In een gecombineerde vergadering van het burgerlek armbestuur en de armbesturen dor Hervormde en Katholieke Gemeente is besloten onder do armen oen uitdeeling te houden van steenkolen en spek of vleesch f&n de gift, welke d*s?n z*mo? door fi. H. de Koningin geschonken is. ,,Arion." Met roem beladen is ons gevierd mannon- koor uit do Spaarne stad teruggekeord en nu is het gisteravond de eerste maal geweest, dat „Arion" na den behaalden triomf zich hier ter stedo heeft doen booren. Niet te verwon deren dus, dat het publiek in dichte drommen was opgekomen en met klimmende belang stelling het uitgevoerde heeft gevolgd, niet het minst die nummers, waarmede „Arion" zich op den nationalen zangwedstryd in November zoozeer heelt onderscheiden. Of het nu van veel goeden smaak getuigt een lyst der bekroniügen aan het hoofd van het programma te doen afdrukken, wil ik in het midden laten. Dat handelsartikelen worsen aangeprezen door de vermelding, dat ze bij gelegenheid van de een of andere wereldten toonstelling met goud zyn bekroond geworden, dat mag zjjm nat hebben. Muziek echter is geen handelsartikel: muzi k is kunst, en kunst moet in eenvoud werken en zich openbaren om haarzelver wille, tot hoofd en hart spreken uit eigen innerlijke kracht en nitt door van buiten aangebrachten smuk. Dat beroepsmusici nog een zekero reclame maken, nu, dat kan er desnoods nog mee door; maar liefhebbers? Wie hoog van zichzelf opgeeft staat er aan bloot met groote gestrengheid te worden be oordeeld en zoo kom ik er als vanzelf toe alle welwillendheid op zy te zetten en „Arion" don hoogst mogelijken maatstaf aan te leggen. Gelukkig echter kan „Arion" dit lydeo, en inderdaad moet ik getaigen, dat, ook al had ik het er eens op gezet om de uitvoering van gisteravond scherp te critiseeren, dit mij volkomen onmogelijk zou zyn. De concurree- rende vereenigingen kan ik niet beoordelen, maar dat een zoo klankrijk en zoo uitstekend geschoold koor als dat van „Arion" op een jury een hoogst gunstigen indruk moet heb ben gemaakt, dat kan ik mij levendig voor stellen. Vier koorwerken stonden gisteravond op het programma, waarvan twee, nl. „Licht" van C. Andriessen Jr. en „Immortalité" van Henri Völlmar, reeds to Haarlem zyn gezon gen. Het eerste der beiae koren is nu wel geen compositie van groote beteekenis, maar toch ook volstrekt niet het werk van den eersten den besten. Hier en daar worden zeer g09de effecten teweeggebracht en wisselen rijke harmonieën elkander af. Dat tekst en muziek altijd 6ven goed in overeenstemming zijn gebracht, kan ik niet zeggen. Bij de woorden „Ruischt er oen liefdegemurmel" <atelt men zich toch wel iets anders voor dan *ien hevig bewogen fortissimo passage. Het •tuk biedt een groote menigte technische moeilijkheden aan, die echter alle glansrijk z\Jn overwonnen. „Immortalité" is een stukje van fijner con ceptie, waaraan de toondichter blijkbaar met veel liefde heeft gearbeid en dat zeker een aangename stemming by het publiek zal heb ben teweeggebracht. „Neêrlands Heil" van Richard Hol, welks eerste uitvoering door den componist ia bijge woond, h9b ik niet kunnen bewonderen. Het is zeker met het bekende gemak, waarmede Hol schrijft, ineengezet, maar dit neemt niet weg, dat het mij wil toeschijnen zeer arm aan inhoud te zijn. „Zomeravond" van Henri Brandts Buys is een oude bekende. Dat ik my met de wijze, waarop „Arion" zich van zijn taak heeft gekweten, volkomen kan vere9nigen, heb ik, naar ik meen, hier boven reeds duidelijk genoeg laten door schemeren. Als solisten traden op mej. Mina Verhage, uit de residentie, en onze