Voorloopïge Mededeeling. N°. 11889 A0. 1898 r ï.io. <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. AGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. Franco per post A/zonderlüke Nommers0 05 PBIJ8 DEE ADVERTENTIES: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17{. Grootera lettors naar plaatsruimte. - Voor het incasaeeren buiten de stad wordt f 0 05 berekend. Dit nonuner bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. "Wij bobben eenige dagen geleden een con tract afgesloten voor een gez.-iligen avond op Vrijdag 16 December in de Stads- Geboorzaal voor onze abonnós. Het bad reeds meermalen onze aandacht gitrokken, dat de Biograafzooals deze werd vertoond in het gebouw van Carré te Am- sterjam, alle avonden tal van bezoekers lokte. Da voorstellingen van dezen biograaf hadden telkens en telkens groot succes en vooral de inhuldigingsfeesten werden uit'undig toege juicht. Wij hebben thans ditzelfde toestel met zijn levensgroots beelden voor dezen avond besproken. Aangezien het echter te vermoeiend Is voortdurend naar deze bewegende beelden te zion, zal de bekende pianist Otto Lamborgt die het publiek met zijn humoristische voor drachten uitnemend weet bezig te houden, den avond verder aanvullen. Bovencien hebben wjj den kapelmeester der schuttersmuziek alhier verzocht eenige num mers gedurende de voorstelling van den biograaf cn tijdens de pauze te willen doen uitvoeren, zooJat deze avond zeker een recht gezellige zal worden. De toegangsprijzen zijn dezelfde als voor den Kunstavond. Leiden, 25 Novembers De kleine zaal der Stadszaal zog er gister avond boogst gezellig uit: de leden van de „Aliunde framjaise" hadden ze tot in do boeken gevuld om de voordrachten aan te hooren van enkele leerlingen .van Mevr. Jous- seaume. Het programma, dat heelwat be- loofJe, werJ vlug en vlot afgewerkt; de keuze dar stukjes bleek met veel zorg gedaan eenvoudig, geestig, niet al te conventioneel en geheel berekend voor de krachten van de jongedames. Dezen waren allen goed in hun rol, spraken zeer duidelijk en gaven blijk van met toewijding gestudeerd te hebben. Enkele personen uit „l'Ombrelle de Madame Piton" en „les Etrennes de Madame Popin- court" werden met bijzonder talent weerge geven. Mevr. Jousseaume, die gaarne iets nieuws geeft, had „la ballade du Désespoir" meegebracht. Ook dit nummer werd door de beide personen en door de accompagnateura met veel zorg uitgevoerd, een zorg, die het publiek ten zeerste op prijs stelde, hoewel het onderwerp wat lugubre werd gevonden. De soirée ie volkomen geslaagd: wij danken dit geheel aao Mme. Jousseaume et a son vaillant bataillon. De dank door den president aan haar gebracht, werd dan ook door alle aanwezigen hartelijk toegejuicht. In de groote, geheel met belangstellenden gevulde zaal van het wijkgebouw „Pniël", aan de Middelstegracht alhier, had gisteravond de eerste der vijf wintrrbyeenkomsten der Christelijke Jongtlingsvereeniging „Uw Be waarder zal niet sluimeren" plaats. Het samenzyn werd geopend door den heer A. J. De Lange on gesloten door ds. J. Hoo- genraad, die in bet bijzonder zyn dank bracht aan den heer Gebhardt voor diens moeitevolle zorg, die bij aan zijn leerlingen heeft besteed; tevens gedacht bij het bestuur der J.