ATJEH. gemec-nte geneigi zou zyn de brug over den IJeel (raming f 310,000) te bouwen, waüneer daarvoor een rijkssubsidie van f 63.000 werd verleend. De gemeenteraad van Maastricht heeft met 13 tegen 10 stemmen besloten tot het bouwen van een nieuw abattoir buiten de voormalige Boschpoort. By de firma Em. Quérido Van Cleef, te Amsterdam, zal binnenkort verschijnen: „Studiën over Tydgenootsn", door Is. Quérido, in reeksen, waarvan de eerste zal bevatten I. Frank Van der Goes, II. Frederik Van Eeden, III. L o ToUfoi, IV. Sleinlen, V. Frans Netscher Johan De Mester. Het stoomschip „Kanzler" vertiok 29 Nov. van Majunganaar Rott.rdam en Hamburg; de „Lombok," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 30 Nov. te Port-Said; de „Prins Alexander" vertrok 30 Nov. van B tavia naar Amsterdam; de „Amsterdam" vertrok 30 Nov. van Amsterdam naar Nieuw York; de „Ard- joeno," van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 30 Nov. te Marseille; de „Herzog," van Oost- Afrika naar Rotterdam, vertrok 30 Nov. van Lissabon; de „Prins Hendrik", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 30 Nov. Kaap Carvoeiro. Hoojpnade. Door bevoegde mansliimaten dtr Ned.Herv. Gemeente van Hoogmade c.a. zijn de heeren L. Leeuwenhoek en R. Kro?s herkozen als notabelen, en door het college van notabelen Is als kerkvoogd herbenoemd de hoer D. Van Rijn. Stoinpwyk. Gisteren had hier de jaarver gadering plaats van de IJsclub. De veelvuldige winters zonder ijs doen de belangstelling kwijnen, wat ook aan de geringe opkomst was te merken. Toch was de toestand, zoojIs die uit het verslag bleek, niet onbevredigend en zeker gaf het saldo der kas a /"202.82s aanleiding oin met vertrouwen en moed den winter te g.moet te zien, wanneer die althans komen wil. De rekeDiDg werd door 3 leden D. Vogelaar, H. v. Rijn en C. Juffernaans na gezien en op hun voorstel goedgekeurd, hetgeen den voorzitter, den heer B. H. Hansen, gelegenheid bood den penningmeest-r hulde te brengen voor zyn beheer, gelijk by even te voren den nieuw opgetreden secretaris dank had gebracht voor het verslag. Bjj de daarop gevolgde verkiezing van twee bestuursleden, werden de heeren A. De Jong en J. v. d. Z\jden herkozen. Een gedachten- wisseliDg over het werkplan voor het a. s. seizoen bad tot uitkomst, dat by stemming werd uitgemaakt, dat eventueel een harJ- ry .ery zou gehouden worden en niet schoon- riJJen of ringsteken. Na beantwoording van nog eenige vragen van huishoudMyk belang, sloot de voorzitter de vergadering met den wtnscb, dat volop werk de verminderende belangstelling en deelneming weer zou coen herleven. Warmond. Aan het postkantoor alhier werd gedurende de maand Nov., verdeeld over 71 inlagen ingelegd f 6548.40; terugbetaald f 2491.27, verdeeld over 24 terugbetalingen. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 773. Uit de „Staatscourant.* Kon. besluiten. Benoemd tot burgemeester van Nibbikswoud, J. Winkel, secretaris dier ge meente; tot schoolopziener in het arrondissement Kampon, J. B. Mcorkerk, te Kampen. Met ingang van 16 Januari 1899, bevorderd: tot commies dor posterijen van de 2de kl. J. J. Kips en D. Yan Beusekom, thans commiezen der posterijen van de 3de klasse; tot commies der posterijen van de 3e klasse, K. Van Ham en J. Smit, thans commiezen 4de klasse. Aan den eervol ontslagen leeraar bij bet Konink lijk Instituut voor do Marine te Willemsoord, G. It. Vos, oüder intrekking van het hem bij Koninklijk besluit van 30 October 1891 toege kende wachtgeld van 1400 'sjaars, met ingang van den eersten Juli 1898 een pensioen verleend van 1418 'sjaars. Ingevolge de burgerlijke pensioenwet de navol gende pensioenen