TWEEDE HADED. De Staatsbegrooting voor 1897 en wel de Hoofdstukken I, II en III ztfn In de Tweede Kamer aan de orde gesteld, oa behandeling van het negental wetsontwerpen in de morgen, Dinsdag, te halftwee, belegde openbar© ver- gaderiog. Staatsbegrootlng 1§99« Hoofdstuk YII B. Financiën By het afdeeliDgsonderzoek gaven verschil lende leden uiting aan bun teleurstelling en bevreemding, dat tot op heden geen gevolg is gegeven aan 's Minister's toezegging omtrent een herziening van de vermogens- en bedrijfs belasting. Mogen voorstellen van zoodanige strekking spoedig worden te gemoet gezien? De verplichting tot het motiveeren van ver hooging van eigen aangiften van belasting schuldigen wenschte men alsnog in beide wetten opgenomen te zien. Ook werd aange drongen op een bepaling betreffende het ter kennis brengen, met redenen omkleed, van de belastingschuldigen der beschikkingen van de Raden van beroep, voor zoover die afwijken van de aangiften der in beroep gekomen be lastingschuldigen. Andere leden bestreden dien aandrang, uit vrees voor practische bezwaren. Deze leden wezen op de noodzakelijkheid van strenge controle, die zij hoopten, dat van Regeeringswege zou worden bevorderd. Op de noodzakelijkheid werd gewezen 7an wijziging der bedrijfsbelasting in dien zin, dat niet langer mede aan deze belasting onder worpen zijn de Inkomsten uit bedrijven, door hier te lande gevestigden in het buitenland uitgeoefend. Voorts trachtte men do buiten- landeche schippers in de bedrijfsbelasting te treffan; vroeg men of ook van coöperatieve en bouwvereenigingen belasting kan en moet geheven worden; werd andermaal geklaagd over de late uitreiking der aanslagbiljetten, waardoor o. a. zij, wien het ineens betalen der geheels belastingsom moeilijk valt, gevaar loopen hun kiesbevoegdheid te verliezen; werd de nooJzakelljkbeid betoogd vao aanvulling van art. 7 der wet op het personeel, door voor den aftrek van kinderen een maximum percentage bijv. 60 of 60 pCt. der belastingsom vast te stellen; drong men aan betrekkelijk hot personeel op zoo spoedig mogelijke veranderingen in de classificatie der gemeenten* waarbij ook werd gewezen op bet betreurd verband tusschen die classificatie en de kiesbevoegdheid, hetwelk wijziging van de een bemoeilijkt; werd aangedrongen op verhooging der voor de vorschillendo klassen vastgestelde minima van belastbare huur waarde, op opheffing van deD grondslag Kno-jilair en verhooging, als equivalent, van het percentage der héffing naar den grondslag huurwaarde. Tegen de wijze van uitvoering der wet op het personeel werden opnieuw verschillende bedenkingen ingebracht, ook wat het personeeel betreft werd andermaal ernstig geklaagd over de late uitreiking der belastingbiljetten. Van verschillende zfiden werd gewezen op het meermalen voorkomende geval, dat de beslis singen van een directeur dor directe belastingen en zelfs van een raad van beroep, waarbfi de oorspronkelijke aanslag van een in beroep gekomen belastingschuldige was verlaagd, voor ©en volgend jaar weder illusoir werd gemaakt door den inspecteur en het college van zetters, niettegenstaande de toestand onveranderd was gebleven. Het publiek mag niet het slacht offer worden van het in deze vasthouden aan eigen meening van rijksambtenaren. Men vroeg wanneer een wetsontwerp ter herziening van de belastbare opbrengst der gotouwde eigendommen mag worden te ge- moet gezien. In overweging werd gegeven den ontvangers op te dragen, zooveel mogelijk te bevorderen, dat, vóór het uitreiken van waarschuwingen, de belastingschuldige op andere wijze er van In kennis