ia slecbta schijn, hoofdzaak Is do kortzichtige Staathuishoudkunde van Duitschland, die vreemdelingen, welke op eerlijke w\Jze aan don kost komen, de gronzen overjaagt, daar zo mededingers zijn voor wellicht minder bekwame, minder ijverige of meer eischendo onderdanen. Wat is daartegen te doen? Niet voel; by de behandeling der begrooting van buitenlandsche zaken zal misschien de zaak ter sprake komen en de mioister zal beloven do Duitsche regeering te wijzen op de onbillijkheid vao haar optreden tegen onze landgenooten, maar een dergelijk vertoog is een papieren wapen, waaraan onze buren zich allicht weinig zullen storen. Wij zouden wijders onze militiewet kunnen wijzigen, om ook landgenootou in den vreemde te verplichten tot deelneming aan de loting, maar zoo'n wetswijziging heeft meer voeten in de aarde dan men denkt en 't is de vraag, of daarmede inderdaad de billijkheid zoozeer zou betracht worden. Wo zouden eindelijk ook (en misschien is dat de beste weg om aan de Duitsche regee ring duidelijk te inakeD, dat zo onrechtmatig handelt) in toepassing kunnen brengen den stelregel, dat wie kaatst den bal terug kan verwachten. Er wonen bier te lande een kleine 30,000 Duitscher8 en daaronder vindt men nog wel wat „onkruid". Als nu onze Regeering eens aan de Duitsche mededeelde, dat ze de uitzetting dier minder nuttige elementen, welke voorzeker voor het grootste gedeelte niet wettelijk zijn toegelaten, overwoog, dan zou wellicht de laatstgenoemde tot inkeer komen en de Neaerlanasche laud- genooten, die liever te Gronau den kost ver dienen dan in het eigen vaderland te bedelen, verdor ongemoeid laten. En wil do Duitsche rogeering niet luisteren, welnu, dan worde de in uitzicht gestelde maatregel met ernst toe gepast: de weelde van „leer om leer" kunnen we ons op dit punt wel veroorloven. We geven dit niet als een onfeilbaar recept, /laar kwaad kan het zeker niet, en waar land genooten op zulk een onbillijke wijze bejegend worden, verdient het aanbeveling eens wat ^rasser op to treden dan de diplomalieke weg mogelijk maakt. KOLONIËN. BATAVIA, 2—8 Nov. (Nederlandscke mail). Van den resident van Timor en onder horigheden is het volgende telegram ont rangen: Koepang, 22 October 1898. Van Endeh geen nadere berichten ont 'angen; politieke toestand in overig deel ge lest bevredigend; meting groote Portugeesche jrens afgeloopen; Timor, Timor Larantoeka en Solor veel gevallen van pokzi.kts; paarden- ziekte geweken. AT JEU. Volgens telegraphisch bericht van den gouvernour van Atjeh en Onderhoorigheden is, zegt de „Jav. Ct." van 4 November, in Podir alles rustig. Twee compagnieën van het 3ie bataljon vertrokken een 2den dezer van Padang Tiüji over Geude Breuë en de waterscheiding naar Kotta Raoja en kwamen in den ochtrnd van den volgenden dag te Selimoen aan. Van de Westkust werd niets bijzonders vernomen. Dit Segli is dd. 2 Nov. aan het „Bat. Nbl." geseind: In de afgeloopen week werden de weg werkers te Padang-Tidji nog steeds door kleine benden beschotendeze lieten op drie achter eenvolgende dagen telkens één tot twee dooden in onze handen aci r. Padang-Tidji is bezet door twee compagnieën van het 7do bataljon onder majoor Van Haeften. Twee compagni.ën van het derde bataljon marcheerden gisteren af, om over de water scheiding naar Selimoen te gaan en van daar overgebracht te worden naar Kotta Radja. Een stuk van den wog naar Grong-grong is door bandjir weggeslagen. In de Pak Pak-landen schynt de bekende Atjehsche bendeaanvoerder Tengkoe Joesoef, die thans weder 200 a 300 man onder zyn bevelen moet hebben, niet zonder succes aan het oorlogvoeren te zijn. Ook zou een talrijke bende Atj:here, onder Tengkoe Aroen en Tengkoe Belingbing, zich van de Koeta's Hernoen en Singgitik (naby eerstgenoemde plaats