r. NV 11927 "Woensdajs 11 Januari. A0. 1899 Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. Dc patiëut van „Sau-Salvatore." LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT» Voor Lelden per 8 maanden. 1.10. Wanco por po6t1.40. Afzonderlijke Nommers 0.06. PRIJS DER AnvUK'VKN'l'l ft»; Tan 1-6 regels f 1.06. Iedere regel meer f 0.17- Grootero letters naar plaatsruimte, wordt f 0.05 berekend - Voor het Incaaseeron buiten de stad Leiden, 10 Januari; i— De heer J. A. Hueber kwam don 18den Juni 1848 als waarnemend onderwijzer op descbool in het R.-K. Weesbuis aan de Sint- Jacobsgracht en werd den 15den Januari 1849 als hoofdonderwijzer dezer school aangesteld. Ongeveer tien jaren later verwisselde de heer Hueber deze betrekking met oen gelyke aan de armenschool, doch keerde den 21sten Oct. 1861 weer in het Weeshuis terug, zoodat hy den 21st«n October 1886 zUn vyf-eD- twintigjarig feest als hoofd der weeshuisschool vierde. Zondag den 15den Januari a. 8. zal de heer J. A. Hueber dus vyftig jaar hoofd oeoer bijzondere school geweest zjjn. De geachte jubilaris zal dien dag 's middags van twee tot vier uren in het Nutsgebouw receptie houden. De Eerste Kamer heeft gisteravond haar werkzaamheden hervat. Nadat mededeling was gedaan van ingekomen stukken en boek werken, is de vergadering verdaagd tot oon nader te bepalen dag. De Voorzitter van de Centrale Commissie ▼oor de wereldtentoonstelling te Parijs, baron Michiels, is met den heer Joh. Mutters Jzn., architect te 's Gravenhage, adviseur der com missie voor bet kunstaecoratief, naar Parijs vertrokken tot höt ter plaatse bespreken van de inrichting van de Nederlandsche af deeling uit dit oogpunt. D8. H. Buurman, die het beroep aannam naar de Geref. Gemeente te Amstelveen, hoopt Zondag 15 dezer, na er ruim vjjf jaar het Evangelie bediend te hebben, afscheid te nemen van zijn gemeente te Melis- en Marle-kerke. Naar het „A. H." verneemt, bestaat bij prof. dr. W. M. GunDing het voornemen, ^wegens zijn hoogen leeftijd, met Mei a. s. af te treden als geneesheer-directeur van het oogli)der8gesticht in de Spinozastraat te Amsterdam. Als zjjn opvolger zal dan optreden dr. M. Juda, aldaar. Tot hoofd der Christelijke School-Ver- eeniging „Bokz", te Hillegom, met April a. s. te openen, is benoemd de heer J. H. Verleur, lBte onderwijzer aan de Chr. burgerschool van den heer H. Hasper, Kerkstr. te A msterdam. Huewel nog niet geheel hersteld van een lichte ongesteldheid, houat prof. Stokvis, te Amsterdam, sedert eenigen tijd weder consult, echter niet op de gewone uren, maar ,'s middags te half fier. Voorloopig is professor Stokvis nog ver plicht het geven van colleges na te laten, toch spoedig hoopt hij die weder te hervatten, daar ziju toastanu merkbaar vooruitgaat. i De vorige week is de hoogleeraar uit Parijs teruggekeerd, waar hy een collega beeft gecon sulteerd. De recepties ten huize van den minister van buitenlandsche zaken zullen oit jaar wor- jden gehouden op de Vrijdagen 27 Januari, toEebruari en 17 Maart, des avonds te halftien. De heer Fleury, consul der Nederlanden te Singapore, is te '6-Gravenhage aangekomen. Op de voor het jaar 1898 door Teylers Godgeleerd Genootschap uitgeschreven prijs vraag: „Een critische verhandeling over de historische gegevens voor de geschiedenis der Christelijke gemeente te Rome tot omstreeks 150 jaren na Christus" zyn geen antwoorden ingekomen. Hr. Ms. pant8erdeksckip „Holland", onder bevel van den kapitein-ter zee J. J. De Bruyne, en Hr. Ms. pantserschip „Piet Hein", onier bevel van den kapiteln-ter zee J. E. Sickens, zyn in don avond van 7 dezer van Nieuwediep vertrokken ter opvolging van hun bestem ming; laatstgenoemd schip passeerde 8 dezer Dover en Dungeness. Te Amsterdam is gisteravond overleden de heer J. M. Coenen, die als componist en orkestdirecteur jarenlang aldaar een welbe kenden naam had. De meeste Amsterdammers zullen zich nog goed herinneren met hoeve:1 yver en hoeveel vuur de heer Coenen inöertyd het Paleis-orkest wist te dirigeoren en hoe by in 1895, door de omstandigheden daartoe gedrongen, rust ging nemen. Op 28 Januari 1825 te 's-Gravenhago ge* boreo, werd hy, na aan de Koninklyke Muziek school te zyn opgeleid, lid der hofkapel van Koning Willem I en later van Koning Willem II In 1851 werd hy benoemd tot orkestdirocteur in den schouwburg-Van Lier, te Amsterdam, welke plaats hy in 1856 verwisselde met or kestdirecteur aan den Stadsschouwburg. In hetzelfde jaar werd hy, na den dood van Van Bree, benoemd tot orkest iirecteur der concerten van de „Maatscbappy Felix Meritis", een be trekking, door hem verduld tot 1865, toen Verhuist hem ais zoodanig verving, en by zelf overging naar het Paleis voor Volksvlyt. In dit orkest oogstte Coenen zyn groote lauweren. Daar componeerde by tal van ouver tures, eenige marschen,cantates en een menigte fantasieën voor strykorkest. Tot zyn voornaamste werken moeten gere kend worden een ouverture „Floris V," door de Maatschappy tot bevordering der Toonkunst bekroond, evenals zyn cantate „Ada v.,n Hol land." Later componeerde by o. a. zyn opera „Bertba en Siegfried," waarvan veel gedeelten meermalen op concerten ten gehoore werden gebracht. De heer Coenen was ook jaren lang kapel meester der dd. schuttery te Amsterdam, en met de ballet-muziek en de klassieke concer ten in het Paleis oogstte hy veel lauweren. De overledene was ridder van de Eikekroon. Te Amsterdam is overleden dr. W. Van der Heide, specialiteit voor neus-, oor- en keelziekten en vroeger ook verbonden aan het Burger-Ziekenhuis. Hy werd slechts 42 jaar oud en zyn heengaan worst in ruimen kring betreurd. Het testuur der schoolvereeniging telde hem onder zyn loden. (Tel.) Het stoomschip „Bogor," van Java naar Rotterdam, arriveerde 9 Jan. to Suez; de „Malang," van Rotterdam naar Java, passeerde 9 Januari Sagres; de „Madura," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 8 Jan. van Padang; de „Oengaran", van Rotterdam naar Java, pas seer Je 9 Jan. Gibraltar; de „Sumatra," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 9 Jan. Kaap Roca. Laurens Janszoon Coster. Deze typografen vereeniging vierde gister avond in den foyer der Stads-gehoorzaal alhier haar vyf-en veerstigste jaarfeest, waaraan ook nu weder door zeer velen werd deelgenomen. Onder hen, die door hun tegenwoordigheid deden blyken van hun belangstelling in dit feest, behoorden de heeren Juta en Korevaar, wethouders, benevens vele patroons en dona teurs. Do beschermheer der vereeniging, onze burgemeester, was door ambtsbezigheden ver hinderd, tegenwoordig te zyn. In cé zaal prykte aan een zyde van het tooneel ten groep slerlyke planten met de banier der Vereeniging. Na h-.t spelen van een marsch doorcenige musici, hiel J de voorzitter der vereeniging, de hetr H. J. Van Staden, de openingsrede. Hy riep allen tegenwoordigen