De heer Joh. Sehmier, cie tegenwoordig in Bolgië vertoeft, zong jl. Zon iag in de Lieve Vrouwenkerk te Antwerpen na de Hoogmis zUn „Tantum ergo". De sang heeft biykbaar een diepen indruk gemaakt. Buiten het gebouw werd by aan onderscheidene be langstellen -en, daaronder een Senaatslid, voor- gvetold, van wie by hartelyke betuigingen van waar.eeri/.g ontving. De jury t Haarlem beoft uitspraak gedaan in zake do ontwerpen voor een monu ment voor Frans Hals. Do eerste pry« werd toegekend aan den heer H. W. A. Scholtz, te Amsterdam; de tweede aan den heer Charles Van Wyck, te 's-Or.ivcnhage; de derde aan de heeren Bart Van Hove en W. Kromhoat Czn., te Amsterdam. De jury werd gevormd door de leden van het Frans-Halscomité en de beeldhouwers Charles Van der Stappen en Const. Meunier. Op 13 December 1898 heeft aan htt D-partoment van Buitenlancsche Zaken de uitwisseling plaats gehad der akten van bekrachtiging van h-.t op 5 April 1S98 te 's-Gravenhage tusscben Nederland en Groot- Britauniê onderteek:nd ver rag betreffende den mede eigenaom en het g--meensehapptlyk onderhoud van de oncerzeesche electriscbe kabels tusschen de Nederlan:sche en Britsche kusten. (Sts. Ci Naar wy vernemen, zal er binnenkort eenige promotie komen by het personeel der militaire administratie. (D.) Dr. Kuyper begaf zich in de laat6te week van November naar Baltimore en Waaoington. To Baltimore werd by door den Governor en den Mayor, met eenige voor namen der stad, op een luncheon genoodiga, om de belangen der Hollandsche kolonisten in Maryland te bespraken, en ce Governor stelde een gouvernementsstoom oot t-j zijner beschikking om het zuidelijk gejeelte van Maryland te bezoeken. Woensdag werd by door den president, mr. Mac Kinley, op het Witte Huis in audiëntie ontv^n en. Daarna bezocht hq den vi:e president mr. Hooart, die van Hollandsche afkomst is, en verzamelde op de Boird of Labor, onder vriendelyke in lichting van den commissioner, cr. Wright, de noodige gegevens omtrent den stand der sociale quaestie, en de daarop betrekking hebbende wetgeving van de United States. To Rochester nam by ae vorige week de daar uitgevonden en onlangs voor het eerst toegepaste stem-machine in oogens.houw, en voorzag zich van de noodige afbeelcingen, om ook in ons land op deze zeldzaam schrander uitg-.dachte, tn BCbier met volmaaktheid wer- k.nde machine bet uitzicht to vestigen. De vervaardiger verklaarde zich bereid, tegen vergoe ring der transportkosten, en onder ge heimhouding, een exemplaar naar Nederland ter bezichtiging van do Regeeiing en ook der Staten Generaal over te zend-d. Na nog drie lezingen te Philadelphia, Hart ford en Nieuw-York, hoopte hy 10 Dec. op de „Rotterdam" scheep te gaan. Standaard Het stoomschip „Amsterdam' arriveer de 13 Dec. van Amsterdam to Nieuw-York; de „Prinses Sophie", van Amsterdam n.iar Batavia, vertrok 13 Dec. van Southampton; de „Java", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 13 Dec. van Genua; de „Maasdam", van Nieuw York naar Rotterdam, passeerde )3 Dec. Prawlepoint; do „Ar joeno", van Rotterdam naar Java, vertrok 13 Dec. van Aden; de „Iris" vertrok 13 Dec. van Palermo naar Amsterdam; de „Kanzier", van Oost- Afrika naar Rotterdam en Hamburg, arriveerde 13 Dec. te Aden; de „Koning W.llem 1", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 14 Dec. te Port-Said. Benthuizen. Thans k3n met zekerheid wordin medegedeeld, dat bet jaarfeest der Cbristeiyke Jongelings-Vere.niging alhier zal gehouden worden op aanstaanden Yrydag, des avonds te halfzeven. Alleen genoohgden zullen worden to?ge- laten. Haarlemmermeer. De uitslag van de door het gemeentebestuur van Baarlemmermeer gehouden aanbesteding is als volgt: a. Van schrijf- en bureaubehoeften en druk werk voor de gemeente-secretarie: T. J. W. Eggenstein, te Katwyk-aan-Zee, 172.47,/2, J. Yerwey, te Myarocht, 245.14, T. Van Rossen, te Amsterdam, 306 15, A. Van de Stadt, t) Haarlemmermeer, ƒ342. b. Het onderhouden der dorpswegen te Hoofd dorp tn te Nieuw-Vonnep: lste perceel. P. Bal Ier, ƒ50, M. Olivier, ƒ39, J. Vinke, 44.26, allen te Haarlem mermeer. 