worde gesteld, dat by niet-betaling tot vervolging zal worden overgegaan. Indien van automo iel=n geen tol geheven wordt, wenschte men hierin verandering getracht te zien. Men meende dat de versmolten schatten van Lombok meer dan smeltwaarde hadden. Men vroeg waaraan h-t toe t) schreven is dat de oorspronkelijke raming der uitkeerin- gon aan de gemeenten zoo aanmerkelijk te laag is geweest. Bepleit werd de overbrenging van de administratie der domeinen in baar goheel naar het depart, van binnenl. zaken; het beheer van landerijen en den landbouw in eigenlijken zin eveneens naar binnenl. zaken; het beheer van wegen en vaarten naar waterstaat en dat der voormalige venstioggronden naar oorlog. Is indiening van een wetsontwerp tot regeling van de weduwen en weezen pensioenen van openbare onderwijzers spoedig to verwachten? Verschillende leden waren van oordeel dat ook dit hoofdstuk der Staatsbegrooting aller- n i ist de sporen draagt van een ernstig streven naar een zuinig beheer, anderen achtten die klacht ongegrond. Andermaal werd de aandacht er op ge vestigd dat by voortduring te weinig munt biljetten van ƒ10 in omloop zijn. i Opnieuw werd van verschillende zjjden de v/enscheiykheid betoogd de betrekking van betaalmeester op te heffen en die op te dra gen aan andere bestaande ambtenaren. Sommige leden meenden, dat niet uit eer- bewijs of ter herinnering aan een plechtige gebeurtenis tot aanmunting van standpen ningen behoort to worden ovorgegaan, doch slechts by gebleken behoefte. Anderen dron gen daarentegen aan op aanmunting van een ruim getal dezer gelegenheidspenningen, omdat zy verwachtten, dat velen op het bezit daar van prys zullen stellen. De instelling eener derde inspectie te 's Gravenhage kwam aan sommigen niet nood- zakeiyk voor. Naar aanleiding van het adres van het Bestuur van den Bond van commiozen-verlfi cateurs, waarin geklaagd wordt over geringe promotie, werd op verbetering der promotie krachtig aangedrongen. Door anderen werd deze wensch niet ondersteund. Van verschillende zyden werd aangedrongen op een betere regeling van de toelagen der commiezen. Eeoerzyds werd de noodzakelykheid niet ingezien van de aanstelling van een derden ontvanger der directe belastingen te 's-Gra- venhage, anderzyds werd die krachtig ver detilgd. Gevraagd werd of naar 's Ministers oordeel van het verhandelde op het te Utrecht ge houden Vi8schery-Congres party getrokken worden kan voor de regeling der visscheryen. Gemengd Nieuwst Morgen herdenken de echtelie den de heer en mejuffrouw Van der Linden Hellings hun zestigjarig huwelyksfeest. Even zeldzaam ais bit, is ook de byzonder- beid, dat de krasse oudjes in dezelfde wooing Haarlemmerstraat No. 199 hun groene brui loft gevierd en daar steeds gewoond hebben. Van harte wenschen wy hun nog zoovéél gelukkige jaren, als slechts mogeiyk is. Het v e r s i e ri n g s c o m i t van de Zydgracht, rekening en verantwoording gedaan hebbende, sloot met een batig saldo van f 1.23'/,, welk bedrag is geschonken aan de vereeniging „Schoolkindervoeding", alhier. De „Vereeniging van den H. Vin- centius a Paulo", alhier, komt andermaal den steun onzer stadgenooten inroepen, ten einde in staat te blijven den nood van minder be- deeldo natuurgenooten te leDigen en de ver plichtingen, die do Vereeoiging op zich heeft genomen, vooral ten aanzien der opvoeding van verwaarloosde en andere kinderen, te kunnen voortzetten. Daar de Vereeniging nooit een vergoefscb beroep op onze medeburgers beeft gedaan, kan men zich overtuigd houden, dat ze ook nu gaarne met milde band zullen geven, waaraoor een