W®. 17881 H>oiider<lag 17 November. A0. 1898 <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. |jjit nommer bestaat nit TWEE Bladen. Leiden, 16 November. Feuilleton. Een vergissiug cn haar gevolgen. LEIDSCH DiGH.AH PRIJ8 DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden. 0 f 1.10, Franco per post1.40. A/zonderljjko Nommers0.05. PRLJS DER ADVERTENTIËN: Van 1-6 regels f 1.06. Iedere regel meer f 0 17J. Grootera letters naar plaatsruimte. - Voor het incasseeren bulten de stad wordt f 0.05 berekend. Eerste Blad. Officieel© Kennlsgeyiugen. Burgemcoater en Wethoudere van Leiden, Gozion art. 8, late alinea, dor wet van don 2den Jnni 1875 (Staatsblad No. 95), tot regeling van hot f toezicht bij bet oprichten van ïnrichtiugeD, welke [gevaar, echade of hinder kannon veroorzaken I Brengen bij dezo ter algemeene kennis, dat door Iheo °P htdon afwijzend is beech kt op bet ver zoek van J. TIELKENEYER. om vergunt iog lot het oprichten van een slachterij in het perooel Sion- |eteeg No. 14. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 114 Nov. 1898. VAN liEYST, Secretin's. 4- De „Vrijzinnige Kiesvereeniging" alhier |zd een algemeeno vergadering bouden op a. 8. Donderdagavond, waarin, behalve de verkiezing [tan twee bestuursleden en de vaststelling ■der rekening over 1897, ook aan de orde ■zullen bomen voorstellen van het bestuur in Ihet belang der betering van do organisatie I der liberale party in deze gemeente. Beroepen is te Zevenhoven de heer H. [C. Briët, cand. te Ltiden. Door het provinciaal kerkbestuur van [Zeeland werden, na gehouden examen, tot de evangeliebediening in de Nederlandsch- Hervormde Kerk toegelaten de heeren M. G. Blauw en J. M. Lammers, theol.-cand. by de [universiteit te Lei:en. Men verzoekt ons te willen melden, dat J er nog meer daD genoeg kaarten verkrygbaar I z(jn voor de a. s. uitvoeringen alhier van het [oratorium: „De H. Elisabeth," aangezien men I uitstrooit, dat er geen plaateen meer te ver- [farygen zyn. Het verdient evenwel aanbeveling zich tydig van kaarten te voorzien, da-r er niet meer toegangsbewyzen worden afgegeven dan er plaatsen zyn. Omtrent het oratorium „De H. Elisabeth", kunnen we nog bet volgende modedeelen: De generale repetitie voor zang en deda- I matio heeft reeds plaats gehad en deze alleen goeft zekerheid, dat de uitvoeringen met levende beelden moeten slagen. De beeldengroepen zullen worden gesteld I door den heer Ludwig Markwitz, die dit eenige keeren heeft gedaan by uitvoeringen, waar de [leiding in handen was van den componist. Met het oog ook op de declamatie is op e programma's het verzoek gedaan geen teektnen van good- of afkeuring to geven, waardoor iedereen tevens zal begrepen, dat de grootst mogeiyke stilte in acht genomen zal moeten worden, wanneer de declamatie plaats heeft. Om het bezoek voor bewoners van plaatsen I aan of in de nabyheid van den Ryn gemak- kelyk te makon, is de Stoombootmaatschappy „De Volharding" genegen 's avonJs een extra- I boot te doen varen, mits er zekerheid zy, dat minstens 20 personen hiervan gebruik maken. Mochten dus byv. in Alfen iedtren avond 20 personen de uitvoering willen bezoeken, dan kan éón van hen een bericht zenden aan de Maatschappy „Do Volharding" alhier, of aan de stations in de verschillende dorpen, en zy zullen zeker zyn een extra-boot te zien varen. Zaterdag-avond om halfacht heeft de gene rale repetitie plaats, waarby de weezen van de verschillende gezin.ten zyn uitgenoodigd. Is de heer George Van