2do perceel. J. Vinke, 17.30, C. Degenaars, ƒ24, beiden te Haarlemmermeer. c. Het aansteken en onderhouden der lan taarns in 3 perceelen: 1. te Hoofddorp: M. Olivier, 147, P. Balder, 160, beiden te Haarlemmermeer. 2. to Nieuw-Vennep: J. L. Van Essen, te Haarlommerme r, 120. 3. to Abenes: T. Kulk, te Haarlemmer meer, 32.50. Gegund aan de laagste inschryvers. Noordwykerhout. Aan belanghebbenden kunnen wy modedeelen, dat op Dinsdag 27 dezer, 's morgens om negen uren, in het lokaal van de oude school alhier, door den gemeente-geneesheer, ar. A. Kervel, to Noord- wyk, gelegenheid zal worJen gegeven tot kostelooze vaccinatie on revaccinatie. Vanwege onze afdeeliug van do Naai- werk-Vereeniging is aan do algemeene beboef- tigen alhier dcor mevrouw douairière Gevers vau Kethel en Spaland en mevrouw Dommer van Poldersveldt een ultde li: g gedaan van kleodingstubken. 31 gezinnen werden geluk kig gemaakt. Ook door het R.-K. armbestuur heeft een uitdeeling van dekens plaats gehad. Al ia de winter tot dusverre niet byzonder streng, toch werd een en ander dankbaar aanvaard. Noordwyk. Op Woensdag 28 dezer, 's na- mi 'digs to halftwoe, zal de gemeente-genees heer cr. A. Kervel ten zijnen huize gedegenheid geven tot kost-looze vaccinatie en revaccinatie. Oude-Wetering1. Tot ciaken by de Geref. Kerk van Ou<e- en Nieuwe-Wetering is in de plaats van den beer J Bonda, to Ouie- Wetering, die bedankt had, gekozen de heer H. Van Dommelen, te Nieuwe-Wctoring. Sassenheim. De Sassenheimscbe IJsclub hiel i gisteren haar gewone jaarlykscbe ver gadering. Als bestuursleden werden de aftredenden met algemeene stemmen gekozen, terwijl voor den heer N. Huyg, die overleed, werd gekozen de heer M. v. d. Berk, met 20 tegen 12 stemmen op den heer J. Wezelenburg. De toestand der kas was zeer goed. Ten slotte had een verloting plaats van 2 paar schaatsen en werden nog eenige alge meene besprekingen gehouden, waarna de vergadering werd gvsloten. Do opkomst was vry goed. Het departement er Maatschappij tot Nut van 't Algemeen Sassenheim hield gis teravond zyn eerste vergadering mot dames. Als spreker trad op de heer Van Doom, uit Hoorn, een goed bekende. Vóór de pauze behandelde by: h.t tydperk van bloei en hoogste ontwikkeling by verschillende volken der oudheid, terwyl hjj na de pauze een opstel las over „Toornigheid en boos worden." Bei ie on er werpen werden op hoogst toeïendo wyze behandeld, zooals wy dat van dezen zeer gewaardeerden spreker steeds gewoon zyn, zoodat verdere lof geheel over- bo ig is. Het „tot weerziens", hem by 't heengaan toegeroep d, was zeer zeker oprecht gemeend. Rynsburg. Tot leden van het kiescollege van ce Nod.-Herv. Gem. alhier zyn herkozen de heeren M. De Best, J. Oudwater en J. v. Klaveren. Ter-Aar. Tot postboio voor de buurtschap Langeraar is met iügang van 1 Januari a. s. benoemd Hendrik Den Braver, inwoner dezer gemeente, in de plaats van I. Heeg, die met 1 November jl. is benoemd te Alfen. Door den Commissaris der Koningin uezer provincie is benoemd tot zetter van 's Rjjks directe belastingen voor deze gemeente de heer J. Bosman, en zulks ter vervanging van wyien den beer C. Valentyn, den 3den dezer overleden. Valkenburg. Gisteravond hield de ysclub „Valk nburg" haar algemeene vergadering, wtlke bygewoond werd door 15 leden. