een hartelijke toespraak van den voorzitter een geschenk aangeboden, zoowel vanwege het Departement als van de Commissie van Toezicht op de Nntsscbool. Dit geschenk kon gelden als een bew^s van oprechte waardeering van de zijde der Departementsbesturen voor al hetgeen de heer Beeoac gedaan bad voor dm Nutsschool, dit onder zijn leiding steeds in bloei toenam en leerlingen beeft geteld, die thans aanzienlijke .betrekkingen in het Staatsbestuur vervullen. De o&uvoudige hulde eindigde met de voor den jubilaris ongetwijfeld aangename mede- deeling, waartoe do voorzitter, de heer Van Reenen, gemachtigd was, nl. die van zijn benoeming by dezo gelegenheid door H. M. de Koningin tot ridder in de orde van Oranje- Nassau. In do Zaterdag-avond gehouden alge meen© vergadering der leden van het Concert- Diligentia te 's-Gravenhage deelde het bestuur mede, dat de vrucht van vriendschappelijke overwegingen was geweest, dat de heer Kichard Hol ztJn eervol ODtslag als directeur had ge vraagd. Overwegend do groote verplichtingen, £ie het Concert aan den hoer Hol beeft, en ztJn steun, in moeilijke tijden verleend, stelde het voor dat ontslag eervol te verleenen met aanbieding van het eerdidmaatschap, en een jaariyksche toelage van ƒ500. Dat voorstel werd by acclamatie aangenomen. Uit de mededeelingen van het bestuur bleek •oorts, dat onder den nieuwen directeur, den heer Mengelberg, de orkestrepetitiön, ook van werken, waarin geen solisten zullen mede werken, zullen worden bestendigd. Door wyien mevr. de wed. A. P. G. De "Waal, onlangs to Botterdam overleden, is gelegateerd aan liet H=rv. Burgerweeshuis ƒ22,000, aan de Diaconie der Herv. Gemeente 11.000 en aan de Herv. Kerk ƒ1000, alle te Oud-Delftshaven, en belast met vrucht gebruik ten bate der cienstboden. Door de kiesvereeniging „Heemstede en Bennebroek" is tot candidaat gesteld voor de aanstaande verkiezing van den gemeenteraad in plaats van wyien jbr. mr. J. P. Teding van Berkhout, de heer W. Adrian!, oud gezag- Voer-Jer der Maatschappy „Nederland". Van het „Geïllustreerd Tuinbouwblad," jjewy i aan de belangen van tuinbouw, bloemis terij en aanverwante vakken, is het eerste nummer verschenen bü den heer W. A. Eisma Cz., te Leeuwarden. Naar het „Vad." verneemt, is door den minister van justitie een commissie benoemd, bestaande uit mr. Snyder van Wissekerke, jaad-acrviseur aan het departement van justi tie, mr. Kist, procureur-generaal te Amster dam, en do hoofdcommissarissen van politie te Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage, die tot t^ak heeft het doen van voorstellen tot betere regeling van de bevoegdheden der verschillende autoriteiten in zake politie en lot meerdere verzekering van openbare orde jn veiligheid, vooral wat het toezicht op vreemdelingen betreft en den verderen opspo ringsdienst. Hot bestuur der Nederlandsche Maat schappy tot bovorderiog der geneeskunde heeft een commissie benoemd, ten einie een onderzoek in te stellen naar de inrichting van ziekenfondsen en vast te stellen aan welke eischen een fonds behoort te voldoen. Het hoofdbestuur van het Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde in de pro vincio Utrecht heeft besloten zich per adres lot de Regeering te wenden, met verzoek de kosten van onderzoek aan de Ryks proef- stations voor landbouwers aanmerkelyk te willen verlagen. Naar wy vernemen, is Louis Couperus van plan, om in Fobruari a. s. met zyn echtgenoote oen reis naar Nederl.