N°. 11899 JDonderdag 8 December. A". 1898 jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Wit nominer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 7 December: Feuilleton. TWEE BROEDERS. LEIDSCH DA&BLAD. PRIJS DEZER COURANT; Voor Leiden per 8 maanden. f 1.10- Franco per post(i ll# 1.40. Afzonderiyke Nommers0.05. PRIJS DER ADYEBTENTIÉN Van 1-6 regels f 1.06. Iedere regel moer 0 17J. - Grootera letters naar plaatsruimte. - Voor het incaaseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Mot leedwezen doelen wy onzen lezers mede, dat de lichte ongesteldheid van prof. mr. C. Asser van ernstigen aard is geworden. Het zal ongetwijfeld veler wensch zijn, dat de ziekte een gunstige wending moge nemen. De secretaris van het Nutsdepartement alhier maakt er ons attent op en verzoekt ons even te willen mededeelen, dat do cur sus van prof. Blok, in de advertentie aan gekondigd, zal gehouden worden op "Woensdag avonden, te beginnen met 18 Januari 1899. Op do algemeenq>vergadering van het hoofdbestuur en de afgevaardigden der districts- commis8iön van het Fonds ter aanmoediging en ond rsteuning van den gewapenden aienst in de Nederlanden, gehouden te Amsterdam, werd uitgeoracht het verslag der commissie van inspectie over het Invalidenhuis te Leiden, wat betreft de administratie, het personeel en het materiëel. De boeken, registers en verdere adminis tratieve bescheiden werden zeer nauwkeurig en net bijgehouden. Het saldo in kas beoroag op don dag der inspectie /^(LOG5. Uit de opgave van kader en manschappen bleek, dat de sterkte bedroeg op 23 Juni 1897 83 man. Sedert zijn overleden 7 man, is weggezon den 1 man on zyn op verzoek ontslagen 2 man, zoodat de sterkte op 21 Juni 189S be droeg 23 man. Yan de invaliden waren 4 in de ziekenzaal en 1 in dienst. De overige 18 stonden op de binnenplaats aangetreden. Zy zagen er hun hoogen loeftyd in aanmerking genomen gezond uit en toonden zich tevreden met hun zjjn in het Invalidenhuis. Zy waren in het bezit van de voorgeschreven kleediog- en uit rustingstukken, welke, toen de commissieleden de slaapzalen bezochten, uitgepakt lagen op de beJden. Alles verkeerde in goeden staal en zag er netjes uit. De ligging was uiterst zindelijk. De toebereide spijzen waren smake lijk en van goede qualiteit. In de keuken heerschte orde en zindelijkheid. De verschil lende zalen, vertrekken, gangen en portalen verkeerden over h6t algemeen in een goeden staat van onderhoud. De muren van de be nedengang zagen er gedeeltelijk minder ooglijk uit, ten gevolge van gebreken in de pleister werken, welke, naar het der commissie voor kwam, door het jaariyksche gewone onder houd van witten als anderszins niet meer zijn te verbetoren. Overweging zou het daarom verdienen de sl-echte muurviakten te laten afbikken en opnieuw te coen bepleistoreD, Jtunnende die herstelling, om de kosten in één jiaar niet te groot te doen zijn, gevoeglijk by gedeelten geschieden. Het magazyn van klee ding en uitrusting was bijzonder ordelyk en zindelyk. Het gedrag van 18 invaliden was onbtris- peiyk; 1 invalide werd licht gestraft wegens het niet nakomen van zyn verplichtingen, terwyi aan 4 invaliden verschillende straffen werden opgelegd wegens dronkenschap, ondanks alle vermaningen en repressieve maatregelen om de kwaal te beatryden. Hoogst aangenaam is het der commissie te kunnen verklaren, dat het Invalidenhuis uitstekend en met