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat het batig saldo over htt boekjaar 1898 bedraagt 187.35. In verband met den zachten winter van h:t vorige jaar kon het jaarver slag van den secretaris weinig bijzonders op leveren. De werkzaamheden toch warc-n ge- woest z=or gering. Met byna algemeene stemmen werJ als voorzitter herkozen de heer W. H. Van Oordt, evenzoo met groote meerderhoid van stemmen de heeren A. Bol Az. en A. Peet Az. als commissarissen. Op voor stel van 't bestuur zullen circulaires worden versprei! om het ledental zoo mogeiyk uit te breiden, dat is geslonken tot 40, onge rekend een 10 tal donateurs. Nadat besloten is, om de mogelijkheid open te stellen, dat op de volgende algemeene vergadering een verloting onder de aanwezige leden zal kun nen gehouden worden, worot de bycenkomst door 'oen voorzitter gesloten. Waddingsveen. Aangaande den brand alhier worot nog het volgende gemeld: Van den he6r Van Erk is ver'crand de molen benevens woonhuis en inboedel. De molen was laag verzekerd en toevallig was er een groote hoeveelheid graan en meel in. Verder hebben P. De Hoog, M. Van der Heyde, L. Voorkamp en W. De Bas hun woningen en inboedels verloren. De eerst genoemde was niet verzekerd. Door het krachtig optreden van brandmeesters en spuit gasten en door de gunstige windrichting kon verdere schade worden voorkomen. Zocterwoudo. Aan de beurt yan aftreding als notabel d,r Ned.-Herv. Gem. alhier is de heer D. Schenkeveld, cie dadeiyk herkiesbaar is. Do k.rkvoogd, die moet aftreden, is echter niet herkiesbaar als gevolg van cekerkolyke annexatie van een gedeelte van de Zoeter- woudsche Gemeente door die van Leiden. Vit de „Staatscourant.* Kcninkl. bosluiten. Benoemd tot notaris te Sittard, F. A. Wynhoven, candidaat-notaris te Haarlem; tot substituut-griffier bij de rechtbank te Winschoten mr. K. Meyer Wiersma, advocaat te Groniogen, waarnemend griffier bij het kanton gerecht aldaar; tot griffier bij het kantongerecht to Heei en veen mr. J. B. Cleveringa, advocaat, waarnemend griffier bij het kantongerecht te Appingadaro. Met ingang van 1 Januari a. 8-C. P. Schimmel, thans machinist-stoker bij de Rijk6stoomgeroalen aan don Nieuwen-Maasmond in Noord Brabant, benoemd tot machinist aan die stoomgemalen. De gewone audiëntiön van de ministers van financiën, marine, koloniën, justitie en binnen- landsche zaken zullen deze week niet plaats hebben. Nieuwjaar. Ter bevordering van een geregelde bezorging der bij do jaarswisseling ter post komende stuk ken, wordt, evenals in vorige jaren, do gelegenheid opengesteld, om brieven en audere stokken, welke men op 1 Januari aanstaande aau do geadrosseerden wensebt te zien uitgereikt, reeds van 23 December af tor post te bezorgon. Om dio stukken van de overige te onderscheiden, behooren over de gobeele lengte van bet adres twee zich kruisende strepen getrokken te zijn Zij moeten uiterlijk 31 December, te 12 uren mid dag, ter olaalse van bestemming zijn aangebracht. liet publiek wordt, zoowel in zijn eigen belang als in dat van den dienst, bijzonder aanbevolen, vsd deze gelegenheid tot vroegere bezorging bij do jaarswisseling gebruikt te maken. Vacature. De minister van bionenlandsebe zaken brengt tor kennis van bolangbebbenden, dat te vervullen is de betrekking van leeraar in do wis- en werk- tuigknode a3n de Rijks- hoogere burgerschool met 5-jarigen carsus to Middelburg. Jaarwedde /"2200. Zij, dio voor deze betrekking in aanmerking wen- seben te komen, gelievcD zich vóór 24 December c. k, aan te molden bij den inspecteur van hot middelbaar onderwijs, dr. W. B J. Van Eyk, te 's-Gravenhage. TWEEDE