-vereeni ging, benevens hen, die hun krachten hadden gewijd tot het doen van verschillende voor drachten. De vele zang-, voordracht- en vioolnum mers verschaften den aanwezigen veel ge noegen en reden tot groote tevredenheid. Vooral de vioolclub onder directie van den heer B. H. Gebhardt werkte tot het welslagen van dezen eersten avond krachtig mode. De uitvoering der verschillende nummers werd telkens gevolgd door een welverdiend applaus. Blijkbaar verlangde het aandachtige auditorium nog méér, aan welk verlangen een enkob maal ook werd voldaan. Zondag-namiddag te halfvier zal in de Synagoge der Israëlietischö gemeente alhier, een plechtige treurdienst gehouden worden, ter nagedachtenis van wijlen den opperrabbijn T. Tal. De Staatscommissie voor het vraagstuk der samensmelting van de officierscorpsen ^an het Nederlandsche en Indische leger hield gisteren in een lokaal van het Departement van Koloniën ba;.r eerste vergadering en zette hedenvoormiddag te tien uren haar werk zaamheden voort. Mr. A. L. F. Graaf Van Rechteren Lim- purg Almelo, secretaris aan het Nederlandsche gezantschap te Brussel, is aangekomen in het „Hotel den Ouden Doelen", te's Gravenhage. Uit de woning in het Noordeinde, te 's-Gravenbago, waarin het gezantschap der Vereenigde Staten is gevestigd, was gisteren de Unie-vlag ontplooid, ter gelegenheid van den jaarljjkschen algemeenen bededag in Amerika. De minister van oorlog, generaal Eland, begaf zich gisteravond mot drie officieren naar Apeldoorn, tot het trengen van een bezoek aan het remonte-depót in de legerplaats by Milligen, waar de influenza onder de paarden heerscht. De minister is vergezeld van den generaal- majoor Romer, inspecteur der cavalerie, en den kapitein van den g neralen staf Oosterman, werkzaam by het departement van oorlog. Op den lsten Januari a.s. zal het veertig jaar geleden zyn, dat de heer J. C. G. Le Rütte, thans commies-chef der der -'e afdeeling ter Provinciale Griffie van Zuid Heiland, als tweede klerk by de provinciale administratie in dienst trad. Na achtereenvolgens in verschillende rangen werkzaam te zyn geweest aan de vierde af- deeling (statistiek, armwezen, enz.), mocht hem het voorrecht t9n dec-1 vallen om met ingang van 1 Juli 1891 tot den tegenwoor ig door hem bekleode functie te worden geroepen. In dezen omvangrijken werkkring heeft de heer Le Rütte zich door zyn hulpvaardigheid en minzaamheid niét alleen by de ambtenaren ter Provinciale Griffie, maar ook verre buiten dien kring veel vrienden weten te verwerven. Op dienzolfden dag zal ook de heer J. J. Bri.jckman, adjunct commies der eerste klasse aan gemelde Griffi-, het feit herdenken, dat by veertig jaren geleden als tweede klerk z(jn loopbaan aanving. Blykens mededeeling in de „Sts.-Ct." zullen de eommissién, in 1898/99 belast met het afnemen van de practische examens van van apotheker, zitting houden: te Leiden op 10 December e.k.; te Utrecht op 9 December e.k.te Groningen op 12 December e.k.; en te Amsterdam op 8 December e k. en volgende dagen. De heer C. O. Wyk, benoemd tot vice- consul te Gothenburg, en de heer P. Entz, benosmd tot consul te Rendsburg, zyn in die hoedanigheid door de Zweedsche en Duitsche Regeeringen erkend. (Sts.-Ct) Het stoomschip „Admiral" vertrok 22 Nov. van Mombassa naar Vlissingen en Ham burg; de „Htrzog," van Oost Afrika naar Rotterdam en Hamburg, arriveerde 22 Nov. te Napels; de „Prins Frederik Hendrik," van Suriname naar Amsterdam, vertrok 23 Nov. van Havre; de „Bundesrath," van Hamburg en Antwerpen naar Oost-Afrika, arriveerde 23 Nov. te Napels; de „Drente," van Java naar Rotterdam, passeerde 24 Nov. Gibraltar; do „Lombok," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 24 Nov. van Genua; de „"Werkendam," vaD Nieuw-^ork naar Rotterdam, passeerde 24 Nov. Bevezier; de „Soenda," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 24 Nov. Kaap St.