Burgerlijke Stand vaii Leiden. wachten is, dat by het aannemen van een dusdanig werk op onvoorziene tegenspoeden worde gerekend. Waar het zeer wel mogeiyk is, dat andere onderdeelen van het werk, wat de kosten betreft, zyu medegevallm, gaat het naar de meening der meerderheid niet aan, wanneer een gedeelte van het werk meer kosten medebrengt, hiervoor een vergoeding toe te kennen. De minderheid daEeentegen is de meening toegedaan, dat by zóó onvoorziene tegenspoeden den aannemer billijkheidshalve althans een gedeelte der geleden schade moet worden vergoed, en wenscht deze ver goeding op f 10,000 te bepalen. Voor de overdekking van de zeevischmarkt vragen Burgemeester en Wethouders den gemeenteraad een krediet van f 3100. De gemeenteraad van 's Hertog.-nbosch beeft besloten de bestaande telephoon-conces- sie aan de firma Ribbink en Van Bork alhier; met 25 jaren te verlengen, ofschoon die con cessie eerst over 15 jaar zou zfin afgeloopan. Onder nader vast te stellen bepalingen zal de concessionaris kosteloos de intercommunale en de iutemationale ver indingtn tot stand Brengen en do bovengrondsche geleidingen geheel of gedeeltelijk veranderen m onder- grondsche. Hr. Ms. flottieljevaartuig „Siboga," onder bevel van den luitenant ter zee der 1ste klasse G. F. Tydeman, is ia den morgen van 17dezer Dungeness gepasseerd. In het vaarplan van de drie pantser schepen „Holland", „Friesland" en „Piet Hein" is door den minister een wijziging ge bracht en wel: dc zeildag naar Indië is vast gesteld op 2 Jan. a. s. Hr. Ms. „Holland" zal een dag of vier in de Noordzee stoomen en by voldoening direct aaar Plymouth doorvaren; in deze plaats zullen alle drie schepen kolen laden en van daar vertrekken ze reep. naar Beiroutb, Smyrna en Algiers, om zich weder te Port-Said te vereenigen en de reis naar Indië via Suez ta vervolgen. De fregatten „De Ruyter" en „Atjeh" zullen tegen dien tijd via de Kaap naar Nederland terugkeeren. De majoor H. T. Chappuis, van het 4de reg. inf. te Haarlem, wordt binnenkort be vorderd tot luitenant-kolonel. (D.) Het stoomschip „Solingen," van Australië en Batavia naar Amsterdam en Hamburg, arriveerde 16 Dec. te Colombo; de „Admiral", van Oost-Afrika naar Ylissingen en Hamburg, is 17 Dec. Gibraltar gepasseerd; de„Cluden" vertrok 17 Dec. van Amsterdam naar Nieuw- York; de „Kaiser" vertrok 17 Dec. van Durban naar Mozambique; de „Kanzier," van Oost- Afrika naar Rotterdam en Hamburg, is 17 Dec. Suez gepasseerd; de „Prins Alexander," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 18 Dec. te Suez; de „Reichstag" vertrok 16 Doe. van Mozambique naar Zanzibar; de „Salak" arriveerde 17 Dec. van Java te Marseille; de „Sommerftld," van Australië naar Amsterdam en Hamburg,arriveerde 1G Dec.teBanjoewangie. Bonthuizen. Vrijdag avond hield de Christe lijke Jongelings vereeniging „Ontwikkeling" haar eerste jaarfeest. De president, de heer J. Marseille, opende het met gebed en Psalm gezang en sprak daarna een aangenaam woord ter inleiJing. Daarna vingen de werkzaamheden der leden aan met een schriftelijke beantwoording van vragen uit de Vaderlandsche en Bybelsche geschiedenis, en werden tot aan de pauze voortgezet met het voorlezen van opstellen uit gemelde vakken. Na de pauze wisselden achtereenvolgens samenspraken en voordrachten elkander al. Aan de laatste werd ook een Ijverig deel genomen door heeren algevaardigden van de twee zuster-vereenigingen uit Hazerswoude. Na afloop van een en ander hield de heer Poa, begunstiger, een toespraak, waarin hy het nuttige en aangename van dergelijke ver enigingen nauwkeurig uiteenzette. Thans niemand meer tot spreken gedrongen, werd de vergadering door ds. J. A. Broers met dankzegging en door de aanwezigen met Psalmgezang geëindigd, na alvorens van zijn eer w. eerst een verklarend en toelichtend woord omtrent den naam der vereenigiDg te hebben ontvangen. Naar waarheid mag worden getuigd, dat deze nog zoo jeugdige vereeniging een aan- g&namen indruk heeft gemaakt en zfi aan de opkomenden een gezelligen avond heeft bereid. Hillegom. By de in de vorige week ge houden verkiezing van leden van den korkeraad der Nod.