stadgenoot de heer D. Couwenhoven. Mej. Verhage moge niet «ijn wat men noemt een zangeres van den eersten rang, zij bezit een voldoende sterk, aangenaam klinkend sopraangeluid, een gemakkelijke stembuiging en oen eonvouoige voorbracht. De overigens wel wat overdreven luidruchtige toejuichingen verdiende zy dan ook ten volle. Vóór de pauze zong zy een aria uit „Samson et Dalila" en later crie Duitsche liederen en nog een toestukje. Het Tanbortje had wat frisscher en geanimeerder kunnen zijn. Het is mij aangenaam geweest den heer Couwenhoven nog eons op het podium te hebben gezien. Vóór de pauze heeft hy met den directeur een sonate van H.lndel gespeeld. Waarschijnlijk, dat de heer C., die in den laatsten tjjd weinig meer is opgetreden, ditmaal wat zenuwachtig was: althans er was in het begin iets onzekers in z\jn spel, dat echter allengs verdween. Het schijnt, dat zyn instrument weinig klank heeft, en zoo kwam het, dat de heer C. er wel eens meer uit trachtte te halen dan er in zat, zoodat ik zoo af en toe wel eens wat krassen kon opmerken. Met het Adagio uit Spobr's 9do Concert is do heer C. bepaald zeer ongelukkig geweest, doch dit heeft een zeer bijzondere reden. Een persoon nl., die een oude rekening met den heer C. te vereffenen had, heeft zich niet ontzien daartoe de gelegenheid van 's heeren C.'s optreden laaghartig to mis bruiken. Terwijl het koor aan het zingen was, heeft deze persoon zich toegang weten te verschaffen tot de kamer, waar de heer O. zich bevond, en hem daar met woord on daad lastig gevallen. Natuurlijk heeft dit incident den heer C. geheel van streek gemaakt en zijn spel droeg er dan ook de duidelijke kenteekenen vanin zooverre heeft zijn belager dus een succes behaald, zy het dan ook een schandelijk succes. Al mogen de grieven tegen den heer C. nog zoo rechtmatig zijn, al mag de heer C. desnoods elders een afstraffing verdiend hebben: om daartoe te bezigen het oogenblik waarop een kunstbroeder voor oen groot publiek moet optreden, oen oogenblik waarvan wollicht het gelukkig bestaan van hem en zijn arme vrouw en kioderen afhangt, dat is een lafheid zonder weorga! De heer C. heeft het klinkt hard, maar het is eenmaal niet anders na de pauze volkomen fiasco gemaakt. Hal hij zich nog maar niet door een beleefdheidsapplaus doen beweg' n tot een toegift, dan ware erger wel licht voorkomen. Nu heeft hy in zyn zenuw achtige overspanning het hoe langer hoe erger gemaakt, zoodat bet publiek eindelyk teekenen van onge;uld begon te geven en een bestuurslid hem moest aansporèn zyn solo af te breken. De heer C. wilde er niet van booren: de man was op dat oogenblik biykbaar ontoerekenbaar. Het publiek ging staan, verwyderde zich by gedeelten, demonstreerde hevig: ik waaDde my te Parys. Niet voordat do solist verdwenen was en de directeur aan wien oen ware ovatie werd gebracht wederom naar voren was getredeD, kwam het publiek tot kalmte. Htt zoontje van den heer C. begeleidde alleraardigst. Een woord nog tot Elot. "Welke muziekonderwyzers hier ter stede moer en welke minder aanbevelenswaardig zyn, daar bemoei ik my niet mee. "Wanneer ik dus hier een lans breek voor den heer Couwen hoven, dan doe ik dit nic-t in vergelijking met andere vioolonderwyzers, maar alleen met het oog op het gebeurdo van gisteravond. Diep zou ik het betreuren, als degene, die het fiasco van den heer C. op zyn geweten heeft, nog een tweede succes zou hebben, doordat men den heer C. zyn lessen zou gaan onthouden. Opzettelijk heb ik öe gronden voor het minder gelukkig optreden van den heer C. in den breede uiteengezet, om het publiek te