Mini ra Diners J. Vil DER STOK, Zuid-Hollandsche Roomboter- en Kaasinrichting. Zeeuwsch Zilveren Nieuwe Rijn No. 1, aan de Vischbriig. St.-Sicolaas-Verloting, N". 1189? Dinsdag 29 November. A'. 1898 feze jouraat wordt dagelijks, met uitsondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Burgerlijke Stand van Leiden. Vervolg der Advertentiün. ETALAGE gereed. ï.im OER MEER, Firma F. BROUWER, Confiseur. Steenstraat 12. Bonkersteeg 4, Leiden, van diverse huishoudelijke artikelen. Een Kristallen Beker 2 gladde Bi@rtum.bUrs, SOEP. 9606 5 Langebrug 63. 8798 e van af 80 Cents. VEFIKFIIJ GBA.A.FI Allerfijnste versche zuivere Natuurboter per pond 0.60 en prima geurige versche Friesche Roomboter 0.45 en zuivere Keukenboter ƒ0.35 per pond. Fijne oude of jonge Leidsche Komijne Kaas 12, 20 en 25 cents, oude Gouda Kaas, overheerlijk, voor 35 en 40 cents, jongere 25 en 30 cents per pond. Keurige fijne Edammer Roomkaasjes van pl. m. 4 pond, per stuk ƒ1.00. MARGARI1N E niet verkrijgbaar. Groote gebruikers een MAAND Crediet. J. v. HEES, Lange Diefsteeg 18. W. v. ROSSOM DO CHATTEL, Telephoonn. 92. Haarlemmerstraat 114, 2L3 tuis v/d. Mare. Zeer doelmatige ST.-NICOLAAS-CADEAUX. Alles met Garantie geleverd tegen onnavolgbaar lage prijzen. LEIDSCH DA&BLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden. f 1.10. Franco per postr i l.*0. Afzonderlijke Nonuhers0.05. PRIJS DER AD VERTENT IEN r Van 1-6 regels f 105. Iedere regel meer f 0.171. Grootera lettere naar plaatsruimte. - Voor het incasseeren bulten de stad wordt f 0.05 berekend. KOLONIËN. BATAVIA, 26 Oct.-l Nov. Engelsche en Nederlanasche mails). Do resident van Amboina deelt mede, dat volgens bericht van den assistent-resident van Banda in den avond van 23 September jl. aldaar lichte horizontale schokken van aard beving werden waargenomen in de richting Zuid-Noord, welke ruim twee seconden aan hielden. De resident van Cheribon rapporteert, dat in den namiddag van den löden October jl. te Tjiamis eenige schokken van aardbeving zijn waargenomen, welke eenige seconden aanhielden. Do richting was Noordoost-Zuidwest. De adspirant-controleur M. D. Roos van Raadshoven der afdeeling Oosterdistricten van Cólebes en Onderhoorigheden is ter beschikking gosteld van den assistent-resident van de afdee ling Zuiderdistricten. De adspir.-controleur P. E. Moolenburgh van de hoofdplaats Makassar is belast met het bestuur der afdeeling Oosterdistricten van Celebes. («7. B.) Aan den eervol ontslagen controleur der 2de kl. B. B. P. Stortenbeker is tot weder- opzeggens wachtgeld toegekend, betaalbaar te Batavia. Ook aan den eervol uit zjjn betrekking ont slagen adspir.-controleur B. C. B. Hamers is tot weJeropzeggens wachtgeld toegekend. De hoofdambtenaar met verlof mr. P. Dijckmeoster, laatst president van den Raad van Justitie te Padang, heeft eervol ontslag uit 'a lands dienst gevraagd. (B. 2V.) ATJEI. In de „Java-Ct." van 1 Nov. worit aan een van den gouverneur van Atjeb ontvan gen telegram het volgende ontleend: Op het bericht, dat T. Oemar zich met vrouwen en benden aan de Kroeng Sabil zou bevinden, vertrok de ter Westkust agoerende colonne, die den lSden October j.l. te Lbo Timoen teruggekeerd was, den 23sten d.a.v. over land naar Tjellang. By aankomst werd vernomen, dat T. Oemar naar Boven-Melaboeh was vertrokken; in Tenom had men verster kingen tegen T. Oemar opgericht. Den 24sten en 25sten werd de colonne overgevoerd naar Boeboen en den 26sten een excursie gemaakt naar Soea Tima, waar een groote voorraad padi vernield werd; den vol genden