der Werf reeds nagenoeg algemeen bekend als een uitstekend voordrager op gezeischappen van grooter en kleineren aard, ten einde deze alleramusantst bezig te houden, ook-1 als vervaardiger van komische voorirachten heeft hy meermalen getoond do nooiige gaven te bezitten. Daar van heeft hy wederom biyk gegeven door een driotal werkjes, welke thans ia druk het licht hebben gezien: „De professor ia de botanie", solo-scène voor éón heer, „Een joppe jongen", komische scène, en „'tlsaf!" komisch duet voor heer on dame. Wy hadden het genoegen de beide eerstge- noemden do eerste van ernstigen, nochtans niet van droefgeestigen, de twepde van humoris- tischen aari reeds in besloten kring en op eer. gezellige byeenkom6t eenor vereeniging te hooren, en waren daardoor in de gelegenln id getuige te zyn van den warmen byval, welke er mede verworven werd. De derde, nieuw, hebben we gelezen en is niet minder aardig; ook als zo wordt voorgesteld zal het succes er zeker niet vau uitblyven. Van de eerste zyn de niet onbekende, maar ook niet alledaagsche melodieën, welke tus- schen het gesprokene voorkomen, met enkele woorden aangegeven, omdat de muziek daarty overbodig kan geacht worden, doch by de beide anderen bevindt zich een duiielyke notendiuk vour zang met pianobegeleiding. De heer Van der Werf beeft zekur velen virplicht deze voordrachten by muzickhando- laren vorkrygbaar te stellen. De uitgave, voor scbryver8 t-igen rekening, met net geïllus treerde titelplaten, zal menigen liefhebber of beoefenaar van voordragen daarom welkom zyn. De Prov. Staten van Zuid-Holland heb ben gisteravond het afwyzend praeadvies van Gedep. Staten op h6t verzoek van B. en Ws. van Leiden om provinciaal subsidie voor de uitbreiding van het krankzinnigengesticht „Endegeest" goedgekeurd. Maandag heeft prof. Tielo aan de univer siteit van Edinburg zyn derde Gifford lezing gehouden. Hy sprak nu over wysbegerrte en geloofsleer, over de verhouding tusschen die twee. Ds. C. Spoelstra, vroeger predikant te Zoeterwoude, later te Protoria, heeft zich, volgens „De Hollander", hier ter 6tedo ge vestigd ter verdere bearbeiding van het hem opgedragen werk over de Zuid-Afrikaansche Hervormde Kerk. De Haagsche schutter T. De Gelder, die om go-sdienstige redenen weigert aan zyn schuttersplicht te voldoen, heeft wegens zyn verzuim by de oefeningen, waarvoor hy de verschuldigde boeten niet wilde betalen, 13 dagen in de schutt6rs-provoost moeten doorbrengen. Naar aanleiding van de behandeling, die by daar ondervond, heeft by thans een adres gericht tot den minister van binnenlandsche zaken, waarin hy, na eenige beschouwingen en uitgebreide mededeelingen, aandringt op het nemen van maatregelen, opdat: lo. niet langor de gezondheid, het leven van den provoost-gevangene in gevaar worde ge:racht door dekens, handdoeken, gemis aan gelegenheid om onreine kleeren togen reine te verwisselen, gemis aan gelegenheid om door baden het lichaam voldoende te reinigen, enz., enz.; 2o. den gevangene gelegenheid worde gegeven, desverlangd te kunDon nakomen de voorschriften van den godsdienst, waartoe hy geacht wordt te behooren; 3o. niet meer de vegetariër bemoeilykt worde in het volgen van een vegetarische leefwyze, en by wete of en in boeverre bij de kosten van die leefwyze hebbe te dragen, en of vruchten ook worden toegelaten, wanneer hy die zelf bekostigt. Te 's Gravenhage is aangekomen baron Gevers, onze gezant in Rumenië. Te '8 Gravenhage is overleden de heer W. J. Havenga, gepens. kolonel, chef van den topographischen dienst in Ned.