N°. 11905 Donderdag 1£> December. A0. 1838 Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit iiommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 14 December; LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT* Voor Lolden per 8 maanden. 1.10. Franco por post 1.40. Afzonderlijke Nommers 0.06. PRUS DER AD VERTEN 'i'LËN t Van 1 6 regels f 1.06. Iedere rogoj meer f 0.17|. - Grootere (etters naar plaatsruimte Voor het In casseer od hutten de stad wordt f 0.05 berekend Eerste Blad. Officiöele Kennisgevingen. Hamer van Arbeid voor de Textiel* nijverheid. I Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gezien do wet op de Kamers van Arbeid, bet Kiesreglement voor de Kamers van Arbeid en bet Koniuklijk besluit van 2 Juli 1898, No. 40; herinneren do hoofden of bestuurders van de navolgende bedrijven: de spinnerijen, weverijen, ververijen, bleekcrijen en drukkerijen van wol, katoen of linnen; de katoenvlechterijen, de nettenmakerijen, de breierijen, de watten-, kapok- of veerenbereiderijen, de zadel makerijen, de vellenblooterijen, de leerlooierijen en de zeemlederfabrirkenhet vervaardigen van klee deren, hoeden of schoenen; de wasch- en de strijk- inrichtingen en de kleederververijen, aan bun verplichtingen om vóór 15 Januari a. s. een lyst of zoo noodig lijsten op te maken van de nameu en voornamen der mannelijke of vrouwelijke Eersonen, die in hun bedrijf binnen het gebied der ovengenoemde Kamer van Arbeid (welk gebied zich alleen uitstrekt over de gemeente Leiden; als patroons of ig hun dienst als werklieden werk zaam zijn geweest gedurende bot laatstverloopon kalendorjaar en om die lijst of lijsten vóór 15 Januari a. 8. aan hun Collego in te zenden. Onder patroons verstaat de xcet de hoofden of bestuurders van een bedrijf, waarin ten minste één persoon boven de twintig jaren tegen genot van loon werkzaam is, en allen, die op bet beheer der hoofden of bestuurders toezicht nouden, be nevens de personen, die bij ontstentenis van het hoofd of den bestuurder van het bedrijf, dat hoofd of dien bestuurder vervangen. Onder werklieden verstaat de wet alle anderen, die tegen genot van loon in een bedrijf werkzaam zijn, behalve degenen, die geheel of gedeeltelijk gezag over anderen uitoefenen. Op de lijsten mogen niet vermeld worden zij, die gedurende hot laatstverloopen kalenderjaar niet binnen bet gebied der bovengenoemde Kamer van Arbeid bij hetzelfde hoofd of denzelfden bestuurder zjjn werkzaam geweest. Op de lijsten behoeven niet vermeld te worden zij, die geen ingozetenen des Rijks of geen Neder landers zijn of op don 15den. Februari a. s. den leeftijd van 25 jaren niet zullen hebben bereikt. Zij, die gedurende het laatstverloopen kalender jaar niet in bet bedrijf van betzelfde hoofd of denzelfden bestuurder zijn werkzaam geweest, en die aanspraak kunnen maken om op een kiezers lijst voor bovengenoemde Kamer van Arbeid te worden geplaatst, zijn bevoegd daarvan vóór 15 Januari a. s. aangifte te doen bij Burgemeester on Wethouders voornoemd. De formulieren dezer aangiften, zoomede die der lijsten, zijn kosteloos voor belanghebbenden ter gemeente-secretarie verkrijgbaar. Burg. en Wethouders van Leiden, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 12 Dec. 1898. VAN HÉYST, Secretaris. Op zijn verzoek is door den burgemees- ter albier een eervol ontslag als controleur ▼an politie verleend aan den heer C. J. C. Juta en wel tegen den lsten Januari a. s., terwyl in ciens plaats als controleur van politie is benoemd de he r H. A. M. Van Tricbt, sergeant by bet 3de regiment infanterie te Bergen- op-Zoom. Bij gemeenteraadsbesluit van 30 Sep tember 1897 werd de bovenwoning van het perceel Nieuwsteeg No. 10 verhuurd aan den heer J. A. Van der Valk Bouman alhier voor f 175 per jaar tot 1° November van dit