K Alstoen werd hiervan aangifte gedaan by de politie, doch ook aan deze werd de terug gave van don schakel geweigerd, zoodat deze niet kon worden in beslag genomen. Van deze wederrechtelijke handelwijze wordt op verlangen van den btnadeeiJe proces-verbaal opgemaakt. Lisso. Het aandeel der gemeente in de te levtien manschappen voor de nationale militie bedraagt 9. In deze gemeente heeft zich één persoon aangemeld om als vrijwilliger bü de militie op te treden. Ityiisburg. Op a. s. Vrijdag 9 December zal tusschen 8 en 9 uren ten huize van dr. Van Wiilsem gelegenheid zijn tot kostelooze vaccinatie. Noord wykcriiout. Gedurende den nacht zijn alhier konijnen ontvreemd by J. Wtfnands, T. Reyneveld, wed. J. Duivenvoorde en A. De Raad. Van den dader, die goed met de plaatselijke toestanden moet zijn bekend ge weest, is tot dusverre geon spoor te ontdekken. Ter-Aar. In deze gemeente is op ongeveer 80-jarigen leeftijd overleden de heer C. Valen- tijD, die van het jaar 1873 tot 1891 raadslid is geweest en van af 1879 tot heden als lid van het college van zetters heeft gefungeerd. De ingezetenen verliezen in hem een zeer milddadig mensch in betrekking tot de be hoeftige klasse. De kinderen van de op nbare school in deze gemeente hadden Maandag oen recht prettigen dag. Door een flinke gift van den burgemeester was bet hoofd der school in staat gesteld de kinderen bij gelegenheid van het St. Nkolaasfeest ruimschoots te ont halen op krentenbrood, chocolademelk, enz. Wassenaar. Gedurende de maand November word ten postkantore alhier in de Rykspost- spaarbank ingelegd f 2406.15, terugbetaald 262S.24. Het laatst door dat kantoor uitge geven boekje draagt het nummer 724. Door het Rijkstelophoookantoor werden in die maand behandeld 164 telegrammen en wel verzonden 80 en ontvangen 84. In de vergadering van de afd. Wassenaar der Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur deelde de voorzitter mede, dat de lste secretaris verhinderd was de vergadering bij te woneD. De notulen werden gelezen door den tweeden secretaris sn na een aan merking van den voorzitter goedgekeurd. De voorzitter deelde mede, dat cit jaar om bijzon dere redenen geen gezellige avond gehouden kan worden. Tot afgevaardigden voor de eerstvolgende alg. verg., welke op 19 Dec. gehouden zal worden, werden gekozen de heeren P. Straathof en J. Ruygrok. Deze laatste nam de benoeming niet aan. Bü tweede stemming werd gekozen de heerP. A. Vermin. Tot plaatsvervangers werden gekozen de heeren J. Rooyakkers Sr. en C. Knymnburg. Hierna werd de beschrijvingsbrief van het boofjbestuur behandeld. In het bfjzöndtr werd gesproken over de voorstellen der afd. Lisse en Alkmaar. Men was van oordeel, dat bet hoofdbestuur personen bezoldigen moest om oen volledige beursnoteiring te verkrijgen. Het voorstel der afd. Hillegom zal worden gesteund. Ieder is van oordeel, dat het orgaan der vereeniging zoo vroeg mogelijk moet ver schenen. Na ballotage werd de heer W. Zonneveld als lid der afdeeling aangenomen. In de vraagbus werd gevonden een vraag waar de f 100 zün, uitgeloofd voor het aanbrengen van bollen, enz. De Voorzitter zeide, dat de penningmeester in de a. s. jaarvergadering verslag zal doen. Na een gezellige verloting o. a. van een buitengewoon grooten duivekater, geschon ken door den kastelein Van der Salm, werd de vergadering gesloten. De gelukkige winners waren de heeren J. Kloosterman, G. Qardien, P. A. Vermin en J. Rooyakkers Sr. Woubmg'gc. Het bestuur van de Oranje- Vereeniging vergaderde voor het laatst na een ruim 1-jarig bestaan. De door den penning meester overgelegde door een commissie nagezieae rekening wees een nadeelig slot aan van f 9.60. De