dat niet verboden wordt. Er z;\ dus wellicht eons een enkel lichtstraaltje komen, als Spanje of Italië, of Rusland, of andere Oosterscbe Staten een wtinig uitstekend fokvee by ons komen koopen, maar van tlotl Cetes industrie sal geen sprake kunnen zyn. „Een andere weg is: zich tegen de ntt- 6luitingsmaatregelen van andere Staten ver zetten. Volkomen erken ik, dat een „oorlog zuchtige uitval van etn Kamerlid" daarvoor evenmin een geschikte maatregel is als een zachtzinnige en vergoelijkende verklaring van een minister. Evenmin is een holle phrase over onze onmacht een afdoend bewijs, dat wü niets kunnen coen. Het eenige wat gedaan kan worden en naar mijn meening ook dringend noodzakelijk gedaan moet worden is: een ernstige bestudeering van alle factoren, die deze vraag beheerschen: „is Nederland krachtig genoeg, om zich te verweren in den O9conomischen strijd van onzen tijd? Die 6tudis zü onzer regeering aanbevolen." TWEEDE H4H1EK. Overneming van den spoorweg LeidenWoerden. Een wetsontwerp is der Kamer a3Dgeboden tot naasting van den spoorweg Leiden—Woer den. Daarvoor wordt aangevraagd een bedrag van f 8,104,038 10'/2. Hiertegenover staan als ontvangsten do vorderingen ad 932,750.71, het vermoedelijk aandeel uit de liquidatie ad f 1,868,183.80, de waarde der exploitatie- inrichting als boven f 30,000, zoodat de wer kelijke kosten zullen boirsg:n5,273,104.09. Met de Maatschappij tot exploitatie van Staats spoorwegen is overeenstemming verkregen ten aanzien van een regeling, krachtens welke do verschillende bedragen, voor zoover zij door den Staat moeten worden voldaan en aan die Maatschappij zullen ten goedo komen, kunnen worden betaald in 3-pcts.-oilig- Nationale Schuld. Deze zullen in rekening worden ge bracht tegen den koers van 97 pet. De Maat schappij neemt de verplichting op zich de bedoelde obligation vóór 1 Januari 1901 niet aan de markt te brengen. De minister van financiën hoopt binnen enkele weken een wetsontwerp aanhangig te maken, waarbij machtiging wordt gevraagd tot uitgifte van 3-pcts.-oblig. Nationale SchulJ tot oen maximum-bedr3g van f 5,300,000 reëel. Nieuwe muntstukken. Op de loopende begrooting werd toegestaan een bedrag van f 5000 voor kosten van het ontwerpen van nieuwe beeldenaars en van het vervaardigen van niouwe muntstempels der standpenningen en der zilveren pasmunt. De beeldenaars zyn door den bekenden Neder landschen beeldhouwer P. Pander ontworpen; tot het maken van de stempels moet thans worden overgegaan. Art. 6 der wet van den lsten Juni 1850 omtrent het toezicht en de zorg over de zaken der Munt bepaalt echter, dat alle stempels, zoo voor de munt als vuor den waarborg der gouden en zilveren werken, aan 's Ryks Munt vervaardigd worden. Nu geschiedt echter het maken van som mige stempels tegenwoordig, in afwijking van vroeger, machinaal, en de nieuwste en fijnste werktuigen daarvoor zijn niet in het bezit van 's Rijks Munt. DL werktuigen kunnen ook niet aangekocht worden, daar het geheim door de eigcnaars wordt bewaard. Het komt den minister van financiën om die reden wenscheiyk voor, genoemd wets artikel aan te vullen met een tweede lid, luiJende: „In bijzondere gevallen kan van deze bepaüDg worden afgeweken." De strekking van dit artikel is te waken tegen het slaan van valsche munt. Als zoo danig is echter de bepaling vrij wel ver ouderd. Met de hulpmiddelen, waarover zeer bekwame stempelsnijders beschikken, kunnen