N°. 11893 Donderdag X December. A#. 1898 dCourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven, Eerste Blad. Feuilleton. TWEE BROEDERS. LEIDSCH BA&BLAD. PRIJS DEZER COURANT j Voor Leidon per 3 maanden. p' o f 1.10* Franco per post 140. Afzonderlijke Nommers o 05 paus DER ADVERTENTIES: Van 1-6 rogels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grooterd lettere naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Leiden, 80 November. Gisteravond had in het Nutsgebouw alhier de algemeene vergadering plaats derLeidsche Verzekering-Maatschappij tegen invaliditeit en engelukken der werklieden. De voorzitter, de heer Van Achterberg, wees in zjjn openingsrede op den voortdurenden vooruitgang der Maatschappij, over het nut, dat zjj sticht, en de gunstige resultaten, die verkregen zijn. De penningmeester, de heer Van Ruyven, gaf een overzicht van het financieel beheer en dead modedeeling van het aantal en de hoeveelheid der uitkeeringen gedurende de laatste drie maanden. De Maatschappij verkeert in een bloeienden toestand; het aantal verzekerden neemt steeds to?, terwijl het beorag der uitkeeringen in verhouding tot do ontvangst klein te noe men is. Op nader te bepalen dagen, die by circulaire bekend gemaakt zullen werden, zal de penning meester in het Nutsgebouw zitting houden tot uitbetaling van het dividend en het in- ontvangst-nemen der stortingen op de aan- deelen. Tot bestuurslid werd gekozen de heer A. J. Van Hoeken J.Jz. in de plauts van den heer H. J. Jesse, die niet herkiesbaar was. Do voorzitter heette het nieuwe bestuurslid welkom en hoopte, dat hy de plaats van den heer Jesse zou kunnen vervullen. De heer Jesse toch, van af ce oprichting als secretaris werkzaam, heeft steeds met volle toewijding de zaken der Maatschappij behartigd. Het be stuur verliest in hem een y verig en werkzaam üd. De voorzitter sprak dan ook den wensch uit, dat de heer Jesse het volgend jaar zun plaats aan de bestuurstafel weder zal innemen. De vergadering gaf door een langdurig applaus haar instemming mot de woorden van den voorzitter to kennen. Tot leden voor hot nazien der rekening en verantwoording van den penningmeester wer den benoemd de heeren J. Van der Kamp, L. W. J. Van der Drift en G. Van Driel. Tot vertegenwoordiger der verzekerden is do heer P. Woestenberg herkozen. Tot het goedkeuren der notulen van deze vergadering werd de heer A. Verhoog benoemd. Nadat de administratiekosten voor het jaar 1899 waren vastgesteld, werd do vergadering, met een woord van dank voor de trouwe opkomst, gesloten. Do lsto luitenant P. W. Van Weeren, die by kon. besluit in zyn rang is overgeplaatst bij hot regiment grenadiers en jagers, zal den 5den December as. zyn nieuwe bestemming op 's Gravenhage volgen. Genoemde officier is bestemd voor een der bataljons grenadiers. Maandag hield prof. Tiele aan de univer siteit van Edinburg zyn zevende Gifford-lezing. Hy sprak nu over „den godsdienst als sociaal verschynsel, de Kerk." De 94ste algemeens vergadering der Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur zal plaats hebben op Maandag 19 Dec. in het Brongebouw te Haarlem, waarop o. a. de volgende onderwerpen zullen behandeld worden. De afdeeling Lisse stelt voor, om uit de algemeene kas aan den „Verzendersbond" terug te betalen de kosten, door dien Bond gemaakt in hot voorjaar 1897, om het invoer recht op bloembollen in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika te doen bestryden. De afdeeling Alkmaar vraagt of er geen kans zou bestaan om ten