-Herv. Gem. alhier zijn herkozen do heer J. Van Waveren Pzn. als ouderling en de heer B. A. Scheelings als diaken. De arbeiders P. Weyers en G. N. Weyers, tegen wie indertijd op klachte van mishande ling proces-verbaal was opgemaakt, zyn thans door de rechtbank te Haarlem veroordeeld, ieder tot een geldboete van acht gulden of vier dagen gevangenisstraf. Oudshoorn. Op 20 Dec. a. s. zal in het Nut8gebouw alhier voor leden van den Noder- landschen Protestantecbond als spreker op treden de heer S. Kutsch Lojenga, predikant te Leiden, Woubrugge. Voor de inschrijving voor de nationale militie, lichting 1900, van de manne lijke ingezetenen der gemeente, geboren in het jaar 1880, zal ten Raadhuize meer be paald de gelegenheid bestaan op Donderdag 5 Januari e. kdee voorm. van 9—12 uren. Zocterwoude. De stemming voor [een notabel der Ned.-Herv. Gem. alhier zal plaats hebben op a.s. Woensdag, des avonds tusscben zeven en acht uren, in de consistorie. Mocht de opkomst van stemgerechtigden dan onver hoopt te gering wezen, waardoor, als naar gewoonte, hoewel niet bepaald gewenscht en volstrekt niet noodzakelijk, een tweede stem ming moet plaats hebbeü, dan zal deze ge schieden op Tweeden Kerstdag tusschen half- twaalf en halféén, mede in de consistorie. Aan de benrt van aftreding is de heer D. Schenkeveld, die dadelijk herkiesbaar is. De Kerstfaestviering mtt de kinderen der Zondagsschool zal plaats hebben in bet kerkgebouw der Ned.-Herv. Gem. op Tweeden Kerstdag, te begionen 's avonds te halfzeven. De plaatsen, behoudens die, welke voor de kinderen zijn gereserveerd, zfin vrij. E;n groote verbetering is aangebracht vóór de kerk der Ned.-Herv. Gem. alhier, doordien de toegangsweg tot dit kerkgetouw gedeeltelijk verstraat, gedeeltelijk nieuw be straat is. Door de goede zorgen van heeren kerkvoogdon zijn in den laatsten tijd aan de kerk, zoo in- als uitwondig, beelwat verbete ringen aangebracht. TWEEDE KAMER. BIJ de voortgezette behandeling van de Marinebegrooting antwoordde de Minister, dat hy het geven van geld in plaats van voecing aan onder-officieren van de maritieme hospitalen, zoodat zij, waar de dienst het toelaat, buiten de hospitalen kunnen gaan eten waarop de heer Staalman aan drong niet kan toezeggen. Traktementsverhoging voor kwartiermees ters en roeiers bfi het loodswezen, waarop de heer Lucasse aandrong, zal de Minister overwegen. Aan de heeren De KlerkLucasse en Staal mandie maandelyksche aflossing vroegen voor do licht wachters aan boord van de licht schepen, antwoordde de Ministerdat de dienst dit niet toelaat en de billijkheid of de gezondheid 't niét eischt. Den heer Ooekoop antwoordt de Minister dat er geen sprake is van vermeerdering van traktementen aan de afdi-eling hydrogr^pbie, maar alleen van verandering van titulatuur onder het personeel, die voor goede orde aan die afdeeliog absoluut noodig was. De Marine-begrooting worat daarop aan genomen met 57 tegen 7 stemmen. Tegen stemden de heeren Van Kol, Schepel, Van der Zwaag, Smeenge, Ketelaar, Van Gilse en Heldt (De lieer Troelstra was af wezig.) Het Hoofdstuk Nationale Schuld werd goedgekeurd. Besloten werd op voorstel van den heer Mackay ook hedenavond te vergaderen. Bü het daarna aangevangen debat over de begrooting van Financiën, wees de heer Schaafs- ma op de ongelijke verdeeling van uitkeerin- gon aan gemeenten, waarooor verschillende gemeenten in ongunstige