doen begrypen, dat dit optreien geenerlei verband houdt met de verdiensten van dtn beer C. als vioolleraar. Het publiek sta dus tegenover den heer C. zooals het eergisteren nog tegenover hem stond; dan twyfel ik er niet aan, of de heer C. zal hier nog jaren lang een gelukkig bestaan kunnen ïyden. d. G. INGEZONDEN. Weldadige Stadgenooten! Naar aanleiding van een ten vorigen jare in dit blad opgenomen schryven van den heer "Witmans, voorzitter der Yereeniging „IJit Liefde", waarin hy er op wees, hoe de bonnetjes disr Yereeniging meermalen niet de aangewezen bestemming bereikten, doordat ze dikwyls aan de deur aan onbekenden ewrden afgegeven, en den leden in over weging gaf, menschen, die door werkkring of roeping veel met de armen in aanraking komen, als tusscbenpersonen te gebruiken, by welke gelegenheid hy o. a. ook myn naam noemde, smaakte ik het genoegen van onder scheidene ingezetenen kaartjes „Uit Liefdo' 'te ontvangen. Ik werd daardoor in staat gesteld meer malen, als de nood dringend bleek, aanvankelijk steun te verleenen. Slechts een paar leden herhaalden dit ook nu weer, en ik heb het my gezondene weder uitnemend kunnen besteden. O, als men dagelyks gaat door onze achter buurten, daar de gezinnen opzoekt in hun armeljjke woningen, dan ontdekt men om dezen tyd zooveel armoede. Soms is slecht gedrag en gemis aan overleg daarvan de voornaamste oorzaak, dikwyls echter doet werkloosheid en ziekte het „bleek gebrek" er in al zyn openbaarheid heerschen. En 't meest ïyden zy, die nog zooveel eer gevoel bezitten, dat zy zich niet tot een arm bestuur durven wenden, hoeveel te minder de straat opgaan, om aan te kloppen aan de huizen der ryken. En in zulke gezinnen.zyn toch de weldaden het best besteed. Daarom kom ik tot u met een beleefd verzoek. Zyt gy niet zeker overtuigd, datgy uwe gaven in den vorm van kaartjes of anderszins goed besteedt, waardoor ge gevaar loopt er meer kwaad dan goed mee te doen, geeft ze dan aan personen, die door hun omgang met de armen kunnen weten, waar hulp het meest dringend nooaig is. "Wilt gy een en ander aan my afstaan, ik zal u er zeer dankbaar voor zijn en myn best doen er wezonlyken nood mede te lenigen. Uw Dw. Dr., K. SIJTSMA, Godsdienstonderwyzer van den Ned. Prot.-Bond. Leiden, 24 December 1898. (Koestraat 2, boek Oude Vest). Mijnheer de Redacteur 1 Met groot genoegen las ik gisteravond in uw blad, dat bier ter stede tentoonstellingen in de Lakenhal zullen worden gehouden. Indien het de bedoeling is van de heeren der commissie om ook tentoonstellingen in te richten van nyverheid van verschillende vakken, dan zou ik myn stadgenooten willen toeroepen: Steunt die heeren, helpt hun voornemen ten uitvoer brengen l Voor ons, werklieden, die graag eens wat anders willen zien, zyn zulke tentoon stellingen goud waard. Daarom nog eens: Steunt deze onderneming I Een werkmandie vooruit oiL BUITENLAND. Franlcrijïc. Voor de eerste civiele kamer der rechtbank ia begonnen de behandeling van het proces, door den heer Trarieux ingesteld tegen de gravin De Marcel (Gyp), wegens het schryven van een boek, waarin Gyp Trarieux beschul digt tot het protestantsche geloof te zün overgegaan, om een voordeolig huweiyk te kunnen sluiten. Trarieux eischt 500 franken schadevergoe ding voor elk boek, dat na de afkondiging van het vonnis nog verkocht wordt. Voorts eischt by onderdrukking van de bepaalde ge deelten en 50,000 franken schadevergoeding. Hy heeft zelf zijn aanklacht voor de recht bank toegelicht; zyn conclusies werden door Labori verdedigd. Do Kamer heeft gisteren het wetsont werp betreffende het