zorg wordt beheerd, waar voor in de eerste plaats den raad van admi nistratie de meeste dank toekomt, terwyi de kortelings opgetreden nieuwe commandant en de onder commandant op zeer verdiensteiyke wyze de détails van den algemeenen dienst behartigen, waardoor die goede resultaten werden verkregen. De commissie van inspectie bestoni uit de heeren Fabius, lid der districtscommissie te Utrecht, C. J. Yan Nellesteyn en Hooft van Vreeland, leden van het hoofdbestuur. Bedankt is voor het beroep naar de Ned.-Herv. Gem. te Enter en Nieuw-Beierland door den heer H. C. Briët, cand. te Leiden. Tevens heeft hy een beroep ontvangen naar Steenwykerwold. Volgens een in dit nummer voorkomende advertentie zyn er pogingen aangowend om hier ter stede een Orkestvereeniging (harmonie) op te richten. Gelegenheid om zich aan te melden tot aansluiting bestaat by den beer D. Couwenboven, tot wien door eenige musici het Verzoek was gericht om zich voor de tot stand koming dezer vereeniging te willen interesseeren. Aan de hoogst genotvolle avonden, die de ontwerper van het plan voor en de uitvoerders van het St.-Elisabeth's oratorium het publiek te genieten gaven, v Toonden zy nog hot lof waardig streven, om de baten tot milddadige doeleinden aan ta wenden. Het R.-K. Isioten gesticht der Vincentius-Vereeniging van Neder land, oy haar 50 jarig bestaan te Osch ge sticht, ontving dezer dagen toezegging v„n de zeer belangryke som van ongeveer f 700. Mocht deze gave veli-n opwekken in den lande, om deze zoo hoogst nuttige en noodige stichting to gedenken, opdat die uitbreiding kunne gegeven worden, zóó gewenscht om aan de talryko aanvragen tot opneming te kunnen voldoen van zooveel ongelukkige wezens, die alsdan een lief eryke verzorging en zoo moge ïyk nog verbetering in hun toestand onder vinden. Hoeriyke voldoening voor hen, wien geen moeite of inspanning te veel was, om deze uitkomst op zóó schitterende wyze te be reiken 1 In de heden gehouden zitting van hot Gerechtshof in Den Haag heeft mr. G. T. J, De Jongh don eed afgelegd als rechter ïq de arr.-rechtbank te Rotterdam. H. M. de Koningin heeft den wensch te kennen gegeven, om by aankomst in de residentie door geen autoriteiten aan het slation ontvangen te worden. In eene algemeens vergadering van de Ned. Vereeniging voor Electrotechniek werd besloten hare medewerking te verleenen tot het uitreiken van tweeërlei theoretische diplo ma's voor monteurs van electrische installation. Het bestuur van het genootschap „Mathesis Scientiarum Geoitrix" te Leiden stelt zich voor in de tweede helft dezer maand eenige leden zyner school aan bovengenoemd examen deel te laten nemen ter verkryging van diploma A, aan welk examen de Vereeniging voor Electrotechniek hare medewerking zal ver leenen. Het schrifteiyk examen zal worden afge nomen te Leiden op 16, 17, 19, 20, 21, 22 en 23 dezer, successieveiyk in wiskunde, natuur kunde, scheikunde en technologie, werktuig kunde en stoomwerktuigkunde, electriciteits- leer, in opstellen, vraagstukken en practische oefeningen, het mondeling examen op 5 en 6 Januari d. a. v. Prof. Ravenek te Delft is gaarne bereid aan ieder, die dit verlangt, een programma toe te zenden. Gedurende het herstel van H. baron Clifford, hofmaarschalk van H. M. de Koningin, zal de dienst van hofmaarschalk waargenomen worden door den kolonel J. E. N. baron Sirtema van Grovestins, adjudant van H. M. d6 