N°. 11875 Donderdag; lO November. A0. 1898 <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. l)it nonimer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. JPremi epl a a t. Leiden, 9 November. Feu-illeton. MARACKZY. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. 0 t.10. Franco per post1_40. Afzonderlijke Nommers0.05, PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17f. GrooterO letters naar plaatsruimte. Voor het incasseoren buiten de stad wordt 0 05 berekend. De reeds vroeger door ons uitgegeven premie platen „Schepen aan het Strand" en „Schepen voor Anker" zullen onze atonnós zich zeer zeker herinneren. Ze zijn zoodanig in den geest gevallen, dat voortdurend nog naar deze platen wordt gevraagd, die wy echter tot ons leedwezen niet meer kunnen levoren. Thans hebben wy een reproductie laten maken naar een scbildery van Louis Apol, een „"Winterlandschap," welke reeds geruimen t(jd in onze vestibule ter bezichtiging ge hangen heeft. Deze plaat zal we zyn er zeker van niet minder in den smaak vallen. Boe meer men dit winterlandschap ziet, hoe mooi.r het wordt. Om deze premieplaat een prachtig St.-Nicolaas geschenk nog aantrekkelijker te maken en zoo goedkoop mogelyk kant en klaar te kunnen leveren, sloten wy een over eenkomst, waardoor het ons mogelyk werd, de plaat In llj*t te leveren vo:>r ƒ1.50 en wel in vier soorten, naar keuze. Ook deze zyn in onze vestibule te bozichtigen. Natuurlyk zullen wy het den abonné3 zoo gomakkelyfc mogelyk maken door de plaat in lijst op verzoek thuis te bezorgen. Er zyn ook platen verkrijgbaar niet geëncadreerd, welke tegen den prijs van 25 Cents worden afgegeven, zoolang de voor raad strekt. De uitgifte zal plaata hebben op Dinsdag 15 November. ym-ryr - In de gisteravond onder voorzitterschap van den heer P. L. C. Driessen gehouden vergade ring van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier werden aan de orde gesteld de missives der Kamers te Dokkum en Nijme gen betreffende het zegelrecht op quitsntiën. Eerstgemtlde Kamer wenschte dit recht te zien geheven als volgt: van ƒ10 25,1 ct. van ƒ25 ƒ50, 2 ets.; van 50 100, 3 ets.; van ƒ100 ƒ150, 4 ets.; van ƒ150 ƒ200, 5 ets.; voor iedere ƒ200 meer tot ƒ1000, 2'/j ct.; en verder voor iedere ƒ1000 daarboven 5 ets. meer tot een maximum van 50 ets. Nymegen echter winschte het recht volgen- derwyze geheven te zien: Vrystelling tot en met 50; van 50 tot ƒ200 5 ets en voor hoogore bedragen 10 ets. De Kamer te Leiden, van meening, dat het eerstbedoelde voorstel alleszins als onpractisch moet worden beschouwd, besloot dit nl.'t t9 steunen; terwyl ook het voorstel van Nymegen onaannemeiyk werd geacht, omdat in het algemeen deze belasting niet zoo drukkend werd geacht als van die zyde werd voorgestoH. Verworpm waren vooraf amendementen, strekkende om ce Regeering te verzoeken tot algeheele afschaffing van het hierbedoelde zegelrecht over te gaan, en evenzeer dat om van zegelrecht te zien vrygeeteld quitantiön tot een bedrag van ƒ100 en boven dio som 10 ets. te heffen. Verder werd besloten niet te steunen een door de Kamer van Schiedam aan de Tweede Kamer dor Staten Generaal gericht adres, houdende verzoek, om de door de Regetring ingediende wetsontwerpen tot verhooging van den aec.yna op wyn en gedistilleerd te ver werpen, en te steunen het door de Kamer te Utrecht aan de Regeering gericht adres om het tarief der postten, zooals