steeds ingericht voor groote avondpartijen, gaf en waarvoor H.H. M.M. de Koninginnen een uitnoodiging hadden aange nomen. In afwachting van de komst der booge gasten namen de heer en mevrouw Howard met de gewone gastvrijheid, welke steeds in de salons dor Engelsche legatie voorzit, de honneurs waar tegenover de geïnviteerden, die zich over de verschillende vertrekken ver spreidden en welke zalen een luisterrijk coup d'oeil boden door de in spiegels weerkaatste lichtkronen en candelabers en de keurige versiering voor deze gelegenheid met gewassen en blo?mengroepen, een décor van natuur- groen, dat vooral in de balzaal elegant mocht heeten» In den uitgebreiden kring van gasten wer den voornamelijk opgemerkt bezoekers uit de hofwereld; de ministers, leden der Regeering; de vice-president en enkele leden van den Raod van State; de Commissaris der Koningin; de buitenlandsche gezanten en verdere leden van het diplomatieke corps; eenige generaals, o. a. de divisie-commandant; hoofd- en subal terne officieren der landmacht; do kolonel- commandant der Haagsche schutterij; andere sta tsamltenaren en vele adellijke personen, behoorende tot do uitgaande kringen der hof stad, de meesten met hun dames in prachtige balkleeding. De kunst was vertegenwoordigd door den schilder Bisschop. Hare Majesteit de Koningin deed, vergezeld door H. M. de Koningin-Moeder en H. K. H. Prinses Elisabeth, even voor 10 uren Haar intrede met een gevolg, bestaande uit de hofdames, de kamerbeeren jhr. Van Pabst, baron Taets van Amerongen en jhr. Van Tets, mitsgaders de adjudauten-kapittins ter zee Zegers Veeckena en kapitein v. d. Bosch. De Majesteiten werden aan den ingang van de in het portiek aangebrachte corridor ont vangen door den gezant Sir Howard en twee secretarissen van legatie, beiden dragers van zilveren candelabers met brandende waskaarsen en gekleed in ambtscostuum. H.H. MM. de Koninginnen en Prinsos Elisabeth werden ieder bloemruikers aange boden door mevr. Howard en harer beide dochters. Ter eere van het vorstelijk bezoek schitterde boven de poort het wapen van Groot-Britanniö tusschen de initialen V. R. in vlammend gas licht en was uit een der vensters de Oranje- naast de Britsche vlag ontplooid. Nadat HH. MM. de Koningin droeg een licht Jauw satijnen balrobe, Haar Moeder een lila kleed door den gezant waren binnen geleid en begroet met bet Wilhelmus, nam het bal een aanvang. De dansmuziek werd uitgevoerd door een strijkorkest, onder leiding van den heer Bino, pianist by de soirées in het Kurhaus. Hare Majesteit de Koningin danste de eere- quairille met Sir Howard, den gastheer, en verder namen daarin plaats Prinses Elisabeth Daast Baron De Grell-Rogier, gezant van België, en Lady Howard naast jhr. Van Karne- beek, oud-minister van buit-nl. zaken. Hare Majesteit de Koningin-Moeder aan- schouwdo den dans en sprak beurtelings tal van dames en hoeren aan. Te ruim elf uren verlieten de beide Koningin nen het bal, onder betuiging aan den gast heer de aangenaamste herinneringen mede te nemen aan de ontvangst ten zynent. Het was de eerste maal, dat de jonge Ko ningin buiten het paleis in een particulier buis een avond party met Haar tegenwoor digheid opluisterde, en deze eer viel de Engel sche legatie ten deel, welke salons 30 jaar geleden door wyien Koning Willem III, va oer der Koningin, en voor een paar jaar, toen Sir Rumbold hoofd der legatie was, door Koningin Emma bezocht werden. Het op receptie gaan by den vertegen woordiger van de Koningin van Engeland be hoort dus tot de traditiön der Oranjes. De Koninginnen vertrokken zynde, werd het bal voortgezet en afgewisseld met een cotillon, waaraan prinses Elisabeth deelnam. Na afloop daarvan vereenigde men zich aan een zittend souper, maar gedurende de soiróe waren er verschillende buffetten tot het