Gemengd Nieuws. Het el van Columbus doet weer dieüst; maar het is er thans een van nikkel en dus nitfc bestemd om opgegeten te worden, wel om bet koken van heuschelyke eieren te controleeren. Het is eveQals het columbus-ei aan een der uiteinden gedeukt, waardoor het kan staan op een nikkeien bordje. Aan het andere einde bevindt zieh een wyzerplaatje, dat niet moer dan vyf minuten aangeeft en in verbinding staat met een raderwerkje, dat ïb het el Is besloten. Nu heeft men slechts den wyzer op zacht, halfzacht of hard te zetten; te gelyk als men de eieren in kokend water beeft gedaan, en als het aantal aange duide minuten dan verloopen is, valt het ei om, wat natuurlijk op het nikkelen boMja beweging maakt, waardoor hetzij men intusschen zit te lezen of 6taat te praten of zich met iets anders in de nabijheid onleaig houdt de aan Jacht wordt geirokk'.n en men tot de wetenschap komt, dat de eieren dien vasteren toestand hebben aangenomeE, welke gewenscht werd. Jammer, dat tr nog niet een belletje aan is, dat gaat luiden, als ze klaar zijn. Deze nieuwe vinding is ver krijgbaar by den heer F. Wessel alhier, Haar lemmerstraat recht over de Donkersteeg. Een Sint-Nlcolaas-geschenk voor huisvrouwen of voor heeren, die zelf hun eieren koken? Onze gemeente wordt weder bezocht door den heer Grunkorn, die ook tydeBs de jongste kermis tot haar gasten behoord© en toen niet te klagen had over onver schilligheid ten zynen opzichte. Ook nu weer moet zUn kyneoialograaf hem de gunst van het publiek doen verwerven; ook nu weör worct er gebruik gemaakt van electrisch licht. De voorstellingen op het doek zyn vermeer derd met het weergeven van eenige feiten uit den laatsten tyd. Men zal zich herinneren, dat begin October uit een huis aan de Heeren gracht te Amsterdam, dat onbewoond was, maar waarin schilders, behangers en stuka doors werkzaam waren, vermist werden een axminster tapyt, een paar stukken linoleum en een groote spiegel. Er waren toen aan ©en raam sporen te vinden van geweld, alsof er met een beitel aan gewerkt was en een zwaar voorwerp over de vensterbank was geschoven. Doch overigens bleef de geschio- denis geheimzinnig Waren de dieven in bet plegen van hun daad dus gelukkig geweest, minder gelukkig waren zy, toen het er op aankwam om de gestolen voorwerpen van de hand te zetten. Dit bleek gisteren voor de rechtbank te Amsterdam, waar J. F. Erken, F. Tuinman en F. W. Schwarz, geen nieuwelingen, in de bank der beschuldigden, terechtstonden. Zy ontkenden alle drie ten sterkste schuld te hebben aan den diefstal, doch de negentien getuigen legden dat beter uit. Het drietal en dat was wel zeker bet drietal dat terecht stond was met een kar gekomen, waarop de gestolen voorwerpen lagen by een tapper in de Govert Flinckstraat en had den daar gezocht naar een kooper. De tapper was meegegaan naar een koopman in de buurt, cie geneigd bleek den koop te sluiten, doch slechts f 50 bood, terwyi f 150 gevraagd werd. Men begaf zich daarna naar het Water- looplein, waar men er ook niet in slaagde ie goederen van de hand te doen. Nog by jenige andere kooplieden werd geprobeerd, doch men kon geen redelyken prys krygen. Eindelijk werden de goederen by den tapp-r neergelegd en den volgenden morgen zouden de beklaaden terugkomen om te zien wat er verder gebeuren moest. Door al deze omzwervingen echter was de politie op het spoor gekomen en een paar rechercheurs brachten den tapper een bezoek, in afwachting van de dieven. Aangezien deze niet kwamen, werd den tapper verzocht medo te gaan, doch deze werd later op vrye voeten gesteld. Kort daarop werden de orie daders gearresteerd. Het O. M. herinnerde eraan, dat de dief stal destijds nogal veel sensatie gemaakt heeft wegens de brutale wyze waarop bij gepleegd is. Spr. eischte tegen Erker 6 jaar, tegen Tuin man en Scbwarz 5 jaar gevangenisstraf. AH.) In de Amsterdamsche Vaart, onder Haarlemmerliede, is Zaterdag-avond, vermoedelijk