-Vincent. Hillcgom. Een treurig ongeluk vond gisteren alhier plaats. Op den ryksstraatweg stonden drie kinderen met elkaar scboolprentjes te bekijken, toen een wielrijder, zoon van den politieagent De Vreedo, in woeste vaart op de kinderen inreed, waardoor een kind bewusteloos neerviel, terwijl het andere kind zoodanig verwond werd, dat er byna geen hoop op levensbehoud bestaat. De beide kinderen waren zusjes; alleen het derde kind kreeg slechts een kleine schram. (Tel.) Haarlemmermeer. Do taxatie van de gronden te Haarlemmermeer, benoodigd voor den aanleg van de tram Sanders, is voor dit oogenblik gestaakt en wel naar aanleiding hiervan, dat het polderbestuur van Haarlem mermeer den concessionaris de bezwarende verplichting oplegt, over die benoodigde gron den een rydyk te leggen van 't noorden naar 't zuiden door Haarlemmermeer. Nog altyd is deze gemeente, met zyn 17000 zielen, verstoken van communicatiemiddelen. Katwyk. In bet Gymnasium alhier is het feest gevierd van Pater De Sonnevilles 25 jarig directeurschap der muziek. Het heeft den zilveren jubilaris niet ont broken aan belangstelling. Uit alle oorden des lands hebben telegrammen, brieven, enz. de getuigenis afgelegd van waardeering voor hetgeen Pater De S. voor de muziek doet en heeft gedaan, ook als uitvinder van het „Systeem De Sonneville", dat is de leer der aanschouwelijke hulpmiddelen by het muziek- onderwys. Door oud leerlingen werd hem een reusachtig orchideeën-bloemstuk vereerd en door de tegen woordige muziekleeraren een zilveren dirigeer stok. Met opgewekt- n geest werd het feest gevierd; met ernstige en luimige muzikale voordrachten de avond doorgebracht. Menig hartelyk woord werJ gesproken en met een inDig woord van dank door den ju ilaris de avo d gesloten, wrike op all-n, oie hem by woonden, een onvergeteiyken indruk zal hebben achtergelaten. Noordwyk. Woensdag avond gaf de harmo nie kapel* „Crescendo" voor haar kunstlievende leden haar vhrde concert, in het hotel Konijnen burg, te Noordwyk-aan-Zee. Ondanks den guren avon i, had een talryk publiek zich een verderen afstand getroost, en waarlyk, zy hebben het zich niit te beklagen gehad. Het geheele programma werd door deze jeugdige vereeni- ging waaronder een directeur als de heer Oostelaar keurig uitgevoerd, en, wat wel opmerkelijk mag heeten, de nieuwe nummers vol leden beter dan de oude konnissen. Vooral verJienen v.rmelring No. 8 Fantaisie de l'Opéra „Trouvère", No. 5 Myosotis Walzer (Carel Lowthan), No. 6 Wien bleibt Wien (J. Wagner) en oen duo (voor cornet en tenorhoorn) uit „Der Trompeter von Stekingen". Höt offkiëele programma sloot met een oorspron kelijke klucbtspel: „Een onrustige nacht," dat vlot gespeeld werd en voortdurend de lach spieren in beweging hield, het geheel met een nitt officieel geannonceerd bal, dat desniettemin het prettige samenzyn nog geruimen tyd rekte. Wassenaar. Het moet voor het bestuur der vereeniging „Nut en Genoegen" een moeilijke taak geweest zyn, om uit de honderd en zooveel aanbiéuiogen, 'om de vereniging een avond gezellig b6zig te houden, een keuze te doen. Het to-ival wilJe, dat mej. F. Busquet en de heer George Van drir Werf ons zoucen vermaken met een reeks voordrachten. Ik denk, dat menigeen, toen hy zyn programma ontving, wel zal gezegd hebben: Alweer voordrachten l Wie uit z'n humeur naar de bekende zaal van den heer Leene getogen is, zal echter wel spoedig na het optreden der altisten in de goede stemming gekomen zyn en by den aanvang der pauze zal by wel niet meer boos geweest zyn, dat het bestuur de vereeniging niet geraadpleegd heeft. Zoo hoort het. De vereeniging „Nut en Genoegen" is geen republiek en een bestuur, dat met banden en voeten gebonden is. Ik dwaal af. Ik wilde zeggen, dat we ons kostelijk geamuseerd hebben. Velen hadden dunkt me nog wel eens luider willen lachen. Het gaat niet aan elk nummer van het programma de revue te laten paaseeren. Want van elk zou hetzelfde gezegd moeten worden do voordracht zoowel van mej. B. als van den heer v. d. W. was uitstekend en de inhoud der stukken