-Ittdiê, ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De kapitein-luitenant ttr zee H. Slot en de officier van gezondheid der 1ste klasse by de marine dr. J. W. BlankeD, btiden uit Oost- Indië in Nederland teruggekeerd, zyn op non activiteit gesteld. In tegenwoordigheid van bestuur en jury van de internationale tentoonstelling van bakkery, maaldery en kookkunst, van 4 Juli 2 Augustus ait jaar in Den Haag g. houden, werden gistermiddag in de Dierentuinzaal aldaar de op genoemde?xpositi9 behaalde bekroningen aan de inzenders uitgereikt. Alvorens hiertoe werd overgegaan, richtte de voorzitter, de heer P. J. Eussen, een wel komstwoord tot de talryke, van heinde en ver opgekomen pryswinners, waarry ny een terugblik sloeg op de tentoonstelling, welke gtno^md mocht worden. Hulde brengende aan inzenders on juryleden, eindigde spreker met het uiten van de hoop, dat de thans behaalde bekroningen voor de pryswinners een prikkel mochten zyn, om krachtig voort te wirken. By verhindering van den voorzitter van de jury-commissie, nikte de vice-president, de heer Em. Koechlin, daarna de pryzen uit. De uitreiking van do door Hare Majesteiten uitgeloofde medailles lokto een daverend applaus uit. Dezo Koninkiyke onderscheidingen werden behaalddoor Vktor Kaise, te Utrecht, een gouden medaille van Koningin "Wilhelmina; door de Nederl. Banketbakkorsbedienden Ver- eeniging, te 's Gravenhage, een zilveren medaille van H. M.door D P. Verburg, Den Haag, een gouden medaille, door de Brood- en Meelfabriek, Den Haag, een zilveren medaille en door de firma Bensdorp en Co., te Amsterdam, een bronzen raed., alle drie uitgeloofl door H. M. de Koningin Moeder. By dezo en overige medailles, enz. behoorde een fraai uitgevoerd diploma. Ds. S. De Waard, predikant ty de Doops gezinde Gemeente te Utrecht, heeft bedankt voor zyn benoeming tot lid van het hoofdbestuur van den Nederlandschen Protestantenbond. Tot lid van den gemeenteraad van Woerden is by herstemming gekozen de heer J. C. Van Loo, met 256 stemmen, tegen 224 op den heer J. W. J. Hendrikx. In de zitting der Prov. Staten van Gro ningen werd gisteron medegedeeld, dat de plannen omtrent do kanalisatie van Wester- wolde in onderzoek by den Ryks Waterstaat zijn en daarvan het volgend jaar verslag zal worden gedaan. De luitenant ter zee der 2de klasse A. Goekoop wordt met 26 November a. 8. geplaatst aan boord van Hr. Me. wachtschip te Amsterdam. De officier machinist der 2de klasse J. A. Waleson, geplaatst in de rol van Hr. Ms. wachtschip te Hellevoeteluis en werkzaam by de opleiding van leerlingen-machinist, wordt met 6 December a. s. op non activiteit gesteld en vervaDgen door den officier-machinist der 2do klasse B. De Groot. De luitenant ter zee lsto kl. R. O. J. Vtrschoor en cie der 21e kl. W. J. Tyl zyn met 14 dezer gedetacheerd aan boord van Hr. Ms. riviervaartuig „Isula", rol van Hr. Ms. wachtschip to Hellevoeteluis, eerstgenoemde belast met het bevel en onder eervolle ont heffing van het bevel over Hr. Ms. rivier vaartuig „Mosa". Het stoomschip „Essen", van Australië naar Amsterdam en Hamburg, arriveerde 13 Nov. te Colombo; de „General", van Oost- Afrika naar Vlissingen en Hamburg, arri veerde 14 Nov. te Marseille; de „Lombok", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 15 Nov. Bevezkr; de „Oranje-Nassau" vertrok 15 Nov. van Amsterdam naar Westlnoië; de „Reichstag" arriveerde 14 Nov. vau Ham burg en Antwerpen te