ünanciöele om standigheden zfln gekomen. De hoer Van Dedem klaagde over te groote fiscaliteit van de belasting-ambtenaren bfi het dom van aanslagen en hü vroeg of de Minister hen daartoe heeft aangespoord. De heer Van Kempen zal, zlln stem uit brengend voor dit Hoofdstuk, daarmede ztyn ingenomenheid niet te kennen geven met 's Ministers beleid. Zoolang de Minister niets doet tegen de werkloosheid, voor den handel en de nijverheid, die bescherming vorderen, om de schatkist te vullen, Lly ft spr. aan dezen bekwamen theoreticus zijn vertrouwen als practisch staatsman ontzeggen en hij meent daarmede namens zijn politieke vrienden te spreken. De heer De Ras wüst op de noodzakeiyk- heid der regeling van de rechtspositie van de pachters der Rijkstolleo, vooral in de provincie Limburg, nu overtredingen weigering van toloetaling niet meer worden vervolgd. Hü wüst op de aanschrijving des Ministers om automobielen vry en onbelemmerd de tollen te laten passeeren; dit is inderdaad in strüd met het recht, met de pachtvoorwaarden in Limburg; dat erkent de Minister eo het verlies, bü den automobielen-weastryd geleden, is den pachters vergoed.uit de schatkist, niet uit eigen beurs, wat plicht ware geweest, want het was zijn fout. De Voorzitter verzoekt den spr. zich te matigen. De heer De Ras meent, dat de Minister, die vooruitstrevend liberaal heet, als het op zün eigen beurs aankomt, erg conservatief is.... De Voorzitter kan den spr. op dien toon niet laten voortgaan; die toon past hier niet. De heer De Ras herhaalt, dat hü, die schade berokkent, ook aan de schatkist, die zelf moet vergoeden. Het kan best van het traktement des Ministers af. De heer De Beaufort dringt aan op herzie ning van de schatting der ongebouwde eigen dommen, die ver boven een billijk percentage is van de werkeiyke opbrengsten. De beer Tydeman wüst op de moeiiykheden bü den invoer van goederen, door de regeling der proceduren bü hooger beroep van aangif ten. Wanneer er schade wordt geleden, heeft de invoerder geen recht op vergoeding naar de algemeene beginselen van ons burgeriyk recht, want deze zün door de wet op den invoer op züde gesteld. Dit strydt z. i. tegen het rechtsgevoel en spr. dringt er op aan, dat de Minister bü de herziening der wet dit pant in overweging neme. De heer WiUinge dringt aan op motiveering van aangiften bü de vermogensbelasting, na de uitspraken der Raden van beroep; bü het personeel is het zoo geschied. In de tweede plaats vraagt spr. nogmaals een verandering in de classificatie der gemeenten voor de Rüks-uitkeeringen, maar niet alleen voor de gemeenten die geklaagd hebbeü, doch voor alle gemeenten gelijkelijk. Ton slotte maakt 6pr. betreffende het kadaster eenige opmer kingen, om den Minister te sterken in zün weigering ten einde aan de kadastrale uittreksels geen bewyskracht toe te kennen. Uit de „Staatscourant.* Kon. besluiten. Bij het departement van buitenlandscbe zaken bevorderd tot referendaris, de heeren W. Do Lorm, hoofdcommies met den persoonlijken titel van referendaris, en D. C. Van Daisborg, hoofdcommies. Goedgekeurd, dat D. Kooiman, burgemeester van de gemeente Bovenkarspel, is benoemd tot secre taris dier gemeente. De heer H. W. E. Strove, inspecteur van den arbeid te 's Gravenbago, die als lid der commissie, bedoeld in art 7 der Stoomwet, met 1 Jannari 1899 moot aftreden, met ingang van dien datnm opnieuw als zoodanig benoemd. Min. beschikkingen: Benoemd tot leden van de plaatselijke commissie van toezicht op de Rijks- tuinbouw-winterschool te Boskoop: dr. J. Ritzema Bos, buitengewoon hoogleeraar aan de gemeente lijke Universiteit, directeur van het phytopatho- logisch laboratorium „W. C. Scholten," te Amster dam; A. Koster Mzn., voorzitter der Pomologi9che Vereeniging te