KAISER. In de zitting van gisternamiddag zeide de minister van tinnenl. zaken, naar aanleiding van een opmerking van den heer Conrad dat aan de Ambachtsschool te 's-Gravenhage uitricht is gegevea op een hooger subsidie van 2000. By de afdeeling Lager Onderwijs wees do heer De Savornin Lokman er op, dat thans ook de geloovige Israëlieten zich plaatsen tegenover de openbare school. Dit is een teeken des tyds. In de leerboeken van deze sehooü vindt men niets van cbristelyke opvoeding. Het orgaan van den „Bond van Nod. Onderwyzers" vervangt de vroeger christelijke stof. Als een openbaar onderwijzer redacteur van „Recht voor Allen" is, dan beseft men den geest van het openbaar onderwfls. Spreker gaat voorby de aanvallen, waaraan ce opperrabryn Dunner heeft blootgestaan. Men zegt: noem feiten, en dat is zeer moeilyk. „Boter" en „Surrogaat" gaan langzaam in elkanier over. Uitvoerig critiseert spr. de tegenwoordige openbare school, die niet beschouwd kan worJen als bet symbool van nationale eenheid. In de bijzondere scholen moet men zien het cement der natie. In zake de traktementen wenscht spreker 1 p-:rio lieke verhooging van Rijkswege. Omtrent het aanwezig ziin van het wottelyk getal on derwijzers op gesubsidieerde scholen moet de Regeering niet te kleingeestig to werk gaan. De heer De Waal Malefijt juicht toe de plannen tot pensionneering van weduwen en we8zen van on iérwyzers van openbare en bijzondere scholen. In de bestryuing van de openbare school, die ontaard is in een godsdienstlooze volks school, door de meerderheid des volks niet gewenscht, sluit spreker zich bij den heer De Savornin Lohman aan. De heer Mutsaers bestrydt de gelijktydige waarneming van de functïën van burgemeester en schoolopziener. De heer Smeenge komt op tegen de ver schuiving van de traktementsregeling tot hy de behandeling van het ontwerp op den leer plicht. De heer De Klerk wenscht uitbreiding van het speciale onderwys voor achterlijke en zwak hoofdige kindc-ren. Hy verdedigt het openbaar onderwijs. Over 't geheel zyn de onderwyzers beter dan de tegenstanders ze voorstellen. Spreker drong aan op spoedige traktements- verbooging. Da heer Schaafsma doet dit eveneens. De heer Brummelkamp wonschte onthouding van de Regeering ten aanzien van de nieuwe 6p riling. De heer Ketelaar bepleitte krachtig depen- sionneering en de verbetering van de stelsel- looze traktementen der onderwyzors. Atjeh. Eenige dagen geleden werd het telegraphisch bericht ontvangen, dat Toekoe Tjoet Toeng- koep zich onderworpen had. In verband met de per jongste mail ontvangen berichten kan het „Hbl." daaromtrent thans wat meer mede- de el en. In den tfld der geconcentreerde stelling was hy een „voornaam hoofd" buiten de linie, (hoeloebalang van den XIII moekim Toeng- koep) in de XXVI moekitns; om hem te vriend te houden, ontving hy een maandelyksch traktement van 250. In 1893, kort na het optreden van Oemar in onzen dienst, zou hy medewerken om de „kwaadwilligen" uit zyn gebied te verdry ven; maar zoo verbaalt bet koloniaal verslag „toen hy allerlei uitvluchten bleek te zoeken om zich aan de verdere bewegingen te ont trekken en het gflv.iariyk werd gea ht langer met hem te onderhandelen, werd hy door den gew6stelyken gouverneur voorloopig naar Melaboeh verwydera". Hy keerde later terug, nadat Oemar de vy'anden verjaagd bad, en verleende toen wedor medewerking aan hefc bestuur. Na Oemars afval, in 1896, werd ook T. Tjoet Toengkoep ons ontrouw. In April 1896 werd dientengevolge zyne versterking te Toengkoep veroverd en met de zich daarin bevindende gebouwen vernield. Later vinden wy vermeld dat hy steeds tus schen de oostelyke grenzen