een harteiyk welkom too en 6prak woorden van dank en waar eering voor den steun, dien de vereeniging in het afgeloopen vereenigingsjaar weder van patroons, donateurs en leden had ondervonden. Aan zijn wenscb, dat dit feest do kroon mocht spannen van alle voorgaande, voegde de voorzitter do opmerking toe, dat men thans van de in de laatste jaren gevolgde gewoonte, om een gezelschap te engageeron, was afgoweken en zich uit den boezem der vereeniging een afdeeling „Zang en Tooneel" had gevormd, die zou trachten den feest vierenden een paar genotvolle uren te ver schaffen. Den leden dier afdeeling en haar directeur, den heer Ph. Rank A.Jzn., bracht hy daarvoor by voorbaat dank, hun tevens succes wenschende. Na dit gesprokene verleende de vergadering haar aandacht aan het jaarverslag der ver eeniging, ^dat, by ontstentenis van oen lsten secretaris, verhinderd wegen3 familieomstan digheden, werd uitgebracht door den heer W. D. NiCölal, 2derr secretaris. Blykens dat verslag werd de eerste ver gadering, gewyd aan do verkiezing van be stuursleden, gehouden op 21 Februari. Als voorzitter werd toen herkozen de heer W. H. Kloos"en tot commissaris gëkozen de. beer J. Ccra-vée. Slechts korten "{yd vervulde de heer Kloos het voorzitterschap, want spoedig na zyn verkiezing zag hy zich, wegens drukke bezigheden, genoopt die functie neer te leggen. Een gevolg hiervan was een geheele reor ganisatie in het bestuur, dat thans aldus is samengesteld: J. H. Van Staden, Voorzitter, J. A. v. d. Haas, 1ste Secretaris, J. F. Van "Wijngaarden, 1ste Penningm., W. D. Nicolnï, 2e secretaris, H. W. Wittenaar, 2e Penningm., J. D. Schiiller, H. J. Trap en J. Couvée, commissarissen. De ovtrige vergaderingen werden op den gewonen tyd gehouden. Een krachtige aan sporing, om haar trouwer te bezoeken, achtte de Secretaris hier noodig. Do Voreeniging werd versterkt door vier leden, terwyl één, wegens vertrek naar elders, bedankte.- Twee leden wer en haar door den dood ontnomen, de hetr A. v. d. Haas Sr., tevens eerelid, aan wiens weduwe v ereenkomstig de statuten der Vereeniging de haar toekomende gelden werden uitgekeerd, en mej. E. Koster, eveneens eerelid, bekend door haar medewerking by de opvoering van tooneelstukje8 door leden der Vereeniging. Deze bestond alzoo op het einde van 1898 uit 142 leden. De ziektetoestand was niet rooskleurig niet minder toch dan f 532.45 werd aan zieken geld uitbetaald. Voorzeker een groot bedrag, wat echter niet belette, dat de Vereeniging aan al haar verplichtingen kon voldoen, dank zy den steun der heeren donateurs. Na nog te hebben herinnerd aan het zilveren jubileum van den heer H. v. Duuren, chef ter drukkery van de firma Brill, aan de be noeming van het medelid den heer W. H. Kloos tot eereliJ en aan enkele wetswyzigingen, deelde do secretaris in korte trekken het ontstaan der Z -ng- en Tooneelaf jeeling mede. Toen op het vorige Kopperfeest een viertal loden ecnigo liederen ten beste gaven, vond dit algomeenen by val. Dat deze niet van voorbygaanden aard was, bleek al aanstonds, toen eonige leden er zich voorspanden, op een weinig grooter schaal zoo iets te bestendigen. Een vorgadoring van belangstellenden werd gehouden met het gevolg, dat een 30-tal leden zich tot een Zang- en Tooneelafdeeling vorm den. De moeilykheden, verbonden aan do op ricbtiDg van zulk een afdeeling, zooals het benoemen van een directeur, de samenstelling van een