N°. 11891 Dinsdag 29 November. A°. 1898 Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Uit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 28 November: Feuilleton. TWEE BROEDERS. LEIDSCH DA&BLAD. PRIJS DEZER COURANT; Voor Leiden por S maandon. é./llO, Franco per posti an' Afzonderlyke Nommers aJ PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17}. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het incaaeeeren buiten de Btad wordt f 0.C5 berekend. Eerste Blad. - Vrijdag don 2den December zal hier voor het Comité van de „Alliance Fran^aise" optreden Henry Bórenger, van Parijs. Deze, een jonge „intellectuel", heeft zich in de letter- kun iige wereld zeer vlug een eer6te plaats verworven. Verleden jaar verscheen van hem een roman „La Proie", een krachtige en moedige critiek op de politiciens: een eerzuchtige, in zijn jeugd bekend als Prince de la jeunesse, wil de maatschappij tot zijn prooi maken, slaagt een oogen>lik, om daarna zelf een prooi te worden. Het onderwerp is in Frankrijk zeer actueel, het werk heeft jjfefcrby groote letterkundige waarde en werTzeer gunstig ontvangen. Bérengör, in 1867 te Rugles (Eure) geboren, studeerde te Parijs en bewerkte met anderen in het Quartitr Latin de idealistische beweging, die zulk een grooten invloed cp het jongere geslacht zou uitoefenen. In 1891 trok hy, als voorzitter van de „Association des ëtudiants," reeds de aandacht door verscheidene druk bezochte conférences. Tegelykertyd was hy een yverig medewerker aan verschillende letterkundige tydschriften en nam een werk zaam deel aan de regeling van het onderwys aan volwassenen. Drie zyner werken verdienen nog een byzon- dere vermelding: „l'Ame moderne", een ver zameling gedichten, waarin by de schoonheid der groote steden tracht weer te geven; „I'Effort", oen philosophische roman, het 6treven der moderne jeugd schilderend, en „l'Aristocratie moderne", seiie van sociale studies, welke de rol aangaven van de élito te midden der democratie. Zijn laatste werk, „La conscience nationale", is een werk zooals er io den laatsten tyd meer zyn verschenen. Hy tracht daarin een antwoord te vinden op de vraag, wat het Franscbe volk moet worden onder den invloed der democratie. Zyn vertrouwen in de toe komst zal hy behouden zoolang de beter begaafden en beter bedeelden overtuigd blyven van hun groote verantwoordeiykheid tegen over de natie. yVan u," zegt hy, „hangt haar heil af. Gy hebt het recht niet u van de politiek af te wenden, want deze raakt aan ods aller belang, aan het hoogste belang van hot vaderland." - By koninkiyk besluit is aan dr. O. Finsch, te Leiden, conservator aan 's Ryks Museum van Natuurlyke Historie, verlof verleend tot aanneming der versierselen van officier der orde van burgerlyke vercionsten en der herinne- ringsmodaille aan Keizer "Wilhelm I, hem respectieveiyk door den Vorst van Bulgarye en door den Keizer vaa Duitscbland ge schonken. - De korporaal der mariniers J. M. Stok- borst, gocietacheerd by de Kweekschool voor Zeevaart alhier, wordt den lsten December a. s. ontscheept en keert alsdan terug naar het corps; dientengevolge wordt zyn deta cheering by genoemde Kweekschool met ge- lyken datum ingetrokken. Door het prov. kerkbestuur van Utrecht is tot de evangelie-bediening in de Ned.-Herv. Kerk toegelaten de heer J. Gouverneur, theol. candidaat bjj de ryks universiteit te Leiden. Bedankt is voor het beroep naar de Ned.