van zyo gebied en Kroeng Raja bleef zwervon. In October 1896, toen bekend was dat hy zich te Ladovng ophield gingen twee cölonnos, een over land en een over zee, derwaarts, maar hy wiet tydig te ontkomen. Hy trachtte In zyn vroeger gebied bydragen te heffen tot den heiligen oorlog, maar aan de kampongs, die aan zyn drang toegaven, werd onzerzyds het dubbele der geschonken bydragen als boete opgelegd. De vestiging van een post te Kroeng Raja deed zyn invloed verminderen; over 1897 wordt dan ook gemeld dat hy zich by de party van verzet bleef ophouden, maar niet veel tegen ons gezag te ondernemen wist. Thans ziet hy la verderen tegenstand fciyk- baar geon heil meer: in het laatst van Sep tember vroeg hy ons bestuur vergunning om naar de XXVI moekims terug te keeren, en aan een paar hoofden hun voorspraak. Hem werd geantwoord, dat hem vergiffenis kon worden geschonken op de volgende voor waarden: lo. inlevering van de indertyd aan hem door het bestuur verstrekte 49 tromp- laadgeweren en van 35 hem peraoonlyk toe- beboorende achterlaadgoweren, de eventaeel ontbrekende te vervangen door hun gelds waarde: 15 dollars per tromplaad-, 200 dollars per achterla3dgöweer; 2o. er kon geen 6prake zyn van zyn herstel als hoeloebalang der XIII moekims Toengkoep hy zou geonerlei bemoeienis met bestuurszaken mogen hebben; So. hy zou zich vooreerst niet in do XIII moekims Toengkoep zei ven metter woon mogen vestigen; zeker niet in de eerste twee jaren, en daarna eerst als de toestand in dat gebied zulks zou gedoogen. Deze voorwaarden werden door hem aan genomen; ten teeken daarvan zond hy aan den bestuursambtenaar een gemachtigde met zyn zegel, alsmede vier Beaumont-geweren. Hy deed door den gemachtigde medede-lon, dat hy binnen een maand al de geweren zoo kunnen verzameld hebben, om die aan het bestuur in te leveren, alsmede al zyn goederen, om naar de XXVI moekims te kunnen terugkeeren. Uit het telegram na blykt, dat aan een en ander uitvoering is gegeven. Een ander invloedryk persoon, die in April 1896 onze zydo verliet om gemeene zaak te maken met Oemar, is Tengkoe Hassan, iman van Siëm. Deze genoot groote populariteit in het gebied van T. Tjoet Toengkoep, en stond, wegens zyn eerlykheid en intelligentie ook by ons bestuur in aanzien. Deze persoon heaft op soortgeiyke wyz9 voor zyn afval geboet: zyn eigen com men te Siëm werden in Mei 1896 vernield, en hy zelf tot een zwervend leven gedwongen, wat te bezwarender wordt naarmate onze macht veld wint. Onlangs begin October keerde zyn vronw, ziek en het zwervende leven moede, zonder vergunning naar Siëm terug; de hoof den stelden haar ter beschikking van ons bestuur, dat echter haar toestemming gaf in Siëm te blyven, mits zy zich niet zonder verlof van daar verwyderde; voor de vervul ling van deze voorwaarde stelde een inlandsch hoofd zich borg. Thans eind October liet T. Hassan zelf ons vergiffenis vragen en, ten teeken van zyn goede gezindheid, al dade-lyk twee achter- laadgeweren by het bestuur inleveren; uit aanmerking van zyn hoogen ouderdom, zyn riekoiyken toestand, zyn armoede en z\jn vroegere reputatie werd hem slechts de eisch gesteld dat hy de achterlaadgeweron zou terug geven die hem indertyd op last van het be stuur waren ter leen verstrekt. Er ie wel geen twyfel aan, of deze voor waarde zal gaarne aangenomen worden. Do onderwerpiag van de beide invloedrijke personen, T. Tjoet To9ngkoap en T. Hassan, is wel etn bewijs dat de pacificatie in Groot Atjeh vorderingen maakt: men zi;t in vereer volhouaen van het verzet geen heil meer. Elk rapport maakt melding van kaïnpongliedon, die, het zwervende leven niet langer kunnende volhouden, naar hun