was niet laf of zouteloos. Ook de duetten waren aardig gekozen. Het karakter- 6tukje „Zy wil niet trouwen" en hot comisch duet „'t Is al" wekten heel wat lachlust. Mocht een vereeniging besluiten, om den heer Van der Werf voor zich te doen optreden, laat ze dan heusch eischen, dat de nummers, welke de heer v. d. W. zelf gecreëerd heeft, allereerst op htt programma voorkomen: „Hoe ziet de duivel er uit.?", voorgedragen door mej. B.; „Demarkeur", een politieke voordracht; „De professor in de Botanie"; „'n Joppe jongen" en „'tls af". In „'n joppo jongen kon één passage wel geschrapt worden, wel pikant, maar voor velen stuitend. De indruk dien het eerste optreden van beide artisten gemaakt heeft, is van dien aard, dat we ze gaarne nog wel eens voor onze ver eeniging zouden zien optreden. De wensch, dien de Voorzitter in zyn openings woord uitdrukte, dat wy van mej. B. en van den heer v. d. W. een aangename herinnering mochten meenemen en zy van ons, die wensch is vervuld. Zoetcrwoutfe. Op Maandag 28 Nov. a. s. zal de IJsclub „Zoeterwoude" haar algemeens vergadering houden in het lokaal van den heer L. Angenenfc, alhier, des avonds t9 zeven uren. De agenda bevat: lo. Verslag over het afgeloopen jaar. 2o. Rekening en verant woording. 3o. Verkiezing van drie be stuursleden, wegens periodieke aftreding der leden: W. J. C. v. Bouwdyk Bastiaanse, J. Corbeau en A. A. Van Gils. troepen en van botgarnizoenopCura<;ao; met ingang van 16 December 1898, tot directeur van het Dost en telegraafkantoor te Beverwijk, J. Muus Jr., tbans in ^elrjko betrekking to Dioren. Eervol ontslag verleend: met ingang van 1 Janu ari 1899, aan dr. A. D. Van der Harst, op ver zoek, als leeraar aan de Ryks boogere burgerschool te Middelburg. Op pensioen gesteld: de luit.-kolonel L. P. Van der Wal, van bet 7de reg. inf., met ingang van 1 December 1898, en het bedrag van het pensioen be paald op /180U 'sjaars. Benoemdbij hot landbouw-oDderwdjs: met ingang van 1 Januari 1899 tot assistent van het Rjjkslaod- bouwproefstation te VVageningen, J. A Ezendain, aldaar, voor het tijdvak van 1 Januari tot en met 31 December 1899, tot bediende van bet Rijkslaod- bouwproefstation te Wageningen, B. Van der Wart, aldaar; voor het tijdvak van 1 Januari tot en met 31 Augustus 1899, tot assistent van het llijksland- bouwproefstation te Hoorn, N. Goslings,aldaar; voor het tijdvak van 1 Januari tot en met 18 December 1899, tot assistent van het Rijkslandbou wproefstation te Groningen, mej. F. Shngenberg, aldaar, en voor bet tijdvak van 1 Januari tot en met 31 Decem ber 1899, tot assistenten van het Rijkslandbouw proefstation te Goes, M P. I Klaverweiden en C. F. Van der Lindeu, beiden aldaar. Reservekader bi) het wapen der cavalerie. Blijkens mededeeling in de Sts.-Ct." No- 276 zal het examen voor vrijwilligers bij bet reserve kader voor de cavalerie plaats hebben op 19 Decem ber a 8 en zoo noodig op een of meer volgende dageQ. De aanmelding voot hot examen moet plaats hebben' vóór 4 December a. s., bij den comman deerenden ofticier van bet regiment huzaren, waarbij de adspirant de verbintenis wenscht aan te gaan. Het examen zal worden afgenomen ter stand plaats van deu commandeerenden officier van bet regiment, waarbij de adspirant de verbintenis wenscht aan te gaan, zijnde Deventer voor het lste, Venloo voor liet 2de en 'a-Gravenbage vooi het 3de regiment huzaren Wat betioft de eischen van kennis en bedreven heid, vooi het examen vastgesteld, tot bet ondergaan van een militair geneeskundig onderzoc-k en verdere iolicbtmgen, kan men zich wenden tot den conunan- deei enden officier van een der genoemde regimenten. Uit de „Staatscourant." Koninklijke Besluiten. Bonoemd tot burgemeester der gemeenten Eikerzee cn