Kol, Tta, Mooiers- en Grutterswaren. S. DE BOER Az, Met Kerstfeest en Nieuwjaar vindt men in bijna ieder gezin den chocolade ketel op tafel, doch niet overal is de chocolade even smakelijk. Wil men eene voortreffelijke Melk chocolade bereiden, zoo is hiervoor slechts één middel. Men koope een bus BLOCKER'S CACAO en vclge de op het etiket vermelde gebruiksaanwijzing. Filiaal „BE GOUDEN BAL", Magazijn DE STAD MAASTRICHT, Verkoop van verschillende Huishoudelijke Artikelen voor De Graciense, Prys per kwartaal f U1\ N°. 11912 Vrijdag 83 December. A0. 1898 feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Korte Mare No. 14. Telephoon No. 328. Groote verscheidenheid, billijke prijzen. Doesastra&i 14. 10056 32 Telephoon Ie. 327. Haarlemmerstraat 130. GO Cents, LEIDSCH DAHBLAD. PHIJ8 DEZER COUBANTs Voor Leiden per 8 maanden. f 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER AD VERTENT EEN Van 1-8 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootera letters naar plaatsruimte. - Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Tweede Blad. TWEEDE HAMER. De Voorzitter stelde na de pauze voor, Zater dag a. 8. of vroeger het tweede afdeelings- onderzoek over het revisie-voorstel te houden. De heer Travaglino stelde voor, dit eerst na het gewone reces te doen plaats hebben, welk voorstel verworpen werd met 48 tegen 41 stemmen. Daarna werd het debat over de Vesting- begrooting voortgezet. De Minister kwam op tegen de bedenking, dat de quaestie van het maken van bomvrye gebouwen te weinig ecbriftelyk was voorge licht, onder opmerking tevens, dat ten aanzien van dit vraagstuk mondelinge toelichting hem nog gewenschter toeschijnt. Echter had de Minister gedacht, dat de Kamer meer ver trouwen zou hebben in zijn op veeljarige Btudie berustende denkbeelden omtrent forten- inrichting. De Minister verdedigt de woon forten boven wachtforten, wegens de groote bezwaren, aan aflossing verbonden. Ook de slagvaar digheid van de manschappen in woonforten is grooter. Uitstel acht de Minister ongemoti veerd. Tegenover het araendement neemt de Minister de meest besliste houding aan. By aanneming van het amendement kan hy deze Vestingbegrooting niet uitvoeren. Het amen iement-Seret wordt door den Minister overgenomen. Tegen de amende menten van de Comm. van Rapporteurs heeft hy echter bezwaar. De heer Smeenge stelt namens de C. v. R. een amendement voor, om niet, zooals de heer Keroyk wil, 484,000 te schrappen, maar slechts 263,000, om zoo:oende ƒ221,000 beschikbaar te stellen voor het inrichten van bomvrye gebouwen -ia het -fort Liobrug. De heer Kcrdijk bleef tegenover don Minister hechten aan het advies van luitenant Yon Schmidt over wacbtfor-ten. Echter trok spr. zyn amendement in, nu de Minister er een portefeuillequaestie van maakte. Hy zou het heengaan betreuren van dezen minister, wiens leger organisatie-ontwerp hy met verlangen te gemoet ziet. De heer Troelstra keurde af 's Ministers pressie op de Kamer. Deze was ongeoorloofd. Daarom neemt spr. het amendement Kerdyk over. De heer Kerdyk, hoewel ook afkeurende 'b Ministers houding, verklaart me ie namens veel politieke vrienden te zullen stemmen tegen het amendement-Troelstra, met het oog op het groote belang van de legerorganisatie. De - Minister