tyde van het Beursbezoek te Haarlem een zooveel mogelyk volledige noteering der pryzen van de op de Beurs verhandelde bloembollen in het vakblad te vermelden. De afdeeling Eillegom stelt voor het orgaan der Vereeniging te doen drukken zoodanig, dat bet des Vrydags-avonds vóór de laatste buslichting te Haarlem op de post kan worden bezorgd en voor zoover betreft het blad, dat des zomers midden in de week verschynt, des Dinsdags-avonds. De afdeeling Eillegom, stelt voor, den drukker uitgever van het orgaan te verzoeken het weekblad In het vervolg aan de bovenzydo af te snyden. De afdeeling Eillegom stelt voor, dat stukken, iDgezonden door besturen van afdeelingen ter plaatsing In het orgaan der Vereeniging, niet door het hoofdbestuur mogen worden ge weigerd om opgenomen te worden. De afdeeling Overvecn-Bloemendaal stelt voor, om voor iedere afdeeling een aantal be- schry vingsbriöven der algemeene vergaderingen beschikbaar te stellon ten dienste der leden, die de afdeelingsvergaderingen bezoeken. Het getal der benoodigde exemplaren zou dan door den secretaris van iedere afdeeling kunnen worden opgegeven naar het gemiddeld getal leden, dat de afdeelingsvergaderingen bezoekt, opdat dan geregeld vóór iedere algemeene vergadering voor de toezending kan worden zorg gedragen. Voorloopige behandeling van oen brief, ingekomen van de afdeeling Eaarlemt waarin deze afdeeling to kennen ggeft, dat de bladen met advertentiön, gevoegd by de afleveringen van het „Florilegium Hailemense", naar haar meening niet als losse bladen zyn te bo schouwen, omdat daarop ook titel en inhoud van het werk worden vermeld. Het bestuur van het 's-Gravenhaagsch sub comité der Vereeniging tot oprichting en exploitatie van Volk68anatoria voor borstiyders ln Nederland deelt mede, dat te 's-Gravenhage, Voorburg en Wassenaar, naar aanleiding van de rondgezonden circulaires door de ingezetenen, is ingeschreven voor een beJrag van ƒ8563.50, waarvan ƒ603.50 aan jaariyksche giften. Kleinere steden droegen betrekkeiyk Yeel meer by, Arnhem by v. 8000, Groningen ruim 4000, enz. Geenszins is dan ook de verwachting, welke het bestuur van de mildheid der inge zetenen had, verwezeniykt. Donderdag a. s. bieden leden van de Eerste Kamer der Staten Generaal in het Restaurant Royal te 's-Gravenhage aan hun medeleden de heeren Jhr. Van der Does de Willetois en mr. Van Zinnicq Bergmann een diner aan. Jhr. Verspyck, kanselier der Nederland- scho orden, is in het'laatst der vorige week plotseling door ongesteldheid getroffen. Zyn toestand was gisteren bevredigend. Aangenomen is het beroep naar de Geref. Gem. te Hoofddorp door ds. A. De Vlieg, te Renkum. Ds. J. Mouiyn, van Nymegen, sinds twee maanden ernstig krank, gevoelde behoefte, alvorens deze week een gevaarlyke operatie te ondergaan, nog éénmaal voor zyn gemeente op te treden met het zelf doorleefde Evangelie der zaligheid I" In de groote kerk trad d6. J. Mouiyn op voor een groot en belangstellend gehoor, dat biykbaar onder den indruk was van bet oogenblik. ZEerw. las Psalm 42 voor, liet zingen Gezang 209: 1, 3, ging voor in gebed, en koos tot tekst Psalm 42: 12. Door Z. H. den Paus is benoemd tot commandeur in de orde van den H. Gregorius den Grooten, de heer J. F. Mutsaerts Sr., te Tilburg. In de Geneeskundige Badinrichting te Laag Soeren is in 61-jarigen ouderdom over leden de gepens. luit. kolonel F. C. Burgers, van het Oost-Indische leger. Do overledene, die in Indië een niet onbe- langryke loopbaan achter zich had, werd 20 Dec. 1858 benoemd