de lading, een waarde vertegenwoordigende van dt f 125, zonk weg naar de diepte. De inzittenden hadden nog juist den tyd zich angs de verschansing op de boot te palmen. Hoewel men uren lang naar de gezonken goederen beeft geviscbt, deze kunnen als verloren worden bescbonwd. De metselaar J. Hoogenveea veer m6t •en praam bouwmaterialen langs de Veen* wetering en kwam met zijn weeg6tok tegen het hoofdeneind eener draaiplank. Hierdoor kreeg deze een krachtige zwieping, waardoor de man bewusteloos tegen den grond werd geslagen. In dien toestand werd by binnen gedragen by dr. v. Dillen, die door aanwending van gepaste middelen den patiënt weldra weder tot bewustzijn tracht, waarna deze, hoewel gebrekkig, huiswaarts kon keeren. Uit de „Staatscourant." Kon. besluiten. Benoemd tot burgemeester: van Ankeveen en van s-Graveland jlir. mr. J. P. Hooft Graafland, secretaris der gemeente Anke veen; van lvortenhocf, Chr. J. Van Walchren; van Heythuizeu, J. II. Janssen van Son, secretaris dier gemeente; van Tietjerksteradeel, 8. Drijber B.zn; van Geraert, F. K. Busk ens, on van Rassen, Jri. J. Van Ops tall, secretaris dier gemeente. Benoomd tot ridder in do orde van Oraoje- Naeeau de heer S. H. Bnytendijk, predikant bij de Ned.-Herv. Gemeente te UsolsteiD. De kapitein jlir. J. Ortt, van bet 1ste reg. veld artillerie, op pension gesteld cn het bedrag van bot pensioen bepaald op ƒ1056 'sjaars. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op Vrijdag a. s. niets plaats liebben. Do minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 'a Rijks schatkist op 5 dezer bedroeg: bij de Nederlandscho Bank ƒ16,928,8181/;, en bij do betaalmeesters 3.632,179.78 te zamen f 20.560,998.14'/.. Algemeen© Rekenkamer. Benoemd tot laten klork E. J. Lageiwey, thans 2de klerk, en tot 2den klerk, R. I'. M. Peters te 's-Grnvenhago. Vereenigingen. De Sta -Ct. bevat de statnton «for Verecniging van Delftscbe scbilderspatroons Onder den naam van ,St-Lucas", (afdeelïng van den Nederlandschen schil dersbon d) te Delften van de Athletische Club BDe Germaan", te Amsterdam. Het JLieidsclie Tooneel. „Droeve Min" is een erg droevig stuk, met •3D verschrikkelijk droevige geschiedenis. Noch Giacosa'8 tooneel- of liever treurspel, dat in het Italiaanech „Tristi Amori" heet, noch de inhoud zyn echter nieuw. Het werd reods in October 1892 hier vertoond door het gezelschap van den Tivoli-schouwburg uit Rotterdam, toen dit nog onder directie stond van Jan C. De Vos en "W. Van Korlaar, en het was de vertaling van mr. J. Kalff Jr. welke beide keeren werd gegeven. Fabrizio Arcieri, een adeliyk jongmensch, )i de zoon van een ellendigen vader, Ettore Arcieri, die den rosmvollen Daam van zyn geslacht op alle mogelijke wjjzen door het slyk sleurt, dien bezoedelt door valsch spel en oplichterijen. Fabrizio, advocaat, tracht door zijn ijver, Werkkracht en ingetogenheid den verguisden naam in eere te houden en weldenkende mannon steunen en helpen den braven jongeD. Onder dezen behoort ook Giulio Scarli, een bekend advocaat, die hem op alle mogelijke wijzen beschermt en voorthelpt. Hg neemt hem als compagnon in zijn zaken, by ont vangt hem als vriend in hnis. Deze compagnieschap A deux wordt een mariage A trois. Onbewust, schier in weerwil van zichzelven, is do liefde ontstaan in het hart van Fabrizio voor de vrouw van zyn vriend en weldoener en die liefde wordt door Emma beantwoord. Vreeseiyk is de woede van den bedrogen echtgenoot, als hy eindelyk die snoode ondank baarheid, dat bedrog ontdekt. Hy jaagt Fabrizio weg en hy geeft zyn echtgenoote de gelegen heid om met hem te vluchten, want van dit oogenblik af is zy hem vreemd