jaar. Aangezien de huurder, aan wien aan vankelijk eenig uitstel zijner beslissing omtrent de wederinhuring door B. en Ws. was verleend en die daarna gedurende geruimen tijd ziek is geweest, thans zjjn verlangen heeft te kennen gegeven om do huur weder met één jaar te verlengen, geven B. en Ws. in over weging genoemde bovenwoning wederom voor den tijd van één jaar, welke geacht wordt to z\jn ingegaan met 1° November jl. en alzoo zal eindigen met ulto October 1899, en onder de bestaande voorwaarden, aan den tegen- woordigen huurder te verhuren. De Commissie van Financiën heeft tegen den in haar handen gestelden supphtoiren staat van begrooting, dienst 1898, van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis geen - bedenkingen; evenmin tegen de inge diende begrooting van het College van Vrouwen- kraammoeders, voor 1899, noch tegen de be grootingen van het R.-K. Weeshuis en van het R. K. Armbestuur voor 1899; zij stelt derhalve voor tot goedkeuring er van te be sluiten. Ter vervulling der vacature, die met het einde dezes jaars in de Commissie voor de Bewaarscholen ontstaan zal door de periodieke a t reding van den heer F. De Stoppelaar, wor.en den Raad door die Commissie aanbe volen de heeren F. De Stoppelaar, aftredend lid, en S. C. Van Doesburgh. Den gemeenteraad wordt ter vaststelling aangeboden het 2de suppletoir kohier der Plaatselijke Directe Belasting over 1898, met 77 aanslagen en een opbrengst van ƒ872.12. Aangezien de bewoning van de perceelen Bleemendajilspoort Nos. 1, 2, 3, 6 en 7 en Briegul Jenbierspoort No. 1 door B. en Ws. vermoed werd nadeelig te zijn voor de open bare gezondheid, is door hen krachtens het bepaalde bij art. 1 der Verordening van 5 April 1894, aan een commissie, bestaande uit den directeur der gemeentewerken, den inspecteur der bouwpolitie en drie stadsge- neeshoeren, opgedragen een onderzoek dien aangaande in te stelleD. Uit het door die commissie ingediend proces verbaal meenen B. eu Ws. met haar de gevolgtrekking te mogen afleiden, dat de aangeauiJe-gebreken die gebouwen als schade lijk voor de openbare gezondheid voor het bewonen ongeschikt maken. Overeenkomstig het bepaalde bij art. 7 der bovengenoemde verordening, geven B. en Ws. mitsdien in overweging over te gaan tot de benoeming van een Raadscommissie van drie leden, met uitnoooiging de gebouwen nader te onderzoeken, omtrent haar bevinding een met redenen omkleed verslag uit te brengen en haar conclusie in een concept- Raadsbesluit te formuleeren. Het door een der eigenaren tegen het over eenkomstig art. 2 der verordening to zijner kennis gebracht proces-verbaal ingediende bezwaarschrift wordt den Raad tevens ter kennisneming overgelegd. In verband met plannen van den heer M. H. Van Waveren, bierbrouwer te dezer stede, om op zijn terrein aan den Maresingel achter het aan de gemeente toebeboorende Raamland een eest met trappenhuis en een reeks arbeiderswoningen te do^n bouwen, werden reeds sinds geruimen tyd door B. en Ws. met den heer Van Waveren onderhan delingen gevoerd over eene ruiling van grond, waardoor de eigendommen van beide partyon een beter afgerond geheel zouden vormen en de heer Van Waveren een grootere vryheid van beweging zou erlangen by de uitvoering zijner bouwplannon. Thans zijn die onderhandelingen ten ge noegen van beide partijen zoo ver gevorderd, dat B. en Ws vryheid kunnen vinden het ruilplan aan het oordeel van den Raad te onderwerpen. Zy geven in overweging te besluiten, dat door de gemeente aan den beer VaD Waveren zullen worden afgestaan de kadastrale per ceelen gem. Leiden, Sectie K Nos. 138, 139, 921, 925 en 926, ter gezamenlyko grootte van 93 A. 5 cA. in ruil tegen de perceelen Sectie K No. 920 en 929, groot te zamen 94 A. 5 cA., onder de navolgende voor waarden lo. dat door den heer Van