zij, ook zonder in het bezit te zyn van de stempels, deze vrij zuiver namaken. Daaren tegen is wel een waarborg tegen vervalsching gelegen in een artistieke en technisch nage noeg volmaakte uitvoering der stempels. Juist daarom hecht de minister er groote waarde aan het maken daarvan op te dragen aan eon uitnemend kunstenaar, die tevens in het bezit is der meest geperfectionneerde werk tuigen. Het voorschrift wordt als regel behouden, en de mogelijkheid geopend, in bijzondere gevallen daarvan af te wijken. Getracht moet worden het daarheen te leiden, dat de stem pels, zoo voor de munt als voor den waar borg der gouden en zilveren werken, op den duur evengoed aan 's Rijks Munt kunnen ge schieden als waar ook elders. Maar in bijzon dere gevallen, zooals er thans zich een voor doet, is het een nadeel aan art. 6 gebonden te z\jn. Bij aanneming van het ingediend wets ontwerp tot wijziging van de wet omtrent het toezicht en de zorg over de zaken der Munt zullen de stempels, naar de thans ver- vaaroigde beeldenaars, gemaakt worden waar dit het best zal kunnen geschieden, echter bi) voorkeur, immers voor zoover dat ver- oenigbaar is met de eischon eener voortref felijke uitvoering, aan 's Rijks Munt. De beeldenaars zijn zeer goed geslaagd; het ware te betreuren, zegt do minister, indien door gebroken van stempels de nieuwe munten minder fraai van voorkomen en minder zuiver van bewerking werden dan thans be reikbaar is te aebten. Hoofdstuk X (Koloniën). Eenige leden konden zich blijkens het voorloopig verslag over het Xde hoofdstuk der Staatsbcgrooting voor 1899 niet vereonigen met de voorgestelde traktementsverhoogmgen en de daarvoor aangevraagde som van f2800. Door sommige leden werd het inconsequent geacht, dat Nederland uitgaven voor de krijgs macht in Suriname en Curasao betaalt, terwijl de uitgaven voor het leger in Oost lndië ge heel door de kolonie worden gedragen. Bekrachtiging van den onderhandschen verkoop van grond. Een wetsontwerp is aangeboden ter be krachtiging van den onderhandschen verkoop van vier stukken voormaligen militairen grond te Ter-Neuzen aan E. Yan der Bent, fle Ver- eeniging voor de Christelijke bewaarschool, A. C. N. Granu, allen te Ter Neuzen, en aan P. H. Du Pree, te Sas-van-Gent. INGEZONDEN. Aan den Heer Redacteur van het Leidsch Dagblad te Leiden. "Weled. HeerI In verband met de opname in uw geacht blad van 18 dozer van de overtreding, door mij gepleegd, onder de rubriek „gemengd nieuws", met cuidelijke aanwijzing, nl. „in een melk salon aan de Botermarkt", enz., een zaak, cie mi) persoonlijk regardeert en met het melk-salon, dat door mijn zoon wordt geëxploiteerd, niets uitstaande heeft, dan alleen, dat de artikelen wijn en spiritualiën in het zelfde huis in den kelder geborgen zijn, acht ik mij toch verplicht UEd. attent te maken, dat uio opname indirect de oorzaak kan worden van voor my en het melk-salon minder voordeeligo gevolgen. Het is er verre van af, dat ik dien toeleg by UEJ. ook maar een oogendik zou willen vooronderstellen, doch wat is hier het geval? De zaak zelve betreft een lichte overtreding, nl. dat door mfj is verkocht 1 liter, terwyl de wet voorschrift, dat, zonder vergunnings recht, by niet minder dan 2 liters te geiyk mag verkocht worden, iets wat niet voor myn activiteit pleit, doch waar ik argeloos ben ingeloopen; aocb uit doet hier niet ter zake; waarop ik neer wil komen is dit: dat door