geworden. Zy is zyn vrouw niet meer. Mevrouw Scarli is op het punt haren min naar te volgen; het zien van de pop van baar kind weerhoudt haar echter; zy is ook moeder. Verwonderd staart haar man baar aan, als hy baar nog hier in zyn huis vindt, haar kind, dat met hem van een wandeling terug kwam, kussend en omhelzend: ontzet, ver schrikt wil zy vluchten, als zy ook hem ontwaart. „Biyf," roept de echtgenoot haar toe, „biyf by je kind. Ik zal werken dat Qemma, als zy eenmaal groot is en mocht gaan huwen, dit dan niet zonder middelen doe, opdat zy een deugdzame vrouw zal kunnen blyven. Dat zy onze verdere levenstaak on als het tyd van eten is, laat my dan roepen. Tusschen ons beidon bestaat niets meer. Ik kan je niet meer liefhebben. De herinnering aan het verleden kan nooit meor uitgewischt worden, zy zal altyd slepend voortduren. D&Arisjouw kamer 1" En gekrenkt, vernietig! als hyisna alles wat er is geschied, wyst by op zyn kantoor en zegt sober: „Daar is voortaan myn plaats," en met deze woorden eindigt het tooneel6pel. Evenals vóór zes jaren werd de rol van den bedrogen echtgenoot vervuld door den heer De Vos, die het natuurlijk ook nu niet kon helpen dat by zoo lang blind bleef voor het verachtelyke spel, dat zyn vrouw (mevrouw Van KerckhovenJonkers) met zyn gunste ling (de hoer Tartaud) speelde. Dat lag aan het stuk zelf. Alle drie slaagden er echter in deze hoofdrollen uitstekend weer te geven, en zich dus te verplaatsen in de toe standen, welke hun waren voorgeschreven, al kwamen die meermalen wel wat onwaar- schyolyk voor. Vooral by de heftige slot scène van de tweede acte, als Scarli tot de ontdekking komt van do ontrouw zyner echtgenoote, waren hun talenten grootelyks te bewonderen. De figuur van Scarli had De Vos mooi opgevat. Men kwam ook hier onder den indruk. Heel aardig was het tooneeltje met zyn door hem aangebeden vrouw en dochtertje, als hy Emma wil verrassen met een fluweelen kostuum. Fabrizio's vader vond in den heer Alex. Faas8en geen vreemden vertolker, want deze vervulde die rol ook reeds vroeger, en gelyk toen was ze dus ook nu In goede handen. De heer Brondgeest was als Scarli's lucht hartige en met niet veel moed bezielde vriend, procureur Ranetti, verdienstelyk. Het scherm werd wegens het keurige spel meermalen gehaald. De voorstelling than6 van de Vereenigde Rotterdamsche Tooneclisten duurde van acht tot tien uren, met een half uur pauze. Tivoli gaf er indertyd nog een voorstukje by. De Schouwburgzaal was slechts matig bezet De muziek tydens de pauzen werd nu gegeven door de kapel van het vierde reg. infanterie. Wy herinneren ons, dat in 1895 door den Voorzitter van den Gemeenteraad tydens de discussiën over de begrooting, waarbfi behan deld werd het subsidie aan den Schouwburg, de navolgende woorden werden gesproken: „In de tweede plaats moet ik op een aoder, „zeer ernstig argument voor het behoud van „het subsidie wyzen. De Schouwburg-directie „nl. betaalt jaarlyks aan het muziekcorps van „de schuttery f 1250 en mocht de subsidie „van f 1500 komen te vervallen, dan zal cie „toelage van de muziek zeker worden inge- „trokken. Daardoor zou de gemeente door een „achterdeur weer binnen krygen wat z\j door „de voordeur had uitgezst, want dan zal om „het muziekcorps van de dd. schuttery te „bebouden de gemeentelijke toelage van f 3200 „moeten worden verhoogd." Ergo Staatsbegiooting voor 1899. Hoofdstuk ^.V (Justitie). By het afdeclingsonderzoek bracht men den minister van justitie hulde voor den gewich- tigen en omvangryken wetgevendtn arbeid, sedert zyn optreden door hem ondernomen, en verklaarde zyn verdere werkzaamheid met groote belangstelling te gemoet