-Indië te ondernemen. (Tel.) Het Kamerlid H. H. Van Kol moet voor nem ns zyn by de behandeling van de wet op den leerplicht een amendement in te dienen, strekkende om aan schoolgaande kinderen van ouders, die onvermogend zyn, van Staatswege voodsel en schoeisel te ver strekken. Hr. Ms. flottieljevaartuig „Koetei", onder bevel van den luitenant ter zee 1ste kl. E. F. T. Bik, is 5 dezer te Oleh leh aangekomen. De luitenant ter zee 2de kl. by de Kon. Nederl ndsche marine-reserve G. Botje wordt met 16 November a. s. geplaatst aan boord van Hr. Ms. instructieschip „Gier". De kapiteins jhr. W. J. P. Van den Bosch, van den grooten staf, adjudant van H. M. de Koringin, en J. R. De Wolff, adjudant van het 3.ie reg. vesting-artillerie te Gorkum, worden binnenkort bevorderd tot majoor. (D.) Naar men verneemt, is binnenkort pro motie te verwachten ander de hooge marine- officiersrangen. By ae Remonstrantscbe Broederschap te Rotter ara is voor predikant by die gemeente het volgend slphabetisch viertal opgemaakt: J. H. W. Bisschop Boele, te Dokkum; A. K. E. Horst, te Lochera; W. H. Stenfert Kroese, te Meppel, en dr. H. L. Oort, to Utrecht. Op Zondag 13 Nov. a. s. zal in de syna goge te Arnhem een treurdienst gehouden word n ter eere van de nagedachtenis van wyien den eerw. heer T. Tal, voorheen opper- rabbyn in het ressort Gelderland. Daarby zal door den eerw. heer Wagenaar, opperrabbyn, een rede worden gehouden. Hot stoomschip „Prins Alexander", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 5 Nov. te Padang; de „Kaiser", van Amsterdam naar O.-Afrika, vertrok 4 Nov. van Lissabon; de „König", van O.-Afrika naar Rotterdam en Hamburg, vertrok 4 Nov. van Lissabon; de „Maoura", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 6 Nov. van Suez; de „Rotterdam" vertrok 5 Nov. van Nieuw York naar Rot terdam; de „Titan", van Amsterdam en Liver pool naar Java, is 5 ïtfov. Gibraltar gepas seerd; de „Soembing" vertrok Nov. van Rotterdam naar Batavia. Bodegraven. De heer J. Van der Beek, alhier, benoemd tot onderwyzer te Laren en te Dei!, heeft voor eerstgenoemde betrekking bedankt. In dit blad van 7 dezer komt een bericht voor, overgenomen uit de „N. G. C.", over de wyze van uitJeeling der kronings-medailles aan de leerlingen der leerschool, verbonden aan de meisjes-kweekschool te Groningen. In aansluiting hiermede kan gemeld worden, dat aan de openbare school A alhier dezelfde weg gevolgd is. Met uitzondering der twee laagste klassen, werd by stemming door de leerlingen zeiven uitgemaakt, wie hunner makkers de medailles verdienden. Naar het oordeel van alle betrokken onderwyzers viel de keuze op die leerlingen, welke het werkeiyk verdienden. Nieuwkoop. Gedurende de maand October werd ter Ry kspostspaarbank alhier gedeponeerd f 760.75 over 47 inlagen en terugbetaald 1058 over S terugbetalingen. Op bet Rykstelephoonkantoor werden ge durende die maand behandeld 68 telegrammen, nameiyk verzonden 31, aangenomen 37. Uit de „Staatscourant.* Kon. Besluiten. Aan den ontvanger der directe belastingen en accijnzen D. W. Middelhoven, te Dieren c. a., op zijn verzoek, eervol ontslag uit '8 Rqks dienst verleend, behoudens aanspraak op pensioen; aan den directeur van het telegraaf kantoor te Groningen, I. Onwenbroek, op zijn verzoek, als zoodanig eervol ontslag verleend, met dankbetaiging voor de diensten, door hem aan den lande bewezen. De kapitein N. J. A. P. H. Van Es, van het corps rijdende artillerie, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op f 1289 's jaars; voorts aan dien kapitein de rang ver- loend van majoor. Gemengd Nieuws. Het schynt de firma Lever Brothers, handel in Sunlight-zeep, te Rotter dam, toe, dat het voor iedere stad een voor deel zou zyn, als men ook des avonds de namen der strattn kon lezen. Genoemde firma heeft