onder den invloed van 6terken drank, een 60-jarige vrouw verdronken. Zy woonde t9 Amsterdam en liep bedelende de omstreken af. Zondag-ochtend werd het lyk gevonden, met een haring en een flescb, ge deeltelijk gevuld met jenever, by zich. De bekende doofstomme wiel- ryfer Sutherland Rooyaards berichtte gisteren uit Port-Said aan den directeur der Stommen- Voreeniging „Door liefde saamgebracht", den he.r Stubr, te Amsterdam, dat hy gisteren mot het stoomschip „Prins Hendrik" van de Maatschappy „Nederland" naar het vaderland zou vertrekken. Volgens bericht uitNeuchatel is onder een lindeboom, op een meter diepte, een prachtige, met edelgesteenten versierde ring gevonden, wolke gebleken moet zyn afkomstig te wezen van den voor ruim vier eeuwen gesneuvelden Karei den Stouten. Do heer Knaak, een Duitscher van afkomst, sedert zestien jaren in Amerika wonendo en als Amerikaan genaturaliseerd, liet zich in een restaurant te Beriyn na een diner op Thanksgiving day oneerbiedig uit over den Duitschen keizer. Eokela gasten in het restaurant hoorden het en waarschuwden een politie agent, die den Amerikaan arresteerde. Het Amerikaansch gezantschap te Beriyn doet veel moeite om den man voor een p oe s wegens majesteits schennis te vry waren. Men meldt uit Londen: In den nacht van Zaterdag op Zondag kwam by Kilrush de stoomboot „Mermaid" met de Ham burger stoomboot „Premier" in aanvaring. De laatste zonk oogenolikkelyk, de manschap werd gered. Uit Washington wordt dd. 28 Nov. geseind: Gisteren en eergisteren woedde langs de geheele Atlantische kust van bier tot Boston een orkaanachtige sneeuwstorm, zooals sedert 5 jaren niet voorgekomen is. Van de Atlantische kust en landwaarts in tot Pittsburg is het. verkeer geheel onderbroken. Een menigte schepen werden vernield en be schadigd. Dertig tarken moeten zyn vergaan. By Boston zyn 12 personen verdronken. De stad Nieuw York is Zondag ook door een zwaren sneeuwstorm geteisterd. De gemeenschap met verscheidene plaatsen in den omtrek was verbrokoD, de treinen hadden veel vertraging, kerken en parken war^n verlaten, en men zegt, dat de toestand deed denken aan den grooten storm van het jaar 1888. Op het Luganermeer werden Zondagnacht ao beide voor Lugano ten anker liggende stoomschepen „Elvezia" en „Milano" door den storm te^en den oever geworpen. De „Elvezia" zonk onmiddellyk; op de „Milano" waren vior pompen gestaoig in de wetr, om het zinken te voorkomen. Verder werden dozijnen kleine vaartuigjes tegen den oever geworpen en vernield. In de stad zelve werden verscheidene boomen ontworteld. In Genua vernielde de storm de muren van den lichttoren op het uiterste einije van den Galliera havendam over een lengte van 200 meter. Het spoorwegverkeer van Genua met belde rivieren is onderbroken. Een aantal schepen is gestrand, menschenleveDs zyn echter, voor zoover bekend, niet te betreuren. Uit San Remo wordt gemeld: Een hevige storm heeft den West-bavendam zwaar beschadigd. Verscheidene kinderen zyn door de geweldige golven in de zee gesleurd, slechts vyt zyn gered geworden. Ook op het land is zware schade aangericht. Volgens „De Echo" zyn er moei lijkbeden tusschen de directie der Italiaansche Opera met signor Corradetti, iets in het genre van het gevdl Januscbowsky met de Opera Van der Linden. Het blad acht het hoog tyd, dat algemeen geprotesteerd wordt „tegen handelingen van Nederlandsche opera-direc- tenren, die tot gevolg hebben, dat men ons land in den vreemde met den vinger nawyst als het land van de woord- en contractbrekers!" Te Ha velto ls hot aanvallige 5-jarige zoontje van den arbeider P. Broekman wat te dicht by het vuur gekomen, waardoor de kleertjes in brand geraakten, met het treurige gevolg, dat de arme kleine ree.s denzelfden avond, na een vroeseiyk lyden, aan de bekomen brandwonden overleed. Eergisteravond werd in de Koe straat te Tilburg zekere S. door een onbe kende aangesproken, die