te zien. Men vroeg of het nog steeds 's Ministers overtuiging is, dat, nu do betere bescherming en berechting van kinderen en jeugdige per sonen in een reeks van wetsontwerpen is belichaamd, allereerst de hand moet worden geslagen aan de hervorming van het huwelijks goederenrecht en het arbeidscontract. Terwyl sommige leden verklaarden zich hiermede goed te kunnen vereenigen, waren veel andere van oordeel, dat de herziening van het wet boek van strafrecht geen uitstel meer godoogt en daarom in de eerste plaats aan deze her ziening ae aandacht moet worden gowyd. Men vroeg of de instelling ecner Staats commissie tot herziening van het zeerecht mag worden verwacht. De verwachting werd uitgesproken, dat de Regeeriog een betere wettelyke regeling der naamlooze vennootschappen zou ter hand willen nemen. De wen8chelijkheid van wederinvoering der doodstraf werd opnieuw bepleit en bestreden. Mot grooten nadruk werd op bespoediging aangedrongen van herziening van het wetboek van strafvordering. Mocht daarop in den eersten tyd nog geen uitzicht bestaaü, daD wenschte men alvast wyziging van art. 266 van dat wetboek. Men vroeg of de Minister thans ook voor volwassenen het instituut van de voorwaar- delyke veroordeeling in ons strafstelsel zou willen opnemen. In verband met het adres der Middelburgsche balie omtrent behandeling van preventieve gevangenen werd gevraagd door vele leden wat geschied is om aan toestanden, die, volgens den Minister zelf, redelykerwyze aanstoot konden geven, een einde te maken. Ook werd gewezen op voorbeelden van afkeurens waardige behandeling van verdachten door de politie te Maastricht, medegedeeld in het „"Weekblad van het Recht", en gevraagd of die raededeelingen juist zyn en zoo ja, welke maatregelen *in dozen zyn genomen. Men vroeg of 's Ministers oordeel omtrent stenograpbie in het strafproces gunstiger is geworden. De aandacht werd er op gevestigd, dat vergrypen togen den eigondom soms onmatig zwaar werden gestraft, terwyl wegens mis handeling van personen en aantasting van hun eer en goeden naam veel geringere straffen werden opgelegd. Hiertegenover werd opge merkt, dat de wetgever geheel aan den rechter heeft overgelaten binnen de grens, door het maximum gesteld, in elk concreet geval de straf toe te meten. Sommige leden, op den noodlottigen invloed van langdurige celstraf, als ten onzent toe gepast, wyzende, wenschten aan de gevan genissen psychiaters te zien verbonden, welke dien invloed zouden kunnen constateeren. Andere leden, hoewel eveneens van oordeel, dat de Regeering omtrent den invloed der celstraf een opzettelijk onderzoek behoort in te stellen, betwijfelden de wenschelykheid om daarmede by voorkeur psychiaters te be lasten. In het byzondor werd gewezen op de wenschelykheid om personen, die celstraf ondergaan, meer dan tot dusverre geschiedt in aanraking te brengen met ben veredelende elementen. Van andere zyden werd gewaar schuwd tegen overdrijving op dit punt. Men verzoekt der Regeering te willen be vorderen, dat in ©enigszins belangryke straf zaken van feitelyken aard door het openb. minist. de voornaamste getuigen steeds zooveel mogeiyk in appèl opnieuw worden opgeroepen. Vry algemeen werd geklaagd over den achterstand van burgeriyke zaken, die by sommige rechterlyke colleges voorkomt. Men drong by don Minister aan, om, waar noodig, verbetering t9 brengen in de door enkele leden gegispte houding van rechterlyke ambtenaren tegenover beklaagden en getuigen. Verscheidene leden vroegen of de Regeering door wetswijziging voor hen, die het doctoraat in de rechten aan de Vrye Universiteit te Amsterdam verkregen hebben, de inschry ving