Benoemd tot adjunct-commies bij hetdopartement van binueulandscho zaken mi'. Al. I. Duparc, te 's-Gravenhage; tot off. v. goz. 2de klasse bj de zeemacht de lieor M. Van Willigen, arts. 1 Aan mr. J. C. Do Koning, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend uit z:jn betrekking van waar nemend Kjjks-advocaat in Noord-lJolland en Utrecht onder dankbetuiging voor de dooi hem in die be trekking bewezen dienston. Aan den kapitein A. J. Doorman, van don staf der genie, adjudant van den minister van oorlog, vergunning verleend tot het aannemen on het dragen der ordeteekenen van commandeur in do orde van St.-Stanislaus, hem door den Keizer aller Russen geschonken. benoemd tut inspecteur der directe belastingen, enz. te Delft jhr. S. Trip, thans to Holder; to llansweert, J, Élsinga, thans adjunct te Arnhem; tot adjunct-inspecteur te Arnhem, F. P. YYetbmar, adjunct te Amsterdam. De minister \an oorlog brengt in de „St.-Crt." ter kennis van belanghobbenden do bepalingen betrekkelijk de opleidiug van luilitiepliclitigen tot vesting-telegrafist. Verwittigt do militieplichtigen der lichting van 1891), die als lelegratist werkzaam zijn en in aan merking wenschcn te komen vior ecne opleiding tot vesting-telegrafist, dat zij daarvan hebben te doen blijken, door zich vóór 20 Februari 1899 schriftelijk tot het Departement van Oorlog te wenden, met opgave van naam en voornamen, van woonplaats, met aanduiding van straat en nummer, van do gemeente, waarvoor geloot is, van bet lotingsnummer en van hunne tegenwoordige betrekking. Zij bobooren do opgaven te doen vcrgozeld gann Van ecno gelegaliseerde verklaring, voruieldendo, aan wolk kantoor zij werkzaam zijn. tiet Leidsclie Tooneel. Een aangekondigde buitengewone tooneel- voorstolling, te geven door de „Vereenigde Amsterdams ihe Toonedisten" (bestuurder: Pierre Vink) had gisteravond een vry talryk parterre- en gal.r(j publiek naar den schouw burg gelokt. Als dubbel „groot succes" stond j) het affiche en de aanplakbiljetten vermeld „De VoJdenrap.r van Parys", een melocrama in acht tafereelen met een voorspel, dat ver leden week in „Hotel Du Nord" door een ^otterdamscben troep van den zooveelsten rang beter werJ gegeven dan thans. Of er dan nu hier geen succes werd behaald Zeker, evenwel niet op d^ planken, maar in de zaal door het publiek zelf, dat de pauzen aan vulde door daverend allerlei vaderlandsche en andere liederen te zingen, waarbij dan een der heeren op oen bank staande de maat sloeg. Als dan het scherm weer na; «de hoogte jing, steeg er een luid hoezee tn werd tr reeds geapplaudisseerd nog voor er een woord was gesproken. Dat spel moge elders geduld worden, in den L idschen Schouwburg was het beneden alle critiek. Het optreden, zich bewegen, de uitspraak, bet kennen der rollen, alles liet te wenschen over: waar men een meester in bleek, was in het telkens zich 7ersprekeD. Treurige tooneelen verwekten dan ook algemeene vroolykbeid: wat echter niet verbindorde dat het publi.k er langzamerhand genoeg van kreeg en by partijen het gebouw Verliet. Muziek was er niet, doch daarvoor Werd men tusschen de bedreven vergoed door de hoorbare on zichtbare blijken der opgewekte stemming, welke een hier nog niet vertoonde comedie in onze komedie tot gevolg had. Gemengd Nieuws. Door de politie alhier is Zater dag-nacht aangehouden een persoon, die uit het krankzinnigengesticht „Endegeest" ont vlucht bleek te z\jn. Hy is weor derwaarts getransporteerd. De gewoonte om op oude j aar s- avond met vuurwapenen te schieten hoeft hier ter stede weer een ernstig gevolg gehad, ïekere B. P. namelijk zou Zaterdag avond