verleendaan J. Diederix, kom mies 1ste klasse bij 's Rijks belastingen, 534; H. Mensen, kommies lsto klasse bij 's Rijks belastingen, ƒ601; C. F. Th. Von Ziegenweidt, kommies 1ste klasse bij 's Rijks belastingen, ƒ616; J. P. Struyvonberg, kommies lsto klasse by 's Rijks belastingen, f 638; H. W. P. Dietericb, kommies lste klasso bij 's Rijks belastingen, ƒ638; J. E. De Graaff, kommies lste klasso bij 's ltylcs belastingen, ƒ518; F. H. Tborbecke, ontvanger der directe belastingen, ƒ2215; It. Van der Veen, kommies lste klasso bij 's Rijks belastingen, ƒ415; B. Van do Rovaart, kommies lste klasse bij 'a Rijks be lastingen, 544; M. Van Keulen, kommies lste klasse bij 's Rijks belastingen, ƒ573; J. W Handel, kommies lsto klasso bij 's Rijks belastingen, ƒ530, L. W. Konings, kommies-verificateur der lsto categorie bij 's Rijks belastingen, 686; Chr. Fehres, kommies lste klasse bij 's Rijks belastingen, ƒ638. TWEEDE KAMES. By de gisternamiddag voortgezette alge- moene beschouwingen over de Staatsbegrootiag voor 1899 sloot de heer Van Karnebeek zich aan by dat gedeelte van de rede van den heer Kerdyk, waarby hy constateerde, dat aan deze Regeering niet mag verweten worden, dat zy stil zit waar het gel it sociale her vormingen tot stand te brengen. Hy juicht dit t09, maar rekent zich verplicht daaraan toe te voegen, dat niets zoozeer aan het tot stand komen dier hervormingen in den weg staat, als overdrijving en overyiing. Hoe schadelik dit werkt, bleek reeds by ver schillende onderwerpen, en om dit nog duidelijker in het licht te stellen, wyst spr. op de moeilijkheid om een werklieden verzeke ring en een regeliog van het minimum loon on maximum-arbeid tot stand te brengen. "Wat het eerste onderwerp betreft, verwyst hy naar Duitschland, en wat het laatste aangaat, naar Engeland, waar met een regeling het doel voorkomen vaa werkeloosheid niet werJ bereikt Tot uitbreiding van het successierecht komen oppert spr. daartegen eenige be denkingen. Ten slotte staat hy nog oven stil by het woning-vraagstuk en beveelt dit den minister van binnenlanJsche zaken ten zeerste aan. De heer Mees kan niet beamen wat gister ochtend door den heer Vermeulen gezegd is, nl. dat de toestand van onze financiën zoo ernstig is als men hem sedert jaren niet heeft gekend. Zoo donker ziet spr. den toestand niet ia. Dat in bet verladen te veel geleend zou zyn, op dat punt kan men gerust zyn, al erkent hy, dat de financiën in do laatste jaren achter uit zyn gegaan. Doch z-.lfs dat erkennende, beho.-ft de toestand nog geen zorg te baren, wan neer men let op wat op hetgetied van belasting hervorming is tot stand gebracht. Kun voor het huidige de toestand dus niet zorgwekkend genoemd worden, hetzelfde zou spr. niet uurven zeggen voor de toekomst, lettende op de offers, die eerlang van de schatkist zullen gevorderd worden voor verbetering van verkeersmiddelen, zoowel water- als spoorwegen; voor verhoo ging van traktementen en voor ancere zorgen, die men op de schouders van don Staat wil schuiven. Moet aan al die eischen worden voldaan, spoedig worden voldaan, dan zal naar een minist r van financiën gezocht moe ten worden, dla de rol van toovenaar op zich kan nemen. Hetzelfde geldt voor de gemeenten. Een verbooging der belastingen wont door spr. weinig mogelyk geacht. Het ernstigste streven zal dus moeten gericht worden op bezuiniging, voor 1 wat betreft Binnonlandsche Zaken en Waterstaat. De heer Fan Raalte maakte 6nkele korte opmerkingen op financieel gebied. Een speciale opmerking betreft het nieuwe art. 243 der G.meentewet, het v.rboi tot progressie ï>y gemeentelijke hoofdelijke aanslagen. Hy meent, dat maatregelen