reglement, enz., werden glansryk overwonnen. De Secretaris sprak hierby den wenscb uit, dat deze eerste uitvoering niet de laatste moge zyn, maar de genoemde afdeeling in bloei toeneme en een sieraad worde der vereeniging. Hierna had een eigenaardige plechtigheid plaats. In hart-.iyke bewoordingen overhan digde de Voorzitter namens zyn medebestuur ders hun geacht medelid Kloos het insigne als eerelid der vereeniging, waarvoor de ge decoreerde zyn innigen dank betuigde. Na het zingen van het welkomstlied door de leden, het spelen der jubel-overture door de musici en het zingen van htt feestlied no. 2, weder door de loden (de eenige af- wyking van het programma), werden door de afdeeling „Zang en Tooneel", onder leiding van hun bekwamen directeur, den heer Ph. Rank AJzn., vier liederen voor 4-stemmig mannenkoor uitgevoerd. Dit eerste optreden overtrof aller verwachting en welverdiend was dan ook de goedkeuring, waarvan de ver gadering na de uitvoering van elk der liederen in een daverend applaus deed blyken. Het „Wilhelmus" (oude toonzetting) werd door ue vergadering staan:e aangehoord. Byzonder in den smaak viel, zoowel om de mtlooie als woorden, het nr. „Een huisje kleen", dat werd gebisseerd. Na het spelen der „Valse Espagnol" en het zingen van feestlied No. 2, werd door leden der voornoemde afde:ling opgevoerd: „Doovo Stoffel of De wraak van een huis knecht", tooneelspèl in twee bedryve-n en een voorspel in twee afdeelingen, door J. Breeman, by welke opvoering een tweetal dames haar zeer gewaardeerde medewerking verleenden. Behoudens het voorspel, werd er goea gespeeld. Meer volio ning echter ver schafte na de pauze de opvoering van „Naar de Gyzeling", oorspronkelijk blyspel met zang in één bedryf, door S. De Haaü, waarby ook een dame een rol vervolde. Zoowel by ce oerste als de tweede opvoering gaven de toeschouwers biyk van huo w-ardeering over de wijze, waarop de dilettanten zich van hun taak hadden gekweten. Vóór ce opvoering van het tweede stuk hadden de feestvierenden nog uiting grgeven aan hun lust tot zingen, had de muziek haar vrooiyke tonen doen hooren en had ce zaDgaf- deeling, weder zeer ten genoegen der toe hoorders, een drietal lie -eren voor 4 stemmig mannenkoor u.tgevoerd, benevens voor de derde maal„Een huisje kleen". Nadat alzoo leden en directeur hun waarlyk niet gomakkeiyke taak op voortreffelyke wyze hadden ten einde gebracht, overhandigde de heer W. D. Nicolaï, namens de afdetling „Zang en Tooneel", den heer Ph. Rank AJzn. als biyk van waardeering voor hetgeen by voor de afdoeling in het afgeloopen jaar al3 directeur was geweest, een geïllustreerde Faust (prachtuitgaaf). Namens de leden oer Vereeniging en verdere genoodigden op dit feest bracht de Voorzitter der Vereeniging den heer Rank en de genoemde afdeeling bun welverdiende hulde, daarbij het vertrouwen uitsprekende, dat deze afdeeling tot steeds meerderen bloei en ontwikkeling zal komen. De heer Rank betuigde voor het stoffoiyk biyk van waardeeiing, de gesproken woorden en de instemming der vergadering hiermede zyn welgemeenden dank. Een woord van byzonderen lof verdienen nog do tableaux-vivants, voorstellende Willem Teil, eveneens aangeboden door de afdeeling „Zang en Tooneel", en vooral het slotstuk, een hulde aan Laurens Janszoon Coster. Vooraf was nog gezongen feestlied no. 4 en daarna no. 5 beide van "W. N. en zoo uit nemend van pas voor deze gelegenh-id. Een