daarna een schot op hem loste, waardoor S. in 't aangezicht gewond werd. Op verschillende punten hadden hevige vechtpartyen plaats, waarby van messen werd gebruik gemaakt. In do HoefstraaU werden tal van lantaarns vernield. De Czaar heeft onder de ge kroonde hoofden den naam van het royaalste te zyn in het geven van fooien. Wanneer hy ergens eenigen tyd uit logeeren is geweest, 't zy by zyn familie te Kopenhagen of te Balmoral, 't zy by zyn vrienden, geeft hy nooit minder dan 25 franken fooi aan eiken bediende, die hem slechts eenigszlns geholpen heeft. De koetsiers en lakeien, aan zyn per soon verbonden, en ook de koks krygen echter meer en kunnen op een drinkgeld van minstens 200 franken rekenen. De Czarina doet evenzoo. De Duitsohe keizer is minder scheutig. Hoewel hy veel reist, of misschien juist omdat hy veel op reis is, houdt hy weinig van het fooienstclsel en zyn dienstbaren moeten te vreden zyn met 2 of 3 mark. Zyn groot moeder, koningin Victoria, heeft een zekere bekendheid om haar weinige liberaliteit in het geven van fooien. Mac. Kinley, niettegenstaande zyn beschei den inkomsten als hoofd van den Staat, heeft een reputatie om zyn „vorstelyke fooien." Te Havanna zyn veertig men- schen om het leven ge&omen by een ont ploffing van eenigo kisten met kruit en patronen, vermoedolyk veroorzaakt door te ruwe behandeling van het gevaarlyke goedje. De Fransche lucifers-fabrikanten zyn door den Staat gemachtigd parafine- lucifers te vervaardigen. Een doosje met 60 lucifers zal tien centimes kosten. Hier te lande kosten dezelfde lucifers zes cents het pak van twaalf doosjes. Licht te verkrygen is duur in Frankryk! De verkiezingen voor het wot gevend lichaam in Uruguay zyn in alle kalmte afgeloopen. Zy hebben een sterke meerderheid voor de bestaande regeering opgeleverd. De vrees voor een omwenteling is geheel ver dwenen. Een karavaan uit Soedan is door den Rescbada-stam by Fal-es-Selez, aan de grens van Fessan, overvallen en gevangenge nomen. Tachtig kameellasten struisvederen en dertig kameellasten huiden zyn door do roovers buitgemaakt. Twintig menscheo werden ver moord. Blykens nadere berichtenzyn by de ontploffing in de kaarsenfabriek by Atrecbt tien personen gekwetst, één omge komen. Te Miraumont, in bet Fransche departement Som me, zou Vrydag een plotse ling overleden jong meisje begraven worden. De geestelyke wachtte in de kerk, toen by bericht kreeg, dat de oudste koorzanger op weg naar de kerk plotseling dood was neer gevallen. Kort daarop, toen men de kerk verliet, geschiedde hetzelfde met een tweeden zanger. Bovendien was tydens de mis opschud ding verwekt door brandgeroep en het bleek, dat een bui6 was verwoest en twee kinderen van twee en vyf jaar in de vlammen waren omgekomen. TeTroyes (Frankryk) heeft een slagersknecht om een weddenschap een pond mosterd opgegeten, zonder een gezicht te vertrekken. De trommels, die indertyd ge diend hebben om de oorlogsvergoeding van 5 milliards aan Duitscbland te vervoeren zyn te Parijs geveild. Z\j brachten 29 frs. op. Twee Raadsleden van Toucoringe (Frarkryk) hebben elkaar voor leugenaar uit gescholden en om de ooren geslagen. In dit nommer komen weer eenige prijs- vragen voor, uitgeschreven door de „Ver- eenigihg tot bevordering der Bouwkunst te Leiden." Het bovenstaande is een perspectievisch aanzicht van den piëdestal, zooals deze moet worden vervaardigd. INGEZONDEN. JL£ Etefdscbc FLecschtearing. Geachte Redacteur! Met groote belangstelling heb ik het 6tuk betreffende de Vleeschkeuring te Leiden, voor komende in uw Had van 25 dezer, gelezen, en verzoek ik u beleefd eenige plaatsruimte aan my af te staan, om over deze zoo treu- rig-vermaarde quaestia myn oordeel te mogen kenbaar maken. Wat het eerste gedeelte van het stuk, nameiyk dat van het adres van den heer Heemskerk, betreft, dit gaat, zooals terecht aoor B. en Ws. wordt opgemerkt, aan dit euvel mank, dat het alle verantwoording