N°. 11884- Maandag* 21 November. A0. 1898 Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. Peuilleton, MILITAIRE DIEREN. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. 9 m f l.io. Franco per post1 40. Afzonderlyko Nommers 05 PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels 1.06. Iedere regel meer 0.17 j- Grooterö letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Dit nominer bestaat uit VIER Bladen. Leiden, 19 November. Door den minister van financiën is be- fnoemd tot lid van den Raad van B>-ro -p voor vermogens-, be ryfs- en personeelo be- I lasting mr. Egoort De Vries, thaDS plaats vervangend lid, en in diens pl i.ats tot plaats- I vervangend lid mr. S. J. Fockema Andreae, beiden te Leiden. - By het examen ter verkrijging van het [radicaal in den Postiienst is geslaagd de I beer W. De Brockert Jr., ten postkantore te (Leiueo. - Het tegen gisteravond aangekondigde [concert van Mann, OrMio, enz. in den Foyer [der Stadszaal heeft niet plaats gehad. Eerst [gist rnamiodag om vier uren ontving de heer [Eggers van den heer Mann telegraphisch be- f richt, dat de soirée niet kon doorgaan. Zooveel I mogelijk werd aan hen, van wie bekend was, I dat zij kaarten genomen hadden, hiervan I kennis gegeven. De heer Mann wist eerst van Orelio om ffaalfvier, dat h\j besliste om niet te komen; vandaar, dat bet bericht zoo laat kwam. Men oeelt ons verder mede, dat genoemde I heeren-concertgevers in 34 plaatsen van ons Mand algemeen succes mochten ondervinden, terwijl hier in Leiden dit concert wegens te weinig belangstelling niet doorging. "Wy ontvingen beden van de firma I Burgersdyk en Niermans, alhier, een uitge- I breiden catalogus van over de 5000 boekwerken lop elk getied van wetenschap, letteren.en [kunst. C Deze verzameling, welke by haar 28 Nov, I tot 9 Dec. a. s. in veiling zal komen, bevat 1 o. a. de bibliotheken van wijlen de Leiiscbe boogleeraren in de godgeleerdheid Dr. 3. H. I Scbolten (-4- 1885) en Dr. J. J. Prinsde ver- 1 zameling boekwerken, nagelaten door de heeren I J. E. De Vry, bekend kinoloog, en Tb. W. Herckenrath, hoofdingenieur van den water- I staat in Ned.-Indiö; benevens een groot deel [van de bibliotheek van onzen voormaligen 1 stadgenoot den heer H. Witte, oud-hortulanus f van 's Rijks Plantentuin, alhier. Uit de herkomst dezer bibliotheken blijkt, dat de catalogus veel belangrijks bevat op het gebied der godgeleerdhei J, philosophic, natuur- tn ingenieurswetenschappen, waarop kostbare werken. Niet minder belangrijk zjjn ook de afdeelin- gen geschieJenis, rechtsgeleerdheid, taal- en letterkunde, klassieke philologie, scboono kun sten en geïllustreerde werken. Vooral van waarde is een unieke collectie meest Engelscbe en Amerikaansche tijdschriften, die bier in Nederland nooit ter veiling kwamen en nu door de buitenlandsche relaties der firma door I haar zullen worden verkocht. Prof. Rosenstein zal op 16 December I a. 8. in het Nutsgebouw een voordracht houden over Volkssanatoria. De heer J. Van Noort is benoemd tot deuiwaarder by de rechtbank te Rotterdam. Donaerdag heeft prof. Tiele zyn vierde Gifford-lezing gehouden aan de universiteit van Edinburg. Hy sprak over „het begrip van Goi als het onveranderlyke in alle voor stellingen omtrent God." De nieuwbenoemde 1ste secretaris by de Turkache legatie aan ons Hof Riza Bey en de secretaris Ahmed Rechid Bey zyn in het „Hotel den Ouden Doelen" te 'a-Gravenhage aangekomen. Onder tal van blyken van belangstelling herdacht de heer J. H. A. Ten Pol, notaris te Ootmarsum, Donderdag zyn 40-jarige ambts vervulling. Naar men verneemt is do arts G. Ch. Bolten tot 2den geneesheer van het krank zinnigengesticht te 's-Gravenhage b9noemd ter vervanging van den tot geneesheer- directeur benoemden 2den geneesheer dr. Reeling Brouwer. De begrafenis gisteren op „Eik-en- Duinen" van den te 's Gravenhage overleden gepens. kolonel W. J. Havenga, chef van den topographischen dienst in N.