Ellemeet, C. J. J. Fokke; tot burgemeester der gemeente Huibergen, J. P. J. Van Agtemaal. Benoemd: tot luit. genoraal, do generaal-majoor R. T. MuscharE lid van het Hoog Militair Ge rechtshof; tot Ridder in de orde van Oranje-Nassau do van gedetacheerd uit West-lnöiè teruggekeerde kapitein der infanterie van bet leger bier to lande P. A. H. F. Tergau, afgetreden commandant dor TWEEDE KA 51 E Eft. Voortzetting van de behandeling der Indische begrooting. By art. 41 (publieke feesten), is, gelijk men weet, eon amendement voorgesteld van den heer Brummelkamp, om den post ad f 15,755 met f 1000 te verminderen, ten einde geen gelden meer toe to staan voor het houden van heidensche offerfeesten. Dit amendement toelichtende, zegt de voor stellerdat de anti-revol. party niet kan en mag godoogen, dat gelden voor dergeiyke feesten worden gegeven. Wy mogen verdraag zaam zyn, als Christelyke, Koloniale Mogend heid mogen wy geen heidensche feesten steunen. De verdraagzaamheid, die de Regeering te betrachten heeft, is, dat zy geen rechten en vryheden mag beperken, maar zy mag niet zoo ver gaan, dat zy voert tot onverschilligheid voor de uitbreiding van het Mahomedanisme. Naar spr.'s meening mag de Regeering het bijgeloof niet in de hand werkeD. De Voorzitter verzoekt by deze aangelegen heid gods Jionstige quaestiën te laten rusten. De heer Mackay zegt, dat de Commissie van Rapporteurs éénstemmig tegen het amen dement is. Ook persooniyk is Spr. tegen het amendement, dat by als minister van koloniën destyds zelf op de begrooting heeft gehand haafd, in navolging van zyn voorgangers. Ook meent Spr. er de aandacht op te moeten vestigen, dat de minister van koloniën Keuchenius, een zoo ernstig christelijk man, die gerust voor zyn meening durfde uit te komen, eveneens den post op de begrooting beeft gebracht. Spr. acht dus onbewezen, dat een christen zyn stem aan dit artikel niet geven kan. Spr. zal zich niet op godsdienstig terrein begeven, maar hy gelooft toch, dat men door hier te spraken van „het kruis", zich op een onjuist standpunt stelt. Na ge lezen te hebben hetgeen do minister schreef over die feesteD, komt hy tot een geheel andere voorstelling, dan die de voorsteller van het amendement geeft. Spr. beschouwt die offerfeesten blootweg als oogstfeesten, waarby de heidenen hun dankbaarh.-id be tuigen aan hun Gorheid. Spr. ziet niet in, dat het op onzen weg zou liggen, ook als christen-natie, om gelden te weigeren voor deze feesten. Laat ons liever trachten de Lomboksche bevolking te bekeeren, opdat die oogstfeesten in de toekomst gewyd worden aan den eenigen waren Gol. De heer Van Kol protesteert tegen de min achting, cie uit het amendement spreekt tegen over andersdenkenden, en betoogt, dat het regeerings reglement eischt eerbie.iging V3n do gevoelens van andersdenkenden. Waarom zou men op Lombok verbieden, wat men op Java en elders toestaat? Spr. juicht het toe, dat de Minister zoo ruiterlyk den po-t hand- haalt. De Minister dankt den heer Mackay voor diens steun en zegt het te zullen betreuren, wanneer de post van de begrooting werd ge nomen. De heer Brummelkamp zegt bereid te zyn de feesten van Bali uit het amendem nt te iiebten, om zich uitsluitend te bepalen tot de Hindoe feesten op Lomtok. Spr. handhaaft zyn godsdienstige bezwaren en wyzigt zyn am n- dement in dien zin, dat alleen ceglden voor de Hindoe-feesten uit den post worden genomen. De heer Schaepman zegt, dat wy op Lom! ok volkomen an.