gelegen), op c*-sn weg van Kwala naar Singgalit, hebben moester gemaakt. De verdreven inwoners dier Koota's hebben zich om hulp gewend tot de hoofden van Kwala, Per'oesl, Batoe, Karang, Bintang Mariah enz. en Pa Melgab, die hun spoedig met een groote macht zouden te hulp snellen. In de „Locomotief lezen w\j dat de zoon van den gouverneur generaal met tweo andere hoeren alle posten in Groot Atjeh heeft afgereisd, nu eens te paard en gedekt door cavalerie, dan weer door infanterie. De heer jhr. Van der Wijck Jr. zal een officiëele zending zyn opgedragen, want anders zou hem geen militaire dekking mogen zyn verstrekt. Java-bode Aardbeving. Op 2 Nov. is te Batavia een aardbeving waargenomen, zoo sterk als er volgens de „Java-Bode" sedert 1895 niet meer is ge voeld. Te 6.35 uren werd zy ingeleid door zwak^.q schommelingen; van 6.35.5 tot 6.38.5 uren wenen aan het Meteorologisch Obser vatorium stereo schommelingen waargenomen in de richting van n. tot o. naar z. t. w., die zich van 6.42.5 tot 6.43.5 uren herhaalden. Daarna bleven tot 7.36 uren zwakke schom meling', n aanhouden, die echter zondor instru menten niet meer waren waar te nemen. Uit Buitenzorg schreef men aan de „J.B.", dat daar precies te halfzeven een flinke aard beving gevoeld is: de lampen in de huizen slingerden heen en woer en de deuren sloegen dicht. Het regende daar zwaar met weinig onweer; er bleef een drukkende hitte heerschen. Van een onderneming aan den voet der Gedeh werd naar Buitenzorg getelephoneerd, dat men daar den schok wel een minuut lang gevoeld hal, en veronderstelde, dat die vulkaan do oorzaak was van het verschynsel. Volgens telephonisch ingewonnen berichten is de aardbeving ook te Cheribon, te Tegal, te Pekalongan en Semarang, doch niet te Soerabaia gevoeld. Verder ontving de „J.-B." de volgende tele grammen Bandoeng, 3 November: Gisteravond te halfzeven zyn bier zware schokken van een aardbeving gevoeld. Garoot, 3 November: Gisteravond te half zeven werd hier een hevige aardbeving waar genomen in de richting van Noord naar Zuid. Voor zooverre bekend, deden de schokken zich het hevigst gevoelen op de kina-onder neming Daradjat. Persoonlyke ongelukken vielen er Diet voor, maar de steenen adminis- trateurswoning werd zwaar beschadigd. Die schade wordt op f 800 geraamd. De vlak by de onderneming gelegen krater Kawa Manoek werd dadeiyk verkend, doch vertoonde niets bijzonders. De oorzaak der aardbeving is hier nog niet bekend. De „Jav.-Ct." meldt: Van de residenten van Kecoe en Banjo.mas zyn de volgende telegrammen ontvaDgen: Magelang, 3 Nov.: Gisteravond 6 uren 47 min. heeft «lhier aardbeving plaats gehaJ verticale beweging; twee vry zware schokkeD, die ongeveer een halve minuut geduurd hebben. Banjoemas, 3 Nov.Gisteravond kwart voor zevenen eon vry hevige horizontale aardbeving in Banjoemas gevoelJ; richting N.-W. Z.-O. met twee kort op elkaar vol gende schokken; duur circa tien seconden; eenige schade veroorzaakt aan Gouvernements gebouwen te Tjilatjap. Door den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: CIVIEL DEPARTEMENT. Verleend: Wegens ziekte een jaar verlof naar Enropa, aan den controleur 2do k). bij bet binnenl. bestuur op Java en Madoora W. A. J. Noltenius van Elsbroek. Ontslagen: Uit zijn betrekking, in afwach ting van wat nader omtrent hem zal worden beslist, de commies der 3de kl. bij den post- en telegraafdienst B. Degener. Op vei zoek, eervol uit 's lands dienst, de ge wezen adjunct commies -bij den post- en telegraaf dienst, C. J. Vermeulen. Belast: Voor den tijd van zes maanden of zooveel korter als zal blijken voldoende to zfjn, met de function van buitengewoon voorzitter van den Landraad te Kraksaan (Probolinggo), de ambtenaar op non-activiteit, mr.F. C. Vijzelaar, laatstelijk officier van