-Indiö, geschiedde in grooten eenvoud, in tegenwoordigheid van veel oud wapenvrienden van den overledene. Onder de oud-officieren van het Indischo leger, die door overste Jeltes bedankt werden voor de betoonde belangstelling, werden o.a. opgemerkt de generaals Van Zyil de Jong, Van Kappan en Resner; de luitenant kolonels Harsvelüt, Van Thiel, Pbaff; majoor De Jong, zoomede de kapi tein ter zee Commys. Aan de Indische Instelling te Delft zyn dit jaar ingeschreven 70 studenten, tegen 111 in het vorige jaar. De eerste luitenant bij het corps mariniers J. A. H. L. baron Melvill van Carhbée, uit Oost Indiö in Nederland teruggekeerd, is ter beschikking gesteld van den commandant van het corps. Men meldt uit Baarn aan het „U. D.": Do Vorst van Bentheim heeft, jagende in de omstreken, een been gebroken. Dr. Grey- danus verleende de eerste hulp en vergezelde den boogen ïyder naar Apeldoorn. Te Breda is overleden de heer J. H. Roosmale Nepveu, rentmeester van het kroon domein. In de gisternamiddag gehouden gemeente raadszitting van Schiedam werd benoemd tot directeur der gasfabriek en drinkwaterl-iding de heer J. De Bats, directeur der gasfabriek te Harlingen. Tot leeraar in rechtlynig teekenen aan do B.-Avondschool werd benoemd do heer J. L. Van Wuyckhuyse, opzichter der gemeente werken te Rotterdam. Te Katendrecht overleed, na een lang durige ziekte, in den ouderdom van ruim 77 jaar, de heer Bastia.m Jungerius Fz., oud wethouder van Katendrecht en oykgraaf van de polders Katendrecht en Do Hille. Dr. I. Th. Diebl, sedert veel jaren leeraar en directeur aan de H. B.-School te Goes, nam gisternamiddag, wegens zyn be noeming tot leeraar aan de H. B.-School te Leiden, afscheid van mede-leeraren en leer- De Engelschen houden van dieren, 't Is een nationale hartstocht, dien alle onderdanen van Koningia Victoria zonder onderscheid van lobityd of stand hebben, in het burgeriyk leven, en sterker nog in het militaire. Men vindt deze passie trouwons in alle legers van Europa, maar toch byzonder sterk in dat van Engeland, en als de militaire auto riteiten niet oppassen, zouden de kazernes in Groot-Britannië en Ierland en in Indiö al spoedig iu menagerieën ontaarden. Het 8chynt op het oerste gezicht moeiiyk te verklaren, waarom de soldaten van het Vereenigd Koninkryk zoo dol er op zyn om tamme dieren bij zich te hebbön. Misschien, dat mannen, onderworpen aan «en strenge discipline en veroordeeld om een leven te leiden, geheel afwykend van het familieleven, behoefte gevoelen, om ondor de "Wapenen hun huisdieren als militaire dieren weer te vinden, waarvan ze dikwyls met hartzeer afscheid namen, toen ze in dienst moesten treden. Hierby komt nog een andere, meer militaire reden. Een recruut, juist aangekomen, vindt «r niets aardigs in om exercitieoefeningen te houden met een viervoeter, maar voor een oud-militair, in dienst vergrysd, is er geen éNooter genot dan een hond, een