als advocaat en procureur mogeiyk zou kunnen maken. Andere leden hadden daartegen geen bezwaar, indien voor dezo personen de inschry- ving als advocaat en procureur wordt afhan kelijk gesteld van een met goed gevolg afgelegd Staatsexamen, waarby van hun practische geschiktheid zal zyn gebleken. Zoodanig exa men zou men aan elke inschryving als adv. en proc. wenschen te doen voorafgaan. Men vroeg naar de resultaten van het toe gezegde onderzoek naar de noodzakeiykheid van eanige aanvulling van het Wetboek van Strafrecht met het oog op de propaganda voor het Nienw Malthusianisme. Op de spoedige indiening van een wetsont werp, waarby voor de erkenning van vereeni gingen een eenvoudige registratie wordt in de plaats gesteld, werd aangedrongen. Men drong wederom aan op verwezenlyking van 's Ministers denkbeeld eener wyzigiog van art 11 der wet op het notaris-ambt in dien zin, dat de verplichting om telken jare gelegenheid te geven tot het afleggen van het examen zal worden opgeheven. Gemengd Nieuws. Bfi het lossen van steenen voor de te bouwen nieuwe Oosterkerk aan de Heerongracht alhier, schoot een der palen van het hyschtoestel uit, met het gevolg, dat de werkman W. bekneld geraakte met het linker been tusschen dien paal en den opgeheschen steen. Met verbryz&ld been werd hy door de zorg der politie per raderbrancard naar het academisch ziekenhuis overgebracht. Hedenmiddag geraakte A. M. by de kraan der Holl. IJzeren Spoorweg-Maat- Bchappy met den pink der linkerhand bekneld tuasohen twee kamraderen, waardoor dat lichaamsdeel vermorzeld werd. Naar het academisch ziekenhuis gegaan, werd den man aldaar de eerste geneeskundige huJp verleend. De afschaffing van den nacht arbeid der bakkers van af Juli 1897 door de Coöperatieve broodbakkeryen „De Hoop" en „De Volharding" to 's-Gravenhags w^rd door veel werklieden in den lande toegejuicht en niet het minst door het personeel, aan ge- Doemde inrichtingen verbonden. Op uitnoodiging der „Volharding" waren beide besturen dezer dagen vergaderd ter bespreking van de wederinvoer ng van den nachtarbeid der bakkers. Veel bezwaren werden door „Volhar ding" aangevoerd, die haar bewogen om voor te stellen den nachtarbeid in die fabriek weder te doen invoeren. Thans is in deze beslist en behoort de afschaffing van den nachtarbeid der bakkers by „De Volharding" tot het verleden©. „De Hoop" biyft echter haar éénmaal in genomen standpunt bandhaven; haar debiet is niet verminderd, zoodat zy thans volstrekt geen termen heeft gevonden haar vroeger genomen besluit in te trekken en het voor recht, aan haar personeel geschonken, nu te ontnemen. Van de stations Warmond en Piet Gyzenbrug is trein 44 de laatste stop trein des avonds van de richtiog Leiden, zynde te ruim 8 uren. Van uit die plaatsen en in de nabyheid liggende belanghebbende dorpen (Noordwyk, Sassenheim, Voorhout) zyn thans adressen of adressen van adhaesie aan den raad van administratie der Hol). IJzeren Spoorweg-Maatschappy gericht, waarin om een lateren stoptrein van de richting Leiden wordt verzocht. Een uit Halfweg aan dat college gedaan verzoek, om een tweetal stoptroinen meer, wegens de zeer onregelmatige verdeeling, is afgewezen. In den nacht van 24 op 25 Sep- tember jl. werd ingebroken in een koffithois aan de Hoornbrug, gemeente Ryswyk. De inbrekers hadden een gat in een ruit gourukt ter hoogte van de afsluiters, het raam open geschoven en daarna de toonbanklade leeg gemaakt, waarin zich ruim f 20 aan klein geld bevond. Verder hadden zy eenige fles6chen crank medegenomen en een paar kleinigheden. By het maken van het gat in de glasruit had biykens de bloedsporen een der inbrekers