daarover gedacht en nu aan het bestuur onzer stad aangeboden dit zonder bezwaar voor de ka3 der gemeente te bewerkstelligen. Gi8termidaag was er een ver- gadering belegd der afgetreden leden van de wielry Jers-vereeniging „All Right," in het „Café Central" alhier. Id deze vergadering werd overgegaan tot het oprichten eener nieuwe wielrydors-ver- eenjging, welke „Klein, maar dapper" gedoopt werd. Het bestuur voorloopig vastgesteld zfinde, wordt in een volgende vergadering definitief gekozen. Een liefdesdrama werd gisteren, gelukkig nog met goeden afloop, aan den Ryn6burgscben weg alhier afgespeold. Dicht by de grens der gemeente, naby Poel brug, werden door een familie, welke tus6chen zes uren en halfzeven, aan tafel zat, van buiten opeens kreten om hulp gehoord. Toen bet bleek, dat er iemand in do vry breedo sloot lag, sprong de heer mr. J. B. Zuurdeeg Jr., wonende te 's-Gravenbage, die by genoemde familie juist op visite was, onmiddoliyk gekleed te water en hy mocht er in de duisternis eindeiyk in slagen een drenkelinge, cie reeds in zinkenden toestand verkeerde, weer boven en verder aan wal to breDgen. Deze was, zooals nader werd vernomen, te water gesprongen toen zy kort te voren haar vroegeren beminde met een ander meisje aan eon arm was tegengekomen Tot welk een rampzalig besluit teleurge stelde liefde iemand al niet voert 1 De rechtsdag voor de Haagache rechtbank, ter behandeling van do bekende moordzaak-Yemer, aldaar, is bepaald op Maan dag 28 November a. s. De Duitse h er, die een te Letdon ^stolen fiets in Den Haag trachtte te verkoopen, werd heden door de Haagscbe rechtbank ver oordeeld tot 5 maancen gevangenisstraf; de visscher, die aan de Poelwetering by Leiden eonige kippen en oen jas stal, kreeg 9 maan den; de man, di9 te Leiden den commandant van do Hoofdwacht beleedigde, f 8 boete; de man, die te Leiden iemand mishandelde, f 3 boete; do man, die aan de Koningin- Een ma Kade te 's-Gravenhage een heer mis handelde, die een knaap, oie met een stuk hout in een roeibootje had gegooid, een lichte tuchtiging gaf, 10 boete; - de man, die te Aarlanderveen een politie-beambte beleedigde, f 15 boete; de twee personen, die zich te Delft tegen de politie verzetten, werden ieder tot 7 dagen veroordeeld; de man, die te Leiden een politie beambte mis handelde, kreeg mede 7 dagen; de man, die te Wateringen een ambtenaar beleedigde, f 1 boete; en een man, die zich te Loos duinen aan soortg-lyk misdryf schuldig maakte, f 8 boete of 8 dagen. Vrijdagavond kwam te VI aard in- gen binnen oen Scheveningsche bom, schipper G. De Ruiter, van den reeder P. De Mos, welke bom Woensdag een geweldige stortzee kreeg, waarby de matroos Feeling tegen den achtermik werd geworpen en daardoor zyn rechterbeen brak. Do gewonde is Zaterdag nacht per as naar Scheveningen overgebracht ter verpleging en 's middags naar het gemeente ziekenhuis vervoerd. Het Spuiwater, W. Z., naby de Krattensteeg, te Rotterdam, was Zaterdag nacht omstreeks halfdrie het toonaai van een bloedig drama. In een der vele z. g. „koffie huizen" in die stadswyk waren eeniga perso nen, waaronder een zeeman, door crank verhit, slaags geraakt. Al vechtende geraakte men op straat en werd den zeeman door zekeren H. D., wonende in de Zandstraat, een mes steek toegebracht In de linkerborst, die het slachtoffer ineen deed storten en stroomen bloed over straat deed vloeien. De dader nam de vlucht, doch was spoedig opgespoord. Het slachtoffer werd inmiddels per rader brancard naar het ziekenhuis overgebracht. De messteek was even boven het hart toe gebracht. De toestand van den gewonde is niet zonder gevaar. Breedo