van den verkooper afschuift, en het nadeel, veroor zaakt door verborgen gebreken, wil laten lyden door Leidens burgery. Dit toch stryat ten eenenraale tegen den duidelyken inhoud van het Burgerlyk Wetboek, waarin de verkooper aansprakelyk wordt gesteld voor elk onzicht baar gebrek. (Een andere vraag is het even wel of de verkooper in moet staan voor elk nadeel, veroorzaakt door alle mogelyke plaat- selyke verordeningen). By eenig nadenken had dan ook de heer H. kunnen uitrekenen, dat zyn verzoek, aldus gedaan, zeker zal worden verworpen, want door aanneming van dit adres zou Leiden het Eldorado van ongezonde voedingsmidde len worden. Wat nu het tweede gedeelte, n.l. het preadvies van B. en Ws., aangaat, hiertegen zyn ernstige bedenkingen in te brengen. In hunne toelichting zeggen zy „dat door adressant ten eenenmale uit het oog verloren wordt, dat niet de afkeuring van vleesch, dat gebleken is een ondeugdeiyk voedingsmiddel te zyn, aan dat vleesch zyn waarde beneemt, maar dat door die afkeuring eenvoudig wordt geconstateerd, dat het vleesch als ondeugdeiyk voedingsmiddel byna waardeloos is". Dit toch, M. de R., is bezyden de waarheid; het is toch door bevoegden en deskundigen, meer dan eens, op grond van een nauwkeurig onder zoek, bewezen (deze bewyzen zyn steeds voor inzage disponibel), dat van meer dan één rund, door Leid8che keurmeesters geheel afgekeurd, wanneer het vleesch gezouten of gesteriliseerd was geworden, dit zonder eeDig bezwaar in consumptie had kunnen worden gebracht. Verder zeggen B. en Ws., dat er voor de verkoopers gelegenheid bestaat om zich door middel van verzekering tegen mogelyke schade by afkeuring te vry waren. Daar nu de kosten van deze vry waring niet door B. on Ws. worden betaald, ware het, dunkt my, beter geweest wanneer deze zinsnede in de pen ware gebleven, want het is al om het even, of wU, zooals het spreekwoord zegt, door de kat gebeten worden of toor den kater, en is dat middel dan ook, voor groote vee houders, erger dan de kwaal. In de derde alinea merken B. en Ws. op. dat het afgekeurde vleesch, nadat het door eon oplossing van carbolzuur is behandeld, door den eigenaar kan worden terugbekomen (of hier nu de slager of de boer bedoeld worat, wordt niet gezegd) en is het nog altyd ge schikt voor technische doeleinden. Welke waarde dit aldus Debandelüo vleesch heeft, is af te leiden uit de omstandigheid, dat bet nooit voorkomt, dat zulk vleesch, noch door den slager, noch door den boer wordt terug gehaald. Nu er dan eindaiyk, ten gevolge van het adres van den heer Heemskerk, in den „Raad" eerstdaags over de vleeschkeuring zal worden gehandeld, hoop ik, dat deze zoo droeve zaak, welke reeds al te lang aanleiding heeft ge geven tot ernstige beroeriüg en ergernis, zoowel van slagers als van veehouders, en voor ae laatsten groot nadeel heeft berokkend, door de leden ernstig zal worden onderzocht. De oplossing van deze zoo stuitende zaak ls zeer gemakkelijk te vinaen. Wanneer toch in Lelden, evenals in Amster dam en meer andere plaatsen, gelegenheid gemaakt werd, dat, wanneer een rund of ander stuk vee, na slachting bleek tuberculeus te zyn, kon het vleesch onder toezicht van de politie en op kosten van den eigenaar woroen gezouten (gezouten vleesch kan niet genuttigd worden dan na langdurig koken, en ls daardoor alle gevaar voor de consumenten, naar het oordeel van byna alle deskundigen, geweken); dan was alle quaestie ineens opge lost en zou het nadeel voor den veehouder, waarover telkens zoo heftige stryd ontstaat, tot ten kleine schade worden teruggebracht. Dat de schade, wanneer er een gelegenheid tot inzouting was, zeer zal verminderen, wil ik met een voorbeeld duidelyk maken: In twee jaar tyds beb ik ptrsooniyk vier ©roetige gevallen van tuberculose onder de coor my verkochte runderen gehad, en wel twee in Leiden en twee in Amsterdam; van de eerste dieren, welke ik verkocht voor f 158 en f 150, is