ontvangsten, ruim f 700 bedragen hebbende, beliepen aan vrijwillige bijdragen ruim f 5CO, terwyl ruim f 200 was ingekomen van Oude-Wetering en Hekelingen wegens kostuumhuur. De gedane betalingen aan ambachtslieden en winkeliers te dezer plaatse strekten zich uit tot over de f 600. Wat dus hier is bijeen gebracht, kwam weer ten goede der dorps- genooten. Nadat de commandant van het Maurits- vendel den bestuursleden had dank gezegd voor him steun on medewerking, sloot de voorzitter deze laatste der byeenkomsten, waarin steeds een goede geest heerschte, en die de jongelui zich lang zullen hougen. -*< Uit de „Staatscourant.* Kon. besluiten: Benoemd tot leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Groningen M. BoviDgh, thans leeraar aan de hoogere burger school en het gymnasium te Winschoten; bij het wapen der genie bij den staf van het wapen, tot eersten luitenant, de tweede luitenant H. Walaardt Sacré, van dien staf. De mot verlof in Europa aanwezige luit.-kol. dor inf. van het leger in Ned.-Indiö P. D. W. Wilken en de met verlof in Europa aanwezige lste luit.-kwartiorm. van hot leger in Ned.-Indië J. A. Wilkons ter zake van lichaamsgebreken, met ingang op 1 Jan. 1899, eervol uit den militairen dienst ontslagen, met toekenuing van pensioen. Pensioen verleend aan P. Schuringa 174, A. Koppelaar 146, J. De Haan ƒ393, E. P. Ehr mann ƒ1648, T. Van Dam ƒ192. Do bij Kon. besluit van 21 October 1898 gedane benoeming van jhr. mr. J. W. G. Borocl van Hogelanden tot plaatsvervangend voorzitter van den militieraad in het 2do militiedistrict van Noord-Holland, voor de lichting der nationale lïiilitie van 1899, op diens verzoek, ingetrokken, ea tot plaatsvervangend voorzitter van den militieraad in het 2de militiedistrict van Noord- Holland, voor de lichting der nationale militie van 1899, benoemd J. H. M. Evelein, lid der Provin ciale Staten. De gewone audientiën van do ministers van binnonl. zaken en justitie zullen deze week niet plaats hebben. TWEEDE KAMER. By de voortgezette algemoene beraadslaging over de Staatsbegrooting zeide de minister van buitenlandschê zakendat pogingen om vrfjen veo-invoer in Duitschland te krjjgen, nog geen resultaat gehad hebben. Do couranten berichten over de panislamis- tische kuiperyon zyn onjuist. In overleg met de Porte is de consul generaal van Turkyete Batavia eerst v rvangen en daarna hem het verblijf daar ontzegd, naar aanleiding van klachten van den gouverneur-generaal. Onze afgevaardigde op het congres tot wering van het anarchisme, waarvan de Min. bet nut schetst, heeft in opdracht zich tot niets te verbinden, dat eenige verandering in de Nederlandsche wetgeving medebrengt. Overwogen zal worden of aan onzen consuls- generaal in 't algemeen en in Siam in het bijzonder een diplomatieke rol moet worden verleend. De heer Smeenge noemt verschillende feiten, ten bewyze, dat er nog andere motieven voor de ongemotiveerde uitzetting uit Duitschland motten zyn, als enkel militie-bezwaren. Yan een wyziging onzer militiewot, zoodat ook nifct-ingezetenen verplicht worden aan de loting deel te nemen, verwacht hy dan ook zeer weinig. De he-.r Van der Zwaaqakt9 nemende van hetgeen de Minister zei over bet congres tegen het anarchisme, o. a. dat dit niet tegen de theorieën gericht was, verzoekt dan ook eerbiediging van de vryheid van overtuiging van de anarchisten. De heer Van Kol weerspreekt, dat de anar chistische theorieën leiden tot dweepzieke moorden, die slechts onder het mom van anarchisme gepleegd worden. De algemeene beraadslagingen werden hierna gesloten. Hoofdstuk Buitenlandsche Zaken is aange nomen mot 55 tegen 4 stommen. Zitting van heden. Vervolg van blz. 3. De heer