Boskoop; P. A. Ottolauder, secre taris der Pomologische Vereem'ging te Boskoop; J. Maarschalk, voorzitter van de al'deeling Boskoop der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde te Boskoop; C. B. Lünneraann, ondervoorzitter van de afdeeling Boskoop der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkondo te Boskoop; J. Walraad Jzn. senior, voorzitter van de VereenigiDg de PlaDtenbenrs te Boekoop, en E. G. J. Do Groot van Einbden, burgemeester te Boskoop. Aan mr. J. A. E. Bink, bij koninklijk besluit van 10 December 1898 benoemd tot schoolopziener in het arrondissement Oirachot, tot wederopzegging vergund to Tilburg te wonen. De gewone audiè'ntiën van de ministers van oorlog en van watorstaat, handel en nijverheid zullen deze week niet plaats hebben. Eerste huwelijks-afkondiging van 18 Dec. N. Kop jm. 35 j. en C. Colpa jd. 34 j. J. S. Tierolf jm. 20 j. en P. De Boor jd. 21 j. A. E. J. W. Jnta w. 49 j. en J. M. Kruyff jd. 22 j. HILLEGOM. Bevallen: H. Hnis geb. Gort D. H. Brouwer geb. Haarhuis D. E. Van Deur- sen geb. Uitendaal Z. M. Van Maris geb. Van Rooden Z. A. Van Tol geb. Rozeboom de Vries D. A. Timmers geb. Trompslager Z. J. H. v. d. Ven geb. Pieters Z. i. J. Tempel man geb. v. d. Ven levenl. kind. Overleden: H. Noppe 19 m. NOORDWIJK. Geboren: Nicolaas Leonardus, Z. van H. M. Koeman en P. Kromhout. Her manns Jacobus, Z. van M. J. Wassenaar en M. Bassing. Dirk Z. van A. Van Duijn en N. Van der Wiol. Elisabeth, D. van J. Koudstaal en W. Van der Wal. Maria Anna Cornelia, D. van W. A. Blokhuis en G. M. Moll. Gerardus, Z. van G. A. Van Rijn eD N. Kuiper. Ondertrouwd: A. Hazenoot 25 j. en I. Duindam 27 j. J. Van Beelen 26 J. en A. Vink 25 j. C. Kerkman 22 j. en J. Van der Zwan 22 j. Overleden: A. De Ridder 68 j., wede. van E. Zoetendaal. Bastiaan Hoogweg 6 m., Z. van J. Hoogweg en J. A. Van der Peet. Theodoras Overmeer 8 m., Z. van A. J. Overmeer en M. Konweta. Arie Duindam 11 m., Z. van D. Dnyndam en J. Plug. Berendina Harink 84 j., wede. M. Passchier. Sophia Schelvis 1 j., D. van P. Schelvis en E. B. Vink. Nieuwe Boterwet. Da minister van biunenl. zaken heeft de bepalingen tot voorkoming van bedrog in den boterhandel opoieuw aan een ernstig onder zoek onderworpen. Hü ia van oordeel, dat wel het beginsel der wet „bescherming van den eerlyken handel zonder benadeeling van do margarine-industrie" moet gehandhaafd blijven, maar dat het dringend noodig is, bepalingen in de wet op te nemen, waardoor de bescherming niet als tot dusverro nagenoeg een doode letter zou blijven. By het samenstellen van dit nieuwe wets ontwerp is in ruime mate gebruik gemaakt van bet advies van het Ned. Landbouwcomité, alsook van de adviezen, welke een vroeger wyzigingsontwerp bü het afdeelingsonderzoek in de Tweede Kamer uitlokte. De wet van 1889 is nn zoo ingrijpend veranderd, dat aan het tatrekken van deze en het in 't leven roepen van een geheel nieuwe wet de voorkeur moet gegeven worden boven het brengen van wyzigingen in de bestaande wet. Bepaald wordt, dat alle waar, welke goen boter is in den zin dezer wet, maar op boter gelijkt en dienen kan om deze te vermengen, wordt aangeduid als margarine. Het woord „surrogaat", dat verwarring sticht, verdwynt dus. By algemeenen maatregel van bestuur zal echter aan eenig op boter goljjkend mengsel, dat dienen kan om boter te vervangen en in den handel wordt gebracht, een anderenaam kunnen gegeven worden dan margarine. De naam sal by voorkeur aan het hoofdbestand deel van zoodanig mengsel moeten zün ont leend. Het woord „boter" zal van dien naam geen deel moeten uitmaken. Voorts wordt bepaald, dat het verboden is margarine te leveren, in een winkel of op eenige andere openbare verkoopplaats voor handen te hebben, uit te stallen, in het open baar rond te