- Herv. Gem. te Huizen (N.-H.) door ds. Th. G. C. Rappard, preoikant te Waarder. Belast is met het beheer 16 Dec.: van het bypost- en telegraafkantoor Prins-Hendrik kade te Amsterdam, de commies der tele- graphle 1ste klasse J. F. E. Fiörenaes, thans beheerder van het bypost- en telegraafkantoor Potgieterstraat aldaar; van het by post- en telegraafkantoor Potgieterstraat te Amsterdam, de commies der telegraphie 1ste klasse F. H. Dangremond, thans beheerder van h-t bypost- en telegraafkantoor Handelskade alaaar. De vier scbilderyen, door Mesdag ont worpen naar schetsen, gemaakt by de vloot revue in September jl., zyn thans voor het publiek tentoongesteld in de kunstzaal van „Pulchri Studio", te 's-Graveuhage. In het midden hangt bet doek, waarop het hoofdmoment is weergegeven, als de Koningin zich in de Koniuklyke sloep bevindt. Dit groote doek worot geflankeerd door twee kleinere, vóór en na de revue, terwyl daar tegenover het vierde hangt, den avondstond voorstellende. Deze serie schilderyeD, op verschillende uren genomen, is als studie van licht en tinleD van het water op onderscheidene uren van den dag zeer belangrijk en goeft opnieuw het bewys van het veelzydig talent van den be roemden zeeschilder De schilderyen zullen nog eenigen tyd ten toongesteld blyven. „Werkplaats voor verzorgd handwerk", zoo staat er op het mooie ttere omslagje, dat daareven is komen vóór ons te liegen. Modi rn- modieus zou zyn geweest: Kunst instituut of zoo iets! Maar het handwerk zoo weer maken, dat wegvalt dat verschilbegrip van kun6t en ambacht, dat willen immers juist Lo=>bèr en zyn vrienden en zy zyn het, die ons dit boekje zonden, waarin zy berichten, dat onder de firma Loebèr en Smits de zaak, die voor het Boek, voor band en druk zéér veel zal kunnen doen, nu werkelyk is tot stand ge komen: gevestigd te Leiden en 's Graven- hage. (N. R. G.) De heer Everwyn Lange, dykgraaf van den Haarlemmermeerpolder, schryft aan het „Hbl.", dat hit bericht, waarin gezegd worut, dat de taxatie van gronden voor de tram- Sanders in do Haarlemmermeer gestaakt is, wyi het polderbestuur den concessionnaris de verplichting heeft opgelegd over de benoooigde gronden een rtydtyk te leggen van het noorden naar bet zuiden, volkomen bezyden de waar heid is. Naar aanleiding van een voorstel van vyf Raadsleden betreffende de oprichting van een abattoir In Haarlem, vragen B. en Ws. oen krediet van f 250, ten einde den gemeente* lyken keurmeester en den stadsarchitect in de gelegïnheid te stellen een bezoek aan bestaande abattoirs te brengen ter voor bereiding van deze zaak. De commissie uit den gemeenteraad aldaar in zake de herziening van de verordening op de heffing van haven- en kaaigeld heeft haar rapport uitgebracht. Het tarief by abonnement voor een jaar is daarby aanzieniyk lager voorgesteld en wel op f 0.60 per M3. voor vaartuigen, die de gemeente niet meer dan 53 malen binnenvaren, f 0.90 per M3. voor niet meer d3n 105 malen, f 1.20 per M3. voor niet meer dan 157 malen, f 1.40 per M3. voor niet meer dan 209 malen, f 1.60 per M\ voor niet meer dan 261 malen en f 1.80 ptr M3. voor meer dan 261 malen. Het tarief buiten abonnement is ook in zooverre gewyzigd, dat volgens het voorstel het havengeld en het kaaigeld niet meer afzonderiyk worden geheven; het wordt voorgesteld op 2 cents per MJ. De commissie meent, dat dientengevolge de jaarlyksche opbrengst zeer weinig zal afwyken van hetgeen thans per jaar