moeten genomen worden om de nadeelen van die bepaling weg te nemen. Een spoeJige beslissing is zeer gewenscht. Plaatselijke Belastingen. Een wetsontwerp is by de Tweede Kamer ingediend tot afwijking van den regel, gesteld by art 241 der Gemeentewet omtrent plaatse lijke belastingen ten behoeve der gemeenten Hellevoetsluis, Vlieland, Helder en Vlissingen. Met het oog op do verbetering, welke de wet van 1897 in de financiën der gemeeDten Middelharnis en Terschelling heeft aangebracht, meent de minister van binnenlandecbe zaken, dat er g08n termen zyn voor een machtiging van den wetgever om ten behoeve dier ge meenten van den regel van aft. 241 der Gemeentewet af te wijken. Voor de overige hier oven genoemde gemeenten wordt voor gesteld de gebruikelijke accynsheffing op het gedistilleerd toe te staan. Blijkens van den Gouverneur Generaal vau Nederlandsch Indië ontvangen telegrapbische berichten zyn sedert de jongste mededeelingen dienaangaande by de krygsverriebtingen in Atjeh veroronken de wachtmeester G. F. W. Savi, de sergeant Th J. R. Van der Meer, en de cavalerist J. Meyer, gesneuveld de cava lerist M. Van Oort, en ongevaariyk gewond de lste luit. der inf. van het leger hier te lande, gedetacheerd by dat in Nederlandsch- Iuuiü, W. Van Bake], de lste luit. der inf. van het Nedorlancsch Inriscbe leger J. L. Doerrleben en de 2de luits. van dat leger H. M. Luchsinger en S. D. Kramers. IIN GEZONDEN. Wachten en Kouvatten. Geachte Heer Redacteur! Toen gisteravond het concert van de Maat schappij tot Bevordering van Toonkunst was afgeloopen, wachtte den bezoekers, die per rytuig gekomen waren, nog een onaangenaam oogenblik. Do politie had het sein gegeveo, dat de rijtuigen in volgorde mochten voor- ryden, maar er was niemand, ciie de namen der families afriep voor het rytuig, dat voor stond. Hot wachten moede, gingen enkelen, w. o. ook vele dames, die, omdat zU per rijtuig waren, nu direct niet voldoende met mantels, enz. beschut waren, om uit een ver warmde zaal in een tochtige gang te gaan staan, zeiven zich overtuigen of hun rijtuig er was. Geschiedt anders het afroepen der namen zeer ongeregeld en nauwelijks toorbaar, nu werd er in het geheel niet afgeroepen en liet de politie voor do in de gang tn op de stoep wachtende families de rijtuigen uit de file, die tamelijk groot was, voorrijden, wat natuur lek ook niet een goede orde bevordert. Nu is de vraag: Is hierin geen verbetering te brengen, die afdoende en blyvend is, en wie heeft hiervoor te zorgen, de Maatschappy, die het concert geeft, of de pachter van de zaal? Aan den Schouwburg gaat dit steeds alles ordelijk en vlug. De namen worden zeer duidelijk afgeroepen. Kan dat aan de zaal niet evenzoo? De winter staat voor de deur; koud, guur weder is in aantocht en de overgang van de zaal in de vestibulo is des te gevaarlijker. Maar ook ter wille van de koetsiers, die buiten staan en, in de hoop een goede fooijte zullen ontvangen, daarvoor zeer vroeg gekomen zyn en nu het mooten aanzien, dat hun collega's, die zoo juist komen aanrijden, het eerst hun vrachtje io ontvangst mogen nemen. Moge de opneming van dit stukje, waarvoor mijn beleefden dank, aanleiding zyn, dat in het vervolg de Stadszaal voor den Schouw burg niet behoeft onder te doenr 1 December 1898. J, Gemengd Nieuws. Tor terechtzitting in burger lijke zaken van het kantongerecht, alhier, van gisteren, Woensdag, werden zes en veertig personen (die ten dienenden dage niet ver schenen waren) veroordeeld tot betaling van den kerkdijken hoofdelyken omslag van de Nederdaitsch-Hervormde Gemeente te Leiden. Naar men ons mededeelt, zal de vereeoiging „Schoolkindervoeding" 5 December a. s. met haar werkzaamheden aanvangen. Het getd kindoren, waaraan 2-maal per week warm voedsel verschaft zal worden, bedraagt 371, waarvan op de openbare lagere school 4de kl. No. 1 32; opeqbare lagere school 4de kl. No 2 165; Kathol, jongens- en meisjes school 179; Christelijke school van den heer De Lange 5. De maaltijden worden als vorige jaren in de spyskokery „St. Vincentius" gegeven. Aan 165 meisjes der breiclubjes van het wykgebouw „Geloof, Hoop, Liefde" werd Maandag en Dinsdag avond weder een St.