Bethaan Macaré waarschuwt tegtn ondermyning van het rechteriyk gezag en vraagt invoering van voorwaardelijke ver oorJteliDg en spoedige aanneming van het rovisie-ontwerp. Dit laatste wenscht ook do heer Loeff. De Minister van Justitie wil eveneens spoedige behandeling van het revisie-ontwerp. Hy is in beginsel voortoel ting van gepromo veerden der Vrije Universiteit tot advocaat. De antecedenten van Cohen voruerden waak zaamheid. Tegen het onontdekt blyven van zware misdrijven worden maatregelen go- nomen. Celstraf acht do Minister beter dan ge- meenschappeiyke gevangenisstraf, maar de Minister is bedacht op verbetering van het stelsel. In Z3ke gevroeders Hogerhuis was de Minis ter steeds voor openbaarheid en voor onder zoek naar de waarheid. Van Troelstra's vervolging is niet afgezien. Gemengd IVieuws. Hedenmorgen viel een schipper, met zyn vaartuig aan de Turfmarkt by de Haarlemmerstraat liggende, opeens te water. Omstanders, die het zagen, haalden hem weldra weer op het droge. Een drietal Oranjeklanten te Waddingsvoen waren verontwaardigd, dat de schoenmaker G. J. De R007 by gelegenheid der KoniDginnefeesteD op 13 September de vlag niet had uitgestoken. De geheele gemeente was hierover ver stoord. Een groote menigte volks, waaronder de beklaagden, had zich toen begevenj naar de woning van De Rooy. Twee hunner hadden, den derden als storm ram gebruikende, by Yan Rooy dedeuringe- loopnn en daarna werd door hen in huis een rondedans uitgevoerd en gezongen. Voor dit feit hadden zy zich gisteren voor de Rotterdamsche rechtbank te verantwoorden, als heobende zich schuldig gemaakt aan buis vredebreuk. De officier van justitie meende dat e6n ernstige les om hen in het geheugen te prenten dat Oranjeliefde niet mocht lelden tot het doen van overlast by anderen, omdat men hier in een vry land woont, zeer wen- schelyk was en eischte daarom voor ieder 6 maanden gevangenisstraf. Een der beklaagden, die oranje op de borst droeg, verklaarde zich volstrekt niet inge nomen met een dergelyke belooning hunner koningsgezindheid. Beklaagden: P. P., 36 jaar, arbeider; J. v. d. "W., 26 jaar, koopman en C. P., 32 jaar, arbeider, vonden het zelfs erg voor dit feit zoo'n verbazen Je straf te hooren eischen en gaven te kennen geen straf te kunnen aan nemen. Uitspraak over acht dagen. Door den b u r g e m e e s t e r v a n d e gemeente Tietjerksteradeel is namens H. M. de Koniugin-Moeder aan verschillende arme gezinnen een gift in geld uitgedeeld. Sedert Maandagavond is te Har- lingen vermist de 16-jarige A. H. Omstreeks 6 uren uitgezonden om een boodschap te doen aan een der Engelsche booten, is hy daarvan niet teruggekeerd. Te Ry s in Gaastorland heeft een beginnend jager den onderwyzer E. uit Bak huizen in den nek geschoten. Een deel van bet schot, dat voor een konyn bestemd was, stuitte gelukkig af op den hoogen boord des ODdtrwyzers, waardoor de gevolgen van het ongeluk minder ernstig zullen zyn dan men aanvankelyk vreesde. Geneeskundige hulp werd onmiddellyk verleend. De 4de kamer der Amsterdam- sche rechtbank behandelde gisteren de zaak van den diefstal van m«er dan honderd gouden en zilveren horloges uit den winkel van den horlogemaker Yan Driet op den Haarlemmerdyk, gepleegd door drie jongelui, logés van den aan beruchtheid winnende Lammertje Zondag, die een logement houdt in de Sint Nicolaasstraat. Men zou het Lammertje Zondag niet aan zien, dat in de laden harer chiffonnière valsche sleutels en andere inbrekerswerktuigen te vinden z'yn, en dat de rechter reden had haar in bet openbaar en in haar gezicht een houdster van een dievenhol te noemen. Lam mertje is voor het oog een fatsoenlijke, stemmig gekleeds