zeer geanimeerd bal besloot de foest- viering, cie uitnemend geslaagd kan genoemd worden, dtnk zy allen, die daartoe hebben medegewerkt, ook den verdienstelyken musici. Vermelden wy nog, dat de kostumen ge leverd waren door den heer George v. d. Werf, aan do Hoogewoird, en de grimeoring door de heer J. C. C. Hendrichs, coiffeur aan de Doezastraat. Beide leveranties waren zeer naar genoegen. Gginexigfd Nieuws. Den Leidenaars staat een byzon- dere, aantrekkelyke avoDd te wachten, waarop wy do aandacht vestigen. Aanstaanden Don derdag avond toch zal in do Stadszaal een buitengewone voorstelling worlen gegeven, waarin eenige „moderne woncerenzuil n worden vertoond, welke in verband met hetgeen wy er van vernamen inderdaad raadselachtig en ondoorgrondelijk mogen go- no.md worden. De heer Homes en de dames Fey on Davenport geven met groote vlugheid en veel hanoigheid verschillende staaltjes te zion 18) I Giacomo knikte en zei: „Als de fieule dan maar gelieft te beginneD." f „Goed. Jy hebt dian heer Von Erlenburg Haar „San Salvatore" gebracht, nietwaar?" „Ja, freule I' „Was hy toen krankzinnig?" Met begeerige blikken naar de beurs met goudstukken antwoordde Giacomo; „De heer Von Erlenburg leed sedert weken aan een hersenkoorts, die hem van het bewust- ^*«yn beroofde. Als dat niet het geval was j^jeweest, dan zou hy zich nooit naar „San- Salvatore" hebben laten brengen zonder zich te verzetten. Toen die hersenkoorts geweken was, zat hy reeds achter slot en grendel." Een gil ontsnapte Alice's mond. Zy had die bekontenis reeds lang verwacht, maar toch ontstelde zy by het aanhooren daarvan. „Ik dank je, Giacomo," stamelde zy. „Die wco den bevestigen hetgeen ik sedert lang vermoedde." „Ik bon geon dokter Alice logde haar hand op de beurs en zeide: „Ik wil de waarheid weten. Heb je ooit eeDig spoor van waanzin by den hoer Von Erlenburg opgemerkt?" „NeeD," antwoordde Giacomo nu beslist. ,Dan hadt je toch BIk ben slechts een bediende." „Eu als je dan ziet, dat er onrecht gepleegd wordt?" „Ik heb niet te oordeelen over de patiënten." Alice zweeg en dacht eenige oogenblik- ken na. „Maar er zyn nog meer dokters in „San- Salvatore," die oordeelen kunnen," begon zij toen weer. Giacomo sloeg do oogen neer. „Welnu?" drong Alice. „Welnu, freule l Er was ongeveer vyftien jaar geleden een hulp-arte in ons gesticht; die heer liet meer belangstelling voor nommer veertig blyken dan goed voor hem was met het oog op zyn betrekking. Ik houd het er voor, dat zyn meening omtrent den patiënt, tegen over den directeur volgehouden, oorzaak is geweest, dat hy „San-Salvatore" heeft moeten verlaten. Na zyn vertrek heeft dr. Rimali don heer Von Erlenburg zelf behandeld." „Hoo heette die dokter?" „Dat was dr. Francesco." „En waar woont die dokter nu?" „Dat weet ik niet, freule. Wy worden in „San-Salvatore" zóó streng behandeld, dat wij weinig weten van hetgeen er buiten het ge sticht omgaat." „En weet niemand anders iets van den ge vangene? Heeft zich nooit iemand om den heer Von Erlenburg bekommerd?" „Noen, freule 1" Alice dacht eenige oogenblikken na en zeide: „Je zult later deze bekentenis moeten her halen. Noem nu dit goud en zwyg voorloopig over hetgeen wy gesproken hebben. Dr. Rimali mag niets van ons onderhoud vernemen." „O neenl"a riep Giacomo uit, „hy zou my het geluk van myn leven ontrooven, als hy er iets van gewaar werd. Moet ik myn be kentenis herhalen?" voegde hy