Waveren zal worden bybetaald een som van f 350 wegens den afstand door de gemeente van een 6trook grond ter grootte van 700 cA., bestemd om tot openbare straat te worden ingericht; 2o. dat de heer Van Waveren zich verbinde de kosten van bestrating van de sub 1 ge noemde strook grond naar genoegen van Burg. en Weths., aan de gemeente te ver goeden 3o dat de kosten, op de ruiling vallende, door beide partyen gelykeiyk zullen worden gedragen. Ter nadere toelichting van hun voorstel deelen B. en Ws. nog mede, dat het hun voornemen is bet gedeelte van den toegangs weg, waarvan de bestrating komt voor reke ning van den heer Van Waveren, onmiddellyk, nadat het door de gemeente zal zyn afge staan, definitief en over de volle breedte van 10 Meter te doen bestraten, om met den heer Van Waveren in eens voor het geheel te kunnen afrekenen. Daarentegen meenen B. en Ws. ten aanzien van het gedeelte van den weg, dat zich over bet thans reeds aan de gemeente toebehoorende terrein uitstrekt, en voor een de9l met den thans reeds bestaanden weg zal samenvallen, voorloopig te moeten bepalen tot een bestrating met oude keien over een breedte van ongeveer 4 Meter, totdat de noodzakeiykheid om oojt dat gedeelte der straat geheel naar behooren in orde te brengen zal zyn gebleken. Van een aan den gemeenteraad over gelegd adres van de Afdeeling Leiden en Omstreken van den Nederlandsoben Roomsch- Katholieken Volksbond, houdende het verzoek om haar een jaarlyksche subsidie te verleenen van f 200 voor een door haar op te richten teekenschool, werd door B. en Ws. met instemming kennis genomen. Het komt hun toch voor, dat het door de Afdeeling opgovat plan getuigt van een lof waardig streven, dat financiëelen steun van gemeentewege alleszins verdient. Waren zy ai aanvankeiyk van meening, nu in deze gemeente reeds een uitstekende, door de gemeente krachtig gesteunde inrichting bestaat, waar uitnemend teekenonderwfls wordt gegoven, nl. de school van het genoot schap „Mathesis Scientiarum Genitrix," dat aan een nieuwe teekenschool geen behoefte bestond, althans voor gemoentciyke subsidie van zoodanige inrichting geen termen aan wezig waren, een nadere lezing van het adres beeft hun gehoel van de gegrondheid der voor het verzoek aangevoerde motieven overtuigd. Immers, htt valt niet te ontkennen, dat de eischen van toslating tot de school van het genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix," en na^r B. en Ws. meenen terecht, hoog zyn, zoodat telken jare veel jongelieden, welke zich voor die school aanmelden, moeten worden afgewezen. Ware dit nu altyd de schuld van die jongelieden zeiven, er zou zektr geen reden bestaan om hen op an:ere wyze te helpen. Dit echter is niet zoo. De omstandigheden, waarin de meerderheid dier afgewezen jongslijden verkeert, in het adres is het volgens B. en Ws. op afdoende wyze aangetoond, zyn van dien aard, dat toelating tot de lessen van „Mathesis" voor hen ten eenenmale onbereikbaar moet wor:en geacht. Deze omstandigheden geheel uit het oog te verliezen, zou zeker niet Lillyk. zyn. Ongctwyfeld betreuren ook B. en Ws., dat de lessen van „Mathesis" niet voor dis allen toegankelijk zyn, maar dat mag geen reden wezen om hun het goede te onthouden, waar zy het betere niet kunnen deelachtig worden. En dat geen enkel werkman werkolyk be kwaam kan worden in zyn vak, zonder het hoogst noodiga teekbnonderwys te hebben genoten, geven B en Ws adressante gaarne toe. Waar nu een particuliere vereeniging zich bereid verklaart in deze leemte te voorzien en ter verwez nlyking van dat doel, dat allen zal ten goede komen, een beroep doet op den steun der gemeente, daar ligt het zeker alles zins op den weg der gemeente, om aan die roepstem gehoor te geven. B. en Ws. geven den gemeenteraad daarom Sn overweging aan- de