lotery kan worden georganiseerd, waartoe bereids de koninklyke goedkeuring is aangevraagd. Wilt haar dus steunen door het geven van pryzen en het nemen van loten, opdat de liefdadige onderneming, evenals vroeger, zal slagen Een tentoonstelling der geschonken voor werpen zal gehouden worden, waarschynlyk in de tweede helft der maanJ Maart. Door de politie te Dordrecht is aangehouden een huzaar, die sedert Zondag avond zyu garnizoen te Leiden zonder verlof had verlaten. De deserteur is ter beschikking gesteld van de militaire autoriteit. De schoenmakersjongen te 's-Gra venhage, die quitantién met den naam van zyn baas onderteekende en zich het daarop ontvangen geld to*öigendo, werd heden door de Haagsche rechtbank veroordeeld tot S maan en gevangenisstraf; de werkman, die in Duinoord aldaar een wagen met hout stal, be werende dien onbeheerd te hebben gevonden en naar het politiebureel te willen brengen, kreeg 3 maandende man te Oegstgeest, die terechtstond wegens mishandeling, 3 maanden; de koopman, die te Katwgk van een onbekend persoon twee paardendekken zou hebben ge kocht, doch door de rechtbank als dief dier voorwerpen wordt beschouwd, 14 dagen. De drie jongens uit Leiden, die zich tegen de politie alhier verzetten, werden, by verstek, veroordeeld, één hunner tot 1 maand en twee ioder tot 14 dagen; de man uit Delft, die terechtstond wegens mishandeling, kreeg f 4 boete; de man uit Alfen, die een ambteuaar aldaar mishandelde, f 5 boete, terwyi do man uit Voorschoten, dio bagger had gestroopt, tot 4 d..gen werd veroordeeld. Men meldt uit Scheveningen: Men zal zich herinneren, dat in Septembor 11. de bomschuit „Jonge Neeltje", van den reedor S. Vau Leeuwen Bzn., alhier, in den grond werd gevaren door den stoomtrawler „Ceres", van Huil. De zaak is thans in der minne geschikt en de eigenaar van de bom schuit heeft als schadevergoeding 700 pd. st. ontvangen. Een artillerist, in garnizoen te '8-Gravenhage, die voor eenig misdryf in het cachot was opgesloten, heeft daaruit weten te ontsnappen en is thans zoek. Uit een onder zoek, door do politie ingesteld, is gebleken, dat hy korten tyj heeft vertoefd in de woning van een bewaarder van do cellulaire gevan genis te Scheveningen en daar zyn militaire kleeriingstukken heeft achtergelaten. Waarschynlyk heeft hy voor geruimen tyd afscheid genomen van de dochter des huizes, met wie hy verkeering had, en is hy naar het buitenland gevlucht Het laatste proces ten gevolge der malversatiën van den gewezen notaris B., te Amsterdam, is in het voordeel van de spaarbank van het N. O. G. beslist, zoodat thans ook het gereserveerde deel van de rente over 1892 aan de deelhebbers kan worden uitgekeerd. Gistermiddag werd te Amsterdam op hot Rokin by de Taksteeg een heer door de tram overreden. De wielen gingen hem over knie en enkel, zoodat het geheele been als het ware werd verbryzeld. In deernis- waardigen toestand werd de ongelukkige naar het gasthuis vervoerd. Volgens de ,N. R. C." heeft de Hollandsche Spoor het voornemen een lyn te leggen van het zuiden van Amsterdam door do Haarlemmermeer direct naar Leiden. Op daartoe gedaan verzoek is een vaartuig van de Zuiderzee politie by Pampus gestationoeerd, om te waken tegen vernieling van vischwant. Het congres van den Socialisten- bond zal plaats hebben te Zwolle op de twee Kerstdagen. Door de geërfden van de ont bonden Lierdermark, te Beekbergen, gemeente Apeldoorn, is een Wilhelminaboom geplant, waarby gevoegd een steen, die de herinnering aan die mark zal in eere houden. Een oor konde, geteekent door den wethouder en de aanwezige geërfden, werd