burgervrouw, die het goed kan doen. Op haar mond gevallen is zy niet en voor de rechters is zy, voorloopig althans, niet bang. Zy verweet de justitie, dat door toedoen van deze baar man zyn betrekking by de Hollandsche Spoorwegmaatschappy verloren had, en toen de president haar voor hield, dat mogeiyk binnenkort ook voor haar de bank der beklaagden zou openstaan, zei ie zy, dat zy daarmede op dit oogenblik niets te maken had. Bnit n en behalve de valsche sleutels in bare chiffonnière gevonden, werden er in haar logement nog ongeveer tachtig voor den dag gebracht, welke voorraad inbrekerstuig achter een plankje onder de dakpannen verborgen was. De diefstal op den Haarlemmerdyk geschiedde door middel van een valschen sleutel, op een Zondag-avond omstreeks halfnegen, terwyl de horlogemaker uit was. Er was een tweede vrouw in het geding, een ongehuwde persoon met glimmend zwart, over de slapen en het voorhoofd gladgestreken baar. Ook deze vrouw houdt een logement, ln de Pieter Jacobdwarsstraat, waar een deel van het gestolen goed ty ielyk geborgen werd. Overigens verschenen weder eenige der meest- bekendo opkoopers van gestolen goed, die zweren zich niet te hebben willen verryken door de misdaad der dieven en die telkens by het kantje langs een dagvaarding ontzeil n. Zoo nu en dan overtuigt de president hen, dat zy niet de volle waarheid mededeelen, maar zy bezworen de waarheid van hun onschuldige voorstelling der zaak en worden door de beklaagden, die zich in de toekomst nog eens weer een zaakje met den opkooper voorstellen niet bedrogen. De drie beklaagden legden overigens een volledige bekentenis af, niet uit berouw, maar uit onverschilligheid, onbeschaamdheid en misschien ook uit berek ning, hopend, dat be- k ntonis de straf verlichten zou. Zy waren alle drie, nog jong, reeds meermalen gevon nist; zy kenden de gevangenis, en gingen htt nieuwe vonnis klaarblykelyk zonder vrees tegerao.t. Het „zitten" is een quaestie van tyd, de diefstal biyft hun bedryf. Het O. M. eischte tegen elk der dri9 be klaagde 4 jaren gevangenisstraf. Naar wy vernemen, isdeadmi- nistratie der Belgische Staatsspoorwegen in onderhandeling getreden met de Maatschappy tot exploitatie van Staatsspoorwegen omtrent de opheffing van Iste-klasse-compartimenten in internationale treinen. {N. B. G.) Maandag tegen don avond wilde te 's Hertogentosch de 60-jarige, ongehuwde verversknecht d. V. voor de kinderen van zyn kostbaas M. aan het St.-Janskerkhof als St. Nicolaas optreden. De man had het ongeluk van een trap te vallen en bleef op de plaats dood. De vischsloep„Nyverhei d," stuur- man G. Langbroek, van Middelharnis, kwam Maandagavond aldaar binnen, met verlies ven een der matrozen, M. Van Gelderen genaamd, die Vrydag over boord in zee gevallen is en onmiddellyk in de diepte verdween. De ongelukkige was een oppassend jonk man, 24 jaar oud, en kostwinner zyner moeder. De alleenwonende H. Schetsberg, te Bellingwolde, had Zaterdagavond het on geluk door een ongesteldheid voorover in het vour te vallen. De by hem inwonende buren bemerkten een ondraaglyke brandlucht, gingen op onderzoek uit en vonden zoodoende den armen man. Deerlyk gebrand werd hy op genomen en onmiddellyk geneeskundige hulp ingeroepen. Te Saint-Rambefc, by Lyon, zyn een aantal huisjes afgebrand, die samen 4000 vierkante meter besloegen en door een groot aantal menschen werden bewoond. De schade wordt op 200,000 fr. geraamd. Mme. Bianchini, de vrouw van den Parijschen decoratieschilder, verdacht van getracht te hebben dezen te vergeven, is weder op vrye voeten gesteld. In het Eschendal, by Sonneberg, brandde do boordery van den heer Krautwurst tot den grond toe af. Zeven personen, in