Afdeeling LeiJen en Omstreken van den Nederlanaschen Roomsch- Katbolieken Volksbond voor het oprichten en in stand houden van een teekenschool een jaarlyksche subsidie toe te kennen van f 200. By Raadsbesluit van den lOden Maart van dit jaar werd naar aanleiding van een door den heer P. Kooreman Jr. ingediend plan voor het bouwen van 6 werkmans woningen op het terrein kadastraal bekend ondtr Sectie B. No. 1582, gemeente Leiden, besloten met toepassing van art. 3 der Ver ordening op het Bouwen en Sloopen dat terrein, ter grootte van ongeveer 345 c.A, grenzende aan de Johanna Mariastraat, en in eigendom toebehoorendo aan P. Kooreman Jr., uithoofde van zyn ingesloten ligging voor bebouwing ongeschikt te verklaren. By Raadsbesluit van den 28sten April, daaraanvolgende, werd evenwel dit besluit herroepen en het bovenomschreven terrein wedbrom ter bebouwing geschikt verklaard, onder voorwaarde dat P. Kooreman Jr. het volgens de destyds overgelegde te kening tot straat bestemde gedeelte van dat terrein ge heel bestraat naar genoegen van Burg. en Weths. aan de gemeente in eigendom zou overdragen en dat P. Kooreman Sr. zou afbreken de perceel-.n, kadastraal bekend onder Sectie B. Nos. 2444, 2496 en 2497 en den dientengevolge vrykomenden grond, bo nevens de bestrate gedeelten van de Johanna* Mariastraat en de Pieterstraat, insgelyks geheel naar genoegen van Burg. en Weth. bestraat, aan de gemeente zou afstaan. De gemeente zou dan harerzyds aan P. Kooreman Sr. een vergoeding geven van f 1000 voor de 3 af te breken huisjes, nadat aan bovenstaande voor waarden zou zyn voldaan. Aan den bouw der 6 werkmanswoningen zou dan geen belem mering meer in den weg staan. Tot dusverre werd aan dit besluit geenerlei uitvoering gegeven en toen B. en Ws. zich ten slotte verplicht achtten in het belang van de woningstoestanden tsr plaatse by P. Koore man Sr. op de uitvoering der door adressanten zeiven, ter herroeping van het Raadsbesluit van 10 Maart jl., ty hun acres d.d. 8 April, aangeboden verbeteringen aan te dringen, ontvingen B. en Ws. by schrijven van 24 November ten antwoorJ, dat zy van hun voorgenomen plan tot het bouwen van 6 werkmanswoningen op het bewuste terrein hadden afgezien. kHieruit volgt, dat P. Koo reman Sr. en P. Kooreman Jr. niet voornemens zyn de aan het Raadsbesluit van 28 April verbonden voorwaarden na te leven. Zou nu uit de bewoordingen, waarin dat Raadsbesluit is vervat, wellicht de gevolgtrekking mogen worden afgeleid, dat het terrein ter bebouwing ongeschikt blyft, zoobng niet aan de aan dat besluit verbonden voorwaarden is voldaan, toch komt het B. en Ws. regelmatiger voor, met herroeping wed rom van bet Raadsbesluit van 28 April, opnieuw de ter bebouwing ongeschikt verklaring zonder meer uit te spreken. Zoolang toch dat besluit gehandhaafd biyft, kan ook bet gemeentebestuur ten allen tyde tot naleving van de dezerzyis aanvaarde verplichting tot betaling van een som van f 1000 worden aangesproken, zoodra het aan P Kooreraan Jr. en P.Kooreman Sr. wenscheiyk mocht voorkomen de bun opgelegde voor waarden na te leven. Dat is echter niet wenscheiyk, omdat een besluit, dat in do gegeven omstandigheden alleszins gewettigd was, by wyziging van de lokale to=standon of onder andere tydsomstanciigheden wel eens zou kunnen blyken niet meer gerechtvaardigd te zyn. B. en Ws. geven daarom in overweging op de daarvoor door bun college vroeger aangevo.rde gronden genoemd terrein, uit hoofde van zyn ingesloten ligging, wederom ter bebouwing ongeschikt te verklaren. In de groote zaal van het Nutsgebouw had gisteravond een openbare lyeenkomst plaats, waartoe de oproeping was uitgegaan van de sub commissie voor Leiden en omstre ken van de Vereeniging tot oprichting en exploitatie van Volks sanatoria voor borst- lyd.rs in