tot 2den luitenant der inf. van genoemd leger, den lsten Nov. 1861 bevorderd tot lsten luitenant, den 3den April 1870 tot kapitdn, den 19den Mei 1876 tot majoor en 18 Sept. 1881 tot luit. kolonel. In het volgende jaar werd hy, wegens lichaams gebreken, op zyn verzoek gepensionneerd. De overste Burgers heeft vele jaren op Atjeh doorgebracht en daar aan onderscheidene krugsverrichtiDgen deelgenomen. Als kapitein verwierf hy ty de gevechten in September en October 1876 op Atjeh het ridderkruis der Militaire Willemsorde, welk eereteeken hem werd toegekend by Kon. besluit van 13 September 1877 No. 24. In het volgend jaar werd hem, wegens zyn flink optreoen als compagnies commandant, by Kon. besluit een eeresabel toegekend. Behalve van genoemd ridderkruis, was de luit.-kol. Burgers drager van het eereteeken voor belangryke krygsbedryven en van het onderscheidingsteeken voor 20 jarigen officiers- dienst. Als biyk van dankbaarheid voor de sinds den Kulturkampf genoten gastvryheid in ons vaderland, hebben de zusters Benedictinessen van Olaenzaal, die thans naar Duitschland mogen terugkeeren, aan de Koningin een go- borduurde schildery aangeboden, welke door H. M. welwillend is aanvaard. De schildery bestaat uit deze, in gouden letters op witzyden grond geborduurde spreu ken: Herr, Du hast auf ihr Haupt gesetzt eine Krone von kostbarem Gestein (Ps. YY vers 4) en Herrlichkeit und bobe Zier legtest Du auf sie (Ps. XX vtrs 6). Boven deze spreu ken staat het wapen van Nassau, er onder dat der Benedictynen. Het prachtig door de zusters geborduurd geheel is omgeven door een eenvoudige, bruine lyst, waarvan het sny- werk eveneens door de zusters is verricht. By de gisteren te Deventer plaats gehad hebbende verkiezing van een lid der Tweede Kamer der Staten Generaal in plaats van het onlangs overleden lid, mr. A. Van Delden, werden uitgebracht op de heeren: Jhr. mr. W. H. De Beaufort, candidaat der oud-libe ralen en katholieken, 2091 stemmen; J. Van Loenen Martinet, cand. der kiesvereeniging van de Lib. Unie en Volksparty, 1209 stem men; jhr. mr. R. E. W. Van Weede, cand. der anti-revolutionairen, 417 stemmen; W. H. Vliegen, cand. der soc.-democr.-arbeiders- party, 376 stemmen; G. J. Bielerman, hoofd eener school, cand. der geavanceerd liberalen en landbouwers, 107 stemmen. Herstemming tusschen de heeren De Beaufort en Van Loenen Martinet. Naar aan de „Zw. Ct." wordt gemeld, is de heer A. Dóking Dura, hoofdingenieur van den provincialen waterstaat in Overysel, door de Regeering aangezocht zich met het nader onderzoek der werken aan de Solo-rivier te belasten. De heer Dóking Dura heeft echter voor de vereerende opdracht bedankt. Het stoomschip „Koning Willem III, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 29 Nov. van Southampton; de „Soenda," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 29 Nov. Ouessant; de „Kaiser" vertrok 29 Nov. van Dar-es-Salaam naar Durban via kustplaatsen; de „Prins Willem II" arriveerde 29 Nov. van West lndiö te Nieuw-York; de „Reichstag" arriveerde 28 Nov. van Hamburg en Antwerpen te Delagoa- Baai; de „Statendam" arriveerde 30 Nov. van Nieuw-York te Rotterdam. Aarlunilcrveen. Gisteravond werd in het hotel „De Vergulde Wagen" de gewone jaar iyksche vergadering gehouden van de leden van de fisclub „De Rijnstreek", onder presi dium van den heer P. A. Wernink. Uit do rekening en verantwoording van den penning meester bleek, dat het batig saldo by hot begin van het dienstjaar was 1968.7 lö, dat aan contributie, enz. is