met een pistool eenige schoten lossen, maar door zfin onhandigheid om met wapenen om to gaan, had by het ongeluk daarby éón zijner vingers af te schieten. De persoon is met zfin verminkte hand naar het academisch ziekenhuis gebracht, om daar vercondtn to worden. Nieuwjaarsdag vond men den vinger in de Ceciüistraat, alwaar het ongeval heeft plaats gehad. Door zekeren M. werd gisteravond in een t-ipperfi hier tor stede moedwillig met de vuist een ruit verbrijzeld, met het gevolg, dat bjj een paar flinke wonden aan do hand bekwam. Na in het Academisch Ziekenhuis veroonden to zijn, werd hy naar het politie- bureel geleid. Hedenvoormiddag deeldein het hoofdpostkantoor te 's Gravenhage een heer, die een aangeteokenden brief met f 200 gelds waarde in ontvangst had genomen, aan den in de vestibule survellleerenden politieagent mede, dat de enveloppe met inhoud hem op zijn gang naar zyn rfitulg vermoedeiyk uit zijo jaszak ontstolen was. Een onderzoek werd ingesteld. Het kantongerecht in Den Haag behandtl.e in het afgeloopen jaar 4380 straf- z >ken. By de politie te 's-G r a v e n h a g o is aangifte gedaan van oen zeer brutalen diefstal met traak, die gisteravond tusschen 4 en 11 uren moet hebben plaats gehad ten hnize van de weduwe R. aan den Loosduin- echt n weg. Da heer B. R., eigenaar van de bleekery, die achter het huis gevestigd is, houdt kan toor b(j zjjn moeder, de weduwe R., en bad alda; r ook zyn brandkastje staan in een soort kelderkast, met hoogst eenvoudige sluiting, terwijl ook htt brandkastje van tamelyk lichte constructie is. Mejuffrouw R. was gisteren by een haror kinderen mede aan den Loosduinschen weg wonende en had de deur harer woning goed gesloten. Gisteravond halfelf werd de heer R. gewaarschuwd, dat men ten huize zjjnor moe der had ingebroken. Uit het feit, dat de voordeur nog gesloten was, bleek, dat men zich toegang had ver schaft door hft kantoor, waar de kinderen 's middags hadden gespeeld. By onderzoek bleek de brandkast gefor ceerd men had een stuk uit de voorplaat geslagen. Vermist zouden worden ruim f 9000 aan bankpapier, een paar duizend gul-en aan specie en een spaarbankboekje, waarop onge veer ƒ1100 was ingeschreven. Nirts werd in de brandkast achtergelaten. De krijgsraad te 's-Gravenhage veroordeelde C. v. G., soldaat by het3Jereg. inf., tot een maan 1 gevangenisstraf, terzake van verduistering, gepleegd door iemand, die het goed uithoofde van zijn persoonlyke dienst betrekking onder zich hoeft. J. P., milicien by bet 4de regiment infan terie, tot acht dagen militaire detentie, ter zake van eerste desertie, gevolgd door vry willige aanmeloing, do-.h nirt binnen 4 weken. J. H. v. Z., milicien plaatsvervanger b\j het 4de reg. inf., tot vi.r weken militaire detentie, ter zake van tweede desertie, gevolgd door vrywillige terugkomst binnen 4 weken. Te Haarlem heeft gisteravond een zoon zyn vader doodgeschoten. Dit ge schiedde by ongeluk. De vader had een ge laden pistool en schoot eenige malen; by vroeg toen zyo zoon of deze ook eens wilde schieten Deze deed dit en raakte den vader in het hoofd. De verslagene heet Timmermans, was een zeer knap maD, werkzaam by de firma Beynes, en woonde in ae Wauwermansstraat. In het afgeloopen jaar werd ten stadhuize te Schiedam aangifte gedaan van 50 ongelukken in fabrieken; éón er van had den dood ten gevolge. Volgens de „Haarl. Ct." bestaat ty de „Maatschappy tot Exploitatie van Staal- waterbronnen" te Haarlem het voornemen do waterexploitatie te brengen in banden van do „Maatschappy tot Exploitatie van de Victoriabron te Oberlahnstein," gevestigd te Amsterdam. Men hoopt daar