er ontsteld by. „Wees daar niet bevreesd voor", antwoordde Alice bedaard. „Neem dat goud maar op en zeg my nog eens: Wanneer was die dokter Francesco als hulp-arta in „San Salvatore?" Giacomo dacbt even na en antwoordde: „Byna zestien jaar geleden. Op Nieuwjaars dag verliet hy ons gesticht." „Je kunt nu gaan, maar denk er aan dat niemand van je bezoek aan my iets mag weten," zeide de freule op ernstigen tooD. Met fonkelen- oogen greep Giaocmo naar de beurs met Moet ik.... de goudstukkon, dankte duizendmaal en groette de freule eerbiedig. Op straat gekomen, telde hy de ontvangen belooning na en was daarmee recht gelukkig. Met innig genoegon dacht hy ook aan de verzonnen leugens, die hy dr. Rimali had op de mouw gespeld om zyn bespaard geld te kunnen ontvangen by zyn vertrek uit „San-Salvatore." Ja, nu zou hy gelukkig worden in het bezit van veel geld en een lieve vrouw l Alice gevoelde zich daarentegen na zyn vertrek diep ongelukkig. De verkregen zeker heid, dat Ludwig Von Erlenburg uit heb zucht twintig jaar lang de gevangene van dr. Rimali was geweest, had haar pyniyk getroffen. Sedert twee weken had zy getwyfeid, wel ken weg de plicht haar voorschreef in dezen doolhof van schande, leugen en bedrog, maar toea Giacomo vertrokken was, begreep zy wat haar to doen stond, om den onschuldige te redden. Zonder aarzelen schreef zy den zelfden avond nog aan de overheid van Rome, wat zy ontdekt had, en voegde er zooveel byzonderheden by tot staving van haar be schuldiging, als haar slechts mogelijk was. XIV. Den laatsten dag van Augustus was het gerucht overal verspreid, dat dr. Rimali in staat van beschuldiging was gesteld, omdat hy onder verzwarende omstandigheden iemand wederrechteiyk van zyn vryheid beroofd had. Het duurde niet lang, of andere tydingen kwamen het eerste gerucht versterken. Men vernam, dat de boeken en papiereu van den directeur van „San-Salvatore" in beslag geno men waren en dat een der oppassers gevangen was gezet. Men beweerde zelfs, dat dr. Rimali alleen op vrye voeten was gelaten, omdat hy een groote som gelds als waarborg had gestort. Dat iedereen nieuwsgierig was naar den afloop van deze zaak, is licht te begrypen. En wat de belangstelling verhoogde was het foit, dat deze zaak geen Italiaan, maar een Duitscher betrof. De rechtbank had daarin echter geen ver zachtende omstandigheden gezien, maar was met het onderzoek zorgvuldig voortgegaan. Ludwig Von Erlenburg was oit „San-Salvatore" verwyderd en aan de zorgen toevertrouwd van den directeur van het krankzinnigen huis voor gevangenen. Deze moest verslag uitbrengen over den toestand van don patiëut. Na korten tyd legde deze geneeekandige de verklaring af, ,dat Ludwig Von Erlenburg ten volle by zyn verstand was. Toch zou hftojQder geleide van genoemden directeur tor terechtzitting vorschynen. Ook freule Von Waldheim bad bevel ge kregen Rome niet te verlaten voordat de rechtbank uitspraak zou gedaan hebben. Zonder de gevolgen te berekenen, had Alice op dien Zondagavond de aanklacht verzonden. Thans gevoelde zy behoefte aan hulp en steun en schreef daarom aan den geestelyke Barnau, die het voor zyn plicht hield zyn pupil bystand te verleenen. Dientengevolge was de waardige grysaard eenige dagon vóór do terechtzitting in „De Prins van Beieren" afgestapt. Do tydiDg van zyn aankomst was als oon loopend vuur door de stad gegaan. {Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1