dag rukte de colonne over Roending naar Melaboeh, alwaar de vijandelijke ver sterkingen verlaten gevonden werden en de tegenstand gering was; de vijand liet 2 dooien achter en eenige bruikbare voorlaadgeweren, blanke wapenen en munitio, terwijl aan onze zijde een inland6che mindere militair gewond werd. Het bivak werd nabij Melaboeh betrokken; de overste Van der Dussen vertrok wegens zijkte naar Kotta-Radja en droeg het bevel over de colonne tijdelijk over aan majoor De Jongh. Den 25stea October Jl. verjoeg het 14de bataljon en de marechaussee een vijandelijke bende uit Tjot Ring, alwnar het hoofd met behulp van Teungkoe Paja Bakoeng zich verzette tegen het gezag van den Oeloebahng van Tjoenéa; aan onze zijde werd een inlandsche fuselier licht gewond, terwijl de vijand twee dooden met hun wapenon achtorlïet. De divisie marechaussee, welke den tocht naar Pasangan mede maakte, keerde van Telok Semawé te Kotta-Radja terug. Ook de gouverneur arriveerde aldaar. Het 14de bataljon van Telok Semawé en de 2 compagnieën van het 7de bataljon van EJi keerden te Segli terug; de laatste bezette den 29sten October j.l. Padang Tidji. Segli blyft voorloopig bezet door het 14de bataljon en een peloton cavalerie, terwijl Padang Tidji tijdelijk bezet wordt door het 7de bataljon. Tydens de excursie naar Gedong zijn ge sneuveld Toekoe Tjihik Godong die meer malen te Telok Semaweh kwam, en viel by het verdedigen zijner stelling en de oslama Teungkoe Baroem, welke laatste ons steeds vyandig is gezind geweest. By het oprukken naar Tjot Reng werden de messigit en de benteng verlaten bevonden. De vyand liet 9 coodon in onze handen. Er werd weinig tegenstand ondervonden. De expeditionnaire troepen schepen zich te Telok Semaweh naar Java in. De colonne onder den luitenant-kolonel Van der Dussen, die in twee echelons naar Boeboen werd overgevoerd, gaat den 27stron October naar Roending en Melaboeh. Toekoo Oemar kwam 28 Oct. te Waila, trekkende door het gebergte naar Boven- Melaboeh voort. De voorgenomen tochten naar Samalanga en Gedong zi)n ditmaal opgegeven omdat de weersgesteldheid niet toeliet verder in het zeer moeilijke terrein te ageerenvan uitstel komt echter onder kolonel Van Heutsz geen afstel; Tongkoe Kedjoeroean Tjihik Mohammad Ali Bassa en Tongkoe Imam Tjihiq kunnen het logies voor een volgend bezoek in den goeden moesson vast gereod maken. Tongkoe Tjihiq Semaoen van Pasangan ls op dit bezoek zóó weinig gesteld, dat hy den gouverneur per zendbrief heeft verzocht om vergunning om naar Mekka te mogen g -an. Dit verzoek is echter goedgunstig gewezen van de hand; de kolonel is er nu eenmaal op gesteld Z. H. eerst in zijn eigen woning te bezoeken. {J.-B.) Van Atjeh hooren we, dat een bezetting van Pedir mefc twee bataljons infanterie alleen gedurende enkele maanden wordt nooiig ge oordeeld en dat, wanneer de toestand bovreïi- gond blijft, in h6t voorjaar geleidelijk tot ver mindering zal worden overgegaan. Wordt een garnizoen aldaar geheel onnoodig, dan keeren de bataljons naar Java en niet meer naar Groot-Atjeh terug. BN.) De leger commandant is door de Regeering gemachtigd om met de firma De Lange Co. een onderhandsch contract te sluiten voor de levering van levensmiddelen, fourages en brandstoffen en het prauwenvervoer ter reede van Olebloh en van de z-eposten in Atjeh; het eerste gedurende drie en het tweede ge durende vyf jaren. Blykens telegraphisch bericht van den gou verneur van Atjeh en Onderhoorigheden van 25 Oct. is onder het uit het buitenland aange voerde slachtvee der Atjeh-associatie