worot ontvangen. •Voor onoverdekte vaartuigen (ook zolder schuiten), mits niet cour mechanische kracht gedreven, eu voor vaartuigen, welke gedurende meer dan 8 maanden in de gemeentewateren stil liggen, bedraagt het haven- en kaaigeld by abonnement f 0.60 per M3. per jaar. De commissie wenscht, dat by onoverdekte vaartuigen de grens der belastbaarheid op 12 M3. worde gesteld. Zy wenscht ook de sleepbooten niet te belasten; de bepaling, dat die vrystelling slechts geldt voor sleepbooten van minder dan 60 M3. inboudsruimte, is minder een beperking van bet beginsel, dat hier liggende sleepbooten by dragen tot vermeerdering van bet scheepvaartverkeer, dan wel een nood zakelijke byvoeging om ontluiking te voor komen. t De besturen van de vereeniging van leeraren by htt middelbaar onderwys en van het genootschap van leeraren aan Neder- laodsche gymnasia hebuen gedelegeerden aangewezen om met twee leden van het hoofdbestuur van het Nederlandsch Oneer- wyzersgonootschap en den inleider van dit onderwerp ter algemeene vergadering te over leggen, wat in zake de aansluiting van het lager aan het middelbaar en gymnasiaal onder wys kan worden gedaan. Deze commissie be staat uit de heeren: dr. C. P. Burger, dr. F. C. Gronoman, dr. Th. Nolen, dr H. A. J. Valkema Blauw, A. Stokvis, C. F. A. Zernike en P. Hoestra. Zondag had de plechtige inwyding plaats van de Ned.-Herv. Wllhelminakerk aan de Oranje oomstraat te Rotterdam. Ds. W. Astro, die als voorganger optrad, bad tot tek6t ge kozen 1 Petrus II5. By den zangwedBtryd voor mannenkoren, uitgeschreven door het stedelyke scbuttery- muzickcorps te Enkhuizen, is de 1ste prys (verg. zilv. med.) toegekend aan „Oefening en Uitspanning", te Bovenkarspel, en de 2de prys (zilv. meJ.) aan „Fidelio", te Hoorn. Met Ingang van 1 December e. k. wordt in het telephoonverkeer tusschen Nederland en België de duur van een enkelvoudig ge sprek geiurende den geheelen openingstyd van de Rykstelepboonbureelen op drie (3) minuten teruggebracht. Dientengevolge is verschuldigd voor een maandeiyksch abonnement: a. In het grensverkeer tusschen plaatsen, die niet meer dan 40 kilometer hemelsbreed van elkander gelegen zyn, f 18, voor een dagelyksch gebruik van 6 minuten; en f 27 voor een dageiyksch gebruik van 9 minuten; b. voor eiken afstand boven dien van 40 kilometer hemelsbreed f 43.50, voor een dagelyksch gebruik van 6 minuten; en 65 25 voor een dagelyksch gebruik van 9 minuten. Abonnementsgesprekken worden ook in het vervolg op werkdagen van 11.41 's voormiddags tot 3.41 '8 namiddags niet toegelaten. (Sis. Ct.) De Nederlandsche Vereeniging voor psy chiatrie heeft, ingevolge voorstellen van de heeren Ruyscb, Tell6gen en Van Deventer, eenige wyzigingen gebracht in de organisatie der examens voor personen, die dingen naar het diploma voor krankzinnigenverpleging, en der examen commissie. Dientengevolge zal o. a. de examen-commissie voortaan in plaats van uit drie uit vyf leden bestaan. Het examen zal theoretisch, practisch, monde ling en schriftelyk afgenomen woroen, en de candidaten zullen alleen din toegelaten worden tot het examen, wanneer uit de in lichtingen van de geneeshetren-directeuren der inrichtingen, waar zy werkzaam waren, blykt, dat zy wat gedrag, beschaving en ont wikkeling betreft, voor uitreiking van het diploma in aanmerking kunnen komen. Het examen wordt in het openbaar afge nomen. Door den majoor-garnizoenscommandant te Haarlem