woonplaatsen terug keeren. In het verslag over de gebeurtenissen in do PediT8trëek, over September jl., vinden wy de volgende zinsnede: „Alle landshoofden zonder uitzondering heb ben zich aan ons gezag onderworpen, nadat zy door rusteloos militair optreden tot het besef zyn gekomen, dat verder verzet nutte loos is, en zy verkiezen biykbaar, zy het dan ook door overheersching daartoe gedwongen, om in Yrede met ons te leven boven de kans om steeds opgejaagd te worden. Aan onze oproepingen, om to Segli te komen, wordt door hen voldaan en inlanders van eenig aanzien of mindere hoofden die iets op hun geweten hebben stellen er prys op door ons in genade te wor den aangenomen, onzeker of zy niet den een of anderen dag zullen worden opgelicht Ziedaar de goede gevolgen van onze actieve politiek. Als wy daarin kalm en vastberaden volbardeD, zal eiken dag de overtuiging meer algemeen worden, dat verder verzet nutte loos is. En daarmede nadert ook eiken dag het werkelijk einde van den Atjeh-oorlog. De zaak Dreyfus-Picqaart. Wanneer het waar ie, dat alle goede dingen in drieën bestaan, dan is kolonel Ptcquart thans een gelukkig meo6cb, zegt het „Utr. Dbl." Zyn proc'--8 voor den krijgsraad is ver daagd, en al mogo hier uitstel niet met afstel geiyk staan, by is er althans voor gewaar borgd, dat, als zyn proces weder voorkomt, het niet meer het karakt-.r van een wraak oefening zal dragen. Verder wordt er bericht, dat de Raad van State een gebrsk in don vorm moet hebben ontdekt, dat zou toeLten de beslissing van den Raad van Onierzoek, ten gevolga waarvan de luitenant-kolonel Picquart ontslagen is uit den dienst, zonder mogelijkheid om weder in activiteit hersteld te worden, te vernietigen. Ea ton slotte wor t er bericht, dat een onlangs overleden oom van den he^r Picquart hem by testament een vermogen van verscheidene honderd duizenden franken heeft nagelaten. Toch ontbreekt hem nog iets, en zelfs een zeer kostolyk goed: zyn vrybeid. De eigen aardige toestand, waarin hy zich bevindt, die te geiyk door den burgerlyken en voor den militairen rechter v rv -Ig l wor t wagens dezelfde of althans in on- f.u höideiyk vemana met elkaar staande feiten, werkt nog na, ».k nu het Hof van Cassatie de beide processen heeft opgeschort in afwachting van de beslis sing voor welken rechter by zal moeten vcrschynen. In gewone omstandigheden zou de opschor ting van zyn proces zyn ontslag uit de preventieve hechtenis ten gevolge hebben. Maar welke rechtbank moet hem daaruit ontslaan, nu het onzek-r is voor welken rechter hy behoort? De rechtbank kan hem niet in vryheid stellen, want zy hoeft hem aan de militaire justitie afgestaan, toon dio hem opeischte, en de militaire justitie zal wel niet gezind zyn Picquart vry willig zyn vryheid terug te geven. Zoo zou Picquarta voorloopige hechtenis voor onbepaölden tyd bestendigd kunnen blyven, althans tot na de beëindiging van de Dr^yfus-zaak, en die is nog in langen tyd niet te verwachten. Dat dit Picquarta lot zal zyn, is echter moriiyk aan te nemen. Do beweging, ten gunste van Picquart, dis zich reeds zoo krachtig hetft c'oen gelden, zal wel niet tot rust komen voor. at de poorten der gevangenis zich voor hem ge opend hebben. De algemeene sympatbio voor den gevangene in de rue du Cherche-Midi is door het besluit van den hoogsten rechter des lands gesanctioneerd en zal zich met dos te grooter nadruk doen gelden, naarmate haar langer de voldoening, die zy Verlangt, ont houden wordt. Hier is mtusschen meer in bet spel dan het belang van een enkel individu, wien men weder- rechteiyk zyn vryheid onthouden heeft. Het Hof van Cassatie heeft, door in de zaak- Picqnart zyn gezag te doen