geit of een beer te laten oefenen in het behandelen der wapenen. Het gemeenschappeiyk aannemen van een goed gedresseerd dier is overigens een der vormen, waarin zich het gemeenschapsleven openbaart van de soldaten, die onder dezelfde chefs en hetzelfde vaandel dienen. De zeelui gelooven alleD, dat een schip een ziel heeft, maar de fictie wordt eeo realiteit als men spreekt over de ziel van een regiment. Die ziel heeft haar heldhaftige zyde en haar kleine zwakheden. Zy herinnert zich niet alleen, dat ze bestaan heeft in het verleden, door de heldennamen en namen van plaatseD, waar hun regiment vocht, aan te roepen, maar wil ook toonen, dat ze in het heden bestaat; on een der vormen, waarin deze ziel zich uit, bestaat in het aannemen van het een of ander dier. Ieder Engelsch regiment, dat zichzelf respec teert, moet er een huisdier of getemd beest op na houden, dat, in vredes- en oorlogstyd, in zyn vermoeienissen, zyn werk en zyn heldendaden deelt. Men ontmoet in de militaire annalen van Groot-Britannië een groot aantal heldhaftige honden. „Jack" was onder de muren van Sebastopol met de Schotsche garde; te Inkermann vocht hy als een leeuw en werd aan den rechter voorpoot gewond. Toen hy in Engeland met zyn regiment terugkwam, kreeg hy het Victoria-krui8 en de Krimmedaille. In 1879 maakte „Bob," de aangenomen hond van het 2de bataljon van het Royal- lingen. De leeraren boden hom als bewys van hoogachting een fraaie ets en de leer lingen een gaskroon aan. Het stoomschip „Gedé," van Batavia naar Rotterdam, passeerde 17 Nov. Capo d'Armi; de „Cluden" (Holland Amerika-iyn) arriveerde 18 Nov. van Amsterdam te Nieuw- York. Alkemadc. Ingezetenen, die verlangen als vrywilligers by de Nation.de Militie op te treden, worden in de gelegenheid gesteld daarvan in den loop dezer maand aangifte te doen ter secretarie, alwaar op 30 dezer, des voormiddags te 10 uren, voor de belangheb benden de noodige over te leggen stukken zullen worden in gereedheid gebracht en de noodige inlichtingen worden verstrekt. Alfen. Alhier komt een geval van febris typhoïdea voor. Oudslioorn. Alhier is naby het buis van den landbouwer T. De Jong vanwege den Algemeenen Nedtrlandschen Wielrydersbond een keurig uitgevoerde wegwyzer aangebracht, waarvan de paal in de nationale kleuren is geschilderd. De verschillende afstanden zyn in K. M. er op aangebracht. Bodegraven. Wegens vertrek naar Trans vaal beeft do hesr F. Ten Kaato met ingang van beden eervol ontslag verkregen uit zyn betrekking van onderwyzer aan do Chr. school alhier. Zaterdag, 3 December, zal de heer Ten Kaate van uit Ylissingen naar de Z.-A. Republiek vertrekken. Zyn opvolger aan de Chr. school alhier, de heer Van Doorn, te Alfen, treedt 1 Februari in functie. Yrydag a. s. zal de rederijkerskamer „H. K. Poot" haar eerste uitvoering goven in het lokaal van den heer P. Van Bontem. Katwiyk. In de afgeloopen week zyn van de hanngvisschory binnen-, bf aangekomen 12 vaartuigen met e^-n vangst van 190 tot 398 kantjes pekelharing. Het vaartuig van den heer B. Dykortnt is nog steeds .niet van de 2de reis teruggekomen. De pryzen der haring waren van ƒ10.75 tot ƒ11.40 p?r ton. Noordwykorhout. Ter waarschuwing 1 Een koe van den landbouwer P. H., alhier, bad zeere 6penen en de zoon L. zou het beest melken. Hy had echter een wondje bovonop de hand en deze zwol na bet melken zóó op, dat geneeskundige hulp moest worden inge roepen. Een andere zoon