te Oleh- leh mond- en klauwzeer en onder de varkens der marine-leverantie een besmettelyke ziekte geconstateerd. Door den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indiö zijn do volgende beschikkingen genomen: CIVIEL DEPARTEMENT. Benoemd: Tot ambtenaar bij de in- en uitvoerrechten en accijnzeD, de opziener bij die middelen, L. A. Van der EJjjt. Ontslagen: Uit zijn betrekking, in afwachting van wat nader omtrent hem zal worden beslist, de commies der 3de klasse bij den post- en telegraafdienst G. M. Duparc. Benoemd: Tot adspirant-houtvester bij hot Boscbwezen op Java en Madoera Ch. S. Lugt, gestold ter beschikking van den gouverneur- generaal van Noderlaadsch-Indië, om te worden benoemd tot technisch ambtenaar bjj het Bosch wezen. Bij den waterstaat cn 'a lands B. O. W. Benoemd: Tot opzichter 3de kl. en geplaatst in de res. Palembang de ambtenaar op wachtgeld J. J. Hubeck. Overgeplaatst: Van do res. Cheribon naar de res. Seniarang de opz. late kl. C. P-Rosenquist; vau do res. Soerabaia naar de res. Besoeki de opz. 3de kl. A. B. C. D. Portier; van do res. Palembang near de res. Cheribon de opz. late kl. A. D. Jansen. DEPARTEMENT VAN OORLOG. Verloond: Een maand verlof wegens ziekte: naar Soekaboemi, aan deu kapitein der inf. bij het subsistentenkader te Batavia, J. J. Krafft; naar Malang, aan den lsten luit. bij het gar nizoensbataljon van Lombok, A. E. Van Swieten. Geplaatst: Bij aankomst bij het garnizoene bataljon van Palembang, de lste luit. der inf. van verlof uit Nederland terugverwacht wordende, F. Kilian. Overgeplaatst: Bij het 3de bat., de luit.- kol bij liet 14de bat. E. A. V.an Loenen; bij het 14de bat., de majoor bij het 2de bat. P. II. Van der Weddon. Verleend: Twee maanden verlof wegens ziekte naar Soekaboemi en Goroot, 3an den kapt.- kwartierm. bij het subsistentenkader te Batavia (geëvacueerd van Atjeb) J. Sneep. Verlengd: Met een maaud. het verleend verlof wegens ziekte naar Soekaboemi, aan don lsten luit. der inf. bij het subsistentenkader te Batavia (geëvacueerd van Atjeh) 11. J. L. Muekeijn. Geplaatst: Bij do Vdo afdeeling van hot Departement van Oorlog, de majoor-intendant b\j do intendance in de lste militaire afdeeling op Java te Batavia, als chef toegevoegd geweest aan de intendance b(j de Pedir-expeditie J. LL Be SauYoge; bij het rechterhalf 4do bat., de kapitein dor infanterie boven de formatie in activiteit hersteld te Batavia, J. Van Swieten; bij het 13de bat., de kapitein der inf. boven do formatie in activiteit hersteld te Batavia, J. W. H. Van Eede. Bevorderd: Tot lsten luitenant bij het wapen der inf., de 2de luit. J. C. L. Engelhart. B(j de Militaire Administratie. Tot majoor-intendant, do kapiteins-intendanten J. E. Van Scbaik (met verlof in Nederland) en T. Rinses; tot kapitein-kwartiermeester, do lsteluitenants- kwartierm. A. C. F. W. Do Lassasie cn M. D. Van Vuuron. Benoemd: Tot magazijnmeester 3de klasse (2de luitenant), de magazijnmeester 4de kl. C. A. Lohauscn. DEPARTEMENT VAN MARINE. Overge plaatst: Van het flottieljevaartuig «Bali" op het flottieljevaartuig «Batavia" en belast met den dienst van oudsten officier, de luit. tor zee der 2de kl. C. J. Van der Hegge Spies; van het flottieljevaartuig «Batavia" op het flottieljevaartuig «Bali," de luit. ter zee der 2de kl. H. W. A. Brans van bet flottieljevaartuig „Batavia" op de «Prins Hendrik" op folio van luitenant ter zee der 2de kl. de adelborst der lste kl. C. D. Julius. van het wachtschip «Gedeh" op het flottielje vaartuig «Java", de offi. van gez. 2de kl. F. J. Broers; van