GEZELLIGE AVOND N'. 11902 Maandag 13 December. A°. 1890 feze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nonnner bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. Alle plaatsen zijn uitverkocht. Leiden, 10 December^ Feuilleton. TWEE BROEDERS. LEIDSCH M&BLAD. PRIJS DEZËR COURANT: Voor Leiden per S maanden. "V f 1.10. Franco per post 1.40, Afzondoriyke Nommers0.06. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 1-6 regels f 1.0B. Iedere regel meer f 0.17{. - Grootero letters naar plaatsruimte. - Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0 05 berekend. 16 December. Offioiëele ItennisgeYingen» JACHT. Do Commiae&ria der Eoniogin ia de provincie Enid Holland, Gezien bet besluit van de Gedeputeerde Staten van don 29st-n November 1893, No. 102; Gelet op art. 11 der wet van d<.n 18den Juni 1867 (ötaatebUd No. 87); Brengt tor konnis van bolangbobbendeD, dat bjj bovoDgenoeuid besluit van de Gedeputeerde Skaten de Jaobt op klein wild, met uitzondering van oie op boatsmppon, in deze provincie v*ordt gesloton op Zaterdag den 31sten December 1893 met zoneonder- ga g, terwijl het echieien van houtsnippen geoorloofd blgft tot 1 Mei 1899, doch alleen door hoaders van groote jachtacten. bij jachten op schadelijk gedierte, waartoe, ingevolge de trtt. 16 of 26 dtr Jachtwet, consent of buitengewone machtiging is verleend, blijvoodo het iu art. 16 sub litt. g dier wot bedotld jachtbedrijf, van bet vangen vau houtsnippen met laat-, war- of valllouiien toegelaten tot en met den 18den Maart 1899. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplakt, waar zalks to doen gebruikelijk is, alsmede in hot Provi. oiaal Blad en in de Nederlandscho Staatscourant worden geplaatst. 'a-Gravenhage, deu 2den Decombjr 1398. De Commissaris der Koningin voornoemd, FOCK. Nationale Militie. Den milicien verlofganger der gemoento Amsterdam GERRIT DAUPHIN, van de lichting vaD 1895 en behoorendo tot het 7do regiment infanterie, wordt verzooht zijn tegenwoordige Verblijfplaats op te gev n of zich aan to melden ter gemeente-secretarie (afd. Natio<-ale Militie eu Bohuttorij, kamer No. 9) alhier. Leidon, De Burgemeester van Leiden, 8 Dec. 1898. F. WAS. Aan de hoeren W. M. Hackfoort en P. A. A. Van Loon, beiden te Leiden, werd door den Nationalen Bond van Handels en Kantoor bedienden In Nederland uitgereikt het oiploma van bekwaamheid voor handelswetenschappen (boekhouden, handelsrekenen en handelsrecht). Heden slaagden voor het examen Boek houden van den Nederlandschen Bond van Handelsbedienden de dames A. E. Groll en J. Tieletnan, beiden leerlingen van mej. O. T. Parmentier, te Leiden. Bedankt heeft voor het beroep naar de Ned.-Herv. Gem. te Stavenisse de heer E. B. Couvée, cand. te Lei Jen. Gisteren werd gemeld, dat de heer J. 0. E. Van Herwerden, alhier, beroepen was te Heemse. Dit is een vergissing. Genoemde heer staat op het tweetal voor gemelde gemeente met den heer E. Klaassen Dz., cand. alhier. Prof. Tiele hield Donderdag aan de univer siteit van Edinburg zyn tiende en laatste Qifford lezing. Hy sprak nu over „de plaats van den godsdienst in het geestelijk leven." De boogleeraar Stew..rt Culia, bestuur der der volkenkundige verzamelingen te Philadelphia en een der bokwaamste Ameri- kaansche etbnologen, heeft in den zomer van dit jaar een reis door Europa gemaakt, om met de voornaamste musea van cien aard kennis te maken. Hij heeft ook ons land bezocht en vijf dagen alhier vertoefd. In de „Philad. Press" van 13 Nov. staan nu een afbeelding van 's Rijks Museum van Oudheden alhier en het portret van dr. Schmtlz, den directeur van het Ryks-Ethnographisch Mu seum, bij een artikel van professor Culin, waarin deze veel lof brengt aan dit museum. Dit zal te meer de wenschelijkheid doen uitkomen, dat eindelijk die verzameling in een behoorlijk gobouw huisvesting vinde en niet meer in „pakhuizen," zooals de vorige directeur, mr. Serrurier, de tegenwoordigo verblijven genoemd heeft. Aanbestedingen. Militaire Kleeding. Le vering van; lo. 4800 Eenmans wollen dekens in 2 per- ceelen, elk van 2400 stuks; 6 inschrijvingen; laagste van Gebr. v. "Wijk en Co., te Leiden, perceel f 3.18, en M. Yan Beurden van Mol, te Tillburg, 1 perceel f 3.34 per stuk. 2o. 4000 Kampementsdekens in 2 perceelen, elk van 2000 stuks; 6 inschrijvingenlaagste van M. Van Beurden van Mol, f 3, 1 per ceel, en do Leidsche Dokenfabriek te L iden, 1 perceel f 3.25'/, per stuk. De generaal Van Vliet, chef van den staf van het leger in Nod.-Indiê, eergisteren van Den Haag naar Brussel vertrokken, wordt Maandag a. 8. In de residentie terugverwacht. Hij zal, met zijn gezin, gedurende eenige maanden in Den Haag blijven en zyn intrek nemen in het „Hotel de Twee Steden." Daar het meer en meer voorkomt, dat onderwijzers of onderwijzeressen, bij bet open baar lager onderwijs te Rotterdam werkzaam, enkele dagen verlof vragen voor een door hen te sluiten huwelijk, zonder dat voldoende redenen worden opgegeven waarom dit juist nog niet in voorgaande of aanstaande vacwntie geschiedt, heeft de commissie voor het open baar onderwijs een circulaire gericht tot allo hoofden van scholen, onderwijzers en onder wijzeressen, waarin medegedeeld wordt, dat de commissie voortaan aan onderwijzers of onderwijzeressen niet dan om zeer over wegende redenen verlof, en dan nog slechts een zeer beperkt, zal verleenen, tot het aan gaan van een huwelijk. De commissie ver wacht met grond, dat onderwijzers, die in tegenstelling met ambtenaren uit andere takken van dienst af en toe op vooraf be kende tijdstippen vacantie hebben, hun familie omstandigheden in cien tijd zooveel mogelijk regelen, en acht het in strijd met een goede opvatting hunner taak, als zij buiten volstrekte noodzakelijkheid of anders dan om gewichtige redenen verlof vragen. De boofd-lnspecteur van do Administra tie dor Kon. Ned. Marine, kolonel W. H. F. Vogel, zal, met ingang van 1 Januari a. s., den dienst met pensioen verlaten. Tusschen- den heer Van Wermeskerkon en mevrouw Van Wermeskerkin geboren Junius (Johanna Van Woude) is, naar de „Tel." mededeelt, een minnelijke schikking getroffen, waardoor de hangende processen tussebtn beide echtelieden ten "einde zijn. Wy vtrnemen, dat de geheele Amster- damsche leening van f 67,815,000 reeds voldaan en het gebeele bezit in het syndicaat gerealiseerd is, waarvan de syndicaat leden officiéél in kennis gesteld werden, (ff. G.) Van den uitgever C. L. G. Veldt te Amsterdam ontvingen wij een verzameling Kerst- en Nieuwjaarskaarten, naar teekeningen van den heer J. G. Van Caspel, op steen vervaardigd. Wegens de artistieke uitvoering (in modernen trant) van deze kaarten, met daariy paasenae enveloppen, meenen wjj daarop in het bijzonder de aandacht te mogen vestigen. Naar men verneemt, wenscht de Staats spoorweg-Maatschappij de proef, door haar genomen- met c!e afgifte van kilometerboekjes 3de klasse van 5000 kilometer, tegen een