dit voor Nederland is vastgesteld, Lindend te verklaren niet alleen voor hot ryk binnen Europa, maar ook voor de bezittingen en koloniën in andere werelddeelen. Aangenomen voor kennisgeving werd een circulaire van het dusgenaamd Comité van den Nationalen Arbeid, houdende mededeeling van een aan de Regeeiing gericht adres met verzoek een tariefsherziening aan de orde te stellen, van welke meerdere bescherming van industrie en landbouw mocht worden ver wacht. Na afdoening van eenige onderwerpen van zuiver huisboudelyken aard, werd do verga dering door den voorzitter gesloten. Het Comité de l'Alliance Framjaise te Leiden belooft voor het aanstaand seizoen eenige avonden, die de leden met groot ge noegen zullen by wonen. By de samenstelling van het programma heeft het bestuur vooral het oog gehad op het houden van zuiver lifct raire voordrachten. Twee Paryzenaars, Henry Bórenger en Laguerre, hebben zich gaarne bereid verklaard bun medewerking te Vermenen. De eerste zal begin December een ovirzicht geven van hetgeen „lesjeunesPoètes" hebben beoogd c-n bereikt, de tweede, de even wtlsprekende als geleerJö Advocaat, heeft als onderwerp gekozen: „Talleyrand et aes mé moires". Reeds over oenige dagen zal mevr. Jousseaume met de beste harer leerlingen een soirée organiseeren, die niet minder in den smaak zal vallen dan die -van 1896. Trouwens, voor het Haagsche Comité Is de soirée-Jousseaume elk jaar le „clou" van h6t programma. De leden zullen zich allen nog de soirée Cbepfer herinneren; het verwondert ons niet dat by sedert de gevierde man t* Parys is geworden, die in de salons het succes van Coqu9lin cadet evenaart. Wat hy -voor ons Comité ten beste zal geven, kan dus ty het vroegere niet achterstaan, most dit veeleer overtreffen. De soirée-Tiersot van laatstleden winter is evenmin vergeten. De byzondere be langstelling, die zy ten volle verdiende, heeft den heer Salverda de Grave het plan doen opvatten ieta dergelyks te geven. Hy zal daaroy in een conférence eenige belangrijke meiedeelingen doen en zich „pour le cöté chant" laten bystaan door mej. Lobman, van wie we mogen verwachten, dat zy de oude „Chansons" heeriyk zal voordragen. In de algemeene vergadering is een kleine wyziging gebracht in het reglement. Om ge- ïykheid te brengen in de rechten, die de diploma's geven, is besloten, dat de personen, die op zichzelf zonder famili9 wonen, het recht hebben één persoon te introduceeren, een recht, dat ze vroeger niet hadden. De vergadering meende daarmede velen een ge noegen te doen en hoopt anderen aan te moedigen om zich aan te sluiten by de Ver- eeniging, die vol vertrouwen haar vierde jaar ingaat. Het zal zeker bet Leidsche publiek aan genaam zyn te vernemen, dat de tournée Deval met het successtuk van het „Nouveau Théatre de Paris", a.s. Dinsdag 15 November ook te Leiden een voorstelling komt geven. „Rembrandt, par Josz et Dumur", beiden medewerkers van de „Mercure de France", is tal van malen te P«rys opgevoerd en trekt voortdurend volle zalen. Do critiek is eenparig gunstig in baar oordeel. Het „Journal des Dóbats" 8chryft: Het is een drama van groote psychologische od letterkundige waarde, waarin do beroemde schilder trouw wordt weergegeven. De „Temps" noemt het „een zeer merkwaardig stuk, dat een trouw betli geeft van het woelig bestaan van den held." Wat de decors betreft, hieraan wordt in de 7 tafereelen de grootste zorg