het flottieljevaartuig «Java" op het wacht schip «Gedeh," de offi. van gez. 2de kl. G. J. Colder. Tijdelijk belast: Met den dienst van oudsten officier aan boord van Hr. Ms. flottieljevaartuig «Bali" de nan boord van dien bodem dienende luit ter zee der 2de kl. C. F. Kruisinga. Ontheven: Van den dienst van oudsten officier, mot den datum van aankomst aan boord van den luit. tor zee der 2de kl. Van der Hegge Spie9, de aan boord van Hr. Ms. flottioljovaarluig «Batavia" dienende luit. tor zee der 2de kl L. 1'. W. Van de Wal Gedetacheord; Aan boord van het gouver- nemontsstoomschip .Reiger," de 28e stuurman, bohoorendo tot de rolle van het stoomschip «Zeeduif", L. J. Resner; met ingang van 1 December *1898, om werk zaam te worden gesteld bij .de lste afdeeling van dat Departement, de luit. ter zee der lste kl. van de Kou. Nedcrl marine J. W. Van Aalst. Ingetrokken: Met ingang ven 30 November 1898 de detacheering van den luiten3nt-ter-zoe lste kl. van de Kod. Nederl. marine F. G. Gobius. Opgave van passagiers, van Batavia vertrokken naar Europa via Genua, per es. „Prins Hendrik" gez. C. Drooglever Fortuyn: De luit. ter zee 2de kl. J. H. Tours, J. S. A. Kroon, adj adm. der kon. Ned. marine H. J. J. Renier, geuer -majoor chef van den generalen staf C. P. J. Van Vliet en familie, kapit. der inf. U. C. De Voogt cn .-ebtg., lste luit. der inf. Stem- voort, lste luit. der inf. Ter Beek, onderwijzer 0. Van der Zee en eclitg., architect der B. O. W. C. Doesburg, preeid. vau den Jandraad Mr. A. J. C. L. Van tïeycop ten Ham en eebtg., K. Hech- termans en familie, mevr. F. E. Van Noppen geb. Douy ou familie, H. G. Dartelde, mej. D. Monsinga, mevr. E. Umbgrove, Laan en familie, F. Wizix, Chr. G. S. Begemann, II. G. Day en, J. F. H. De Graaf, A. Degenaar, F. Muller, M. Van Osta, G. Van Gent, F. W. Van Dyk en J. Deen, benevens Hr. Ma. militairen en schepelingen. Nederlanders ln Dnitschland. In eon ingezonden stuk in de „Gronaüer Nacbrichton" verhaalt de heer H. T?r Kuile Jzn. hoe do opzichter ia z(jn spinnery, Schweit zer, door de Duitsche overheid genoodzaakt is het land té verlaten. Schweitzer kreeg op zekeren dag van de politie te Gronau een kennisgeving van den volgenden inhoud. „Daar gy u sedert verscheidene jaren in Duitschland als Hollandsch on ierdaan ophoudt, maan ik u hierby aan, u thans te laten natu- raliseeren als Pruisisch onderdaan. Mocht gy aan deze aanmaning binnen 4 weken geen gevolg geven, dan zal uw uitwyzing volgen." Een maand later, 27 October, toen Schweit- z.r reeds was weggetrokken, kwam er nog aan zi)r. oude adres te Gronau een tweede briefje, luidende: „Hiermede wordt te uwer kennis getracht, dat gy als hinderlijk vreemdeling uit den Prui- sischen Staat zyt uitgewezen en het (Pruisi sche) gebied ook niet meer moogt betreden voor arbeids- of handelsdoeleinden. Elke on geoorloofde terugkeer wordt overeenkomstig art. 301 No. 2 van het Wetboek van S.rafr. met hechtenis gestraft." Nu was Schweitzer, naar de he^r Ter Kuile verzekert, volstrekt niet hinderlijk, maar een fatsoenlijk man, die noch zijn medeburgers noch der overheid ooit een stroo ln den weg had gelegd. De correspondent van de „N. R. C." te Beriyo melct, dat volgens de ministcriöele „Berliner Korrespondtnz" de uitwyzingen van Hollanders samenhingen met den mili tairen dienstplicht, en schrijft: „Uitwyzingen op groote schaal of uitwy zingen v,.n ongöwonen aard zijn, zegt dit blad, no:h in Sileziö noch uit Gronau aan de flolLndsehö grens gebeurd. Uit Gronau zyn, als men bijwijze van politiemaatregel