J. was verkouden en had als gevolg wat men noemt eea schralen neus. Toen hy bezig was met het melken der koe raakte hy onwillekeurig met de hand aan zyn neus en ook deze zwol op. Beide patiënten zyn gelukkig beterend. Ryusburg. Deze week werd alhier de Clas sical Zendingsvergadering gehouden in het kerkgebouw der Gereformeerde Gemeente. Yan 14 kerken uit de classe Leiden waren de afgevaardigden opgekomen, terwyl voorts het ruime kerkgebouw meer dan gevuld was met belangstellenden uit Rynsburg en omstre ken. Na opening der vergadering coor den voorzitter, Ds. Renkema, werd er een inlei dingswoord gesproken door Ds. Impeta naar aanleiding van Matt. 20:6 en 7. Vervolgens betrad Ds. L. v. d. Valk het spreekgestoelte om te spreken over het beginsel en de me thode der zending. Op de hem eigenaardige, boeiende, practische wyzo behandelde hy deze 4 punten: „I. Waarom moet vooral indezen tyd het zendingswerk behartigd worden? II. Door wie moet het zendingswerk ter hand worden genomen? III. Welke zyn de ver- eischten voor de personen, die uitgezonden worden? IV. Wat is het doel der zending onder heidenen en Mabomedanen?" Van het debat iu verband met dit referaat werd gebruik gemaakt door Ds. Van Proosdy en Ds. Wielinga. Daarna kreeg ds. O. Eerdmans het woord, om een overzicht te geven van het zendings- veld der Geref. KerkeD, byzonder op Midden- Java. Het is een gebied met oogeveer 7,000,000 zielen en er is groote behoefte aan meerdere werkkrachten. Naar aanleiding van dit degelyk referaat werd door ds. L. v. d. Valk een opmerking gemaakt en toen werd de middag- byeenkomst met dankzegging door ds. Tbys geslot n. In de avondvergadering trad ds. Van Proosdy als spreker op, met het onderwerp: „De pro feet Jona, als missionaire dienaar onder h-t Oude Verbond". Zyn welsprekend woord maakte diepen indruk op do saamgekomen menigte, wat duidelijk bleek uit de aandacht, waarmee het werd aangehoord. Zonder vrees voor tegenspraak kan zeker wel worden ge zegd, dat deze Classicale Zendingsvergadering te Rynsóurg uitstcksnd geslaagi is. De collecte voor de zending be roegruim ƒ80. Zooterwoudo. Door Ged. Staten is de be grooting dezer gemeente voor het dienstjaar 1899 definitief vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op 29,486.59, waardoor voor onvoor ziene uitgaven een bedrag beschikbaar is van ƒ2365.81. Uit de „Staatscourant.'* Koninklijke besluiten: Met ingang van 21 November 1398, aan C. Wildschut, op zijn vorzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Wormer; met ingang van 1 Maart 1899, aan den directeur van bet telegraafkantoor te Eind hoven W. G. Van Eymeren, op zijn verzoek, als zoodanig eervol ontslag verleend; met ingang van 1 April 1899, aan den inspecteur der poste rijen W. P. Nagel, op zijn verzoek, als zoodanig eervol ontslag verleend, mot dankbetuiging voor de vele en goede diensten, door hem aan den lande bewezen. Aan den officier van gez. der 2de klasse J. H. M. Van Dortinond, van het personofl van den geneeskundigeu dienst der landmacht, thans op non-activiteit, op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend en dien officier van gez. benoemd tot reserve-officier van gez. der 2de klasse bij do landmacht. Vivisectie. De vraag: „is vivisectie nooJig?" treedt in den laatsten tyi nogal op den voorgrond. Ook in de November-aflevering van „De Mentor" werd zy behandeld. De redactie van dat Mad heeft nu aan mannen van gezag in deze een circulaire gezonden, met verzoek de volgende vragen te beantwoordf-n: lo Is de vivisectie onontbeerlyk voor nasporingen op bacteriologisch terrein? 