gelden, aan do regeertng een goed voor beeld en tegelykeen krachtigen steun gegeven. Het komt er na voor do regetririg op aan, dat voorbeeld te volgen, en hos eerjer zy dat doet, des te beter voor haar. Do militaire party heeft met verwonderiyko kalmte de beslissing van het hoogste rechts college opgenomen, dat tot gevolg Zal hebben,, dat Picquart wordt onttrokken aan de wraak oefening, cie hem was toegedacht. De in vryüeïd-stelling van Picquart is, vol- geas de „Aurore", nog slechts oen quaestie van uren. De regeering zal, t genover den gewelaigen~~volk8 rang, besluiten om een eindo te maken aan een gevangenhouding, die een schande is voor ieder, aie er de verantwoord®- ïykheid van draagt. Deze maatregel zou reeds gisteren genomen zyn, als de reebtsquaestie geen moeilijkheden had opgeleverd. Want hoe is thans -ce juri dische tos6tand, waarin Picquart zich bevindt? Hy is door het burgerlyk gezag „geleend'* aan de militaire justitie. Den 13ien Juli wdd hy, omdat hy aan. Brisson aangeboden had te bewyzsn, aat het stuk van Henry valsch was, in staat van beschuldiging gesteld en op een bevelschrift van den rechter van instructio Fabre in de gevangenis van ia Santé opgesloten. Den 21sten September gaf de presi "ent van de achtste kamer, na de uitspraak, waar; y de behandeling der zaak geschorst w-erd, aan mr. Labori te kennen, dat ce rechtbank een verzoek, om zijn dient in voorloopige vryheid te stellen, in gunstige overweging zou nemen- Mr. Labori antwoor;de daarop: „Kolonel Picquart heeft thana Diets te- vragen." Den volgenden dag verliet Picquart op bevel van Bertrand ue gGvangenis van la Santé, om die te verwisselen met cie van Cherche-Midi. Hy bleef echter in hechtenis krachtens het bevelschrift van den burgerlyken rechter. Alleen werd dit bevelschrift nog krachtiger gemaakt door het^bevel van Zurlinden, om oen instructie tegen Picquart te openen. Zuriinden contra-signeerde als het ware het bevelschrift van den burger-rechter. Picquart zat achtor dubbele grendels. Om hem in vryheid te stellen, is het n&odig, dat eerst de grendel van Zurlinden werdt opengeschoven, dat Picquart daarna wordt overgebracht naar de gevangenis van la Santót en éénmaal daar, moet dan nog de grendel van Fabre worden weggeschoven. /Na het bevel tot in-vryheid-stelling van Zurlinden, moet nog het bevel volgen van den president der achtste kamer. @Zoo is thans de rechtsquaestie. Do regeering,. ingelicht door de lange lysten der protesteeren- den, en door de openbare vergaderingen t® Parijs en in de provincie, heeft begrepen, dat zy den stryd tegen ae gerechtigheid niet langer kan voortzetten. De „lettre do cachet" tegen Picquart, die Brisson geteekend had op ver zoek van Cavaignac, moet verscheurd worden. D9 Freyrinet verzocht Zurlinden, dio, beden kende, dat Picquart, als by in vryheid waar misschien wel vermoord kon worden, eindigde met de verklaring, dat hy zyn handen in onschuld waschte, en aan zyn chef volkomen vryheid liet om te handelen. Toen li t hy, voor-zyn vrienden, in de „Soir" de volgende nota pabliceeren: „Wy kunnen mededeelen, dat, indien de maatregel zou worden genomen, de minister van oorlog daarvan de gcbeelo verantwoorde lijkheid op zich neemt, want dat noch de militaire gouverneur van Parys, noch de regee- ringscommissaris, genegen zyn om den be schuldigde Picquart een oergelyk gunstbewys te verleenen. De chef van het leger heeft alle rechten en kan daarvan gebruik maken. Maar men wete het wel: indien Picqaart uit de gevangenis verlost wordt, dan heeft hy dit alleen aan De Freycinet te danken." Kolonel Picquart zal echter niets te danken

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 2