-Nicolaasfeestje bereid. De in het Zondags pakje gestoken kleinen, die men met zang en allerlei spelletj s aangenaam wist bezig te houden, werden getrakteerd op melk en gebak en ontvingen bovendien uit handen van den heilig n Nicolaas zelf een pakje, inhoudende een kleedingstuk en een pop. Waren de wachtende ouders wellicht meer ingenompn met het kleedingstuk, de kleinen zei ven toonden zich bijzonder My met haar pop. De dames onderwijzeressen, oie het feestje lei:den, hebben een drukken avond gehad, maar ze zullen zich stellig door de van vreugde stralende kindergezichtjes voor haar bemoeiingen ruimschoots beloond hebben ge zien. De vriendelijke gevers, die door hun milde bijdragen ^e dames tot dit feestje in staat stMden, ku nen verzekerd zyn, dat ze een goed werk hebben gedaan, door aan zooveel kindertjes, wier jeugd soms zoo vreugdeloos is, eens eenige genoeglijke uurtjes te ver schaffen. De tooneeluitvoering, j.l. Zondag avond door de tooneelvereeniging „L'Union fait la force" ten voordoele der kas vaa de Vereeniging „Schoolkinderroeding" in het „Hotel du Nord" gegeven, beeft, na aftrek der onvermydelyke kosten, f 17.50 opgebracht. Door de politie alhier is een man aangehouden, oie in b6t Algemeen Politieblad gesignaleerd stond voor 4 dagen hechtenis. Hfi is naar het Huis van Bewaring alhier overgebracht. Op den hoek van Haarlemmer straat en Donkersteeg werd hedenmorgen een 3-jarig kind over den voet gereden coor een met paard bespannen groenten wagen. Thuis gekomeD, bleek de voet Wat te zyn opgezet, zoo at een deskundige zou worden geraad pleegd. Hedenmiddag na het uitgaan van de school aan de Langebrug wilde de 12-jarige J. v. B wanende op den Vliet, over het hek van het Laboratorium klimmen om daar een knikker op te rapen. Een been raakte tusschen de stijlen van het hek beklemd; hy viel en bekwam een beenbreuk. Door een agent van politie aanvankelyk in het school gebouw gedragen, werd hy vervolgens per brancard naar de oudoriyke woning vervoerd, waar dr. Kruimel hem hulp verleende. Het vervoer en de opbrengst van den Rijnlandschon Stoomtramweg was gedu rende de maand Sept. li. als volgt, aantal reizigers 39,827, met een opbrengst van f 5866 49, goederen en diverseD brachten f 619.51 op, totaal ƒ6486. Van 1 Januari tot uit. Sept. 1898 was de opbrengst: aantal reizigers; 302,330 meteen opbrengst van f 43,174.40, goederen en diver sen brachten 5520.14 op, totaal 48,694.54. Zynde per dagkilometer f 19.82. Gisteren is te 's-Gravenhage feestelyk geviord het 100 jarig bestaan der Volksbibliotheek van het departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. De „Tel." verneemt, dat de man uit de Hoedenmakersstraat, te Amsterdam, die in verband met de aldaar gepleegde aan randingen op meisjes in arrest is genomen, zich weer op vrye voeten bevindt. Het blad deelt dit evenwel slechts onder voorbehoud mede. De drie ontvluchte jongens van bet Ryks-Opvoedingsgesticbt „De Kruisberg" zyn te Deventer gevat. Zy werden gevonden in een boscbje en bekenden de daders te zyn van een te Wynbergen gopleegden diefstal met inbraak. Eenige maanden geleden sloeg op het IJ by Amsterdam een