la- geren prfis dan die voor 5 boekjes van 1000 kilometer, nog gedurende de eerste zes maan den van bet jaar 1899 voort te zetten. De heer H. M. A. Van der Valk, bekend antirev. spreker en zoon van ds. Van der Valk, van Scheveningen, is naar Frankrijk en Italië vertrokken en wel om zich in eerst genoemd land persoonlijk te overtuigen om trent de publieke opinie in zake Dreyfus en in 't laatstgenoemde land om het anarchisme te bestudeeren. By beschikking van 8 December 1898 heeft de minister van marine goedgevonden, met ingang van den lsten Januari 1899: lo. de betrekkingen van chef en adjunct chef van den staf der zeemacht van den directeur en commandant der Stelling van dtn Helder, op te dragen ret^iectieveiyk aan den kapitein-luitenant ter zee H. G. J. Wolter- beek en den luitenant ter zee 1ste klasse N. J. Van den Worm; 2o. die van chef en adjunct-chef van den staf der zeemacht van den dirocteur en commandant der marine te Hellevoetsluis, tevens commandant d:r Stelling van de Monden der Maas en van het Haringvliet, op te cragen respectievelijk aan den kapitein luitenant ter zee G. J. Sluyterman en den luitenant ter zee 1ste klasse F. Smit; 3o. die van chef en adjunct chef van den staf der zeemacht te Amsterdam op te dragen respectievelijk aan den kapitein-luitenant ter zee H. P. Netscher en den luit nant ter zee der l8te klasse J. A. M. Bron. De laatste berichten omtrent den beer Pyls, te Maastricht, luiden: Toestand bedenke lijk. Krachten afnemende. „Truth", het lekende blad van Labou- chère, verzekert, dat H. M. de Koningin- Moeder aan de Koningin van Engeland particu lier kennis zou hebben gegeven van de aan staande verloving van Haar Dochter met vorst Wilhelm von Wied. De officiöele kennisgeving zou eerstdaags volgen en het huwelijk zou plaats hebben te 's Gravenhago in April van het volgende jaar. Het Hoofdbestuur der Vereeniging van Christelijke onderwijzers en onderwijzeressen in Nederland en de overzeesche bc-zittingen heeft aan den minister van binnenlandscbe zaken een adres gezonden inzake de pen- 6ionneering der bijzondere onderwijzers. Afschrift er van heeft het doen toekomen aan de leden der beide Kamers, met bet verzoek de zaak te steunen. Door de arronoissements rechtbank te Arnhem is, ter aanvulling der vacature van griffier van dat college, opgemaakt de navol gende alphabetische lijst van aanbeveling: mr. L. G. E. Gcrtsen, griffier der arrond.- rechtbank te Roermond mr. J. Lechnor, griffier der arrond.-recht bank te Zieriksee; mr. J. Van Leeuwen, substituut-griffier by de arrond.-rechtbank te Arnhem. Door wijlen den beer D. Held te Amster dam is aan het Diaconie- Wees- en Bestede- lingenhuis te Aalsmeer een legaat van f 300 vermaakt. Het stoomschip „Ceres," van de Middel- landscbe Zee naar Amsterdam, passeerde 10 Dec. Dover; de „Kaiaer" arriveerde 8 Dec. van Hamburg en Amsterdam te Delagoibaai; de „Prins Maurits," van Paramaribo naar Am sterdam, vertrok 9 Dec. van Hüvre; de „Prinses Sopbie" vertrok 10 Dec. van Amsterdam naar Batavia; de „Statendam," van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 9 Dec. Lizard. Bodegraven. Bij de gehouden verkiezing voor een ouderling en diakon der Ned.-Herv. Gem. alhier, zijn herkozen de heeren G. De Wit als ouderling en G. De Kruif als diaken. In de plaats van den heer J. Abbekerk, die als ouderling ontslag had gevraagd, is gekozen de heer G. Bosman. De heer C. Van Donk, die verleden week is gekozen als notabele der Ned.