ingegraven en een toepasselijke rode werd gehouden door den notaris Feith en den voorzitter van den ont bonden Liedermark. Ter gelegenheid van deze feestelijkheid werden de schoolkinderen ont haald. De heer S. C. Kyistra, predikant te Rottevalle, spreekt het bericht tegen, dat mr. Drucker hem een belangryke som zou hebben toegezegd of ter band gesteld in ver band met de door hem gegeven beschryving van de armoede in de gemeente Achtkar- spelen. Te Nfimegen hebben zich thans 210 winkeliers verklaard vóór het sluiten der winkels om negen uren 's avonds, zoodat het plan waarschynlyk tot uitvoeriDg zal komen. De commissie zal o. a. nog veel bakkers voor het denkbeeld hebben te winnen, daar zich van de pl. m. 80 tot nog toe slechts 12 aan sloten. Te Feyenoord wilde Zaterdag een politieman een beschonken persoon, die de openbare orde verstoorde, naar den politie post aan het Burgemeester-Hoffmann plein overbrengen. Da agent kon hem alleen niet overbrengen, waarop een bereden politieagent assistentie verleende, waartegen zich ae arres tant verzette. Deze greep het politiepaard by den teugel en trok daaraan zoo gewei ig, dat het paard hem op het lyi stortte, waar door de arrestant zichzelven dermate aan de borst kwetste, dat in het politieposthuis geneeskundige hulp voor hem moest inge roepen woroen. Uit het kanaal by Ericaishet lyk opgehaali van J. O., een jongeling van 20 jaren. Misbruik van sterken orank schynt de oorzaak van dit ongeval te zgn. Naar het buis van bewaring te Middelourg is overgebracht een persoon (Belg), Jules De Prince genaamd, tegen wien reeds in 1894 door den officier van justitie een bevel tot opsporing en gevangenneming was uitgevaaroigd, als verdacht van diefstal. Zaterdag is gevankeiyk van Wormtrveer naar Haarlem vervoerd zekere V., w.Tkzaam als los werkman aan een der fabrieken aljaar, verdacht de scbryver te zyn van den dreigorief aan den heer C. Laan. Het bad de aandacht getrokken, dat het schrift van zyn weekbriefje veel overeenkomst ver toonde met het schrift van den brief. Toen hem verzocht werd op 't kantoor te komen, moet hy zichtbaar verbleekt zijn en in bet verhoor, dat men hem deed ondergaan, moeten zfcjn antwooraen zeer verward geweest zyn. V. is vroeger werkzaam geweest op een molen te Zaandam. Zyn patroon kon de con currentie van oe fabrieken niet het hoofd bieden, de molen bleef staan en V. geraakte zonder Werk. Daaruit zou zyn haat tegen de fabrieken verklaard moeten worden. Jong verloren. Men schryft uit Arnhem aan de „Tel.": E;n soldaat der Koloniale Reserve te Nymegen wilde een herberg, die (op verzoek van den eigenaar) voor het garnizoen verboden was, bezoeken; hem werd door den kastelein er op gewezen, dat hy hem geen drank mo.ht verstrekken, wyi zyn herberg voor de militairen was ver boden. Ni.-ttegenstaande dat, eischto hy toch drank en toen hem dit halsstarrig werd geweigerd, heeft hy den kastelein op ergerlyke wijze mishandeld. Door de politie Is hiervan proces verbaal opgemaakt en nu zal hy zich wegens mishandeling voor den krygsraad te Arnhem te verantwoorden hebben. Deze soldaat, die pas een jaar in dienst is, heeft de helft van dien tyd in straf door gebracht, zynde 60 dagen politiekamer, 60 dagen provoost en cachot en 60 dagen kwartierarrest. Daar hy den leeftyd van 18 jaren nog niet bereikt had, kon men hem niet in de klasse van discipline plaatsen. Zou het niet beter geweest zyn, dat zoo'n onverbeteriyk sujet reeds lang met een briefje van ontslag uit den dienst was ver- wyderd, want zeer zeker kan Indië zulke landsverdedigers best missen. Zondag-avond ontstond