htt vleesch -vernietigdvan de laatste, welke ik had verkocht voor f 135 en f 154, was do opbrengst van vleesch, huid en vet, na aftrek van de onvermydelyke onkosten, resp. f 106 en f 77. Deze laatste was verkocht onder de zeer ongunstige conditie van snikheet weder. En nu, Mynheer de Redacteur, wil ik be reids dankzeggen voor de plaatsing, hopende, dat dit stuk den le en van den R iad eenigszins tot voorlichting moge zyn, opdat de quaestie van de Leidsche vleeschkeuring, voor de slagers zooergerlyken voorde veehouders zoonadeelig en pynlyk, naar beider genoegen wurde opge lost, hetwelk tevens voor de kleine burgery zeer belangryk zal blyken te zyn, doordien ze alsdan, tegen een lagen prys, deugdelijk en voedzaam vleesch kan bekomen, het welk thans ten gevolge van de onpractische verordening moet wórden begraven of verbrand. Hoogachtend, Leiderdorp, A. Van Leeuwen, 28 Nov. 1898. Veehouder. BUITENLAND. Duitsohland. Over de uitzetting van Nederlandsche werk lieden uit "Westfalen ontving de „Westf. Merkur", die zich daarover afkeurend had uitgelaten, van den burgemeester van Gronau, waar die uitzettingen voornamelyk zyn voor gekomen, de volgende inlichtingen. 1. De stad Gronau is nagenoeg voor de helft door Nederlanders bevolkt, van wie een groot deel hier een eigen huis bezitten. Duitschers trouwen met Nederlandscho vrouwen en Neder landers met Duitsche meisjos. De kinderen uit deze huweiyken hebben de nationaliteit van den vader en zyn dus, wanneer zy afkomstig zyn van Duitsche moeders en Nederlandsche vaders, Nederlanders, in het aniere geval Duitschers. In het voorlaatste kwartaal werden hier 48 pet. Nederlandsche geboorten geteld. 2. Daar nu de hier geboren Nederlanders noch in Duitscbland noch in Nederland tot den militairen dienst worden toegelaten, komt het Diet zelden voor, dat van de kinderen uit de genoemde huweiyken, waarby de vader Nederlander en zyn zuster do vrouw van een Duitscher is, de eene neef door zyn geboorte try van den militairen dienst is, terwyi de ander moet dienen. 3. Om deze ongelykheid en onbillykbeid, waardoor het Duitsche gedeelte zich benadeeld voelt, weg te nemen, is de algemeene bepaling uitgevaardigd, dat alle vreemdelingen, niet de Nederlanders alleen, het bewys moeten leveren, dat zy hun dienstplicht op de eene of andere wyze hebben vervuld, en dat zy, wanneer zy dat niet kunnen en in Pruisen willen blyven wonen, voor zoover zy het 31ste levensjaar nog niet hebben volbracht, de hoedanigheid van Pruisisch burger moeten verwerven. 4. De betrokken personen ontvangen van de politie een aanmaning, om binnen vier a zes weken het bewys te leveren, dat zy aan hun militairen dienstplicht hebben voldaan of anders het verzoek in te leveren om het burger schap in Pruisen te verwerven, en dat zy uit het land zullen worden gezet, wanneer zy zulks nalaten. Gevallen, dat personen over de grens gezet zyn zonder voorafgaande uitnoodiging om zich te laten naturaliseeren of het Pruisische gebied te verlaten, zyn niet voorgekomen. 5. Wanneer de termyn ongebruikt verstre ken Is en de aangemaanden het land niet heb ben verlaten, dan worden zy ontboden en wordt hun medegedeeld, dat zy niet in het land kun nen blyven; daarna worden zy over de grens gezet Velen dienen nog op dat tydstip het verzoek om naturalisatie in en blyven in het land, omdat zy nl t Tan plan zyu zich o |fc weder in Nedorlanu te vestigen. 