beffen van zegelrechten op buitenlandsche waarden goedgekeurd. De heer Drumont zeide in zyn interpellatie, dat Algiers van Frankrijk zal worden afge scheurd gel(jk Cuba van Spanje. Er bestaat te Algiers slechts oen groep van burgers van Latynschen oorsprong. En dit ras haat de Joden. Hy keurt het zenden van een nieuwen prefect en de politie maatregelen af. Hy verzocht benoeming van oen enquête commissie. De heer Rouannet protesteerde tegen den oorlog tegen de Joden, want de anti-somietische party is de party van agitatie en volksver- leiding. De Joden hebben sedert de vorige eeuw bewezen, dat zy zich met de maat- schappy geheel en al kunnen vereenigen. Gedurende de rede van den heer Rouannet riep een gemeenteraadslid van Algiers op de tribune „"Weg met de Jodenl"en ging daarop heen. De heer Firmin Fauro hield een interpel latie over do benoeming van den heèr Lataud tot prefect van Algiers. Hy noemde den nieuwen prefect een man, die tot alles in staat is. De eerste-minister Dupuy zeide, dat Algiers vaderlandlievend is; by gispte Régis, die de wanorde teweegbracht. Daarentegen roemde hy den beer Lataud, die de man is om in den toestand orde te brengen. Hy zeide, dat de antisemieten S8ctarissen zyn. Do geesten moeten tot kalmte gebracht worden door maatregelen van wetgovenden aard. De afge vaardigden van Algiers moesten ons, zeide do Minister, hervormingen voorstellen. Hy noo igde hen er toe uit, maar zy zullen er niet op antwoorden. „Laat ons goed zyn, maar vast beraden, laten wy ons laten leiden door de beginselen der groote revolutie." De Kamer besloot tot aanplakking van de rede dos heeren Dupuy in Algiers. Ten Blotte word met 40G tegen 10 stem men een motie aangenomen, aanvaard door don heer Dupuy, waarin de verklaringen der regeering worden goedgekeurd en het ver trouwen wont uitgesproken, dat zy de vry- heid van overtuiging zal weten te eerbiedigen en de veiligheid van den eigendom in Algiers te verzekeren. Dnitsohlnnd. In den senaat der Vereenigde Staten is een voorstel ingediend, dat d9 aandacht vestigt op in den Duitschen Ryksdag bestaande plannen om den invoer van Amerikaansche worst en van andere vleeschproducten te verbieden. Het voorstel wil de landbouw- commissie opdragen, aan deze zaak al haar aandacht te wyden eD, wanneer een hierop betrekking hebbend wetsontwerp in het Duitsche ryk wet wordt, terstond een wets ontwerp in te dienen, waarby een onderzoek bevolen wordt van suiker, vleesch, wyn en andere voedingsmiddelen, die uit Duitschland komen. Ook by bet Huis van Afgevaardigden is ean wetsontwerp ingediend door de land- bouwcommissie, waardoor de secretaris van het landbouwdepartement gemachtigd wordt, invoer-artikelen, die als schadeiyk voor de gezondheid beschouwd worden, aan een onder zoek te onderwerpen, en verder om artikelen uit te sluiten, die bevonden worden vervalscht of schadeiyk voor de gezondheid te zyn. Tegenover deze voorstellen wyst de „Nordd. Allg. Zeitung" op oen verklaring van den secretaris van staat van binnenlandsche zaken, graaf Posadowski, in de zitting van den Ryksdag van 12 December, die het volgende inhiold: „Verder is er melding gemaakt van den invoer van Amerikaansch vleesch. Ik hoop, myoe heeren, dat alle onzekerheid in dit opzicht zal worden weggenomen dooreen rykswet, die voor de voorwaarden, waaronder vleesch kan worden ingevoerd, algemeen© regelen stelt en ons daardoor volkomen buiten de mogeiykheid van elk conflict en van alle reclames tegenover Amerika brengt." Overigens verkeert de hier vermelde wet nog in het stadium van voorbereiding; zy is nog niet by den