den loeftyd van 8 tot 27 jaren, ondergeschikten zoowel als verwanten van den eigenaar, kwa men in de vlammen om. Slechts zyn vrouw en drie kinderen werden gered. By een brand in het dorpje Labbeck naby Keulen (Kreits Moers) verbrandden vier kinderen. Het vuur was ontstaan door het spelea van kinderen met lucifers. Hot Hof der Seineheeft een dronkaard, die zyn vrouw en vyfjarig dochtertje met een mes vermoord had, tot vyftien 'jaar dwangarbeid veroordeeld. Een Fransch oesterhandelaar beroept zich in eon prospectus op „zyn zwager Felix Faure", welke woorden met vette letter zeer in het oog vallend gedrukt zyn. Eerst wanneer men doorloest bemerkt men, dat cie zwager niot de President, maar een naamgenoot van dezen is. Te Gaillac (Frankryk) is de ont vanger Lejour in hechtenis genomen, be schuldigd van 66,000 fr., door particuli.ren hem toevertrouwd, te hebben zoek gemaakt. De beheerster van de bankvan- leoning ln Pau (Dep. Neder-Pyreneeën) is na een verduistering van meer dan 100,000 fr. er van door gegaan. Burgerlijke Stand van Lelden. BEVALLEN. D. Scharloo geb. Boon D. E. H. v. Tongeren geb. Jongeneel Z. M. M. J. Planken geb. Schouten D. H. M. Weyers geb. v. Rooy Z. G. M. v. d. Ouweelen geb. Teske D. j. Develing geb. Eybers D. H. C. Steenbergen geb. Kohlbeck D. S. M. v. d. Reek geb. Oostcn- brog Z. J. Gans geb. v. d. Linden D. C. v. Stralen geb. Goebertus D. A. M. Meyboom geb. Wijsbek Z. S. M. Scbreuder geb. KetZ. A. Kerling geb. v. Veen D. C. v. d. Velde geb. Vis D. H. W. Metselaar geb. Piersma D. A. Planje geb. Duiverman D. E. Rosier geb. Ondejans Z G. Pardon geb. v. d. Zwart D. Ch. v. Helden geb. Betgen D. J. Slegtenhorst geb. Pirot Z. M. E. v. Dijk geb. Rietbergen D. C. Blankenstijn geb. v. d. Huyzen D. M. Cerdrjn geb. De Haas Z. N. M. Falke geb. Spitzen Z. C. Ch. J. Landzaat geb. Le Mair D. H. v. Schooten geb. v. d. Lindon Z. J. Horree geb. Gulay D. M. H. G. Kruyt geb. Hendriks Z. M. Zwetsloot geb. KortekaasZ. M. v. Steenbergen geb. v. Tongoren D. J. J. Roos geb. Groeneveld D. GEtiUWD. W. S. Meuleman jm. en C. A. Pen- nenbprg S. A. C Niemeyor jm. en M. L. De Kievit jd. A. Grijsen w. en A, Van der Ven jd. J. Jansen jm. en A. P. M. Jong jd. A. G. Van Leeuwen jm. en J. J. Do Geus jd. OVERLEDEN. P. Kettenis m. 55 j. P. Van Grieken z. 19 j. H. C. Kwestro geb. Van Harteveld w. 69 j. A. M. Kooien d. 81 j. M. W. Nieuwenhuy8 d. 79 j. C. Wakka geb. Van Zonneveld w. 59 j. W. Planjer z. 2 m. D. Kramer d. 3 j. L. A. Verstrateii geb. Van Leeuwen w. 78 j. M. Nieboer geb. Verver v. 64 j. J. Coper d. 17 j. J. C. Smit d. 69 j. H. Van Gijzen z. 15 m. R. Van Gelderen d. 81 M. Philippo d. 17 m. B. Veriney in. 57 j. J. J. Segaar z. 6 m. E. H. Massaar d 2 j. BUITENLAND. Frankrijk. De Fransche Senaat heeft Maandag een voor dit lichaam ongewoon bewogen zitting gehad. Verschillende senatoren kwamen hun stem men over de dringendverklaring van het be kende voorstel van den heer WaldeckRous seau verbeteren en uit hun verklaringen is weer eens overduidelyk gebitken tot welke on gepaste praktyken htt stemmen in commissie aanleiding getft. Natuuriyk deed zich eenige malen het geval voor, dat voor afwezige sena toren was gestemd tegen hun zin, maar op een veel ergerlyker misbruik wez.n de heertn Fabre en Gartler. Eerstgenoemde verklaarde dat by zelf vóór had gestemd; bovendien waren op zyn naam twee blauwe briefjes in de bus goworpen, zoodat zyn stem was ver- valscht. En de heer Gartier heeft twee witte briefjes in de bus geworpen om een blauw biljet te niet te dosn dat een ander voor hem had afgegeven, hoewel hy tegenwoordig was. Ten slotte verklaarden nog een drietal senato ren dat hun stem verkeerd was opgenomen. Htt