Koningin. Te Haarlem doet hardnekkig het bericht de ronie, dat dr. Van Deventer, directeur van het provinciaal krankzinnigengesticht „Meeren- berg" als zco !r.nig ontslag heeft gevraagd. De generaal-majoor C. P. J. Van Vliet, gewezen gouverneur van Atjeh en onderhoorig- heden, ex-chef van den Indischen generalen staf, wien een jaar verlof naar Europa is verleend, is in het „Hotel des Indes" te's-Gra- hage aangekomen. Het voor don duur van het hofver'oiyf geopende bypost- en telegraafkantoor op het Loo wordt op 8 dezer, na afloop van den dienst, tydeiyk gesloten. .Op het graf van Marnix van St. Aide- gonde te West Souburg zal op Zaterdag 17 December a. s. een Vlaamsche „betooging" plaats hebben (15 Dec. a. s. zal het 300 jaar geleden zyn, dat Marnix is gestorven). De Belgische bezoekers komen te halftwaalf per trein te Middelburg aan en vertrekken weder 's avonds te zeven uren. De heer De Monchy, wethouder der ge meente Rotterdam, moot wegens gevorderden loeftyd voornemens zyn als zoodanig te be danken. Als 7.yn vermoeaelyke opvolger wordt genoemd het Raadslid de heer J. Hudig. Naar het „Hbl." verneemt, is ook het departement Amsterdam der Maatschappy tot Nut van 't Algemeen voornemens, toepassing te geven aan het denk; eeld van hooger onder- wys buiten de universiteiten en daartoe avond cursussen te openen in eenige vakken van hooger onderwys. Dit onderwys zal worden geleid door hoogleeraren of leeraren, waarvan enkelen hun medewerking reeds hebben toe gezegd. Het departement gaat daarby uit van de overtuiging, dat in onze democratische eeuw ook het hooger onderwys hoe langer zoo meer het deel moet worden niet alleen van enkele bevoorrechten, maar van alle menschon van zekere ontwikkeling, die daaraan behoefte gevoelen. Volgens het „Vad." zullen Hr. Ms. pantserJekschepen „Holland," commandant de kapitein ter zee J. J. Da Bruyne, Hr. Ms. „Friesland," commandant de kapitein ter zee L. A. H. Lamie, en Hr. Ms. pantserschip „Piet Hein," commandant de kapitein ter zee J. E. Sickens, in divisie vereenigd, onder bevel van den kapitein ter zee J. J. De Bruyne, naar Indiö vertrekken. Hr. Ms. „Friesland" zal evenwel vroeger vertrekken en 14 dagen in den Levant vertoeven en de havens Smima en Beyrouth bezoeken, om zich daarna te Port-Said met de twee overige schepen te ver- eenigen. Hr. Ms. „Holland" zal vóór zyn vertrok naar Indië nog eerst een proefreis maken naar de Noordzee. Ingevolge Koninklyke machtiging is de heer I. S. Groen erkend en toegelaten als consulair agent van België te IJmuiden. De heer Pyis, lil der Eerste Kamer en burgemeester van Maastricht, is, geiyk men weet, de vorige week in Den Haag onder een omvallenden wagen geraakt, waarby het been gekneusd werd. Hoewel de eerste berichten deden vermoeden, dat de kwetsuur van weinig beteekenis was endeheerPyls denzelfden avond naar Maastricht werd Vervoerd, blykt uit de „Limb. Koerier", dat het ongeval ernstige ge volgen heeft gehad. Geconstateerd is een breuk van het bovenbeen, wat met het oog op den hoogen leeityd van den lyder zeer gevaariyk wordt geacht. In 56-jarigon ouderdom overleed te Ooster beek do hear W. C. Ziegonhirt von Rosenthal, gepensionneerd overste by de Mariae. Gisteren is by herstemming te Deventer gekozen als opvolger van mr Van Delden jhr. mr. W. H. De Beaufort met 2889 stemmen. Op den heer J. Van Loenen Martinet werden 1981 stemmen uitgebracht. De uitslag der eerste stamm.ng was: Uit gebracht -4200 geldige stemmen; daarvan ver kregen de heeren jhr. mr. W. H. De Beaufort (lib.) 2091, J. Van Loenen Martinet (rad.) 1209, jhr. mr. R. E. W. Van Weede (entirev.) 