oor den finan- ciëelen toestand der Maatschappy te kunnen verbeteren en zoodoende het doel van haar oprichting te bevordt-ren. Dit voorstel zal in een dezer dagen te houaen vergadering van aandeelhouders worden behandeld. Thans heeft de rechtbank te Rotterdam rechtsingang verleend tegen de wed. Sörensen, ook ter zake van de vergifti ging van haar echtgenoot en haar commen saal, den heer Cohen. De slachtoffers van den brand op den Hofdyk te Rotterdam zyn zeer een voudig begraven. Te 9 uren 's morgens werd de 52-jarlge vrouw van S. De Bok uit de tydelyke woning van haar man in de Wyde Broeoersteeg naar de katholieke begraafplaats gebracht. Te 11 uren werden op de algemeene begraafplaats ter aarde besteld het stoffelyk overschot van den 9 jarigen Cornelis en dat van den 6 jarigen Johannes Horstman. By beide begrafenissen volgde het bestuur van het college van brandmeesters de ïyk- baren, terwyi namens dat college op de lykbaar der vrouw een krans en op die der knapen een palmtak met bloemen werd gelegd. By de graven word niet gesproken. Onder sterk politiegeleide zyn van IJmuiden naar Haarlem overgebracht drie visscherslieden, die een hunner vakgenooten hebben overvallen en mishandeld, zelfs een been totaal verbrijzeld en stuk getrapt. De mishandelde is naar het Academisch Zieken huis te Leiden ter behandeling overge:racht. Te Sloten (N.-H.) is, ten gevolge van het gebruik van ondeugdelyk vleescb, een vrouw (wed. Olie, geb. "Visser) overleden. De overige leden van dat gezin zyn zoo g09d als hersteld. Op Dinsdag 21 Maart 1899zal te Rotterdam op het terrein achter de Nieuwe Veemarkt, vanwege de afdeoling Rotterdam, Schiedam en Omstreken van de Hollandsche Maatschappy van Landbouw, een tentoonstel ling worden gehouden van rundvee, schapen, varkens, paarden en pluimgedierte. Men meldt uit Maastricht: Zater dagavond had by het vullen van de gastram een ontploffing plaats, waardoor de tram uit elkander sprong. Geen persoonlyke ongelukken hadden er plaats. De slag was zoo hevig, dat de ruiten der naburige huizen verbryzeld werden. Jl. Vrydag is een bakkersknecht te Buinen (Dr.) door een molenwiek getroffen, waaraoor hy hevig aan het hoofd werd ver wond. Zyn toestand is zeer bedenkelyk. Te Oldeholtwolde (Fr.) is de land bouwer M. S. by avond te water geraakt en als l(jk opgehaald. Het oude schoolgebouw op de Schans, te Nederweert, werd Vrydag in de asc.h gelegd. De bewoner J. Vestjes kon, niett-genstaande allo pogingen, van zyn have niets redden. Gebouw eu inboedel waren verzekerd. Men bericht inde „Te 1", d a t d e regeering van Bulgarye, uit vrees voor in sleeping van drulflui8, zeer 6trenge maat regelen heeft genomen omtrent invoer van bolknol-, toom- en heestergewassen. Alvorens tot den invoer te worden toegelaten, wordt fiat geëischt van den Minister van Handel en Landbouw en de zenuingen moeten vergezeld gaan van de officiëele verklaring, dat in het land van voortbrenging geen druifluis wordt aangetroffen. Invoer van bolgewassen is geheel verboden, de doorvoer daarvan toegelaten alleen op speciale autorisatie des ministers. Boom- en heestergewassen moeten geheel van aarde ontdaan, in linnen gehuld em in kisten of manden zoodanig vtrpakt zyn, dat do zending gemakkeiyk geopend en onder zocht kan wordtn. Verdachte zendingen of die, waar'oy de voorschriften niet exact zyn opgevolgd, worden aan de tolkantoren vernietigd, tenzy op de vrachtbrieven eventueelo terugzending wordt verlangd. Da uitvoer van Holland van bedoelde ge wassen naar Bulgarye is nogal aarizieniyk. Te Groningen woont de 1 angste man uit Nederland, n. 1. de oud-landbouwer