zich ernstig verwond. Verdacht van dien diefstal met braak, hadden zich gisteren voor de Haagsche rechtbank twee jongemannen uit Delft in het voorjaar pas uit de gevangenis ontslagen te verant woorden. Zy ontkenden den diefstal ondanks de meest bezwarende verklaringen der ge tuigen. De wonden, die een der beklaagden aan den pols had, beweerde hy in een vochtparty gekregen te hebben. Het klein geld, dat op beiden gevonden werd, zou het overschot zyn van bun „uitgaanskas" by het verlaten der gevangenis. De herkomst van een paar kleinig heden, die ook in de toonbanklade waren geweest, kon niet voldoende worden opge helderd. Het O. M. achtte wettig en overtuigend bewezen hetgeen aan beide beklaagden wordt ten laste gelegd en vorderde, in aanmerking nemende de vroegere veroordeelingen wegens diefstal met of zonder braak, ditmaal voor ieder der beklaagden vyfjaren gevangenisstraf. Mr. Hogerzeyl, toegevoegd verdediger, be twistte, dat het bewys geleverd was voor de schuld van zyn cliönteD, en vroeg vryspraak. Ironie. Voorzien van eenrouw rand, komt iu enkele Amsterdamscbe bladen naar aanleiding van de sluiting der Rem- brandttentoonstolling met het oog op „De Nachtwacht" de volgende advertentie voor: Hedenmiddag te 4 uren overleed tot diepe droefheid der zynen Het Corporaalschap van Frans Banning Cocq. De plechtige byzetting in het Mausoleum zal op nader te bepalen dag plaats hebben. Lykdionst in de Karolingische Kapel aldaar. Gistermorgen is de boerenhoeve van den heer L. Burggraaf, in den Zaandammer Poldor, tot den grond afgebrand mtt al de daarin aanwezige meubelen en den inventaris. Gistermorgen tusschen 5 en 6 uren ontstond brand in de schuur van S. Van Dreumel, landbouwer te "Wamel. De vlammen sloegen weldra met een woede om zich heen, dat de brand oversloeg eerst op het achter en daarna op het voorhuis. Een regen van vonken verspreidde zich in de lacht en waaide tot in de rivier. De helle gloed en de hoog opslaande vlammen maakten, dat hot in het dorp zoo licht was, alsof het dag was. Da hooiberg is gered, doch do geheele bouwhoeve Is een prooi der vlammen geworden. Alles is tegen brandschade verzekerd, terwijl de oor zaak van den brand niet bekend is. In het boscb te Baarn zfin in een grooten kuil, bedekt met zoden en takken, verschillende voorwerpen gevonden, o. a. een deken, trommel, mes, melkkan en nog eenige gereedschappen. Het bleek, dat hier geruimen tyd iemand vertoefd heeft. De goederen zyn naar het Gemeentehuis gebracht en de justitie is er mede in kennis gesteld. Te Waarde werd een knaap door een met bieten beladen wagen overreden; hy was direct dood. Op Ur k h eeft m en e i n d e 1 y k h et kalmeerend draadbericht ontvangen, dat de vermiste botter „UK 265" de haven van Vlie land is binnengeloopen. Ook met den laatsten storm is weder gebleken, dat gebrek aan samenwerking by de visschers van het eiland, wat het overseinen van behouden aankomst betreft, den tyd van onzekerheid zonder nood zaak verlengt en de vrees voor zeerampen niet weinig doet stygen. In de Frie8che gemeente Acht- karspelen heeft de armmeester H. Van den Molen, naar aanleiding van de brochure van ds. Kylstra, te Rottevalle, een verweerschrift gezonden aan alle Raadsleden in die gemeente, waarin by tracht aan te toonen, dat de trenriga toestand der armen niet zoo erg is als ds. K. het voorstelt. Daarentegen hebben sommige Raadsleden ook de krotten van verschillende armen be zocht en moeten daar nog treuriger toestanden ontdekt hebben dan in de brochure van ds. K. vermeld zyn. Gisternacht is de sleepboot „Excelsior," kapt. A. Verschoor, komende van Dordrecht met bestemming naar Rotter dam, ten