een groot deel van het pu liek de zaak worut verward, scheef voorgesteld of niet begrepen, hetgeen my in de laatste dagen by herhaling is gebleken. Zoo wordt door velen de meening gedeeld als zoude in bet melk-salon aan de Botermarkt clandestiene drank worden verkocht of getapt, enz. Een en ander, zult UEj. my toegeven, kan niet bevorderlyk zyn voor het aanzien van beide bedryven; redenen waarom ik het niet ondienstig vond, dat daar uw aandacht op werd gevestigd. Ontvang hier y de verz.kering myner tyzondere hoogachting. Leiden, 20/11 '98. Uw dw. Dnr. Botermarkt 13. J. Spruyt Lzn. Weled. Heer Redacteur l Gelieve onderstaande te willen opnemen in uw veelgelezen blad. By voorbaat myn hhrt-lyke daük. Gistermiddag om 2 uren de Boommarkt No. 22 passeerenue, werden er uit genoemd huis twee zeer groote honden uitgelaten, één gemuilkorfd en vastgehouden en één onge- muilkorfd en niet vastgehouden. E:n oppasser was er by tegenwoordig. Gaarne zou ik be doelden oppasser den raad willen geven beide honden vast te houden en te muilbanden, daar geen van beido honden te vertrouwen is, zooals gistermiddag bleek, toen een der bonden (de ongemuilbande) een anderen hon die daar rustig rond liep, byna dood beet. Ook vertelde my een der bureD, dat hy ook wel eens lastig was voor menschen, wat met 't oog op de vele schoolkinderen die daar passeeren heel gevaarlyk is. Hopende, dat bedoelde eigenaar van den hond en de oppasser er nota van zullen nemen, teeken ik my Uw Dienaar G. Yan Willingen. KOLONIËN. BATAVIA, 12-25 October. Dr. C. L. Vlaanderen, gepens. O.-I. hoofd ambtenaar te Langsee Rati, is in den ouder dom van ruim 74 jaren overleden. De overledene was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De kapitein der infanterie G. Knoblocho fce Taroetoeng, heeft het voornemen om in Mei 1899 met pensioen te gaan. Op reis van Atjeh naar Padang is de lste luitenant der infanterie Leers, gedeta cheerd van het Nederlanjsche leger, overleden. Volgens bericht van den consul der Nederlanden te Pinang, heerscht daar de cholt ra. J.-B Uit Atjeh ontving de „Sumatra Ct." het volgende schryven, gedagteekend uit Kotta-Radja, dd. 15 October: „In het militair hospitaal alhier deed zich op den lOden dezer het volgende geval voor: De Europeesche sergeant Breedenbeek, van bet 6de bat. infanterie, werd, zwaar ziek zynde, van Rigas naar hier geëvacueerd. Op den avond van bovengenoemaen dag, omstreeks 6 uren, meende de ziekenoppasser De Bie, dat de toestand van dien zieke zoodanig verergerde, dat by den dokter van de wacht, den officier van gezondh. 2de kl. Ahn, ging waarschuwen en dezen mededeelde, dat by het einde van dien zieke naby achtte. Genoemde dokter heeft zich evenwel niet op de zaal vertoond. Wel moet hy tot ge noemden oppasser gezegd hebben: „Zoodra hy dood is, meld het my maar." De sergeant Breedenbeek is eerst den vol genden morgen, omstreeks halfelf, overleden, nadat c'oor den behandoienden geneesheer nog pogingen waren aangewend om hem, door het toedienen van medicynen, aan den dood te ontrukken." Het stuk werd het blad gezonden, geteekend door drie onderofficieren, wier namen niet zyn afgedrukt, dofii die de redactie bereid is te noemen, wanneer dit voor het onderzoek nooJig is. ATJEH. De „Java-Bode" schryft: Naar men ons mededeelt, zyn van den gou verneur van Atjeh de voorstellen binnenge komen tot vaststelling en dislocatie van de troepenmacht, welke noodig