Justitie bij den Raad van Justitie te Padang. Gesteld: Gedurende den bovenbedoelden termijn ter beschikking van voornoemden buiten gewonen voorzitter, ten einde met griffiers- werkzaamheden te worden belast, de klerk ter f:riffie van den landraad to Loemadjaug, (Probo- inggo) P. Ackermann van Leeuwen Bij het openbaar lager onderwijs voor Europeanen. Benoemd: Tot onderwijzer 3de kl. H. Grendel, thans tijdelijk als zoodanig werkzaam aan de 2de school te Buitenzorg; tot hulponderwjjzeres, mcj. M. S. G. Verloop, than9 tijdelijk als zoodanig werkzaam aan de meisjesschool te Buitenzorg. Ontslagen: Eervol uit 'slands dienst, de ambtenaar op wachtgeld C. L. V. Godaeus, laatst comraie9 voor den stationsdienst bij de exploi tatie van Staatsspoorwegen op Java en de adjunct- commies bij den post- en telegraafdienst, P. Ch. Loriaux, eerstgenoemde op verzoek en voor don laatste met bepaling, dat dit ontslag wordt ge rekend op 17 October 1898 te zijn ingegaan. Ingetrokken: De verplaatsing van het goovernom ent Sumatra's Westkust naar het gouver nement Celebes en Onderb. van den controleur der 1ste kl. J. L. Engel. Verplaatst: Van het gouvernement Suma tra's M estkust naar dc residentie Bali en Lom bok, de controleur der lstokl.L. J. Engel, voornd. G e p 1 a a 18 tIn de residentie LampoDgscke Districten de ambtenaar voor den burgerlijken dienst S. Chavannes. Ontslagen: Eervol uit 'slands dienst, de klerk ter Algeineene Secretarie J. S. P. Nemmers en do gew ezen Inlandsche vuurstoker bij de exploi tatie der Staatsspoorwegen op Java, Wagiman, eerstgenoemde op verzoek. T ij d e 1 ij k benoemd: Met ingang van 1 December 1898, tot depothouder bij de opiumregie in do residentie Soerabaia: ter hoofdplaats van dat gewest, de tijdelijke depothouder bij do opium regie te Malang (Pasoeroean), P. C. Pelupessy;te Modjokerto, F. S. Van do GraafF, thans tijdelijk belaft met de waarneming der betrekking van depothouder bij de opiumregio te Probolinggo. Benoemd: Bij aeo dienst der opiumregie, met ingang van 1 December 1898 tot depothouder te Malaug, Pa9oeroean, W. G. Hauff, thans belast mot do waarneming der betrekking van tijdelijk opium-depothouder to Ampenau, afdeoling Lombok, Bali en Lombok; Probolinggo, ïes. van aion naam, W. L Pilaar, thans tijdelijk opiumdepothouder te PasoeroeanPamekasan, (Madoera) M. E. Slootman, thans tijdelijk opiumdopothouder aldaar; Besoeki, res. van dien naam, J. A. Fransz, thans tijdelijk opiumdepothouder aldaar. Belast: met do waarneming der botrekking van depothouder te Pasoeroean, de 2de commies bij 's lands drukkerij te Batavia J. R. G. Ostroig. DEPARTEMENT VAN OORLOG. Overge plaatst: Op het bureau van den gowestelijkon intendant te Batavia, en met betrekking zijner overplaatsing, naar Magelang, de lste luitenant- kwartiermeester bij de expeditionnaire troepen te Sogli L. H. Spook. Bepaald: Dat geplaatst blijft, te Magelang als kwartiermeester van het '2de depot-bataljon, tevens garnizoen, en zulks met intrekking zijner overplaatsing naar Soerabaia, de lste luitenant- kwartiermeester to Magelang W. G. Speltie. Ontslagen: Met ingang van 2 December 1898, op verzoek, wegens volbrachten diensttyd, eervol en met behoud van recht op pensioen uit Hr. Ms. militairen dienst, de kapitein der infanterie E, A. C. Van Regteren. Verleend: Twee maandon verlof wegens ziekte naar Fort-de-Kock en Pajacombo, aan den lsten luit. bij het corps marechaussee in Groot-Atjeh P. A. 11. Holsel; naar Pajacombo, aan den lsten luit. bij bet 3de bataljon infanterie W. B. J. A. Scheepens; naar Soekaboemi en Sindanglaja, aan den lsten luit. der inf. bij het subsistenkador to Batavia C. J. Boon; naar Padaog-Paodjang aan den kapitein der inf. by het subsistentenkuder te Padang S. Boodt. een maand verlof wegens ziekte paar