ontraadt het amendement Com missie van Rapporteurs om den post voor het maken van bomvrye gebouwen te verminderen met ƒ263,000. Door aanneming gaat men ©en slakkengang op. Ea 's lands eer vordert, dat de Minister in staat zy de stelling van Amsterdam in 12 jaren te voltooien. Het amendement-Troelstra (schrappen van ƒ484,000) werd verworpen met 86 tegen 7 stemmen. Het amendement der Commissie van Rapporteurs (niet voor 2, maar slechts voor 1 fort gelden voor bomvrye gebouwen toe te staan), werd aangenomen met 65 tegen 26 stemmen. Htt amendement der Comm. van Rapport., om ook niet toe te staan de fundeeringen van 2 forten, waartoe de Minister, die aan- vankeiyk gelden voor 5 forten had aangevraagd, den post had verminderd door overneming van het ameridement-Seret, werd aangenomen met 58 tegen 35 stemmen. Het amendement van de Comm. van Rapport, (betreffende de sectorparken) werd aangenomen met 73 tegen 16 stemmen. Alle door de Commissie van Rapporteurs voorgestelde bezuinigingen zyn dus aan genomen. De Vestingbegrooting werd goed gekeurd en de Oorlogsbegrooting aangenomen met 85 tegen 8 stemmen. Over de "Waterstaatsbegrooting, die daarna aan de orde was, werd geen algomeen debat gevoerd. Het amendement der heeren F. Van Bylanit c. s. tot schrapping der voorgestelde verhoo ging van ƒ2400 voor do benoeming van twee adspirant-ingenieurs, werd, na bestryding door den heer Conrad en den Minister, aangenomen met 53 tegen 25 stommen. De Minister verdedigde uitvoerig, tegenover den heer Krap namens de Commissie van Rapporteurs, den post van ƒ8000 voor de geologische kaart. Hy veranderde echter den post in dien zin, dat de 8000 gevraagd wordt voor geologische opnemingen, enz. Het aldus gewyzigd artikel werd verwor pen met 43 tegen 25 stemmen. Stoomtramwegen op de Zuid Hollandsche eilanden. By het afdeeling8onderzook werden in de Tweede Kamer verschillende bedenkingen uitgebracht tegen het wetsontwerp tot be vordering van den aanleg van stoomtram wegen op de Zuid-Hollandsche eil inden Ancere leden achtten verbetering der ver keersmiddelen op de hier bedoelde eilanden een zeer noodigen maatregel, waaraan de Staat zyn financiëelen steun niet behoort te onthouden. By zeer veel leden bestond be zwaar tegen het plan van aaoleg. Men had hierby in de eerste plaats het oog op het ontbreken eener verbindingeiyn tusschen Rhoon en Middeldyk. Verscheidene leden verklaarden hun stem aan dit ontwerp niet te kunnen geven, wan neer de hierbedoelde lyn niet alsnog in het tramwegplan wordt opgenomen. Voorts werd hooge prys gesteld op het maken eener aan sluiting te Ooltgensplaat. Vry algemeen werd geklaagd over de on volledigheid der overgelegde kaart. Velen ontleenen een bezwaar tegen deze wetsvoordracht aan de geringe doelneroing in de aanlegkosten door openbare lichamen en particulieren uit de betrokken streek. Meer ere belangstelling der onmiidellyk be langhebbenden werd noodig geacht. Naar het oordeel van verscheidene leden verdient ernstig overweging of het niet beter ware, dat de Staat zelf don aanleg ter hand neemt. Op het bedingen van onderscheidene voor waarden in belang van verkeer en scheep vaart werd aangedrongen. Zoo o. a., dat vry postvervoer op tramwegen en booten wordt bedongen. Suppletoire begrootingen Suriname