geoane uitwijzing n (onzedoiykh-id, dronkenschap enz.) er buiten laat, slechts 12 uitwyzinzen ge schied. In het laatste geval bad men uit sluitend mot jonge mannon te co n. ie op deu leaftyd, dat zy milltieplichtig war n, in het land waren gekomen en dient ugevolga thans voor de vraag werden gesteld, of zy mot de voordeden, welke bun een voort durend verbiyf in Pruisen biedt, ook bereid waren de plichten, dio dit ver. lyf bun oplegie, op zich te nemon. Zes van deze jonge man nen hebben deze vraag bevestigen 1 beant woord en hun naturalisatie gevraagd, welke binnenkort zal geschieden. De anceren zullen gedwongen worden het geti-jd van den Pruisischen Sta.t te verlaten". Daar -ntegen geeft de ministerie-Ie „Korres- pondenz" toe, dat in Noord Sieeswyk om politieke redenen sedert 1 Februari tot nog toe 117 personen met 18 LmilMeden zijn uitgewezen, omdat in Noord-Sleoswijk e;n systematisch van Denemarken uit bedreven anliDuitsche agitatie bestaat, die o. a. be proeft door een georganiseerde immigratie van Deenacho dienstboden en knechts, ie in Sieeswyk gehuisvest worden, by D enseh- gezinde patroons, do verdeenscbing in de grensdistricten op kosten van de Duitsche bevolking te bevorderen. Dit wil tn zal do Pruisische- regeering verhinderen Eerste huwelijks-afkondiging van 27 Nov. A. G. Van Leeuwen jm. 23 j. on J. J. De Geus jd. 26 j. A. C. Niemeijer jm. 23 j. on M. L. De Kievit jd. 26 j. A. Grijsen w. 46 j. on A. Van der Yen jd. 43 j. J. Jansen jm. 28 j. on A. B. M. Jong jd. 25 j. C. Van Zijp jm. 18 j. on G. Pater jd. 19 j. HILLEGOM. Getrouwd: N. Boterbloem en J. Parijs. Bevallen: G. Lommerso geb. Van Ruitetk. D. M. C. Kroon geb. Van Elk D. A. v. cL Linden geb. Vonings Z. H. C. Stroonibergcn geb. Van Velzen Z. Overleden; B. Ruigrok 82 j. NOORDWIJK. Geboren: HiilcgondaJohanna Maria, D. van J. H. J. Verbeek en A. M. Olst- hoorn. Maria Cornelia, D. van F. Van Winsen en W. Meeuwenoord. Cornells Johannes, Z. van A. Van Delft on C. Bouwman. Ondertrouwd: Nïcolaas Duijndam 23 jaar, en Plunia Hoek 20 jaar. Gehuwd: Jacobus Van Kampen 28 jaar, on Cornelia Mnrgaretha Caspors 28 jaar. Cornelia Leenheer 21 jaar, oh Adriana De Bes 23 jaar. Overleden: IJsbrand Van der Mark 1 j Cornelia Johannes Verloop, 13manndon. Neeltjo Ping 2 j. Gijsberta Van der Wiol 1 jaar. Jacobus Passchior 57 j. VOORSCHOTEN. Overleden: II. Boorsma 3 j., Z. van D. Boorsma en G. Ouworsloot. Ondertrouwd: K. W. v. Luttervelt 26 j. en G. Pigge 23 j. Beleefd aanbevelend, 9526 6 Goedkoope aanbieding Om den verkoop van deze artikelen zooveel tpogeiyk te bevorderen, zal op eiken gulden worden gegeven: Wet fraai geëtst portret K6SIXBIX WIL- BELMISJA, of wel met Diets of ook naar keuze en bovendien voor elke twee galden een nummer voor de gratl9 "welke dit jaar wegenB den grooten bjjval van Vórige jaren uit 290 fraaSe voorwerpen bestaan. 8463 26 Dageiyks verkrygbaar a 20 ets. per portie: bij BACKER, Langebrug 63, THUISBEZORGING KOSTELOOS. Aanbevelend, 9196 60 Brochesvan af f 0 85 Oorknopjes Hoedenspelden Horloge-kettingen ,0.35 ,0.35 ,3.75 Ceintuurgespen van af f3.30 Dasspelden0 25 Manchet-Knoopen 1.50 Overhemds-Knoopen 1.25 Aanbevolond: 9588 80 NIKKELEN Thcepoüen. Kristal, met Nikkel gemon- NIKKLLEN Koffiekannen. NIKKELEN Suikerpotten. NIKKELEN Melkkannen. NIKKELEN Bouilloirs. NIKKELEN Komfoortjes. Lepelvaasjes. [leerd. Suikermandjes. Theebusjes. Melkkannetjes. Olie- en Azijnstellen. NIKKELEN Presenteérlrommels. Botervlootjes. 9522 40 Theebladen, Porselein met Nikkelen rand.

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 5