Mombassa; de „Sme- roe" arriveerde 15 Nov. van Batavia te Rotter dam; do „Titan", van Amsterdam en Liverpool naar Java, arriveerde 14 Nov. te Port Said; de „Bromo", van Rotterdam naar Java, ver trok 14 Nov. van Perim; do „Cyclops", van Amsterdam naar Java, vertrok 13 Nov. van Liverpool; de „Drente", van Batavii naar Rotterdam, vertrok 15 Nov. van Port Sail; de „Burgemeester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 15 Nov. te Port Said; de „Prins van Oranje", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 15 Nov. van Southampton; de „Prins Willem I" arriveerde 15 Nov. van West-Indiö te Nieuw-York. Benthuizen. By de gehouden verkiezing van één kerkvoogd en twee notabelen, wegens pereodieke aftreding, Is herkozen als kerk voogd de heer L. Paul en zyn gekozen tot notabelen do heeren G. Van der Byl en W. Van Driel Azn. In do laatst gehouden kerkeraadsvergadering is herkozen tot ouderling de hoer R. Paul en gekozen tot diaken de heer L. Groen, in de plaats van den heer P. Van der Spek, die voor een herbenoeming niet meer in aan merking wenschte te komen. Bodegraven. Tot onderwyzer aan de Cbr. school alhier is benoemd de heer Van Doorn, thans onderwyzer aan een Chr. school te Alfen. Boskoop. In de gisteren gehouden ver- gaderiog van de liberale kiesvereeniging is tot candidaat voor den gemeenteraad gesteld de heer P. Hooftman J.Az., ter vervanging van den heer C. Van Kleef, die ah zoodanig zyn ontslag heeft genomen. Volgens gerucht heeft echter de hoer Hooftman voor de hem aangeboden Candida- tuur bedankt. Haarlemmermeer. In den vroegen morgen van 14 dezer wenen hier door den ryks- veldwachter Bodaan en den veldwachter Pau uit het aangrenzende Alkemade, 3 verdachte manspersonen gearresteerd, die zich ophielden aan den Kanaaldyk by Nieuwe-Wetering en biykens het „Algemeen Politieblad" wegens verschillende vonnissen elk nog ongeveer een maand gevangenisstraf ondergaan moesten. Ze zyn reeds gevankelyk naar Haarlem over gebracht en ter beschikking der justitia gesteld. Heemstede. Door H. M. de Koningin is goedgekeurd het Raadsbesluit, waart>y de plaatselyke directe belasting werd afgeschaft en vervangen door de heffing van hoogstens 30 opcenten op de hoofdsom der belasting op het personeel. Katwijk. Het Leger des Heils zal op Woensdag 23 November, met toestemmiog van het Dageiyksch Bestuur der gemeente, een schaalcolleeto langs de huizen der inge zetenen houden, ten behoeve der 24 maat schappelijke inrichtingen voor dak- en werk- loozen bier te lande, een werk, dat alom op Veler sympathie mag aanspraak maken. Zy, dia als vrywilliger by de Militie verlangen op t9 treden, kunnen zich tot den laatsten oezer maand ten gemeentesecretarie aanmelden; bet getuigschrift model No. 2 wordt uitgereikt op 28 dezer a. s. Noordwyk. Ons bericht aangaande do mis lukte inbraak ty de firma H. en Zn. eischt eenige veroetering tn aanvulling. Niet de politie, doch de firmanten ztlven (lie zich met nog eenige vrienden in de bollenschuur verborgen hadden) betrapten de twee jeugoige inbrekers, waarna de politie, onmiddellyk ver wittigd, hen in verzekerde bewaring bracht. Maandag werden behalve deze twee nog ver schillende anderen door den burgemeester in verhoor genomen, die het bovengenoemde tweetal gisteren ter beschikking van den offi cier van justitie stelde en deed wegvoeren. Woubruggc. Wegens de voorloopige be noeming van den heer C. Jonker tot organist by de Ned. Hcrv. Gem. tot 1 Januari 1899, zyn nu sollicitanten naar deze roor het overlyden van den heer A. Van Griethuizen opengevallen betrekking opgeroepen. Een ontwerp-keur voor don Vier-Am- bachtspolder, onder dezo gemeente, Ter-Aar, Oudshoorn en Rynzaterwoude, ligt tot 15 December a. s. voor belanghebbenden ter secretarie des polders te Leimuiden ter inzage, en is toegezonden an de besturen der ge noemde gemeenten, op welker grondgebied de keur kracht zal hebben, kunnende even- tueele bezwaren scbriftelyk by bet bestuur dezes polders worden ingebracht. 