417, W. H. Vliegen (soc. dem.) 376 en G. J. Bieleoian (lib) 107 stemmen. Uit Amsterdam meldt men aan de „N. R. C.": Tusschen de heeren Van der Linden en A. D. Loman Jr. is nu gisteren mondeling een overeenkomst gesloten, volgens welke de heer Loman uit de directie van de Neder- landsche Opsra tree it tegen vergoeding e3ner som gelds, welke hom by termynen, over vyf jaren verdeeld, zal worden uitbetaal!. Een en ander moet nog met handteekening be krachtigd worden en do leden der Opera moeten den heer Loman nog van het door hem gevoerd beheer ontlasten. Tevens zal den heer Loman een plaats in de commissie van bystand der Opera worden aangeboJen. Volgens een bericht van den Münchener correspondent van den „Berl. Lok.-Anz." is professor Franz Von Lenbach naar Den Haag vertrokken om het portret onzer Koningin te schilderen. Mgr. F. A. H. Boermans, bisschop van Roermond, zal 22 Dec. a.8. zyn 60 jarig priester schap herdenken. Mgr. Boermans heeft ter gelegenheid van dit priesterfeest zich in een herderiyk schry- ven tot de geesteiykheid en de geloovigen van zyn bisdom gewend. Onder herinnering aan het vele goede, dat Mgr. gedurende oie lange periode werd geschonken, en dat, door do bemiddeling van zyn priesterschap en herdersambt, ook aan zyn onderhoorigen is ten deel gevallen, deelt Mgr. mede, dat zyn hooge jaren hem gebieden, den feestdag, zonder eenig openiyk vertoon, in stille dank baarheid voor God door te brengen. Z. D. H. verzoekt daarom der eerw. geesteiykheid en den geloovigen dringend en met nadruk, om op 22 December, zonder verdere blyken van deelneming, hun gebeden te zyner intentie tot God te richten. Als openiyk feestbetoon heeft Z. D. H. alleen toegestaan, dat op den Tweeden Kerstdag na een Hoogmis tot dankzeggiDg, in alle open bare kerken en kapellen van het bisdom het „Te Deum laudamus" worde gezongen met de daarby gebruikeiyke gebeden. Bet stoomschip „Minerva" vertrok 6 D jc. van Cuxhaven naar Amsterdam; de „Orion" vertrok 6 Dec. ran Neufahrwasser naar Am sterdam; de „Reichstag" vertrok 5 Da:, van Delagoa-Baai naar Vlissingnn en Him burg; de „Silak," van Batavia naar Rotter Jam, ver trok 7 Dec. van Perim; de „Lombok," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 6 Dac. van Aden; de „Smeroe," van Rotterdam naar Ba tavia, vertrok 6 Dec. van Southampton. Alfon. Het aandeel der door dez gemeente, licbting 1899, te leveren manschappen der nationale militie bedraagt 12 op de 00 inge schrevenen en voor Oudshoorn 6 op de 24. Het aandeel voor Aarlanderveen bedraagt 7. Alkemado. Voor de Inschryving voor de nationale militie van de manoelyke ingezetenen dezer gemeente, geboren in 1880, zal ten raad- huize moer bepaald worden gevaceerd op Miandag 9 Januari 1899, 's voorm. te tien ureo. Door de politie is hier aangehouden en ter beschikking der justitie gesteld c'e in het Algemeen Politieblad van 1898 gesgna- leerde A. J. Hillegom. Terwyi zekere P. Hiak, uit Haarlemmermeer, gistermorgen in een alhier aao den Zandeiywog gelegen visch^atrr van P. H. Van Wavtren Hzn. aan het visschen was met schakels^ waartoe hy door een 8cbrifteiyke vergunning van den eigenaar voornoemd en ookïls houder van groote vischakto