2o Heeft het bywonen of het verrichten Berk3hire-regiment, een campagne in Afgha nistan mee, en behaalde lauweren in den slag by Maiwand. Een kogel had zyn rug open gehaald en bet was een wonder, dat hy aan den dood ontsnapte. Toen hy in Londen terugkwam, defileerde by aan het hoofd van zyn bataljon voor'oy de Koningin, die hem zelve de herinneringa- medaille om den nek vastbond. „Tiny", die by de intendanco behoorde, voebt mee in den slag van Tell-el-Kebir, die gewonnen werd door de cavalerie van St.- George, en werd gewond. Tiny kreeg van zyn wapenbroeders de Egypte-medaille en de Ster van den Khedive, maar wy behoeven niet te zeggeD, dat de ongelukkige nominale vorst van Egypte niets met die benoeming uitstaande had. De bonden hebben echter langzamerhand, ondanks hun heldendaden, de groote gunst, die ze vro9ger in het Britsche leger genoten, verloren. Ze zyn nu uit de mode, en vooral door een gril van Koningin Victoria zyn do geiten nu meer in trek. KoniDgin Victoria schonk een langharige geit aan do Highlanders van Argyll en Suther land en een witte geit aan ieder van de drie bataljons van het Wales-regiment. Deze drie geiten heeten alle »Taffy" en zyn genummerd. Ze zyn levendig, gemakkeiyk te voeden en hebben een yzeren gestel, waardoor ze een campagne kunnen meemaken. Ook hebben ze den waren „esprit de corps." sTaffy III" kende het onderscheid, by de der vivisectie een demoraliseerenden invloed? 3o. Worden nieuwe geneesmiddelen he^ eerst op dieren beproefd om de werking te leeren kennen? 4o. Wat is uw meening omtrent de uitspraak der dierenbeschermers, dat vivisectii dikwyl3 tot gevolgtrekkingen leidt, die aanmerkelyk afwyken van goed geconstateerde feiten coor middel van klinische en pathologische waar nemingen 5o. Is het waar wat de dierenbeschermers beweren, dat de studenten ni ts door de afschuweiyke methode van vivisectie Leren, omdat volgens hen in het organisme der dieren, die in zulken vreeselyken toestand gebracht zyn, alle organische function ten eenenmal-j verstoord zyn? Gemengd Nieuws. laatste manoeuvres, tusschen een soldaat van het geregeld leger en een vrywiiliger. B003 over de tegenwoordigheid van die militairen van deu tweeden rang, liet de geit geen gelegenheid voorbygaan om ze de supe rioriteit van de geregelde troepen boven hen te doen gevoelendie geregelde troepen, waarop ze trotsch was, toe te behooren. Het beest viel de arme kerels duchtig aan, joeg ze op de vlucht, en noodzaakte ben hun geweer te gebruiken om zyn krachtige en herhaalde aanvallen af te weren. Ongelukkig miste „Taffy III" één militaire deugd en wol de voornaamste, het gevoel van gehoorzaamheid en tucht. Eens stond een kolonel te midden van een groep officieren, in vol uniform, gereed om te paard te stygen. Toen hy even bukte, om een zyner sporen beter vast te maken, wierp de geit, zonder het minste respect voor de militaire hiërarchie, zich met gebogen kop op hem en bracht hem tusscben de oogen een harden stoot toe, die den kolonel in zyn volle lengte tegen den grond wierp. Deze aanslag had een voorbeeldige straf verdiend, maar de arme kolonel durfde niet optreden tegen een geit, die een zilveren bandje op hot voorhoofd droeg met het op schrift „Taffy, aangeboden aan het 3de bataljon van het Wales-regiment