Fort do- Kock aan den lsten luit. by het subsistentenkador te Padang L. J. Th. Vecnhuyzen; een maand verlof wegens ziekte naar Soeka boemi en Sindanglaia, a&D den '2den luitenant- kwartiermeester E. W. Gunther. van de (8ste compagnie artillerie) lste berg- battery te Batavia naar de 23ste compagnie (2do compagnio vesting) artillerie te Batavia de lste luit. J. B. Doyer. naar Atjeh ter beschikking van den gowe9te- lijken intendant, de kapitein kwartiermeester op het bureau van den gewestelijken intendant te Batavia S. Spree. Verlengd: Met een maand het hem verleend verlof wegens ziekte: naar Sindanglaia, aan den lsten luit. der inf. bij het 11de bataljon J. E Collard; naar Soekaboemi en Garoefc, aan den lsten luit. der infanterie bij het subsistentenkador te Batavia A J. Ensink naar Magelang, aan den kapitein der inf. by het subsistentenknder te Batavia D. Gout; naar Soekaboemi en Garoet, aan 4den kapitein der inf. bij het '2de xecrutenbataljon E. A. F. F. R. J. Rooswinckel. Overgeplaatst: Als administrateur van het hospitaal te Tjimahi, de kapitein-kwartiermeester van het 15de bat. inf. te Tjimahi A. C. F. W. De Lassasie; als kwartiermeester van het 15de bat. inf. te Tjimahi, de lste luitenant-kwartiermeester admini strateur van het hospitaal te Tjimahi, L. J. R. Prins; van het subsistentenkader te Batavia naar de 16do compagnie (6de compagnie vesting) artillerie te Soerabaia de '2de luit. der art. C D Lageiwerff. DEPARTEMENT VAN MARINE. Overge plaatst: Van bet flottieljevnartuig Batavia" op net ilottieijevaartuig .Makasser/' „alscommandant, de luitenant ter zee der lste klasse J. W. Ter- mij telen; van het flottieljevaartuig „Makassar" op het flottieljevaartuig „Batavia", als commandant, do luitenaat ter zee der lste kl. Jbr. II. L. Wichers. Brj de Gouvernements-Marine: Overgeplaatst: Van het stoomschip „Barito" op het stoomschip „Reiger", te Soerabaia, de 2de machinist L. L. G. F. Born; van het stoomschip „Reiger' on het stoomschip „Barito", te Bandjermasin, de 3de machinist 11. E. Meijer; van het stoomschip „Barito" to Bandjermasin Daar het stoomschip „Havik", te Atjeh, de gezag hebber der lste klasse C Engels; van het stoomschip „Pelikaan" te Timor Koe pang, naar het stoomschip „Barito", te Bandjer masin, ten einde het bevel over dien bodem te voeren, de lste stnurman J. V. Crans. TWEEDE HAMER. Broeikassen op Veldzichtte AvereesL De heer Lieftinck heeft een amendement voorgesteld, ten einde den Minister van Justitie in de gelegenheid te laten, om „broeikassen" te doen aanleggen op het Ryksopvoe.ings- gesticht „Veldzicht", te Avereest, nl. door den betrekkelyken post slechts met f 4000 te ver minderen, van oordeel, dat het doel voor f 1100 zeer goed is te bereiken. Kosten Proviticiaal Bestuur in Zeeland. De heer Fokker heeft voorgesteld uit de Staatsbegrooting te doen wegvallen een be drag van f 3927 voor een gebouw ten behoeve van h-t nieuwe archief, alsmede het be rag ad f 4000 voor een nieuw gebouw met vier bureanlokalen voor het Provinciaal Bestuur van Zeeland. Rijksveeartsenijschool te Utrecht. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft alsnog aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat eerst onlangs de eigenaren van het tot uitbreiding van bovengenoemde school aan gawezen terrein tot publieken verkoop zyn overgegaan en dat zy tot onderhandschen verkoop onder nadere goedkeuring, hoe ook daartoe aangezocht, niet geneigd waren. De noodzakelykheid van den aankoop vindt o. a. haar verklaring in de in de naaste toekomst te verwachten uitbreiding der inrichting. Rekenkamer. De commissie, in wier handen de verslagen der Algemeene Rekenkamer in Nederland en in Ned.