en Koloniën 1897. Iu een nota naar aanleiding van het verslag zegt de minister van koloniën niet in gebreke te zullen biyven er by het koloniaal bestuur op aan te dringen om de begrootingen met de meest mogeiyke nauwkeurigheid samen te stellen en tog- n ovcr6chryiing van eenmaal vastgestelde posten zooveel doenlyk te waken. Plaatselijke belastingen ten behoeve van de geineenten HellevoetsluisVlieland, Helder en Vlissingen. De minister van binnenl. zaken betoogt in zyn antwoord, dat er geen aanleiding is om, ten opzichte van de gemeente Middelharnis, de afwyking toe te staan, waarop zoowel in het afdeelingsverslag als in de nota van den heer Goekoop was aangedrongen. Voor H-lder acht de Minister verlaging van den accyns niet mogelyk. Indisch kas-tekort. By het afdeeliogsonderzoek van het ontwerp tot voorziening in het kas-tekort van den Indi- schen dienst over 1899 werd, naar aanleiding van de omstandigheid, dat nog in de maanden November en December van dit jaar een bedrag van 15,200,000 te storten was van de in den loop van dit jaar gesloten geloleening, de vraag gedaan, waarom niet terstond de stor ting van bet geheele bedrag dier leening heeft plaats gehad. Varkensiuvoer in Frankryk. De „Staatscourant" bevatte dezer dagen de mededeeling van den minister van binnenl. zaken, dat in de laatste weken enkele, van Rotterdam afkomstige bezendingen geslachte varkens, in Frankryk ten invoer aangeboden, daar zyn geweigerd wegens het ontbreken van de koppen. Het „Journal des halles" te Parys zegt, dat die onverwachte weigering het gevolg zou zyn van een mmisteriëel bevel, 2 September jl. aan den gezondheidsdienst gegeven. Het noemt de opportuniteit van die voor schriften zeer betwistbaar, en zegt, dat men zich te recht er over kan verwonderen, dat hetgeen tot heden voldoende was om over de gezondheid der dieren, die aan de grens aangeboden worden, te oordeelen, eensklaps opgehouden heeft voldoende to zyn. „Maar misschien" zegt het blad „berusten die overmatige voorzorgen tegen het vreemde vleesch op gronden, die aan het publiek ont snappen; misschien vloeien zy voort uit tot nog toe onbekende ontdekkingen, die in den laatsten tyd door de veeartsenykundigen ge daan zyo. In dat geval hadden ten minste die gronden moeten worden aangegeven en die maatregelen publiek gemaakt. Het geheim, over die voorschriften bewaard, is, zoo mogelyk, nog verrassender dan die voorschriften zelf. Niemand is er, zoover wy weten, mede in kennis gesteld, en de toepassing er van heeft een algemeene verbazing veroorzaakt. „Waarom die geheimzinnigheid?" vraagt het blad verder. „Hoe komt het, dat, terwyl de halles een zeer telangryk centrum van invoer zyn, de voornaamste vertegenwoordigers van de vleeschmr.rkt, byv. de voorzitters der syndicale kamers, geen bericht er van hebben gekregen? Dezen zouden op hun beurt hun expediteurs hebben kunnen waarschuwen, die dan hun voorzorgen hadden kunnen nemen tegen een voor hen zoo nadeelige weigering. De Parysche handel, die reeds zoo beproefd is door de gevolgen van het amendement van den heer De Villebois-Mareuil op de wet op de invoerrechten, zal maar al te zeer ïyden onder de nieuwe belemmeringen op den invoer van vleesch van buiten. Wil men ten einde toe den buitenlandechen expediteur