werd voor veertien dagen de leverantie van vleesch voor de troepen, caar in garnizo&n, toegewezen aan den hoogsten inschrijver, den heer F. J. Van Gisteren. De laagste inschrijver, H. F. Luyken, daar mede niet tevreden, ging op audiéntie by den minister van oorlog en hc-t gevolg is geweest, dat deze de gedane toewijzing heeft vernie tigd en de leverantie nu is gegund aan H. F. Luyken. (N. R. G De heer L. Wagenaar, opperrabbyn In het ressort Gelderland, te Arnhem, zai het interimair opperrabbinaat over Overysel met 1 Januari a. s. neerleggen. De heer M. Monasch, conrector van het Nod.- Isr. Seminarium te Amsterdam, als zyn opvol ger benoemd, heeft daarvoor bedankt. Door de corpsen der 1ste divisie inf. zal in het najaar van 1899 worden deelgenomen aan manoeuvres op groote 6cha«l. Hr. Ms. pantserdekscbip „Holland" zai eerst in de tweede helft van de volgende maand de reis naar In dié aanvaarden. De officier-machinist der 2Je klasse J. J. Knotter, dienende aan boord van Hr. Ms. pantserschip „Evertsen", wordt met 16 December a. s. op non-activiteit gesteld en vervangen door den officier-machinist der 2de klasse S. Bakker. De adelborst der lsto klasse by de Koninklyke Nederlandsche Marine-roserve J. Voenhoven wordt met 1 December a. s. ge plaatst aan boord van Hr. Ms. instructiescbip „Gier." Den 306ten Nov. a. 8. hoopt de hoer JEL Dievenbacb, pastoor der Oud-Kithoüeke Gemeente te Enkhuizen, zyn 40 jarige am ts- wyding te herdenken. In de Vrydag gehouden openbare Raads vergadering te Ouder Amstel deelde de bur- gomeester, mr. J. G. Kruimel, aan den Raad mede, dat hy tegen 1 Febr. a. s. ontslag heeft gevaagd. De heer Kruimel heeft meer dan 30 jaren aan het hoofd der gemepnte Ouder Amstel gestaan en inlertyd veel van zich doen spre ken door zyn houding iu de gob-dsquaestie. Op initiatief van pastoor Van Zinnicq- Bergmann is te Tilburg door een vfjltigtal heeren een vereeniging tot beslryding van drankmisbruik opgericht, onder den naam van St, Paulus- vereeniging De leden leggen op hun «erewoord de belofte af, steeds matig in het gebruik van drank te zyn en zich na den middag geheel van sterken drank te onthoQden. Een groot aantal officieren te Breda, die op het grondge ied van Teteringen of Gin- oiken wonen, hebben een vergadering ge* houden om van ge Jachten te wisselen aan gaande de rechtmatigheid van oen hoofdoiy ken omslag, oie voor de helft ook van hen als forensen wordt gelieven. Die rechtrudtigbei j werd betwist o. a. op grond, dat by de behandeling van het des betreffende artikel van de Gemeentewet, htt woord „officier" niet is genoemd en een be voegd persoon, oie geraadpleegd is, geadvi seerd heeft, dat bedoelde omslag niet mag worfen geheven. E-n commissie is benoemd om deze quaestie te onderzoeken. Het stoomschip „Lombok", van Amster dam naar Batavia, passeerde 26 Nov. h^t eiland Stromboli; de „Koning Willem I", v.»a Amsterdam naar Batavia, arrive rde 27 Nov. te Southampton; öe „Spaarndam" vertrok 26 Nov. v. n Nieuw York naar Rotterdam. liillegom. Door ds. K. Van der Wal, pre dikant by de Qeref. Gemeente alhier, werd gisteron van den kansel bekend gemaakt, dat besloten was tot oprichting van oen s.liool met den Bybel en dat het voormalige k-rk- gebouw tot schoolgebouw zal worden ingericht. Vit do „Staatscourant-* Kon. besluiten Benoemd tot burgemeester der gemeente ObbichtJ en Papenhoven, (J. J. M. Vencken, tot notaris binnen hot arrondissement Utrecht, ter standplaats do gemeente Locnon, F. A llokmeijer, cand -notaris te Utrecht. In zijn rang overgeplaatst bij het reg. greua iiers en jagers, de kapitein C. L. VinKhuizen, van liet lsto reg. infanterie. De gowono audiontiën van de ministers van justitie en van oorlog zullen deze week niet plaats Door den minister van koloniën is de lieer W Krijncn gesteld ter beschikking van den GoQverueur Generaal van Ned.