een vry ernstige binnenbrand op de eerste étage van No. 124 aan de Oldenbarneveltstraat te Rotter dam, bewoond door den commies der posteryen, den heer Gr., die afwezig was. Een tweetal spuiten beperkte den brand tot die étage. Den vorlgen nacht brandde een magazyn van kleedingstukkenaan de achterzyde van per ceel No. 27 aan den Katshoek uit. Naar de oor zaak van dien brand wordt een gestroDg onder zoek ingesteld. Per fiets in den bak. Een per- soon mt Baarle-Nassau moest een dag hech tenis ondergaan, en er niet toe kunnende besluiten de boete te betaleD, besloot hy op den aangewezen dag te gaan „zitten". Hy nam daartoe zyn rywiel en begaf xich naar de gevangenis te Breda, waar by den directeur verzocht zyn stalen ros tot den vol genden dag te mogen stallen. Deze betuigde hem echter, dat men voorals nog geen appartement tot berging van ry wielen bad doen oprichten, zoodat men den gevangene daarin niet kon gerieven. Dat ontbrak er anders nog maar aan. (Tel.) Mevrouw Bianchini, echtgenoote van Charles Biancbini, costumier en decorateur van de opera te Paryg, is gearresteerd, ver dacht van poging tot vergiftiging van haar echtgenoot. Mevr. B. ontkent ten sterkste aan de misdaad schuldig te zyn. In een van de kapellen van de kerk Saint-Germain des Prés, te Parys, waar, ter gelegenheid van de Sainte-Catherine, een feest was georganiseerd voor de kinderen, tot de parochie behoorend, werd ook een toover lantaarn vertoond. De toestel viel om en een brandende petroleumlamp brak, waarioor een kleine ontploffing ontstond en een vlam opsloeg. Di kinjeren liepen luid gillend weg Een dertigtal kinderen wen in het gedrang meer of mioder ernstig gewond. Een meisjo werd doodgedrukt. De brand was spoeoig gebluscht. Weer een aanrauding te Amsterdam. HeJenmorgen is weder een aanranding ge pleegd op een meisjo. Ongeveer kwart voor zevenen begaf zich een 18*jarlg meisje, Pietje Faas, werkzaam aan de waskaarsenfabriek aan de Ruydaelkade, naar haar werk. Op de Hobbemakadetusschen het gebouw „de Velox" en de bnndweer-kazerne, werd zij van achter n onverhoeds aangerand door em man, dSe haar met een scherp voorwerp een steek toe bracht, die haar licht in cien linkerarm ver wondde. De man werd door haar slechts even gezien en beschreven als iemand met een pelerinejas en een deukhoed. Zy begaf zich, toen z(j bemerkte gewond te zyn, dadeiyk naar het bureel van politie aan het Leidsche Pl-in. Van daar werd zy naar het Gasthuis geleid en de gelukkig onbe duidende wonae verbonden. Daarna is Pietje Faas door den commissaris van politie, don heer Dusser de Barenno, verboord, doch zy wist geen eokele aanwijzing meer te geven, dan omtrent jas en hoed, een aanwijzing die niets beteekent en de mededoeling niet waard zou zyc, ware het niet, oat latvr, ongeveer te negen uren, achter het Ryks-Museum een heer w?rd gezien, die ook een pelerin-jas en deukhoed dro-g. Hem werd verzocht mede te gaan naar het Leidsche Plein en de overbrenging veroor zaakte daar ter plaatso natuuriyk een grooten volksoploop, omdat als een loopenu vuurtje het gerucht ging: „De stekerd is gepakt!" Hiervan is echter niets waar, want de heer, oie aat» het politle-bureel werd gehoord, wist volkomen zyn alibi te bewyzen en heeft met het geheele geval niets uitstaande. Trouwens, na de aanslagen weder aan de orde zijn, zijn aan de politle-bureelen reeds meer menschen gehoord, die met de signale menten eenigszins overeenkwamen. De politie moet dat wel doen, ook al biykt by slot van rekening dat de persoon in quaestie dood onschuldig is. Men zal ook verstandig doen geen geloof te hechten