bloedsporen op het Spuiwater en zelfs langs de voorgevels van een drietal perceelen, wezen Zondag de plaats des misdryfs aan. Zondagavond is in de Van-der- Duyn-straat te Rotterdam door de spoedige komst der vry willige brandweer een ernstig onheil voorkomeD. In perceel no. 6, waarin beneden een magazyn van hoeden en petten gevestigd is van M. Stad, was een brand uitgebroken, die een ver6iikkenden rook door het bovenhuis deed trekken, waarin een twee tal gezinnen wonen, waaronder een moeder met vier kinderen op do tweede verdieping. Eenige brandweerlieden wilden het perceel van beneden af binnendringen, doch dit werd door de brandmeesters verboden, daar het met levensgevaar gepaard zou gaan. De reddingsladder van spuit 16 was fluks ter plaatse en tegen het pand opgezet; de moeder, die zich in doodsangst aan het venster bevond, greep gretig het boveneinde van de reddingsladder, die haar werd toegestoken. Een brandspuitgast bracht de kinderen langs de ladder omlaag, de moeder vluchtte over het dak. Inmiddels werd de brand in het benedengedeelte van het pand door de spuiten 16 en 26 in een half uur tyds ge- bluscbt en werd de brand tot de boneden- verdieping, die nagenoeg uitbrandde, beperkt. Volgens het „N ed. D a g bi." i s op de Rembrandt-tentoonst&lling te Amsterdam een zeer betreurenswaardige onvoorzichtigheid gebeurd met een der coeken. Do schildery „Esther, Haman en Ahasverus," toebeboorende aan den Koning van Rumeniè, heeft ernstige schade bekomen, doordat een haak in den wand der tentoonstellingszaal door een der zoo sprekende oogen van Ahasverus is gedrongen. Den vorstelyken eigenaar is 5000 schadever goeding toegekend. Wel zal het oog zoo zorg vuldig mogeiyk worden bygewerkt, maar kenners vreezen, dat na luttele jaren de ge repareerde plaats zich scherp zal onderscheiden. Volgons „De C o n tr o 1 e u r" h e e f t dezer dagen de directeur der Exploitatie- Maatschappö aan de afdeelingschefs ter schrif telijke beantwoording eenige vragen gericht omtrent het personeel, daarby verzoekende, achter eiken naam op te geven den rang en welke werkzaamheden door den genoemde worden verricht en of deze yverig is en voor zyn functie geschikt. Verder eenige vragen, betrekking hebbende op een voorgenómen bezuiniging, in dien zin of bijv. één ambtenaar het werk zou kunnen verrichten, waarvoor thans meerdere worden gebezigd. De bedoeling is dan om beter salaris toe te kennen aan hen, die voor hun taak zouden berekend biyken. Te Utrecht is in het ziekenhuis overleden een zekere vrouw G., uitHengeloo (O.), die eenigen tyd geleden door het aan maken van een kachel met petroleum hevige brandwonden bekwam. Zatardag-nacht la hot boerenerf van dan heer Te Weele, bewoond door de wei. De Haan en gelegen aan de Willems vaart naby Zwolle, in vlammen opgegaan. Slechts een paar beesten konden gered wor- deD. Een groote party hooi is mede verteerd. Gelukkig was alles verzekerd. Door verkeerden wisselstand werden gisteravond op Belgisch grondgebied te Esschen een locomotief en een bagagewagen van het Hollanischo Spoor door een rangeo- renden troin in de zy aangereden, waardoor de wagen uit het spoor werd geworpen en gedeeltelyk aan splinters sloeg, terwyi de machine een gat in den zywand bekwam. Do machinist en de stoker, te Leiden thuis behoo- rende, kwamen met den schrik vry. -Op do rivier voor Dordrecht, werd gisteravond een roeiboot mot drie per- soneD aangevaren door de stoomboot Antonie". De roeiboot werd zoodanig beschadigd, dat de opvarenden door de bemanning der „ADtonie" moesten gored worden en aan boord dier boot gebracht zyn. Ten gevolge van den zwaren