-Lndië, om te worden benoemd tot onderwijzer der derde klasse bij het openbaar lager onderwijs voor Europeanen en met dozen gelijkgestolden in Ned.-Iudië. 15 Een ietwat slepende tred, die langzaam, aarzelend nadert, laat zich hooren. Aller oogen wenden zich in angstige spanning naar de deur. Daar staat hy, bleek, met vertrokken gelaatstrekken, gebroken, zichzelven van schuld bewust. Zyn boos geweten heeft hem hier heen gedreven. De deur achter zich laat hy open. Helena durfde na niet meer binnen treden, maar naar huis gaan durfde, zy ook niet; de gedachte, dat haar tegenwoordigheid nog ver dacht kon worden, hield haar terug. Zoo bleef zy achter de half geopende deur staan; ieder woord, dat in de kamer gesproken werd, drong tot haar door. „Ploertl" roept de woedende oude en wil zich met gebalde vuist op den binnenkomende werpen. Maar sneller dan de bliksem is de moeder overeind. Wederom zegeviert do moederliefde over de zwakte van haar lichaam; met beide handen klemt zy zich aan den toornigen man vast en dringt hem uit alle macht terug. Hy verzet zich en sleept haar mede voorwaarts. Doch met yzeren greep omklemt zy zyn handen, en de groote, sterko man is weerloos; hy kon toch do arme, zwakke vrouw niet met geweld van zich afstooten! T§geiykertyd springt ook Karei op zyn broeder t09, die bleek en angstig daar staat, en op wiens gelaat duidelyk aqgst en schrik te lezen is. „Voort, ga voort 1" schreeuwde by hem toe, ,en (fringt hem de kamer uit." Instinctmatig gehoorzaamt Otto; hy snelt Helena voorby en stormt met razenden spoed de trappen af. Met juffrouw Kosters kracht is het gedaan haar handen laten los; zy zou op den grond gevallen zyn, wanneer Karei haar niet in zyn armen had opgevangen en naar de canapé had gedragen. Daar lag zy bewusteloos, marmer bleek, met gesloten oogen. „Moeder 1" weent Karei verschrikt. „Moeder, wat is er?.... Moeder, hoor.... hoor me toch." Ook Koster buigt zich verschrikt over de bewustelooze. „Watert" schroeuwt hy, zich naar de deur wendend. Helena snelt naar do keuken en brengt spoedig het gevraagde. Karei en de vader beuren de nog steods bewustelooze vrouw een W( inig in de hoogte en trachten haar te doen drinken, terwyl zy haar gelaat besprenkelen. Eindeiyk sloeg zy de oogen op. „W«t.... is er?" riep zy zwak. Karei en de vader wendden onwillekeurig het hoofd af. Nu herinnert zy het zich, en met een zacht gekerm zinkt zy weder achterover. Tranen rollen haar o?er de wangen, terwyl Karei zachtkens meeschreit. „Vader," zegt Karei smeekend. „Vader, och toe....l" En ook Helena ziet den oude smeekend aan. De moeder richt zich weder langzaam in de hoogte en grypt de hand van haar echt genoot; zy drukt haar weder en sidderend brengt zy uit: „Nog slechts ééo keer, vader..,, voor ditmaal nogl" De oude man staat in stillen tweestryd; het gerimpelde gelaat keert hy naar den grond. „Ikik kan toch al myn geld niet voor dien deugniet opofferen!" bracht hy, nog steeds tegenstrevende, in het midden; „moeten wy beiden dan gaan bedelen, wanneer