L. Bouman, metende 2.20 M. Deze man stelt zich thans beschikbaar om als „reus" be keken te worden. Kermisreizigers, die niet weten waarmee ze by de nieuwe campagne voor den dag zullen komen, behoeven niet meer verlegen te zynl Het ly k van Cornelia Wils, de dienstbode, wier opsporing door den com missaris van politie te 's Hertogen josch werd verzocht, is Vrydag aldaar uit het water op gehaald. Of men bier aan ongeluk, zelfmoord of misdaad heeft te denken, is alsnog niet uit te maken. De justitie te Haarlem heeft nu een instructie geopend tegen zekeren S., te IJmuiden, een vriend van d-n paardenshchter Jan Dirken, cie wel bekend heeft e?n paard te hebben gestolen uit de weide, doch blyft ontkennen iets te weten van de paarden, die raadselachtig gedood in de stallen werden gevonden. Men verhaalt, dat toen Holland- sche zeevaarders aan de Kaap de Goede Hoop een kolonie hadden gesticht, uit Amsterdam een geheele scheepslading weesmeisjes daar heen werd gezonden, bestemd om met de kolonisten in h^t huweiyk t9 treden. Iets dergeiyks, maar op kleiner schaal, is dezer dagen in Duitscbland gebeurd. Aan boord van de stoomboot „Marie Wörmann" vertrokken nameiyk uit Hamburg naar de Duitsche koloniën in Zuidwest-Afrika 16 meis jes tusschen 20 en 30 jaar, afkomstig uit verschillende deelen van Duitschland en tot dusver als dienstmeisjes in betrekking. Zy worden uitgezonden door de kolonisatiemaat- schappy en hebben zich by contract op zeer voordeelige voorwaarueD voor twee jaar ver bonden. Op de plaats van bestemming worden zy voorloopig in de gezinnen van kolonisten en zendelingen als di-nstboden geplaatst, maar de bedoeling is, dat zy later, wanneer zy daarin toestemmen, in het huweiyk treden met de in de kolonie vertoevende militairen, spoorwegbeambten en werklieden aan do havenwerken. Huisvrouw Omtrent de Beriynsche speel- affaire, waarover onlangs een en ander gemeld werd, zyn thans nog eenige byzonderheden aan het licht gekomen, niettegenstaande van de zyde der gecompromitteerde spelers veel moeite wordt aangewend om de publieke opmerkzaamheid van zich af te koeren en zoo mogeiyk do geheele geschiedenis in den doofpot te stoppen. De werkelyke naam van „blauwe X" moet Wolff z\jn, een valsche speler van be roep, die in bet speel- woekerproces van Konrad Reuter, dat vóór eenige jaren te Beriyn gevoerd werd, een paar jaar gevangenisstraf opliep, terwyl Reuter, die de geheele schuld op zich nam, negen jaar kreeg en in de gevangenis gestorven is. Door de vlucht naar het buitenland to nemen, onttrok Wolff zich destyds aan zyn straf, doch toen by later, meenende, dat de straf verjaard was, naar Duitschland terugkeerde, werd hy gepakt, want de „Staatsanwalt" had het bevel tot in hechtenisneming regelmatig doen vernieuwen. Gelyk van den beginne af te begrypen was, is Wolff nu te Beriyn niet de eenige schuldige, maar schynt wel de geheele directie van de „Klub der Fröblichen" met uit zondering van een graafiyk lid, dat daarby zelf bedrogen en beroofd werd onder één deken gespeeld te hebben. Reeds vroeger waren er in de club eenige aristocraten, die voortdurend van het „geluk" begunstigd werden, en daaronder was ook een nauwelijks twintigjarig actief dienevd garde-officier, die echter spoedig door de militaire overheid la suite werd gesteld, en dan naar de reserve werd overgevoerd. Zyn aandeel in het clubleven nam echter na zyn vergeefscbe pogingen, om weder by een regi ment ia een der provincies aangesteld te worden, in dubbele mate toe, en spoedig was de officier, die aanvankeiyk onbemiddeld was, in Beriyn om zyn keurige equipage bokend en kon hy zich ook