mist is do nachtmailboot „Koningin Regentes" hedenochtend met 25 minuten vertraging van Engeland te Vlissingen aangekomen. De Engelscho boot van de Harwichlyn kwam met anderhalf uur vertraging te Hoek-van- Holland aan. Aan „De Noordbr." wordt gemeld, dat aan het postkantoor te 's Hertogenbosch een valsch bankbiljet van f 100 werd aan geboden. Het biljet is aangehouden; de persooD, die het aanbood, is bekend. Do Amerikaansche kruiser „Buffalo" is naar de Philippynen vertrokken. Het Spaansche stoomschip „Gran-Antilla" is by Malaga aan den grond gevaren. Tydens de overvaart zyn 100 per sonen gestorven. Dezer dagen kwam een net ge kleed heer in den winkel van den heer G. S., te Helmond. Hy gaf op het nieuwbenoemde hoofd der school in de gemeente Aarle Rixtel te zyn en verzocht om eenige stalen van vloertapyten. Niet den minsten argwaan koesterende, gaf de heer S. hem eenige stalen mede ter waarde van f 15. De heer verliet den winkel, den heer S. verzoekende, den volgenden dag te zynont te komen, om eenige opmetingen te doen. Toen do heer S. den volgenden dag te Aarle- Rixtel kwam, bleek het maar al te zeer, dat hy met een net gekleeden oplichter had te doen gehad. Zaterdag brandden te Lexmond een drietal hooischelven af, behoorende aan den heer G. De Vaal, aldaar. De oorzaak is onbekend. Alles was verzekerd. De Fransche kerk naby Bangkok is op 19 en 20 September door Siameescbe politie en soldaten geplunderd en geschonden. Zy drongen er in door, onder voorwendsel, dat er verboden spiritualiën in bewaard werden. In Bangkok en de provinciën heeracht groote wanorde. De Siameesche regeering weigert de afzending van kabel-telegrammen betreffende den toestand. Daardoor is de verzending van deze mededeelingen vertraagd. In de „Holland Mine" te Essen heeft een ontploffing van myngas plaats gehad. Twoe man werden gedood, negen ernstig, vier minder ernstig gewond. In de „Borussiamyo" te Dortmond had een dergeiyk ongeval plaats; twee man werden gedood, vyf ernstig gewond. De door Hobson gelichte kruiser „Maria Teresa" zonk op wog naar Nieuw-York by San-Salvador. Er hadden geen persooniyke ongelukken plaats. In Amerika wordt thans veelal zink voor behangsel gebruikt in plaats van papier. Het wordt daartoe zoo dun als papier geplet en dan met cementlym op den wand bevestigd. Allerlei kleuren worden er op aan gebracht en vooral marmer byzonder goed nagebootst. De platen worden bovendien ge ëmailleerd, zoodat zy mot nat kunnen worden afgenomen. Wegens het zinken van het stoom schip „Tryg"in 't Kaiser-Wilhelm-kanaal wordt de passage eenigszins belommerd. Schepen van niet meer dan 5 meter diepgang kunnen In het kanaal komon, maar mogen de plaats des ongevals zekerheidshalve toch alleen by dag pas8eeren. De lichting wordt zoo spoedig mogeiyk ter hand genomen. De schaae van de „Bravo" schynt niet ernstig te zyn, da3r het stoomschip uitgaande Brunsbüttel gepasseerd is. Frankryk en Engeland. Met groote belangstelling is te gemoet gezien de rede, welke lord Salisbury zou houden by de ontvangst van generaal Kitchener op het „Mansion House". De lange rede van den Britschen minister van buitenlandsche zaken bevat een buiten gewone huldebetuiging aan den Sirdar voor zijn diplomatieke talenten. De minister prees de wyze, waarop hy zich had gekweten van de moeiiyke taak, die op hem rustte ten aanzien van de Fashoda-quaestie. Deze rede zal voor de Franschen waar- •chyniyk een groote ontgoocheling zyn geweest; want openiyk heeft de Engelscbe premier verklaard, dat Frankryk heeft gebogen voor de dreigementen van Engeland. „Van den Franschen gezant heb ik heden middag bericht