gebruikeD ook van een loopend souper, alles verzorgd door den hofmeester der legatie. Omstreeks drie uren na middernacht was de party afgeloopen. In de gisternamiddag gehouden zitting van den gemeenteraad te 's-Gravenhage werd de verordening op het gebruik van automobielen en rywielen vastgesteld. Door de thans aan genomen bepaling is wettig geregeld wat jarenlang door de politie, zonder eenige ver ordening ten grondslag, verboden of belet werd, nl. het met zyn rywlel verschynen op het strand vóór het Kurhaus. Het verbod van aanraking met pauwen- veeren en dergeiyke voorwerpen werd vast gesteld, in het vertrouwen op de wysheid van den bevoegden rechter om te beslissen wat onder dergeiyke (in den zin van gelyk- soortige) voorwerpen te verstaan; ook werd een einde gemaakt aan het voetballen en werpen met ballen op de openbare straat. Het bestuur van het Nederlandsch Congres voor Openbare Gezondheidsregeling is voor 1899 als volgt samengesteldJ. F. W. Conrad, voorzitter; dr. C. F. J. Blooker Jr., onder voorzitter; dr. W. P. Ruyscb,- lste secretaris; prof. dr. R. H. Saltet, 2de secretaris; dr. M. W. Pynappel, penningmeester; H. L. Verspyck, mr. H. L. Drucker en J. W. C. Teilegen. De Eerste Kamer beeft gisternamiddag Hoofdstuk II der Staatsbegrooting (Hooge Colleges van Staat en Kabinet der Koningin) goedgekeurd. Heden is het Hoofdstuk Buitenlandsche Zaken aan de orde. g- Ter benoeming van onderwyzend per soneel hebben B. en Ws. van Amsterdam de volgende voordrachten opgemaakt: Ter benoeming van een tweeden-onder- wyzer aan de school der lste klasse No. 1, K. Van WyneD, te Willige Langerak, S. Postoaa, te Almenum, P. Van der Lyn, te Enkhuizen. Id. van een tweeden-onderwyzer aan de school der lste klasse No. 47, D. Groenendyk, te Bodegraven, J. G. Morren, te Amsterdam, H. Burgers, te Haarlemmermeer. Id. van een tweeden-onderwyzer aan de school der lste klasse No. 48, P. H. Prast, te Amsterdam, K. Van Wynen, te Willige Langerak, S. Postma, te Almenum. Id. van een tweeden-onderwyzer aan de school der lste klasse No. 86, B. Klooster, te Li8se, J. G. Morren, te Amsterdam, en H. Burgers, te Haarlemmermeer. Heden is het 25 jaar geleden, dat mr. S. Muller Fz. het ambt als archivaris der gemeente Utrecht aanvaardde, waartoe hy in de Raadsvergadering van 18 December 1873 was benoemd. Indien f r, z-pgt het „U. D.", ooit aanleiding bestaat om de aandacht op een der- geiyken gedenkdag te vestigen, dan zeker thans, waar het een man geldt, aan wien de stad de grootste verplichtingen hoeft. Het blad geeft een overzicht van de g-schiedenis der openbare verzamelingen van do gemeente Utrecht in de laatste 25 jaren, om deze uit spraak te rechtvaardigen. De heer S. Postmus, leeraar in de ge schiedenis en staatsinstellingen aan 't Gerefor meerde Gymnasium te Amsterdam, begon gisteren zyn lessen voor de hoogste klasse met prof. Fruins nagedachtenis to herdenken. H. M. de Koningin hoeft benoemd tot chef-bloemist op het Koninklijk Domein Het Loo den heer W. H. Win*, Hoornist te Apel doorn en wandelleeraar op tuinbouwgebied, en zulks in plaats van den heer J. H. Kraayen- brink, die op verzoek eervol is ontslagen. Op 30 Januari j. 1. h9eft aan het depar tement van buitenlandsche zaken te Brussel de nederlegging plaats gehad van de akten van bekrachtiging van het op 4 Febr. 1898 aldaar tusschen Nederland, Belgió, Duitsch- land en Frankrijk gesloten verdrag betreffende de meting van binnenvaartuigen. Sts.