gerechtigd was, werd des niettemin, door een zoon van tovengenoem Jen Van "Waveren, gelast het visschen te staken, daar de schrlfteiyke vergunning door zyn ▼ader aan hem in Juli 3893 verleend, twee maal by deurwaaroers exploit was ingetrokken. To.n aan dien last niet werd voldaan, nam het jongemensch de vryheid en van do reeds te water gebrachte schakels, zynde een zoogenaamde zinkschakel, uit het water te balen, en weigerde dezen aan den rechtmatigen eigenaar op oions herhaald verzoek terug te geveD, welke onrechtmatige handelwyze door den vader ton volle werd goedgekeurd. 37) „Dat beteekent, dat ik my in myn huis niet laat beleedigen; ik laat my in myn huis niet verdenken 1" Op dit oogenblik trad Helena binnoD, die even een boodschap had gedaan en reeds aan de deur de twistende stemmen had gehoord. Da oude Koster stond midden in de kamer, zyn gezicht was vuurrood en toornig keek hy zyn zoon aan. Karei zat aan tafel, somber voor zich uit starend©. Helena trad op hem toe, sloeg haar arm om zyn hals en fluisterde hem een paar bemoedigende woorden in het oor. Hy schoof haar echter onzacht van zich af. „Laat my zitten l" Da jonge vrouw draaide zich tot haar schoonvader om en gaf hem een schier onmerk baar teeken. „Ik ga al," zeido de oude man, en diep gekrenkt ging hy naar de deur. „Met hem is vandaag niet te redeno9ren." Toen bij buiten op straat was en zyn geest nog eens het doorgestane doorleefde, schudde hij het hoofd over Kareis heftigheid en hals starrigheid. Voor de eerste maal rees de twyfel 0)k in zyn ziel op. „Was het noodig zich zoo koppig te toonen, "wanneer hy een rein geweten heeft?.... Zou hy het dan töbh gedaan hebben?...." „Waarom bezoekt mynheer Koster ons ge heel niet meer?" vroeg Constance Goring aan haar vader. Deze haalde de schouders op. „Ik weet het niet, kind." Na een korte pauze voegde hy er aan toe: „Ik meen te vermoeden, dat hy vreest, dat zyn bezoek ons niet aangenaam meer is." Het jonge meisje vestigde de oogen in grenzenlooze verbazing op haar vader. „Ik begryp u niet, papa; op welken grond zou de heer Koster zoo iets vreezen?" De oude heer bleef het antwoord een poo3 schuldig. „Zoo geheel zonder grond is dat niet," gaf hy eindelyk ten antwoord, en toen hy den blik zyner dochter opnieuw op zich gevestigd zag, voegde hy er, terwyl een lichte schaduw over zyn gezicht trok, by: „Het is een onaangename, pynlyke ge schiedenis voor den jonkman." Constance liet het haakwerkje, waaraan zy bezig was, in haar schoot zinken; het rood, dat plotseling haar in het gelaat kwam, be wees duidelyk haar groote belangstelling. „Een pynlyke geschiodenis, papa?" Weder bleef de aangesprokene het antwoord een poosje schuldig; dit onderwerp scheen hem niet aangenaam. Eindelyk vervolgde hy: „Ocb, ik heb u die geschiedenis indertyd niet medegedeeld, maar wanneer gy stads nieuws en rechtszaken in de bladen hadt nagelezen, dan „Die lees ik nooit, want daar komen altyd van die ontzettend verschrikkelijke dingen in voor. Maar wat is er dan met den heer Koster gebeurd?" En in pynlyke, angstige spanning verwachtte zy het antwoord. „Koster," zoo berichtte de rechter, „moest als getuige in een diefstalgeschiedenis op treden, en op de bank der beschuldigden zat zyn broeder." De vriendelyke trekken van het jonge meisje namen een verschrikte uitdrukking aan. „Zyn broeder, papa, zyn werkelyke broeder?" „Jal" „Dat is vree8eiyk, en.... en