de weelde van renpaar den veroorloven. Dit weelderige leventje ging echttr op den duur boven zyn financiëele krachten, want zelfs de groote sommen, die hy voortdurend in de club won, konden zyn uitgaven niet dekken. Gelukkig kwam er weer uitkomst voor hem, want hy werd den speelgenoot van twee jonge prinsen, die hier by de garde als officier dienden, en waarvan enkele bladen dezen zomer, naar aanleiding der enorme sommen, die hy hun afnam, gewag hebben gemaakt. Na het succes van deze voorstelling bezocht hy met een intiemen vriend de internationale speelplaatsen, waar het tweetal dan meosttyds met landgenooten speelde en waaroy zy wederom zooveel succes hadden, dat een jong huzaren officier, dien zy aan hun speeltafel gelokt hadden, zelfmoord beging. Op hun tochten in Ostende, Wiesbaden en Aken maakten zy vervolgens kennis met Wolff, dien zy, nadat zy ook daar hun slag geslagen hadden, medenamen naar Beriyn, om met de eigeniyke kunstvoorstellingen aldaar te beginnen. Van dien tüd af begon de „Klub oer Fröhlichen" hot royaler aan te leggen en huurde zy de zaal met twee novenvertrekken voor 1000 Mark in de maaud ia bot G-hotrl in de Friedriebstrasse. De beide vrienden met nog drie andere heeren vormden de directie van de cluo en op den graaflyken naam van een directie lid, dat daarby zelf bedrogen en uitgeplukt w«-d, werden 500 uknoodigingskaarten, voor zien van een graaAylw kroon en initialen, aan cavalerie oHkieren, assessoren en andere heeren, die voor de bedoelde kunstvoorstel lingen geëigend schenen, verzonden. De „Daily Telegraph" h^o ft het volgende telegram uit Nieuw-York ontvangen: Een te Vancouver aangekomen Engelsche stoomboot brengt het bericht mede, dat een luitenant en 13 Fransche matrozen door de inboorlingen der Nieuwe Hebriden vermoord zyn. CORRESPONDENTIE. - In het verslag der laatste vergadering van „Bouwkunst" (zie ons nummer van Zaterdagavond) is abusieve lijk een paar malen in plaats van rationeel gedrukt „nationaal". De zaak Dreyfus-Picquart, Men meldt uit Rotterdam aan het „Utr. Dbl.": Het logement, waarin Esterhazy onder een aangenomen naam verblfjf houdt, is een vry onaanzienlyke inrichting, logemvnt en tevens bierhuis met dames-bediening, op hot Steiger, naby de Korte Hoogstraat, in de wandeling Toe steiger geheeten. In zulk een verblyfplaats zou men den commandant, ge woon te Parys in de groote wereld te ver keeren, zeker niet gezocht hebben. Men zou hem ook niat gevonden hebben, wanneer niet het Belgische blad „Petit-Bleu" gemeld had, dat by zich hier ter stede ophield. In het logementje ontkende men ook toen nog halsstarrig, dat de daar gelogeerde Russische professor Esterhazy zou zyn. Toen ook de politie zyn spoor ontdekt had en de hoofdcommissaris hem op zyn bureel ont bood, is hy gegaan en de hoofdcommissaris heeft een langen tyd gezellig met hem zitten praten. Voor reporters van dagbladen is Esterhazy ontoegankelyk. Hy wil niemand ontvangen, waarschynlyk afgeschrikt door het gebeurde te Amsterdam, toen men zyn woorden verkeerd overbracht. Na zyn bezoek by den hoofdcommissaris van politie houdt by zich niet meer zoo schuil als in de eerste dagen van zyn verblyf alhier, toen hy zich overdag niet op straat durfde begeven. Hy maakt nu wandelingen en bezoekt cafés. Er zyn redenen, om het voor zeker te houden, dat Esterhazy hot voornemen heeft om zich van hier naar Amerika in te schepen, maar om welke redenen dan ook zyn vertrek nog moet uitstellen. Do „Figaro" meldt, dat het onjuist is, dat aan een der magistraten te Cayenne een rogatoire commissie zou zyn gezonden om Dreyfus te ondervragen. Enkele der getuige