we oud zyn?" Een treurig, weemoedig lachje speelde op de lippen van de vrouw, als zy zegt: „Ik zal je zoo lang geen last meer veroor zaken, vadert" En met een zwakken zucht, onmachtig zich langer rechtop te houden, zonk ze weder achterover. „Moeder!" roept Karei, „word niet angstig, moedert Ik betaal het I Heden nogIk ga naar de spaarbank en vraag myn geld terng; myn hand er op." Hy vatte baar hand en drukte ze. De oude Koster sprong tooroig op. „zyt gy gek? Het beetje geld, dat gy al die jaren weggelegd hebt? Hoe zult gy nu een eigen zaakje kunnen opzetten? Metleego handen kunt gy toch niets aanvangenl" „Dan zal ik wat langer wachten 1" ant woordde Karei en zag zyn vader krachtig, doch een weinig onwillig in het gelaat. „Zal ik toezien, dat moeder zich afbeult? Hy alleen draagt daar toch niet de schuld van? Hebt gy hem niet zelf over het paard getild eu hem boven zyn stand opgevoed? En du hy eens een wilden sprong doet, nu zult gy hem hulpeloos naar den kelder laten gaani Wat zal er dan van hem worden? Heeft by niet viytig gestudeerd en geleerd en niet menigen nacht over zyn boeken doorgebracht? En dat alles zou nu vergeefs geweest zyn, omdat gy meer van uw geld houdt dan van vrouw en kindl" Hy keerde zich naar den Bpyker, waar zyn hoed aan hing, haalde hem er af en ging naar de deur. Verwonderd volgden de blikken van Helena hem. Daar stampte de oude eensklaps met den voet op den grond. „Blyfl" riop hy zyn zoon na, „ik zai het betalen voor den duivel dan lMaar dat zeg ik uhet is de laaUto maal ge weest daar is het moe uitDe kamer in de stad geeft hy op; onder myn oogen wil ik den lichtzinnigen losbol hebben; ik wil hem op de vingers zien." Karei hangt zyn hoed weder aan den wand en wisselt ter sluiks een blik met Helena. Juffrouw Koster maakt een krampachtige beweging; zy kon niet anders; de opgewonden heid en angst waren te groot geweest; zy moest lucht hebben, om niet te stikken. Karei en Helena gingen samen de trappen af; op hun gelaat gloeide nog de opgewonden heid van het zooeven meegeleefde stormachtige tafereel. Karei had met vader afgesproken, dat hy hem 's avonds van de zaak zou afhalen, en dat zy dan gezamenlyk naar den heer Vogel zouden gaaD. Spoedig had hy een paar happen brood genomen en ging naar de fabriek, opdat hy dien avond wat vroeger weg kon gaan. Voordat hy vertrokken was, had hy stil zyn moeder moeten beloven, onderweg naar h6t postkantoor te gaan en daar een briefkaart naar Otto te schrijven, opd it do arme jongen niet langer in de verschrikkeiyke onzekerheid zou verkeeren en zich in zyn vertwyfeling geen leed zou aandoen. Helena ging spoedig voor een paar minuten naar buis, om voor den middag en deD avond verlof te vragen, daar juffrouw Koster zich zóó zwak gevoelde, dat zy zich te bed móest begeven. Zonder te spreken giDgen de beide jonge lieden een wyle naast elkander voort, inwendig nog te veel bezig met de indrukken en do nawerkingen van het doorleefde. Karei zag Helona van ter zyde aan; het was hem, alsof het stormachtige uur, dat zy samen doorleefd hadden, hen meer tot elkander had doen naderen, alsof de intieme familie- quaeatie, waarvan zy getuige was geweest, haar inniger met hem en de zynen bal verbonden. Daar ging hem plotseling do herinnering aan de gebeurtenisson van den vorigen avond door het hoofd en opnieuw kwam de scène in den circus hem voor oogei (1 Vordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1