ontvangen ƒ855.84, dat aan verschillende onkosten is betaald 42.63, zoodat het batig saldo aan het ein e van het dienstjaar was 278I.925. De reke ning van den penningmeester wen gestold in handen van een commissie van onderzoek, bestaande uit de heeren Allart, Veelenturf, Coppius, Blonk en L. Swart. Na onderzoek werd zy door de vergadering, na uitgebracht advies door den heer Allart, namens de com missie, eenparig goedgekeurd, onder dankzeg ging aan den penningmeester voor zyn goed gehouden beheer. Als bestuursleden werden herkozen de hee ren P. A. Wernink, M. Kloot en Gr. Asman. De voorzitter deelde mede, dat als commis saris zyn benoemd: in het 5de district de beer F. Coppius, in bot 7de district de heer R. Treur, in het 8ste district in de plaats van den beer F. Postumus, de heer A. Van der Lee, en in het 9de district in plaats van den hoer S. Bol, do heer C. Den Hertog van Diderikahoeve. Telde de ysclub verleden jaar 320 leien, thans is het aantal 315, als 68 leden te Oudshoorn, 94 te Alfen, 40 te AarLn ierveen, 51 te Haz'.Tswoude, 34 te Koudekerk, 23 te Woubrugge en 5 in andere gemeenten. Nog werd mededeeling gedaan, dat enkele personen voor hun lidmaatschap schri telyk hebben bedankt en een 15 tal le en, waarvan de meesten te Alfen woonachtig, zoo onbe leefd waren geweest om de quitantie van de jaariyksche contribute to weigeren, zooiat dezen als lid zyn geroyeerd. Hun namen wer den den aanwezigen voorgelezen. Meermalen werd reeds van de bestuurstafel de klaebt vernomen, dat deze weigering dor quitantia voor den penningmeester zoo lastig is en onaangenaam en ook gisteravond moest het bestuur zyn leedwezen betuigon over de handelwyze van deze nalatigen. De vergadering raeeode, dat verschillende niet-betalers óf niet recht weteD, dat zjj eon onbeleefdheid hebben bogaan, óf den inhoud van het reglement niet kennen, en cordselde dat het wtnscbelyk waa met het begin 1899 de niet-betalers weder oen quitantio toe te zenden en zoo zy clan ten tweeden male onwillig blyken, hun een circulaire toe te zenjen, waarin hen op hun plicht werd gewezen. Hi.-rna werd de vergadering door den voor zitter gesloten. Gisteren is een begin gemaakt met den aanleg van de telephooniyn Aarlanderveea (dorp)BodegravenNieuwkoop. Spoacig zal dus alhier het telepboonkantoor kunn n wor den geopend. Lisse. De zitting van den Militieraad zal voor deze gemeente gehouden worsen te Leiden, in bet Invalidenhuis op Dinsdag uen 13den December 1898, des namiddags l';4 uur. Noordwyk. Toen gistermorgen om zevtn uren de stoomboot Noordwyt Leiden op fut punt stond te vertrekkeD, sprong eensklaps eeu vlampyp van den stoomketel, waar Oor de boot dien dag geen dienst kon doen. Er werd gelukkig slechts geringe matericele schade aangericht; ook kon een en ander vry spoedig hersteld wordon, zoodat heden de dienst weer kon worden hervat. Oude-Wetering. De IJsclub „Ijsvermaak zjj ons doel" vergaaerde hier. De godane rekening coor den penningmeester wees een goed saldo aan van ruim ƒ137. De toestand der Vereeniging, wier leden versprei: zyn over de gemeenten Rynzaterwoude, LeijiuiaeD, Alkemade en Haarlemmermeer, is zeer be vredigend. Tot bestuursleden zyn gekozen de heeren G. Jonkman en H, Jonkman, ter vervanging van den vertrokkeno H. Vreeken, en den heer J. Blonk, die bedankt heeft. Ondslioorn. De begrooting <.ezer gemeente voor aen ci-nst van 1899, bedragen Je zoowel in ontvangst als in uitgaaf 15,998.25, is ty besluit van Ged. Staten gooigekeurd. De zitting van den Militieraad voor deze gemeente