gekregen," aldus verklaarde hy, „dat de Fransche regeering tot het be sluit is gekomen, dat de bezetting van Fasboda niet de minste waarde heeft voor de Fransche Republiek en zy van oordeel is, dat deze bezetting, welke slechts geld kost, alleen nadeel kan aanbrengen. „De regeering der Fransche Republiek heeft niets anders gedaan dan wat elke andere regecring in haar plaats zou gedaan hebben; zy heeft besloten, dat er een einde moet komen aan de bezetting. „Ik geloof, dat het feit dezer by uitstek moeiiyke verhouding tusschen den Sirdar en majoor Marchand heeft geleid tot een resul taat, dat zeker bevredigend is en tot z;kero hoogte onverwacht, en dat het voornamc-lyk is te danken aan het ridderiyk karakter en de diplomatieke talenten, welke do Sirdar heeft ten toon gespreid ty deze gelegenheid. „Ik wensch niet verkeerd te worden ver staan, dat ik gezegd zou hebben, dat alle oorzaken van verschil hierdoor tusschen de Fransche regeering en ons zyn weggenomen. Het is waarscbyniyk niet zoo, en ik onderstel, dat wy tal van gedachtenwisselingen in de toekomst zullen hebben. Maar een oorzaak van verschil van eenigszins acuut en gevaar- ïyk karakter is opgeruimd, en wy kunnen ons daarmee slechts gelukwenschen." Lord Salisbury dronk daarop de gezondheid van den Sirdar. De sirdar heeft op deze rede geantwoord en den grootsten lof niet zichzelf toegeëigend, doch afgestaan aan de soldaten, die onder zyn commando hebben gestreden. „De troepen hebben niet alleen op den dag van het gevecht hun groote hoedanig heden tentoongespreid; de bewonderens waardige volharding en de echte soldaten- geest, welke zy hebben getoond in den Soedaneeschen zomer, welke lag tusschen den slag by Atbara en bet voortrukken naar Omdurman, leveren een even groot bewys van discipline en kracht als de onvermoeidheid, welke werd getoond tydens de lange marschen, en de moed, waarvan blyk werd gegeven voor de verschansingen van Atbara of in de vlakte voor Omdurman. Iodereen mag trotsch zyn op zulke troepen." Merkwaardig blyft de redevoering vaQ William Harcourt. Deze liberale leider i8 politiek tegenstander van Lord Salisbut maar Eugelsch toren al, is het wachtwoct zoowel ran liberalen als van conservation, %en 6lr Harcourt betuigde dan ook zyn dai voor ae krachtige houding, welks door dt tegen woordigen premier in de Fashoda-quaesti is aangenomen. De „Daily Graphic" juicht! „Nu is de vry, onder de vlaggen van Groot-Britanni en Egypte, vry, niet meer alleen voor de handel van ons land en het land, waaraf wy hem hebben teruggegeven, maar voc den handel van de gansche wereld." De „Daily Telegraph" is verheugd, dat e een ernstige bron van gevaar aldus uit d&3 weg geruimd is; terwyi ook de „Times met groote kalmte uitdrukking geeft a^ haar tevredenheid over het besluit der Franscfy regeering. Da „Figaro" verzekert, dat do officieel? tekst van bet bericht, waarby de Franschj regeering aan de bladen kennis geeft van dj ontruiming van Fasboda, aldus luidt: „De regeering heeft besloten de expedite van Marchand naar Fasboda niet te hand haven. Deze beslissing is na rype overweging in den ministerraad genomen. De regeering zal de redenen voor dit besluit aan de Kamen ontvouwen ter gelegenheid ran haar antwoord op de interpellatie, welke omtrent dea; quae8tie zal worden gedaan." Ook Frankryk beschouwt de Fashoda quaestie niet als opgelost door de terugroe ping van majoor Marchand. Nadere berichten uit Fransche bron meiden, dat de R-geering den eisch van een uitweg naar den Nyi hand haaft. Van het aan-de-orde-stellen der Egyp. tische quaestie worot van deze zyde niet gosproken. De Fransche pers keurt de