ontmoedigen, door hem, tot overmaat van ramp, het verlies van zyn koopwaar op te leggen? „Zulke ernstige maatregelen eischen, meent het blad, de ruimste publiciteit. Aan beide zyden der gren3 moet de handel vooraf tegen de gevolgen er van op zyn hoede kunnen zyn. Het is niet voldoende ze te vernemen uit den mond der commi zen, op het oogenblik, dat het te laat is om er voorziening tegen te treffen. Die volgehouden geheimzinnigheid is te minder gerechtvaardigd, waar do minister van landbouw zelfs niet geantwoord heeft op de vraag, die hem door ons blad gedaan is, naar den woordelyken inhoud van de door hem gegeven instructies." KOLONIËN. BATAVIA, 16—22 No?. Naar men verzekert, bestaat by de Regee ring het voornemen, een residentie Noord oostkust van Atjeh in het leven te roepen, met Edi als hoofdplaats. De ass.-resident van MedaD, de heer H. A. Van don Steonstraten, zou dan in aanmerking komen om bet eerste hoofd van het nieuwe gewest te worden. (Arnh. Ct.) Door den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: CIVIEL DEPARTEMENT. O n t s 1 a g e n Op verzoek, eervol uit 's lands dienst, de ambtenaar op wachtgeld Jr. J. A. Smit, laatstelijk klerk bij het departement van onderwijs, eoredienst en nijverheid. Uit 's lands dienst, de klork hij hot departement van financiën H. N. F. Heitinga, mot bepaling, dat dit ontslag gerekend wordt te zijn ingegaan op 1 October 1898. Op verzoek, met ingang van 2 December 1898, eervol uit 's lands dienst, de secretaris van hot Departement der Burgerlijke Openbare Werken B T. De Bruyn. Met ingang van den dag, volgende op dien, waarop hij zijn betrekking aan zijn opvolger zal hebben overgegeven, op verzoek, wegens ziekto, eervol uit zijn betrekking, de algemeene ontvanger van '8 lands kas to Probolinggo, H. G. Lapré. Benoomd: Met ingang van 2 December 1898, tot secretaris van het Departement der Burger lijke Openbare Werken, de ambtenaar op non activiteit C. F. Zeeman, laatst referondaris bij het Departement van Binnenlandscb Bestuur, thans ter beschikking van den directeur van Financiën. Tot algemeen ontvanger van 's lands kas te Probolinggo, A. Darricarrère, thans die betrekking bekleedende te Cheribon; te Cheribon, W. Moerman, thans die betrokking bekleedende te Madjalengka (Cheribon); te Madjalengka, de 2de commies bij 's lands kas te Soerabaia, C. A. Coenraad. Tot griffier van den landraad te Banda Neira,, do griffier van den landraad te Ngawi (Madioen^ C. G. F. Mooijart; te Ngawi, de ambtenaar op wachtgeld X. E. R- Calbo, thans ter beschikking van den buiten gewonen voorzitter van de landraden te Pande- glang, Menes en Rangkasbetoeng (Bantam). DEPARTEMENT VAN OORLOG. Verleend; Een maand verlof wegens ziekte: naar Soekaboemi, aan den lsten luit. bij hefc 2de reserve-bataljon E. A. J. De Bruine; naar Fort-de-Kock, aan den lsten luit. der inf. bij bet subsi8tentenkadcr te PadaDg, geëvacueerd* van Atjeb, J. W. A. Cassa; naar Malang, aan den lsten luit. der inf. bij heit subsistentenkader to Soerabia W. C. J. Ter Beek- Verlengd.: Met een maand het verleend ver lof wegens ziekte: naar Garoet, aan den kapitein der inf. bij hek subsistentenkader te Batavia, geëvacueerd van Atjeh, J. H. Kroet; naar Bandoeng en Buitenzorg, aan don off. van gez. 2de kl. bij net