8) Als zy opstaan, komt Augusta naar Dug- dale toe. „Ik geloof," zegt ze, „dat gy en miss Englethorpe de eenige personen zyt, die elkander niet kennen. Dat is een soort van verbond tusschen u." Ze lacht en stelt Dugdale aan Lily voor. „Doe nu geen halve eeuw over je wandel toilet," zegt ze tot miss Englethorpe. „Je hebt eeb flinke dagtaak voor jo in de kerk. Haal kapitein Dugdale over je te holpen en jo zult voor eeuwig de geheelo parochie aan je verbonden hebben." Daarop zegt miss Englethorpe plichtmatig eenige woorden en kapitein Dugdale antwoordt, waarvan hot resultaat is, dat de eerste zich na een half uur achter een paar ponnie3 ziet zitten, naast den laatste, die de teugels houdt. Do paardje8 brengen hen met spoed naar do kerk, waar verschillende plannen gemaakt worden om Kerstmis te vieren. Miss Englethorpe, die energiek van aard is, scheidt zich spoedig van de luie schapen der kudde en sluit zich aan by de werkende Het altaar en de zybeuken van de kerk worden ruimschoots voorzien van hulst, klimop ®u kasplanten, uit de verschillende serres ge- zonden. De rector gaat van don eenen pilaar naar den anderen, om den oningewyden inlichtingen to geven. Laat in den middag kykt miss Englethorpe, die alleen by den preekstoel staat, met een klimoprank in de band, die nog een plaatsje moet hebben, zoekend om zich heen en ziet Dugdale op een kleinen afstand staan. Hy komt op haar af en glimlacht als hy haar aanziet. Maar wat is dat? Het lachje, waarmede zy hem begrootte, verstyft plotseling op haar lippen. Dugdale monstert zichzelf haastig en bemerkt, dat hy in zyn hemdsmouwen staat, want hy heeft zyn jas een oogenblik te voren uitgedaan, om met des te moer y ver aan het werk te kunnen gaan. Lieve hemel 1 De eerste maal, dat zy hem zag, was hy ook in zyn hemdsmouwen. Zou het mogeiyk zyn, dat er een heiinnering aan dat ongelukkige oogenblik in haar wakker wordt? Wat zou hy moeten beginnen, als zy ooit zekerheid kreeg omtrent zyn noodlottige vergissing! Haastig naar zyn jas grypende, slingert hy dit kleedingstuk boos over het verraderiyke overhemd en wendt zich nogmaals tot miss Englethorpe. „Welnu, wat kan ik voor u doen?" zegt hy zoo ongekunsteld mogelyk, maar meteen kloppend hart. „Nidt8, dank u," zegt ze koel, torwyi ze zich een weinig van hem afkeert. Dan keert zo zich echter weer om, alsof ze beschaamd is over haar grilligheid, waarvoor ze eigeniyk goen reden kan opgeven. vJa toch", zegt ze aarzelend, naar het voorwerp van haar gram schap kykendo, „waar zal ik dit ophangen?" „Dat zal ik u laten zien", zegt hy opge wekt, nu deze last van zyn hart weggenomen is. Hy heeft zich vergist, zy weet niets. En met wat een lief gezichtje ziet zy hem aan, een gezichtje, waarop intusschen nog een moeilyk bedwongen bezorgdheid, een groote twyfel ligt. Het volgond halfuur is hy druk in de weer haar ook dezen laatsten twyfel te ontnemen en hy wenscht zichzelf al met zyn succes geluk, als miss Englethorpe plotseling al zyn hoop den bodem