6. By de uitvoering van aezen maatr g worden werkli- din en fabrikanten giykHyk bo- handeld; beweringen van het tegendeel zyn niet overeenkomstig de waarhoid. Van anarchisten is hierby nooit sprake geweest. Het hoog administratief gerechtshof te Beriyn heeft de veelbesproken byeenkomston v<.n graanhandelaars aldaar in het „Feeën paleis" als geiykstaande met een beurs ga. acht, zoodat het verzet tegen bet sluiten der byeenkomsten door de politi9, ongegrond i3 verklaard. De „Nordd. Allg. Zeitung" bericht, dat alle Duitsche boodsregeeringen het dezer dagen eens geworden zyn over do beginselen, dia door allen in acht genomen zullen worden bjj bet toezicht op de anarchistische beweging. Tot. bespoediging van den berichtendienst zullen de politieoverheden voortaan sommige mededeelingen rechtstreeks aan elkander oen; bovendien zal er een centraal-bureau, waar alle berichten zullen iDkomen, te Beriyn opge richt worden. ItaUë, De conferentie tegen het anarchisme te Rome zal volgens de „Kreuzztg.", voor Kerst mis afgeloopen zyn. On-Jer de algemeene maatregelen, welke de conferentie waarschy'cilyk zal vaststellen, noemt het blad den regel, dat voortaan in mede ee- lingen van gevangennemingen of bewaking van anarchisten namen verzwegen zullen worden. Reeds nu wordt deze maatregel dik- wyls toegepast Men heeft daarmede een tweeledig doel. In de eerste plaats woret zoodoende vermeden, dat anarchistische mis dadigers de gevangenneming van hun metge zellen vernemen, en in de twee Je plaats ver- mtyut men de reclame, waarop de mannen van de daad blykens bun houding zoo prat zyn en oie gebleken is niet zelden de oryf- veer te zyn tot een misdaad. Spanje. Te Bilbao z(jn twaalf kisten met Mauser geweren in beslag genomen, die besterad waren voor leden der Carlistische party in Spanje. De pauselyke nuntius in Spanje heeft eon onderhoud gehad met den hertog van Almo- aovar, aio hem verzocht, Z. H. den Paus do uitvaardiging van een encycliek te vragen in het belang van de Koningin Regentes. De Paus moet de Spaansche geestelykbeid reeds ve- o:ht hebben htt bewind der Koningia- Regentes te steunen. Maarschalk Blanco zou gisteren naar Spanje scheepgaanhet ambt van kapitein- generaal zal tot de ontruiming van Cuba worden waargenomen door generaal Castellanos. Het Cubaansche ministeria heeft wegens htt ver trek van den kapitein-generaal ontslag aan gevraagd. Yermoeaelyk zullen de ministers echter de loopende zaken afdoen, tot Jat bet bestuur van het eiland door de Amerikanen zal zyn geregeld. Turkfjo. De Turksche kabinetsraad heeft een zitting gehouden ia Yldiz Kiosk, in plaats van in het gewone gobouw der Porte. Besproken werd de toestand in Macedonië en Yemen. Het resultaat der besprekingen is nog on bekend. Er loopen geruchten, dat de Sultan onte vreden is met eenigen zyner ministers, omdat zy ongunstige rapporten hebben uitgebracht over sommige toestanden in het Turksche ryk. Er zou sprake zyu van veranderingen in het kabinet. Vereeuijjde Staten. De correspondent te Washington -ran de „Evening Post" deelt mede, dat de Yereenigde Staten zich een plaats voor een kolenstation in Costa Rica aan de Carafbische Zee hebben verzekerd. President Mac Kinley heeft zyn groote ingenomenheid betuigd met een plan van de Amerikaansche vry metselaars, om ter gel; gen heid der herdenking van Washington's dood (1799) den prins van Wales uit te noodigen, over te komen. Amerikaansche mariniers zyn, naar uit Nieuw York geseind worct, te Tientsin in China geland. President Iglesias van Nicaragua heeft een langdurig onderhoud gehad met president Mc. Kinley over bet Nicaragua-kanaal. Aan de „Morning Post" wordt uit Wash ington gemeld, dat Mac Kinley, in antwoord op een adres van het anti-imperialistisch ver bond te Boston, beloofd heeft, elk plan, dat het verbond hem zou voorleggen, te willen over wegen, mits het niet ten doel had de Philippynea weer onder het Spaansche bewind terug te brengen. Telegramineiv MADRID, 29 November. In tegenspraak met een bericht in do dagbladen vermeldt het bureau van Havas, dat het gemachtigd is mede te deelen, dat de coupon van de buiten- landscbe leening van Spanje, die den lston Januari vervalt, zonder eenige korting zal worden voldaan. PRETORIA, 29 November. De Volksraad hield hedennamiddag een geheime zitting, waarscbyniyk om de regeering te machtigen tot het aangaan van een staatsleeniDg Tan 2,500,000 pd. st.

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 10