gevolge van den mist op oen strek dam gevaren, achter de werf der firma Smul ders, te Slikkerveer. By het vallen van het water is de boot volgeloopeu en gezonken. Onder Sliedrecht heeft gisteren op do Mer- wede een aanvaring plaats gehad van eeno afkomende sleepboot met het vaartuig van schipper Blok, komende van den Groenendyk, geladen met 105 last suiker, bestemd voor Amsterdam. Laatstgenoemd vaartuig zonk onmiddellijk; de bemanning kon zich met achterlating van alles nanweiyks redden. Lading en schip waren beide verzekerd. Aan de halte Buldersteeg, naby Gorkum, liep de timmerman Z uit Molenaars graaf, over de rails, terwyl do sneltrein in aantocht was. Hy werd nog door zyn zoon gewaarschuwd, maar te laat. De onvoorzichtige kwam in aanraking met de locomotief en was onmiddellijk dood. Hy laat een groot gezin na. Alweer een moord te Budel. De justitie te Roermond vertrok gistermorgen naar Budel, ten einde aldaar een onderzoek in loco in te stellen naar een aldaar in den nacht van Zondag op Maandag plaats gehad hebbenden moord. By den herbergier Van der Horst, te Wadenooien, brak gisteravond een hevige brand uit. Reeds stonden vier woningen in vlam. Ons vee en de Belgische gren zen. Men scbryft aan de „Tel.": IuBtlgiè blyven de gevoelens omtrent het al of niet wenschelyke van het geheel openen der gr en zen voor bet Nederlandscha vee nog steeds verdeeld. De Noordelyke bevolking, vooral de bewoners van Oost- en West-Vlaanderen. zyn meest vóór het openeo, getuige de „Gazet van Eekloo," die zich de vorige week de tolk maakte der Noordelyke bevolking en de grens gansch open eischte. Ook in de vergaderiDg, welke te Gent gehouden werd, tot onderzoek van den toe stand van den landbouw, waren velen van oordeel, dat men het Nederlandsche veo vry moest laten binnenkomen, daar de Belgische voortbrengst onvoldoende was om in de nood wendigheden te voorzien, terwyl anderen de Belgische grens gesloten wilden doen blyven, zoolang de Nederlandsche grenzen voor het Belgische vee gesloten zyn. Ook de Boerenbond van Adeghem nam in zyn algomeeoe vergadering met 97 tegen 1 stem het voorstel aan om de volledige sluiting der grenzen voor alie vee aan te vragen en het Belgische vee ter onderscheiding van het vreemde te merken, zooals men de soldaten paarden doet, daar het rlngenstelsel meer bevalt, wyi de ringen uitvallen 0f stolen worden. Deze week beginnen de zittingen van commissie van den provincialen raad Oost-Ylaanderen, om het oordeel der land wers te vernemen en daarna den zninls van landbouw voor te lichten. Aan d e n p o 1111 e-agen t BoehJ« te Futeaux, is de zilveren medaille verle voor zyn betoonde activiteit Hy hoorde de markt te Puteaux een gesprek, waan- hem bleek, dat do hoeren Jamet en Lég onschuldig gevangen zaten wegens schendit Men herinnert zich, dat Jamet en Léger Juni J895 ieder een schadeloosstolling dertig duizend franken ontvingen. Toen de in de rue Blacs to Brass wonende juweelenhandelaarster mej. Dec ninck van een wandeling terugkeerde, vod zy de deur van haar winkel open. B onderzoek bleken een groot aantal Bierads ter waarde van 10,000 fr. gestolen te zyo. Het slottooneel van een die treurige aangelegenheid is dezer dagen voo de rechtbank te Weenen afgespeeld. De opperboekhouder van een kamgare fabriek in de Oostenryksche hoofdstad zo in den herfst van dit jaar zyn zilveren jubiU hebben gevierd. De man stond by zyn chef in zeer hoog aanzien en zou daarvan by det gelegenheid de meest overtuigende bewijz ontvangen. De gewone onderscheidingen fc dergelyke feesten werden hem in ruime mat toegedacht, maar vóór alles wilden de chef den hoogbejaarden bediende den last van d