zal worden gehouden te Leiden in het Invalidenhuis op Donderdag den löden Dec. a. s des voormiddags te halftwaalf. Wassenaar. Gisteravond vergaderden ten huize van den heer A. W. Beyersbergen eon 21) Wanneer hy op zyn uitvinding een handels merk nam en don brander dan in grooten getale op de markt bracht, dan waren goede zaken te maken en geen concurrent kon hem benadeelen, of by zou als vervaardiger van namaak te boek staan. Maar daar boboorde geld toe; minstons een paar duizend gulden. „Vader zal ons wel helpeD," aldus moedigde Helena hem aan. Karei krabde zich achter het oor; by kende de kleingeestigheid zyns vaders ln geldzaken en zyn liefde voor het geld, dat hy in de lange jaren van zyn bescheiden inkomen had bespaard; maar er was geen andere uitweg. De oudo Koster werd verbazend toornig, toen Karei hem den volgenden dag zyn belangen voordroeg; juist omdat het van zyn oudste kwam, die hem nog nooit wat had ge vraagd, verdroot het hem nog meer. Hy stelde zich zoo gramstorig aan, als werd hy over vallen, en als wilde men hem van zyn laatsten cent berooven. Of het al niet meer dan genoeg was, dat hy voor Otto reeds meer dan de helft van zyn spaarpenningen had geofferd? Nu kwam ook nog de oudste en verlangde geld van hemdrie duizend gulden. Of Karei dan gek was? Drie duizend gulden I Wilde men hem zelfs zyn laatsten cent niet meer laten houden? Op het laatst zou men hem nog zyn jas uittrekken en te gelde maken. Tevergeefs zette Karei hem uiteen, waar voor hy het geld noodig had, en dat hy er veel mede winnen zou. De oude raasde nog erger. Tot zulke waag- halzige speculatiön gaf hy zyn geld niet, en wie het zelf niet had, moest die laten. Met het geld van vreemden spoculeeren was gewetenloos; maar dit wist de tegenwoordige jeugd niet; die was niet bescheiden, die wilde ineens ryk worden, zonder er voor te werken. Hy, Karei, moest zich schameD, den laatsten cent van zyn vader te willen afpersen. De zoo smadeiyk bejegende man werd eindeiyk ook toornig en by uitte zyn mee ning in bittere woorden. Voor hem was nooit geld voorhanden geweest, van jongs af aan had men hem teruggezet, hy had geen hoogeschool kunnen bezoeken; maar met zyn veertiende jaar had hy reeds zelf zyn brood moeten verdienen, opdat „Otje" alles maar zou hebben. Zelfs voor diens lichtzinnige streken was geld geweest, opdat mynheer de advocaat den grooten hoer kon spelendaarom moest hy nu teruggezet worden. Of hy dan met de zynen in nood geraakte, daarover bekommerde men zich niet, wanneer „Otje" er maar geen hinder van had. De moeder had tot nu toe slechts lfldeiyk toegezien. Kareis begeerte vond zy een ingrypen in de rechten van den jongste; zy had een donker voorgevoel, als zoude Otto het geld van den vader tot den laatsten cent noodig hebben. Zyn hoonende woorden meng den haar in den stry j. „Gy moest u schameD," zeide zy, „altyd uw broeder te benadeelen l Wat heeft Otto er schuld aaD, dat gy nu in geldzorgen zit? Omdat hy talent heeft en gy niet, daarom hebben wy hem naar de hoogeschool gezonden en u niet. Heb ik het je ooit laten onder- vindoD, dat gy myn stiefzoon zyt? Heb ik je niet met dezelfde liefde verpleegd en groot gebracht geiyk den ander? Heb ik ook niet aan uw bed gewaakt, toen gy ziek waart? En nu doet gy zool Vader weet heel goed, wat hy doet, wanneer by u het geld weigert. Met Otto was dat iets anders. Dat is geen risico, geen speculatie; iedere cent, weikon wy aan hem ten koste leggen, draagt eenmaal zyn rente. Gy moest u schamen henliederen gulden te