brengen, rond te venten, te ver voeren oI te doen vervoeren, uit te voeren of ter vervoer of uitvoer in opslag te hebben, indien niet op de buitenste verpakking, of is de waar onverpakt, op deze zelf het woord „Magarine" voorkomt in duideiyke letters van zoodanige afmeting en zoodanig aangebracht als door den minister van binnenlandsche zaken zal worden bepaald en in de „Neder landsche Staatscourant" aangekondigd. De aanduiding moet, indien de margarine in een winkel of op eenige andore openbare ver koopplaats voorbanden is, of in het openbaar wordt uitgestald, voor de bezoekers of voor het publiek duideiyk zichtbaar zün. De bedoeling Is o. a. om het vervoer en den uitvoer van margarine ook binnen de con- tróle der wet te brengen. De woorden „rond te breogen" zün ingelascht voornamelijk met het oog op (ie potjesboeren, daar dezen niet gewoon syn hun waar „rond" te venten. In eon leemte der bestaande wet is voorts voorzien door de bepaling, dat de aanJuiding „margarine" voor het publiek duideiyk zicht baar moet zyn. Verder is bepaald, dat by het ten verkoop voorhanden hebben van margarine op een markt of dergeiyke openbare verkoopplaats, door den betrokken handelaar tusschen die waar een daarboven reikend hord moet zfln geplaatst, waarop in duidelijke en voor het publiek duidelijk zichtbare letters het woord „margarine" is gesteld. Zfln beide kanten van het bord voor het publiek zichtbaar, dan moet het opschrift aan weerszyden zyn aan gebracht. By het voorhanden hobben van margarine in of vóór een winkel of een andere openbare verkoopplaats voor den verkoop van het artikel of van boter en margarine moet onmiddellijk boven de buitendeur of buitendeuren, welke toegang geeft of geven tot die verkoopplaats, en op de ramen, die zich het dichtst aan weerszyden van die deuren bevindeD, in dui- deiyke en voor het publiek duideiyk zichtbare letters het opschrift „Margarine" zyn gesteld. Gciyke opschriften zyn verplichtend ten aan zien van bereidplaatsen van margarine, alsmede van daar by of by winkels of andere openbare verkoopplaatsen behoorende pakhuizen en dergelijke gebouwen, waar margarine in opslag ligt. Indien by een tweede overtreding van het hiorvoren bepaalde een veroordeeling deswege onherroepelijk is geworden, is, byaldien de betrokken waar by het plegen dier beide overtredingen zich bevond in een winkel of ander openbaar verkooplokaal, waar èn boter èn margarine aanwezig was, het den veroor deelde verboden, voortaan de beide waren geiyktydig in een zelfden winkel of ander openbaar verkooplokaal voorhanden te hebben. Bepaald wordt verder, dat by het voor handen hebben van boter en margarine in een zelfden winkel of ander openbaar verkoop- lokaal, laatstgenoemde waar zich moet bevinden in een afzonderlijk gedeelte van dat lokaal en van de aldaar aanwezige boter zyn ge scheiden door een voor de koopers duidelük zichtbaar schot. Verboden is bet op een markt of dergeiyke openbare verkoopplaats voor handen hebben van boter en van margarine aan een zelfde uitstalling. Verboden is het gelyktydig rondventen of rondbrengen van boter en margarine door denzelfden persoon of dezelfde personen; terwyl eveneens ver boden is het gelyktydig vervoeren van die beide waren in een zelfde vervoermiddel, door of vanwege een of meer bereiders van of handelaren in boter of margarine, uitgezon derd wanneer het transport plaats heeft door eenig openbaar middel van vervoer. By algemeenen maatregel van bestuur kan worden bepaald, dat voor het voorhanden hebben van margarine op een markt of der- gelyke openbare verkoopplaats een afzonder- ïyk gedeelte dier verkoopplaats worde aan gewezen. Mot het opsporen der by die wet strafbaar gestelde feiten met uitzondering van het verboden vervoer en den verboden