-Indië betreffende haar werkzaamheden over het jaar 1896 zyn gesteld, releveert slechts enkele punten. Ook thans komt de Rekenkamer terug op haar reeds herhaaldeiyk gemaakte aanmerkingen, dat door het Departe ment van Koloniën zoo veelvuldig wordt afgeweken van den regel van openbare aan besteding voor de aanschaffing van benoodigd- heden voor den Incischen dienst. Ook haalt thans de Rekenkamer eenige gevalkn aan, waarin ambtenaren en officieren hoogero reis- en veriiyfkosten werden toegekend dan haars inziens behoorde. De commissie stelt voor de beide verslagen voor kennisgeving aan te nemen. De zaak-Hoger kuis. Geiyk wü meldden, werd 22 November jl. te Helder een openbare vergadering gehouden van „Nederland en Oranje", waarin de heer A. P. Staalman, lid van de Tweede Kamer, optrad tor behandeling van de zaak-Hogerhuis, tot het onderzoeken waarvau hy naar Friesland was geweest. Toen de heer Staalman zyn rede had ge ëindigd, werd van de gelegenheid tot debat gebruik gemaakt door de heeren Troelstra en Hermans, waarna, wegens het vergevorderd nachtelijk uur, het verdere debat moest worden verdaagd. Dat debat werd nu Zaterdagavond te Helder in het gebouw „"Wilhelmina" hervat. De zaal was eivoL Achtereenvolgens werd het woord gevoerd door de hoeren M. Valk Lz., van Den Haag, IL Van Praag, van Amsterdam, en ds. A Do Koe, van Helder, aie, evenals de heeren Troelstra en Hermans in de vorige vergadering, nogal iets op het onderzoek van den heer Staalman hadden af te dingen. De heer De Koe noemde zelfs zyn optreden een mislukking. De heer Van Praag noodigde den heer Staalman uit, dezelfde rede, welke hy te Helder hield, ook te Stiens en te Beetgum te boaden, !n welk geval bet Landt-lyk iloger- huis-comitt} alle kosten voor zyn rekemncr zou nemen.. De heer Staalman zeide nader op die vraag te zullen beslissen. Hy handhaafde hetgeen in de vorige vergadering door hem werd aan gevoerd, er den socialisten en meer speciaal mr. Troelstra (die niet aanwezig was) een verwyt van makende, dat zy, door te propa- geeren tegen de justitie, de Hogerbuis-zaak een slechten dienst fcewyzen. Komt mr. Trool- stra op die manier in de gevangenis, dan, zeide de heer Staalman, zal by het zichzelven te wyton hebben. De hoer Hermans drong er ten slotte nog op aan, geen tyd te vermorsen met elkander vliegen af te vangen, maar „gemeenschappeiyk te strijden voor de vrijlating der drie onscbul- digen, die in den kerker zuchten." De vergadering, die Diet byzonder woelig was, ging kalm uiteen. Sb de Stel Wcrklnr. zfla opgenomen: D AT DU. DAGEN. Volw. pera. Kin, deren. Totaal. Jl Kot. Zondag 62 16 78 J3 Maandag. 81 16 96 2S Dinsdag 82 16 98 Woensdag. 83 16 99 1 Deo. Donderdag 81 16 97 J Vrijdag 81 16 96 3 Zaterdag. 78 6 81 Gemengd Nieuws. Gistermiddag hau in de Kalkoen straat te 's-Gravenhage tusschen eenige man nen een verwoede vechtparty plaats. Een agent van politie, die de vechtenden wilde scheiden, werd door een van hen aangevallen enhem een oor afgebeten. Men schryft aan de „Haarl. Ct.": Met den telegraafdienst is höt te Halfweg en misschien op meerJere dorpen, die iu het bezit zyn van een spoorwegkantoor, zeer treurig gesteld; de telegrammen voor Amster dam en Haarlem of van daar naar Halfweg, bereiken „uren" na de aanbieding eerst den geacre6seerde; in den regel had men zyn mededeelingen spoediger per brief de be stemming doen btreiken dan per telegram, of, nog vlugger dan een depeche, de boodschap persooniyk te voet gaan doen of aan iemand opdragen om zulks te doen. Een telegram, onlaDgs te 10 uren te Haarlem aangeboden, werd te ruim 2 uren alhier uit gereikt; het antwoord, onverwyld aangeboden, was des avonds to 7 uren in het bezit van den belanghebbende. Nog st.