«loog handelen als ten aanzien van Bali. Wanneer wy die feesten ha den willen öocsn ophouden, dan hadden wy dit moeten zeggen by de overname van de be stuurstaak van Brii. Nu wenscht Spr. niet op een eenmaal aangegane zedelyke, zy het ook stilzwijgende verbintenis, terugkomen. De heer Brummelkamp constateert met belwezen, dat hy den heer Schaepman ge vonden heeft niet aan de zyöe van do Hin doo's (Gelach), maar dan toch aan een zjjde, waar hy hem niet had verwacht. Spr o.tkent, dat wy 2e .elyk verplicht zyn oie feesten te bestendigen. Gehoon de meening in deze Kamer, trekt hy echter zyn amendement in. By art 50 (Koffie) bespreekt de heer Van Limburg Stirum het byslagstelsel, en betoogt, dat oit niet mislukt i3 door toepassing op te beperkte schaal, maar dat de fout ligt in bet stelsel zelf. Uitvoerig herhaalt Spr. de be zwaren, ten vorigen jare tegen dat stelsel aangevoerd. Vóór de verdaging van het debat van gister avond hebben de heeren Geertsema, Pynacker Hordyk en Van Vlymen nog gesproken, naar aanleiding waarvan de minister verklaarde, dat consequente toepassing van het nieuwe stelsel van byslag by de koffiecultuur kan leiden tot vrfie cultuur, aangezien het stelsel zoo mogelyk ook op de gedwongen cultuur zal worden toegepast. Op de uit' reiding der Liberia-koffie zal de aandacht der Regeering gevestigd biyven. Het stelsel van dr Burcke strydt tegen de beginselen van ontwikkeling en vryheid tegenover don Javaan Avondzilling van Donderdag. De: behandeling der Indische Begrootiog wordt voortgezet. In antwoord op een verzoek van den heer Van Limburg Stirum zegt de Minister toi in het Koloniaal Verslag aandacht aan het grooto belang van het Bosch wezen te zullen schenken. De beer Donner zou gaarne zien dat aan iDlandscbo particuliere scholen met minstens 25 kinderen subsidie werd verleend. De Minis ter zal overwegen of de omstandigheden wyzi- ging van den thans gevolgden r*gel noodig maken. De heer Mackay drong or op aan geen algemeene wijziging der verordening af te wachten om aan den wensch des hoeren Donner te voldoen. De heeren De Visser en Dor.ner vragen vermeerdering van het aantal zendelmzen op de Sangir en Talaut-eiUnden. De laatste vroeg tevens spoedige regeling van do rechtspositie der Gereformeerde Kcrkn in Indiö. De heer Van Vlijmen betoogt het billyke eener subsidie voor den wederopbouw der indertyd door een aardbeving verwoeste R.-K. kerk te Weltevreden. De particuliere bijdragen zyn niet voldoende Spr. vindt hot geenszins overmatig, wanneer een bydrage van f 90,000 wordt gevraagd boven de gelden, door ce krachtsinspanning van particulieren verkregen. Do heer De Visser wenscht ten opzichte der rechtsv,rhoud;ng van de Gereformeerde Kerken af te wachten het rapport der com missie betreffende de reorganisatie der Indi- scho Kerken. De Minister deelt mede, dat de besproken zendeling n-quaestio in onderzoek is en dat voor de R.-K. kerk f 92,000 door particulieren is bijeengebracht. Het overige wordt door een loterfi verkregen. Dj Minister is tot subsidia niet bereid, boeveel sympathie hy ook voor den wed ropbouw gevoelt. De hoer Van Kol wijst op het gevaar der lepra, op de weDscholijkheid de opleiding van Indische geneesbeeren te verbeteren en op de opleiding van inlandsche vroedvrouwen. De Minister gewaagt van het aanbod van belangstellenden, om ƒ100,000 by te dragon voor een vroedvrouwenschool. De Indische Regeeriog acht wel acht van die scholen noodig. De Minister hoopt in het algemeen tot verbetering van inlandsche geneeskundige hulp, met opleiding van vroedvrouwen by geneesbeeren voorstellen te kunnen doen. De leprakwaal wor.t zooveel mogeiyk bestreden door afzondering of quarantaine. Io antwoord aan den heer Van Kol deelde de Minister mede, dat een wetsvoorstel in bewerking is om van gouvernementswege voor de wetsvoorziening in Soerabaia maat regelen te nemen. De heer Van Kol bespreekt breedvoerig do quaestie dor wyken in de Solovallei en noon:

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1