Nederland. Prof. dr. S. S. Rosenstein zeide den aan wezigen, waaronder ook vele dames, dank voor de welwillendheid, waarmede die oproe ping was beantwoord, en in de zoo talryke opkomst zag by een gunstig teeken voor de zaak, waarvan de beooeling geen anoer is dan bondgenooten te vinden in den oorlog tegen longtering en tuberculose. Zelfs in wetenschappeiyke kringen was men nog niet voldoende op de hoogte van de verwoestingen, cie deze plaag teweegbrengt. Eerst onlangs toen er te Beilyn een statistiek werd bekendgemaakt, kwam men op de hoogte dat ze veel erger is dan men wel dacht. Van de 1000 personen toch sterft er aldaar aan tuberculose. Men zal vragen hoe dat mogelyk is, terwyl wy toch geneesheeren en ziekenhuizen hebben. Zelfs zal men moeten toegeven dat hier te lande de sterfte aan die ziekte niet minder is, maar integendeel nog meer dan '/3 becraagt. Spr. wees er op hoe in de min Jere standen de meening bestaat dat er tegen de tering toch geen kruiden gewassen zyn. In letter- lyk-.n zin is dat waar. Kruiden doen de ziekte niet verdwynen, maar de geneziDg moet op andere wyze plaats hebben. Toen prof. Koch enkele jaron geloden de bekende ontdekking van het serum tegen do vreeselyke ziekte deed, was daarmede echter het wezen oer zaak nog niet uitgemaakt. De ziekenhuizen, die wy bezitten, zyn niet geschikt voor de behandeling van teringiyders, cJie zulk een mate van toewyding vereiscben, dat die inrichtingen daarvoor veel te gebrek kig zyn. Bovendien kan van den lyder een gevaar uitgaan voor den verpleger, echter niet als men ongeveer 100 jaren geleden zeer over dreven meende. Alleen in Nederland sterven jaariyks 12,000 personen aan deze ziekte. Wat daartegen in den tegtnwoordigen stand van zaken gedaan wordt (en alleen gedaan kan worden) zyn, behalve de slechts aan welgestelden mogelijke wegzending naar betere luchtoorden, de in wendige geneesmiddelen, maar deze dienen alleen tot verzachting van het ïyden, het stelpen der bloedspuwing, htt minJeren der koorts; maar meer dan dat kan ook in al onze ziekenhuizen niet gedaan worden. Na den aard der ziekte te hebbben nage gaan, en er op te hebben gewezen dat, ook toen men nog niet wist dat parasitische microben de oorzaak waren, reeds opgemerkt was dat de ziekte besmettelijk was, en des wege hier en daar, o. a. in Napels, totale afzondering by de wet voorgeschreven was (overdreven volgens spreker), deelde spreker mee dat de Engelschen de eersten zyn ge weest die het belang van een zorgzame be handeling voor teringiyders hebben begrepen; se;ert 1814 verrezen in Londen W. 4 groote inrichtingen (on met name is het Brompton Sanatorium for Consumption bekend), waar uitsluitend tuberculose-iyders worden ver pleegd: voor het zoo hoog nooaige genieten van vryo frissche lucht, is hier in de eerste plaats gezorgd. Men had intusschen opgemerkt, dat op som mige plaatsen tering aanmerkelyk minder voorkwam dan elders, en het was op dezen grond, dat dr. Bremer indertyd in Duitschland meende, dat op die plaatsen de ziekte met meer succes kon worden bestreden; tot op zekere hoogto terecht, maar tot bestr'yding behoort meer dan zoo zuiver mogelijke lucht: deugdelijke systematische behandeling, voe ding, ligging, levenswys. Dat heeft men tege woordig begrepen en in tal van sanatoria in Duitschland ziet raeD van dat alles uitst kea- de resultaten: menige Kuranstalt geeft als volkomen g6nez6n op deze wyze 25 pet. en 60 en meer pet. van in zoover herstellen, dat se, zonder latere nadeellge gevolgen, hun vroegere taak en werkkring konden hervatten. By zulk een goede uitkomst kon erlang do oprichting van sanatoria voor armen en mingegoeden niet achterwege biyven, en'tis wederom Duitschland, dat in sprekende ge tallen de cyfers toont van die door deze in richtingen behouden bleven voor maatschappy eo