-rker is het volgende, dat jl. Donder dag geschiedde: een depeche voor Haarlem, aangenomen te 12 uren des middags, werd te 5 uren 66 minuten aldaar ontvangen 1! De oorzaak van dezen byzondtren telegraaf dienst is gelegen in het feit, dat dienstzaken vóórgaan; alle n dus dan, wanneer do toe stellen vry zyn (wat zelden get.eurt), kan men een spoediger behandeling verwachten. Intusschen zou geen telegraaf zeer zeker beter zyn dan zulk ééne, want velen onder vonden door die byzondere dienstregeling schade of teleurstelling. In het Oosterpark te Amster dam heeft zich gisteravond een treurig drama afgespeeld, als eindbedryf van een historie, waarvan een ongelukkige liefde alweer de grondslag is geweest. Gerardus Van Beek, een 18 jarig stoker, wiens ouders te Maastricht wonen, scbryft het „Hbl.", had vroeger verkeering gehad met de zestienjarige Corn. Joh. Van Barkei, dienst bode by mevrouw De Booy, Oosterpark 6. Haar ouders wonen Kl. Wittenburgerstraat 6. De verkeering tusschen beide jongelieden was met Pinksteren gestaakt, doch het meisje had spoedig daarop een anderen vrytr aangenomen. Van Beek, woedend jaloersch hierover, had haar reeds enkele malen ontmoet en achter volgd met bedreigingen als: „Ik zal je wel vinden." Gisteravond te ongeveer halfnegon ont moette hy weder zyn oude liefde, die in ge zelschap was van haar togenwoorolgen be minde. Zonder een woord te zeggentrad hy, ter hoogte van de woning van de mees teres van Johanna Van Barkei, op het paar toe en loste een revolverschot op het meisje, waarby hy haar aan het gelaat verwondde. Dadelyk daarop richtte hy het wapen tegen zichzelven en joeg zich een kogel in den rechterslaap. Hy zakte ineen. Het meisje werd naar het O. L. Vrouwe- Ga8thuis gebracht, waar dr. Strater haar ongevaarlijke verwonding in de rechterwang had te verbinden. De tong was lichtgeraakt, doch zonder moeite werd het. stukje van den kogel verwyderd. Het meisje, wier toestand niet de minste ongerustheid inboezemt, werd daar voorloopig ter verpleging gehouden. Haar vroegere minnaar was echter dood. Het lyk werd ter schouwing naar het Binnen- Gaathui8 gebracht. De commissaris, onder wiens sectie het tooneel van het treurspel ressorteert, de heer C. P. v. d. "Wielen, en de hoofdinspecteur C. J. Van Raalton, van de Muiderpoort, namen het gewonde meisje het eerste verhoor af. Zoover het „Hbl." kon nagaan, werd deze aanslag in die buurt dadelyk in verband ge bracht met „de aanrandingen". Het blad kan naar aanleiding ddórvan alleen meedeelen, dat de verdachte O. zich nog steeds in hech tenis bevindt. Maandag-avond omstreeks halfzes werd de 19-jarige spoorwegarbeider v. D., te Utrecht, naby den Amsterdamschen straatweg, door den van het Centraalstation naar Am sterdam vertrokkonden trein aangereden onmiddeliyk gedood, v. D.f wiens vader ee* paar maanden geleden oveneens aan de g0' volgen van een hem overkomo^ ongeluk stierf was sedert de kostwinner voor zyn moedor en jongere broertjes, en nog maar weinige woken ia zyn tegenwoordige betrekking werkzaam. Gisterochtend omstreeks acht uren had te Hoogezand een treurig ongeval plaats. Het paard van den heer B. Berghout handelaar te Sappemeer, geraakte by dg Hoogezandsterbrug op hol, met het nood- lottig gevolg, dat de bestuurder, de hoogbe. jaarde J. Deen, onder het voorwiel geraakte en op de plaats dood bleef. Te midden van deS t.-N i c o 1 a a s- avond drukte werden de ingezetenen van Amersfoort plotseling verrast door het roepen van brand! 'tDuurde niet lang of ook de brandklokken begonnen hevig te luiden. Het bleek weldra, dat de brand ontstaan was buiten de Koppel, by den heer M. Aange wakkerd door den hevigen wind, sloegen de vlammen hoog boven den gevel uit. De woning van den heer M. brandde geheel uit, de woning er naast byna geheel. De huizen, waarin de heer M. woonde, zyn zeer vochtig. Wilde men 's nachts in e n droge bedstee slapen, dan was het noodig te voren de wanden en den zolder van da bedstee met een doek goed af te nemen. Maandagavond nu wilde de juffrouw dat werk weer verrichten. Zy plaatste daartoe, na al het beddegoed er uit genomen te hebben, een stoel op het stroo in de bedstee. Terwyi zy bezig was met afdrogen, had zy het oiga- luk te vallen, waardoor een klein lampje, dat op de beddeplank stond, in het stroo terecht kwam. In een oogenolik stond alles in volle vlam. Gelukkig, dat het St.