eerste incident was hiermede gesloten. Na behandeling van een paar punten die de aandacht van het talryke publiek niet ver mochten to boeien, kreeg de heer Fabre het woord om zyn interpellatie toe te lichten. Met het oog op den stap door kolonel Picquart by het Hof van Cassatie gedaan, nam hy evenwel zyn verzoek om te interpelleeren terug. Een derde incident leverde de lezing van het rapport der commissie van initiatief over het voorstel van den heer Waldeck Rousseau op. Dit rapport concludeert tot behandeling van het voorstel. Voor deze behandeling werd dringendverklaring gevraagd door den heer Morellet, den rapporteur der initiatief com missie. Een uitval van den senator De Marcère inhoudende dat de Senaat zich reeds over de urgentie had uitgesproken, werd beantwoord door den heer Waldeck Rousseau, die er op wees, dat dringendverklaring van zyn voorstel en dringendverklaring vaD het voorstel om zyn voorstel in behandeling te nemen, niet dezelfde zaak was. „De strekking van myn voorstel is overdreven", zeide hy. „Dit is de hoofdgedachte er van: Wy zyn vaD oordeel, dat slechts de wet met gezag kan spreken. Als men zegt dat een jurisdictie alle macht heeft zonder naderen uitleg, laat men ruimte open voor een betrourenswaardigen twyfel." Deze poging om zyn voorstel vry te maken van het verband met de vervolging tegen Picquart gelukte echter niet, de rechterzy ie droog zorg door den uitroep: „Men kan Picquart alleen maar verwyten dat hy de openbare meeniDg te veel bezig houdt 1" weer onmiddellyk de aandacht te vestigen op de aanleiding tot het indienen van het voorstel. De llnkerzyde kaatste den bal terug met do opmerking: „Dat is veel meer van toepassing op den generalen staf", en de daaruit voortge komen woordenstrijd scheen, zegt de „Figaro" tot een gunstig resultaat voor de dringend- verklaring te zullen leiden. Maar de rapporteur kwam op het denkbeeld het oordeel der regee ring te vragen, waarop de heer Dupuy zeer kort en zeer scherp verklaarde dat door de dringendverklaring het voorstel tot een ge- legeaheidswet zou worden, en weg was de verwachte meerderheid voor de urgentie. Zy werd met 129 tegen 125 stemmen verworpen, als ten minste deze stemming zuiverder is geschied dan die over de urgentie van het voorstel zelf. In de couloirs werd do stemming druk be. sproken. De rapporteur moest heelwat hooren over zyn onhandige manoeuvre en eon groot aantal senatoren die by de stemming niet tegenwoorcig waren, zochten hun troost in de opmerking dat dies heel anders zou z(ja afgeloopen als zy.er maar by waren geweest Inmiddels namen de senatoren cie in cio zittingszaal waren gebleven, het voorstel van don heer Strauss aan, dat bepaalt dat voortaan terechtstellingen niet ih htt op.nbaar zullen plaats hebben. Men sprak slechts een oogen blikje over artik 1 2, regelende hoe en coor wien de perso: en wier tegenwoorejghoid noodig is, zullen worden gewaarschuwd. Een der leden stelde de vraag wat er gebeuren zal als blykt dat een van deze p rsonen niet aanwezig is, waarop de heer Lamarzello ant woordde: „Dan zal men opnieuw bcginnenl" Het gerucht loopt dat de sultan vun Marokko ernstig ziek is. Admiraal Fournier hoeft te Toulon een feestmaal g-geven ter gelegenheid van de voltooiing van de maatregelen die moesten strekken tot versterking van het eskader der Middellandsche Zee. Hy stelde, in een kor'.o toespraak, de kalme houding, door de Fran- schen bewaard, tegenover het oorlogszuchtig gepoch van „zekere tegenstanders", en zei;o dat de voornaamste Fransche strydmacht in de Middellandsche Zee nu met gerustheid op alles voorbereid kan zyn. Daitóiclilaiid. 