houding der Britecho regeering sterk af. Zoo scbryft de „Temps" in een artikel over Fashoda o. a.: „Men zou noch van Frankryk, noch van eenig ander land kunnen verg=ju, dat het de lessen van deze zaak vergeet. Frankryk heeft een zoogenaamd bevriende regeering, die van den aanvang af de zekerheid had, dat zy aao het langste eind zou trekkeD, zich tot ta*k zien stellen niet een pyniyken stap te ver lichten, maar zoo wreed, zoo moeilyk mogeljjk te maken. Frankryk heeft in vollen vrede zich zien bedreigen met geweldige krygstoe- rustingen. In deze omstanoigheden strookt; het noch met de waardigheid, noch met het belang van een groot land, om de bespre, kingen nit het oog t9 verliezen, die tot zulks noodlottige resultaten hebben geleid, Frankryk heeft tegenover de wereld zyn plicht gedaan door een casus belli weg te nemen. „De Fashoda-zaak, die het uitgangspunt had kunnen zyn van een nuttige aJgemeene overeenkomst betreffende Afrikaansche zaken en andere, zal onvermydeiyk de betrekkingen tusschen beide mogendheden verzwakken." Het „Journal des Débats" oordeelt geheel in denzelfden geest. Aan de Engelscbe bladen, die het oogenblik gunstig achten om tot een algemeens overeenstemming tusschen Lwiden en Parys te komen, antwoordt het, dal zy zich vergissen, en het voegt daarby: „Er is op het oogenblik niets aan te vangen met een land, dat door zulk een aanval van chauvinisme is aangetast. Wy zullen wachten totdat deze aanval voorby is, maar wy zuillen er nog lang aan denken." Klaarbiykelyk zou het der Britsche pers niet onaangenaam zyn, als thans de Egypti sche quaestie aan de orde werd gesteld. De „Westminster Gazette", een der waardigste en bezadigdste Britsche bladen, wyst er op, dat den Franschen staatslieden onder de tegenwoordige omstanoigheden slechts twee wegen open staan: kortweg weigeren met Engeland in onderhandeling te treden of Engeland te beschouwen als gevolmachtigds van Egypte, die de bevoegdheid bezit om in de provincie Bahr-el-Ghazal pacht of concessies te verleenen. „De eerste weg levert moeiiykheden en zelfs gevaar op; Frankryk is feitelyk genood zaakt den tweeden te kiezen en waarom zouden wy in dat geval niet gebruik maken van de gelegenheid, om tot een regeling van de geheele quaestie te komen? De Egyptische quaestie heeft, doordat ze open bleef, Engeland diplomatiek verzwakt en genoopt tot concessies, cie het anders niet zou hebben verleend." Het blad wijst op de moeiiykheden, die voor Frankryk in Marokko of elders kunnen ryzen, als Duitschland zyn voornemen vol voert om een Middellandsche-Zee-mogen dheid te worden en vraagt of het dan beter voor Frankryk is als de sterkste zeemacht ter wereld steeds van de Republiek wordt ver vreemd? Beide ryken hebben belang by wat er aan de kosten der Miidellandsche Zee gebeurt en als de Egyptische quaestie open blyft, is het bylang niet zeker, dat Groot- Britannié het meest zal verliezen. Het blad sluit met den wensch, „dat aan beide zyden van bet Kanaal ernstig zal worden overwogen of niet de tyd gekomen is om een oplossing te vinden voor de Fashoda-quaestie niet alleen, maar voor de heele reeks prikkelende quaesties, die zyn voortgevloeid uit de bezetting van Egypte door Engeland. Wy hebben in 1892 den Franschen gevraagd welke voorstellen zy te doen hadden in dit opzicht en zy gaven geen antwoord. Het is niet onze schuld als sedert onze stelling krachtig versterkt is." En wat van het aan-de-orde-stellen van de Egyptische quaestie naar het oordeel der Engelsche pers het slot zou moeten zyn, laat de „St.-James's Gazette" doorschemeren, waar

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 2