besteed. Het spel der acteurs, vooral van de twee hoofdperso nen, Rembrandt (Deval) en Saskia (Mme. Marcello Yaldey), is van dien aard, dat alle momenten uit het loven van Rembrandt, die ons worden getoond, met aangrypende waar heid worden voorgesteld. Wy vertrouwen, dat de schouwburg er recht prettig zal uitzien, met alle rangen flink bezet. De voorstelling verdient dit ten volle. Het is ons mede aangenaam nog te kunnen mee- deelen, dat aan de laden van de „Alliance Fran^iise" reductie op de pryz n wordt toe gestaan. De heer Ch. P. W. Kriens, de bekendo 6010-clannsttlst en luitenant kapelmeester te "Haarlem, is eigenaar geworden van de Amatie- viool, de Italiaansche alt en de Rombout- violoncel uit een gisteren alhier verkochten boedel van wyien mr. E. Kist, vroeger ge meente secretaris van Leider, Wy vestigen de aandacht op de adver tentie in dit blad omtrent de winterbyeen- komsten, vanwege de Christelyke Jongelings- vereeniging „Uw Bewaarder zal niet sluimeren" te houden in de groote zaal van het wykge- bouw „Pniël". Voor het examen Eorkbouden M. O. (K XII) is te 's Gravenhage geslaagd de heer F. Van Geelen, uit Alfen aan den Ryn. Voor het examen vrye- en orde oefeningen is te Haarlem geslaagd mej. M. J. A. De Meulder, van Lissa. De begrafenis van mr. A. Van Delden, lid der Tweede Kamer, zal plaats hebben op Donierdag 10 November 's voormiddags te halftwaalf op de algemeene begraafplaats te Deventer. Volgens den uitórukkelyken wensch van den overledene mag noch zyn lykki6t noch de lykwagon met tloemen of kransen worden getooii en zal noch in zyn huis noch by zyn graf mogen worden gesproken. Zyn begrafenis moet in den grootst mogelyken eenvoud plaats hebben. Zy, die uit Lis se als vry williger ty de militie verlangen op te treden, kunnen zich daartoe vóór of op den laatsten dezer maand ter gemeentesecretarie aanmelden, terwyi zy het getuigschrift, model 2, kunnen bekomen op Woensdag, den 306ten November a. s., des voormiddags te elf uren. Zy, die zich te Leiderdorp als vry wil liger voor de militie hebben aaDgebolen, kunnen op Dinsdag 15 November, des voor- middags te tien uren, ter gemeente-secretarie de vereischte stukken bekomen. Te Oegstgoest zal op Donderdag 1 Dec. a. 8. het vereischte getuigschrift des voor- middags te tien uren worden uitgereikt. Dd toestand van Willem Van Zuylen was gisteravond aanmerkeiyk rustiger. Hy zelf hoopt weder eerstdaags op te treden. Di geneesheer blyft eventfel op volkomen rust aandringen. Volgens het „H. Dagbl." heeft Mesdag tbans in zyn atelier drie kapitale doeken zoo goed als gereed, voorstellende momentrD uit de vlootrevue. By het onlangs beschreven schiliery, waarvan het mi idelpunt is de Koningssloep, die de Koninginnen overbrengt naar de „Zeeland", heeft hy tbans gevo-gd bet Holland8ch Diep met de oorlogssch-pen in bet morgenuur, als de revue nog moet teginnen, en een derde scbildery, voorstel lende den terugtocht van de flottielje plezier vaartuigen in den namiddag by on ler- gaande zon. Naar men verneemt, zullen deze schilderyen eerlang in de kunstzaal van „Pulcbri Studio" tentoongesttld worden. De minister van marine heeft aan de Commissarissen der Koningin verzocht, om zoo dikwyls zich gevallen voordoen, dat door Z. Exc. advies wordt gevraagd omtrent het al of niet verle<nen van ontheffing van den werke lyken dieo6t aan ingeiyfden by de zeemilitie, by de mededeeling van dat advies