Bondsraad ingediend. Italië» Geïnterpelleerd over den staat van verval, waarin het Dogen-paleis te Venetië heette te verkeeren - dat verzakkingen, inzakken van plafonds, enz. waren geconstateerd heeft de Italiaansche minister van scboone kunsten verklaard, dat volgens zyn berichten volstrekt geen onmiddellyk gevaar voor verval van het paleis bestaat en dat de angstver wekkende tydingen zeer overdreven waren. Men scbynt in Italië een ernstige zaak op minder ernstige wyze te willen behandelen, om niet te zeggen belachelyk te maken 1 Men wil door een petitie den koning een besluit ontlokken tot het verleenen van am nestie aan politieke misdadigers en heeft daarvoor, volgons de „Daily News", hot vol- g^Dde plan uitgedacht: Het is gewoonto om mot Kerstmis aan vrienden en kennissen felicitatie kaarten to zonden en nu willen alle onderteekenaars van de monsterpetitio aan h t Parlement, ten getale van 400,000, met Kerstmie den koüing een kaart zenitn, waarin by Zyne M.ijest it op het verleenen der amnestie wordt aangedrongen. Alle kaarten zullen zóó op de post worden gedaan, dat zy op éón dag te Rome aankomen. Er wordt beweerd, dat de regeering aan de postadministratie heeft bevolen, nauw lettend toezicht op deze kaarten te houden, om zich te overtuigen, dat zy niets beledi gends bevatten. Reeds z(jn er briefkaarten gedrukt met de portretten van de afgevaar digden Turati en Deandreis; van signor Ro- mussi, uitgever van de „Secoio"; van don uitgever van de „Osservatore Cattolico", die allen wegens politieke overtredingen gestraft zün. De politie heeft in don beginne do ver zending dezer kaarten verboden; de overheid is echter verstandiger geweest! Dus een petitie fin de siècle! zegt de „Tel." Groot-Britanniö. In een rede te Edinburg heeft de heer Arthur Balfour, staatssecretaris voor Ierland, zich verklaarJ voor beperking van het recht der afgevaardigden in het Lagerhuis om de regeering zonder voorafgaande aankondiging vragen te doen over de buitenlandsche staat kunde. Lord Iveagh, meer bekend onder zyn bierbrouwers-familienaam Guinness, heeft aan het Jenner Institute te Londen, iets als het Pasteur-instituut te Parys, een kwart millioen pond sterling geschonken, onder voorwaarde, dat voortaan zeven curatoren, die voor do eerste maal door den schenker benoemd zullen worden, bet Jenner Institute zullen beheeren. De Coroner's jury te St.-Keverne, in Cornwall, voltooide gisteravond htt onderzoek omtrent den dood van do schipbreukelingen der „Mohegan". Acht van de zestien ge zworenen verklaarden den gezagvoerder van de „Mohegan" schuldig aan grove nalatigheid, waardoor de ramp veroorzaakt was. De overige acht stemden voor een uitspraak, dia de ramp toeschreef aan grove nalatigheid en slecbte zeemanskunst zonder namen te noemen. De Coroner gaf zyn beslissende stem voor de laatste uitspraak. Enkele juryleden bleken te gelooven, dat de kapitein een misdaad gepleegd had door (om?) zyn eigen lyf te bergen. (A7. R- C.) Oostenryli-Houg.-Monarcliie. De kiezers van Buda Pesth zyn in een groote vergadering byeengekomen, om hun vertrouwen uit te spreken in de Regeering. Ongeveer 3000 personen namen daaraan deel. Een motie werd aangenomen, waarin o'e houding der oppositie werd afgekeurd en do hoop uit gesproken, dat de liberale party en de R-geering middelen zullen vinden de kritieke tyden door te komen. De vergadering spr^k haar onwan kelbaar vertrouwen uit in de Regeering en haar hoofd, baron Banffy. In diplomatieke kringen te Weenen wordt verzekerd, dat graaf Eulenburg, de Duitsche gezant, weldra van zyn post zal ontheven worden. BorvlS. De