roeibootje om, waarby, zooals men zich nog zal herinneren, een drietal knapen om bet leven kwam. Eén werd gered, een jongen van 13 jaar. Door den schrik was hy zoozeer bevangen, dat op neming in het Gasthuis noodzakelyk was. Daar bleet by zes weken en kon toen als hersteld ontslagen worden. Nu echter zyn zyn ouders, wonende in de Oude Kennissteeg, opnieuw in rouw gedom peld. Maandag toch werd uit de Kattenburger vaart het lyk van den c-enig overgebleven jongon opgehaald. Hy is vermoedelyk van een schuit gevallen, waarop by tydens afwezigheid van den schuitenvoerder even zou passen. Door middel van zakkenrollery is een ontvreemding gepleegd van een aan- zieniyk bedrag in het gebouw van de Twent- scbe Bank te Amsterdam. De bestolene is een particulier, de heer E., oie f 1500 in Fransch bankpapier gewisseld bad. Toen hy bet gebouw verliet, bemerkte hy, dat zyn portefeuille verdwenen was. Dadeiyk sloot de portier liet gebouw en tele- pboneerde om do politie. Deze kon niet anders doen dan allen, die zich voor de loketten be vonden, te fouilleeren, doch tevens te consta- teeren, dat de dief gevlogen was. Nadat ongeveer een half jaar geloden ten huize van den 68 jarigen N K., oen zonderling te Amersfoort, die, ofschoon voor bemiddeld doorgaande, hoogst zuinig leefde, was ingebroken en gestoleD, schynen dezelfde daders minstens een tweetal in den nacht van Woensdag op Donderdag ander maal ingebroken te hebben. Wellicht ook hebben zy toegang weteü te krygen tot zyn woninkje terwyl hy Woensdag te Amsterdam was, waar hy elke week een dag placht door te brengen. Ofschoon de luiken, die in geen 20 jaar gesloten werden, Donderdag gesloten bleven, viel dat den buren zoo aanstonds niet op; doch toen K. in byna een week niet werd gezien, waarschuwden zy de politie. Deze liet nu Dinsdagavond de deur opensteken en zy zag aanstonds, dat er in het huisje een misdryf was gepleegd. Kisten en kasten stonden open en alles lag over den vloer verpreii. In de bedstede vond men eindeiyk hr.t ïyk van den oude, de handen en voeten gebonden, den mond dichtgestopt met een balsdoek en een laken. Aan het ïyk zyn geen uiterlyke kenteeke- nen van geweld te bespeuren. De justitie stelt een onderzoek in. Nadere byzonderheden ontbreken. Gisterochtend werd uit de Nieu we Haven te 's-Hertogcnbosch het ïyk opgehaald van de 73 jarige vrouw van den slager D. Van Edie Dinsoag haar woning verliet, ten einde de kat, die weggeloop9n was, op te zoeken. Biykbaar is zy in het water geraakt en verdronken. Te Wildervank ging gisterochtend de heer S. met een timmerman landwaarts, achter zyn behuizing. In een z g. wyk werd iets dryvende gevonden en toen bet op het droge was gebracht, bleek het te zyn het lyk van den 30-jarigtn zoon van den heer S. Te Marseille is een bom gevonden in het voorportaal van de beurs. Men had de lont aangestoken, maar ze had niet doorge brand. De bom bevatte 140 gram kruit en daarenboven spykers. Te Bessèges (Gard) heeft de politie by een huiszoeking een kistje met 26 dynamietpa- tronen, slaghoedjes, spykers, enz. in beslag genomen. De storm, die Zaterdag over de Oostkust der Vereenigde Staten is getrokken, is Zondag gevolgd door oen sneeuwstorm, zoo zwaar als in veertig jaren geen was voorge komen. In de straten van Nieuw-York lag de sneeuw 12 inches hoog, zoodat Maandagmorgen de melkboeren, bakkers en slachters hun klanten niet konden bedienen. Tal v<.n schepen zyn in den storm op de kust geworpen; veertig menschen moeten by deze ongelukken zyn omgekomen. In den storm is ook het stoomschip „Port- Lnd" by North Truro met man en muis ver gaan. Het schip had 65 reizigers en 49 koppen bemanniDg aan boord. Het