wordt geoordeeld voor het blyvend bezetten van hot thans door ons geoccupeerd gebied. De kolonel gaat hlerby van het beginsel uit, om zoo weinig mogelyk posten en liniën te behouden of op te richten, doch de troepen zooveel mogelyk byeen te houden in versterkte kampementen, gereed om overal dadeiyk slag te slaan, waar zulks noodig mocht blyken. Ten einde dit laatste moseiyk te maken, zal alles in het werk worden gesteld om de communicatiemiddelen tot de grootste uitgebreidheid en volkomenheid op te voeren. Het zal dus het type eener actieve verdediging worden, dat de kolonel zich voor stelt. Natuurlyk zullen de marechaussees bierby nog meer dan vroeger op den voor grond treden; er wordt dan ook een uit breiding van dat corps verzocht met 40 brigades. De bergbattery in Atjeh blyft behouden, terwyl alle posten van modern vestinggeschut zullen worden voorzien. Door inkrimping van het groot aantal bestaande bentengs zal een compagnie vesting-artillerie overcompleet komen, welke weder naar haar oude standplaats Salatiga zal worden teruggevoerd. „Het zal er nu op aankomen schryft het b-lad vorder den Atjeher gehoorzaamheid af te dwiDgen ver buiten het onmiddellijk bereik van onzen gewapenden arm en buiten hot ge zicht onzer vuurmonden, waartoe vooreerst zeker een herhaald en zeer energiek optreden onzer troepen noodig zal zijn en steeds op ruime schaal zal moeten worden geageerd, ten einde niet weder in het ellendige oude treurspel van met muziek thuis gebracht te worden te ver vallen. Daartoe zal h t bovendien zaak zyn den troep by hot uitrukken steeds van nood- rations te voorzien, opdat hy niet steeds uit gebrek aan voedsel door vurige spitsroeden naar huis zal moeten gaan. „Zeker zal het nieuwe stelsel ieder voort varend officier toelachen, de berri-berri voor goed van Atjeb's bodem verdreven en ruoge ïyk wel tot de pacificatie leiden, waarby het civiel bestuur natuurlyk op den voorgrond behoort te tr-den." Uit de mutatiën der laatste dagen onder de officieren van de reserve-bergbattery meent de „J. Bte moeten afleiden, dat van het voortbestaan daarvan geen sprake meer Is. Met den kapitein Spree toch, wiens overplant sing Jfaar de vesting-ariillorio officieel werd bericht, is de laatste officier aan bedoelde battery onttrokken. De tijdelijke uitbreiding, waarin zich de bergartillerie heeft mo^en ver heugen, zal dus weldra tot het verledene behooren. Onder de officieren, die in Pedir verwond raakten, is de lste luit.-adj. A. J. Gooszen er byzonder slecht afgekomen. Genoemde officier toch bekwam in de kloof van Tamsé een scbot, dat den linkervoorarm geheel ver bryzelde, en een tweede, dat hem de dyen doorboorde, tevens de beweegzenuw der beide beenen aantastende, zooiat de beer G. thans van al zyn ledematen nog maar één gezonden arm te zijner boschikking he-ft. De van Atjeh geëvacueerde lste luit. der infanterie L. C. Kruyswyk is den 26sten October in het militair hospitaal te Fort-de- Koek overleden. Titaor. Hoewel zy haar taak nog niet heeft beëin digd, is het, zoover zy reeds vorderde, voor de commissie voor de grensregeling op het eiland Timor een loononde arbeid geweest, dien zij verrichtte. Naar het „Bat. Nbl." toch hoort, komen door de nieuwe grensregeling eenige rykjes, die vroeger geacht werden tot Portugal te be hooren, thans onder Nederlandsch gezag te staan. De radja's dezer rykjes zyn het Portugeesch gouvernement zeer vyandig gezind