Servische regeering moet voornomons zyn by den Skoepschtina een wetsvoorstel in te dienen, waaroy de apanage van koning Milan tot 700,000 franken wordt verhoogd. "Vere©nfg-<le Staten* De democratische party (in de Vereenigde Staten heeft haar „Minority Bill" gepubliceerd, waarby zy voorstelt het staande leger vast te stellen op 80,000 man, met een tydelyke uitbreiding van 500,000 man ter bezettting van het nieuwe grondgebied tot het wordt ont heven van de controle der Republiek. De democraten stellen hun ontwerp tegenover het regeeringsvoorstel, dat 100,000 man ver langt als staand leger. Zy wenschen geen oppositie te voeron tegen de ratificatie van het vredesverdrag, doch zyn voorstanders van een onafhankelyke regee ring voor de PhiJippynen evenals voor Cuba, zonder toezicht door de Republiek. Wanneer in Januari het Huis van Afge vaardigden byeenkomt, zal het regeerings- ontwerp waarschyniyk zonder veel debat wor den aangenomen, doch in den Senaat, waar de democraten meer aanhangers tellen, zal vermoodeiyk meer debat worden gevoerd. Volgens berichten uit Nieuw-York moet in Havanna de grootste ellende onder de be volking heerschen; en niet alleen in Havanna, maar ook in andere Cubaansche steden. President Mc Kinley heeft last gegevon levens middelen te zenden. Zuid-Afrika. Naar aanleiding van de protesten tegen de nieuwe goudbelasting merkt „De Volks stem" op: Volgons een staatje in de Londensche uit gave der „Standard en D. N." hebben 39 Transvaalsche goudmyn-maatschappyen, ver tegenwoordigende een uitgegeven kapitaal van byaa 14 millioen ponden, over de maand September 11. aan profyten opgebracht de som van 464,637 pd. st. Deze som nemende als maatstaf voor de jaarlyksche profijten dier 39 compagnies, krygen we een jaarlyksche winst van 5,576,844 pd. st. op een kapitaal van 14 millioen ponden. Met andere woorden, door elkaar genomen maken de 39 bedoelde myn- compagnies een profijt op hun nominaal kapi taal van meer dan 40 percent. Nomen we nu eens vyf percent belasting vy het winstbedrag van ö'/2 millioen ponden, da> zou de Transvaalsche schalkiöt voor het jaa 1898 do som van 278,810 pd. st. Hekken a» hc-t aanderl der Z.-A. R. uit het uit den a tionalen bodem weggehaaldo goud, voor zo. veel betreft genoemde 39 compagnies. Is dit nu zoo erg om de nooakreten t rechtvaardigen? Is niet de kalme houding d? Europeesche beurs veelzeggend, vergel.ken b> de zenuwachtigh id van de Johannesburg? Kamer van Myn wezen? De correspondent van de „Times" Johannesburg meldt, dat zekere Edgar, es» Engolschman, Maandag door een po!itie-agei» doodgeschoten is. Volgens den Lericbtgeve heerscht or groote ontevredenheid over he in 't algemeen willekeurige gedrag van politie te Johannesburg. Crota. De 21ste December 1898 zal in de geschift denis van Creta oen schoone gedenkdag zyn Het volk van Creta, vry^emaakt na eer eeuwenlangen heldenstryd, heeft op dien dap- in zyn midden ontvangen als bestuurder eei prins uit het Griekscho Vorstenhuis. Her heeft hem een welkom bereid, der gelegenheid waarcig. Geen wanklank verstoorde de bai} monie der plechtigheid, geen onaangenaam voorval wierp een schaduw op de feesten En dat is te merkwaardiger, omdat het Cr© tenzer volk een zeer stryalustig volk is, da* by elk feest uiting geeft aan zyn zucht h, vechten. Er is geen schot gehoord buiten d saluutsalvo's der Europeesche oorlogsschepen er heeft geen geweer geblonken, dat nief gedragen wtrd door een Europeesch soldaal yan 's prinsen eerewacht. De Crotenzers hebben zich Woensdag hu. vryheid waardig getoond. Even voor achten stoomde de „Bugeaud met