-Herv. Gem. alhier, heeft die benoeming niet aange nomen, ten gevolge waarvan een nieuwe verkiezing zal plaats hebben op 16 Dec. a. 8. Belanghebbenden worden er aan her innerd, dat de zitting van den militieraad voor de nationale militie, lichting 1899, voor deze gemeente zal gehouden worden in het Raad huis te Gouia op Maandag 19 December, des namiddags te halftwee. Voor de vacante betrekking van onler- wyzer aan de openbare school A alhier, heb ben zich negen sollicitanten aangemeld. Acht hiervan zullen eerstdaags opgeroepen worden tot het geven van een proefles, waarna de voordracht opgemaakt zal worden. Het departement Bodegraven van de Maatschappy tot Nut van het Algemeeo hield deze week een huishoudelijke vergadering, waarin o. a. besloten werd om het aantal commissarissen van de Spaarbank te brengen van zes op zeven. Als zevende lid werd daar voor gekozen de heer A. Breekland Jr. De begrooting van de Bewaarschool over 1899 werd aangeboden en vastgesteld. Tot loden van het hoofdbestuur werden gekozen de heeren W. Spakler, te Amsterdam, P. M. Kelkr van Hoorn, te Dordrecht en jbr. mr. D. R. De Marees van Swinderen, te Groningen. De heer Eigot, oud-tooneelspeler te Amsterdam, zal den 22sten Dec. a. s. in ons Nutsdepartement in een openbare vergadering optreden met het houden van enkele voor drachten. Boskoop. By de gisteren gehouden be stemming voor een lid van den gemeenteraa 1 werden uitgebracht 438 stemmen, waarvan op de heeren E. I. Veldhoyzen 215 en J. Jongejao 204; van onwaarde 19. Kntwyk. In de afgeloopen week is byoa de geheele voorraad haring by afslag geveild tot een prys van f 11 tot f 12 per kantje, volle haring; terwyi de file v^n f 8 tot f 8.50 per kantje opbracht. Het grootste gedeelte dezer baring werd opgekocht door Scheve- ningsche en Vlaar ingsche handelaars. Het aantal te leveren manschappen voor de nationale militie, lichting 1899, bedraagt voor deze gemee te 20 manschappen. Hillegom. Donderdagavond hield de Chr. JongeL-Vereeniging Ps. CXIi:9 te Hillegom eon openbare vergadering in hot voormalig E vangelisati egebou w. Ds. J. A. Gerth van Wyk, van Bennev roek, was overgekomen om een lezing te houden over den Hervormer van Schotland, John Koox. Voordrachten en samenspraken, door de leden der Vereeniging gehouden, wisselden verder elkaar af. Bet was een recht gezellige avond zoowel voor de sprekers als voor de hooroers. Do vergadering, die met gebed door den eero-voorzitter der Vereeniging, os. A. Van Veen, was geopend, word te balMf gesloten met dankzegging en het zingen van Ps 72 11. Do besmettelyke ziekte (aiphtheritis) ten buize van don arbeider P. W. Van oer Hulst, alhier, kan als geweken worden be schouwd. Lisse. Voor de inschryving voor de nationale militie voor de lichting 1900 in do maand Januari a. s. zal in deze gemeente meer speciaal zitting worden gehouden ter gemeent secretarie op Woensdag 18 Januari a. s., des voormiadags te 11 uren. Donderdag avond had in de Chr. Ger. Kerk alhier de bevestiging plaats van den beroepen leeraar, den heer Vermeer. Voor een zeer talryk gehoor trad voor dat doel op ds. J. Schotel, van Haarlem, oie tot tekst had gekozen Jobs. 17 vs. 8a en naar aanleiding van dio woorden een zeer boeiende rede hield, welke met onverdeelde aandacht werd aangeboord. Na afloop van de bevestiging zong de ge- meente baar nieuwen leeraar toe de bekende Zegenbede uit Ps. 134 vs. 3. Noordwykerhout. Herkozen zyn tot nota belen der Ned.