subsistentenkader te Batavia, geëvacueerd van Atjeb, P. J. De Vlieger. Geplaatst: Bji de troepenmacht in Atjeh t. n.i. de kapitein der inf., boven de formatio ia activiteit hersteld, J. A. M M. Von Schauroth; bij aankomst to Batavia op bet bureau van dea gewestelijken intendant de van detacbeering in Nederland bij den intendance-cursus bij de booger* krijgsschool teruggekeerde kapitein-kwartiermees- ter T. Gerdes Oosterbeek on 1ste luitenantsr kwartiermeesters A. F. L. Faubel en C. F. Hi Gravelotte. Overgeplaatst: Naar Padang, als geweste lijk intendant, de kapitein-intendant bij de Vd® afdeeling van het departement van oorlog, A. W. Van der Meer; van Oeloe Limau Manis naar Buitenzorg, de offl van gez. 2de kl. D. J. Hulsboff Pol; van Padang naar Oeloe Limau Manis de oil. van gez. 2de kl. dr. R. Piek. Verlengd: Met een maand het verleend ver lof wegens ziekto naar Sindanglaia, aan den lsteit luit. der inf. bij het subsistentenkader te Batavia, geëvacueerd van Atjeb, J. F. Kroon. DEPARTEMENT VAN MARINE. Overge- filaatst-: Van de „Bromo" op de „Gedch", de uit. ter zee 2de klasse S. Van Lennop; van de „Bromo" op de .Atjeh", de luit. ter zee 2de klasse J. Hofstede; van de „Edi" op de „De Ruyter", do luit. tec zee 2de klasse L. J. Quant; van de „Atieh" op de „Edi", op folio van luit. 4er zee 2do klasse, de adelborst 1ste klasse J. D. Evers. Burgerlijke Stand van Leiden. BEVALLEN: G. Schilt geb. Roosendaal Z. S. M. Verboog geb. Stoeke D. J. Hakkaart geb. Schols Z. M. Smittenaar geb. v. RijnZ. S. De Pree geb. Sierag Z. J. M. Valkenburglt- geb. Blansjaar D. J. v. d. Zeouw geb. Abbink D. H. C. Beurzo geb. Smolders Z. C. A. A. Huisman geb. Michel Z. H. C. v. Stralen gebt De Jone Z. A. Christiaanse geb. Kiel D. M. Landkroon geb. Schrouder Z.H. M. E. v. Schie geb, Loozen D. J. C. v d. Meer geb. v. d. Voorden D. M. Nieboer geb. Miog D. J. C. Jansen geb. Rjjke Z. W. Moeno gob. Nieuwenburg Z. M. v. Kuieren geb. Hoks D, L. Ilueting geb;. Kooreman Z. E. Buijs geb. Vroom Z. C. Filippa geb. De Blauw Z. M. C. Bakhuijzen geb. Lamaic D. C. C. Martijn geb v. d. Dop Z. H. v. EgmoncE geb. Langezaal Z. J. Schipper gob. Pel Z. J. Korenbof geb. Tegolaar D. Th. Bouwman geb. Hoogkamer D. GEHUWD: P. De Vos jm. en G. Gulay jd. J. D. Fabel f --- jm. en H. J. E. Sira jd. OVERLEDEN: C. Van Tol M. 54j. P. Kramp D. 24 j. G. C. E. S. Kouwenbeig D. 14 m. S. M. Van Duuren D. 7 j. L. Den Os geb; Zirkzee W. 78 j. J. Guit D. 2 j.C. C. Moot® geb. Van den Dop V. 52 j. C. WagemakoR M. 65 j. L. Brand D. 79 j. M. E. F. Buskens geb. Tegelaar D. levenl. J. Kleinbout D. 21 j. M. Laterveer geb. Zirkzee D. levonl. J. Voenstra Z. 19 j. M. P. Meerburg M. 59 j. M. (X Ramak geb. Taffijn w. 79 j. P. T. Mizeo Z. 6 j. J. Plantfebor W. 67 j. W. J. Hansen Z. 24 j. C. Wal geb. Van Rijzen W. 87 j. P. Mulder W. 86 j. J. H, Du Chattel Z. 3j. I M. H. Van Zijp gob. De Wild V. 75 j. v l. uv v U3 j 111. tr u vjr. vjuihj iu. oei jm. en J. Riethoven jd. C. Willemse J. J. Molenaar jd. J. De Haas jm. en Aanbevelend, Tot en met 31 December aanstaande 10086 30 BIXZOjtTDEB, GOEDKOOP. Tevens voorlianden eene partij GRANIETEN TAFELGOED, waarvan de prijs 1/4 goedkooper is dan de tegenwoordig bekende prijzen. EEN GOEDE BAAD.

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 5