uitvoerige inlichtingen te willen verstrekken aangaande de omstandigheden, waarin de belangheb benden verkeeren, en zulks in gelyken zin al3 door den miDister van oorlog is voorge schreven ten aanzien van de ingeiyfden b\j de militie te land. Te Maastricht is in den ouderdom van 68 jaar overleden mr. J. G. F. Timmermans, oud raadsheer in het Hoog Gerechtshof in Nederlandsch Indië. De Nederlandscho Vrouwenbond voor Geheel Onthouding zond aan de Tweede Kamer een adhaesie-bttuiging aan het door de Neder landscho Vereeniging tot Afschaffing van Sterken Drank gezonden adres aan die Kamer. Het bestuur verklaart volkomen in te stemmen met genoemd adres, en verzoekt eerbiedig, doch dringend, het wetsvoorstel tot verhoogiDg van den accyns op gedistil leerd en op wyn niet aan te nemen op gronden, daarvoor aangevoerd in het genoemde adres der Nederlandsche Vereeniging. Een van de voornaamste scbildery in van de Rembrandt-tentoonstelling te Amsterdam blyft in ons land. Wy vernemen het heuglyke nieuws, dat dr. A. Bredius door aankoop eigenaar is go- worden van de schildf ry „David, harpspel nde voor Saul", levensgrooto figuren tot aan de kni.èn, omstreeks 1665 door Rembranat ge schilderd. Eet doek, hoog 1.305, breed 1.64 M., is door den heer Bredius gekocht van den heer Durand Ruel, te Parys, naar men ons mede deelt voor 100,000. De heer Bredius zou voornemens zyn, zyn Dieuwe, hoogst belangrijke aanwinst in i ruik- leen aan ons Mauritshuis af te staan. {Dagblad.) H. K. H. de hertogin van Albany ver trok Maandag-avond met den trein van 7.04 u. pi. tyd van het station Apeldoorn wo er naar Engeland. Tot op het perron werd H. K H. uitgel ide gedaan door HH MM. de KoniDgionen, cie aldaar op hartelyko wyze afscheid namen. Denzelfden avond kwam van Apeldoorn te Vlis8ingen aan de hertogin van Aloany, die met de aansluitende nachtboot Koningin Wilhelmina der Maatscbappy „Zeeland" haar reis naar Londen vervolgde. Met de nachtboot „Prins Hendrik" derzelfde Maatschappy kwam gisterochtend van Lonoen aan de prinses van Anbalt, die met den aansluitenden sn ltrein haar reis naar Berlyn voortzette. Onze minister resident in Portugal, de heer mr. J. D. O. Baron Van Heeck-ren van Keil, bevindt zich in Den Hiag. Het „Nederl. Dag. lad" scbryft heden het volgende: „Ons bericht betreffende do beschadiging van o n dtr op de Rembran t-tentoonstell ng ingezonden doeken/heeft in schier de geheeld pers zoo felle tegenspraak uitgelokt, dot wy ons tot een nsfder onderzoek verplicht hebcen geacht. Op grond van volkomen betrouwbare inlichtingen, welke geen tegenspraak dulden, kunnen wy thans het volgende meJedcden: De scbildery „Esther, Haman en Abasverus" he.ft op reis naar de tentoonst Hing water schade bekomen. In het Steuelyk Museum is ovenwei een der andere doeken, een vrouwen portret, beschadigd door oen vallenden haak, die vlak boven bet oog een kras hoift veroorzaakt. Dtze schade ia wel niet zeer aanzienlijk, maar toch te meer te bejammeren, omdat het getroffen doek tot de betrekkelyk gave behoorde. Den eigenaar der scbildery Is van de schade kennis gegeven." Het vertrek van dr. A. Kuy,er uit Noord Amerika was voorloopig bepaald op 19 Nov. a. 8. Er komeo evenwel nog zooveel aan vragen in om lezingen te houden, dat er, naar men virneomt, groote kans bestaat, dat die datum verschoven zal worden. Dr. Kuyper is nog steeds lydende aan zyn wond in den mond. Desniettegenstaandj