nissen voor het Hof van Cassatie zyn naar Dreyfus gezonden, zegt het blad, opdat deze daaromtrent inlichtingen zal kunnen geven. Volgens de „Volontó" heeft mevrouw Pays voor het Hof van Cassatie erkend de tele- grammen-„Blanche" en -„Speranza" verzonden te hebben. Over de getuigenverklaring van kapitein Lebrun Renault voor het Hof van Cassatie doet de „Cri de Paris" merkwaardige raede- deeliogen. Het blad vertelt, dat de kapitein weigerde te antwoorden op de dringende vragen der raadsheeren omtrent de woordeD, die Dreyfus gebruikt zou hebben voor zyn „be kentenis"; hy verklaarde, dat het hem onmo- gelyk was zich juist te herinneren. Maar op de vraag of hy op het oogenolik, dat hy met Dreyfus sprak, den indruk kreeg, dat deze een bekentenis aflegde, verklaarde hy zonder aarzolen: „Neen. Eerst later heeft men my gezegd, dat de woorden var. Dreyfus een bekentenis inhielden". De verkoop van Zola's inboedel heeft juist genoeg opgebracht, om de schadevergoeding aan de schriftkundigen te betalen; de kosten werden destyds niet voldaan, omdat de reke ning werd bestreden door Zola's verdediger en zyn deurwaarder. Zy zyn nu van rechts wege geschat en vastgesteld op 3000 franken ongeveer, die Zola nog moet betalen. De delgiDg van deze schuld maakt op het oogen- blik het onderwerp uit van besprekingen tus schen de deurwaarders van beide partyen. Wordt men het niet eens, dan zou een tweede verkoop van Zola's inboedel moeten plaats hebben. De prefect van het departement van de monden van de Rhone, de bevelvoerende generaal te Marseille, de burgemeester der stad on de president van het gerechtshof hadden besloten de gewone nieuwjaarsreceptie niet te houden, om elk voorwendsel voor be- toogingon weg te nemen. De „Matin" deelt mede dat het geheime dossier, waarvan de strafkamer van het Hof van Cassatie nu inzage krygt, duizend stukken bevat die wel is waar nwt alle betrekking hebben op da Dreyfus-zaak, maar toch door hun afkomst een geheel voTmen. Behalve kapitein Cuignet zal generaal Chamoin zich ter beschikking van het Hof stellen om die documenten welke geen betrekking hebben op de zaak, aan te wyzen, en ook de aan dacht te vestigen op anderen, die, volgens sommigen, een overtuiging kannen vestigen. Hetzelfde blad meldt dat de quaeatio Bard- Quesnay de Beaurepairo hierop neerkomt: De raadsheer Bard ging hot vertrek binnen waar Picquart zich bevond met den kapitein der republikeinsche garde, die hem vergcz.ldo; hy wendde zich ni6t tot Picquart, maar tot den kapitein, zeggende: „Het verhoor van ge eraal Gonse heeft ons tot nu toe opge houden, wy kunnen vandaag den heer Picquart niet verbooren." Do kapitein der garde heeft aan den minister van justitie verklaard dal de zaak zich inderdaad aldus heeft toegedragen. Mag men Clemenceau gelooven, dan zyn met h-.t ultra geheime dossier nitt de ver meende brieven van keizer Wilhelm meege gaan, welke een afzonderlyk diplomatiek dos sier vormen en dan ook aan het ministerie van buitenlandsche zaken berusten en nog by Delcas8é zyn. De schryver bepleit de nood zakelijkheid der afgifte ook van dit dossier. De „Voltaire" zegt te weten, dat Henry voor een belangryk bedrwg geldschieter ge weest is m de thans verkocht wordende rywielfabriek Médinger. Georges Thióbaud heeft in de „Gaulois" zyo hart gelucht tegen de leden van de crimi- neelo kamer van het Hof van Cassatie. Ofschoon 1» nog niet in ronde woorden het gepeupel aen raad geeft, om het paleis van justitie binnen te dringen en de raadsheren te ver moorden, zou hij dezen toch gaarne gelyncht zien. Hy scbryft o. a. „In het vervolg zullen de rochters van het hoogste