1 De opening van den Ryksdag had te 12 uren plaats in de Witte Zaal van het Paleis. De Keizerin, do keizerlyke prinsen, de leden van den Bondsraad en do generaals waren by de plechtigheid aanwezig. De nestor van den Ryksdag, de heerlingens, bracht een „Hoch" uit op den keizer. De troonrede door den Duitscben Keizer voorgelezen, kon igt de indiening aan van voorstellen betreffende de verdere ontwikkeling van do sociale wetgeving. Daaronder worden genoemd: een wetsontwerp op de verzek ring tegen invaliditeit; een wetsontwerp ter be scherming van de arbeidsverboueing by am bachten en beroepen met behoud van het verenigingsrecht der arbeiders. Voorts een ontwerp wet op de vleeschkcuring; een ont werp tot het toekennen van schadeloosstelling wegens de uitbreiding van het postmonopolie en een nieuwe tariefregeling voor de verzen ding van dagbladen per post. De troonrede wyst op de steeds voortgaande ontwikkeling van de Ryksinkomsten, en doet uitkomen dat in de begrooting opnieuw ver betering van den toestand der ambtenaren van lagere en gemiddelde positie wort voor gesteld. Door twee wetsontwerpen betreffende de legerinrichting zullen nieuwe bevelhebbers- plaatsen worden ingesteld, en zal het verband tusschen de onderdeden worden verceterd. By' enkele wapens zal de organisatie worden voltooid. Deze wyzigingen zullen geleiddyk worden ingevoerd. De troonrede verklaart, dat de betrekkingen met de fcuitenlanusche mogendheden onver» anderd vriendschappeiyk zyn. Het voorste^ van dm Czaar betreffende de Vredesconfe rentie wordt met vreugde begroet. Leedwezen wordt uitgesproken over den moord op keizerin Elisabeth van Oostenryk. Voorts wordt mel ding gemaakt van de byeenroeping eener con ferentie tegen het anarchisme, van de ont wikkeling der koloniën en van de maatregelen tot beheer van het verworven bezit in Kiau- tchau. De troonrede belooft aan alle onderhoorigen van het Ryk aandeel aan de economische openstelling van het verre Oosten. Ten slotte herdacht de keizT zyn bezoek aan de heilige plaatsen in Palestina, de inwy- ding van de Verlossersktrk, en het verkrijgen van de Dormition- de la Vierge. De keizer sprak de hoop uit, dat de reis naar het Oosten voor de nationale belangen van het Ryk biyvend tot zegen moge strekken. Tydens het voorlezen van de troonrede werden verschillende malen bravo-kreten ver nomen. Nadat de Keizer de troonrede had uitge sproken, verklaarde de rijkskanselier de zittiDg van den Ryksdag geopend. Een „Hoch!" op den keizer, uitgebracht door den Beierschen gevolmachtigde by den Bondsraad, Von Lerchenfeld, besloot de plech tigheid. De by den Ryksdag ingediende begrooting voor het Duitsche Ryk sluit in uitgaven en inkomsten met een bedrag van 1,554,530,650 mark. Van de gewone uitgaven bedragen de wederkeerende 1,300.845,816 mark, die voor eenmaal 162,473,651; de buitengewone uit gaven voor eenmaal beloopen 91,211,189 mark. Onder de gewone uitgaven is voor het leger uitgetrokken 79,893,688 mark, voor de marine 33,879,000 mark, voor het bestuur van Kiao- Tchau 8,500,000 mark; onder de buitengewone staat het leger met 44,606,686 mark, dö marine met 33,387,900 mark. Van de inkomsten zyn de invoerrechten en de verbruiksbelastingen op 742,260,960 mark geraamd, de „matriculariyjragen" op 489,953,828 mark en de buitengewone mid delen tot dekking van uitgaven op 91,211,189 mark. Onder de uitgaven voor het leger is inbe grepen de begrooting voor de veranderingen in de organisatie van het leger. Deze beloopt in wederkeerende uitgaven (Beieren inbegrepen) 6,378,491 mark en in uitgaven voor eenmaal 16,283,257 mark. I De Duitsche keizer reist niet alleen, by zal ook als reisbeschrijver optreden. Hy zzi

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 2