-Nicolaasavond was, want nu was nog geen der vyf kinderen to bed. Allen zyn gered. Alles is verbrand, alleen een kinderstoel kon gered worden. De inboedel en ook de woDingen waren verzekerd. Den brand, omstreeks halfnegen ontstaan, was de brandweer circa halftien meester. (V.D.) De minister van marine brengt in de „Sts. Ct." ter kennis van belanghubben len, dat volgens rapport van den inspecteur over het loodswezen, enz., te Vlissingen, dd. 4 aezer, een slo p, gemerkt: „Vlissingen 9", naby Dungeness in drift geraakt en vermoeaeiyk dryvende gebleven is. Het aantreffen van die sloep, afkomstig van loodsschoener No. 9 en waarvan de beman ning gered is, behoeft derhalve geen aanloi- ding tot ongeru6thoid te geven. In verband met het vrywilligers- vraagstuk, dat tegenwoordig zooveel monden en pennen in beweging houdt, deelt de „Haarl. Ct." me je, dat te Haarlem gedurende al den tyd, dat do militiewet (sinds 1862) in werking is, zich nooit een vry williger voor de natio nale militie heeft aangeboden. De gemeenteraad van Nymegen heelt besloten de bekende wandelplaats „Het Valkhof" naar het plan van den Leuvenschen ingenieur Rosseela die ook de adviseur was voor al de schoone parken en plantsoenen, welke te Nymegen na de ontmanteling van de vesting zyn aangelegd - uit te breiden met het aangrenzend open terrein, waar 6er- tyds de beruchte Rozenmaryngas, meestal ook „Vildersgas" genoemd, werd gevonden. Men herinnert zich, dat dit terrein is ver kregen, doordien het gemeentebestuur alle huizen en krotten in die buurt achtereen volgens voor betrekkelyk hooge sommen beoft aangekocht en heeft doen afbreken. Te Lonneker verbrandde door onbekende oorzaak de landbouwers en bleekers- woning van F. C. C. Strin, toebehoorende aan den heer Zeggelt, te Enschedee. Allea werd een prooi der vlammen. Buitengewoon zacht weder heersebt in deze dagen in Attika. Het is zóó warm, dat de boomen opnieuw zyn gaan bloeien. Echter heeft het in acht maanden maar eenmaal geregend. Op Zante zyn Zaterdag en Maandag sterke aardbevingen gevoeld. Te Wilna is een groote fabriek van gebreide goederen afgebrand. De arbeid sters moesten om aan de vlammen te ontkomen uit de vensters van de tweede verdieping springen, waarby vyftien van haar op de plaats dooi en een vyftigtal zware verwondingen bekwam. TJjdens den hevigen storm, die Vrydagmiddag op de Schelde woedle, zonk by Saftingen do binnenboot „Aak". Te Ant werpen aangekomen visschers hadden de boot op Hollandsch gebied ontmoet en daarna gezien, dat plotseling haar licht n uitdoofden. Toen de visschers naderby kwamen, zagen zy slechts de masten boven het water uit steken. Onderzoekingen naar de bemanning der boot waren vruchteloos. De bemanning beBtond uit den schipper, zyn vrouw, vyf kinderen en een knecht, die waarschynlyk allen zyn omgekomen. De „Aak" had 4—500 ton waren aan boord. Van de bemanning van de stoomboot „Londonian", welk schip door de uit Demerara te Liverpool aangekomen stoomboot op bet einde van November in den Atlantiscben Oceaan met de kiel omhoog dryvende wae gevonden, is niet het geringste spoor ontdekt. Het schip had geen passagiers aan toord, maar wel een bemanning van 80 man, dia ongetwyfeld allen verdronken zyn. De „Lon- donian" was oen transatlantische stoomboot; van 5500 registertonnen.

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 6