arbeid verlichten. Zy voegden hem een job- gere kracht toe om een deel van zyn wer'j over te nemen. Nog vóór het feest daar was, ging de jong bediende aan den arbeid. By het doorzie der boekeu bleek hem evenwel, dat er onrogel matigheden begaan waren, en by een nauw keurig onderzoek werd men gewaar, dat d oude vertrouwde door verkeerde boekingen knoeieryen, enz., zyn chefs in acht jaar tyd voor een becrag van 14,000 fl. had benadeeld, De boekhouder werd aangeklaagd en voor den rechter gebracht. Onder hevige gemoeds aandoeningen bekende de ongelukkige zyn schuld. Snikkend vertelde hy, dat hy van zjjn salaris van 1200 fl. niet had kunnen ronakomen, daar hy zyn ouders moest onder houden. Met aannemiDg van verzachtende omstan digheden werd de arme man tot acht maanden celstraf veroordeeld. Zondag-avond te zes uren onge- veer is in het Kapitool te Washington brand uitgebroken, volgens één tyding ontstaan door een gasontploffing, volgens een anderj waarschyniyk door kwaadwilligen veroorzaakt, Het middelste gedeelta en de linkervleugel zyn volkomen vernietigd. Da ontploffing was zóó hevig, dat enkele deuren uit hun voegen werden gerukt en 150 voet ver werden weg geslingerd. De schade aan boeken en docu menten bedraagt ruim één millioen dollars; die aan het getouw wordt op 200,000 dollars geschat. De gisteren vermelde verwoes- ting van de Fransche kerk te Bangkok wordt door de Siameesche legatie te Nieuw-York officiéél tegengesproken. De eenige belangryke tropee, die de Vereenigde Staten in don oorlog tegen Spanje hadden verworven, is verloren gegaan. De Spaan8che kruiser „Infanta Maria Theresia", het eenige schip van de vernielde Spaanscbe eskaders, dat de Amerikanen hadden weten te redden om het in hun vloot in te lyven als een nagedachtenis aan den korten, maar roemvollen stryd, is op weg naar zyn nieuw vaderland door een storm overvallen en vergaan. Het schip was by het zeegevecht voor Santiago in den grond geboord, maar door luitenant Hobson, dezelfde, die zyn leven waagde om door het zinken van de „Merrimac" den havenuitgang te verstoppen, gelicht. Dezo arbeid heeft niet minder dan 120,000 a 140,000 dollars gekost. Men gelooft, dat het schip na onherroepelijk verloren is. De zaak-Dreyfns. De Kamer van Strafzaken is gisteren byeen» gekomen om haar onderzoek voort te zetten, maar van de beraadslagingen is ook nu niets tot de buitenwereld doorgedrongen. Alle deuren worden streng bewaakt, hetzy door republi- keinsche gardes, hetzy door boden van het Ho(. Met hardnekkigheid handhaaft zich het gerucht, dat kolonel Picquart zal worden ont- slagea van de vervolging wegens verv&lsching vau het kaarttelegram. Zelfs wist men er gisteren by te vertellen, dat de kolonel nog dienzelfden dag door de militaire overheid zou worden teruggegeven aan de burgeriyke jua« titie. In dat geval zou mr. Labori onmiddellijk stappen doen om zyn voorloopige in-vryheids- stelling te verkrijgen. Tot nog toe is dit gerucht niet bevestigd. De „Petite République" zegt uit goede bron te weten, dat op den dag, waarop het besluit om kolonel Du Paty op non activi teit te stellen in den ministerraad werd ge nomen, generaal Zurlinden, destyds minister van oorlog, aan den raad een rapport voorlas, waarin de redenen voor dit besluit werden uiteengezet. Daarin werd verklaard, dat Da Paty de schryver is van de valsche telegram men Blanche en -Speranza Hetzelfde blad vertelt nog, dat kolonel Henryt toen hy begreep, dat het dossier Dreyfus vei> sterkt moest worden, aan zyn chefs voorstelde een paar stukken te maken met name een orge« teekenden brief tegen Dreyfus.

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 2