-Ct Den lOden Febr. a. s. zal de gezant der Ameribaansche Unie wederom een groot diplomatiek diner geven. Hbt hernieuwd bericht omtrent het repatriëeron van den gouverneur van Suriname wordt ons van bevoegde zfido tegengesproken, zegt „Het Vaderland". Aan het „H. Dagblad" wordt geschreven, dat de gouverneur van Curasao weldra in het vaderland zal terugkeeren. De 2 Je luit. O. Buene de Mesquita, van het corps genietroepen te Utrecht, wor t over geplaatst by den staf der genie te Haarlem. De tot lsten luit. bevorderde 2de luit. J. Alma blijft tot 1 December gedetacheerd by de militaire verkenningen te 's-Qravenhage Hr. Ms. instructieschip „Nautilus," onder bevel van den kapitein luitenant ter zee A. Seret, is 31 Januari jl. van Santa-Cruz (Tene- riffe) vertrokken. Hr. Ms. pantserdek6chip „Zeeland" is gisteren naar West-Indië vertrokken. De by het 3de reg. vest.-art. benoemde kapt. A. L. Maas komt te Gorkum in garnizoen. Te Drumpt is op 52-jarigen leeftijd over leden dr. J. A. Van der Stok, gepensionneerd officier van gezondheid lste klasse. Als zoo danig diende by 4 jaren in Indië. Uit Nieuwediep is gisteren vertrokken Hr. Ms. pantserdekschip „Zeeland," comman dant Ellis, bestemd naar West-Indië. De kapt. H. Oolgaardt, van het lste reg. veld-art., wordt op zyn verzoek 1 Mei e. k. eervol ontheven als leeraar by de boogere krygsschool te '6 Gravenhage, in welke be trekking de kapt. der inf. A. Hoogetoom, hoofd van onderwas by de kol. mil. academie te Breda, met den aanvang van het cursus jaar 18991900 zal optreden en in verband daar mede wordt overgeplaatst by den goneralen staf. Het stoomschip „Amsterdam" arriveerde 2 Febr. van Nieuw York te Rotterdam; de „Rembrandt" vertrok 1 Febr. van La Pallice naar Amsterdam. Haarlemmermeer. Het aantal ingeschre venen voor de nationale militie, lichting 1900, bedraagt alhier 168, tegen 201 voor de lichting 1899. Alhier brandde aan de Nieuwe Meer CC 6 af de broodbakkery van T. Van Exter. Het daaraan grenzende woonhuis bleef behouden. Een paard en een bond werden mede een prooi der vlammen. Oorzaak onbekend. Hillegom. Er doen zich alhier zeer veel gevalleD van mazelen vooreen paar kinderen moeten daaraan reeds zyn overleden; overi gens heeft de ziekte een goedaardig verloop. De Hillegomsche Harmoniekapel gaf gisteravond haar 8ste uitvoering in de zaal van den heer D. Sistermans, alhier. Uit de wyze, waarop de verschillende nummers van het programma werden uitgevoerd, bleek wederom ten volle, dat dit liefhebbery gezel schap den toets der critiok met glans kan doorstaan. De talryke in de zaal aanwezige toehoorders genoten inderdaad en betuigden hun tevreden heid door een herhaald daverend applaus. Do oprichting van het nieuwe stations emplacement zal vermoedeiyk den 6den dezer worden aanbesteed. Najr wy vernemen, zal er ongeveer 70,000 meter zand noodig zyn tot ophooging van het terrein. Als leden van den gemeenteraad zyn dit jaar aan do beurt van aftrediog de heeren J. Van Til Rz., R. A. v. d. Schoot, G. Veld- huyzen van Zanten en J. Van Waweren Pz. Leiderdorp. Van de werf der Gebr. Boot is mtt goed gevolg te water gelaten een yzeren sleepkaan tor grootte van 300 lasten, gebouwd voor rekening van den heer W. Werner, te Rotter jam, alsmede een yzeren klipporschip ter grootte van 60 lasten, voor rekening van den heer J. H. Keyzers, te Rotterdam, en ean yzeren klipperschip ter grootte van 80 lasten, gebouwd voor rekening van den heer G. Da Vrieze, te Dreischor. Tevens werden de kiel-n gelegd voor een stalen motorboot ter grootte van 45 lasten, te bouwen voor rekening van den heer A. Roest, te Vlaardingen, en voor een stalen klipperschip ter grootte van 50 la6ten, te bouwen voor rekening van dtn heer AmolJ Van Wyk, te Renkum, alsmede voor een yzeren klipperschip ter grootte van 65 lasten, te bouwen voor rekening van den heer J. Wegh, te Huihuizen. Ter secretarie dezer gemeente, hoofdplaats van het district, is ter inzage gelegd de naam- lUst der stemgerechtigde ingelanden in het 13de district van bet Hoogheemraadschap Rynland voor het dienstjaar 1899. Ter secretarie van een Zyilaan en Meye- polder ligt ter lezing de herziene na'amlyst der stemgerechtigdo