inslaat. „Hoe laat is het?" vraagt zy zóó zenuw achtig, dat het onmogelijk is haar onrust niet te bemerken. Dugdale doet een loffelyke poging om al het behaalde voordeel te behouden en zoekt in den zak, waar dat drommelsche horloge behoorde te zyn, alsof by werkelyk gelooft, het daar te vinden. „O, by Jupiter," zegt hy, „ik vergat, dat ik het van nacbt Diet opgewonden heb en dat het nog op myn tafel ligt. Laat ik u een ge heim vertellen; ik ben een vsn die lieden, die een horloge haten en er nooit een dragen, als zy er buiten kunnen." „Ik ken er geen van", zegt miss Engle thorpe langzaam. Hy kan voelen, dat haar oogen op zyn golaat gericht zyn, en na een vluggen blik weet by, dat zy vol tranen staan; tranen van schrik en schaamte. Haar geheele ziel ligt er in en als by instinct weet hy, dat het de onzekerheid is, die baar zoo onge lukkig maakt. Hy gevoelt zich als een moorde naar, als hy die tranen ziet, maar komt ook tot het bewustzyn, en dit met meer recht, dat hy flink staat te liegen. „Nu, dan kent u er nu een", zegt hy met een poging om opgeruimd te schynen. „Em horloge is voor my een ware plaag. Nu en dan is het zeer nuttig, maar in den regel Ik zou my byv. niet verwonderen, als gij het my nooit zaagt dragen." „Dat is jammert Is is het een mooi horloge?" vraagt miss Englethorpe wat opge wekter, hetgeen hem weer moed geeft. „In 't geheel niet, een leelyk, oud, zilveren ding. Als myn vader het me niet gegeven had, zou ik het zeker nooit dragen." Die arme vader 1 Moest die er ook al byge- haald worden? Maar Lilian (by noemt haar reeds by dien naam, ofschoon zy elkaar nog maar zoo kort kennen) is voor het oogenblik voldaan, en wat is een vader in vergeiyking met een mooi meisje l Da verdere avond gaat genoegiyk voorby voor haar en Dugdale, en de volgende dag oak. Al heeft miss Englethorpe nu en dan oogenblikken, waarin zy met schrik aan dat horlogo denkt, dat boven onder haar kanten en strikken ligt (zy durfde het niet in haar juweelenkistje leggen, daar de meisjes haar neus altyd overal in steken), toch dwingt zy zich er niet meer aan to denken en het tegen woordige te genieten. Zy weet, dat zy vroeg of laat tegenover haar nachtelyken bezoeker zal komen te staan en het horloge terug zal moeten geven, waar door zy zich in do grootste verlegenheid zal bevindendoch geen zorgen vóór den tyd. Maar zy hoopt vurig, dat, wie de vreeselyke verscbyning ook zyn mogo, het niet Dugdale zal blyken te zyn. O, noen, niet kapitein Dugdale, hy alleen niet, en het is ook zeker, dat hy het niet is. Zy heeft zyn woord, ten minste zoo goed als. Zyn horloge, dat geheimzinnige voorwerp, dat hy zoo haat en dat niemand felaarbiykeiyk nog gezien heeft, is van zilver, terwyl het hare, dat wil zeggen het zyne, nl. het horloge van dien nietswaardige, van goud is. Neen, hy, kapitein Dugdale, zou haar ni-:t opzetteiyk bedriegen en tochAltyd blyft er een on aangename twyfel achter. Daze wordt nog versterkt door een geheel onverwacht voorval. De menscheiyke bemoei zucht beeft er niets mee te maken, daar niemand met mogeiykbeid iets weten kan van het ongeval, dan zy en die andere. Maar het een of andere kleine kaboutermannetje moet er aebter gekomen zyn en vindt er plezier in haar te kwellen. De eerste schok kwam aan dat merkwaardige ontbyt; detweedo toen zy Dugdale voor het eerst (was het wel voor hot eerst?) in zyn hemdsmouwen zag in de kerk; den derden gevoelde zy by de tabieaux-vivants. Wordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1