den prins aan boord en het begeleiden eskader do baai van Suda t innen en ankerdf ter hoogte van Suda-eiland, waar de Turksch vlag was geheschen. Dotachemerten van d Europeesche eskaders begaven zich naar do' wal, om den prins by zyn iotocht te geleider» De vier admiraals volgden en om halftiei stapte de Regeringscommissaris van Crotp gekleed in Grieksche admiraalsuniform, ia een stoombarkas, dis de Creteozer vlag voerde® Op dit oogenblik hescben do vier vlagge- schepen de vlag van Creta en werden 21. salvo's gelost. Aan land werd de prins verwelkomd door do admiraals, waarop hy de eerewacht inepec- teerje. Er stonden vyf rytuigen gereed, voor den prins en één voor elk oer admiraals^ Zy worden voorafgegaan on gevolgd door detachementen en internationale bereden gendarmerie en zoo trok de stoet onder het spelen van het Russische volkslie i naar Canea. Reeds in htt vroege ochtenduur was de weg van Suda naar de hoofdstad bezet met drommen stoere bergbewoners uitmaal zonder geweren. Enkelen droegen gehavende vlaggen, die in den opstand haaden dienst gedaan, een paar mannen staken tegen het verood der admiraals een Grieksche vlag om hoog. De stoet reed in een Hinken draf, maar de vlugge bergbewoners hielden de rytuigen juichend by. Op een halve myi van de stad reed de prins door de eerste eerepoort, die d© jaartallen der laatste cpstanion (1858, 1866, 1875 enl895) droeg. Hier stond de menschen- massa styf opeengepakt, men hoorde in d© verte te kerkklokken luiden, gemengd met den machtigen galm van een voortrollend ge jubel, den gobeelen weg langs. Ook de admi raals kregen hun deel van het gejuich, van hooge masten wapperden, naast de Cretenzer vlag, de vlaggen oer vier mogendheden en uit de vensters hingen doeken in de nation, kleuren van Rusland, Engeland, Frankryk en Italiö. Langs de zwartgebrande bouwvallen van het bisschoppelijk pahis en do Christelyke scholen, godeelteiyk voroorgen achter sluiers van vlag- gendcek, bereiktu de stoet de Kathedraal. In bet gewyde gebouw werd de prins ontvangen door do geestelijkheid, het consulair corps, president Spakianiki en de voornaamste leiders van don opstand. Er werd een „Te- Deum" gevierd, waarna de bisschoppen Zyn Hoogheid omarmden. Onder het oorverdoovend gejuich der menigte begaf de Regeringscommissaris zich naar den Konak, waar by audiëntie verleend© aan de Consuls, den Uitvo9ronden Raad, d© Gemeento-overheden, Christelyke en Moham- medaansche notabelen. By tie aankomst werd op het gebouw de vlag van het viye Creb. geheschen, naast do vlaggen tier 4 mogende heden. Van het geschut in de baai daverden saluutschoten. Uit een oer vensters van den Konak sprak de Regeoringscommissaris daarop alius het volk toe: „Na de aanstelling van Rusland, Engeland, Frankryk en Italiö als Regeeringscommissaris van uw autonoom Vaderland ts hebben aan genomen en aldus uw wenschen t9 hebben vervuld, neem ik de regeering vaD het eilaud op my. Ik ben my van myn plichten oiep bewust en erken ten volle de moeilijkheden van myn taak, maar ik reken op uw vader landsliefde, die my in staat zal stollen de be sluiten van Europa uit te voeren en uw wenschen te vervullen. „Ik zal geen krachten aparon om uw wel-* vaaft te bevorderen. Ik zal zorg dragen dat gy goed, rechtvaardig en onpartydig zult worden geregeerd en zonder uitzondering zult smaken de veiligheid en de ware vryheid, die alleen het wetteiyk gezag en een goed© wetgeving kunnen waarborgen. Ik ben over tuigd dat gy gehoorzaam zult zyn aan d© wet en aan de gestelde overheden, dat gy uw;,

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 2