is nog niet mogelyk na te gaan hoe groot het juiste verlies van menschenlevens en vaartuigen ten gevolge van dien storm geweest is Minstens 80 schoeners zyn ver gaan tusschen Eaatport en New Haven, en 86 schepen zyn op het strand gezet. In do haven van Bostoo zyn 30 schepen vergaan of beschadigd, 40 menschen kwamen daarbfl om. Er Is ook veel schade toegebracht aan huizen langs de kust. Gemeenteraad van Leiden, Vervolg van pag. 3.) Na nog eenige discussie tusschen den Voor zitt9r en den heer A. J. Van Hoeken over de quaestie, of de proef één of twee jaren zal worden genomen, en de heer A. J. Van Hoeken zich ten slotte by een proef van één jaar heeft neergelegd, wordt het bemiddelings voorstel van de commissie van financiën, met een kleine wyzigiog (die het beginsel niet raakt) zonder hoofdelyke stemming aan genomen. 7J. Voorstel tot vaststelling van verordeningen op de jaarmarkt of kermis en op tapperijen, bier huizen enz. en logementen (264). De hetr Den Bouttr wil één sluitingsuur van alle tapperyen en bierhuizen. De Voorzitter wyst er op, dat er werklieden zyn, die in nachtploegen werken. De heer Den Houter zou wel uitzondering willen toelaten, doch de tapp^ryon enz., die lattr willen openblyven dan bet gewone slui tingsuur, recognitie willen lattn betalen. De heer Fockema Andreae plaatst zich als lid der commissie voor de strafverordeningen op het standpunt der openbare orde, als zynde in het belang der ingezetenen, en verdedigt nader het advies dier commissie op de acres- 6en van caféhouders, enz. Nadat de heer Pera zich nog voor de be staande regeling heeft verklaard en de Voor zitter met den heer Den Houter van gedachten gewisseid heeft over de vraag, of thans al of niet van begunstiging sprake is, waarby de Voorzitter opmerkte, dat een eerlyk man van geen begunstiging mag weten, worden de beraadslagingen gesloten en de aanhangige verordeningen zonder hoofdelyke stemming aangenomen. 8°. Bezwaarschriften tegen aanslagen in de filaatselijke directe belasting, dienst 1898, (derde ijst) (270). Aangenomen zonder discussie. Hierna wordt de vergadering gesloten. LEIDEW, 1 December* Da thans by de lste afdeeling mariniers dienende korporaal der mariniers J. Van Dregt wordt met iogang van heden gedetacheerd b(j de Kweekschool voor Zeevaart alhier, en zulks ter vervanging van den korporaal der mariniers J. M. Stokhorst, wiens detacheering is ingetrokken. Door Burg. en Whs. van Amersfoort zyn op de aanbeveling voor secretaris diep gemeente geplaatst jhr. mr. B. W. Th. Sand- berg, hoofdambtenaar ter secretarie aldaar, en de heer S. R. Van Franck, adjunct-com, mies ter secretarie van 's-Gravenhage. 99H>ie JTalireszeiten". Het is en blijft altyd een moeilijk ding voor onze Toonkunst-afdeeling haar jaar programma zoo samen te sttllon, dat binnen de perken van het bereikbare d. i. in de eerste plaats het financieel bereikoare een groot en gemengd publiek er onverdeeld mee kan instemmen. Toch is dit zeker, dat de uitvoe ring van een oratorium van Hay n nog steeds met ingenomenheid wordt begroet door allen, die ware kunst op prys weten te stellen. Ook gisteravond was het publiek van hier en el lers ia dichte drommen naar de Stads- .zial komen opdagen en heeft weer volop genoten van den verheven eenvoud van vader Haydn. Er zyn er, dat weet ik, die hun neus voor Haydn ophalen: overprikkelde kiuuerea van hun tyd, die het Haydn niet kunnen vergeven, dat hy niet aan nervositeit doet evenals zyzelven; die, zeiven opgevoed in de leer, dat uitmiddelpuntigheid het ware ken merk der kunst is, het niet in Haydn kunnen zetten, dat hy gewone menschen gewoon laat denken en zich gewoon laat uiten, en