aan alle praatjes, die men over aanrandingen hoort. Men herinnert zich dat den vorigeu winter een meisje aan de Raampoort aangifte kwam doen aangerand te zyn eo later gebleken is dat zy zichzelveden mantel had stuk gesneden, om een nieuwen te krygen. Een soortgeiyk geval heeft zich Zaterdagavond weder voorgedaan, en toen heette het natuuriyk ook weer dat een aan randing was gepleegd. Dergelyke hoogst af keurenswaardige zaken doen nitteraard niet anders dan de taak der politic* noodeloos ver zwaren. ifibl Yee-iiiYoer België. Blijkens bericht van Hr. Ms. gezant te Brussel is van af 1 Deo. a. s. tot nader order de invoer van melkkoeien in België langs Esschen (station) en Esschen (dorp) verboden. INGEZONDEN. "Wanneer „een Leidsch burger" evenveel aandacht wydde aan de kunstwerken in de Lakenhal als aan de scbilderyen van wyien den heer Bos, kon hy weteD, dat in de Lakenhal geen werk van Van Driesten »te vinden is en dat de teekening van F. Verster aan het museum is ten geschenke gegeven. Over de geringe pryzen, voor het werk van den heer Bos besteed, kan „een Leidsch burger" zich eenigszins troosten, wanneer hy bedenkt hoe weinig het waariyk artistiek werk van Cornet, van Bilders, van den vee schilder De Haas (alles óók eenvoudig en verstaanbaar) op dezelfde verkooping heeft opgebracht. En, daar „een Leidsch burger" het werk van den heer Bos vooral waardeert om den eenvoud en het verstaanbare van dat werk, kan hy zich een weinig kostbare smulparty aanrichten door het koopen van eenige door Bos geïllustreerde prentenboeken. De illustraties daaruit zyn zoo mogeiyk nóg eenvoudiger en meer verstaanbaar en geven bovendien een zeer zuiveren maatstaf van 'sheeren Bos talent. v. De. De zaak Dreyfns-Picquart, Het verboor van generaal Roget voor het Hof van Cassatie heeft by na vier dagen ge- dnnrd en liep in hoofdzaak over de redenen, die den generaal deden gelooven, dat het borderel door Dreyfus geschreven was. Hierby speelde de beweerde bekentenis aan kapitein Lebrun-Renauld een groote roL Het onderzoek, dat door het Hof gelast was met betrekking tot hot papier waarop het borderel is geschreven, is afguloopen. Men verzekert, dat de papierfabrikanten, dio als deskundigen met het onderzoek waren belast, eenstemmig tot de slotsom zyn gekomen, dat het papier van het borderel on het tydens de huiszoeking ty Esterhazy in beslag genomen geruit papier van de brieven van Esterhazy volkomen van hetzelfde maaksel waren en zelfs afkomstig moesten zyn uit dezelfdo kuip papierpap. Thans is een nieuw onderzoek gelast over het schrift van Dreyfus, van Esterhazy en het borderel. Zaterdag is uit Pauillac de mailboot „Labrador" naar Martinique vertrokken, die de documenten mede heeft genomen, welke het Hof vaD Cassatie aan Dreyfus doet toekomen. Een ambtenaar van de kolonie Guyana zal d/* stukken op Martinique in ontvangst nemen. Betreffende de houding van wijlen kolonel Henry bestaan twee lezingen. Hy zou hetzy de vervaiscbing hebben gepleegd op hoogc-ren ia6t en dus een held in het kwade zyn ge weest, of wel by zou de rol van vulgairen medeplichtige van Esterhazy hebben gespeeld, en evenals deze betaald zyn geworden om documenten te verduisteren. Joseph Reinach doet thans in de „Siècle" uitkomen, dat het borderel in 1894 niet kan ontvangen zyn door Henry, gelyk deze be weerde, omdat Henry op het tijdstip, dat het stuk wtrd overgelev-.rJ, noch chef, noch onderchef van het informatiebureau was. Dat Henry het borderel aangebracht beoft aan Oorlog, was altyd het groote argu ment voor de eerste stelling Het borderel moet echter reeds aan Oorlog