gezin; maar ook elders, in de oude al3 in de nieuwe wereld, hebben dergolyk ge zondheidsinrichtingen reeds gunstig gewerxt. Met de practische bedachtzaamheid, ons volks karakter eigen, hebben we aan bet begin utr beweging niet meegedaan, en dat is in zoover verstandig geweest, dat wy nu ons voordeel kunnen doen met wat or verkeerds in was en bezyden het doei. Maar thans, nu ook in ons land de stoot gegeven is, mogen we niet langer achUrbiy ven. Ons klimaat levert geen moeilijkheid (gunstig zeeklimaat), en wat de objectie van onze lage ligging betreft, bouenke men, dat in het lage Zeeland de t ring naar rato het minst voorkomt. - "Wflzende op de verwoestingen, die de ziekte in den werkmansstanJ aanricht, ondtr per- sonen, die anders vaQ 16- tot 60 jarigen leeiiyd het krachtigst zyn om in het on ver houd van zich of hun gezin te voorzieD, zeide spr., dat wy verplicht zyn sanatoria op te richten, omdat anders te veel nationaal ver mogen, voor do maatschappy zooveel nooaige krachten verloren gaan. De longt ring is genoe6lyk en men moet gewetenswroeging hebben als men niet doot alles, wat mogelyk ia. Laten we de vorsteiyko schenking der Koningin-Moe :er, oie Legroep, dat volksgezond heid zoo nauw samenhangt mot volkswelvaart, weten te waardeeren door op onze wyze, ieder, mee to helpen tot hot beoogde do^l. Wy zouden ons moeten schamen als wy dat schojne voorbeeld van H. M., die aan het haar aangetoden nationale buldeclyk zulk eon schoone bestemming gaf, niet volgden. Spr. einuigde zyn met groote aandacht go- volgde voordracht met een herinnering aan het vroord uit het 3 e boek van Mozes: „Be t uw naasten lief als uzelf" en aan het v oord van den grootsn stichter van het Christen dom: „Wat gy aan deze Myn minsten hebt gedaan, dat hebt gjj My gedaan." Van de gelegenheid tot het voeren van debat of tot het vragen van nadere inli.h- tingen werd geen gobruik gomaakt. Te Leiderdorp en te Zoeterwoude heeft zich een sub-comité gevormd tot oprichting van volks sanatoria voor borstiyders in Neder land, bestaande uit de heoren mr. A. D. Van Assendelft de Coningh, J. Th. Bornwattr, F. M Van Deventer, Cs. H. J. De Groot, ds. J. Nierstrasz, G P Van Outcren, J. H. Slicher, H. C. Van "Woerkom, cs. Woudstra, W. H. Van Zanten Jr. A. s. Zaterdag zil de eerw. frari r Adol- pbns, v^n ce orde der CapucyneD, in de wereld Jasper Blom geheeten, van Zo.Urwoude, te 's-Hcrtogenbosch tot priaster gswyd woren. Z. D H. de bisschop van Haarlem heelt benoemd: tot kapelaan te Moordrecht een weleerw. heer A Id. J. Sprenger; tot kapelaan te Bennolroek dtn weleerw. hetr J. M. C. Nuyon; tot kap laan te Voorschoten den weleerw. heer W. J. Van Turnhout, en tot kapelaan te Naaldwjk een weleerw. hter H. J. C. Haver, die 15 Augustus 11. priester is gewyd In aansluiting aan de mededeeling, gis teren in de Tweede Kamer gedaan, schr(j t men uit Alkmaar, dat de beer P. W. Janssen f 20,000 heeft geschonken voor een nieuwo Huishond- en Industrieschool aldaar. Volgens bet jaarboekje voor het Christe- ïyk oaderwys i3 het aantal scholen met een Bybel van 601 tot 619 gestegen. Het aantal leerlingen bedraagt 98667, over een jaar zul len ze waarschyniyk de 100,000 passeeren. Er zyn aan werkzaam 1267 onderwijzers en 422 ondtrwyzere88en. 576 scholen genoten dit jaar de Rijkssubsidie, 43 niet. In dit jaar slaagden 185 kweokelingen, op Chr. normaal lessen, enz., opgeleid voor hun examen, terwyl er thans nog 1298 hun opleiding ontvangen. Voor Zuid Holland wijst de statistiek aan: 156 scholen met 30724 leerliDgen, 441 onder wijzers en 134 onderwyzeressen. 147 se! olen genoten de Rykssubsidie. Er zyn 12 Cbr. nomaallessen met 206 mann. en 109 vrouw, kweekelingon, terwyl er dit jaar 27 der eersten en 14 der Lnatsten slaagden.

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1