en hebben zich steeds als Nederlandsche onderdanen be schouwd, zoodat de ruil hun niet anders dan welgevallig kan zyn. Ook voor Nederland is het nieuwe gebied een aanwinst, al ware het enkel, omdat de gronden zeer rijk zyn aan koper. Ambolna. Van den resident van Amboina is het vol gend telegram dd. 1 October ontvangen: Algemeene politieke toestand voldoende; tu6schen de negoryen Toetekey en Tomra op het eiland Letli ontstonden geschillen, die op vechtpartyen uitliepen, waarby een doode viel. Gezondheidstoestand over het geheel niet on gunstig, te Amahei is de pokziekte echter nog niet geweken. Door den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indiü zijn de volgende beschikkingen genomen: CIVIEL DEPARTEMENT. Benoemd: Tot 2den commies by het Departement van Bionen- landsch Bestuur, de ambtenaar voor den burger lijken dienst, gesteld tor beschikking van den Directeur van Binnenlandsch Bestuur, om op diens bureau te worden werkzaam gesteld, G. J. Pool eu de 3de commies P. A. Woesthoff. Nador toegevoegd: Tot ultimo December 1899 aan den directeur van 's lands Plantentuin te Buitenzorg, tot het voortzetten van het chemisch pbarmacologiscb onderzoek naar do plantenstoffen van Noderl.-indië, in het bijzonder met het oog op haar botoekonis voor de geneeskunde, dc nul- apotheker 2do kl. dr. W. G Boorsma, zullende hij gedurende deze nadere toevoeging a la suite van zijn dienst worden gevoerd Ontslagen Op verzoek eervol uit 's lands dienst de ontvaDger der in- en uitvoerrechten en accijnzen te Pasoeroean J. Wijt en de gewezen portier bij de voormalige centrale gevangenis voor vrouwelijko veroordeelden te Soerabaia P. B. J. Siednk, eerstgenoemde met ingang van 16 Novem ber 1898. Met ingang van 3 November 1898, op verzoek eervol uit zijn betrekking, de tijdelijke teekenoar bij den dienst der exploitatie van den Staatsspoor weg ter Sumatra's Westkust M. H. Bentfort van Valkenburg. Bij den landraad te Tandjong Balei (Oosikust van Sumatra). Ontslagen: Wegens vertrek, oervol als lid J. M. Masset, onder dankbetuiging voor de door hom als zoodanig bewezen dienston Benoemd: Tot lid W. Doornik, controleur Van Laboean Batoe Bij de exploitatie der Staatsspoorwegen op Java. Overgeplaatst: Van de Wester- naar do Oosterlijnen de stationschef lste klasse G. Van de Kielt; van de Ooster- naar de Westerlijnen de commies voor den stationsdienst W. Hunimelgens en de machinist lste kl. O. A. Dumas. DEPARTEMENT VAN OORLOG. Van Atjoh afgelost: de lste luit. dor artillerie J. C. Van Leeuwen; de kapitein-kwartiermeester bij de mili- taiie administratie J Sneep en de lste luit.- kwartiermeester W. E. J. Bedding; en de offi. van gezondheid der 2do kl. II. Rademachor. Genoemde officieren zullen de bestemming volgen, die hun door hun wapen- of dienstchef zal worden aangewezen. Overgeplaatst: Van de 23sto compagnie (2de comp vbsting) art. te Batavia naar de l5do comp. (5de comp. vesting) art. te Willem 1 de 2de luit. der art J. Barrau; naar Atjeh ter beschikking van don gewestelijken intendant, de 2do luit.