treedt by byna dageiyks als spreker op. Zondag heeft ds. Bultenoyk, te IJsel- stein, wiens benoeming tot ridder in de orde van Oranje-Nassau wy reeds meedeelden, na bekomen emeritaat, afscheid van zjc ge meente genomen. De heer Simon Hendrik Bulten lyk w.rJ in October 1820 te Utrecht geboren on was predikant in de gemeenten Veen, Beek jcrgrn, 10) Een jonge, blonde hertogin, die eon be roemden naam droeg, liep vol enthusiasme uit: „Maar, liovo, hebt go wel ooit den bewon- derenswaardigen Stenio gehoord? Zoo niet, spreek dan niet zoo lichtvaardig over de liefde, die by in staat is in to boezemen. Ik heb vrouwen gekend, met wie hy bad kunnen doen wat hy wilde." „Die waren mali" „Vrouwen, die onze gelijken waren! Wat zal ik u zeggen? De invloed der virtuositeit op de arme wezens, die, als wy, op hun zenuwen leven, is onmiskenbaar. Do buiten gewone hartstochten van dezen tyd zyn opgewekt door musici. Hot is een heol byzondere begoocheling. Ik heb, als onze bewonderenswaardige Vignot voor de piano zong, vrouwen gezien, die tot hem werden aangetrokken, betooverd als een vogel door de slang. En met Marackzy is het nog heelwat anders: jong, knap, een zwaarmoedig uiterlyk, met oogen schitterend als diamanten. Als mede plichtigen heeft by uw blikken, uw ooroD, geheel uw wezen. Marackzy? Kom, laat ons er niet langer over spreken. Laten wy maar be proeven om hem voor ons concert te wiDnen." „Maar hoe?" oNiomand aDders dan zyn vrouw zal van bem kunnen verkrygen, dat hy toestemt. Maar hoe kunnen wij haar te spreken krygen? De deur is streDg gesloten. Misschien zou zy zich voor my openen?" „O, hertogin, ge moet uw best doen 1" riep zustor Elizabeth met vuur uit. „Wy zouden u zoo dankbaar zyn, myn arme kleine weesjes en ikzelfI" De jonge hertogin aam een peinzende uit drukking aan. „Ik heb Marackzy niet meer gezien nadat ik bem by onzen gezant te Weonen heb ont moet. Zou hy zich myner nog herinneren? En zyn vrouw? Kom, ik zal het wagon! Het is voor do armen 1" De dames begonnen weor te praten over de weldadigheidsvereeniging, dit onderwerp door spekkende met allerlei grapjes, die de vroolyk- heid gaande maakten. In dien tyd speelden do in het grys gekleeds weezen, met oen zwarten band om den arm, op het plein in de zon. Er waren grooten en kleinen onder, allen slachtoffers van de zee en door het noodlot aangewezen om te eenigen dag de golven te braveeren, die hun kindsheid in rouw hadden gedompeld. Onbezorgd en vroolyk liepen zy te spelen. En boven de muren staken de hooge masten der schepen uit, hen aan alle zyden omringend als een barrière, als om hun te beletten aan hun bestemming te ont snappen. Op een avond trof Marackzy, terugkeerend van zyn dagelyksche wandeling, in de vesti bule van het hotel een dame aaD, die blyk- baar op hem zat te wachten. Hy groette haar en wilde doorloopen, maar de bezoekster stond haastig op, trad op hem toe en riep, hem de hand reikende, op levendigen toon uit „Hé, myn waarde heer Marackzy. Wat? Herkent ge my niet meer? Ben ik dan zoo veranderd Hy aarzelde, zich afvragend of by zich op korte wyze van haar af zou maken, maar do bezoekster nam hem by den arm en trok hem met zich naar het venster. „Moet ik nu nog myn naam noemen?" vroeg zy op een toon van zekerheid. Stenio glimlachte gedwongen en terwyi zyn booge gestalte zich voor haar boog, zeide by: „Vergeef my, hertogin. Sedert eenigen tyi ben ik myn hoofd