benydeD, dien wy hem geven." Karei was ontroostbaar; in plaats van hulp ontving hy bittere woorden. Het gevoel van geleden onrecht, de zorgen voor de toekomst, het bewustzyn, dat hy de ondersteuning van vader en de voorspraak van moeder juist om Otto's wil had verdiend, dat alles werkte 8araeD, om hem in een koortsachtig opge wonden toestand te doen geraken. Hy keerde zich om en snelde naar de deur. Daar draaide hy zich nog eenmaal om en toornig riephy: „Wikkelt hem dan in watten, dat Otje, en verguldt hem dan nogl" Deze bevond zich dien dag in een vertwyfe- lende stemming; zyn wisselschulden waren met de renten en kosten, die het verlengen veroorzaakt hadden, tot vier duizend gulden gestegen. De heer Cahn, die eerst de zacht moedigheid zelf geweest was, toonde zich plotseling hard en gevoelloos als een steen, en terwyi hy vroeger den lichtzinnigen schuldenmaker steeds in het geloof had ge laten, dat hy kon wachten tot Otto een aanstelling had gekregen, verklaarde nu plotse ling, dat hy, nog vóór zyn klant commies was, betaald moest worden. Tevergeefs was alle bidden en smeeken, de man bleef onverbiddelyk. Cabn ontpopte zich tot een zelfden hardvoebtigen geldman als Vogel uit de Jagersstraat geweest was. Wanneer Otto niet betaalde, dan bleef hem verder niets over dan de vordering aan den president der rechtbank te toonen, on dan was het met zyn toekomst gedaan. Otto werd dan niet toegelaten en de schoone carrière was dan wogt Otto was buiten zichzelven, hy raasde tegen den woekeraar, tegen zyn eigen lichtzinnigheid, ja zelfs zyn collega Van Markwold overstelpto hy met de hevigste verwyten, zoodat het tusschen hen tot een stormachtig tooneel kwam. Otto's positie werd er echter Diet beter mede. Van Markwold kon hem niet helpen; die had genoeg met zichzelven te doen. De diepste neerslachtigheid maakte zich van den losbol meester. Wanneer de woeke raar zyn dreigementen volvoerde en de zaak aan de groote klok hing, dan hoorde ook de president Göring daarvaD, en dan was het Diet alleen met zyn schoone vooruitzichten I al3 jurist gedaan, maar dan zou by ook nooit iets zien van de verwezenlykiog der zoete droomen, waarmede zyn geest zich de laatste maanden zoo levendig bezig hield. Wat hy in Constances optreden by ieder bezoek duidelyk zag, wat uit haar trekken, wat uit haar gansche wezen tot hem sprak, deed zyn hart van troteche verwachting klop- peD. Eq daarom moest by tot iederen prys, verhoeden, dat de woekeraar hem vóór zyn aanstelling aanklaagde. Wanneer hy commies was en de verloofde van Constance, dan kon Cabn spreken. Wat had dan vier duizend, guldon schuld te beteekenon? Zelfs wannetr hy zyn staatsambt moest opgeveD, stonden hem toch nog alle wegen open, om een groot aantal eervolle en goed bezoldigde betrekkingen te krygen. Hoe zwaar het hem vallen zou, besloot hy, zyn vader openhartig zyn fouten te bekennen. Zeker, deze zou tieren en razen en hem alle dingen in het gezicht zeggen, maar by zou toch betaleD; zeker, dat zoo hyi Zooveel ir> zicht en zooveel belang zou hy in de toe-, komst van zyn zoon wel stellen. Maar ondanks die troostryke verzekering, welke de licht zinnige schuldenaar zichzelf gaf, verschoof hy de uitvoering er van, van dag tot dag. Wanneer) hy zich in de hennneriDg terugriep, wat er tydens zyn eerste wisselgescbiedenis was ge- beurd, dan liep hem een yskoude rilling over den rug. Wanneer hy toen niet spoedig ge maakt had weg te komen, had de oude de hand aan hem gelegd 1 Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1