-kwartiermoestor van het 17de bat. inf. te Padang L. Lingen. Verlengd: Met een maand bet verleend verlof wegens ziekte naar Magelang. aan den kapitein der inf., geëvacueerd van Atjeh naar Batavia, J. L. Th. Sanders. Overgeplaatst: Naar de troepenmacht in Atjeh t. n. i. de lste lnit. brj het garnizoens bataljon van Sumatra's Oostkust (detachement te Bengkalis) J. LI. E. Van der Wal; naar het garnizoensbataljon van Sumatra's Oostkust (.als postcommandant te Bengkalis) do lste luit. by het subsistentenkader te Semarang (detachement te Patjitanj E. F. Grooss. DEPARTEMENT VAN MARINE. Overge plaatst: Van de „Atjeh" op de .Koningin Emma" als commandant, de kapitein dor zee P. F. H. Valcke; van do „Koningin Emma" op do „Atjeh" als commandant, de kap ter zee L. J. H. A. Joekel; van do „JavA" op de„De Ruyter" als lste officier do kapitein-luitenant ter zee W. A. Palm; van de „De Ruyter" op de „Koningin Emma" als lste officier, dè luit. ter zee der lstekl.J. M. Noorduyn; van de „Koningin Emma" op de „Bromo", de luitenant ter zee der lste kl. J. A. A. C. ridder Van Rappard; van de „Gedeh" op de „Java" als commandant, do kapt -luit, ter zeo S. M. Sybrandi. Ingetrokkon: De detacheering aan boord van het stoomschip vooi den dienst der bebakening en kustverlicbting „Lucifer" van den tot de rolle van het gouvernements-stoomscbip „Glatik" be hoorenden leerling-machinist J. M. Andreas. Overgeplaatst: Van de „Prins Hendrik" op do „Madura", op folio van luitenant ter zee der 2de klasse, de adelborst lste klasse J. E. Van Hoogenhuijze. Vergund: Aan den adjunct-administratour H. J. J. Renier van Hr. Ms. wachtschip „Gedeh", om wegens langdurig verblijf in deze gewesten te repatriöeren. Gemeenteraad ran Bodegraven. Voorzitter de Burgemeester. Na opening worden de notulen der vorige ver gadering gelezen en goedgekeurd. Ingekomen zijn de volgende stukken: lo. Dankbetuiging van de feestcommissie te Nieuwerbrug voor de door den Raad verleende subsidie ter gelegenheid van do inhuldigingsfeesten 2o. missive van Gcd. Staten, houdende goedkeu ring van hot suppletoir kohier van don hoofde- lijken omslag on van de hondenbelasting; 3o. missive van idem, daarbij geleidende een goed gekeurd Raadsbesluit model C tot verhooging van do begrooting dienst 1898. Deze stukken worden voor kennisgeving aan genomen. 4o. Adres van G. J. Bik, verzoekende restitntie van hoofdei ijken omslag over 7 maanden, wegens vertrek uit de gemeente. Wordt besloten het ver zoek toe te staan; 5o. missive van het bestuur dor Fricsche Maatschappij van Landbouw, begeleidende een adres aan B. M. de Koningin, waarbij verzocht wordt het daarheen te leiden, dat de Belgische grenzen niet alleen voor melkvee, doch ook voor fok- en slachtvee opengesteld worden, en wanneer dit niet binnen zeer korten tijd geschiedt, alsdan over te gaan tot het nemen van repressaille-maatregelen. Wordt, na toelichting door den Voorzitter, besloten wel het adres to steunen doormiddel van het aan dringen op openstelling der Belgische grenzen, doch niet daarin gewag te maken van het dreigen met represaille-maatregelen, daar de Raad vertrouwen stelt in de Regeering en deze ongetwijfeld zoo veel mogelijk de belangen der veehouders zal be vorderen 6o. Een request van N. Van Oosterhout, onder wijzer aan school A, verzoekende wegens zijn be noeming tot hoofd der school to Langeruigeweide om ontslag, zoo mogelijk met ingang van 1 Dec. a. s. Do Voorzitter deelt medo, dat volgens dc verorde ning het ontslag pas 3 maanden na de aanvrage behoeft gegeven to worden, doch dat om bijzondere redenen door het Dagel. Bestuur wordt voorgesteld om aan het verzoek van den heer Van Oosterhout te voldoen. Met algemeene stemmen wordt besloten eervol ontslag te verleenen met ingang van 1 December a. s. Voorts wordt besloten