een beetje kwyt." Hy deed een nieuwe poging om haar te ontvluchten, maar de hertogin had den stryd aangevangen en wilde niet toestaan, dat de vyand haar ontsnapte. Zy nam plaats op een divan en dwong Marackzy naast haar te gaan zitten. „Wat hebt gy veel verdriet gehad sedert wy elkaar het laatst gezien hebben," zeide zy op deelneraenden toon. „Geloof my, ik heb u van ganscher harte beklaagd. Geen uwer bekommeringen kon uw bewonderaars onverschillig laten. Welk een leegte heeft uw terugtreden in de muzikale wereld ver oorzaakt! En wat een spyt! Maar gelukkig gaat het nu niet de gezondheid van uw bekoorlijke vrouw beter, naar men my heeft verteld. Ach, wat was zy lief twee jaar geleden in Weenen! En zoo beminneiykl Kan ik niet het genoegen hebben haar te spreken Vermoeid door dien woordenvloed, gaf Steüio met zachte stem ten antwoord, dat dit on mogelijk was; de dokter had hot verboden. Hij bleef zwyg.end zitten, verwachtend, dat de bezoekster zich zou verwyderen. Maar zy maakte geenerlei aanstalten om heen te gaan en zei: „Wat spyt me datl Wat is dat jammer l" En zy keek om zich heen alsof zy naar een halfgeopende deur zocht, waardoor zy in de ziekekamer kon komen. „Wat is het doel van uw bezoek?" vroeg Stenio ongeduldig. De jonge hertogin vouwde de handen en terwyl zy beproefde een weemoedige uitdruk king aan haar gelaat te geven, zeide zy*. „Ach, waarde meester 1 Er is zooveel ellende in de wereld en gy zyt zoo machtig. Eón woord van u zal voldoende zyn om tal van ongelukkigen te helpen. Zullen wy ons tever geefs tot uw edelmoedig hart wenden? Zeg ja, zonder te weten waarover het handelt; ge zult er geen spyt van hebben en wy zullon u zeer erkenteiyk zyn." Marackzy luisterde reeds niet meer; by viel de hertogin in de rede: „U komt my vragen om op een concert te spelen?" zeide hy. „Dat i3 nuttelooze moeite. Ik zal er niet in toestemmen." „Het i9 voor de weezen." „Als gy geld noodig hebt voor uw armen, zal ik u wat geven", zeide by; „maarspeleD, my in het publiek vertoonen met den dood in het hart, reken er niet op!" Hy had zyn stem verheven en oen blos van toorn steeg hem naar de wangen. „Dring niet verder aan, mevrouw," voegde hy er schier ruw aan toe, ziende, dat de hertogin een nieuwe poging wilde beproeven. En uit zyn zak een portefeuille balende, nam hy er een aantal bankbiljetten uit, die hy de hertogin in de hand stopt?. Daarna, haar groetend met een bevalligheid, waarin de galante Stenio van vroeger dagen weer voor een oogenblik voor den dag kwam, zeide by: „Ik ben het, die u verplicht ben." Eq de hertogin uitgeleide doende tot aan de deur der vestibule, maakte hy een laatste buiging en trad zyn appartementen binnen. Maud lag te bed en Daisy was bezig, vóór het bed gezeten, haar voor te lezen. Toen zy haar man zag, richtte de zieke zich op haar elleboog op en het hoofd, waarvoor het gewicht heurer blonde haren thans te zwaar was, achterover latende hangen, lispto zjj met een van ziekte heesche stom: „Met wie sprak je daar, Stenio, en wak was er?" „Niets, lieve kind." „Maar ik meende toch een vrouwenstem te herkennen?" „Ben je jaloerscb, Maud?" zeide Marackzy met geveinsde vroolykheid. „Neen, maar ik ben nieuwsgierig." „"Welnu dan, hot gerucht heeft zich ver spreid, dat wy hier te Dieppe zyn, en nu is men my komen vragen om in een concert ta spelen." {Wordt vervolg 1.)

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1