geweest zyn tijdens het levon van kolonel Sandherr. Kolonel Henry heeft het document eerst later gezien, en doordat by Esterhazy intiem kc-nde, heeft hy dautiyk diens schrift io het oog gehad eo is toen als voornaamste aanklager van Dreyfus opgetreden. Ziedaar een nieuwe reJer om te bejammeren, dat Henry zoo (jling? zich van kant gemaakt heeft. De „Daily M.til" publiceert een interview dat haar P ry^chen correspondent met dep heer Loew, presiJent van de strafkamer vac het Hof van Cassatie, beweert gehad t« hebben. De heer Loew moet zeer geprotesteerd hebben tegen allen, die de Franscbe rechters van party ighoid verdenken. Hy dealde verder mede, dat by met behulp van veertien rechters de zaak on erzocht. „Ik ben", zoide de heer Loew, „protestant en verli t dertig jaar geleden den Elzas. Ik heb kapitein Dreyfus nooit ootmo t, hoewel w|j in dezelfde t>tad, te Mülhausen, woonuen". Het protest tegen de vervolging van kolonel Picquart vin-it grooten steun. De „Aurore" doelt me Je, dat oinnon 48 uren na de open baarmaking reeds meer dan twintig duizend onoertet-keningen zyn ontvangen, waarvan de lyst zal worden gepubliceerd in een afzonder lijk byvoegsel van het blad. Thans geeft de „Aurore" 4'/, kolom namen uit schier alle standen, waaronder er zyn, die een goeden klank hebben in den lande, o. a.: Anatole France, Octave Mirbeau, De Pressensé, Marcel Prévost, Alfred Capus, Séverine, Acolphe Carnot, den broeder van wyien den president der republiek, een groot aantal hoogleeraren kunstenaars, letterkundigen, studenten, dertig advocaten, eenige afgavaar igden, een oud minister van koloniën, Guieysse, met zöd echtgenoote. Een opmerkeiyk onderteekenaar is Marcel Boissonade, oud-redacteur van deD „Intransigeant." Toen prof. Seignobos Zaterdag in de Sor- bonne zyn college wilde aanvaügen, stonden de vele studenten op en riepen: „Leve Picquart l" Prof. Seignobos is een der ontwerper© van de protestbeweging tegen de vervolging van Picquart. Het syndicaat der socialistische journalisten bereidt ook een protestbeweging voor. De „Cri de Paris" wil weten, dat de brief, waarin Picquart werd uitgenoojigd voor het Hof van Cassatie te verschynen, in zeer waar- deerende bewoordingen was gesteld en dat hem daarin zyn rang en titels werden toe gekend. De afgevaardigde Ch. Bos, die heden den minister van oorlog zou vragen waarom hy niet van zyn recht van veto heeft gebruik gemaakt om de vervolging van Pkquart te, beletten, grondt zyn interpellatie op de aan- teekenïngen in de Memorie van Toelichting op art. 51 en 53 van het Militaire Wetboek van 1857. By art. 51 leest men Maar indien een onrechtvaardige o' ongegronde klacht is ingeaiend, hetzy dooi een party, die zich beleedigd acht, hetzy dooj een ondergeschikt agent der politie, ofinoier een klacht, ingegeven door hartstocht of wraak wordt uitgebracht tegen een goed militair zal het de plicht zyn van den generaal-divi siecommandant, om in zyn hooge onafhanke lykbeid de feiten te waardeeren en zich slecht? door zyn overtuiging en zyn geweten te laten leiden. NiemaBd is beter dan hy in staat een dergelyke macht uit te oefenen en men kan er overigens zeker van zyn, dat hy nooit de verantwoordelykheid op zich zal nemen zonder te raadplegen met den minister van oorlog, eereten chef van het leger na den keizer." In art 53 vindt men nog eens de verant woordelykheid van dirisiocom mandaat ea minister gezameniyk terug. Volgens die Memorie van Toelichting zou de minister van oorlog dus wel degeiyk naar de bedoeling van den wetgever de bevoegd*.

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 2