ingelanden. Zy bevat de namen van 16 eigenaars, die te zamen 136 stemmen kunnen uitbrengen. Gedur«nae de maand Januari 1899 werden alhier geboren: 1 jongen en 3 meisjes. Overleden zyn: 1 gehuwde man, 1 gehuwde vrouw, 1 jongen en 1 mei-je. Één huwelyk werd voltrokken. Oudslioorn. In deze gemeente heeft zich geen enkele milicien van de lichting 1899 voor de zeemilitie aangemeld. Sassenheim. Gisteren had alhier de begra fenis plaats van oen heer L. N. Kruyf, bur gemeester van Mynsheerenland en Westmaas. Het stoffelyk overschot van den overledene was van uit zyn woonplaats naar hier over gebracht geworden, om op het kerkhof der Herv. Gemeente in den familiekelder te worden t-ygezet. Behalve de betrekking-in van den over ledene waren velen zyner vrienden van hier en elders op den doodenakker, om de laatste eer aan den afgestorvene te bewyzen. Nadat de kist, door veel kransen en bloemen gedekt, in de groeve was neergelaten, schetste ds. Wüstonhoff den overledene als een man, die gestreden had voor recht en goede trouw, en ofschoon jong verscheiden, niet tevergeefs had geleefd. Daarna sprak de heer Meyes, burgemeester van Wyk-by Duurstede, een afscheidsgroet zoo voor zich als voor de vele vrienden, die de overledene zich In die gemeente verworven had. Spreker wenschte de goede eigenschappen van den overledene niet te schetsen, omdat hy daarmede niet in diens geest zou handelen. Vier jaren had hy met hem saamgewerkt en hy achtte het zich een voorrecht tot zyn vrienden te hebben tehoord. Met een woord van dank voor het vele goede, dat de overledene to Wyk by-Duurstede gedaan bad, besloot spreker zyn rede. De heer E. H. KruyfT dankte daarna alle aanwezigen voor hun tegenwoordigheid en belangstelling. Uithoorn. Dezer dagen had de beproeving plaats van de machines van den Noorder Legmeerpolder. Deze polder stond voor het geval, dat door ouderdom de ketels waren afgekeurd on ver nieuwd mo-8ten worden. Op advies van de ingenieurs, die het oorspronkelyke stoomge maal ontworpen en uitgevoerd hadden, werd besloten niet alleen de ketels te vernieuwen, maar ook de machines te verbouwen, ten einde een kolenbesparing te verkrijgen. By de proefmaling is nu gebleken, dat het kolen ver bruik tot minder dan de helft van het vroegere gebruik is teruggebracht en zulks met behoud van de bestaande centrifugalepompen en een groot deel der bestaande machines. Dit resultaat is verkregen door toepassing van sterk oververhitten stoom. Woubruggo. Het gezelschap van den heer H. D. NlouwenhaizeD, uit Rotterdam, trad gisteravond alhier op voor de ledon van de Sociëteit „Onderling Genoegen" met hun dames en genoodigden, ten einde dezen een gezelligen avond te bezorgen. Nu, daarin Is genoemde heer zeer zeker geslaagd, wat hem ten duideiykste werd be wezen door het luid applaus, dat telkens weder door de zaal weerklonk. Er heerschte dan ook on.er de vry talryke bezoekers een uitmuntende stemming, t-.rwyl na afloop der voorstelling gelegenheid werd getioden tot dansen, waarvan ook nogal ge bruik werd gemaakt. Uit de „Staatscourant." Kon. besluiten. De tijdelijk gepensionneer lo luitenant ter zee 2do kL fcL W. Tydéuïau, met i Februari 1899 eervol ontheven van de hein tijdelijk opgedragen werkzaamheden bij de atdeeliug liydrographie van liet Departement van Marine, en met denzelfden datum bu dio aideeling lijdelijk werkzaam gesteld do heer F. W. Planten, gewezen luitenant ter zee der lste klasse. Aan den luitenant ter zoo zde kl. J. H. A. Van Barnoveld. op zijn verzoek, met 1 Maart a. 8. eervol ontslag uit den zeedienst verleend. Met ingang van 1 dezer, aan den luitenant ter zee 2de kl. F. Van Manen, vergunning verleend tot het waarnemen van een particuliere betrekking buiten het zeewezen, voor den tijd van i jaar, onder stilstand van uon-activiteits-traktement en zonder