dat hy zich daarby bedient van gewone kunstvormen. Zy mogen met hun neus boog in de lucht blijven zitten; laat ik intusschen nog even iets zeggen over het werk zelf. Een oratorium is het ia zooverre niet te noemen, omdat het behandelde onderwerp niet van geestelijken aard is, doch do vorm is zoo gehe 1 die van de oratoria van Handel, dat „Die Jabresz iton" en de twee a drie jaar oudere „Die Schöpfung" gerust in deze rut riek mogen worden onderge bracht. Welke van deze werken het schoonste is, laat zich moeiiyk zeggen. Hot is juist zoo'n quaestie als tusschen de beide Passionen van Bach. Terwyl de Matthaeus Passion meer „durchkomponirt" is en zeker het meester* werk van de twee is, trekt toch de Johannes- Passion velen meer aan. Zoo is ook wellicht „Die Schöpfung" melodieuzer, al is ook „Die Jahreszeiten" een werk van stouter conceptie en toont het een verdere ontwikkeling van den vorm. De tekst vaa „Die Jabreszeiten" is van een Leidenaar, nl. Godfried Van Swieten, later baron Van Swieten en keizeriyk hof bibliothe caris te Weenen, en ontleen aan het Engelsche gecicht van Thomson. Haydn bad reeds een zee van werken geschreven vóór oit, waarvan 83 strykquartetten en 118 symphoDieén nog op verre na de helft niet uitmaken, maar zoo weinig was zyn scheppende kracht ver zwakt, dat by neg op 68 jarigen leeftyd dit meesterwerk heeft kunnen geven. De uitvoering van gisteravond is er weer een geweest zoojIs wy die in de laatste zes jareD gewoon zyn, d. w. z. een voortrofFelyke. Dit sluit niet uit, dat het een of anoere onder deel wel eens wat te wenschen overlaat, dat ook binnen de grens van het voortreffelijke nog wel eens een zeer byzonder geslaagde naast een minder gelukkige uitvoering voor ksn komen, doch over het algemeen blyven de concerten van onze eerste kunstinstelling het hooge peil handhaven, waarop zy door Dan. Do Lange eonmaal zyn gebracht. De koren waren ook gisteravond weer vol friscbheid en schoon van klank. Wel is waar hadden de tenoren sterker kunnen zyn, doch by hun klein aantal most hut eerder nog verwondering baren, dat zy nog zooveel weten te geven. Ook de sopranen waren by enkelo inzetten niat krachtig genoeg. Onder de koren, die my het best gezongen voorkwamen, wil ik noemen: „Komm, holder Lenzl"; „Achl dasUngewitt'.maht"; „OFleiss, o oolerFlens" en „Juhe! der Wein ist da" en onder de min der geslaagde „O wie lieblich ist der Anblick". Het orkest van het Concertgebouw, de stamgast op onze uitvoeringen, had weer een zeer groot aandeel in de fijnheid, waarmeie alles werd uitgevoerd. De strykers overwonnen de zeer V6le technischo moeilykheden volkomen en de houten blaasinstrumenten waren woer beter dan ooit; de hoorns daarentegen heb ik wel eens gelukkiger gehoord. Doordat ba', niet mogelyk is meer dan één repetitie tj houdeD, moeten de spelers veel ia bunn^ partyen zieD en kunnen niet altyd voldoend* aandacht aan de directie wyden: daardoor komt het nogal eens, dat het orkest steeds iets achter ia. Bepaald storend was dit in de jacht-aria van Sistermans, doch mogelyk is het, dat toen ook de directeur niet spoedig genoog volgde. Een veelgehoorde klacht, dat het orkest ta sterk is, kan ik niet beamen. Ik weet niet waar het geschreven staat, dat bet koor steeds boven alles uit zou moeten klinken en h^ orkest zich op den achtergrond zou moeten houden. Er zyn vele plaatsen aan te wyzen, waar het orkest m. i. juist flink moet uit? komen en het koor niet veel meer doet dan de harmonie aanvullen. Van de drie aangekondigde solisten heeft één ons weder eens teleurgesteld: do meeC, en meer gebruikelijke weg tegenwoordigl

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 2