-Herv. Gem. alhier de heeren W. J. Guldemond en J. Wassenaar en tot kerkvoogd do heer M. J. Wuyster. De volgende lotelingen zullen in Maart a- a. waarscbynlyk in werkeiyken cienst worden opgeroepen: No. 1 C. Duivenvoorde, 3 K. Van der Putten, 4 W. Smr, 6 W. J. Van den Burg en 7 H. Langeveld. Op Woensdag 11 Januari a. 8 des voor- middags te elf urtn, zal ter gemeente-secretarie zitting worden gehouden tot het inschreven voor de nationale militie van do manoeiyko ingezetenen, geboren in het jaar 188U. 43) Ook Helena geraakte in een vreugderoes, en weenend en lachend wierp zy zich in zyn armen. Een geruimen tyd stonden zy zoo arm in arm; zy begrepen, dat hun een groot goluk te beurt was gevallen. Toen zy beiden wat kalmer geworden waren, bespraken zy wat hun nu te doen stond. De schelle toon van de huisbel stoorde hun gedachtenwi38oling. Helena snelde toe om te openen. Moeder stond voor haar en daarachter een schok voer Helena door de leden bemerkte zy haar zwager. Moeder wierp haar een angstigen blik toe. „Is by thuis?" fluisterde zy. Helena knikte en liet hen binnenkomen. In de kamer gekomen, ging moeder lang zaam naar Karei toe, terwyl Otto, het gelaat naar den grond gekeerd en met zyn hoed in de handen, geiyk een anno zondaar aan do deur bleef staan. Helena kwam het laatste de kamer binnen en sloeg de deur achter zich toe. Karei schrikte, toen hy zyn broeder bemerkte. Juffrouw Koster naderde met langzame, slopende schreden haar oudste; angst en schrik hadden zich diop op haar gelaat gegrift. Met zwakke stom begon zy: „Otto heeft my alles verteld; uit vrees voor vader heeft hy het toenmaals gedaan; het mes zat bom op de keel. Het was kort vóór zyn aanstelling; hy wist geen raad en in de hoogste vertwyfeling beging hy den misslag. Hy heeft er vreeselyk voor ge leden vreeselyk l" Karei lachte hoonend. „Heeft by geleden?... Hy? Wat heeft hy geleden, hy, die vry rondging, daar niemand hem verdacht, en voor iedereen de brave, eerlyko man was; dien men beklaagde, omdat hy zulk een ploert van een broeder hadl En dat was ik, dien men in de gevangenis wierp, dien men met de vingers nawees en dien men heden nog niet vertrouwt. Hy heeft geleden, zegt gy by Toornig blikte hy zyn moeder In het gelaat. De oude vrouw legde haar sidderende hand op den arm van Karei en zag hem smeekend in de oogen. „Gy waart onschuldig," antwoordde zy, „gy hadt een goed geweten en wist, dat niets u kon geschieden, daar uw onschuld aan het licht zou komen. Maar hy, met zulk een zwaren last op zyn ziel, hy beeft geen rustig oogenblik meer gehad l Ieder oogenblik moest hy sidderen voor de ontdekking. Gy weet niet, wat hy uitgestaan heeft, hoe zyn geweten hem pynigde. Eu toen gy verdacht werdt, toen bereikte zyn kwelling het toppunt, en hy heeft „En hy heeft," viel Karei bitter in de rede, „my rustig in de gevangenis laten zitten, wekenlang. Hy heeft geen vinger verroerd, toeu hy zag, dat de verdenking nog altyd op my bleef rusten, niettegenstaande ik reeds lang was vrygesproken. Hy beeft rustig aangezien, dat men my steeds voor don dief aanzag, ja zelfs myn eigen vader, en hy heeft niets gedaan om den last, welke myn leven vergiftigde, van myn schouders af te nemen Geen gelukkige minuut heb ik meer gehad Ik ben er door naar den kelder gegaan Drie jaren ga ik nu rond als een ver worpeling Goen mensch heb ik in het gezicht durven zien; ik kwam myzelven voor als een aan- ge8tokene, een uit de maatschappy verbannene. Menigmaal