zit hy nu?" „Neen, hy werd vrygesproken." Het jonge meisje ademde opgeruimd. De rechter vervolgde toen: „Hy werd vry gesproken, omdat de zaak niet helder genoeg was; men verdenkt hem daarom nog altyd, en dat werpt ook op zyn bloedverwanten oen smet." Met een zucht, welke uit het diepste van haar borst opwelde, zeide zy: „Arme Koster! En gy gelooft, papa, dat hy daarom ni9t meer komt?" „Ja, gy kunt u wel voorstellen, hoe het dien fijn gevoeligen jongen man te moede moest zijn, daar dit belangwekkende geval in alle bladen heeft gestaan. Zyn toekomst is dan ook geheel verwoest, en de jonge maD, wien iedereen een schitterende carrière voorspelde, heeft zyn ontslag uit den staats dienst genomen. Hy moet er voor ïyden, dat zyn broeder schuldig is!" „Nietwaar, papa," voegde het jonge meisje er yverig by, „het is onrechtvaardig, dat by daarvoor moet lyden?" De rechter antwoordde niet, maar zag zyn dochter nog opmerkzamer aan. Constance gevoelde het en bloosde heviger. „Wilt gy, dat hy weder op onze gezel- schapsavonden komt?" vroeg de vader lachend. Een klein, bedeesd knikje was het antwoord. „Nu, dan zal ik hem scbryven." Het ontging den alles gadeslaanden man niet, dat Constances stem sidderde, toen zy zeide: „Gelooft gy, papa, dat hy komen zal?" „Zeker, wanneer hy ziet, dat het ongoluk, hetwelk zyn familie heeft getroffen, in ooze oogen hem geen schade doet, en dat hy ons heden niet minder aangenaam is dan vroeger." Constance had de handen van haar vader gegrepen en haar oogen straalden. Alles, wat zy gevoelde, uitte zich in don uitroep: „Wat zyt gy toch goed, papal" Deze lachte. „Dit complimentje moet ik u teruggeven, want gy zyt het, die my op de gedachte hebt gebracht, en uw hartje schynt al even ver heugd als het myne in de hoop mr. Koster wederom by ons te zien." EeDige dagen later ontving Olto oen briof van den hoer Goring, waarin deze hem ver zocht en de hoop uitsprak hem op hun aan- j staanden ontvangstavond te ontmoeteD. Eon gevoel van vreugde en weemoed bekroop Otto by het lezen van het papier. Een hevige stryd ontbrandde in zyn binnenste: mocht hy het gastvrye huis weder betreden, mocht by zich weder onder die eeriyke menechen bewegen, mocht by zyn besmette band in die van het jonge meisje leggen? NeeD, noen! Een instinctmatig gevoel had hem weerhouden de laatste maanden den kring zyner bekeDden op te zoeken; zou hy dit gevoel trotseeren, omdat een vriendelyk briefje hem was geschreven? Hoe zouden Constance en haar vader zich vol afschuw van hem wenden, wanneer zy de waarheid eens wisten! Neen, by mocht niet gaan. Doch ondanks dit besluit, overdacht hy den volgenden dag de zaak nogmaalsZou het wel gewenscht zyn, zyn volgend loven als een menschenschuw wezen door te brengen? Het zou dan inconsequent zyn, wanneer by verder in zyn zaken bleef, alwaar by altyd met eeriyke lieden moest omgaan, niet tegenstaande hy zich uit het gezelschapleven had teruggetrokken, on zoo besloot hy op den derden dag reeds naar Goring te gaan. De heer Goring en do moeste oudere heeren begroetten hem met opvallende vriendeiykheid, en al spraken zy geen woord er over, zoo las men toch uit hun trekkeD, en voelde hy het uit hun haitelyken handdruk, dat zy hem zeggen wilden „Gy dwaalt, wanneer gy denkt, dat we u minder zullen achten dan vroeger; voor ons zyt gü nog de oude." (Wordt veivolgd).

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1