to benoemen tot tijdelijk onderwijzeres mej. G. J. Blok, te 's-Gravenhage, dio op 1 Decomber in functie kan treden, terwijl het Dagel. Bestuur gemachtigd wordt sollicitanten op to roepen naar de vaceerondc betrekking op een jaarwedde van f 550. De heer Turkenburg vraagt vooraf ot het ook wenschelijk is om een verhooging van f 50 na 2 jaar dienst in uitzicht te stellen, doch doet niet het voorstel daartoo, nadat do heer Brunt do opmerking gemaakt had, dat wanneer «en nienw te benoemen onderwjjzer niet in den geest valt, men gebonden zou zijn aan die ver- hooging. Aan de orde is het voorstel tot overneming van de 9traat, liggonde op het land van Costems. De Voorzitter deelt mede, dat deze straat thans geheel in orde is en volgens opname van den gemeente-architect goed gelegd is, en bespreekt deze aangelegenheid. De heer Van Dam vraagt of de gemeente later geen moeilijkheden zal ont moeten bij den aanbouw van moor perceelen, omdat het perceel van Van der Breggen niet geheel in do jniete richting staat, waarop de Voorzitt0r antwoordt, dat dit niet het minste bezwaar zal opleveren, daar de gemeenteraad bevoegd is rooilijn vast tu stellen voor do nieuw te bouwen perceelen. Na eenige bespreking wordt mot algemeene stemmen besloten de bedoelde straat mot uit. zondering van 1 meter ter weerszijden voor oven- tueel te maken stoepen over te nemen ter breedte van 5 meter, onder voorwaarde, dat het onderhoud van de straat tot 1 Juni 1899 blijve voor rekening van de verkoopers, dat de straat op dien datum zich in goeden toestand moet be vinden ten genoegen van het gemeentebestuur, dat de gemeente het recht verkrijge om in de per. ceelen sectie C Nos. 2812, 2817, 2819, 2821 en 2823 riolon te leggen en te hebben en ten allen tjjde toegang tot die riolen voor evontucelo reparatie, dat de straat voorloopig alleen voor voetgangers wordo opengesteld en ten opzichte van voertuigen, die materialon aanvoeren, bijzon dere voorzorgen genomen zullen worden. Voorts wordt besloten do straat te noemenSpoorstraat. Wordt goedgevonden do petroleumlantaarn bij het station te doen vervangen door een gaslantaarn en overeenkomstig besluit van B. en Ws. deze to verplaatsen naar het eindo van de Spoorstraat. De Raad keurt daarna goed, dat do aannemer van het nurwerk voorloopig eens in de drie maanden alhier onderzoek komt doen naar den geregeJden gang van het uurwerk, tegen betaling van ƒ2.50 per keer. Verder deelt de Voorzitter mode, dat waarschijn lijk in een volgende vergadering een voorstel zal inkomen om den muur op het marktplein, loopende van do pomp tot het hek van de pastorie, te doen afbreken en met het kerkbestuur en dr. Kaptejn, zijnde gezamenlijke eigenaren van den grond achter dien muur, een overeenkomst te treffen om dat terrein te gebruiken bij de markt tot het plaatsen van kaaswagens. Deze modedeeling wordt reeds nu gedaan, opdat de Raadsleden een onderzoek in loco zouden kunnen instellen. Nadat de agenda is afgehandeld, zegt do heer Rollman, dat in den Rijn voor het erf van Schoo een schuitje is gezonken, dat hinderlijk ligt voor de buren, waarop de Voorzitter zegt, dit te zullen onderzoeken. De heer Van Dam vestigt de aandacht op het dempen der sloot bij de pastorie, waardoor een minder aangenamo toestand ontstaat uit een oogpunt vau reinheid. De Voorzitter antwoordt, dat dit verband houdt met het zooeven genoemde voorstel en dus vanzelf ter sprake zal komen