uitvoer, voor zoover dat vervoer of die uitvoer ge schiedt met een openbaar vervoermiddel, zyn met de overige by het wetboek van straf vordering bedoelde ambtenaren belast drie of meer ambteoaron, die den titel dragen van boter-inspecteur en aan wie ambtenaren wor den toegevoegd, die den titel dragen van boter-visiteurs. De verscherpte bepalingen dezer wet zouden geiyk de Minister opmerkt in zyn toelichting weinig practisch nut op leveren, wanneer niet tevens gezorgd werd voor krachtige handhaving daarvan. Het is bekend hoe de geheele boterwet een doode letter is gebleven zoolang baar toepassing alleen was overgelaten aan de gewone politie agenten, die noch van het groote belang der wet doordrongen waren, noch de vereisebte kennis van den handel hadden, om met voor deel tegen knoeiery op te treden. Do winkels of andere openbare verkoop plaatsen, waar boter of hierop geiykende waar voorhanden is, zyn, tenzy die verkoopplaatsen voor gesloten verklaard zyn, van deB morgens 7 uren tot des avonds 10 uren, ook tegen den wil van den gebruiker of den bewoner, toegankelyk voor de ambtenaren, belast met de controle. Overtreding van een der bepalingen, hier boven geresumeerd, wordt gestraft met hech tenis van ten hoogste drie maanden of geld boete van ten hoogste driehonderd gulden, en by recidive (waarvan de termyn tot 2 jaar ver lengd is) met hechtenis van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste zes honderd gulden. Voor het geval, dat de be trokken waar bestemd mocht zün tot uitvoer naar het buitenland of voor verzending naar de Nederlandsche koloniën, zyn de maxima- straffen het dubbele. De Regeering betoogt, dat, waar er door do knoeieryen in den boterhandel, gelyk alge meen bekend ie, zulke groote winsten behaald worden, het, ter handhaving dor bepalingen van de boterwet, den rechter vry moet staan, hoogere strafmaxima op te leggen dan thans mogeiyk is. Het dubbele strafmaximum is o. a. ook op te leggen byaldien de betrokken waar zich bevond in een winkel of een ander openbaar verkooplokaal, in hetwelk by het plegen der overtreding èn boter èn margarine voor handen was. Indien verboden vervoer geschiedt door anderen dan de bereiders van of handelaars in de by de wet bedoelde waar, zullen die vervoerders niet worden vervolgd, mits door hen de naam van den afzender wordt bekend gemaakt. Niet strafbaar, voor zooveel het rondbrengen en vervooren betreft, is hy, <j|e bowyst, dat de waar, waarmede de overtreding van het gelyktydig rondventen of rondbrengen van boter en margarine of h»t gelyktydig vervoeren in een zelfde vervoermiddel gepleegd is, door bom te goeder trouw uitsluitend voor boter of uitsluitend voor margarine werd ge. houden. Uit de toelichting biykt nog, dat het den Minister na ingekomen information is voor gekomen, dat de knoeieryen in den kaashandel geen zoodanigen omvang hebben aangenomon om de Staatsbemoeiing ook uit te strekken tot het nemen van maatregelen ter voorkoming van bedrog ia den kaashandel of om ook een facultatieve onder-contróle-plaatsing der bereid-; plaatsen van kaas noodig te maken. Gemengd Nieuws. Aan de telephoon alhier is onder No. 334 aangesloten de firma J. C. Rating, Houtstraat. Ten voordeele van twee Zondags- scholen in de achterbuurten van Amsterdam zullen in het gebouw „Pniël" alhier a. s. "Woens dagavond voorstellingen van lichtbeelden plaats hebben. Men zie daaromtrent de advertentie in dit blad. By de thans geëindigde kegel- wedstryden te Haarlem werden door de heeren J. W. H. Smit en J. F. Fano, beiden leden van de kegelclub „Harmonie", alhier, twee prijzen behaald, respectieveiyk een verguld- zilveren en een zilveren medaille. Voor C. J., uit Leiden, die heden voor de Haagsche rechtbank terechtstond wegens mishan ieling van een politie-beambte op 7 November jl. en zich ter terechtzitting zeer oobeboorlyk gedroeg door den politie agent te beschuldigen dat deze op dien avond zelf beschonken was, terwyl hy een getuige, vierkant in zyn gezicht, verweet dat hy een valscben eed deed, werd vi9r weken gevan- vangenisstraf geëischt Gisteren werd een match gespeeld tusschen de Leidsche voetbalverenigingen „L, „V.