door H. M. deKoningiD, 1894". (Slot volgt.) Het terrein der „Leidsche IJsclub" is weer geheel gereed, in afwachting van do vorst, di9 komen zal. Gisteren is de duiker opongez t, zoodat het water vermoedeiyk h9den op peil zal zyn. Een minderjarige jongen, die gis teren zonder geld of middel van bestaan te '8-GraveDhage vertoefde, is door de ryks- veldwacht herwaarts overgebracht, om onder het ouderlyk gezag te worden gesteld. Wij vestigen de aandacht op dea Bazaar, welke, volgens een in oit blad voor komende advertentie, door den dameskrans „Martha" zal gehouden worden op 22 en 23 November: Hooigracht 18. De opbreng,t strekt ten vooneele van „Effatba," de Cbristelyke inrichting voor doofstommen te L iden, een nuttige inrichting, welke alleszins krachtigen steun verdient. In don vroegen morgen is een paard van den stalhouder De G. op de Haarlem merstraat door het losraken van het lemoen van den wagen, waarvoor het gespann n was, op bol geslagen. Op de Blauwpoorfcsbruwerd bet dier gegrepen, zonder ongelukken te hebben Veroorzaakt. Gisteren kwam te 's-Gravenhage een aantal tramweg autoriteiten uit verschil- lende steden van het land, om de ritten met de gastram naar Loosduinen mede te maken. Te Loosduinen aangekomen, werd met een anderen gastramwagen een tochtje naar Kijk duin en terug ondernomen. Op de lynen der Ho 11. IJz - Spoor- weg-Maatschappy komen in de laatste dagen verschillende grootere en kleinere diefstallen van goederen voor. Zoo wordt er nu vermist voor een waarde van een 100 aan goederen, uit Almeloo aan iemand te Haarlem toege zonden. N11. C.) Zekere H., landbouwersknecht te IJzendyke, had een goedgespekte beurs en ging uit met een kameraad A. H. be-' taalde. Ten slotte stel je A. voor in een schuur te gaan slapen. Zoo geschieddo en *8 morgens miste II. 74, die hy vóór hy slapen ging nog bezat. A. is gearresteerd, maar ontkent. H. M. de Koningin heeft ƒ100 ge- schonken ten behoave der wykverpleging te Zieriksee. De oude Hervormde kerk toMun- nekezyi (Fr.) zal onder den moker vallen. Vóórdat do eerste steen werd afgebroken, werden van het ou e gebouw nog oeniee photo's genomen. Men wil, dat deze kerk vroeger als baken cien le voor zeevarenden. Een vrouw te Koewacht had by den verkoop van haar varkentji een bank- liljet van 25 gulden ODtvangen. Ia dor haast stak zy het papier tusschen haar goed en ging haar koj eten geven. Eenige oogen Mikken later het geld willende wegbergen, kon zy het papiertje tot haar schrik niet weervinden. Scuuur en stal werden afgezocht doch tevergeefs, zoodat men vermoedt, dat het tusschen hot veevoeder is geraakt en zoo door de koe is opgepeuzeld. Voo-in voer in België. Deze week verspreidde zich iu de gomeente Koe wacht het gerucht, dat de grens voor den invoer van vee geheel open was, ja eenigen beweerden zelfs een eigenhandig schryven van den ontvanger van een Belgisch kantoor ontvaDgen te hebben, dat hy telegraphisch bericht bad ontvangen, dat alle vee vry mocht biunenkomen. Aanstonds maakten eenige kooplieden daar van gebruik en trokken met 45 koeien België binnen. Op de Kruisstraat (gemeente Moer- beke) gekomen, roaakte de veearts, tot keuring verzocht, daartegen bezwaar, wyi by biervoor geen orders ontvaDgen had. Hy tele^rapheerde om instructie en het antwoord was, dat er op den invoer van vee geen verandering was gekomon, maar wel op de schapen, waardoor

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1