opklimming in de rangigst. Pensioen verleend aan E. W. Lof, wed. J. G. A. Van Duuren, commies lsto kl. bij 's Rijks be lastingen, ƒ246; A. (Jhr. G. Holst, wed. W. A. Kuiler, klerk der postergen en telegraphie, 175; C. A. Van Voorthuysen, wed. J. L. Van Gennep, ontvanger der directe belastingen en accijuzen, f60U; B. E. en Chr. Van Duuron, kinderen uit het hawelijk van wijlen den commies lste kl bij 's Rijks bcla9tiDgeu J. G. A. Van Dnuien, laat stelijk echtgenoot van E. W. Lof, met wylou S. E. Minjou, it»4; H. De Graaf, zoon uit het huwelijk van wgleu den brievengaarder R. De Graaf, met wijlen A. Hersevoort, /'42; C. J Kater, wed. F. A. Weehuizen, commies der telegraphie zde kl., ƒ850; li. enema, wed. 1L Bol, directeur vau en leeraar aan de Rijks-hoogere burgerschool to Gappeineer, 600; P. Van Liorop, wed. VV. Lammers, kantoorknecht der postergen, ƒ298; C. M. E. 8teenbekkers, wed. J. J. Kuipers, lundmetor lsto kL vau het kadaster, ƒ840. Aan G. Van Noordt, boomkweekcr te Boskoop, verlof verleend tot het aannemen van het Kruis van Verdienste, in goud, van de Groothertogelijke Huis orde van de Wendische Kroon, hem, namens den Groothertog, door don hertog-regent van Mecklen burg— Scüweriu geschonken. Benoemd tot officier van ja3titio bij de recht bank te Zwolle mr. L. 11. N. F. M. Bosch van Rosenthal, officier van justitie te Dordrecht. Do Do tor wet Door eenige groothandelaren, zoowel in natuurboter als margarine, te Amsterdam, is aan de Tweede Kamer een adres gericht, waarin zyn verklaren: „dat zy met groote belangstelling hebben kennis genomen van het ontwerp eener nieuwe Botorwet „dat zy met geDoegen uit de Memorie van Toelichting hebben vernomen, dat het ernstig stroven van den Minister slechts gericht is op beteugeling van de knoeieryen van leveran ciers en op bescherming van het publiek, dat gewaarborgd moet zyn, om, waar het natuur boter verlangt en den prys daarvan betaalt, niet geleverd te krygen een moer of minder waardig surrogaat, terwyi an erzyos do Minister de zeer juiste stelling verkondigt, dat van den handel geen meerdere offers mogen worden gevraagd dan voor de bereiking van dat doel strikt noouzakeiyk is; „dat adressanten daarom met leedwezen hebben ontwaard, dat dit laatste standpunt door den Minister, by de practische uitwerking van zyn denkbeeld, niet zelden uit het oog verloren is. „Adressanten wensches in het byzonder de aandacht te vestigen op twee bepalingen, welke hun bedryf ernstig dreigen te bena- deel-.n. „In de eerste plaats: het bepaalde van art. 3 van het „Ontwerp", dat verbiedt het ver voer geiyktydig met één zelfde vervoormiddel van natuurboter en margarine. "Wanneer adres santen in oen zelfde stadsgedeelte, welli.ht in een zelf Je straat, ja, aan éón en dtnzelfden afnemer beide art kelen hebben af te leveren, zullen zy, wanneer zy hon orders tydig willen uitvoeren, gedwongen worden hun vervoer middelen te verdubbelen, ban personeel te vergrooten, en dientengevolge financiëcle offers hebben te brengen. „Waar biyft 's Ministers verklaring, dat de handel niet mag worden belemmerd? „Even belemmerend is de bepaling, dat de ruimte voor den opslag van natuurboter moet worden gescbeidon van die, bestemd voor de bewaring van margarine. „Dat die bepaling, hoewel niet noodzakeiyk, nog eenig nut zoude kunnen hebben voor den kleinen winkelstand, wordt door adr.s- santen niet geheel ontkend. Daar toch zyn beide producten in aangebroken vaten, en waar zy in voorkomen niet te onderscheiden zyo, ligt zelfs al sluit men kwade tioiw uit de mogelykheid van verwisseling, van vergissing by de aflevering nog eenigszins voor de band. „Geheel anders is de toestand in den groot handel. Hier geen aangebroken vaten of potjos, maar goed verpakte en gesloten fusten, waar

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1