heb ik geloofd, dat ik het verstand zou verliezen, en ik heb het verloren. En intus8cben heeft hy gezwelgd, in voor name kringen geleefd; gy allen hebt hem geacht en geëerd en my daarentegen met den nek aangezien. En met my heeft hy geen medelyden gehad, niets gedaan om de schande van my en de mynen af te nemeD. Dat vergeof ik hem nimmer, al word ik ook honderd jaarl.... Dat vergeef ik hem zyn geheele leven niet Zóó zwaar was het bewustzyn, dat hy zoo lang onschuldig had geledon, dat hy onwille keurig de vuisten balde en toornig den schuldige aanzag. Zyn tanden klemden zich op elkander en een dieriyk, schel geluid kwam uit zijn keel. By dit geluid verschrikte Otto, zyn hoed viel uit zyn handen op den grond. Juffrouw Koster keerde zich naar hem om; erbarmeiyk, vernietigd, als een schuldige, die het oordeel van een onverbiddelyken rechter afwacht, stond hy daar. Het sneed haar door de ziel, en de drang hem te helpen, te reddeD, gaf haar üieuwe kracht. Zonder oenige voorbereiding had zy alles van hem vernomen; het klonk haar als eon donderslag by zonnigen bemel in de ooren, haar knieën sidderden en met moeite hield zy zich staande. Maar zy hield zich goed, zy had geen.tyd om zwak to zyn, nu bet gold de toekomst, het bestaan van haar lieveling te redden. Weder wendde zy zich tot haar stiefzoon. „Gy zyt toch zyn broeder," zeide zy, „en als zoodanig kunt gy hem toch vergiffenis schenken, wanneer hy als smeekeling tot u komt on rouwmoedig zyn schuld bekent." „Ziet hy het nu in?" lachte Karei bitter en boonend; „ziet hy het nu in, nu ik de baas ben, nu hy Diet moer liegen en huichelen kan, dat hy onschuldig is? Een mooi kunst stuk voorwaar; maar vroeger, toen beeft hy wyseiyk gezwegen en zyn broeder gevangen laten zetten, in plaats van te bekennen, dat hy de dief was." „Ja, toen wilde hy ook; honderden malen is by op weg geweest, maar hy is ook een zwak mensch. Van dag tot dag heeft hy ge hoopt, dat men u vry zou laten. En toen is hy ziek geworden van angst en gewetens wroeging en wist van niets. Daar kwam de rechtszittiog en gy werdt vrygesproken, en toon was het niet meer noodlg." „Niet meer noodigriep Karei woe dend uit, „niet meer noodig? En dat, terwyl men my nog immer verdenkt l Maar daar bekommert mynheer zich niet om. Goddank, nu is het eindelyk gedaan en nu zal do wereld vernemen, dat ik het niet ben geweest, die de hand naar het goed van vreemden heb uitgestoken, dat het myn broo der geweest is, myn stiefbroeder, de grooto mynheer 1" Hy wierp oen blik in hot rond en snelde naar don kapstok, waaraan zyn hoed hing. Moeder viel hem in de armeD, haar oogen vestigden zich angstig op zyn vastberaden trekken; op haar gelaat, dat doodsbleek werd, teekendo zich duideiyk de doodsangst af. „Wat wilt gy doen?" riep zy hem in óón adem toe. „Waar wilt gy heen?" „"Waarheen?" En verwonderd zag hy haar aan. „Waarheen? Naar hot gerecht! Heb ik Diet laDg genoeg moeten wachten?.... Ge looft gy dan, dat ik voor de wereld nog langer als een dief gebrandmerkt wil zyn?" „Gy wiltwiltOtOtto aangeven?" „Zeker wil ik dat; beeft hy dan iets beters verdiend?Hy oogst nu, wat hy gezaaid heeft; en gy, die hora altyd zoo groot hebt opgevoedgy zyt even schuldig als hy." Aan deze woorden hield do oude vrouw zich vaat als een drenkeling aan een stroobalm. „Ja, Karei l" riep zy met den yver der ver twyfeling uit. „Gy hebt gelyk. Ik ben de hoofdschuldige. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1