gerechts zich ervoor hebben te hoe den-, om volgens oud gebruik by begrafenissen van hooge staatsdienaren, in ambtsgewaad het lyk te volgen, want het zou voor hen te gevaarlyk zyo, tusschen twee ryen van het opgewonden volk door te gaan." De „Libre Parole" heeft thans de inzameling ten behoeve van mevrouw Henry gesloten. De inschryving, cie de laatste dagen het opschrift droeg: „Tegen den Jood Reinach", heeft een bedrag van 125,058 franken 70 centimes opgebracht. BUITENLAND. Fraiikrijlf. Uit Algiers wordt geseind, dat 32 leien van de financiëele deleg..tie, die uit 48 leden bestaat, aan den gouverneur een petitij gericht hebben, waarby intrekking wordt gevraagd van de wet-Crémieux tot naturalisatie der Joden, met terugwerkende kracht. De geruchton over een mogelyken staats greep zyn nog niet verdwenen en worden in den laatsten tyd weer opnieuw gehoord. In de Engelsche bladen kon men in de laatste dagen herhaaldelyk alarmeer^nde berichten uit Parys lezen, die deden Vermoeden dat de staatsgreep van de zyde der Bonapartiat*»ii op handen is. Deze laatsten zyn van meening, dat men Dreyfus in het geheim naar Frankryk zal over brengen en in een versterkte plaats, waarschyn lyk in de Conciergerie, zal opsloten. Dat zou hun de gelegenheid benamen om met den verrader af te rekenen, De Bonapartisten willen daarom, volgens een bericht uit London aan de „Frankf. Ztg." den tegenwoordigen regeeringvorm vernietigen, alvorens het Hof van Cassatie zyn voanis heelt uitgesproken. Zy zullen daartoe de vrylating van Picquart of de terugkomst van Dreyfus als gelegenheid aangrypen. Alle havens worden door spionnen bewaakt. Déroulède bad de vorige week een samen komst met prins Victor Napoleon te Brussel en verleden Dinsdag ontving de prins allo Bonapartistische leiders. Generaal Zurlinden, die den minister van oorlog openlyk trotsesrt, heeft de troepen onder zyn bevel, waarmede de regeering een opstand zou moeten onder drukken. Marinoni en Judet (van „Le Petit Journal") hebben zich bereid verklaard om het Dinsdag vastgestelde „Keizeriyke manifest" van prins Victor te publiceeren, zoodra dit gewenscht zal zyn. 'e Prinsen broeder, Louis Napoleon, zou volgens de „Daily Chronicle" met 1 Januari bevorderd worden tot generaal h la suite vaa do Russische garde. De Bonapartistische pretendent pries Victor Napoleon hoopt nu binnenkort io het bezit te geraken van een fonds, dat hem de noodige middelen verschaft om de agitatie ten zynen gunste te onderhouden. Zyn tante de ex-Kei zerin Eugeniè, moet nameiyk, volgens een. mededeeling van de „Daily Chronicle", bara goedkeuring geschonken hebben aan een voor stel, dat aan prins Victor het beheer zou verschaffen over twee millioen ponden sterling, do som die krachtens de tusschen Napoleon III en eenige Engelsche levensverzekering-maat- schappyen gesloten contracten werd uitgekeerd toen de overleden keizeriyke prins meerder jarig werd. Mot deze som in 't vooruitzicht zou fer een leeüing tot bevordering van de Bonapartistische propaganda door prins Victor gesloten kunnen worden. President Faure ontving gisteren het corps diplomatique, welks oudste, de aposto lische nuntius Mgr. Clari, de gebruikeiyke toespraak hield. In zyn antwoord wees de president der Republiek er op, dat Frankryk steeds onder de eerste zyner plichten heeft gerangschikt de bevestiging van den vrede, die zulk een kostbaar goed is voor het welzUn der volkeren, en hy vervolgde: „In den loop van het verstreken jaar heefl men voorzeker niet de oprechtheid van one streven in twyfel kunnen trekken, noch den

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 2