-V." (Hde elftal) en „Be Quic" (1ste elftal) waarby „L. V.-V." won met 43 goals. Gisteren, Zondag-namiddag, werd door den veldwachter v. d. Stel, te Zoeter- woude, aldaar aan den weg gevonden een vrouw, die zooveel sterken drank had ge bruikt, dat genoemde veldwachter haar over brenging per handwagen noodig achtte, ten einde haar tyd te geven te ontnuchteren en te zorgen voor haar veiligheid. Hedenmorgen, toen de vrouw weder ontslagen en op weg naar Leiden was, zag de veldwachter, dat zy de vier door baar afgebedelde sneden witte brood te water wierp, door welk een en ander opnieuw is gebleken, dat men door aan dergelyke personen iets te geven, niet het goedo, maar wol hot kwaad in de hand werkt, daar de centen worden verdronken aan jeaeve? en het brool wordt weggesmeten. Zaak-Vemer. De Haagsche recht* bank, overwegende, dat de gehoorde deskun digen een zeer verschillend oordeel hebben uitgesproken over de al of niet toerekenbaar heid van beklaagde; dat twee deskundigen als hun meening hebben uitgesproken, dat bekl. in krankzinnigen toestand verkeerde en wegens verstoring van zyn verstandelyke ver-< mogens niet toerekenbaar is, en dat twee anderen deskundige hem gedoeltelyk toe rekenbaar achten; overwegende, dat het der rechtbank onder die omstandigheden nood- zakeiyk is voorgekomen zich door andere des« kundigen te doen voorlichten, heeft be paald, dat een hernieuwd onderzoek naar den geestestoestand van beklaagde zal plaats vinden, waaromtrent het mondeling resultaat zal worden behandeld io een openbare terecht zitting op 27 Februari a. s., 's voorm. tien uren. De rechtbank benoemde als nieuwe des kundigen de heeren drs. Cowan, uit 's-Gra- venhage, en Steenbergen, geneesheer in h9fc krankzinnigengesticht te Delft, met verzoek aan die heeren om zoo mogeiyk vóór 15 Februari bun schrifteiyk rapport uit te bren^ gen. Ook bepaalde zy, dat in de zitting van 27 Februari mede nogmaals zullen worden gehoord de geneesbeeren dr. Arie De Jong en dr. Le Rutte Jr. Men schryft uit Den Haag aan de „Tel.": De slachtoffers van den brand zyn mot byzondere onderscheiding ter aarde besteld, en pikante menscben, die achter alles wat zoeken, meenden 1q de buitengewone liefheid v&n het gemeentebestuur een soort van „amende honorable" te zien wegens gemis aan beleid by het blusschingswerk van den grooten brand. Ook zonder interview van een of anderen hooge (waarby ik gevaar zou loopen, dat de man den volgenden dag me in m'n gezicht heette liegen wat ik met m'n eigen ooren uit zyn mond had gehoord dat komt wel voor by interviews mag ik wel zeggen, dat van die onhebbeiyke onderstelling geen woord waar is. De burgemeester heeft in belde toespraken op de kerkhoven zyn overtuiging doen kennen, dat alles in den haak is geweest by de lastgeving don omgekomen brandwachts verstrekt, „geen menscheiyk oog kon het on heil voorzien". Dit nu spreekt vanzelf. "Wanneer de lastgever geweten had, dat de vier brand-» wachts gevaar liepen om te komen op de plaats waar ze stonden, zou hy ze niet daar heen hebben gecommandeerd, maar de vraag is of hy 't had behooren te weten. Ea om daaraohter te komen heb ik een enquêtetje op eigen hand ingesteld, nu eerst, want ge*» sohiedeni8 geschreven onder den oogenblikke* ïyken indruk van een feit is in den regel maar half betrouwbaar. My is het volgende gebleken,

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 2