in een volgende vergadering. De heer Van der Giescn vestigt de aandacht er op, dat een van de torentrappen versleten en vermolmd schijnt te zijn en door een ander ver vangen zal dienen te worden, waarop de Voorzitter zegt, dit een en ander onlangs aan spreker zelf te hebben medegedeeld, zoodat het onnoodig is zijn aandacht er op te vestigen, alsmede, dat in de begrooting voor het volgend jaar een bedrag is opgenomen voor een nieuwe trap. Naar aan leiding daarvan vraagt nu de heer Van der Gicsen of die trap niet reeds dit jaar kan gemankt worden. De Voorzitter zegt dit bij B. en Ws. ter sprake te zullen brengen. Niemand verder het woord wenschendo, wordt de vergadering gesloten. Burgerlijke Stand. AARLANDERVEEN. Bevallen: C. C. Hazo- brook geb. Jongonburger Z. J. Uithol geb. Van. Wienngen D. Overleden: A. M. Van PaddenbqrgD.8j. P. Klumper, wedr. van Aai tje Sneller, 86 j. ALFEN. Bevallen: N. Smit geb. Braam Z. Overleden: J. Spierenburg Z. 2 j. J.Van Beerschoten Z. 2 j. B. De Kwant Z. 2 m. A. M. J. Van Leeuwen D. 2 m. Gehuwd: J. Langbroek jm. 26 j en J. De Vogel jd. 24 j. A. Édelman jm. 25 j. en T. Van Rijsdam jd. 19 j. BODEGRAVEN. Bevallen: A. Dauphin geb. Schater Z. P. C. Kapteyn geb. Van Wilgen- burg D. Overleden: B. Laurier 3 m. Gehuwd: A. Vijfhuizen jm. 22 j. en F. Vijf» huizen jd. 22 j. KOUDEKERK. Bevallen: C. De Lange geb. De Koning D. A. M Hogen es geb. Ververs 'L LEIMU1DEN. Bevallen: IJ. Post geb. Vab Wissen Z. en levenl. D. Overleden: H. Van Wieringen lj. Gehuwd: L. A. Bijleveld, wedr. van M- J. Borst, 30 j. en A. Van den Helder jd 30 j. LEIDERDORP. Bevallen: L. Van Egmond gob. Van Leeuwen. Z. OUDSHOORN. Bevallen: P. Van Beyeren geb. Van der Oest D. Gehuwd: H. Oppelaar jm. en M. Van Wage- ningen jd. REEUWIJK. Bevallen: A. N. Van der Star geb. Koster Z. A. Perdijk geb. Perdijk Z. H. M. Schoonderwoerd geb. Burgor Z. TER-AAR. Bevallen: M. J. Lommerse geb. Egberts D. C. Van der Hoorn geb. A art man D. Overleden: A Rijkevorsel, wed. van j. Van Vliet, 74 j. C. Rietveld, wedr. van E. Van der Lee, 77 j. M. Kouwenhoven D. 19 m ZEVENHOVEN. Bevallen: J. Koelemangeb. Van der Weyden D. Gehuwd: M. Nagtegaal jm. 23 j. en E. J. Van Vliet jd. 21 j. Kcrlielijliü Berichten. Woubrugge: Geref. Gem. Donderdag' avond to halfzeven, ds. T. H. Woudstra, Geref, pred. te Leiderdorp. Gemengd Nieuws. Zwaro regens en overstroomingen in het Zuiden van Frankrijk worden uit Per* pignan geseind. Deze stad was onbereikbaar. Te Bonifacio, op Corsica, zyn verschel Jene huizen by een overstrooming ingestort. Drie dames en twee kinderen zyn er ty omge komen. By den reeds vermelden wervelstorm te Tunis hebben vier menschbn het leven ver loren en zyn vyftien gekwetst, verscheidene doodeiyk, naar men vreesde. Toen eenige weken geleden bjj Northampton een man in hechtenis werd ge nomen, die verdacht was de bewerker to zyn van de herhaalde pogingen om den Schotschen Midland-expnstrein te doen verongelukken, hielden die pogingen op. Do man is verleden week tot levenslangen dwangarbeid veroor deeld, want zyn schuld bleek duidelyk ge noeg, terwyl het daarentegen onzeker i9 gebleven of hy medeplichtigen had en even zeer, wat hem tot die misdadige pogingen gedreven had. Eenige kinderen, op wie zyn voorbeeld aanst keiyk gewerkt scheen te hebben, ont vingen reeds vroeger op last van donrechter ettelyke slagen met de berkenroede.

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 6